CHRISTELIJK Zeven werkwoorden voor diakenen Afscheid H. J. Vermeiden van Chr. Beambtenbond Nieuwe directeur Effatlia officieel geïnstalleerd Puzzel mee WAAROM wordt men Rooms Katholiek Zuidafrikaans predikant promoveerde aan de V.U. INNSBRUCK Een woord voor vandaag Kanttekenim Na eindeloos geduld "1 'is het vol- een beetje anders dan gewoon. Daarmee, wil van hem geen kwaad gezegd zijn. Wij zijn toch allemaal verschillend door onze Scheppergeschapen God heeft om zijn aarde te bevolken geen mensenfabriek opgericht, zodat wij allemaal als een fabriekspro- dukt precies aan elkaar gelijk zijn. Nee wij zijn. als ik het zo mag zeggen, stukwerk van 's Heren De kerk. die zich naar de Heer noemt, dient dit voor allen te we ten en blij te zijn met de grote verscheidenheid waarin God zijn mensen schiep. De gemeente van Snakkerburen heeft dit begrepen en zij hebben mijn neef Jan. hoe wel hij een vreemde is, een beet je anders dan gewoon «hoewel sommigen zelfs zeggen dat hij een ..rare" istot diaken gekozen. Nu heb ik mijn neef Jan, de diaken, omdat ik zelf niet zoveel verstand van diakonale zaken heb, eens gevraagd: Zeg mij eens bes te neef Jan. de diaken, wat bete kent het woord diakonie. Dat is helemaal geen woord heeft hij gezegd, maar het wordt gevormd door de beginletters van een rij werkwoorden, die je als diaken van boven naar beneden moet lezen en uitvoeren. Verklaar je nader, vroeg ik. Luister, zei hij. DIENEN staat bovenaan. Als diaken moet je voor alles on beperkt willen dienen, zoals onze Heer Zijn gemeente gediend heeft, zelfs Zijn leven voor ons niet alleen moest dienen met je eigen gaven, kwam er spoedig een einde aan je dienst. Daarom moet je de dienst der ge meente inzamelen en deze in houdt heel wat meer in kerk met de buidel rond gaan om deze door te geven en te distribueren aan de behoeftigen. voord. Je moet scherp voelen waar nood is, behoefte aan de dienst der gemeente. Een dia ken moet een gevoelig mens zijn. ken een gevoelig mens zijn en toch mag hij zich niet op zijn ge voel laten drijven, want dan wordt hij zeker bedot. Nuchter zal hij kennis moeten nemen van de om standigheden. waarin de mensen verkeren, die hij als diaken ont moet. Onderzoeken zal moeten vol gen op het kennisnemen. Als je alleen maar kennis neemt van iemands moeilijkheden is er nog kans, dat Je je wat laat wijs ma ken en in ieder geval is daar nie- jVAGAAN hoe je kunt helpen, ia I' een volaende vereiste. Som* het zevende oet in de nood van de naaste inspringen, niet als toeschouwer blijven staan. Er in- springen.wat die nood ook is, zelfs als je onderzoek heeft uitge wezen. dat het gefingeerde nood is. Je hebt dan natuurlijk eerst na- Segaan, dat je er op een heel an- ere wijze moet inspringen dan wanneer er echte nood is. Toen zweeg mijn neef Jan, de diaken. Het klopt, zei ik. Maar nu krijg ik van boven naar beneden gele zen ..diakoni" en mij is geleerd, dat je het met een e moest schrij ven: „Diakonie". Dat is waar ook, zei hij. Onder al die werkwoorden staat nog: Eindeloos geduid. Dit aiies moet je als diaken doen met een eindeloos geduld, dan pas kom je tot de juiste diakonie. Zo lichtte mijn neef Jan, de dia ken mij in over de diakonie. Ze ker, hij is een vreemde, sommi gen zeggen zelfs een „rare". Maar, zeg mij eens. mannen broeders-diakenen, is hij een wijs diaken of niet? Advertentie Hoph VAN Dt DAG lem. Het is jammer dat overigens te goe der naam en faam bekend staande uitge vers, aan serieboeken lager eisen stellen dan aan hun andere uitgaven. Helaas behoort tot hen ook de firma J. H. Gott- mer in Haarlem. In haar Juwelenserie heeft Bert-Joan