Kerkdiensten voor Leiden en omgeving ffg%| Rijwielpad Langevelcl-strand vóór de zomer gereed Conjunctuurdaling of slechts een pauze? VERBORGEN ERFFACTOREN NIEUWE LEIDSCIIE COURANT ZATERDAG 26 OKTOBER 1957 VL 114- VL 132- i: VL H 399—1 CH 64— >7—40 t —35 last, 4 72—26 I 73—36 LEIDEN Gemeente: Pieterskerk 10 u De Wit. 7 u. dr. Schoonheim, bijzondere dienst, onderwerp „Vreemdeling zonder paspoort", medewerking van het koor „Ex Animo", donderdag 8 u. ds. Groot, herdenking van de Kerkhervorming, vrij dag 7.15 tot 7.50 uur avondgebed, met medewerking van de heer Reyns, hoboïst het Res-Orkest; Hooglandse kerk u. ds. Van Achterberg, jeugddienst; Oosterkerk 10 u. ds. Groot, 5 u. ds. Otte- vanger; Marekerk 10.30 u. ds. De Ruiter; Kooikapel 10 u. ds. Van der Wiel; Mara- nathakerk 11 u. ds. Vossers; aula Her vormde school Boshuizerkade 9.30 u. ds. Vossers; aula Herv. u.l.o.-school Asser- straat 10 u. ds. Kloek; Vereniging van vrijz.-Hervormden: Volkshuis 10.30 u. ds. WLldervanck van Bussum; Waalse kerk Breestraat 10.30 u. ds. Cabaois; acad. zie kenhuis 10 u. dr. Schoonheim; diacones- senhuis 10.30 u. ds. Rigters te Oegstgeest; tehuis voor ouden van dagen, donderdag 7 u. dr. Schoonheim. Geref. Kerk: Zuiderkerk 10 u. ds. Heule, 5 u. ds. Thijs van IJmuiden; Herengracht 10 u. ds. Thijs, 7 u. ds. Heule; Oude Vest 10 u. dr. Wielenga te Wassenaar, 5 u. ds. Maaskant; Mar.kerk (Herv., L. Morsweg) 9.30 u. dr. Dronkert, 5 u. dr. Westerink; school Telderskade 10 u. ds. Maaskant. 5 u. dr. Dronkert. Geref. Kerk art. 31: 8.30 en 5 u. ds. De Vries. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 u. ds. V. d. Weele, „Sta op en kom" (viering heilig avondmaal) en „De duif in de rotskloof". Geref. Gemeente: 10 en 5 u. ds. Mole naar. Geref. Gemeente in Ned.: 11.30 en 5.30 u. leesdienst. Evang. Lutherse Gemeente: 10.30 u. ds. Haan. Doopsgezinde Gemeente: 10.30 u. ds. Verheus, gezinsdienst. Remonstr. Gemeente: 10.30 u. ds. Van Goudoever. Oud-Katholieke Kerk: 9.45 u. hoogmis, vrijdag 9.30 u. heilige mis. 8 u. n.m. ves pers, zaterdag 9.30 u. heilige mis. Baptisten Gemeente: 10 u. de heer Schouten jr., 5.30 u. doopdienst, vrijdag 8 u. bidstond. Leger des Heils: 10 u. heiligingsdienst, 6.45 u. openluchtbijeenkomst Gangetje, 7.30 u. verlossingssamenkomst, kap. De Graaf. Evang. Christen-gemeenschap: 10 en 5 u. de heer Dikkes, maandag 8 u. jeugd dienst, dinsdag 8 u. bidstond. Pinkstergemeente: zondagavond 8 u. de heer Vooijs te Monster, in gebouw „Pre- TER AAR Herv. Gemeente: Amstel. Geref. Kerk: 10 er 30 en 6.30 u. ds. Van 6.30 u. ds. Heiner. AARLANDERVEEN Herv. Gemeente: 10 en 6.30 u. ds. Boe- se nkool. Geref. Kerk: 10 u. leesdienst, 6.30 u. ds. Van Hoek. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 u. lees dienst. ALPHEN AAN DEN RIJN Herv. Gemeente: grote kerk Juliana- Jtraat 9 u. ds. Bogers, 10.30 u. ds. Van Soest van Rijnsaterwoude, 6.30 u. ds. Van Leeuwen van Amsterdam, jeugd dienst; gebouw Jonathan 10 u. ds. Hane- maaijer; kapel te Gouwsluis 10 u. ds. Lefeber; kapel Martha-stichting 10.30 u Bogers; Oudshoornseweg 10 u. ds. Cadee, 11.15 u. zondagsschool, 11.30 u. zondagscatechisataekapel Hooftstraat u. ds. Ottevanger van Leiden, 6.30 u. ds. Jorissen; kerk Oudshoornseweg don derdag 7.30 u. ds. Cadee, herdenking Kerkhervorming, medewerking van het zangkoor van de N.P.B. Geref. Kerk: Zuiderkerk 10 u. ds. Van Halsema van Pernis, 6.30 u. ds. De Lange, Aalsmeer; Noorderkerk 10 u. ds. Wijma, 6.30 u. ds. Van Halsema, aula 10 u. ds. De Lange. 6.30 u. ds. Wijma; Oudshoorn 10 en 6.30 u. ds. Tom. Geref. Kerk art. 31: 10 en 4.45 u. kand. Douma van Stadskanaal. Chr. Geref. Kerk: 10 en 6 u. ds. Roos. Oud-Geref. Gemeente: 9.30 en 4 u. lees dienst, dinsdag 7.15 u. ds. De Jong van Kralingscheveer. Evangelisatie IJsclubgebouw: 10 u. vie ring heilig avondmaal, 6.30 u. de heer Dikkes van Leiden. HOOGMADE Herv. Gemeente: 10 u. ds. Roth, herden king Kerkhervorming. HAZERSWOUDE Herv. Gemeente: 9.30 en 6.30 u. ds. V. d. Leeden. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 u. ds. V. d. Hout. DE KAAG Herv. Gemeente: 10 u. ds. Steenbeek te Wateringen, 5 u. ds. mr. Alma van Am sterdam, jeugddienst. Geref. Kerk: 10 e ds. Zijlstra. KATWIJK AAN DEN RIJN Herv. Gemeente: 9.30 u. ds. Van Roon van Ermelo. 6 u. ds. Goverts van Naald wijk; school Narcisstraat 10.30 u. ds. Goverts. Geref. Kerk: 9.30 en 5 u. ds. Rothuizen KATWIJK AAN ZEE Kerk: 10 u. ds. Hagen, 6 u. ds. Offeringa; kapel 10 u. ds. Bouman, 5 u. ds. Moeren- Geref. Kerk: 9 en 10.30 u. ds. Nawijn, 5 u. ds. Pijlman; zeehosp. 6.45 u. ds. Pijl- Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 u. ds. De Jong. Geref. Gemeente: 10 en 5 u. leesdienst. Geref. Gemeente in Ned.: idem. Geref. Kerk art. 31: 9.30 en 5 u. ds. LEIDERDORP Geref. Kerk: dorp 10 u. ds. Banga, 6.30 u. ds. Dijk; kerkzaal Zijlkw. 9 u. ds. Dijk, 5 u. ds. Banga. Vereniging van vrijz.-Hervormden: 10.30 u. prof. Jansma van Leiden. LISSE Herv. Gemeente: 9 en 10.30 u. ds. Pet- tlnga, 5 u. ds. Pop te Sassenheim. don derdag 7.30 u. ds. Pettinga, herdenking Kerkhervorming. Geref. Kerk: 10 u. prof. Schippers van Amsterdam, 5 u. ds. Heule van Leiden. Chr. Geref. Kerk: 10 en 4 u. ds. Eerland. Geref. Gemeente: 10 en 4 u. ds. Kie- Geref. Kerk ,rt. 31: 10 en 4.30 u. ds. Verleur. Oud-Geref. Gemeente: 9.30 en 3 u. lees dienst, donderdag 7.30 u. idem. Ned. Prot. Bond: 10 u. prof. dr. Se ven ster van Leiden. LEIMUIDEN Herv. Gemeente: 9.30 en 7 u. ds. Gns- bers. Geref Kerk: 9.30 en 2.30 u. ds. Sweepe van Scheveningen. NIEUWVEEN Herv. Gemeente: 9.30 u. de heer Heems kerk van Numansdorp, 11.15 u. ds. Canne- gieter van Driebergen, 6.30 u. de heer Heemskerk. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 u. ds. Snel. NIEUWKOOP Herv. Gemeente: 9.30 u. ds. Stehouwer u. ds. Kersten ds. Roos te Al- Geref. Kerk: 9.3' te Bodegraven. Chr. Geref. Kerk: dienst, woensdag 7.3C phen a. d. Rijn. NOORDWIJK AAN ZEE Herv. Gemeente: 10 u. ds. Meuzelaar van Amsterdam, 5 u. vicaris Kamman. Geref. Kerk: 10 en 5 u. ds. Bouma. NOORDWIJK BINNEN Herv. Gemeente: 10 u. dr. Zandee van Utrecht, 7 u. ds. Kalkman van Voorhout. Geref. Kerk: 9.30 en 5 u. dr. von Meyen- feldt van Leiden. OEGSTGEEST Herv. Gemeente: hedenavond 7 u. avongebed in zendingskapel; morgen: Groene of Willibrordkerk 10.30 u. dr. Locher; Pauluskerk 10.30 u. ds. Callen- bach, 7 u. ds. Visser; Hoge Mors 9 u. ds. Callenbach; zendingskapel 10.30 u. de heer Mulder jeugddienst; gebouw Irene 10.30 u. de heer Heijloo, kinderdienst; kerkzaal Endegeest 8.30 u. ds. De Wit van Leiden. Geref. Kerk: 10 en 5 u. prof. Zuidema van Amstelveen. Geref. Kerk art. 31: 8.30 u. ds. Brands, 3 u. ds. Bruning van Rijnsburg. Vereniging van vrijz.-Hervormden: 10.30 u. ds. Visser (alhier). OUDE WETERING Herv. Gemeente: 9.30 u. ds. Knottnerus, 2.30 u. ds. Van Duykeren van Amsterdam, jeugddienst met kerkkoor. Geref. Kerk: 9.30 en 3 u. ds. Kornet. RIJNSBURG Herv. Gemeente: grote kerk 10 u. ds. Groenewoud, 5 u. ds. Sirag van Vlaardin- gen, jeugddienst; kleine kerk 10 u. ds. Van Gosliga, 5 u. ds. Groenewoud. Geref. Kerk: Voorhouterweg 9.30 u. ds. Post, 5 u. ds. V. d. Linde; Rapenburg 9.30 u. ds. Bijleveld, 5 u. ds Post; Mar. kerk 9.30 u. ds. V. d. Linde, 5 u. ds. Bijle veld. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 u. ds. Kamp- RIJNSATERWOUDE Herv. Gemeente: 10.30 u. kand. Noor- dergraaf van Noorden, 7 u. ds. Van Soest. Chr. Geref. Kerk: 8.30 en 5 u. lees dienst. SASSENHEIM Herv. Gemeente: 9 en 10.30 u. ds. Wal- vaart, 5 u. ds. Veldkamp van Den Haag, jeugddienst. Geref. Kerk: 9.30 u. ds. V. d. Berg, 5 u. ds. Kuiper. Chr Geref. Kerk: 10 u. leesdienst, 3 u. ds. V. d. Weele, Leiden. Ned. Prot. Bond: 10.30 u. mej. ds. Wes- terouen van Meeteren te Vlaardingen. VOORSCHOTEN Herv. Gemeente: dorpskerk 10 u. da. Saraber, 7 u. dienst (geen nadere opgave ontvangen); Rijndijk 10 u. ds. Meljering; inrichtingen Hulp en Heil 10 u. ds. Van der Haar van Waddinxveen. Geref. Kerk: 10 en 5 u. ds. Den Boer. Geref. Kerk art. 31: 10 en 5 u. ds. De Wolff, Enschede. VALKENBURG Herv. Gemeente: 10 en 6.30 u. ds. Lek kerkerker. Geref. Kerk: 10 en 5 u. ds. Langeler. Geref. Kerk art. 31: 10.15 en 5 u. d Brands. WOUBRUGGE Herv. Gemeente: 9.30 u. ds. Jorissen van Oudshoorn, 6.30 u. ds. De Ruiter vai Leiden. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 u. ds. Henge- ZOETERWOUDE Herv. Gemeente: 10 u. ds. Van Embden, donderdag 8 u. ds. Van Embden, herden king Kerkhervorming. ZWAMMERDAM Herv. Gemeente: 10 en 6.30 t Broeck. Geref. Kerk: 10 e ds. Wagenaar. ZEVENHOVEN ZOETERMEER Herv. Gemeente: 9 u. ds. Meijer 't Woudt, 11 u. ds. Van Eijk van Benthui zen, 4 u. ds. Lagerweij, 6.30 u. ds. Van Eijk. Geref. Kerk: 10 u. ds. V. d. Bos, Pijn- acker, 6.30 u. ds. Gerritsma. Geref. Kerk art. 31: 9.30 u. leesdienst, 3 u. ds. Moggree van Rijswijk. Vereniging van vrijz.-Hervormden: 6.30 u. ds. Van Mullem van Rotterdam. Geref. Gemeente: 10 en 6.30 u. lees dienst, dinsdag 7.15 u. ds. De Gier van Den Haag. RADIO BLOEMENDAAL 9 en 10,30 u. ds. Hartkamp van Den Helder. 11.45 u. ds. Lammens van Rotter dam. 3.30 u. ds. Ringnalda van Overveen, 7.30 u. ds. Wierda van Haarlem. Vrachtauto rijdt meisje (16) dood Postzegelhulde voor de mijnwerkers Een zestienjarig Amsterdams kantoor meisje. mej E J Roelvink uit de Su- matrastraat dn Oost, is gisteren dood gereden door een vrachtauto op de Ho- gesluis de brug over de Amstel in de Sarphatistraat. De vrachtauto passeerde het naar haar werk fietsende meisje, dat op haar beurt vermoedelijk juist een an dere wielrijder passeerde. Zij werd door een zich in het midden van de aanhang wagen bevindend stalen buisje geraakt en tegen de grond gesmakt. Het achterwiel van de wagen reed over haar hoofd. De vrachtauto reed aanvankelijk door, maar de chauffeur werd door omstanders ge- ..v. waarschuwd. Hij had niets gemerkt. uit Franse bron komende zegels gewend TEDER JAAR tegen de wintertijd is er wel een land dat hulde brengt op zijn postzegels aan de delvers van het zwarte goud, de ontziene, belang rijke groep mijnwerkers. Ieder land worstelt met het probleem van de bezetting der mijnen en vaak moe ten buitenlandse arbeidskrachten te hulp geroepen worden, om de grote vraag naar de voorlopig nog onver vangbare energiebron te voldoen. Nederland had al zijn mijnwerkersze gels, de verschillende landen achter het ijzeren gordijn ook. Westduitsland doet het dit jaar in het kader van de Jaar lijkse Helfer-der-Menschheit-serie Tot nu toe paradeerden op dit viertal zegels beroemdheden en wetenschaps- door G. J. Peelen mensen van naam. Dit jaar heeft men de anonieme mijnwerkers op deze ereplaats gezet. Op afbeelding 1 tot 4 zien we verschillende scenes uit het mijnwerkers- bestaan. Nu Saarland ook onder Duits land valt en ook daar i6 de mijnbouw een van de belangrijkste bronnen van bestaan verscheen dezelfde serie ook voor Saarland, met bovenaan de toevoe ging „Saarland". Om ze u beiden te tonen nafn ik de complete uitgave op, afb. 1 en 2 van Saarland en afb. 3 en 4 van de bonds republiek. Persoonlijk vind lk deze mo derne zegels niet gek, maar in Duitsland is er nogal wat kritiek op gerezen en in het Saargebied, dat .tot 1 Januari 1957 Zwemgelegenheid in Woubrugge door het storten van zand verbeterd Aan G.S. van Zuid-Holland is verslag uitgebracht over de stand van uitvoering van het basisplan voor de aanleg van rijwielpaden. De werk zaamheden hebben zich in de periode van 1 oktober 1956 tot 1 oktober 1957 beperkt tot de bestaande en de reeds in uitvoering zijnde paden er de voorbereiding van enige nieuwe rijwielpaden. De in het vorige verslag uitgesproken hoop, dat eind 1956 of begin 1957 een be gin zou kunnen worden gemaakt met het voltooien van hert deel van pad no. 1 door de duinen tussen pad no. 2 ter hoogte van strandipaal 75 en de Noordhoüandse grens, en met het maken van een deel van pad no. 2 van het Langeveld naar het Noord- wijkse strand, werd niiet bewaarheid. Het gebrek aan de nodige arbeiders in de bol lenstreek en het tekort aan technische Spaarbankrente als vanouds De renteverhoging van de Rijkspostspaar bank tot 2,64 procent herstelt de voor oorlogse toestand die velen zich nog herinneren zullen, vooral omdat er op de scholen met behulp van dit renteclj- fer, dat zo goed door twaalf Is te delen, vele sommen werden gemaakt. Hoe veel aangenamer is het, de oplossing van dergelijke sommen te lezen in het eigen spaarbankboekje dan deze moeizaam uit te puzzelen op de harde schoolban ken De rente werd in 1946 van 2,64 op 2,16 pet gebracht en nadien verhoogd tot 2,28 (1951) en 2,40 (1952). De spaarbanken, aangesloten bij de Ne- derlandsche Spaarbankbond zullen nu ook wel spoedig hun rente verhogen, vermoedelijk tot 3 procent Prof. dr. ir. H G. van Bcusekom, raad adviseur in vaste dien9t bij het ministerie van volkshuisvesting en bouwnijverheid is wegens het bereiken van de 65-jarlge leeftijd op zijn verzoek eervol ontslag uit 's rijks dienst verleend, onder dank betuiging voor de gedurende vele jaren bewezen belangrijke diensten ambtenaren is hiervan de oorzaak. Er wordt evenwel naar gestreefd deze wer ken vóór het zomerseizoen 1958 klaar te In het vak van rijwielpad no. 1 tussen de Wassenaarse Slag en Katwijk ligt, op een afstand van ongeveer 250 meter van de slag verwijderd, aan de noord-west zijde een hoogte (duintop), van welk punt men een mooi uitzicht heeft over de zee en het omliggende duin/terrein. Dit punt is bij de aanleg van het rij wielpad als uiztichtspunt ingericht; op de top is indertijd een verhard pl a-te au ge maakt met verharde, toeleidende paden naar boven Tijdens de oorlog 1940—1945 en daarna zijn de verhardingen bijna geheel dwenen. Deze verhardingen zijn onia-ngs opnieuw aangebracht, waardoor het duin weer als uibzichtspunt kan worden ge bruikt. Aan de zuidwestzijde en de noord- ivestzijde van het duin zullen langs hei rijwielpad aanduidingen worden geplaatst verwijzende naar dit uitziohtspunt. Zwemmen Langs het vak van rijwielpad no. 5 tus sen Ofwegen (gom. Woubrugge) en de kom van hei dorp Woubrugge langs de Grote en de Kleine Wijde Aa zijn twee punten waar 's zomers noga) eens wordt gezwommen (het ene punt vrij druk, het andere minder druk). Door het lossen van zand op de kant en de bodem van de Wijde Aa ter plaatse en door het treffen van enkele voorzieningen aan de zijde van het rijwielpad zijn deze zwemgele- genheden voor dit doel meer geschikt ge maakt Een langs dit vak ten westen van het gemaal van de polder Oudendijk gelegen in het water van de Wijde Aa uitstekende, enigszins drassige overhoek. is door het daarop brengen van grond als rustpunt bruikbaar geworden. De terugslag van de hypnotisering was en nu plotseling op de Duitse c geschakeld werd, nog veel sterker. Hele maal ongelijk hebben ze daar niet. De Franse, meer elegante postzegels waren aantrekkelijker. Gelijktijdig met de Phllippljnen ook de Verenigde Staten ter gelegenheid van zijn geboorte. 50 jaar geleden, de bij een vliegtuigongeluk om het leven ge komen president der Phllippljnen, Ramon Magsaysay, een dapper verzetsheld tij dens de Japanse bezetting. Champion of Liberty, kampioen voor de vrijheid, noemt afb. 5 hem. Equador kwam met een bijzonder In teressante serie uit. gewijd aan en be stemd voor gebruik op de Galapagos- eilanden. ook wel Schildpad-eilanden ge noemd. Een archipel van een 13-tal eilan den (bewoond door ruim 1500 mensen) ongeveer 1000 km ten westen van Equa dor gelegen in de Stille Oceaan. Afb. 6 geeft de ligging ten opzichte van het moederland aan, afb. 9 de eilanden zelf en afb. 7 een zeeleeuwenpaar, dat zich op het strand koestert in de zon. Daarnaast verschenen nog zegels met afbeeldingen van de grote sahildpadgroe- pen. waaraan de Galapagos hun bijnaam danken, een reuzenleguaan enz. Naa6t de dertien grotere, behoren nog vele klei nere vulkanische eilanden tot deze groep, merendeels onbewoond. Zij kwamen in het nieuws vlak voor de oorlog, toen een drietal Duitsers, twee mannen en een vrouw, de westerse beschaving moe, daar landde en bleven, in de hoop een paradijs op aarde te vinden. Op Curacao, dat zich steeds meer ver heugt in een druk toeristenbezoek van rijke Amerikanen, werd een zeer luxueus toeri6tenhotel: Intercontinental, geopend, waaraan de Antilliaanse autoriteiten een speciaal zegel wijdden, afd. 8. Onder het motto: „Vriendschap blijft, als u schrijft" werd van 6 tot 12 oktober in tal van landen over de gehele wereld de eerste internationale correspondentieweek ge houden. Westduitsland haakte onmiddel lijk In, met een zegel waarop elkaar pas serende postduiven, afb. 10. Ook voor Saarland zoals uit onze afbeelding blijkt. Een jaar geleden kwam Hongarije op een droeve manier in het wereldnieuws. Het wapen plagiaat van het Russische: hamer en korenaar, had afgedaan en zelfs in Den Haag bij de ambassade keer de tijdelijk de Kossubhvlag terug. Nu na een jaar zijn beide verdwenen, om plaats te maken voor een nieuw wapen: sober, een wapenschild met de kleuren van de Hongaarsevlag, alleen bekroond door de rode Sowjetster (afb. 11). Italië eerde de beroemde beeldhouwer Canova, die 200 Jaar geleden geboren werd (1757-1822), die o.a. opdrachten van Napoleon en enige pausen uitvoerde en van wie vooral bekend werden: zijn drie gratiën en „Amor en Psyche" (afb. 12). HOGERE A.O.W. i.v.m. HUURVERHOGING In verband met de huurverhoging heeft de regering destijds toegezegd ook de uit keringen aan bejaarden ingevolge de al gemene ouderdomswet te zullen verhogen In het staatsblad staat thans dat de verhoging van de uitkeringen 68,12 be draagt voor gehuwden en 50,28 voor ongahuwden. De uitkeringsbedragen wor den daarmee respectievelijk 1524 en f 936 per jaar. De verhoging gaat met terugwerkende kracht in op 1 augustus. houden het voorlopig op het eerste. In zoverre hebben zij het ge lijk aan hun zijde, dat de huidige situatie verre verschilt van die van 1929Boven dien heeft men het monetaire apparaat beter in z(;n macht, is de wetenschap ver der ontwikkeld en zullen ten slotte de regeringen niet aarzelen een eventuele werkloosheid van betekenis onmiddellijk met forse maatregelen te lijf te gaan. In ons eigen land blijft de deviezen voorraad de laatste weken stijgen (afge lopen week kwam er weer 15 miljoen bij); de overheid wordt niet moe op licht punten te wijzen (deze week nog minister dr. W. Drees in Groningen), terwijl eind vorige week dr. M. W. Holtrop, president van de Nederlamdsche Bank als zijn over tuiging uitsprak, dat voor een werkelijke depressie niet gevreesd behoefde te wor den; in de begroting voor 1958 zitten zijn Inziens bovendien mogelijkheden om de te hoog opgelopen bestedingen omlaag te drukken. Optimisme nodig Een tikje optimisme van de kant van onze autoriteiten is inderdaad nodig om te voorkomen, dat er alom een malaise- s tem pel gaat heersen. Toch moeten wij Er is een groot verschil met toestand in het jaar 1929 (door onze economische medewerker) IS nu wel duidelijk geworden dat aan de voortdurende stijging van de conjunctuur een eind is gekomen. Niet duidelijk is alleen of wy slechts een rustpauze beleven, een periode van reinigen en stabilisatie om na enige tijd de weg naar boven weer te vervolgen dan wel dat wij aan het begin staan van een algemene teruggang. de feiten onder ogen blijven zien. Feiten die niet in het binnenland maar in het buitenland liggen. Onze economie toch is zó volkomen van dat buitenland afhanke lijk én door onze Invoer én door onze uitvoer, dat elke schok bulten onze gren zen zich onherroepelijk tot in ons land voortplant. Nemen wij de koersdaling op de effec tenbeurs van New York. Wij hebben er dit Jaar al verscheidene gehad; deze week kwam zelfs de scherpste van het gehele jaar die In verband gebracht werd met de ontmoedigende berichten over nieuwe produktiebeperlangen in het Amerikaan se bedrijfsleven. Onza beurs is voor zon daling in Wall Street uiterst gevoelig en zij ging dus mee omlaag. Goederen prijzen Van geheel andere 'maar niet minder ernstige aard is de constante daling op de internationale goederenmarkten. Verschil lende barometers registreren dit heel secuur. Het cijfer van Moody b.v., waarin de Amerikaanse noteringen van 15 grond stoffen zijn verwerkt, is sedert het begin van dit jaar met circa 12°/i gedaald. Het cijfer van The Financial Times, een Index van louter Engelse noteringen, daalde sedert het begin van dit jaar met 7*/*. Door de vele goederen, die in deze ver- zameldndex zijn opgenomen, zijn de per centages een gemiddelde, waardoor de scherpste dalingen zich aan onze ogen onttrekken. De non-ferrometalen b.v. als koper, lood en zink zijn met niet minder dan 30in prijs gedaald en een produkt als rubber met 25 Deze daling op een breed front wil in feite zeggen dat er van vele goederen te veel wordt geproduceerd, te veel to.v. de koopkrachtige vraag. Enerzijds dus een overproduktde die producenten door pro- duktiebeperldng moeten zien op te van gen, anderzijds een te kleine consumptie, o.a. door het onnodig blijven wachten met Invoerbeperking De daling van de grondstoffenprijzen betekent ook dat de valuta-inkomsten van de producerende landen (in dollars en ponden) behoorlijk afgeknepen wor den. Zij moeten om ontwrichting te voorkomen hun invoer beperken, hun investeringsplannen veranderen. Met andera woorden, hun economie komt onder duik te staan, waardoor zij op de wereldmarkten weer minder van da Industrielanden kunnen kopen. Maar die dalende grondstoffenprijzen moeten in West-Europa toch een steun voor de fabrikanten zijn, die steeds klagen over oplopende koeten? In principe wel. Maar dan ook alleen als de grondstof een belangrijk deel uitmaakt van de kostprijs en de invoerprijs werkellj k daalt. Tot nu toe brengt onze index van groot- handelsprijzen deze daling niet tot uiting. De hulp- en grondstoffen die nagenoeg geheel uit het buitenland komen, blijven da laatste maanden onveranderd van prijs. Vandaar dat ook de verbruikers, een uitzonderingsgeval daar gelaten, nog niet veel van de prijsdaling gemerkt hebben. Gevaar Er zit In deze daling overigens nog het gevaar, dat mij sich ateeds dieper ingraaft: de kopers wachten nl. met kopen tot het uiterste én In verband met de veel duur der geworden kredieten én In de hoop dat de prijzen nog verder zullen dalen; dit uitstel leidt dan weer tot verdere daling met ds kans dat zU zó ver gaat dal het vertrouwen volledig verdwijnt en de balans doorslaat. Daarom wordt er met zoveel ver langen gewacht op een herleving van de algemene vraag, waarbij als start motor een verbetering van de indu striële activiteit in de V.S. zal moe ten dienen. Dit land tocih met zyr enorme koopkracht is bij uitstek ir staat door een vergroting van d« vraag een tegenwicht te vormen te gen de overproduktie van de grond stoffen. Blyft die opleviftg uit, dan is eer verdere daling verre van denkbeel- dig met alle risico's van dien. Van Gouda naar Los Angeles met één vrachtbrief De N.V. Algemene Transport- en Expeditieonderneming Van Gend en Loos heeft met haar Amerikaanse zusteronderneming, de Railway Ex press Agency, een samenwerking aangegaan voor een rechtstreeks vervoer van vrachten met gebruik van een doorgaande vrachtbrief die het gehele transport van plaata van herkomst in Nederland tot de plaats van bestemming in de Ver enigde Staten dekt. De werkwijze van de Railway Express Agency vertoont zeer veel overeenkomst met die van Van Gend A Loos in Nederland. Door het samengaan van