Jlieume juiiWli tCCourant Hechter samenwerking in NAVO-landen 1600 Eisenhower en Macmillan vragen: Turkije betrekt definitieve stelling en Frans kabinet voor vier maanden Nieuw bedrijf naast KLM Zuivering in de Poolse communistische partij Fusie tussen O.E.E.S. en Raad van Europa r Batterijen van Spoetnik zijn nu eindelijk uitgeput Stand op 26 oktober ZATERDAG 26 OKTOBER 1957 BUREAUS. Steenstraat 37 Directie Redactie, Ab Advertentie-afdeling: Tel 31441 ABONNEMENTEN: 7.50 per kwartaal; 2.55 pei maand; f 0.59 per week ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten t 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936- CURISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „5tanhttstirii is ahfWnjnt myn Ijarf in tegljenspoet" Achtendertigste jaargang no. 11094 Verkeersveiligheid begrip van naastenliefde ZIE PAGINA 7 I niet rPERWIJL de Turken in het grens- gebied hun gewone dagelijkse irbeid op de velden voortzetten rij' len onafgebroken tanks en militaire :olonnes over de kronkelige wegen >n staan de Turkse soldaten op wacht in de dorpen. Zes divisies Turkse infanterie liggen nu in defi- ïitieve stellingen langs de grens. De regering Ln Ankara houdt vol dat lit alles slechts voor manoeuvres is. Het contact tussen Saoedi-Arabië er rurkije is op het ogenblik zeer innig. Ir een gemeenschappelijk communiqué, ge publiceerd na de terugkomst van d< Turkse minister van staat, Rustu Zorlu. uit Saoedi-Arabië, betuigt koning Saoed rijn waardering voor de aanvaarding a :ijn bemiddelingsvoorstel door Turkije. President Koewatli daarentegen heelt, rolgens het Syrische blad Al-ay-al-aam, coning Saoed telefonisch verzocht het «middelingsaanbod in te trekken. In de Algemene Vergadering van de rerenigde Naties is gisteren de behande- ng van de Syrische klacht over Turkije voortgezet. De Amerikaanse afgevaardigde Tabot Lodge sprak scherp de Russische ifgevaardigde toe, hem nogmaals verzeke- end, dat de Verenigde Staten de landen n het Midden-Oosten, die bedreigd wor den door de Sowjetunie. te hulp zal Nederlandse afgevaardigde inr ichürmann pleitte voor aanvaarding van iet bemiddelingsaanbod van koning De vergadering werd geschorst tot naandag. TTET IS NIET ONMOGELIJK, dat in december een speciale zitting van de N.A.V.O.-raad gehouden zal worden, waaraan alle regeringsleiders van de deelnemende landen, dus ook president Eisenhower en premier Macmillan zullen deelnemen. De bedoeling van deze topconferentie zou zijn op spectaculaire wijze de wil van de N.A.V.O.-landen te demonstreren om steeds nauwer op alle terreinen samen te werken en zo aan te tonen, dat de N.A.V.O. een steeds dynamischer instrument ten dienste van de vrije wereld wordt. De secretaris-generaal van N.A.V.O., Spaak, heeft gisteren met Eisenhower en Macmillan de plan nen voor een dergelijke topconfe rentie besproken. Alvorens deze spe ciale zitting van de N.A.V.O.-raad wordt uitgeschreven zullen eerst de regeringsleiders gepolst moeten worden. Verklaring Na hun geslaagde besprekingen hebben president Eisenhower en premier Mac millan een communiqué uitgegeven, dal zU „een verklaring van gemeenschappc- lyke doeleinden" hebben genoemd. In verklaring wordt, met het oog op de mogeiyke N.A.V.O.-conferentie, aange drongen op een grotere Inspanning de landen van de N.A.V.O. op het terrein m het wetenschappeiyk speurwerk ontwikkeling van de wetenschap De president en de premier verklaren, dat zij in de drie dagen van hun bespre kingen hebben willen vaststellen op wel- 'ijze de morele, intellectuele en teriële kracht van de'Verenigde Staten het best kan worden gebruikt die taken, die omstandigheden zullen scheppen, waarin de vrede kan bloeien. Andere belangrijke punten uit de verkla- van Eisenhower en Macmillan zijn: ;lng Mollet stelt maandag nieuwe regering voor J~jE FRANSE kabinetsformateur Mollet zal maandag in de Nationale Verga dering een verklaring afleggen over de politiek die hij zich als premier voorstelt Volgens het Franse persbureau iAF.P. wil Mollet een kabinet samenstel len met een beperkte ambtstermijn van slechts vier maanden. De voornaamste doelstellingen zouden [zijn: sanering van de openbare financiën len herziening van de politieke instellin gen, waardoor