Mi cu ure £cifesrt)e (fftrnrant Kunstmaan in baan gebracht door krachtbron nieuwe 3 Verklaring van Russische geleerde: Hond leeft, maar zal het niet lang mee? maken Indonesië dreigt niet .waarschuwt" maar NAVO-OVERLEG OVER KERNWAPENS MOSKOU treedt uit de ontwapeningscommissie Zware storm teisterde Nederlands kustgebied DESSDAG 5 NOVEMBER 1957 BUREAUS. Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen- Advertentie-afdeling: Tel 31441 ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten f 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936 Directie: F. D1EMER HoofdredacteurDr. E. DIEMER Chef-red.: H W J ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „$t<mhKi$Urb is abfblrum myn btrt in fcyjjrnspofi" Achtendertigste jaargang no. 11102 Alleen scholen, geen woningen ZIE PAGINA 3 Raket al op weg naai de maan Wanneer de Russen van plan zijn op d I revende november een raket op de maai te laten landen, dan zou het projectiel m reeds afgeschoten moeten zijn. Het zoi namelijk vier of vijf dagen nodig hebbei om de afstand van ongeveer 375.000 kilo- meter naar de maan af te leggen. Aldus de Amerikaanse geleerde dr. Fred Whipple, directeur van het Smithsonian i astrofysisch observatorium, die bovendici verklaarde dat een raket voor de maai j ongeveer veertig procent krachtiger zoi moeten zijn dan de raket, die de Spoet nik II in zijn baan heeft gebracht. De beste manier om de oppervlakte de maan te merken zon, volgens Whipple, het laten ontploffen van atoombom zijn. De zevende november een ideale dag voor zulk een ontploffing zijn, omdat het dan volle maan is en de Russen dus volop de gelegenheid zouden hebben, hun treffer waar te nemen. De Duits-Russische besprekingen over een consulair- en handelsverdrag, die be gin september waren afgebroken zullen binnenkort hervat worden. De Westduitse ambassadeur te Moskou vertrekt morgen met nieuwe instructies uit Bonn naar zijn standplaats. Vijf landen van Zuid-Amerika, Guate mala. El Salvador, Honduras, Costa Rica en Nicaragua, overwegen een gemeen schappelijke markt naar het voorbeeld van de Europese Economische Gemeenschap en het Scandinaafse plan. "l^OOR HET LANCEREN van de tweede kunstmaan is volgens de Rus- sische geleerde Dikoesjin een geheel nieuwe krachtbron gebruikt. In een uitzending van radio-Moskou werd het vermoeden van Ameri kaanse geleerden bevestigd, dat voor het op 1700 km hoogte brengen van een satelliet met een gewicht van ruim 500 kg een voor het Westen tot toe onbekende brandstof moet zijn gebruikt. De nieuwe krachtbron heeft een meertrapsraket aangedreven, die was voorzien van feilloos werkende precisie-instrumenten om het laatste deel van de raket met de satelliet in zijn baan om de aarde te brengen. Verder is meegedeeld, dat de satelliet, die een langwerpige vorm heeft, langzaam om zijn as wentelt. De hond in de kunstmaan heeft daar nu nog geen last van. De Spoetnik zal echter spoedig sneller gaan wentelen en dan is het gedaan met het proefdier, tenzij dit voordien naar de aarde terugkeert. Uit mededelingen voor radio-Moskou in men opmaken, dat het hondje nog aar een kort leven is beschoren, mi enige zekerheid bestaat hierover niet. m van hat proefdier be- nog onzekerheid. De Rus gaven achtereenvolgens op: Ku- drylavka (krulhaartje), Damka (dametje jongedame of gewoon dame), Limon- chick (kleine citroen) en Laika (kleine blaffer tevens de soortnaam). Het meest waarschijnlijke is. dat het dier een tientallen of honderden proefhonden deze soort is en dientengevolge n Ambassadeur schermt met een derde wereldoorlog... DE AUSTRALISCHE minister van buitenlandse zaken, Casey, heeft ont kend, dat zijn Indonesische ambtgenoot Subandrio in een gesprek met hem zou hebben gezegd, dat Indonesië misschien geweld zou gebruiken tegen Nederlands Nieuw-Guinea. Casey noemde de Indonesische bedrei gingen met geweld gevaarlijke woorden" en zeide, dat Indonesisch bestuur over Nederlands Nieuw-Guinea alleen maar een koloniaal bestuur zou zijn. Hij zeide moeilijk te kunnen geloven dat dergelijke woorden zouden zijn gebruikt. Dr. Subandrio had ze