Bij de mure van het If FOCKINK KROESJTSJEF PROBEERT VOLK GUNSTIG TE STEMMEN Wachten op een vracht loopt zo n vaart niet Typecertificaat voor Fokker 27 Visa geweigerd aan Sowjet-voetbalteam HOE STAAT HET NU MET DE KLEURENTELEVISIE? Welke camera en welke film? FOTOGRAFEREN IS OOK IN DE WINTER INTERESSANT WOENSDAG 30 OKTOBER 1057 Van onze reiscorrespondent LINK VAN BRUGGEN TN DE SOWJETUNIE merkt men niets van een openbare mening. Zij wordt in de meest letterlijke zin van het woord onderdrukt, omdat ge wetensvrijheid het communistische systeem op zijn kop zou kunnen zetten. In de gesprekken, welke men als vreemdeling met Russen voert, wordt de politiek en alles wat ermee samenhangt, zo veel mogelijk vermeden. De paar opmerkingen, die men in dit verband hoort, worden in zeer voorzich tige termen gesteld, terwijl zelden of nooit een definitief oordeel over eei brandende zaak gegeven wordt. Het kan bijna niet anders. De Rus sen zijn opgevoed bij de geheime po litie van de Tsaar en na 1917 bij de GPoe, de NKVD en de MVD. Elke machtswisseling in het Kremlin, elke j verandering van koers, heeft reper cussies van boven naar beneden ge- I had. Kolonel Serof, de jonge, blonde i politie-chef van Kroesjtsjef, slaat met de zelfde meedogenloosheid toe als I Stalins „massa-moordenaar" Beria heeft gedaan. De tienduizenden gra ven van officieren en partij-func tionarissen bewijzen nog dagelijks, dat het levensgevaarlijk is zich in po- ZitieJc opzicht te compromitteren. De eenvoudige Rus laat de politiek dan ook aan de politici over en zal zich er voortdurend voor hoeden zich nmwonden voor een persoon of zaak uit te spreken. Mikojan won Neem Stalin, de autocraat, de dictator, die zijn macht op de lijken van vrienden zowel als vijanden gegrondvest heeft en op de schamele resten van wat eens de oppermachtige partij was. Tot zijn dood in 1954 toe is. hij door tienduizenden Rus sen als „vader" vereerd en bezongen Alle tegenwoordige Kremlin-leiders, zelfs Zjoekof. die de laatste jaren voor Sta lins dood in een soort ballingschap in de Oeral verbleef, hebben hem ln het open baar geprezen en zijn machtswellust geen strobreed in de weg gelegd Maar nog maar nauwelijks ligt Stalin in het Mausoleum opgebaard, of die zelfde Ieders, Kroesjtsjef voorop, proberen zich Tot voor kort gevangene van Zjoekof? aan de medeverantwoordelijkheid van het na-oorlogse beleid te onttrekken. Ze ver guizen de man, die ze serviel hebben ge diend, verwerpen zijn theorieën als „sohadelijk voor het volk" en vervolgen zijn aanhangers. Als „groten" als Malen kof. Molotof en Kaganowitsj kunnen val len, waar moeten „kleineren" als Iwan. Nicolai en Peter dan nog op hopen? In Rusland hoort men dan ook opvallend weinig over de stormachtige bewegingen in het Kremlin praten. Niemand, die er een uitgesproken mening op na houdt, is veilig, zelfs niet de mannen, die eens met Lenin op de borstweringen van hert oude St. Petersburg hebben gestaan Op grond van de verslagen in de Praw- da en zijn optreden naar buiten, kan mer op het ogenblik zeggen, dat Kroesjtsjef de eerste secretaris van de Russische communistische partij, de macht in han den heeft. Maar onmiddellijk naast hem stond tot voor enige dagen maarschalk Zjoekof. die op die dramatische verga dering van 17 juni J.l. de macht van he' hele leger tegen de Stalinisten inzette er zich hiermee een plaats in het presidium veroverde. Men gist nog steeds over de