een versterking van het gezag en de stabiliteit van de uitvoeren de macht mogelijk zou worden. De aftredende minister van verkeer, Bonnefous, heeft bekendgemaakt, dat de 24-uursstaking van gisteren niet heeft ge leid tot verlamming van het economische leven in Frankrijk. Zoals gemeld heeft het openbare ver voer de gehede dag praktisch stilgelegen en moesten alle vluchten van en naar Parijs worden afgelast omdat het perso neel van de vliegvelden aan de staking Gangster Anastasia doodgeschoten In de kapsalon van het New Yorkse Sheratonhotel is gisteren de beruchte gangster Albert Anastasia door gemasker- annen neergeschoten. Anastasia was 'an de gangsters van de „Murder Incorporated", een organisatie die in op dracht moorden pleegde. Hij is bij min stens 31 moorden betrokken geweest en heeft vijf keer terecht gestaan, doch moest bij gebrek aan bewijzen steeds worden vrijgesproken. Anastasia is zijn loopbaan begonnen als lid van de Mafia in Italië. ToCh werd in verscheidene industrieën vrijweil normaal gewerkt, onder andere in de automobielfabrieken. Het stakings parool werd buiten Parijs minder alge meen opgevolgd dan in de hoofdstad zelf. Bij een bominslag te Nantes werden vier politiemannen gewond, van wie een ernstig. De bom werd uit een snelrijden de auto in een politieconvooi geworpen In Calais hebben stakers het vertrek van de Europa-Express-treinen naar Parijs en Bazel poberen te verhinderen door ob stakels op de rails te leggen Toen de po litie deze verwijderde, werd zij met ste nen bekogeld. Niemand werd gewond. Eisenhower zal het Congres verzoe ken de tegenwoordige wet op de atoomenergie te wijzigen in zoverre dit nodig en wenselijk is om een nau we samenwerking van geleerden en ingenieurs van Engeland, de Ver enigde Staten en andere bevriende mogendheden mogelijk te maken. In de minder ontwikkelde landen moet de levensstandaard verhoogd en de economische ontwikkeling worden vergroot. Als Turkye wordt aangevallen, zal het land worden geholpen. Kiesinger naar Washington Nu op de lüst van ministers, die de Westduitse bondskanselier, dr. Adenauer gereed heeft, de naam van de buitenland- deskundige van de C.D.U., dr. singer, niet voorkomt, neemt men dat dr. Kiesinger benoemd zal wo imbassadeur van de Bondsrepubliek in de Verenigde Staten. De nieuwe minister van financiën, Franz Etzel, heeft gisteren te Luxemburg verklaring afgelegd, waarom hij de portefeuille aanvaard heeft en daarmede zijn lidmaatschap van de Hoge Autoriteit ran de Europese Gemeenschap voor en en Staal opgeeft. Hij zal in zijn i ve positie de minister van economische :aken prof. Erhard vervangen, wan deze conferenties van de O.E.E.S., E.G.K.S., de Euratom of de E.E.G. niet kan bijWonen. Hij beloofde de Europese koers van het Westduitse kabinet te zul len versterken. naam van zijn opvolger als lid van oge Autoriteit kon hij niet noemen, doch algemeen wordt aangenomen, dat dót de voormalige plaatsvervangende bondskanselier, Blücher, zal zijn. Fa D. KRET en Zn Hereniging van Duitsland door mid del van vrije verkiezingen is noodza kelijk. Naar Ottawa Na zijn besprekingen met Eisenhower zed premier Macmillan tegen verslagge vers: „Wij werken niet samen om de baas over de wereld te spelen, maar om de vrije wereld beter te dienen." Gisteravond is de Britse premier per vliegtuig uit Washington naar Ottawa vertrokken, waar hij besprekingen zal voeren met de Canadese minister-presi dent, Diefenbaker. Het Nederlands luchtreclamebedrüf te Amsterdam heeft plannen voor de oprichting van een tweede luchtvaart- maatschappy naast de K.L.M. De bedoe ling is een vracht- en pasaglersbcdrüf voor iyn- en chartervluchten op het Europees net. De thuishaven zou het vliegveld Zestienhoven moeten worden. Er is reeds een optie genomen op de koop van zes vliegtuigen: twee Vikins. twee Herons en twee Bristol Freighters. Het wachten is nog op een vergunning van de Rijksluchtvaartdienst. De heer Schroder, directeur van het bedrijf, heeft reeds besprekingen gevoerd met de onder-directeur vrachtzaken van de K.L.M. Deze zal rapport uitbrengen aan de hoofddirectie van de maatschappij. De nieuwe maatschappij zal de K.L.M. geen concurrentie aandoen, zo zei ons vanmorgen de heer Schroder. