Bij Boerhaavelaan over twee jaar universitaire wijk i>emmenie „Batist" nam afscheid van de S.L.F. van het draaiboek Firma B. J. Huurman te Leiden zestig jaar tjWPMifentf VAN MENS TOT MENS NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 2 NOVEMBER 1957 Een stadje in de Sleutelstad Hedenmorgen heide de burgemeester „de eerste paal" in de grond TTET HEEFT VIER JAAR GEDUURD, maar vanmorgen lag aan bet terrein achter de Boerhaavelaan de beroemde eerste paal, die over twee jaar tezamen met zevenhonderdvijftig andere palen een nieuwe woonwijk zal schragen. Deze woonwijk is dan bewoond door leden van de universitaire staf met hun eventuele gezinnen en zoals de plannen thans op tafel liggen, zal het een gesloten gemeenschap worden, die een band van centrale voorzieningen zal binden. Wanneer deze materiële band geslagen is, zal een geestelijke saamhorigheid moeten groeien; vele factoren zijn in het plan opgenomen om deze groei te bevorderen. Toen na de oorlog Let huisvestingsprobleem de ruim driehonderd stafmensen van de medische faculteit in Leiden, die hun werkzaamheden in het Aca demisch Ziekenhuis verrichten, uit Leiden dreigde weg te jagen, heeft de medische faculteit het plan opgevat om zelf voor de huisvesting van de staf te gaan zorgen, en in 1953 waren de plannen gereed om een universi taire woonwijk te bouwen. maand en alle nu nog te bouwen woningen zullen relatief gezien duur der zijn. Toen begonnen de moeilijkheden ech ter. De opzet werd door de gemeente, die tachtig procent van de stichtingskosten zou garanderen, te luxe geacht en toen het plan veranderd was, kwam de prijs- beheereing een spaak in het wiel steken, omdat de grond te duur was. Vier lange jaren heeft het plan zich voortgesleept: de bouwprijzen stegen en in de versoberde opzet kwam het ten slotte duurder dan in de eerste luxueuze uitvoering; de grondprijzen stegen even eens, maar de prijsbeheersing verdween; toen schoten de grondprijzen zo omhoog, dat zij voor de stichting onaanvaardbaar werden, en het slot was onteigenings procedure. In het voorjaar van dit jaar begon de kruitdamp rond het plan van de universi taire woonwijk op te trekken en hoewel vele formaliteiten nog niet vervuld waren, begon de firma Korswagen, die het werk zou uitvoeren, maar vast met het bouw rijp maken van de grond. Thans enkele dagen nadat alles officieel is geregeld, staan de heimachines al op het terrein en heeft burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot hedenmorgen de eerste paal ge slagen. Sinterklaascadeautje Aannemer Korswagen vertelde ons, dat hij hoopt, de gehele wijk in 1959 als Sin terklaas-cadeautje te kunnen opleveren, en misschien zullen bepaalde afdelingen van het geheel al enkele maanden daar vóór bewoond kunnen worden. Aan de Maredijk zal dan een grote torenflat verrezen zijn met zeven woon lagen en een grondverdieping vol gemeen schappelijke voorzieningen, als een cafe taria. enkele wankels en een crèche. Aan de Boerhaavelaan zullen dan flats met drie woonlagen staan, aan de Van Swie- tenstraat flats van vijf woonlagen en aan de Marlënpoelstraat een aantal één gezinswoningen van twee verdiepingen. In het midden zal zich een groot veld bevinden, waar kinderen kunnen spelen; het centrum van dat veld krijgt een pias vijver en er wordt zelfs gefluisterd over een rolschaatsbaantje,. Dit kleine stadje zal dan 140 wooneenheden bevatten. Van vrijgezellenwoningen tot huizen met zeven j slaapkamefs- Het is de bedoeling, dat afgestu deerden, die aan de universiteit werk zaam zjjn, hier met