ZJOEKOF KLEIN BIJ DE HEREN VAN MOSKOU Grote maarschalk onder politieke controle Provincie heeft geld over Automobilisten reden meestal correct Kamer heeft kritiek op verhoging PTT-tarieven Onderzoek naar de prijs van duurdere margarine f/atü JaMII Australisch protest op komst tegen Indonesië 7 ZATERDAG 2 NOVEMBER 19S7 Grondbelasting omlaag? (Van i redacteure De begroting van de provincie Zuid- Holland voor het jaar 1958 geeft, wan neer het provinciaal bestuur geen bijzon dere maatregelen, een batig saldo van 1.176.000 aan. De meerderheid van het college van Ged. Staten heeft naar aan leiding van deze gunstige cijfers een voor stel gedaan de opcenten op de grond belasting te verlagen van 60 op 50. waar mede voor de provincie een bedrag van 914.000 is gemoeid. Bij het opmaken van de begroting is met deze toekomstige be lastingverlaging reeds rekening gehouden. De gunstige financiële positie van ae provincie is mede te danken aan de no- gere uitkering van de motorrijtuigenoe- lasting, waardoor men de rijksuitkering voor de secundaire wegen ruim f 2 mil joen hoger kon ramen dan voor 1957. Deze stijging zal ook van gunstige invloed zijn op de resultaten van 1957. Ged. Staten verwachten voor het lo pende jaar een batig saldo van f 1.39 min., waardoor de algemene reserve, gevormd uit de batige saldi van ae vo rige dienstjaren. 16.65 miljoen zaï Een minderheid van het college van Ged. Staten verzet zich tegen een veria- ging van de grondbelasting, omdat er met betrekking tot de provinciale financiën nog verschillende onzekere factoren rekening gehouden zou moeten worden. In diiit verband wijst men op de achter stand in de uitvoering van het wegen plan en de verschillende nieuwe wegen, die nog tot stand moeten worden ge bracht. Bovendien wil men rekening hou den met het omslaan van de conjunctuur, waardoor ook voor de provincie de finan ciële toestand minder rooskleurig zou kunnen worden. De goede financiële positie van de pro vincie komt ook naar voren in de post onvoorzien, die men op de begroting voor het komende jaar heeft opgenomen voor een bedrag van f 1.047.000. zulks in tegen stelling met vorige jaren, toen een bedrag van f 350.000 werd begroot. Per kind zestig cent bij grens van f95 (Van onze sociale redacteur) Nader vernemen wij nog dat het voor stel van de Stichting van de Arbeid tot tijdelijke optrekking van de kinderbijsla gen voor de minst draagkrachtigen vrij wel zeker zal neerkomen op f 0.60 per week per kind 0.10 per werkdag) bij een inkomensgrens van f 95 per week (f 4900 per jaar). De kosten hiervan ten laste van het kinderbijslagvereveningsfonds zullen 35 miljoen bedragen. De definitieve tekst van het 6ticntingsvoorstel aan de rege ring 16 echter nog niet geformuleerd. Na het fiat vaD de diverse organisaties zal nog schriftelijk overleg worden gepleegd over de definitieve tekst. De verhoging van de kinderbijslagen zou in moeten gaan op 1 januari a.s. en tot 1 januari 1959 moeten duren. Slechts een enkele werkgeversgroep heeft in de Stichtings vergadering laten weten dat van haar organisatie geen medewerking aan het voorstel verwacht kon worden. Deze groep vormt echter een geringe minder heid. van Stalingrad en de veroveraar van Berlijn, gedroeg zich in de nabij heid van de politieke Kremlin-machthebbers als een kleine jongen. Dit schrijft Eddy Gilmore, van The Associated Press, winnaar van de Pullitzer- prijs voor de journalistiek, die jarenlang in Moskou verbleef. Kort na de verovering van Berlijn in 1945 ontving Zjoekof een kleine groep westerse verslaggevers, die per vliegtuig uit Moskou waren gekomen. Maar hij ont ving hen niet alleen. Naast hem zat Andrei Wisjinsky, voormalig openbaar aanklager die tal van militaire comman danten naar gevangenissen en executie-, pelotons had verwezen. Ditmaal was Wisjinsky in Berlijn als politiek adviseur, want Zjoekof moest met Eisenhower. Montgomery en een Franse generaal aan de conferentietafel Tijdens de pers-ontvangst vroeg een der journalisten of Zjoekof wilde uiteenzetten welke takitiek hij had gevolgd bij de be storming van Hitlers laatste citadel. „Zeker", zei Zjoekof met een zijdelingse blik in de richting van Wisjinsky. De maarschalk illustreerde zijn verhaal met potloodlijnen op een kaart en met speel goed-tanks. „Hier", zei hij op de kaart wijzend, „liet ik honderden krachtige schijnwerpers opstellen. Het was nachtelijke aanval. En hier liet ik mijn tanks aanvallen. Daar werd door de artil lerie druk uitgeoefend en op dit punt wierp ik mijn eerste infanterie in dt strijd. Ongeveer hier. Een Amerikaans verslaggever onder brak hem. „Wat was het aandeel vai generalissimo Stalin in het gevecht on Berlijn?", vroeg hij- Zjoekofs krachtige gelaatstrekken zijn zware kin, zijn volle lippen en open, donkere ogen bevroren tot een masker. „Generalissimo Stalin heeft altijd al mijn besluiten geleid", zei Zjoekof, zijn stem een toon hoger dan normaal. „Hij stond achter iedere beslissing welke ik nam. Hij was mijn leidsman. Hij is het grootste militaire genie, dat de wereld ooit gekend heeft". Na dit stukje zielige pluimstrijkerij zette de maarschalk zijn logisch opgebouwde en bijzonder beeldende uiteenzetting Rroesjtsjef, die als een der laatsten uit het vliegtuig was gestapt, ging naar de eerste auto en zag Zjoekof zitten. Met zijn duim maakte Kroesjtsjef de onmisken bare beweging welke Zjoekof beduiden moest dat hij kon uitstappen. De maar schalk kwam gehoorzaam uit de auto en in de tweede wagen plaats. Nadien, tijdens een gesprek tussen Zjoekof en Eisenhower, kwam Kroesjtsjef naderbij plaatste zich vrijwel tussen de beide pratende mannen. Zjoekof deed een be leefde stap achteruit. enige keer, dat Zjoekof zich ooit openlijk tegen de politici in het leger heeft uitgesproken is al heel lang geleden. A-as in Kief, tijdens een partij-bijeen komst na de smadelijk verlopen oorlog tegen Finland. Hij sprak een scherp oor- ïl nlt over het systeem van politieke nmissarissen in het leger, lit voorval wekte de woede van Stalln, doch de op handen zijnde oorlog legde Stalin realist als hij was het zwijgen op, daar hij in Zjoekof over een der beste iten van het grote Russische leger beschikte. Nansen-medaille voor kolonel Scliotborgh De commandant van de afdeling Cura- ao van het Ned. Rode Kruis, luitenant kolonel dr P. J. Allaart, heeft de Nan- i-medaille uitgereikt aan kapitein C G. Schotborgh. die naar Aruba Is overgeplaatst, voor diens werk ten be hoeve van de Hongaren. Hij was com- ndant van de Nederlandse colonne te Wenen, die goederen naar Boedapest Later op diezelfde dag ontmoette Zjoe kof Eisenhower en andere geallieerde be velhebbers in een kleine houten bungalow bij een der talrijke meren rondom Berlijn. Gilmore stond vlak achter de stoel van Zjoekof. Naast de maarschalk zat Wis jinsky. Eisenhower stelde iets voor en vroeg Zjoekof om zijn mening. Voordat Zjoekof kon antwoorden fluis terde Wisjinsky hem tientallen seconden lang iets in het oor. Zjoekof begon te ant woorden. Wisjinsky gaf hem een por in de ribben. „Sta op", zei hij in het Rus sisch. Zjoekof stond op. Hij sprak erg on duidelijk. Nu en dan onderbrak Wisjinsky de maarschalk om hem nieuwe instructies in te fluisteren. Zweetdruppeltjes glins terden in de brede rode nek van de maar schalk. Vlak voordat hij z(jn laatste woord sou spreken trok Wisjinsky hem aan zijn korte maarschalks-tuniek terug in zijn stoel. Het was een vernederende ver toning voor Zjoekof. In Genève Andere vernederende incidenten deden zich voor tijdens de conferentie van Genève. Bij aankomst op het vliegveld stapte Zjoekof met Boelganin in de eerste van een lange rij wachtende auto's. MS*®*™ Bll|f fit Door te kauwen bl(jft U goed in vorm. Kauwen be vordert de spijsvertering, geeft een frisse mond. Kauw Wrlglay P.K. en blijf flt. Voetbal - ook straks Blijft voetbal in Nederland als sport vr, oppermachtig? Voor de naaste toe- •ti komst ziet het er in onze voetbalwe- ïr; reld prima uit. In 1955 waren er ti: 342.907 geregistreerde spelers met 15.365 elftallen in de competities. In 1924 waren dat 28.200 spelers met 429 elftallen. Dit is dt 1000% meer spelers bfl van de bevolking van 48%. Nederland is een echt voetballand. BI EB (Van een onzer verslaggevers) WAS gisteren tenminste éen plaats in Nederland, waar auto mobilisten met een gerust geweten binnen de „bebouwde kom" hun snel heid tot 70 km per uur mochten op voeren. Dat was op de rijksweg Den HaagAmsterdam onder Wassenaar Keurig stonden daar de langwerpige borden met de veelbesproken „ont heffing". Op den duur zal deze wel in meer ge meenten worden ingevoerd, maar daar was gisteren nog niets van te merken Er is dan ook braaf gemopperd op typi sche snelverkeersbanen zoals de Rotter damse fcunneltraverse. Maar even „braaf waren verreweg de meeste automobilisten in hun gedrag Bijna nergens constateerde de politie op grote schaal overtredingen. Wel werdeD nog heel wat processen-verbaal opga- maakt. maar dat betrof dan autorijders die de krant nooit lezen t aantal „bonnetjes" bedroeg in Am sterdam „enige tientallen", in Rotterdam n Utrecht 5. in Eindhoven ook 5. In Haag „enkele" (alleen in eil gevallen) en in Groningen 15. Dai de zelfs een auto rond met een snelheid van 90 km. bestuurd door een vrijge vochten heer. die hóógst verbaasd was dat hU werd aangehouden In Stadskanaal heerste gisteren ook dt „anti-50-koorts". Een aantal automobilis ten gaf daar van zijn misnoegen blijk door tergend langzaam en luid toeterend door de straten te rijden. Om het nog duidelijker te maken, voerde men pak kende slagzinnen mee. Boos ten slotte wan Amsterdammers, die op de lange brede Overtoom voortsukkelden, nieuwe hoofdstedelijke tramwagens lijn 1 loegen hen namelijk in snelle voorbij. De glunderende trambestuurders weren echter niet in overtreding.. aN'i ÏB8TC <EKQ>miI2> of KMILWIEKL voor een goed geschenk J Vraag deskundig advies aan de juwelier-horloger. A Zebra's Rode Kruis-con feren tie: Oorlog is nimmer een oplossing De 115 gedelegeerden van 83 landen in New Delhi bijeen op de conferentie v Internation. Rode Kruis hebben unnaniem een ontwapeningsresolutie, door India in gediend, aangenomen. Op alle landen wordt in deze resolutie een beroep gedaan de stelling te aanvaarden, dat oorlog geen oplossing is voor welk probleem ook en de landen zich daarom verplichten deze te vermijden. Ten tweede met groter kracht te werken voor algemene ontwapening en ten derde, maatregelen te nemen om te allen tijde de mensheid doeltreffend te beschermen tegen de gevolgen van het misbruik van brand veroorzakende, chemische, bacterio logische. radioactieve en dergelijke strijd middelen. Lasten zijn voor het bedrijfsleven (Van onze parlementsredactie» De Tweede Kamer heeft de gisteren In gegane verhoging \e- de P.T T.-tarieven bepaald niet met enthousiasme ontvan gen. Dat blijkt uit het thans verschenen voorlopig verslag over de begroting van de P.T.T. Men zou in de Kamer de nood zaak van de jongste tariefsverhoging wel eens aangetoond willen zien en men wenst in leder geval van minister Algera een nadere algemene uiteenzetting over het tariefbeleid, dat door de PiT.T. wordt ge voerd. Vele leden zouden het op prijs gesteld Mededeling van prof. Zijlstra (Van onze parlementsredactie) fïNISTER ZIJLSTRA laat thans een onderzoek instellen naar de vraag '1 of er een groot verschil bestaat tussen de prijs van een nieuw mar- garinemerk en de prijzen van reeds bestaande merken. Mocht het onderzoek uitwijzen, dat zulks inderdaad het geval is, dan zal de minister met de betrokken producent nader in overleg treden over de prijsstelling. De bewindsman meent namelijk, dat een onverantwoord groot prijsverschil zou indruisen tegen de geest van de afspraken, die met het bedrijfsleven over de uitvoering van het prijsstabilisatiebeleid zijn gemaakt. Prof. Zijlstra deelt dit mee in antwoord op de schriftelijke vragen, die de Tweede- Kamerleden Zwanikken tkath. v.) en Roemers (soc.) hebben gesteld. De be windsman stelt in ziin beantwoording voorop, dat de afspraken met het be- te delen, drijfsleven over de prijsstabilisatie niet inhouden, dat ondernemers in overleg moeten treden met het departement van economische zaken alvorens zii een nieuw produkt in de handel brengen. De beslis sing over een zodanige stap valt onder de verantwoordelijkheid van de betrokken ondernemers. Voorts behoeft het in de handel brengen van een nieuw merk van een bepaald produkt tegen een hogere prijs dan die van bestaande merKen op zichzelfniet met de.prijsstabilisatieafspra- ken in strijd te zUn ning van aanloopkosten, reclamekosten en researchkosten. Ten slotte verklaart de minister zich be reid de resultaten van een eventueel con- de producent aan de Kamer mee Dat is wel het geval, war op de markt brengen van ee: tegen hogere prijzen de tev de merken niet meer in de i ren verkrijgbaar zl|n tegen de daarvoor geldende prijzen. Het staat vast. dat dit laatste zich in dit geval thans niet voor doet. De minister deelt nog mee, dat bij het onderzoek naar de gerechtvaardigheid van het prijsverschil een redelijke tegemoet koming voor eventuele kwaliteitsverschil len in aanmerking wordt genomen. Ver der wijst de bewindsman er dan nog op, dat bij de bepaling van de prijs van een nieuw produkt zekere arbitraire elemen ten onvermijdelijk aanwezig zijn in ver band met onzekerheden bij de toereke- Hatta in Djakarta teruggekeerd Hatta is gisteravond van zijn reis naar Ohina en Japan teruggekeerd. Duizenden hebben hem stormachtig verwelkomd. HU had opzienbarende vorderingen geaacn in Japan en grote vooruitgang in China. Of hü actief aan het landsbestuur zou deelnemen, hangt af van Sukarno en het parlement. Over de Japanse herstelbeta lingen is in beginsel overeenstemming tot stand gebracht, doch een algehele oplos sing is moeilijk. De pers in Manilla had gemeld, dat hij naar links zou zijn ge zwaaid. doch hij had nooit een slechtere pers gezien dan in Manilla. Deze had hem verklaringen in de mond gelegd, die hij niet had gegeven, aldus Hatta. Fabrieksbrand. Een omvallende petro leumkachel heeft gisteravond de borstel en kwastenfabriek Wako te Schiedam ln brand gezet. De brandweer wiet het vuur te lokaliseren. Er ontstond schade aan het dak en machinerieën. HET LEVEN IMF bow rpFR 1 sl ER TV IJl. WE over bet Haag! stralen trachtten op te va goede vriend van oud ben je toch? vroegen we, or >e Buitenhof slenterend nog de late schaarse zonne- ngen, ontmoetten we de majoor-waarnemer K. Ak- jaren her, met wie we veel hebben verkeerd. Hoe is er over verbazend, dat de tijd hem niet ouder had gemaakt. HU antwoordde: Ik ben van 6 november 1910, en toen wisten we, dat hU woensdag 47 jaar wordt. Later, onder de koffie, spraken we over de goede dagen van x en we huppelden luchtigjes over tal van herinneringen van bet verleden het heden, tot we ons Ineens terugvonden ln een diep gesprek over de oor sprong van namen. Dc naam Akkerman, vertelde de majoor, Is met czaar Peter de Grote naar Nederland gekomen. In zUn gevolg bevonden slch enkele lieden uit het plaatsje Akkerman, dat aan de Zwarte Zee ligt, en die gingen zich voor het gemak Akkerman noemen. Ik lag helemaal goed. vertelde de com mandant, en ik wou handelend gaan op treden, maar het hoefde niet meer, want ineens zagen we het schip de lucht ln- OORLOG Majoor Akkerman zat bij het uitbreken van de oorlog in Europa in, zoals het destijds heette, Nederlands-Oost-Indië. Omdat de reserve-luitenant-waarnemer was werd hij daar opgeroepen, en bot het einde van de oorlog heeft hij zijn par tijtje meegeblazen. Toen de nacht over Indië viel week hij uit naar Australië, geworden bij de betrekkelijkheid der din- BETREKKELIJKHEID We zijn de laatste dagen sterk bepaald ar hij werd ingedeeld bij 18 squadron van de R.A.A F., dat geheel uit Neder lands personeel was samengesteld. Later ging hij over naar de Intelligence, die onder leiding stond van de toenmalige kolonel Spoor, de grote man over wie uw zoons en uw mannen nog well eens spreken. Na de wapenstilstand werd hij uitgezonden naar Japan om Nederlandse krijgsgevangenen te helpen, maart toen hij daar aankwam had een Amerikaans vliegkampschip hen net weggehaald en naar allerlei oorden gebracht Onder ko lonel Versteegh. die kortgeleden als ge- neraal-majoor-vlieger tit. werd gepensio neerd. kwam hij daarna, weet in Austra lië. bij 19 Transportsquadron. VLIEGERSKRUIS Van Australië ging het naar Indië en •vandaar naar Nederland, waar majoor Akkerman sinds kort de functie van hoofd luohtmachtvoorlichtingsdienst vervult. Zijn Vliegerskruis verdiende hl] met luchtacties boven Miri, Taraken, Balik- papan en Java. In de Kerstdagen 1941 vloog hij boven de Chinese Zee in de buurt van Kuching op Brits Borneo, toen hij een Japans vliegtuigmoederschip ont dekte. dat hij tot zinken bracht. Na de oorlog vernam hij, dat een Nederlandse onderzeeboot ook al op de loer lag en op het punt stond een torpedo te lanceren. gen. Boerenvrouwen van de Lichtenberg, zo hebben we geilezen, zijn met stallan taarns in de hand naar de burgemeester van Rljssen gewandeld uit protest tegen het fedt, dat Lichtenberg nog steeds ver stoken is van elektrisch licht. Dat is wel een gemis, vinden we. Geef ons, hetoben de vrouwen aan de burgemeester gevraagd tenminste met de Kerstdagen een heel klein elektrisch lichtje, al is het maar een lichtje van 200 Watt. Toen we dal lazen, moesten we denken aan de Kerst dagen van 1944 Het grootste bezit was toen een kaars, een gewone kaars, du kon branden. Aan elektrisch licht werx niet meer gedacht. Zo gaat het in he leven. Altijd verlangen naar wat men me heelt. We hopen, dat de vrouwen van Lichtenberg spoedig een groot aantal schemer-, wand-, plafond- en leeslampen kunnen laten branden, en ook, dat aaar nooit een storing in het lichtnet zal op treden, opdat zij niet hoeven te zuchten: hadden we maar een kaars, een goede kaars, die kan branden. NAPOLEON We hebben ook gedacht aan maarschalk Zjoekof. Hij streefde, hebben we gelezen, naar de macht. HU wilde een Napoleon worden. Een man. die kon gebieden, wie iedereen moest luis.zren. die het al leen voor het zeggen had. En hij heel eind op weg. Het was al: Ja. ex cellentie. nee, excellentie, graag, excel lentie. wat kan ik voor u doen. excellen tie. De dienaren dachten: wat moet het heerlijk zijn met zo'n macht te zijn be kleed. En de heer dacht: ik ben er. Nu heeft hij geleerd, dat je er in het leven nooit bent. De dienaren spreken niet van excellentie. De tijd is voorbb Een andere heer heeft zich aangedleno. is macht? zal Zjoekof hebben ge dacht. Wat betekent het: ik heb het voor het zeggen. Zjoekof wilde een Napoleon worden. Hij heeft zijn zin gekregen. Hij zit op zijn St. Helena. VIJFTIG De eerste dag van: 50 kilometer hoog stens In de bebouwde kom. is dan voorbij. De politie was over het algemeen ti den. is ons verteld. We verwachten. Is ons meegedeeld, een daling van het aan tal ongelukken in de stadscentra van eer 20 tot 30 pet. Maar een wegenwacht sel als nu het accent maar niet wordt ver legd. Want wat kan er gaan gebeuren' Als je weet, dat je in een bepaalde t(|d van de ene stad naar de andere kunt ril den als je een bepaalde snelheid houdt, dan ga Je die tijd, die Je verliest door het langzamer rijden in de steden Inhalen op de grote weg. En gaan daar dan niet meer ongelukken gebenren? W< vinden dat niet zo dom opgemerkt var onze wegenwacht. VOETBALKOSTUUMS Onze verantwoording van vandaag: DEN HAAG; R. f 1; C. R. B. f 10; H. f 11 W. C. M. B. f 1; J. L. f 2.50; C. O. f 7.50; N.N. f 2.75; J. J. B. f 1; V. A. T f 6; A. A. f 3,50. N. N. 0.10. ROTTERDAM: S. S. f 2.50; A. C f 1; M. van der V. f 1; J. vat f 2.50; M. v. d. L. f 2.50. SCHIEDAM: W. K. f 2. VLAARDINGEN: L. V. VI f 2. RIDDERKERK: wed. G. de O. f 3.50. BRIELLE: De H. f 1. ONSTWEDDE: H. A. van S. f 1.50. BERKEL: J. A. f 2.50; C H. f 5. EDE: A. van W. f 2.50. De stand was f 906.65, zodat thans ln totaal voor de voetbalkostuums van de melaatse jon gens van dokter Kanaar Is binnengeko men f 981.50. ZW6RV6R hebben, wanneer met de invoering van de laatste tariefsverhoging zou zijn gewaent totdat de Kamer bij dc behandeling van de P.T.T.