ware toe dracht van zaken. Nog altijd is niet dui delijk wat zich precies in die bewogen uren in het Kremlin heeft afgespeeld Maar men is ln leder geval zeker va feit, dat Molotof en Kaganowitsj Kroesjt sjef hebben willen vloeren vanwege zijn buitenlands beleid (Polen en Hongarije) en dat (fit door de interventie van Zjoekof voorkomen is. Premier Boelganin en pre sident Worosjilof hadden him kaarten toen al op tafel gegooid. Ze zouden de oppositie gesteund hebben, omdat zij ge meend hadden dat deze zou winnen Alleen Mikojan gokte goed hij 1 overigens niet op de eerste vergadering aanwezig waardoor hij op dit mo op de derde plaats in de hiërarchie is komen te staan en als vermoedelijke op volger van Boelganin wordt genoemd Boeren tegemoet komen Wat Kroesjtsjef precies wil, is inmid dels ook wat duidelijker geworden. In de eerste plaats wenst hij de partij in haar oude glorie te herstellen en d valiteit tussen de drie machten: het leger de MVD (de geheime dienst* en het Po litburo, uit de weg ruimen Verder wil hij de prod-uktie ln de consumptieve sec- vergroten, de boeren wat meer arm slag geven en corruptie zowel als bu- ïaucratie bestrijden. Ten laatste wenst hij de co-existentie te bevorderen: de politiek van het vreed- m naast elkaar voortbestaan van Oost West dus, waarbij hij in tegenstel- l met een Stalinist als Molotof een gewapende botsing tussen het kapitalis tische en het communistische systeem niet onvermijdelijk acht. Met dit laatste punt moet men overi gens voorzichtig zq"n. De feiten van het ogenblik en niet Kroesjtsjef? vreedzame latnnr zouden wel eens voor deze koers wijziging bepalend kunnen zqn. Rusland staat voor de haast onnHvoerbare taak e industrie uit te breiden, op contract kapitaalgoederen aan leveren, zjjn bewapening op te schroeven en zjjn industrie van gebruiks goederen te vergroten. Tegelijkertijd kan het niet in het ongewisse zqn over de bewapening van het Westen en de kracht, die de NAVO eventueel ontwikkelen kan. Een adempauze is voor de Sowjetunle laarom zeker gewenst, wil het tenminste jjn positie kunnen consolideren. tt« 7 rtngsgevj „Uitzonderingen zijn geen regeV (Van een onzer verslaggevers) T\E KOSTEN van binnenvaartschepen zijn in vergelijking tot 1938 verzeven- voudigd, de olie is acht maal zo duur, de personeelskosten bedragen ongeveer twin tig maal zoveel maar de tarieven zijn op z'n hoogst het drie a viervoudige van die in 1938. Deze omstandigheden hebben grote in vloed op wat er op het ogenblik in de binnenvaart gaande is en om enkele exceptionele gevallen te signaleren en als algemeen geldend voor te stellen, is wel licht een beetje buiten de proporties; aldus reageerde de Ned. Prot. Christelijke Schippersbond op ons artikel over de binnenvaart in ons blad van woensdag 23 oktober. „Het aangehaalde voorbeeld van de schipper die zijn Kempenaar voor an derhalve ton liet verbouwen en die de lasten nu niet meer kon dragen, is daar om een beetje scheef, omdat een derge lijke dure motorisering waarschijnlijk een motorvermogen van 300 pk minstens in houdt en met zoveel motorvermogen kan die man naar Bazel en hoeft hij in de binnenvaart niet werkeloos rond te Overigens: dat wachten op vracht loopt over het algemeen zo'n vaart niet, in de maand september 1957 bedroeg voor een 6chip van 500 ton de gemiddelde wacht tijd per reis 3.1 dag, in augustus 1956 (in de „jubeljaren" dus) gemiddeld 1.8 dag. Dit is een gemiddelde en daardoor waar schijnlijk meer maatgevend voor de alge mene toestand dan een enkele uitzonde ringsgeval van een schipper, die geen zakenman blijkt te zijn". geen moeilijkheden zouden z(jn, zegt de Chr. Schippersbond natuurlijk niet, men noemt ons zelfs het voorbeeld van een jonge schipper, die medio vorig jaar een nieuw schip bestelde dat hem in 1958 voor ongeveer 300.000 gulder worden afgeleverd: zulk een schippe de ontwikkeling op de vrachtmarkt wel met zorg gadeslaan. Er is echter nog iets anders, dat de gelijking van vorig jaar met nu veri belt: het feit, dat een zekere angst bij de bevrachters er veelal toe leidde, dat zij voor een nog komende vracht een vrij komend schip alvast charterden en het tegen betaling uiteraard leeg lieten lig gen wachten, soms meer dan een week lang. Dat daardoor mede het tekort aan Scheepsruimte werd ve: rzaakt, is dui delijk. „Een schipper, die zijn vak ver staat en die wil varen, behoeft ook ni niet stil te liggen", is de mening van d< Dat er een teruggang is. is echter zeker: de huurprijzen dalen met ongeveer 15 k 20 procent en dat er voor vrachten ver boven de tarieven betaald werd, is ook voorbij. Men zou van een terugkeer naar normale omstandigheden kunnen spreken. Troepen in Suriname niet meer koninklijk Bij besluit van de chef van de generale staf is de naam der troepen in Suriname, die tot dusverre was: Koninklijke Land macht Suriname, veranderd in troepen macht Suriname. Kroesjtsjef, die vaak als een joviale, haast boertige figuur optreedt, die de Gopak, een moeilijke Oekrainische dans voor Stalin heeft uitgevoerd, die bewezen heeft een gokker en een chanteur van eerste orde te zijn, is zeker ook een realist. Men merkt dat, ais men zijn eis voor meer consump tiegoederen overigens ook al door Malenkof gesteld op de in het volk levende gedachte projecteert. De Rus sen zijn de offers, die ze hebben moe ten brengen, moe. Ze dachten er na de oorlog beter aan toe te zijn, maar door de bewapeningsmande van Sta lin is deze illusie altijd onbewaar heid gebleven. Wat de boeren betreft, heeft Kroesjtsjef precies in de roos geschoten Er heerste zoals zo veel in Rusland voorgekomen is ontevredenheid onder de agrari sche stand over de veel te hoge verplich te leveringen tegen veel te lage prijzen Het eerste wat Kroesjtsjef dan ook heeft gedaan, is de order uitvaardigen, dat elke boer voortaan een hectare grond, zomede een koe, als zijn eigendom kan beschou wen. Met de produkten ervan mag hij vrij handel drijven, met andere woorden hij kan er elke prijs voor vragen, die hij maken kan. Waarheen Om het volk wat gunstiger te stemmen, heeft hij voorts een nieuwe wet op de successierechten ingesteld, waarbij de staat niet het grootste deel van een er fenis opslokt, maar de naaste bloedver wanten van de overledene Kroesjtsjef heeft dit nauturlijk niet alleen voor het volk gedaan Ook hij hoopt er wel bij te varen, want de populariteit, welke Ma. -enkof heeft gehad, bezit hij nog lang niet. De richting, welke hij hierbij uit wil, is niet de zelfde, welke Stalin heeft nagestreefd. In geen geval wil hij de Kroesjtsjef wil geen boeman wor den, maar Malenkofs populariteit bezit hij nog lang niet boeman worden, de man. die angst vi wekt en paniek zaait. Hij wenst een Rus sische boer te blijven, een man. die lacht en grapjes maakt en steeds in de sfeer van vrolijkheid is gehuld. Behalve door hert invoeren van zachtende maatregelen hoopt hij dit ook nog op een andere wijze te bereiken Kroesjtsjef is namelijk de eerste Rus sische leider, die „democratisch" Is. dóe zich vrij tussen het volk beweegt. Hij kan plotseling een kolchose binnen stormen, een tentoonstelling, een fabriek, of een arbeidershuis. En overal steekt hij dan gloedvolle redevoeringen af. waarin met luim wordt gepaard. Is Kroesjtsjef sterk? Zal hy. zodra hy de kans schoon ziet. de autocraat wor den. die Stalin is geweest, de dictator, die alles en een ieder naar z(jn band kon zetten? Als men de woorden van sommige Rus sen moest geloven, kon Kroesjstjef niets uitrichten, zolang hy Zjoekof naast ziel had, zolang hy dus op diens legers steun de. H\j zou in feite „de gevangene" var Zjoekof zyn geweest, met andere woor den: diens mindere. Van Zjoekof nu werd in de Sowjetunle verteld, dat hy geen ambities had de eerste plaats op te schuiven, zolang Kroesjtsjef geen tweede Stalin worden wil. zolang zyn coexistentie-politiek prevaleert en zolang er aan de verhoging van de levensstandaard van het Russ volk wordt gewerkt. Van dezelfde Zjoe kof is echter bekend, dat hy Bcriyn me 22.000 kanonnen nam en ter bereiking vai dit doel niet aarzelde er een miljoen mar aan doden en gewonden aan op te offe- Op diit moment is zelfs nog niet te zeg gen, of de vreedzame koers van Kroesjt sjef het op den duur van de vijandige koers van Stalin winnen zal. Gaat Stalins levensgeschiedenis na, dan merkt men, dat ook hy met zoet gefluit is be gonnen, doch er niettemin door intriges en trouweloos handelen in geslaagd is. de absolute macht aan zich te trekken. Een vertegenwoordiger van de Civil Aeronauties Administration uit de Ver enigde Staten heeft gisteren in de Fokker fabrieken aan directeur Frits Diepen het Amerikaanse typecertificaat voor de Fok ker F. 27 „Friendship" overhandigd. Deze overhandiging betekent, dat dit Nederlandse vliegtuig een belangryke myipaal is gepasseerd. Voor het verkrij gen van het certificaat heeft hert proto type van de „Friendship" zowel op de grond als in de lucht allerlei proeven moeten doorstaan. De officiële proef vluchten, die de vorige maand zijn be ëindigd hebben 120 vlieguren tydens 126 vluchten voor beide prototypes in beslag genomen. Met de uitreiking van het certificaat geeft de Civil Aeronauties Administration aan, dat dc „Friendship" aan de door deze Amerikaanse instantie voor een verkeers vliegtuig vastgestelde eisen heeft voldaan. De positie van de „Friendship" is nu veel hechter geworden. Samen met de Fadrchild fabrieken in Amerika hebben de Fokkerfabrieken uit de gehele wereld ruim honderd bestellin gen voor het vliegtuig ontvangen. Het toestel kost 2.100 000. Grondwettelijke vrijheid voor auto-rijonderwijs De advocaat-generaal by de Hoge Raad, mr Loeff, heeft geconcludeerd in een princip ële zaak, waarin het ging of het geven van autorijlessen onderwijs is -in de zin der wet en of derhalve een gemeente- lUke verordening die een vergunning eist voor het instrueren van leerlingen, in strijd is met de grondwetteiyke vrij heid van onderwys. De conclusie luidde: Ook voor dü derwys geldt de vrijheid die de grond wet waarborgt. Het vonnis van de kan tonrechter te Gouda, die een autorij schoolhouder uit de hoofdstad, die in Gouda zonder vergunning een autory- school had geopend .veroordeeld had. dient vernietigd te worden, behalve voor wat de bewezenverklaring betreft. Mr. Loeff vroeg de Hoge Raad requirant te ontslaan van rechtsvervolging. De autoryschoolhouder heeft zich op- zetteiyk laten verbaliseren, omdat de fe deratie van Nederlandse organisaties voor het personenvervoer, waarvan zelf voorzitter is, uitgemaakt wenst te zien of het geven van autorijles6en vry moet zijn of niet Dit proces, waarva uitspraak gedaan zal worden op 10 december, is bovendien verzocht door de minister van verkeer en waterstaat, die een wettelijke regeling in voorbereiding heeft. Militairen vervoerd zonder vergunning Bij de Hoge Raad diende hert beroep in cassatie van een autobus-ondernemer uit Noordwijk. die met autobussen militairen had vervoerd van het Marinevliegkamp Valkenburg naar Leiden zonder hier eer vergunning voor te hebben. De kanton rechter veroordeelde de ondernemer tot een boete van elf gulden, maar in hoger beroep werd hy echter ontslagen vaT rechtsvervolging, omdat het hier naai het oordeel van de rechter een uitzonde ringsgeval betrof daar hier sprake is van vervoer voor belangryke militaire doeleinden, waarvoor geen vergunning nodig is. De procureur-generaal concludeerde nu vanmorgen tot vernietiging van het vrij sprekend vonnis en verwijzing van de zaak naar het Haagse gerechtshof. De uitspraak zal gedaan worden op 26 november. Het Tweede-Kamerlid G. Wagenaar (com.) heeft schrifteiyk aan de minister buitenlandse zaken gevraagd of het juist is, dat de minister visa heeft ge weigerd aan spelers en officials van een voetbalteam uit de Sowjetunle, welk team bereid was op uitnodiging van enige Ne derlandse voetbalclubs, met instemming de KNVB, hier voetbalwedstrijden te spelen. De heer Wagenaar vraagt voorts of de minister, zo deze vraag gevestigd wordt beantwoord, dan bereid is mee te delen wat de reden is, dat deze visa zyn geweigerd. Raalte ln Overyssel, bekend om het oogstfeest De Stoppelh-aene telt sinds gis teren 15.000 Inwoners. Het tiende kind de familie Bruggenan, Alphonsus Jo- ïes Maria, was de gelukkige. De beste bessen BESSEN VAN f 7.15 per literkruik VINDT U HET VERVELEND als we zeggen, dat het praatje van „er komen gauw schermpjes in de handel, en als je die voor je televisieruit zet, zie je alles in kleuren", niet waar is? Misschien bent u ook één van degenen, die dit zo zeker menen te weten. Herziet u die mening dan maar, want dat schermpje zult u wel nooit te pakken kunnen krijgen. Ach neen, kleurentelevisie is geen onoverwinlijk probleem meer, en tóchtóch zult u het voorlopig niet kunnen zien, ook al weet men er in Amerika al aardig weg mee. Laten we eens luisteren naar wat we over dit onderwerp uit Duitsland voor geschoteld krijgen. „De kleurentelevisie is hier geen obstakel meer: men zou het reeds kunnen toepassen, maar aangezien de markt wat het wit-zwart-beeld aan gaat, nog lang niet verzadigd is, zullen toestellen, die kleurenbeeld kunnen op vangen, voorlopig niet worden aange- Daar zitten we dan misschien even van te kijken, maar zo is het toch echt. We kunnen nauweiyks geloven dat Ne- deriand, met zyn radio- -n televisie-In dustrie zo knap concurrend op de wereld markt, dus nog niets van kleurentelevisie zou weten, maar wat we wè] rustig kun nen aannemen is, dat ook hier de vraag naar toestellen met wirt-zwart beeld niet is bevredigd. Bij lange na niet! Zien we de ontwikkeling van het raddo- apparaat. dan herinneren we ons de eer ste kristadletjes met koptelefoon, daar na de ontsierende kasten met enorme hoornvormige luidspreker. Toen men die nare dingen niet aardig meer vond. kwam de industrie met toe stellen, die „ingebouwde luidsprekers" haddenen uiie praat daar nu nog over? Als u nu in een winkel vraagt naar een toestel-met-ingebouwde-luidspreker kijkt men u medelijdend aan: ja, wat wou u dan andersT En zo ging de ontwikkeling maar ver der: er kwamen fraaie, kleinere toestel len. antennes verdwenen van de daken, nog altyd wordt het radiotoestel, dat ook van pick-up-dnstallaitoie dient te i, gemoderniseerd. Programma voor morgen Hilversum I, 402 m. KRO: 7.00 Nws 7.40 ■ram 7.45 Morgengebed en liturg i weerber 8.15 Gi 2.00 Middagklok-noodklok 12.03 Piaooduo 12.25 Wij van het land 12.33 Land- cn tuinbouwmeded 12.38 Gram 12.55 De Assemble van dc Raad van Europa tc Straatsburg, rep 13.00 Nws en kath nws 13.20 Gram 13.25 Blaastrio en sol. NCRV: 14,00 Promenade ork 14.45 V d vrouw 15.15 Gram 15 40 Vocaal ens 16.00 Bijbellezing 16.30 Bariton en piano 16.55 Gram 17.00 V d Jeugd 17.30 Gram 17.40 Beursber 17.43 Arous rmiz. 18.10 Kamcrmuz 18.30 Fries progr 18.45 Leger des Heils kwartier 19.00 Nws cn weerber 19.10 Op de man af 19.15 Gram 19.20 Sociaal perspec tief. - -• - Tijdschriftenkron 22.10 Kamerork. en ko 212.30 Gram 23.00 Nws 23.45 Spottuital 2.3.20 Gra 23.55—04.00 Dagsluiting. Hilversum U. 298 m. AVRO: 7.00 Nws 7.10 Gym 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 9.15 Gram 9.40 Morgenwijding 10.00 Gram 10.50 V d kleuters 11.00 Kookpraatje 14.15 Omr ork Koersen van New York 23.16 t -24.00 Gram. ïvlsleprogramma. NTS: 20.00 Jouro en weer- VPRO: 20.15 Gesprek aan de schrijftafel Interkerkelijke zangdienst 2-1.05 Interv met Hongaarse vluchtelingen 21.25 Film 21.35 Scha- De eerste televisietoestellen pikten een graantje mee van het moderne radio- apparaat: ze waren niet onelegant van bouw, maar wèl onhandelbaar zwaar, vervelend enze hadden weer for midabele antennes nodig. In dat tijdperk zitten we eigeniyk nóg. Zo'n enorm apparaat met dat ongezellige dooie oog ls maar een leiyk meubel in de woonkamer en de masten op de daken schenden het stadsbeeld- We zitten dus nog in het begin van de televisiebouw. In Amerika kent men al in de muur weggemoffelde toestellen met een deurtje of gordyntje ervoor. Ook zyn ze In meerdelige kasten geplaatst, zodat men achter het ene deurtje de ontbütboel en achter het andere het televisieglas aantreft En ja. daar heeft men. in sommige delen van het enorme land. ook al kleuren televisie als voorlopig hoogtepunt. Voor vandaag een punt erachter, maar laten we morgen eens zien. hoeuer toy in Ne derland daarvan nog verwijderd zijn! COMMENTAAR Huisvrouwen houden haar stand op (Van een onzer verslaggevers) TUIST NU U op het punt staat, uw fototoestel na een wel bestede zomer in de motten- ballcn te leggen, komen we een beroep doen op uw betere foto grafische gevoelens: wq willen als het ware uw hand tegen houden cn u glimlachend zeg gen: „Fotograferen, ook In de aan het strand de winterfoto's van spel in de sneeuw, de eer ste kaplaarsjes voor regen dagen. het eigenwyze paraplul- tje, waarmee ze naar school gaan, niet mogen ontbreken? In de meeste gevallen stopt u de camera niet uit onwil 's win ters weg. U bent er heus wel van overtuigd, dat er in dat heeft de lens meestal het focus- cyfer 11 en dat wil zeggen, dat dc afstand tussen lens en rol- film (brandpuntsafstand) 11 maal zo groot is als de door snede van de