hun gezinnen komen wonen; dit plan past dus niet in de voorzieningen voor studenten huisvesting. Het gehele plan kost vier en een half miljoen gulden en de gelden zijn voor het grootste gedeelte op lange termijn verstrekt door de Sociale Verzekerings bank tegen een interest van 4!4 procent De laatste anderhalf miljoen worden ver strekt door de Rijkspostspaarbank, maar hiervoor moeten nog enkele formaliteiten worden vervuld. Indeling De soorten woongelegenheid zijn als volgt ingedeeld: in de torenflats tweeën veertig vrijgezellen- of tweekamerwonin gen; deze bevatten een zitkamer, een slaapkamer, een klein keukentje en een badcel; verspreid over drie vleugels ko men er eenenveertig driekamerflats, negenendertig vierkamerflats; langs de I Marlënpoelstraat twee vijfkamer- en aoht zeskamer-woningen. Door al de jaren, dat de plannen gemaakt, gewijzigd en opnieuw ge maakt werden, is hier en daar het verwijt gehoord, dat de woningen j in deze universitaire woonwijk te duur zouden worden. De huurprij zen variëren van zesenzestig tot I tweehonderd vijf en twintig gulden per Drie eeuwen eerste steen Op 5 november is het jaar geleden, dat de werd gelegd voor de Post ontworpen Waag markt. Op 16 juli 1658 bouw voltooid. terug Waag driehonderd eerste steen door Pieter lan de Aal- was het ge- ven, die be- Daarbij stellen de bestuursleden van de stichting zich voor, een maximum aan zieningen te geven. Wij noemden reeds een cafetaria en een kinder-crèohe. daarnaast zullen er enkele „ambu lante winkels" verrijzen, waar melkboer, slager, kruidenier enz. op gezette tijden „zitting" houden: voorts komen er spreek kamers voor artsen, een centrale wasserij, uitgerust met wasmachines, door de dames te bedienen, centrale televisie-aansluiting, daktuinen en centrale schoonmaakvoor- ziening. Bijverdiensten Er zal naar gestreefd worden om de diensten zoveel mogelijk doorde bewo- zelf te laten verrichten; de nog niet hoog-gesalarieerden komen zodoende in de gelegenheid op vrij gemakkelijke wijze gedeelte van hun huur terug te ver dienen. Als de werkzaamheden niet of geheel door de bewoners van de wijk verricht zouden kunnen worden, over weegt men werkstudenten in te schake- In eerste opzet was dit wooncomplex uitsluitend bedoeld voor de staf van de medische faculteit. Door de versobering kwamen er echter meer wooneenheden, zodat thans ook nog wel aan academici andere faculteiten onderdak kan wor den verschaft. Omdat leden van de uni taire staf soms vrij kort op een be paalde plaats wonen, zijn er tegen geringe •goedingen speciale voorzieningen te verkrijgen; men kan het huis gestoffeerd krijgen, voorzien van een geiser en een ijskast. Prof. dr. H. A. E. van Dishoeck, die tezamen met dr. J. M. F. Lants- r en mr. L. J. M. Goedhart het dagelijks bestuur vormt, verwacht van de sfeer, die in deze nieuwe woonwijk zal opbloeien zeer veel. Hij vertelde, dat hij dergelijke plan nen in Amerika en Duitsland reeds tot werkelijkheid had zien komen, en met zeer veel succes. Deze opzet is geheel nieuw voor Nederland en wellicht zullen over enkele jaren andere universiteitsbesturen naar de Sleutelstad komen om daar de sleu tel te vinden, die leidt naar een ge zellig stadje in een grote stad. Luxor-gesprek over wet en gezag Het bijzonder Kerkewerk van de Her vormde Gemeente heeft voor aanstaande zondag in Luxor een gevarieerd program ma aangekondigd onder de titel „In naam der wet". De heer J. Dreeuws, commis saris van politie te Leiden, heeft zich bereid verklaard als spreker op te treden. Hij zal de verhouding