deze beide on dernemingen op het gebied van het transport overzee wordt een doorgaand vervoer geboden, dat circa 1.000 plaatsen In ons land ln rechtstreekse verbinding brengt met circa 20.000 plaatsen in de Verenigde Staten. Hierdoor wordt het gehele tran sport anders dan tot dusver, ge dekt door één vrachtbrief, wordt één tarief berekend van begin- tot eindpunt en neemt één transport- het be gin- tot eindpunt onder zijn hoede. De beide ondernemingen hopen door bet beschikbaar stellen van deze diensten voor handel en in dustrie mede te werken aan een vereenvoudiging van de Internatio nale uitwisseling van goederen en op deze wijze een bescheiden bij drage te leveren tot een beter be grip en een betere verstandhouding tussen de volkeren van de Verenig de Staten en Nederland. Centraal Bureau had record-omzet Omzet van Centraal Bureau A.G. te Rotterdam in 1956/57 gestegen tot record van 1.8 (1,7) miljoen ton, of 383 (353) min. Op velerlei marfeten bijzonders moeilijkheden, zoals enorme prijsdaling van voedergranen, moeilijkheden bij zaai- zaadironmung en prijsrimstortring van peul vruchten. Toch nog redelijke resultaten Exploitatierekening iets hoger op 500.000 en zelfde uitkering mogelijk Bovendien reservefondsen na afschrijving en reser vering met een half miljoen gestegen Bouw nieuw kantoor na verstoring des plannen door tunnelbouw im tweede helft van 1958 te beginnen 1070) Voor de mensen die belang stellen in het erfelykheidsonderzoek is Zwitserland een uitermate gunstig tei king die eeuwen en eeuwen lang dl gebied bewoont, het land is bovendie klein en de mensen ago er erg rei et uiterlijk te oordelen, uit ■en gezond geslacht stamde, k' lang geleden plotseling een ge Dese man, to redeneren zij, moet da eigensehap idiotie bij sich gedragen hebben, weliswaar als een zwakke fao tor, die daardoor recessie! bleef en niet aan het licht trad, tnaar liet feit wordt daardoor niet uitgewist. Zolang nu de huwden familie of te r ral vi oudet gehoord hadden, plaatste dit geval de onderzoekers voor raadselen. Het familie-onderzoek wees uit, dat beide families in ieder geval al aedert een eeuw erfelijk volkomen ge- i dat de de tv die in deze elkaar elkaai zodat tg een gemeenschappelijk) vader hadden De man en de vr het Zwitserse gezin t eeuw hebben dus een lijke voorvader gehad van de 17de eeuw, een verschijnsel dl op zichzelf zeker interessant is. maa op het eerste gezicht geen reden t< ongerustheid geeft, zelfs niet, wanner Tot op een dag de twee me groot- het huwelijk traden die heiden uw uit gunstige factor bij zich drocger ntigste kon de recessieve factor versterk happe- kinderen te voorschijn komen i het licht. Niet bij alle ki r bij c i deel. voortgezet en toen de stamboom vronw tot het jaar 1705 was stuitte men op een voorvader hetzelfde dorp had gewoond als i de voorvaderen van de n»an; de: voorouders bleken volle i eigen familie". Sprekend over erffactoren, stuiten wo automatisch op de naam Mendel, de man die in de vorige eeuw een belang rijk artikel over erfelijkheid schreef, die in gemeenschappelijke een van eeuw geleden do oorzaak is van het ze twee geval van idiotie dat zich thans in de te agn, Zwitserse familie heeft voorgedaan. kers dat deze "iet werd opgemerkt. Zijn eigen sen volgende keer. (Nadruk verboden)

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 9