lens. Hoe kleiner het focus-getal, hoe groter de lens-doorsnede In verhouding tot de brandpuntsafstand (denkt u daar maar eens over nal en film, een van byv. 21/10 DIN. U zult merken dat u dan zelfs ln de regenachtige straat leuke en goede foto's kunt maken. Is de regen erg hard cn de straat byzonder donker wei, vraag uw fotohandelaar dan eens of hy niet een nog snellere film voor u heeft. Bestaan doen ze zekerI - interc •agen: En dai „Met welke velkc film kan zo hebben we iderwerpen by Het is merkwaardig, dat nog velen van de tienduizenden die in ons land de fotografie voor hun plezier beoefenen, menen slechts de sluiter tc kunnen laten klikken, als de zon schqnt en Mientje haar zomerjurkje aan heeft. Bent u zo'n fotograaf en bergt u de camera 's winters meestal op, dat doet u uw hobby toch echt onrecht aan: als u voor later Iets in uw album wilt bewaren (de kinderen toen ze klein waren, uw huis en uw tuin), zult u de winter daarby niet mogen vergeten Om eens by dat heel simpele, maar nooit genoeg gefotogra feerde onderwerp: uw kinderen, te biyven gelooft u niet. dat naast de foto's van 's zomers jaargetyde leuke foto's te ma ken zyn, maar u denkt dat dat met uw eenvoudige camera niet gaat. Dat er op het ogenblik echter films in de handel zyn, waarmee n onder de meest on gunstige omstandigheden kunt fotograferen, wist n misschien niet; ook daarover hieronder iets. Eerst echter Iets over uw foto toestel laten we ervan uit gaan. dat u bet allereenvoudig ste hebt: een box of een een voudige klapcamera. u weet wel. waarvan Je het dekseltje moet opendoen om het lensje aan dat swarte vonwbalgje naar bniten te trekken. Van de box hoe meer licht c- binnenkomt als de sluiter eenmaal klikt. Dc opcnfngstyd van de sluiter van een box is meestal l/25ste secon de en die twee vaste afstel lingen zorgen in samenwerking met een film. die een gevoelig heidsgraad heeft van 18/10 DIN (een moeiiyk woord, maar het heet nu eenmaal zo; hoe groter het eerste cyfer in dit geval de 18 hoe gevoeliger, hoe sneller de film is) voor uitste kende foto's in d" zomer. In do winter zou u me» gebruik van dezelfde film by donker weer eigeniyk de lens-opening tot byvoorbeeld 8 moeten vergro ten. maar omdat dat by uw box niet kan, kiest n een sneller* Heeft u een klapcamera. dan kunt u by de overschakeling van zomer op winter twee din gen doen. Stel. dal u de meeste van uw zomerfoto's maakt met een lensopening van (een „dia fragma" heet dat officieel) 11 en een belichtingstyd van 1/50. Dan kunt u aan de ene kant het diafragma nu verder open draaien, tot 8 byv., maar aan de andere kant met behoud van dat getal 11 uw belichtingstyd verlengen tot 1/25. Aan u do keus. dat hangt soms van het onderwerp af. Een lensopening van 11 of 16 (klein dus) geeft nameiyk meer „dieptescherpte" (gebied waarin alle voorwerpen scherp zyn) dan een lensopening van 8 of 5,6. Voorbeeld: by dia fragma 11 is alles tussen de vier meter en oneindig scherp, bq opening 5,6 slechts tussen vyftien meter en oneindig. Uit dit voorbeeld biykt, dat scherp te „naar achteren" er gemakke- lqker is, dan scherpte „naar Voorbeeld: als u uw klap camera instelt op zeven meter en het diafragma staat op 5,6 dan bent u scherp van (pak weg) vqf meter (maar twee van de zeven af) tot 25 meter (18 van de zeven af!). Dlafragmeert u met dezelfde instelling tot 16, dan bent u scherp van drie meter tot oneindig. Enkele tips voor het fotogra feren In dc winter tot besluit. Gebruik altyd uw zonnekap, ook al is er geen zon tc be kennen. Pas op, dat de zon niet in uw lens schyn' 's winters staat de zon lager dan 's zomers. Als het weer werkeiyk somber is, zorg dan dat er zo weinig mogeiyk lucht op de foto staat: die lucht wordt toch byzonder bleek en oninteressant. Zoek by slecht licht liefst onderwerpen „vlakby", m.a.w.: geen verge zichten of landschappen. Zo u hebt de camera toch maar niet In de kast gelegd u hebt onze raad opgevolgd. Rest ons nog, u vele goede foto's en veel plezier te wensen. De winter Is mooier dan n denkt. Je moet toch maar van alle markten thuis zijn, als je huisvrouw bent. Dat hebben we gisterochtend weer eens ge merkt, toen we voor u luisterden naar de eerste uitzending van de quiz voor huisvrouwen, welke de KRO eenmaal per maand In het „Onder Ons" programma de ether wil inzenden. 'n Goed opgebouwde rubriek, getiteld „Huisvrouwen houden haar stand op", die na zo'n eerste keer wel wat aan rust zal winnen. Er worden niet te moeilijke heel praktische vragen gesteld aan twee groepen huisvrouwen: één met meer dan tien en één met minder dan tien jaren ervaring. Het belangrijke van deze quiz is, dat er juist door die heel praktische vragen schat van goede fips wordt gegeven, tv an vele luisterende huisvrouwen dankbaar gebruik zullen maken. Want het bleek bij de ondervraging wel, dat de eenvoudigste dingen soms vergeten of onbekend zijn. Had u böu. verwacht, dat niet één van de dames uit beide groepen precies kon antwoorden op de vraag: „Hoeveel be taalt u voor een kilo suiker en voor een kilo zout?" Tochniemand wist het precies! En dat, terwijl er wèl goed ant woord kwam op de vraag, hoeveel pet. >et een volvette kaas moet bevatten! Schelmen en schatjes Twee VAR A-medewerkers doorkruisen Nederland op zoek naar oude volkslied jes, waarvan vele alleen door overleve ring nog bestaan. Hiervan wordt een 6erie uitzendingen gemaakt onder de titel: ,Van schelmen en schatjes", welke maan dagsmiddags om de veertien dagen in de ether komt. De liedjes worden met korte praatjes ui elkaar gebreid Dat kan een aardig stukje folklore worden, geloven we. De eerste uitzending is bepaald op maandagmiddag 4 november en zal ge- wqd zqn aan liedjes, die Ate Doornbosch Het NCR V-Woensdagavond concert wordt om 8.20 uur gegeven door het Radio Filharmonisch Orkest o.l.v. dr. C. L. Walther Boer. Het wordt een Wagner-programma met medewerking ,de alt Luise Charlotte Kamps. Om uur begint een half uur Geesteiyke Liederen. Van 8.159.05 uur presenteert de VARA weer „Dit is uw leven". Om 10.15 uur speelt het Hollands Strijkkwartet met de pianist Jean Antonietti het piano- kwintel up. 1 van Dohnanyi. De KRO-ultzending begint om half negen met een ftlmreportage over het werk van Unicef. Daarna, om 9 uur, een alleen voor volwassenen bestemd dra matisch toneelstuk „De Laatste Nacht" van Peter Lotar, in vertaling van Gabriël Smit. Tips uit het buitenland „Agnes Bernauer" is het luisterspel dat Brussel Vlaams (323.9 m) vanavond tussen acht en half tien uitzendt. Rudolf Schwartz dirigeert om 8 uur het BBC Symfonie-orkest met koren en orkesten. Uitgevoerd wordt o.a. Schu bert's Onvoltooide. Home Service. 434 m. Van de Duitse zenders alleen amuse mentsmuziek; maar van 11.05 tot 12 uur kunt u nog moderne kamermuziek horen de zender 300 m., 071 kHz.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 7