bevolking en politie schetsen. Tevens zal de commissaris medewerken in de beantwoording van de vragen uit de zaal. Dr. P. L. Sohoonheim zal nader ingaan op de geestelijke en bijbelse achtergrond van webten en gezag in het algemeen. Inter Nos verzorgt deze keer de zang. De bijeenkomst begint om half elf. VULPENHOUDERS Haarlemmerstraat 169 Betrouwbare bron van informatie en voorlichting IN DE KANTINE van de lichtfabrieken aan de Langegracht heeft de heer W. J. Batist gistermiddag na een diensttijd van 49 jaar afscheid ge nomen de de S.L.F. Verscheidene malen is er in de serie hartelijke toe spraken op gewezen, dat de loopbaan van de heer Batist een opmerkelijke ontwikkeling vertoont, waarvan het begin de functie van hulpklerk aan geeft, terwijl nu afscheid is genomen van de referendaris Batist, die vele jaren een gewaardeerde bron van informatie is geweest voor de directie. itist nog vaak genoeg jitputtedijke Het afcheid werd ook bijgewoond door de heer Klinkenberg, oud-direoteur, de heren Fehmers en Stokhuyzen, oud-ad- junct-directeur, burgemeester Van Kin schot, wethouder Van der Kwaak en mr Bool, secretaris der gemeente. Kundig tag de heer Wethouder Van der Kwaak Batist als iemand die op zijn komen ter zake kundig is. Hij verklaarde, altijd veel. waardering voor zijn werk te hebben gehad. Zijn veelzijdige belangstel ling viel ieder op, die met hem in con tact kwam. Opmerkelijk vond de wet houder ook de vele promoties die de heer Batist op zijn naam heeft staan. Ook de directeur, Ir. Ykema, stond stli bij het feit, dat de heer Batist bot een hoge rang is opgeklommen Met grote nauwkeurigheid voorzag hij de directie van gegevens over alle mogelijke zaken. Grote bewondering had de heer Ykema voor de kennis van de scheidende func tionaris van het verleden. ,,Je bent een grote steun voor mij geweest." Met een forse handdruk bevestigde de directeur zijn persoonlijk woord. Bron de De heer Batist nam gisteren afscheid van de S.L.F., na 49 jaar in over heidsdienst te zijn geweest. Namens de staf en de afdeling sprak de heer Hazenberg, die hem opvolgt. Hier biedt hij een geschenk aan. Foto N. van der Horst delingen de het zullen missen. 1 bron van inlichting en voorlichting. Zij die onder hem hebben gewerkt, hebben vee! van hem geleerd. Enkele geschen ken werden aangeboden. Namens de personeelsvereniging sprak de heer Snel, die in de Koninginnelaan buurman van de heer Batist is. Hij bood een enveloppe met inhoud aan voor di aanschaf van enige grammofoonplaten De heer Batist vertrouwde de aanwezigei toe, dat hij er zeker geen „jazz" voor za kopen. Later sprak de heer Snel nog na mens de oud-collega's, die de heer Batist een asbak ten geschenke gaven. Als vertegenwoordiger van de dienst commissie en de medezeggenschap- commlssie, waarvan de heer Batist secretaris was, trad dc heer Van Woudenberg naar voren, die een gram mofoonplaat aanbood met de taptoe Delft. Namens de christelijke bond van overheidspersoneel overhandigde de heer Van der Mark een taart. De heer Batist zei in zijn afscsheids. woord God dankbaar te zijn voor Ziji zegeningen in zijn Leven. Hij dankte ii het openbaar tevens zijn .echtgenote, dii hem ook in moeilijke ogepblikken stimu leerde. Hij besloot met een kort woord tot de heer Hazenberg, die zijn opvolger ia geworden. Zeer velen hebben in de loop dag de heer Batist de hand ten afscheid gedrukt. Onder hen waren vertegenwoor digers van verschillende gemeentelijke Voor vervolg stads nieuws pagina 6 Ambtsaanvaarding aan Leidse universiteit Op vrijdag 8 