Otterdijk de kans gekre- f;en een wanprodukt te plaatsen, name- ijk „Tussen twee treinen". Dit boekt vertelt op kreupele wijze van een boeren- 1 dochter haar geluk PRAKTIJKEXAMEN Boekh, Ned, Fr, Duit». Eng, M.B.A., S.P.D. De kortste en voordeligste opleiding RESA-HILVERSUM (Bekende Schriftelijke Cursus) na 36 jaar bestuurder (Van onze sociale redacteur) H. J. Vermeulen, voorzitter van de Ned. Chr. Beambtenbond, gaat na een loopbaan van 38 jaar (als bezoldigd bestuurder) de actieve dienst bij de vakbeweging verlaten. In een bijzondere bijeenkomst, die a.s. donderdag te Amsterdam wordt gehouden, zal hij het presidium overdragen aan J. M. Harthoorn, thans penningmeester van de bond. In de tijd, dat Vermeulen werkzaam is geweest als bestuurder van de N.C.B.B., heeft zich technisch een enorme evolutie voltrokken, maar ook in de rechtspositie van de kantoorbedienden, de leden van de bond, kwam een omwenteling. De rechtspositie van de kantoorbedien- aan de heer Verrpeulen voorlegden, is den werd bedrijfstakgewijze geregeld in j die der automatisering. Want het is tal van collectieve contracten. De heer waarschijnlijk juist de sfeer van de kan- Vermeulen, die zijn werkzaamheden als toorwerkzaamheden, waarbinnen de au- kantoorbediende reeds op 15-jarige leef- tomatisering belangrijke consekwenties tijd begon, dus ook in de praktijk met de zal hebben. De technische evolutie is oude toestanden kennis maakte, had na j hier nog lan gniet ten einde. En wat de oorlog een werkzaam aandeel in de I zullen de gevol? *»n zijn van deze auto- Averechts resultaat van atheïsme in Polen matisering het kantoorpersoneel' Naar de mening van de heer Vermeu len zullen er eerder meer dan minder beambten komen, vooral door een sterke uitbreiding van de dienstverlenende tor. Veel eenvoudig administratief zal verdwijnen, maar er zullen meer ho- gere controlerende functies komen. Voor De strijdvaardige atheïstische propa- i goed opgeleiden blijven er mooie kan- ganda heeft gevolgen gehad, die nu juistsen, die het aanzien van het beroep zul- niet bedoeld waren, zo schrijft het lei- len doen stijgen, dinggevende Poolse literaire tijdschrift Nowa Kultura. Deze uitdaging van de opvattingen van miljoenen gelovigen heeft ten gevolge gehad, dat het geloof in Polen zeer sterk opgeleefd is. Zeer velen, die onverschillig waren, werden weer van overtuigd, dat de vragen v het geloof belangrijk waren, zo schrijft het blad. Zelfs de Russische pers kon niet helen, dat men in Rusland ook dergelijke ervaringen heeft. en allen, die op enigerlei wijze [van het voltallige personeel. Dit aan da inrichting zijn verbon^n.nu^rt^i^- is de nieuwe directeur van EIia-|pe uitbreiding van het personeel tot ca. tha te Voorburg, de heer j. L. V. 125 personen brengt het gev J «-nntartverlipe Tlat map nip d. Have, officieel geïnstalleerd door de voorzitter, prof. ds. L. H. v. d. Meiden. In zijn installatie rede ging hij uit van Jozua 1 vers 1, 69. Prof Van der Meiden maakte een vergelijking tussen het aanstellen van Jozua over het volk Israel en de in stallatie van de nieuwe directeur. Ef- fatha is dankbaar, dat God na het weg nemen van de heer Timmer op 19 mei -' opvolger heeft gegeven, die ge- jnd. Hem staat dit voor ogen: de kleine doven lelden naar God. De kin deren moeten goed voorbereid worden voor de levenstaak. Ook zij moeten worden gebracht in de armen grote Kindervriend. Dit geschieden f contactverlies. Dat mag niet. want dan gaat het leven sterven. Een andere „klip" in het doofstommenonderwijs is de techniek: taal en spreken moeten kunstmatig worden aangeleerd. Maar steeds zal men ervan doordrongen moe ten zijn, dat het gaat om levende êuiten het dorp beproeft, natuurlijk met iHAaMHHÉB 2e krijgt „de wereld "en raakt geheel los van haar milieu. Bepaald lachwekkend is we noemen maar iets de schrijver in zijn naieve vertelsel als hij zijn lezers wil wijs ma ken. dat twee boerenmeisjes, hoewel ze op de mulo zijn geweest, door hun man nen moeten worden geholpen bij het schrijven van een brief. Zelf schrijven ze namelijk kreupelpraat als „ze kenne maar nie vatten". De boerenstand kan het er weer mee doen! 't Is zonde van de kostbare band. die Gottmer aan het boek heeft besteed. slechts IH»Gods kracht, goedsmoeds. sterk, de taak aanvaardend als instru ment in Gods hand. Vervolgens vond de installatie plaats van de heer A. Goeman, noofd van school I, tevens adjunct directeur. van de heer H. Bokhorst als hoofd van school III, van de heer H. Aardoon als hoofd van de jongens- nijverheidsschool, van mej. C. J- Ben schop als adjunct-directrice meisjesnijverheidsschool. Zi. reeds op Effatha werkzaam. .Twee leerlingen, Ali v. d. Berg en Sijke de Haan. boden mevrouw Van der Have bloemen De heer Goeman feliciteerde namens het personeel de heer Van der Have en dr R. Vedder sprak goede woorden namens de wetenschappelijke staf. Daarna was het woord aan de nieuwe directeur. Hij dankte voor het hem geschonken 9 verlaat men de Rooms Katholieke Kerk wordt men Protestant op deze vragen geeft het sojnlst versohenen Hervormingsnummer van DE PROTESTANT antwoord. Dit nummer brengt U om.: Gesprekken met Hervormde ex-R. Katholieken; Analyse van de „Bekeringsmotieven"; Artikel over wat bekering is. Te bestellen: EVANGELISCHE MAATSCHAPPIJ PR. HENDRIKLAAN 10a, UTRECHT. Postgiro No. 25214. p*Us 0-50- OPGAVE PUZZEL NO. 52 Woordverandering. Door vijfmaal letter te vervangen door een andere zodat steeds goed Ned. woorden wordt bovenstaande woordverandering verkregen. OPLOSSING PUZZEL NO. 51 Horizontaal: 1. Gravure; 5. ra; 7 S.S.; 8. fat; 10. on; 12. dessa; 14. krent; 16. stoop; 18. e.a.; 19 ets; 21. .23 Katrien Verticaal: 1. Gas; 2. Alf; 3. uiiten; 4. Eros; 6. ananas; 7. sussen; 9. aidept; 11. ako; 13. sta; 15. roest; 17. taak; 20. ski; 21. een. Zijn loopbaan De heer Vermeulen kwam op 1 ber 1921 als bestuurder in dienst toen nog Ned. Vereniging van Chr. Kan- toor- en Handelsbedienden. Het ledental was in deze moeilijke jaren teruggelo pen tot 4400. En het zakte daarna nog tot 3200. Maar in 1927 kwam de gunstige keer. Thans telt de bond 13.500 leden. Door fusie met de christelijke organi saties van technici en van werkmeesters ontstond in 1952 de Ned. Chr. Beambten bond. Grote groepen leden in de metaal- industrie, de textiel en de sector voedings- en genotmiddelen moesten daarna weer overgedragen worden aan de chr. be- drijfsbonden in die sectoren. Alvorens de N.C.B.B. zelf ook de naam van bedrijfs- bond, in dit geval voor handel, banken, verzekeringswezen en vrije beroepen, kan dragen zullen eerst ook nog, in het kader de bedrijfstaksgewijze organisati leden uit de bouwsector en de industrie de bond verlaten moeten hebben, hun resp. bedrijfsbonden. De N.C.B.B. telt tien bezoldigd, stuurders en in zijn 36 jaar b(j de bond heeft de heer Vermeulen een schuld 5000 zien omzetten in een bezit 2^ ton- In 1921 begonnen te Rotterdam, plaatste hij zijn werkterrein in 1931 1 de hoofdstad, na vipr jaar tevoren lid het hoofdbestuur te eün geworden. In f 1938 werd hij Jjpndsèecytaris en in okto ber voorzitter. vakgroep handelsreizigers, bij de C.a.O.- onderhandelingen, in de besprekingen rond de fusie en de omzetting van de organisatie. Ook binnen de grotere kring van het C.N.V. was hij steeds actief. Hij had een zeer werkzaam aandeel in de voorbereiding van de totstandkoming van dewet op de P.b.O. en de wet op de Ondernemingsraden. In 1953 werd hij ge- den. tooid met het ridderkruis in de orde var Oranje Nassau. Beroepingswerlt NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Aangenomen naar Doornspijk itoez.': R- W. Steur te Ouddorp. Beroepen te Erichem: kand. K. H. Reerds te Rockanje. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Alphen aan de Rijn: 'derde predikantsplaats) ds. G. W. H. Peddemors te Dirkshorn (Nd.-Holl.)). Benoemd te Zierikzee: P. L. Schud- debeurs van Brouwershaven als e gelisatie en ziekenhuispredikant. Advertentie Pas op voor die griep! Zuiver Uw lucht- wegen snel en grondig van vastzittend slijm en ziektekiemen met ABDHSIBOOP/m Er zijn veel zendings predikanten nodig Dit jaar. zo deelt de raad voor zending der Ned. Herv. Kerk mede, zijn tien zendingspredikanten uitgezon den naar Indonesië en Nieuw-Guinea. en binnen enige maanden zullen nog vijf zendingspredikanten vertrekken. De jonge kerken in deze gebieden vragen voorts om de uitzending van nog zes predikanten. De laatste twee jaar moest de zending in Indonesië en Nieuw-Gui nea voor bijna een miljoen gulden huizen en theologische scholen bouwen. Dit bouwprogramma, de dure passages, de uitrustingskosten en de salarissen van hen. die zijn uitgezonden, vragen door inflatie veel meer geld dan de raad heeft kunnen voorzien, zodat thans ern stig naar de mogelijkheden moet worden gezocht om de uitzending van de zes gevraagde predikanten te bekostigen. Er kan op «dit moment eigenlijk nauv lljks aan worden gedacht. Een jaar zielszorg per telefoon Noe maar nauwelnks was een begin gemaakt met de „zielzorg per telefoon" >nige mensen begonnen op 'it zei dr. Klaus Thomas, predikant in Berlijn naar aanleiding de opening van de zielzorg .per telefoon ongeveer een jaar geleden. Het kantoor ?n kleine flat Is nu vervangen door woning in het centrum van Ber lijn. In vele gevallen heeft men de men- 1 kunnen weerhouden in wan hoop de laatste stap te doen en een eind te maken aan hun leven. Er werd door het bureau raad gege- ;n in de talloze noden en moeilijkhe den, waarin mensen zich bevinden kun- len: familieconflicten, moeilijkheden 'm een betrekking te vinden of huis- Het telefoonnummer van de Lukas-ge- meenschap, die de zorg op zich wil ne men van mensen, die in wanhoop ver keren. wordt ongeveer dertig maal per dag gedraaid. Het centrum heeft advies praktische hulp gegeven in meer dan 0 gevallen. 300 zieke mensen heb ben medische verzorging gekregen en 750 brieven zijn beantwoord, die vanuit geheel West-Duitsland ontvangen wer- 1 der- Proefschrift over de kerkelijke betrekkingen In de Woestduinkerk te Am sterdam is gistermiddag de Zuid- afrikaanse predikant van de Ne derduits Gereformeerde Gemeen te te Bloemfontein-West, ds. B. J. Odendaal, gepromoveerd tot doctor in de theologie aan dc Het getal der hervormde kerkdagen. Vrije Universiteit op een proef- oplnïïpXï van h" te-kdag-wtoter' jschrift getiteld „Die kerklike be werk, blijkt alweer verouderd te zijn. j trekkinge tussen Zuid-Afrika en „eïV"d",^i:'AS.m11131amn^n.| Nederland (1652—1952) veral met werkt met de classis Nijmegen) en de betrekking tot die Ned. Geref. issis Hilversum. De r'■*-jas rden organiseert twee k^., de stad zelf en een in Drachten. De Nauta. classis Alkmaar bereidt drie samenkom sten voor: in Bergen en Schagen en op Texel. Slot. Op het station van Innsbruck was het druk- Honderden toeristen zochten hun weg naar de treinen. Ze wachtten bij koffers. Ergens siste een locomotief wolken stoom weg. Het maakte onder de overkapping te veel herrie en veroor zaakte een stinkende walm. Vaders riepen hun kinderen tot de orde, die zich te dicht bij de per- ronrand waagden. André Rost keek op zijn horloge. „Nog een kwartier. Marianne," zei hij, „nog een kwartier en dan is onze vakantie afgelopen." Marianne stond op haar tenen en keek langs de rijen reizigers. Ze wachtte op Gustav Zuckwaller, die beloofd had, hier op het station afscheid te zullen nemen. André ging op de zware koffer zitten en keek rond De levendige sfeer van deze plaats van aankomst en vertrek boeide hem. Ook hij hoopte, dat Gustav Zuckwaller nog op tijd zou komen op dagen. „Hij moet komen, hij heeft het stellig be loofd", probeerde hij zijn meisje gerust te stel len. De grote stationsklok versprong minuut na mi nuut. Marianne drentelde heen en weer en André zat rokend op de koffer. „Guten Mittag, Herrschaften". een bekende Stem klonk bedaard achter hen. Marianne vloog op de inspecteur af. Ze om helsde hem. „Dus toch, Herr Gustav Zuckwaller, w« begonnen al te twijfelen, of u nog zou komen. aadóeló t '«v.n ho-w.o.n"^ We verdachten u van desertie op het laatste ogenblik." Gustav Zuckwaller straalde. „Deserteren? Nee, Marianne, nee, een charmante vrouw kan ik niets weigeren. André, heb ik jou al gelukgewenst met de liefde van zo'n meisje?" Even was de oude, vertrouwde toon terugge keerd. „U hebt me dat steeds weer voorgehou den," André lachte, „en ik heb mijn les uitste kend geleerd." De trein, die over de Brennerpas uit Italië was gekomen, denderde binnen en maakte het spre ken voor enkele ogenblikken totaal onmogelijk. Dc inspecteur hielp mee de koffers binnen te brengen. „Zorg er voor, dat niemand bij de ba gage van André kan. laten ze er deze keer niets in wegstoppen, Marianne. Maar jij bent er nu zelf bij," besloot hij plagend. André trok een bedenkelijk gezicht en greep in zijn jaszak. „Inspecteur, wij hebben u een af scheidsbrief geschreven. We hopen allebei, dat u die pas zult open maken, als wij al vertrokken zijn." aan en glimlachte. „Ik zal hem met belangstel ling lezen," zei hij. Er werd buiten de trein geschreeuwd. Zuckwal ler was mee ingestapt en ze zaten in een coupé, die ze voor zichzelf alleen hadden. „Als ik er nog uit wil, zal ik haast moeten maken," zei Zuckwaller, „Marianne van der Bij, ik wou, dat jij vijfenderrtig jaar eerder met va kantie naar Oostenrijk was gekomen. André, een vrouwtje uit honderdduizenden heb jij." Ze namen afscheid. Hartelijk en als vrienden, die elkaar later nog eens zouden ontmoeten. „Als wij volgend jaar getrouwd zijn, inspec teur, komt u dan uw vakantie in Nederland door brengen? Belooft u dat?" Marianne keek plei tend, met haar blauwe ogen. „Het is een belofte." antwoordde de inspecteur. Enkele ogenblikken later rolde de trein de over kapping uit- Twee mensen wuifden naar de klei ner wordende man op het perron. De man tastte in zijn zak en kon zijn nieuwsgierigheid niet langer bedwingen. De man was ook maar een mens. Hij las het briefje, dat wit tussen de bank biljetten zat: „Wilt u deze 3334 Mark beschouwen als een geschenk voor de vriendschap, die wij hier van u ondervonden en wilt u een deel van het bedrag gebruiken om volgend jaar met uw vrouw naar het echtpaar Rost te komen in Ne derland?" Gustav Zuckwaller snoot zijn neus. De trein was verdwenen. In één van de coupé's zaten twee jonge mensen te doen, alsof zij zo juist op de huwelijksreis waren gegaan. Het was slechts schijn, die echter een belofte inhield een niet al te verre toekomst. vooraanstaande plaats inneemt, werd 25 nov. 1921 te Middelburg (Transvaal) geboren. Hij studeerde aan de universi teit van Pretoria. Dr. Odendaal is ook studentenpredikant aan de universiteit te Bloemfontein en bekleedt tal van func ties in zijn vaderland. Hij is o.a. lid de synode van de Ned. Geref. Kerk Oranje-Vrijstaat en van de synodale commissie voor het werk onder de jeugd, alsmede vice-voorzitter van de natii raad voor kinderzorg in de Unie Zuld-Afrika. Het proefschrift van dr. Odendaal be staat uit drie delen en een Inleiding. In het eerste deel gaat het over de kerk, zoals zU van 16521806 zowel in kerke lijk als staatkundig opzicht In een staat van onderhorigheid leefde. De auteur tekent de kerk onder de heren XVII en in het verband va woelingen in de jaren 17951806, het tweede deel te wijden aan de kerk in haar overgangsstaat van 1806—1843. Dr. Odendaal wijdt een hoofdstuk aan de kerk, zoals zij onder het Engelse bewind zich bevond, maar met het oog gericht op Nederland. In het derde deel wordt gehandeld over de kerk in een staat, die zelfstandig is zowel in kerkelijk als staatkundig opzicht (18431852). stichting van die Ned. Herv. Kerk en i de Geref. Kerk worden besproken. I vijfde hoofdstuk schetst de betrekkingen tussen de Nederduitse Geref. en de Ned. Herv. Kerk en het zesde en laatste hoofdstuk de betrekkingen tussen de Nederduitse Geref. Kerk en de Ned. Geref. Kerk. Dr. Odendaal heeft aan zijn proef schrift twintig stellingen toegevoegd Daarvan vermelden wij de 17e en J8( stelling: liturgische vernieuwingen in d« eredienst zijn geen middel tegen ver flauwende kerkgang, en studenten- bearbeiding vergt de onverdeelde en ge specialiseerde aandacht van een daartoe speciaal afgezonderd predikant): Eerder op de middag promoveerde de heer H. C. Hamers in hetzelfde gebou- tot doctor in de wis- en natuurkunde n verdediging van een dissertatie, getiteld „The use of the proportional counter for nuclear measurements. Coincidence surements on the decay of thallium Promotor was prof. dr. G. J Sizoo. Het verlangen naar een goed levenhet streven nca?4 wijsheid, naar macht en eer en rijkdom, naar populariteit -j alles heeft Prediker, de wijsheidsleraar te Jeruzalem, zich doen voorbijgaan. Soms met veel begrip, dikwijls mei ironie en altijd getuigend van grote wijsheid heeft hij dij alles beschreven en onveranderlijk is zijn conclusw geweest: „Het is alles ijdelheid! Al die pogingen zijn eveii nutteloos en even vruchteloos als het achterna jagen van dJ wind. Het brengt u nergens het is alles maar voor een ogenblik en dan.Want de mens gaat naar zijn eeuwic huis en de rouwklagers gaan rond op de straat." Let er op: naar zijn eeuwig huis dit leven, met al zijn schonl schijn, is alleen maar een voorbereiding op wat hienij komen gaat, het eeuwige leven. Onveranderlijk hebben t het u deze week voorgehouden als de vermaning van Prediker: Vrees God en onderhoud Zijn geboden. Want Gol zal elke daad doen komen in het gericht over al hé verborgene, hetzij goed hetzij kwaad. De rouwklagers gaan rond op de straat wat hebt j uan uw leven gemaakt? HOOFDLIJN VOOR EEN PARTIJ TAE VOORZITTER van de A R. Par- tij heeft er goed aan gedaan, op het vandaag gehouden partijcon vent stil te staan bij de vraag, die zich makkelijk en vaak laat stel len: waar loopt de antirevolutio naire lijn met betrekking tot de be heersende vraagstukken van deze tijd? Dit is inderdaad het punt; men wil, klaar en eenvoudig, weten, waar de A.R. Partij staat. Had de voorzitter een poging gedaan, op deze vraag in te gaan, zo zou hij deswege naar onze overtuiging al te prijzen zijn geweest. Temeer is dit het geval, nu zijn pogen is uit gelopen op een alleszins geslaagde samenvatting van vijf politieke hoofdpunten. Wij achten ze ook op deze plaats de vermelding waard: I. Zuiver houden positie overheid; strijd tegen versmelting; II. Overheidsbemoeiing aan strakke teugel; versterken positie particu lier initiatief;' III. Europese Integratie ter verdedi ging van recht en vrijheid; IV. Nieuwe maatschappijvormen naar ieders recht en verantwoorde lijkheid; V. Nationale krachtsinspanning ten behoeve van het volk van Nieuw- Guinca. Een gelukkige, samenvatting, dunkt ons, en als zodanig nauwgezette overweging waard. Wij voor ons zouden voor nog een zesde punt, zelfs hoger in rang te plaatsen, t len pleiten: nationale krachtsi: spanning ter leniging van de w ningnood en de ellende welke oproept. Krachtig keert in zijn rede de voo zitter der A.R. Partij zich tegt overdreven staatsbemoeiing, zijn kritiek is positief van gchalt« hij zoekt de oplossing vooral in versterking van de positie der maa schappij. Dit lijkt ons juist. Het is nog alti, zo, dat staatsbemoeiing het gevo is van het feit dat de staat zich een lege plaats heeft kunnen ne telen. De staat zoekt het va« installeert zich daar en heeft daf"™ ook spoedig de neiging, zlcH breed te maken. Maar het eerstljr, is het vacuum. En aan het bestaai daarvan behoeft de staat zelf in he geheel niet debet te zijn. Daarbij komt het aan op een ac tivering van het maatschappelijl leven. Dit moet uit de dut wordefE* gewekt. Hier moeten we komen tw- i ontplooiing van onze denkbeeldenwi Hier kan de volkskracht zich onij, wikkelen. f j, In heel het maatschappelijk levei^ a, Ook in onderneming en bedrijL waarover in onze kring zo voortref felijke voorstudies zijn geschreven. Indien we op het maatschappelijl V1 vlak luchtledige ruimten laten be'"e staan, moeten we ons niet al te zee^h, meer verwonderen over, en ergere^eT aan uitbreiding van staatsbemoeiing oi en over een veldwinnend socialismeE 1 blo! MACHTSVERSCHUIVING TAE MACHTSPOSITIE van de socia- listische partijen in de Noorde lijke landen (met uitzondering van Noorwegen) brokkelt af. In Denemarken hebben de socialis ten zich slechts door verbreding van de coalitie kunnen handhaven. In Zweden hebben zij in de indirect ge kozen Eerste Kamer nog een kleine meerderheid, terwijl zij in de direct gekozen Tweede Kamer zijn aange wezen op de steun van de Agrari sche partij. Het moeilijkst is de positie van dc Finse socialisten. Er dreigt een openlijke splitsing in de partij. Eens de machtigste partij, zou zij als de moeilijkheden niet worden opge lost wel eens de derde partij des lands kunnen worden. In Noorwegen weten de socialisten zich te handhaven, omdat de opposi tiepartijen het niet onderling eens kunnen worden. In Finland en Zweden heerst thans ^een kabinetscrisis, waarvan de op lossing niet eenvoudig is. De Zweed se moeilijkheden houden direct ver band met een plebisciet betreffende de invoering van een aanvullende ouderdomsvoorziening, dat op 13 ok tober jl. is gehouden. Bij dit refe rendum stonden de socialisten tegen over de Agrarische partij, de libe ralen en de conservatieven. De uitslag is teleurstellend geweest voor de socialisten, omdat hun plan voor een aanvullend ouderdomspen sioen ter hoogte van 65 pet. van het gemiddelde inkomen der laatste 15 werkjaren, als ideale afronding van de welvaartsstaat, slechts 46.4 pet. van het aantal uitgebrachte stem men heeft weten te behalen. Blijk baar zien de meeste Zweden hierin „i een te grote belasting voor degenenj die nog lang niet aan hun pensioen h toe zijn. |by De Agrarische partij (die slechts l£ei.' van de 230 zetels in de Tweede KaJ.ri mer bezet) heeft haar samenwerk king met de socialisten (106 zetelsiar opgezegd. Haar ministers zijn uifei het coalitiekabinet getreden en d* socialisten zijn alleen overgebletme ven, zonder meerderheid in de m Rijksdag. me Er zijn nu vier mogelijkheden: 1| te koning Gustaaf kan de socialistlQot sche premier Erlander verzoeken^ een nieuw coalitiekabinet samen t^ t( stellen; 2. hij kan de grootste oppot sitiepartij (de liberale met 58 ze- 3 tels; met de formatie van een „bur gerlijk" kabinet belasten; 3. hij kan de socialisten opdracht geven, een? minderheidskabinet te vormen en 4L^ hij kan de Tweede Kamer ontbinfcje den waardoor nieuwe verkiezingei(i j; noodzakelijk zouden worden. sti De oppositiepartijen voelen ge*nd zien de uitslag van het referendum01"1 wel voor vervroegde verkiezing gen. De mogelijkheid bestaat, daC^ ook de socialisten een laatste po-, ging zullen doen. de meerderheid in°u! dc Rijksdag te heroveren. Het tywe evenwel de vraag, of zij hierin in]d derdaad zullen slagen. der Er is een zekere verburgerlijking ingetreden in de laag van de bevol''00 king, waarop zij zich lang hebberf1 a kunnen verlaten. De politiek van dej' socialisten gaat te veel geld kosten-1:,'; zij drukt de belastingbetaler en deGlJ geldwaarde en maakt het sparen on-ius mogelijk. Men is er niet langer vanesti overtuigd, dat het algemene belang h« door de socialistische politiek hefooi best gediend wordt. I«n HERNIEUWDE SAMENWERKING £)E historicschrijers zullen eens uit maken, van hoe grote betekenis de ontmoeting van de afgelopen da gen tussen president Eisenhower en de Britse premier Macmillan is ge weest. Wij kunnen op dit ogenblik slechts mei blijdschap constateren, dat beide staatslieden van plan zijn te pogen, alle krachten van de vrfje wereld te bundelen tegenover de toenemende Russische dreiging. Het communiqué, dat na afloop van de besprekingen verstrekt Is, biedt ons slechts enkele algemeenheden, die voornamelijk betrekking hebben op het voornemen, vla de Noord- Atlantische verdragsorganisatie (Na- vo) de samenwerking tussen de lan den van de vrije wereld nieuw leven in te blazen, en op de wijze, waarop dit moet worden verwezenlijkt. Voorts lezen we enkele bemoedi-^ gende mededelingen betreffende deach steun aan Turkije, de hereniging* van Duitsland en de hulp aan de*n onderontwikkelde landen. We missen echter een aanwijzing, hoe beide staatslieden zich een gemeenschap- T0* pclijk optreden in het Middenoosten voorstellen. Waarschijnlijk geven zij er de voorkeur aan, dit gedeelte van hun besprekingen nog niet wereld kundig te maken. Samenvattend wordt in het commu niqué gezegd, dat men niet zal samenwerken om de baas over de wereld te spelen, maar om de vrije' wereld beter te dienen. Dit laatste is verheugend na de moeilijkheden, die zich in het afgelopen jaar tussen de westelijke mogendheden hebben voorgedaan. erh Nk Onderwysbenoemingr.n Benoemd tot hoofd van de chr. school te Westerlee (Gï.): A. Siegers te Pie- tersburen; van de Prinses Julianaschool te Breda: W. P. Kors te Zuidbroek. Benoemd tot onderwijzeres: aan de Prinses Julianaschool te Breda: mejuf frouw J. Caljauw te Bergen op Zoom. Benoemd tot onderwijzer aan de chrJ nat. schooi te Gerkesklooster-Stroobos: 'Za- A. Boonstra te St.-Annaparochie; aan fa de chr. nat. school te Anjum: D. Wage-® i naar te Zwagerveen en F. Smits te e«; aan de Prinses Julianaschool t» Breda fad, (u.l.o.-afd.): E. Hasker te Breda; aan legs de chr. u.l.o.-school te Goes: L. Hiilwer* da ta Sassenheim. !Zo

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2