-begroting 1958 de gelegenheid hebben gehad hierover haar mening kenbaar te maken. Deze leden vragen mi nister Algera, waarom hij het in een tijd bestedingsbeperking en prijsstabill- nodig acht, dat bij de telefonie een t van ruim f 10.000.000 en bij de Post cheque- en Girodienst een winst van f 3.000.000 wordt gemaakt. Vele andere leden achten het zeer be vreemdend, dat de PTT tweemaal ln één kalenderjaar een tariefsverhoging wil doorvoeren. Zij menen, dat het verlies bij de posterijen niet binnen het jaar tot een weede verhoging aanleiding had behoe ven te geven. De winst bij de telefonie /an ruim 10,5 miljoen is geen aanleiding geweest tot verlaging der tarieven. De vergoedingen voor aansluiting en die voor neventoestellen en hulpapparalcn bij de telefonie zullen integendeel worden ver hoogd. Men wijst er in het verslag op. dat ver hoging van de tarieven niet in overeen stemming is met het algemene regerings beleid inzake prijsstabilisatie. Verhoging kostenfactoren voor het bedrijfsleven is ongewenst. Verscheidene leden zouden graag de mening van de minister willen weten over de mogelijkheid een eventuele tariefsverhoging achterwege ie laten door de P.T.T.-begroting uitslui tend te belasten met de werxelijk ver schuldigde en niet met de gecalculeerde rente. Andere leden wijzen op de grote moei lijkheden, die voor het bedrijfsleven wor- veroorzaakt door dc met betrekkelijk •Inge tussenpozen doorgevoerde tariefs verhogingen. Onder de werking van dc prljsstabilisalle betekenen deze verhogln- veelal een nieuwe lastenverzwaring koste van de winst, wat vooral b(J kleine ondernemers vermindering van hun inkomen betekent. Er zijn ook Kamerleden, die het voor waarschijnlijk houden, dat wanneer de „miljoenen verslindende" draadomroep zou worden opgeheven, de begroting sluitend gemaakt kan worden, ondanks een verlies bij de posterijen. Thans wordt voor de draadomroep een verlies van ƒ4.832.000 geraamd. Zoals in elke stad moeten ook in Den Haag verkeer en voetgangers nog wennen aan de zebra's-met-knipperlichtbollen, de beveiligde oversteekplaatsen. Eerst op lange termijn zal vastgesteld kunnen wor denof men een middel tot grotere ver keersveiligheid ook benut heeft om de ver keersonveiligheid te verminderen. Een eerste indruk is dat van week tot week de routine groter wordt en daarmee de zebra's hun nut bewijzen. Wel is het ons opgevallen, dat zebra's met knipperbollen vrijwel steeds zeer dicht bij een kruispunt pan verkeers wegen zijn aangebracht. Een gevolg hier van kan zijn dat het gemotoriseerde ver keer met extra voorzichtigheid de kruis punten zal gaan naderenmaar een gevolg is zeker, dat er gemakkelijk verkeersop stoppingen kunnen ontstaan. Want ver keer dat afbuigen wil en verkeer, dat rechtdoor wenst te gaan. hopen zich, door elkaar heen, op. Zou het de vlotte gang van zaken niet bevorderen, zo de bevei ligde zebra's een 10 d 15 meter van de hoek van elkaar snijdende wegen worden aangebracht? (Het Binnenhof) Dirigisme Het ergerlijke is, dat steeds opnieuw wordt getracht de investeringen in de dirigistische sfeer te trekken. Bij her haling wordt er van deze zijde voor ge pleit, dat de overheid tot controle van de investeringen moet overgaan, op grond van het motief, dat er in het bc- drijfslcven ook tot oneconomische nieuwe aanschaffingen wordt besloten. Deze diri gistische gedachtengang houdt echter geen rekening met enkele belangrijke factoren. Afgezien van het feit, dat elk nieuw overheidsapparaat met groot wan trouwen begroet moet worden, is nog nimmer bewezen, dat het oordeel van de overheid (het miljoenenverlies van Polv- norm is nog altijd een teken aan de wand) zuiverder zou zijn dan dat van de par ticulier, die zijn eigen geld riskeert. Reeds thans