november om 4 uur hoopt dr. W. T. van Est, benoemd tot gei hoogleraar in de faculteit der wis natuurkunde zijn ambt te aanvaarden met het uitspreken van een rede in h Groot Auditorium. Bazaar bracht f 2500 op De bazaar ten bate van de Vereniging van vrijzinnig Hervormden te Leiden Oegstgeest. heeft ongeveer 2500 gulden opgebracht. Tussen de bladzijden Twee blauwe ogen CASINO. De film „Twee blauwe ogen" wekt onmiddellijk de verdenking op te zijn vervaardigd met het oogmerk suiker goed, verpakt in celluloid, op te dienen. Wij kennen immers de traditie van de immerciële Duitse filmindustrie en het ?rleden drukt zijn stempel op het heden. Hoewel iedere criticus onmiddellijk tot de conclusie zal komen, dat dit onder regio van Guslaf Usicky in de Noordduitse stu-' dio's van het Arthur Rankconcern ge maakt produkt met filmkunst niets te maken heeft, zult u er toch van ons geen kwaad over horen. Te veel immers vieren misdaad, corruptie, sensatie en schandaal tjes in de moderne film hoogtij, dan dat wij déze filmcomplot niet met vreugde zullen begroeten. Hier de historie van een blind meisje, dat haar grote liefde vindt m van een ingenieur die een mis stap heeft begaan, maar die door zijn werk en leven dit verleden te boven komt idanks tegenwerking slaagt, er, het sentiment wordt wel eens te laat afgewisseld door de lach, die de Duit- bekwaam door hun films kunnen mengen, maar het spel van Marian Koch als het ziende wordend meisje en van Klaus Holm als de Ingenieur draagt toch :oveel kenmerken van het waarachtige in ;ich, dat men zich wel gewonnen moet De positieve waarden in dit leven, al worden zij ook te zeer geromantiseerd weergegeven, verdienen immers hoog ge houden te worden. Hier geschiedt het dan. i dat is veel waard. („Blinde" liefde maakt weder ziende). Familie Trap TRIANON. „De familie Trap" ls een echt Duitse film met zoete romantiek, zin gende kinderen, een beetje leed en veel geluk; de sfeer van een gezellige, vlot ver telde familieroman. Misschien hebben de filmmakers een te lang verhaal willen vertellen, want het laatste deel leek een beetje te veel van het goede. Een Oosten- i'kse weduwnaar met zeven kinderen ept de hulp in van een meisje, dat in het klooster wil treden. Het meisje ver andert van gedachten en dan begint de familieroman, waarbij de Oostenrijkse filmmaatschappij vlot nog even een „es ist nicht wahr" over de „Anslusz" voegt. (Gezellige ontspaning met tintelende Nachten van Cabiria LIDO. Achter het uiterlijke cynisme van vele lichtekooien leeft een diepe hun- ^kering naar wat geluk, naar een huwelijk, naar het stichten van een gezin. Cabiniat het meisje uit de geprolon geerde film Nachten van Cabiria, stelt pogingen in het werk naar de normale" maatschappij terug te keren, maar moet daarbij ondervinden, dat d~ zogenaamde fatsoenlijke mensen soms nog duizend maal vozer zijn, dan al degenen die van hun charmes moeten leven bij elkaar. De Italiaanse regisseur Federico Fellini heeft dit verhaal op uitzonderlijke, haast dichterlijke wijze uitgebeeld. HIJ ia erin geslaagd gestalte te geven aan zijn geloof in de zin van het leven en in de zin van het schijnbaar zinloze. (Realisme in de goede zin van het nd) Oorlog en Vrede LUXOR. Wie er niet toe kan komen de 1016 bladzijden tellende roman Oorlog en Vrede te lezen, heeft nog een week Dr. Van Kranendonk benoemd tot lector BiJ Koninklijk Besluit van 23 oktobe 1957 is gerekend van 16 september 1957 benoemd tot lector in de faculteit d< wis- en natuurkunde aan de Leidse un verslteit om onderwijs te geven in de theoretische natuurkunde dr. J. van Kra nendonk, thans wetenschappelijk hoofd ambtenaar A aan onze universiteit. Dr. Van Kranendonk werd op 8 februari 1924 te Delft geboren. Hij promoveerde in 1952 cum laude tot dootor in de wis- en natuurkunde aan de gemeentelijke uni versiteit te Amsterdam op een disser tatie, getiteld: On the theory of pressure broadening and pressure-induced ab sorption.. Sedert februari 1953 Is dr. Van Kra nendonk als wetenschappelijk hoofdamb tenaar A verbonden aan het Instituut Lo- rentz voor theoretische natuurkunde tc Leiden. Hij heeft belangrijke onderzoe kingen verricht op het gebied van mole cuul fysica. De laatste tijd werkt hij namelijk op het gebied van het magne- de kans door het zien vain de film enigs zins op de hoogte te geraken met de in houd van dit boek van de Russische schrijver Tolstoj. De rolprent is eeq kleurrijk kijkspel, dat, wat de sfeer betreft, een goed tijds beeld geeft. Monster van Venus REX. Vroeger gingen fantasievolle kunstenaars schrijven over een toekomst, waarin alles erg prettig zou zijn op aarde, maar de tegenwoordige schrijvers schijnen er een soort genoegen in te scheppen de mensheid een toekomst van huivering en verschrikking voor te spiegelen. Zo ook het verfilmde boekwerk „Monster vaD Venus". Filmtechnisch is de film niet on geslaagd, maar het verhaal veroorzaakt een ongezonde spanning, die de mens in zijn gevoel voor verhoudingen schokt. Een embrio van een Venusbewoner komt op aarde, ontpopt zich tot een wezen," dat met de minuut groeit en waar een heel leger aan te pas moet komen om het t# (Ongezonde spanning). ROSSEM du CHATTEL DRIESSEN J. HOOGERVORST Morcchitnit 9 P. J. MAARTENSE Hoogstraat 6 J. du PON Nieuwe rijkswerkplaats te Leiden Op maandag 11 november om half 3 's middags zal de minister van sociale za ken en volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff, het nieuwe gebouw van de rijkswerkplaats voor de vakontwikkeling aan de Rooseveltstraat te Lelden in ge bruik stellen. Receptie in het Prytaneum DE BENEDENZAAL van het Prytaneum aan het Rapenburg was gisteren tussen half 4 en 5 uur eivol tijdens de receptie van de heer B. J. Huur man, wiens bedrijf aan de Herengracht zestig jaar bestaat. Het spreekt vanzelf, dat verreweg de meeste recipianten direct of zijdelings bij de bouwwereld waren betrokken. Zestig jaar geleden begon de vader van de heer Huurman, de heer B. J. Huurman D.zn, heel klein in de Nieuwe Brugsteeg. Hij was de oudste in een gezin van elf kinderen en wilde op 23-^jarige leeftijd wel zelfstandig worden. In Delft was daar nog geen kans voor en daarom trok de jonge Huurman naar Leiden. Burgemeester Van Kinschot en wethouder Van der Kwaak bij hun mede-raadslid de heer Huurman, die gistermiddag met zijn echtgenote recipieerde in het Prytaneum ter gelegenheid van het zestigjarige be staan van het aannemersbedrijf aan de Herengracht. Mevrouw Huur man in dankbare aandacht voor één der vele geschenken. Foto N. van der Horst Hier ging het hem goeti, want reeds na een jaar vestigde hij zich in groter pand aan de Herengracht. Begin 1900 werd hij vertegenwoordiger van tionaal Grondbezit en hij ontwikkelde zich ook op het gebied van de make laardij. Hechte basis In 1926 kwam de tegenwoordige eige naar in de zaak. Hij bouwde voort o{ een hechte basis en als de heer Huurman nu door Leiden gaat, zijn er vele punten, waaraan blijvend zijn naam verbonden is. De woningen aan de De Goejestraat en de Hartmanstraat dateren van vóór de oorlog en na de bevrijding kwamen complexen gereed