zeker niet gesproken in Saigon. De secretaris-generaal van de Indo nesische communistische partij D-N Aidit heeft vandaag voorgesteld, dat de Indonesische strijdkrachten een rechtstreekse gewapende aanval zul len doen op Nederlands Nieuw- Guinea. ZIE VERVOLG PAGINA 5 De Indonesische ambassadeur te Can berra, dr. A. Y. Helmi, heeft te Canberra verklaard, dat het geschil over Neder lands Nieuw-Guinea een derde wereld oorlog zou doen ontbranden, indien de Verenigde Naties niet tussenbeide komen. Indonesië heeft niet mét een oorlog gedreigd om zijn aanspraak te steunen, maar poogt deze juist te voorkomen," zeide hij. De verklaringen van Subandrio in de Verenigde Naties waren 4 volgens Helmi verkeerd uitgelegd. Verre van tt dreigen met een uitbreiding van de kou de oorlog heeft hij daartegen gewaar schuwd. (Op 3 oktober heeft Subandrio de algemene vergadering der V.N. vreedzame oplossing verzocht om voorkomen, dat een toevlucht zou den gezocht tot „een andere koers"). Hel mi zeide, dat indien de V.N. de oplos sing van het geschil aan Indonesië en Nederland zouden overlaten, de spanning zou toenemen en misschien de koude oor log zou verergeren. In de huidige inter nationale toestand zouden de gevolgen daarvan de bron kunnen zijn van een derde wereldoorlog. loos. De laika. verwant aan de grotere Eskimohonden, wordt in het hoge noor den gebruikt voor de jacht op kleine die- Ook is nu bekend geworden, dat de kleine ruimtevaarder kunstmatig word' gevoed met synthetische stoffen. Deze worden waarschijnlijk via een slangetje n de maag gebracht. Dr. A. Haldane Gee, een Amerikaans geleerde, verklaarde dat de hond ver moedelijk een week kan leven op de helft van haar eigen gewicht aan zuurstof, wa ter en voedsel. Dr. Gee gelooft dat het hondje kalmerend wordt toegesproken door de op een band opgenomen stem «ter. Actie tegen B.P.M. gaat voort In verband met persberichten, dat de B.P.M. 100 auto's zonder betaling van in- voerechten zou hebben ingevoerd, heeft de centrale douanedienst te Djakarta de douane te Balikpapan opgedragen 44 wa gens voorlopig in de B.P.W.-loodsen vast te houden in afwachting van een besluit van de centrale geldraad, aldus het A.I.D. Beweerd wordt, dat Indonesië voor mil roepiah's zou zijn benadeeld. Intussen werkt de B.P.M. voort aan grote uitbreidingsplannen en opleiding van Indonesisch personeel. In 1955 was 40 van de employé's Indonesisch, thans 60 pet. BEDRIJFSCHAP VOOR DE BOUWNIJVERHEID (Van onze sooiade redacteur) De drie werkgevers- en drie werkne- nersorganisaties in de bouwnijverheid lebben overeenstemming bereikt over de •prichting van een publiekrechtelijk be drijfsorgaan. Aan de organisatiecommis- van de Sociaal-economische raad is bericht gezonden. Thans kan be worden met het opstellen van een instellingsbesluit voor een be- in deze bedrijfstak. De opvat- dng van de minister van sociale zaken, lat langzamerhand de tijd rijp wordt voor «trekking van de bedrijfsradenwet. heeft mgetwijfel op dit besluit van de bouw- een stimulerende invloed Toch terug Sommige Russische geleerden houden vol. dat de hond op een geschikt m< uit de kunstmaan zal worden weggescho ten om dan ten slotte heelhuids de aarde te bereiken. Maar men houdt er reke ning mee. dat dit pas over een week 'ien dagen zal gebeuren Daar het diei al die tijd door kosmische straling var onbekende, maar vermoedelijk hoge in tensiteit wordt getroffen, zal het zijn eventuele landing wellicht niet lang Op de Russische ambassade in Londen heeft men aan een groep protesterende Engelse dierenvrienden gezegd, dat hond voor dit experiment is uitverkoren omdat men de proefpersonen, die ziel •oor een reis met de kunstmaan haddei angeboden. niet aan de onbekende ge- aren van de ruimtevaart wilde bloot stellen Gisteren hebben zich aan de Rus sische ambassade te Parijs enkele Fransen gemeld voor een volgende Spoetnik-i De chef van de Britse nieuwsdienst ior radio-Moskou, Iwan Alexande heeft in een gesprek met een Canadees bevestigd, dat de Russen spoedig a ;u11en zijn, dat er een raket naar de maan gelanceerd kan worden. Het eerste