worden de investeringen zeer beperkt, doordat de hoge belastin gen. die der financieringsmogclijkheden sterk belemmerenook worden toegepast op de z.g. schijnwinsten, ontstaan door da daling van de koopkracht van het geld. De fiscus legt beslag op middelen, voor bestemd om geïnvesteerd te worden. De schorsing van de investeringsaftrek, door de regering geruisloos verlengd, is in hoofdzaak te betreuren, omdat deze aftrek althans een geringe compensatie bood tegen een onjuist fiscaal winstbe grip. Als men in aanmerking neemt, dat op het zelfde tijdstip, dat in Nederland de investeringsaftrek is opgeschort, in Engeland deze tegemoetkoming voor scheepvaartmaatschappijen van 20 tot 40 is verhoogd, dan wordt wel duide lijk hoezeer in Nederland een gevaarlUk spel gespeeld wordt met de welvaart van de toekomst (De Tele gr af) Deze week os. de e „Een wereld voor mijn zoon" Opzienbarend en ontroerend, tegelijk schokkend en teder, is dit verhaal van een moeder die recht voor het geluk van haar verlamde kind In Amerika lazen miljoenen vrouwen haar bewogen relaas. Haarlem. De anti-Nederlandse actie EEN KRACHTIG PROTEST van de Australische regering kan in het stadium, waarin de actie zich thans bevindt, een heilzaam effect hebben, schrijft het Australische blad Sydney Morning Herald in een hoofdartikel naar aanleiding van de agitatie in Indonesië voor de over gave van Nederlands Nieuw-Guinea aan dat land. Het blad noemt de actie eon onbekookte uiting van onzekerheid in de binnen landse politieke toestand van Indonesië Maar het voegt eraan toe: Het sturen van openbare mening in een koers, die gericht is tegen Australië en Nederland kan schade berokkenen aan de betrek kingen tussen Australië en Indonesië. De Australische regering heeft onlangs bekend gemaakt, dat enige Indonesische officieren een opleiding zulilen krijgen ln Australië. Dit doet het Australische blad opmerken: De houding van Australië Je gens Ned. Nieuw-Guinea wordt in geen enkel opzicht bepaald door vijandigheid tegenover de Indonesiërs, ofschoon deze vriendschappelijke betreklcingen zich niet zo ver behoeven uit te strekken als het opleiden van Indonesische officieren in Australië tot mogelijke toekomstige com mandanten tegen onze nog betere vrien den. de Nederlanders. Als men de zaak op de keper beschouwt Is westelijk Nleuw-Gulnea noch deel van Nederland, noch van Indonesië, het Is een gedeelte van Nleuw-Guinca. De doelstel ling van Australiërs in Nleuw-Gufnea is dezelfde als die van de Nederlanders: De Jamin dreigt Prof. Moh. Jamin, lid van de nationale raad, die onlangs Nederland heeft be zocht, verklaart dat het Indonesische volk niet verantwoordelijk is voor het lcv.en en de bezittingen van buitenlanders, zo lang die niet bereid zijn hun koloniale houding te laten varen. Desondanks zou het Indonesische volk nog steeds een vreedzame weg inzake Nederlands Nieuw- Guinea willen volgen, aldus Jamin Hij noemde het optreden van de Indonesische Jeugd een gevolg van de arrogante en hooghartige houding van Nederland. De leider van de Masjoemi, Moh. Natsir, daarentegen deed een aansporing horen om zrich te bedienen van middelen, die ln overeenstemming met de waardigheid en de aard van het Indonesische volk. Het communistische blad Pemuda wil prof. Beerling doen ontslaan en naar Ne derland terugzenden omdat hij de vreer •oor een terreur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 7