aan de Kanaalweg, de Staalwijkstraat, de Leuvenstraat, de Ger- rit van der Laanstraat, de Roomburger laan, de Zoeterwoudseweg, de Tomaten- straat, de De Mey van Streefkerkstraat, de Hulzingastraat en de Colenbrander- huiz i de i ti} i In- ns richt- ntie. Te lles heel dat het Een dokter nodig? De zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt morgen waargenomen door de dokters Van Alphen, Pieterse, Lahr, Postel en Den Haan. Bij geen gehoor bij huisarts of specialist belle men de dok- I teirstelefoon: 22222. Welke apotheek? Van hedenmiddag tot morgenochtend zijn geopend voor het klaarmaken spoedrecepten apotheek Boekwijt, Bree- straat 74, telef. 20552, Haven-apotheek, Haven 18, telef. 20085 en apotheek Oegst geest, Wilhelminapark 8, telef. 26274; zo dag zijn geopend: Haven-apotheek apotheek Oegstgeest, van 's morgens tot 's avonds 12 uur. W ankel Wij hebben altijd een onwankelbaar vertrouwen in de Spoorwegen gehad, doch van de week is dit een klein beet je gaan wiebelen. Een vriend van ons, die In Leiden woont, heeft zijn dagelijkse boterham in Amsterdam ge zocht en gevonden; hij noemt zich deftig forens, hetgeen wil zeggen, dat hij 's morgens een half uur eerder moet opstaan om met de trein in plaats van per fiets naar zijn dagelijks werk te tijgen. Omdat dit goedkoper is, reist hij op een maandabonnement, en omdat deze week de maand afliep, vervoegde hij zich bij een der Leidse loketten om een nieuwe kaart te be machtigen. „De prijs is een-tien hoger gewor den, meneer", deelde de beambte hem trouwhartig mede. „Hoe kan dat nou?", informeerde onze vriend getroffen, en hij ging de lokettist omslachtig uitleggen, dat de spoorwegen een semi-overheidsbedrijf zijn, dat minister Zijlstra tegen prijs opdrijving is en dat dus Vermoeid viel de man achter het ruitje hem in de rede er worden op het eind van een maand heel wat abonnementskaarten LeldenAmster dam gekocht: „Het is geen prijsver hoging, meneer, het is een correctie. Onze dienst heeft ontdekt, dat Am sterdam één kilometer verder van Lei den afligt, dan wij tot nu toe hebben gedacht; u hebt In feite altijd te goed koop gereisd". Schichtig heeft onze vriend toen de een-tien extra betaald, want een af grijselijk ogenblik verwachtte hij, dat de beambte zou vragen, hoeveel maandabonnementen hij reeds ver reisd had In zijn leven, voor een na vordering. En dus is ons vertrouwen geschokt. Ruim honderd jaren rijden de spoor wegen nu al van Leiden naar Am sterdam en altijd is er een fout Ln hun berekening geweest. Misrekening Te?wjjl hjj het geval somber met ons besprak hU^moest z'n gehele budget gaan herzien, zo vertelde hij klaarde zijn gezicht plotseling op: „Als ze het honderd jaar fout hebben gedaan, kunnen ze bij de laatste me ting ook wel een vergissing hebben gemaakt. Bij de volgende meting gaan er misschien weer een paar kilometer af en dan kunnen we schadeloosstel ling aanvragen". rekei nooit ons sterkste vak geweest. Want maandenlang plegen wij al ln een Leidse gelegenheid, waar de panne koeken een onderdeel van een boeren wagen vertegenwoordigen, op gezette tijden deze gebakken meelspijs tot ons te nemen en telkens veroorzaakt de opdiening van dit gerecht een grote spanning bij ons. Niet, hoe het zal smaken, dat we ten we na die maanden precies, maar bij iedere pannckoek zit een bonnetje en op dat bonnetje slaat het nummer van die pannekock. Dc spanning wordt nu veroorzaakt, doordat iedere hon derdste pannckoek gratis verstrekt wordt; je behoeft er niets voor te betalen, Je krijgt hem zo-maar. We hebben eens een pannekock ge geten, die als laatste cijfer achten negentig had, gewikkelde berekening ga Deze klopte bijna, maar het uiterst kleine hiaat was erg bedroevend. Toen we na ettelijke steekproeven wc gingen soms driemaal per dag een pannekoek eten om ons systeem tc controleren meenden, dat het op de minuut-af moest kloppen, vouwden we vol verwachting ons bonnetje open en zagen 10401 op het papiertje staan. Een dikke meneer luisterde een ta feltje verder vol blijde verbazing naar des obers uiteenzetting: „Verdraaid, wat leuk", zei hij, „dat vind Ik een erg aardig ideetje van jullie." Raak Toen hebben we de moed op gegeven en na een poosje waren we er helemaal aan gewend om spanningloos een pannekoekte bestellen. Daarom bleven we doorpraten over top-functiona- rissen, bestedingsbeperking en het tekort op de Leidse begroting, toen we vorige week een panne koek hadden besteld. „Ik heb daar voor u opgediend, heren," sprak de ober beleefd, en wees met een geheimzinnig glim lachje naar een hagelwit tafel kleed, waarop twee pannekoeken lagen te sidderen van verlangen om opgegeten te - worden. Des obers aanschijn stond glunderend, zoals van een burgemeester, wan neer hij een koninklijke ónder scheiding bekend gaat maken. Dit alles realiseerden we ons echter pas achteraf. Druk pratend over de zebra bij de Blauwpoortsbrug en de mening van mr. Drijber hierover, liepen we op het tafeltje toe en terwijl onze gedachten be zorgd bleven toeven bij het zware verkeer op het Rapenburg, dat daar volgens sommigen niet be hoort te zijn, vouwden we ons bonnetje automatisch open. We wilden het even automatisch weer dichtvouwen, toen het nummer tot de voor nummers gevoelige plaats in onze hersenen door drong: 10.600. En toen zagen we ook de milde glimlach van de ober, die be scheiden op de achtergrond stond als een trouwe Sinterklaas na het opengaan van een zak vol cadeau tjes. En daarom zijn we de spoorlijn AmsterdamLeiden niet gaan nameten. Alleen als we nergens op rekenen, klopt het meestal wel. Bezoek Deze wijze les had ook de meneer kunnen trekken uit het bezoek, dat hij ons van de week op een nacht bracht. Wij zaten in de nachtdienst en alle verwachte kopij was al binnen, zo dat we lichtelijk verbaasd naar de deur renden, toen de nachtelijke stilte door de bel werd verscheurd. Voor de deur van de krant stond een meneer, die kennelijk een vrolijk avondje door zijn keelgat had laten glijden en in zijn armen hield hij een poes-in-paniekstemming. „Is die kat van u, mijnheer?" vroeg hij belangstellend. Nu plegen redactiebureaus door gaans geen poezen te herbergen, om dat het klimaat van een krant niet op poezen is Ingesteld: ze kunnen er nooit echt tot rust komen. Wij poog den dit die meneer voor de deur uit te leggen, maar zijn bevattingsvermo gen was op dat moment aanmerkelijk minder omvangrijk dan zijn voorraad woorden en van een onbewaakt ogen blik maakte de poes gebruik om ült zijn armen en in de krant te springen. „Zie Je wel, hij hoort hier thuis!", riep de meneer triomfantelijk, en toen wij wilden protesteren, hief hij vermanend zijn vinger op alsof hij ons op een kleine misstap had be trapt: „Draai er nu maar niet om heen, makker", sprak hij overredend, „dat beest is van jou". T eleur gesteld Het kostte ons precies zeventien mi nuten, voordat we dc poes uil een donker hoekje hadden opgevist, want we dnrfden hem de nacht niet in de hal laten doorbrengen, omdat daar een groot aquarium staat met heel zeldzame vissen. Toen we hem eindelijk beet hadden, droegen we hem voorzichtig naar de deur en zetten hem in de eenzame nacht, met een bemoedigend klopje, omdat we het gemeen vinden, een kat in het donker tc knijpen. We waren de opgewekte meneer he lemaal vergeten, maar deze had zich gemakkelijk op de hnitcnvensterbank geïnstalleerd en had onze zockpartij bennt om eens even heerlijk nlt te blazen. Aan de andere kant van dat raam zaten wij te pogen artikelen tc schrij ven en gedurende twintig minuten hoorden we de meneer een klare uit eenzetting geven oi die h(J aangaande Zijderups PEN ZIJDERUPS heeft, wordt beweerd, Marx' werken uit het hoofd geleerd. Zodat het beest zich juist, dat klopt Nog vóór zijn vlinderschap ontpopt Als literair begaafd en tussenbeide Als rups mét en tèr linkerzijde. r de misrekening, >ns karakter had heeft hij ln beheer, waaraan straks de torenflat aan de Kanaalweg wordt toegevoegd. Ook ls hem, als verte genwoordiger van Nationaal Grond bezit, het beheer van het winkelcen trum aan de 5-Mellaan toevertrouwd. De heer Huurman bekleedt ln de bouw wereld" verschillende functies. Zo is hij lid van het dagelijks bestuur van de N.A.P.B., lid van de raad van bestuur in het bouwbedrijf, voorzitter van het bedrijfspensioenfonds van de bouwnijver heid en lid van het dagélijks bestuur van het vakantie- en risicofonds. In 1939 was hij lid van de raad, na de bevrijding had hij zitting in de gemeen teraad en zijn derde zittingsperiode be gon ln 1953. Weerspiegeling Al deze functies weerspiegelden zich ln het receptie-album, waarin wij de namen tegenkwamen van raadsleden, zakenre laties, vertegenwoordigers van de Ned. Aannemers-Patroonsbond, het departe ment Leiden van de Ned. Mij. voor Nij verheid en Handel, de directie van ge meentewerken te Lelden, de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, de Leidse vereniging van Industriëlen, de kerkvoogdij van de Hervormde Ge meente van Oegstgeest (de heer Huur man heeft de Groene of Willibrordkerk gerestaureerd), de Bond van Huis- en Grondeigenaren, de afdelingen Leiden en Rijnstreek van de N.A.P.B., het gemeen tebestuur van Leiden, de Leidse Mid denstandscentrale, de Ned. Chr. Aanne- mersbond, de centrale kerkeraad van de Leidse Hervormde Gemeente, de Leidse ambachtsschool, de Ned. Bond van bouw ondernemers, het gemeentebestuur van Rijnsaterwoude (de heer Huurman res taureert op het ogenblik de Hervormde kerk aldaar) en de provinciale directie van de wederopbouw en volkshuisvesting in Zuid-Holland. Voordat de receptie begon, sprak de heer Van der Scheer, procuratiehouder, namens het personeel woorden van ge lukwens en waardering tot de heer Huur man. HIJ bood ook een geschenk aan. Het jubileum van de heer De Vroede Zoals wij gisteren al meldden, heeft de •heer H. de Vroede zijn veertigjarig ju bileum bij de stedelijke lichtfabrieken gevierd. Nadat de heer De Vroede ln het stad huis een koninklijke onderscheiding had ontvangen, begaf hij zich naar de direc tiekamer, waar ir. Ykema nem waarde rend toesprak. Deze wees op de mooie staat van dienst van dc jubilaris, die ln zijn werk activiteit en bekwaamheid aan de dag legde. Aangeboden werden de oorkonde en dc gratificatie van het ge meentebestuur. De andere woordvoer ders spraken In gelijke geest In de kantine werd de heer De Vroede gehuldigd door de personeelsleden van zijn afdellnig. Voor alle bewijzen van sympathie, waardering en vriendschap dankte de Jubilaris ten slotte met blijd schap. Hij hoopte dat aan de goede geest en de uitstekende samenwerking geen einde zal komen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3