jectiel in die richting zal om de i cirkelen en foto's meebrengen van de tot nu toe verborgen gebleven achterzijde Een van de speciaal afgerichte Laika-hondjes „showt" in Moskou het ruimtepak waarin de eerste wereldreizigster haar reis rond de aarde maakt. Het nauwsluitende, hermetisch gesloten kostuum geeft het diertje het aanzien van een voorwereldlijk beest. i de i ZIE VERVOLG PAGINA 5 Macmillan en Eiscn- hechtere atlantisrhe Voorstel van Amerika en Engeland laat ook Duitsers meedoen gebruiken zonder instemming van de NAVO-bondgenoten, zal vol gende maand op de NAVO-topconferentie in Parijs aan de orde komen en wellicht ook aan de landen van het Pact van Bagdad en van de Zuid- oostaziatische Verdragsorganisatie worden voorgelegd. typen oorlogsschepen en vliegtuigen in West-Duitsland aan banden wordt gelegd. Deze beperkingen kunnen slechts ongedaan gemaakt worden wanneer vijf van de zeven West- europese landen (Frankrijk, Enge land, Italië, West-Duitsland, België, Nederland en Luxemburg) hiermee akkoord gaan. Waarschijnlijk zal dit probleem op de N.A.V.O.-conferentne weer ter sprake komen en zal ook de kwestie of aan Duits land toegestaan moet worden atoom wapens te maken en mee te delen ln de westelijke wetenschappelijke ontdekkin gen, aan de orde komen. Adenauer, die de volgende maand een bezoeje aan Londen brengt, zou de Engelse regering reeds over deze kwestie hebben benaderd. Bonn zou namelijk zekerheid willen hebben, dat de beperkende bepa lingen opgeheven zouden worden. Het Britse ministerie van buitenlandse zaken verklaarde echter, dat dit vraagstuk niet op het ministerie in behandeling Is. Toch gaan er, vooral na het lanceren van de tweede Russische kunstmaan, steeds meer stemmen op om West-Duits land volledig in het N.A.V.O.-werk te doen delen. Zo verklaarden de gezamenlijke Engelse commandanten van de N.A.V.O.-strljd- krachtcn in het oostelijk deel van de Atlantische Oceaan gisteren, dat het lan ceren van de tweede Spoetnik de dringen de behoefte van de N.A.V.O.-landen hun wetenschappelijke kennis nit te wisselen nog duidelijker maakt. Duitsland moet ook behoren tot de landen die om Inlich tingen worden gevraagd. Dit zou de N.A.V.O. zeer versterken. Een Russisch tijdschrift publiceerde deze schematische voorstelling van de manierujaarop d<, door de hond „Citroentje" verstrekte gegevens de aarde bereiken. Het harnasvan de hond registreert de reacties van het lichaam, die via radiozenders (de twee kastjes bovenaan stellen voor: rechts een modulator en links de zen der) uit de Spoetnik (links bovenaan) naar de aarde worden gezonden. On geveer in het midden ziet men het radiostation op de aarde Rechts staat een geleerde, die een band met de op schrift gebrachte impulsen be kijktdie door de twee ontvangers (midden onder) zijn opgevangen. De pijl wijst naar een vergrdot gedeelte van de bandmet daarop de geregistreerde gegevens. Het plan vs samenwerking uitzien: J Het oprichten van een depot kernwapens. 2 Het instellen van een collect: strijdmacht dde speciaal geoefend wordt in het gebruik van alle kern wapens. Het oprichten van een politiek direc torium in N.A.V.O.-verba-nd, dat medezeggenschap zou hebben over het gebruik van kernwapens. Ook zijn afspraken gemaakt voor de uitwisseling van gegevens en een nauwe samenwerking bij het ontwikkelen van nieuwe wapens. Deze samenwerking moeten de twee regeringsleiders zich zo hebben gedacht: Amerika legt zich toe op de pro- duktrfe van lange-af stands raketten (7500 km) met kernladingen, andere ruimte vaartuigen, verscheidene soorten H-bom- men, taotische atoomwapens, bemande lange-afstandsbommenwerpers en door kernenergie aangedreven onderzeeboten Engeland zal zich moeten concen treren op de raketten voor middelbare afstanden (3200 km) en op bepaalde typen H-bommen. i n a d a treedt op als leverancier van de grondstoffen voor de kernwapens en stelt ruimte beschikbaar voor lanceer- Frankrijk en West-Duitsland wordt gevraagd raketten te vervaardigen voor de korte afstand als afweerwapens voor vliegtuigen en projectielen. Duits aandeel Een probleem