|ïiettttie geihsctje (üimrant Engelse loonoorlog is in volle gang 1700 Regering aanvaardt geen enkele verhoging Grondig ongeluk onderzoek naar van majoor K. Kwestie-Syrië in de ijskast Bouwvolume scholen is beslist onvoldoende LASTEN EIGEN HUIS WORDEN TE GROOT GELUKKIG ZATERDAG 2 NOVEMBER 1957 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie. Redactie, Abonnementer Advertentie-afdeling: Tel 31441. ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936- Achtendertigste Jaargang Directie: F. DIE MEE Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.; H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „^tinthMstirti i$ dhebtaffl tnya io Ic^cnspoct" Woonwijk Leidse universiteit ZIE PAGINA 3 Inflatie-spiraal moet vermeden DE BRITSE REGERING, vastbesloten de inflationistische spiraal van lonen en prijzen tot staan te brengen, zoals de ministers van arbeid en financiën reeds in het Lagerhuis verklaard hébben, heeft de looneis van de ambtenaren in de gezondheidsdienst verworpen. Deze eis hield drie procent salarisverhoging in voor ambtenaren met een inkomen van minder dan 12.000 per jaar. De Whitley-council, de bedrijfsraad, had deze eis goed gekeurd. De minister van gezondheid berichtte de raad echter, dat de re gering er niet over denkt de eis in te willigen. Een woordivoerider van de nationale .vakvereniging voor overheidspersoneel verklaarde: „Om zo iets zouden zelfs engelen in de verleiding komen te gaan staken." Nauwelijks had de regering haar be slissing bekendgemaakt of andere vak verenigingsleiders dienden een looneis in. Het Londense autobuspersoneel wilde een loonsverhoging van ƒ14,50 per week voor 53.000 man. Inwilliging van deze eis vraagt een extra uitgave van 40 miljoen gulden per jaar. Donderdag hadden de leiders van de bouwvakarbeiders, spoorwegpersoneel en mijnwerkers herhaald, dat zij vastbeslo ten zijn op loonsverhogingen en een kor tere werkweek aan te dringen. De situatie is nu zo. dat in totaal de leiders van lYa miljoen Engelse arbeiders hogere lonen en kortere werktijden vragen. Dit komt de werkgevers ongeveer op 4.5 miljard gulden per jaar Een werkweek van 40 uur zonder ver- Zes mensen gedood bij verkiezingscampagne op de Philippijnen Tijdens een politieke vergadering op het Philipptjnse eiland Bohol, zijn gisteren zes leden van de liberale oppositiepartij doodgeschoten. Op de Philippijnen wordt een verkie zingscampagne gehouden. Volgens pers- berichten hebben aanhangers van de nationalistische partij van president Gar cia op de deelnemers aan de liberale ver gadering geschoten. Zwitserland wil tarieven verzwaren Voor de eerste maal sinds 1921 za Zwitserland de douanetarieven herzien. Voorgesteld worden verhogingen van 10 tot 50 procent. De oude lijst omvat slechts 11 categorieën met 1164 artikelen, de nieuwe 21 met 3181. Het ontwerp zal ln 1958 bij het parlement worden ingediend en zei als onderhandelingsbasds gelden voor de toetreding tot de algemene over eenkomst inzake tarieven en handel en het vrijhandelsgebied. mindering van loon zou het land op zijn minst al 10 miljard gulden per jaar kos ten. zo heeft het Engelse Verbond van Werkgevers gisteren uitgerekend. Hieronder laten we nog de lange lijst van ingediende of hangende eisen voor loonsverhoging en de voor de Engelse werkgevers geraamde kosten volgen: ft Arbeiders uit machine- en sctheecs- bouwindustrieeen werkweek van 40 uur voor 3 rnilioen arbeiders (jaarlijkse kos ten 160 miljoen gulden). Arbeiders in de distribuerende bedrij ven voor l3/« miljoen arbeiders 10 gulden per week meer (kosten 900 miljoen gul den). 0 Bouwvakarbeiders loonsverhoging een werkweek van 40 uur voor 1 miljoen arbeiders (kosten 900 miljoen gulden). 0 Spoorwegpersoneel: loonsverhogingen en een wêrkweek van 40 uur voor 650.000 man (kosten 400 miljoen gulden). 0 Arbeiders in de kledingindustrie: een kortere werkweek en loonsverhoging voor 500.000 man (kosten 300 miljoen gulden). 0 Mijnwerkers: een werkweek van 35 uur voor ondergronds en een van 40 uur voor bovengronds personeel voor 700.000 man (kosten 110 miljoen gulden) 7V7EEN, moeder, moppert u niet op die kwajongens, die straks natuurlijk weer met vuile kleren en natte voeten thuis komen! Bedwingt nog even uw moe derlijke vermaningen over gevaar en kouvatten, maar denkt u even diep na, alvorens een oordeel te vellen. De jongens op de foto, die zo heerlijk aan het vlotje varen zijn, op een nog onbebouwd plekje van Den Haag, zijn geen gewone jongens. Het zijn Hollandse jongens. Zij kunnen verre nazaten zijn van Watergeuzen, van Willem Barentsz, die de Oost via de Noordpool wilde be reiken, of afstammelingen van een Oost- indiëvaarder uit de Gouden Eeuw Met deze opsomming van nautische hoogtepunten willen wij maar aantonen, dat de jongens erfelijk belast zijn. De aantrekkingskracht van het water zit hun in het bloed. En dat is maar goed ook. anders zouden het geen echte Hollandse jongens zijn. Een Frans jongetje zal dit drabbige water in een bouwput waarschijnlijk vies vinden. Een ledërhosenknaapje uit de Bondsrepubliek zal vermoedelijk een ver gelijking trekken tussen dat plasje en Vater Rhein. Maar die bengels uit een nieuwe wijk van Den Haag z(jn fijn- Water is water en dat is slechts op de wereld om bevochten te worden. Je kan de overwinning behalen door het water tussen dijken te vangen of je met een zo primitief mogelijk vaartuig te laten j^AAR HET verkeersongeluk op de rijksweg UtrechtDen Haag onder de gemeente Harmeien, waarbij woens dagavond majoor K. ernstig werd ge wond. stellen de Kon. marechaussee en de rijkspolitie gezamenlijk een onderzoek in. ..waardoor zelfs de schijn van gebrek aan objectiviteit wordt vermeden", zoals wij van zeer bevoegde zijde vernemen Dit gebeurt ingevolge een verzoek var. de commandant van de marechaussee in Den Haag, gedaan aan de procureur-ge neraal te Amsterdam. Het gemeenschap pelijk onderzoek is in volle gang. Zoals gemeld belandde majoor K. met zijn auto in de berm van de wea na zoals hijzelf volhoudt van achteren aangereden en van de weg gedrongen te zijn. Naar aanleiding van dit ongeluk ver zoekt de brigadecommandant van de ma rechaussee te Utrecht namens de officier van justitie aldaar aan de volgende per sonen. zich met hem in verbinding t< stellen: 0 De bestuurder en mede-inzittende van een bestelauto. Zij zijn ooggetuigen van het ongeluk geweest. De bestelauto is aan de achterzijde voorzien van rolluik. 0 De dame, bestuurster van een sonenauto, vermoedelijk een Vauxhall of Ford Consul, komende uit de richting Woerden, die na het ongeluk het slacht offer bijstond. Zij droeg een kort bruii suèdc jasje. Telefonisch bericht wordt ingewacht onder nummer 030—13941. aarorh maauten staken van wa ns de opvolgei m Smits sleep- die overal tei wereld met hun koopvaarders verschijner of tot bij de machtigste landen indruk maken met hun oorlogsschepen. Zo lang ons land nog van dat soort knapen heeft, zal het „waerachtig wel gaen". dragen op d zij -instinctief Zij zullen misschien zijn van de „jongens Het debat ln de Algemene Vergadering der Ver. Naties over de Syrische klacht is afgelopen. Zowel het Syrische ver zoek tot het zenden van een commissie van onderzoek naar de Turks-Syrische grens als een westelijk tegenvoorstel om de bemiddeling van secretaris-generaal Hammarskjöld in te roepen, werden te ruggenomen. De kwestie blijft echter wel op de agenda staan. De kans op een nieuw debat over het Syrisch-Turkse geschil is gering, alhoe wel de Syrische premier Koewatly en de stafchef Bizri gisteren in Damascus bur gers opriepen om loopgraven en andere versterkingen te maken. Een menigte van 5000 jubelende en juichende Sy- riërs kreeg te horen, dat rondom de hoofdstad verdedigingswallen gegraven moesten worden om elke aanvaller af te schrikken. Volgens Bizri hadden Eisen hower en Macmillan in Washington sa men besloten „nieuwe stappen tegen Sy rië te ondernemen" In Engeiand is gisteren verklaard, dat de openbare mening van de werêld Rus land heeft genoopt zijn „verzinsels", dat Turkije uit is op agressie in het Midden oosten. te laten vallen Capsule in staat kosmische stralen te ontdekken Een capsule van ongeveer 75 kilo r emulsieplaten is. volgens het Amerika: se blad Philadelphia Inauirer, ontworpen om primaire kosmische stralen te foto graferen. De capsule kan tot 3200 kilo-meter mid dels een drietrapsraket worden gebracht en keert daarna met een parachute op aarde terug. De buitenhuid van de capsule is niet van metaal, waardoor verbranding voorkomen wordt. Door de gegevens, d-ie de capsule mee terugbrengt, zuilen de geleerde kunnen onderzoeken of er nog onbekende kos mische stralen zijn. Geen portretten rode leiders bij feest in Moskou Men is het in het Kremlin blijkbaar nol niet eens over de versieringen, die Mos kou moeten opvrolijken bij het feest var de bolsjewistische revolutie op 7 novem ber. In dq loop van de week waren od allt grote gebouwen reusachtige portretten aangebracht van vroegere en huidige lei ders Zjoekof was er niet bij doch gisteren zijn die portretten weer verdwe nen. De enige, die kon blijven hangen, was Lenin. Het ontbreken van de afbeeldingen be tekent een breuk met de traditie. Wel licht is de bedoeling een voortijdig com mentaar van het publiek over de toekomst van Zjoekof te voorkomen. AMNESTIE De Opperste Sowjet heeft besloten op di verjaardag van de revolutie „een groot aantal kleine misdadigers" amnesti verlenen. Het zijn personen die tot der dan drie jaar gevangenisstraf zijn oordeeld. vrouwen mat kinderen onder de acht jaar en aanstaande moeders, amnestie geldt bovendien voor mam boven de zestig, vrouwen boven de 55 kinderen onder de zestien. „Kleine rr dadigers", die tot meer dan drie jaar 2 veroordeeld, krijgen da helft van de straf tijd die zij nog moeten uitzitten, kwijt gescholden. Een uitzondering vormen ds onverbeterlijke dieven en misdadigers en politieke gevangenen. MINISTER CALS NIET TEVREDEN M INISTER CALS is niet helemaal tevreden over het bouwvolume, dat in 1958 voor de scholenbouw be schikbaar wordt gesteld, hoewel het bedrag van 190 miljoen al 40 miljoen boven dat van het lopende jaar ligt. De minister begrijpt echter, dat zo lang het gehele bouwprogramma moet worden beperkt en vele woon toestanden nog ondraaglijk zijn, voor de scholenbouw met minder genoe gen genomen moet worden dan wen selijk 'is. In zijn tweede nota aan de Tweede Kamer, ever het bouwvolume van het onderwijs, merkt de minister op, dat in een aantal gevallen de bouw van een urgente school nog uitgesteld moet wor den. Het zal voorkomén, dat men een wat minder urgent geval zal laten voorgaan boven een geval, waarvan men momen teel de urgentie groter adht, wanneer dit laatste nog met de kapitaalsvoorziening te kampen heeft. Aan noodoplossingen is niet te ontko- C. Pahud de Mortanges adjudant-generaal Bij K.B. is de eerste adjudant van de Koningin, tevens chef van het militaire huis, de generaal-majoor van de grote staf C. F. Pahud de Mortanges benoemd tot adjudant-generaal van de Koningin, tevens chef van het militaire huis en ls aan hem toegekend de titulaire rang van luitenant-generaal. men. maar minister Cals zal erop toezien, dat naar verhouding niet te veel wordt geïnvesteerd in 6eml-permanente gebou wen. die op de lange duur toch niet eco nomisch zijn. Knelpunt De grootste moeilijkheden zullen zich voordoen bij het uitgebreid lager onder wijs, 't voorber. hoger en middelb. onder wijs en het nijverheidsonderwijs. Im mers voor deze takken van onderwij: zullen de lagere scholen uitzonderlijk grote aantallen leerlingen gaan aflev< die in de jaren direct na de oorlog zijn geboren. Volgens een nieuwe prognose zal in de jaren 1956-1966 de stijging van dit aantal leerlingen 100.000 bedragen. Per jaar len dan ook niet minder dan 460 lokalen nodig zijn. Koningin Juliana heeft gisteren in de bibliotheek van paleis Soestdijk senator Theodore Francis Green, voorzitter van de Amerikaanse senaatscommissie voor de buitenlandse betrekkingen, ontvangen. De 90-jarige senator is het oudste Congreslid in de V.S. Hij bezoekt thans de Europese NAVO-landen. Prinses Margriet was bv de ontvangst aanwezig. Slechts de woningnood houdt belangstelling nog gaande DE E LASTEN van een niéuwe, eigen woning zijn op het ogenblik veelal aanzienlijk hoger dan die van een vergelijkbare, bestaande huur woning. Slechts de huidige huisves tingsmoeilijkheden houden dé be langstelling voor de eigen woning nog levend. Dit lezen we in het jaar verslag over 1956 van de N.V. Bouw- kas Nederlandse Gemeenten. De situatie in 1956 werd voor de eigen bouw nog ongunstiger dan ze al was, zo meent de directie van de bouwkas. De bouwkosten stegen en de rentevoet ging omhoog. Er kwam daarentegen in 1956 geen huurverhoging tot stand en even min een verhoging van de rijkssubsidie. Volgens de regering bestaat er ondanks bet achterwege laten van de subsidie- verhoging ook nu nog grote belangstel ling voor premiebouw. De directie van Tweede Kamer Inlichtingen over prijzen gevraagd huisbrandolie noB niet tot het oude peil teruggebracht? Deze vraag stellen vele leden der Tweede Kamer ln het voorlopig verslag over de begroting van economi sche zaken. Zij constateren, dat de als gevolg van het Suez-conflict ontstane prijsstijging van benzine cn hulsbrandolie ook thans nog niet geheel ongedaan ge maakt is. en in verband daarmee vragen zü minister Zijlstra hoeveel de destijds geldende prUzen van belde produktcn verschillen van de tegenwoordige. De opgetreden verhoging van de sui kerprijs heeft tevens geleid tot vaak niet onaanzienlijke prijsstijgingen van artike len, waarin suiker wordt verwerkt. Ook over deze ontwikkeling willen vele le den graag zo nauwkeurig mogelijk wor den ingelicht. Ook zouden zij het op prijs stellen nader te worden ingelicht over de resultaten van een aantal onderzoe kingen en besprekingen ovér: de han delsmarges op fototoestellen, die uit Duitsland worden geïmporteerd; de prij zen en marges van textielprodukten; de rentabiliteit in het bakkersbedrijf; de prijzen en marges van wollen dekens en breiwol. Dezelfde leden hebben de regering op een zekere tegenstrijdigheid betrapt. Zij wijzen erop. dat de regering er enerzijds naar streeft de tarieven van de over heidsbedrijven te verhogen (voorzover deze geen redelijk rendement vertonen), maar anderzijds de prijsverhogingen in deze sector zoveel mogelijk beperkt wil houden, getuige o.m. de afkondiging van een prijsstop voor tarieven van elektri citeit, gas en water. Bureau Esso Research in Den Haag De Esso Research and Engineering Com pany te New York. onderdeel van de Standard Oil Company of New Jersey, zal een technisch bureau in Den Haag vesti gen met het oog op de toenemende pro- duktie en de bouw van vijf raffinaderijen, te Keulen. Oslo. White Gate in Ierland. Milford Haven in Engeland en te Rotter dam. Een vijftiental ingenieurs zal zich bezighouden met uiteenlopende vraag stukken inzake de bouw Gn het gereed maken van raffinaderijen, met contracten, inspectie, vervoer. e.d. de bouwkas schrijft dit echter uitslui tend toe aan de grote woningnood. Er zjjn als gevolg daarvan nog altUd mensen te vinden, die zich de hoge las ten van een eigen huls willen getroosten, maar zij komen voort uit een rel dunne bovenlaag van de bevolking. Voor de kleine man is het vrijwel onmogelijk geworden zich een eigen woning te werven en de situatie wordt nog met het jaar slechter. Er is dc laatste jaren dan ook geen sprake meer van een behoor lijke verdeling, van eigen woningen daarvoor in redelijkheid in aanmerking komende lagen van de bevolking. Dit verschijnsel doet zich volgens de directie van de bouwkas ook voor bij de vele beter gesitueerden, die zich al gemakkelijk hebben ingesteld op de lage lasten van een huurhuis, wellicht bene den hun welstand. Te verwachten is naarmate de lasten voor huurwoningen en eigen woningen nog verder uiteen gaan lopen, ook binnen de groep van welgesbelden, de belangstelling voor eigen huis verder zal afnemen. De directie noemt de per 1 augustu: gestelde huurverhoging van 25 pet slechts een eerste stap in de goede richting. Zij pleit voor verdere huurverhoging ene zijds en subsidieverhoging anderzijds. In 1956 heeft de bouwkas de bouw vi ruim 2000 woningen voorbereid Daarmee is het totaal aantal voorbereide woni: in het 10-jarig bestaan van de bouwkas tot 10.000 gestegen. Japan verbonden met Westen Japan zal de volledige gelegenheid wor den geboden zich aan te sluiten bij een eventueel nieuwe onderling-afhankelijke wereldgemeenschap, die zou kunnen voortkomen uit de NAVO-vergadering op top-niveau. welke 16 en 17 december in Parijs gehouden wordt Japan zal zelf de mate van samenwer king kunnen vaststellen Dit is kort na de conferentie Eisenhower-Macmillan offi cieel uit Washington aan de Japanse re gering medegedeeld. Deksels kil weer Echt weer voor Gelderse" rook worst onder de deksel 1 Zélf gekookt. .Alle geur en smaak zijn voor u! Maar let op het loodje met de vertrouwde naam Anton Hunink. Alleen dit garandeert die pittig-verse, prijswaardige échte Gelderse! Hoe t - hoe lekkerdei HOFLEVERANCIER - DEVENTER WEERBERICHT Enkele buien De Bilt verwacht bot mor genavond: Veranderlijke bewolking. Op de meeste plaatsen enkele buien. Matige tot krachtige, langs de kust wellicht tot hard, toenemende wind, in hoofd zaak tussen zuidwest en zuid. Weinig ver andering in temperatuur. (Opgemaakt om 1M5 uur). ZON EN MAAN Maandag 4 november: zon op 7.42 uur; wider 17.09 uur; maan op 15.44 uur; onder .15 uur. 7 november Volle Maan. ik heb innCOj/k, dekens! Ruim 600 sterfgevallen bekend geworden A-GRIEP IN NEDERLAND ALS EPIDEMIE OVERWONNEN ALS EPIDEMIE behoort de A-griep in ons land tot bet verleden. Hier en daar komen nog wel nienwe gevallen, maar op bet algemene beeld hebben z(j geen invloed. Op grond van de laatst bekende gegevens komt de geneeskundige hoofd inspectie van de volksgezondheid tot deze conclnsie. Sedert het begin van de epidemie z(jn bü de geneeskundige hoofdinspectie ruim 600 sterfgevallen bekend geworden. Bijna een derde van het aantal overledenen was ouder dan 60 jaar. In zeer vele sterfgevallen is ook sprake geweest van andere ziekten en was de influenza-infectie dus zeker niet de enige doodsoorzaak. Stand op 2 november QM KINDEREN te kunnen opvoeden moet er geld zijn als u het al niet wist moet het u dezer dagen toch wel duidelijk geworden zijn. Het woord kinderbijslag heeft immers twee dagen achter elkaar op de voorpagina'» van de kranten gestaan. De eerste keer in de aankondiging dot er een verplichte kinderbijslagverzekering gaat ko men en de tweede keer het verzoek van werkgevers en werknemers om de kinderbijslag te verhogen voor die gezinnen die het 't hardst nodig hebben. Geld om kinderen op te voeden het is belangrijk maar toch niet het allerbelangrijkste. Belangrijker nog Is de sfeer waarin het kind wordt opgevoed. Deze wereld heeft grote mannen .gekend (en kent ze nog) die in materieel opzicht echt geen gemakkelijke jeugd hebben gehad. Ze kregen van het ouderlijk huis geen ruggesteuntje mee wel een ruggegrdit. En zo hebben ze het ver gebracht. En de belangrijkste vraag in het christelijk gezin is of men de kinderen opvoedt in een sfeer die hen ook naar die gemeenschap met Christus doet verlangen, die hen tot christenen stempelt. pjEEFT DIT ALLES iets met de krant te maken? Ja. veel zelfs. Er zijn dikke boeken geschfeven over de vraag welke invloed de krant op zijn lezers heeft en het gezegde dat de gestadige druppel de steen uitholt, is in veler beschouwingen aangehaald. Dat is vanzelfspre kend. Hoe denkt u dan over de invloed die de krant heeft op uw kinderen als ze in een leeftijd zijn dat ze voor alles openstaan? Wij zan onze propaganda-actle gestart met de leuze: in ieder christelijk gezin een christelijk dagblad, omdat wa geloven dat het nodig is dat de sfeer van het gezins blad aansluit bü de sfeer van het gezin. Die leuze is geen üdele leus gebleken. Die propaganda-actie heeft ons de Nieuwe Haagschc Courant en de Nieuwe Lcid- sche Courant, die samenwerken tot dusverre 1700 nieuwe abonnees opgeleverd. Dat wil zeggen dat 1700 gezinnen voor het christeiak dagblad gekozen hebben tn de korte tüd van acht weken. Is het teveel gezegd wan neer we stellen dat de christeiake dagbladpers in op mars is? Jj WEET ONS STREEFGETAL en onze streefdatum: wa hebben u gevraagd mee te werken bü de werving van 2000 nieuwe abonnees voor 1 december. U hebt dus nog een maand de tad maar vul de bon liever vandaag dan moroen in. want des te eerder kragen ook uw ken nissen ons blad. Trouwens, morgen spreekt u wellicht weer andere ken nissen en elke dag staat er een bon in de krant (Voor de bon zie elders In dit blad.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1