dat bij deze plan nen om de hoek komt kijken, is de overeenkomst van 1954 tussen de geallieerden, dat de vervaardiging van geleide projectielen, bepaalde T> USLAND zal niet meer deelnemen' aan het werk van de ontwape ningscommissie en haar subcommis sie, heeft de plaatsvervangende mi nister van buitenlandse zaken, Koeznetsof, gisteren in de politieke Kustvaarder zonk voor Vlissin aen DE Een grote pop, die het Neder landse „kolonialisme" (Kolonia lisme Belanda) moest voorstel len, werd door een volksmenigte verbrand. Franse goudprijs gedaald vooruitlopend op een succes van Gadlïard bij zijn kabi netsformatie met 4000 tot 536.000 francs per kg. de gouden napoleon van 3970 tot 3930. de dollar op de zwarte markt van 463 tot 459. President Zapotocky van Tsjechoslowa- kije (72) is in Praag in een ziekenhuis op genomen. Hoewel ernstig ziek zou zijn toestand niet verontrustend zijn. G. Oedenkoven te Brussel, ere-pre- ident van de Association internationale de la savonnerie (A.I.S.) is benoemd to* officier in de Orde van Oranje-Nassau 6 (Van een onzer verslaggevers) ACTIEVE "DEPRESSIE, gisteren via de Nederlandse kust naar Noorwegen trok, heeft ons land een zware zuiderstorm vei - oorzaakt. De wind nam toe tot wind kracht 10 met uursnelheden van soms negentig kilometer. In vele plaatsen ontstond grote schade. Nadat gisteravond de storm afnam, ontstond vannacht een nieuwe storing, die noord-oostelijke richting trok en die t nieuwe windstoten gepaard ging. Hel „Rebut Irian Barat!!!", ver over Nederlands Nieuw-Guinea, leest men in grote letters op de voorgevel van de Java Bode te Djakarta. „Hidup R.I.", leve de republiek Indonesia en an dere leuzen bedekken de pui. Op sommige gebouwen werden doodskoppen met gekruiste been deren geklad met de aansporing om Nederlanders dood te slaan. IU hoofdstation van het KNMI te Den Hel der mat vanmorgen een windstoot van 41 meter per seconde, een stoot die de al lure van een orkaan heeft, sterker dan ooit in Den Helder gemeten. Scheepvaart Het stormweer heeft velen zeer onge makkelijke uren bezorgd. Vooral de scheepvaart heeft van de wind te lijden gehad Op de Noordzee zochten de rr kustvaarders een veilige haven op i postboten op de Waddenzee en het IJsssl- meer staakten de dienst, evenals loods- •diensten elders. Zoals gemeld kwamen enkele buitenlandse schepen, twee Poolse en een Duitse vrachtboot, in moeilijkhe den. doordat de stuurinrichtingen onklaar raakten Maar op de Poolse boten kon ae schade provisorisch hersteld worden, voor dat de uitgevaren sleepboten ter plaatse waren. Met het Duitse vrachtschip was het anders. De SchWansen. geladen met hout, werd onklaar, toen een laadboom afbrak en staaldraden in de schroef raak ten. Het schip maakte iets slagzij en de deklading gleed overboord. Nadat met veel moeite een verbinding tot stand was gebracht, heeft de sleepboot Holland van Doeksen de schuit naar Emden gesleept Gezonken De Nederlandse kustvaarder Corale (500 brt) kwam voor Vlisslngen in aan varing met het Russische vrachtschip Ni- colai Baumann (1780 ton). De Corale, or derweg van Paddington naar Vllsstngei onmiddellijk. De bemanning van tie koppen kon zich tijdig aan boord van ee loodsboot In veiligheid stellen commissie van de Verenigde Naties gezegd. Zoals bekend is, ligt bij de Verenigde Naties een Russische resolutie op tafel, waarin wordt gevraagd de uit elf leden bestaande commissie en de uit vjjf leden bestaande subcommissie voor de ontwa pening te vervangen door een openbaar lichaam. In dit lichaam moeten van Mos kou alle 83 leden van de V.N. vertegen woordigd zijn. De westelijken voelen niets voor dit Russische plan. De ontwapening moet in beperkte kring, zoals in de subcommis sie, die maanden in Londen vergaderd heeft, besproken worden. De mogelijkhe den op overeenstemming worden veel geringer wanneer men deze commissie, zoals India b.v. wil, drastisch gaat uit breiden. De Britse .afgevaardigde, Allan Noble, noemde het Russische besluit een zeer ontmoedigende ontwikkeling; de Cana dees Wallace Nesbitt sprak van een zeer grote teleurstelling; de Amerikaan Henry Cabot Lodge hoopte, dat het besluit van 1 Moskou maar een voorbijgaande gedach te was en de Fransman Moch vroeg de Russische afgevaardigde nog eens goed na te denken alvorens de verantwoorde lijkheid voor de onderbreking van d< ontwapeningsonderhandelingen op zich t< Koeznetsof echter zeide dat het besluil goed doordacht is en bleef bij de sli6sing. Eisenhower roept kabinet extra bijeen President Eisenhower heeft voor van daag zijn kabinet voor een extra verga dering bijeengeroepen. Het Witte Huis deelde mee, dat het programma der hulp verlening en begrotingsaangelegenheden besproken zouden worden als voorberei ding van het overleg van de president met de congresleiders in de eerste week van december. Ontkend werd, dat Spoet nik II onderwerp van discussie zou zijn. MENU VAN DE DAG NEEM BLIKGROENTEN Slachtoffer storm heeft maandag ook een slacht offer geëist. In IJlst verdronk de melk handelaar J. Bijsterveld (50) in De Geeuw, toen zijn melkboot vol water liep en zonk Op Tholen brandde de graanmolen van C. M. Donken, gelegen aan de provinciale tussen Poortvliet en Scherpenisse. volkomen uit. De stormwind had de wie ken losgeslagen, die zo snel gingen draaien, dat de molenas heet liep. In bijna alle kustplaatsen waaiden T.V.-antennes de daken, werden bomen ontworteld, bouwstelgers vernield en kletterden dak pannen naar beneden De bcdljkingswerkzaamhcden ln Zee land hebben weinig schade van de storm ondervonden. Anders is hel in Friesland, vele landerijen onderliepen en de Makkumerwaard in een groot meer ver derde. Het vee kon nog maar net in veiligheid worden gebracht. NIETS ERGERS Terwijl gisteravond ln de Ara sterdamse Koopmansbeurs de ml nister-president, dr. W. Drees, ee» toespraak hield ter herdenking vat de Hongaarse opstand, riepen en kele mannen achter in de zaal on verstaanbare woorden, dienst greep in. Dr. Drees reageer de aldus: „Een paar communister hebben geprobeerd de orde te ver storen Hun wacht niets ergers dar dat zU uit de zaal worden geleid" Die avond sprak ook de Hon gaarse oud-minister Anna Kethly de- Franse kabinet gereed Na een dag van hard werken en vee conferenties heeft de Franse kabinetsfor mateur Felix Gaillard gisteravond zijn lijst van ministers volledig gekregen. Buitenlandse zaken blijft voor Christian Pineau, financiën komt aan Pierre Pflim- iin, binnenlandse zaken gaat naar Bour- gès-Maunoury. Robert Lacoste blijft mi nister-resident van Algerije. Het kabinet zal zeventien zetels hebben, waar nog enige staatssecretarissen aan worden toegevoegd. Vanavond hoopt Gaii- lard in de Natiopale Vergadering de in- estituur voor zijn kabinet te verkrijgen Prinses Margaret van Engeland zal als erste lid van de Britse koninklijke fa milie een bezoek brengen aan Brits Guyana, nadat zij het eerste federale parlement van de Brits-Wcstindisehe federatie te Trinidad geopend heeft. Jordanië Nasser is een Don Quichote De Jordaanse regering heeft de Egyp tische leiders beschuldigd van verraad aan de Arabische zaak. Gezegd wordt, dat de regering vele bewijzen heeft, dat ver antwoordelijke Egyptenaren geheime ver bindingen en contacten met Israëliërs onderhouden. De verklaring is een offi ciële reactie op beschuldigingen In de Egyptische pers aangaande contacten tus sen dc Jordaanse en Israëlische regering. Radio Amman zeide als commentaar op de Jordaanse regeringsmededeling, dat na de mislukte actie ln hel Midden-Oosten, thans de communisten door middel van hun eerste agent, de kleine Egyptische kolonel, een nieuwe leugencampagne tegen Jordanië en zijn koning zijn be gonnen. Nasser word een „Don Quichote, die met zijn houten sabel hopeloos links en rechts slaat maar alleen zichzelf treft", genoemd. WEERBERICHT Enkele opklaringen De Bilt verwacht tot morgenavond: Enkele buien. afgewisseld door opklaringen. Matige tot krachtige en langs de VT kust tjJdelyk harde zuidwes- telijke wind Iets kouder. (Opgemaakt om 11.15 uur). Woensdag 6 november: zon op 7.45 uur, •nder 17.05 uur. Maan op 16.33 -jr. onder 6.25 uur. Op 7 nov. awe r.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1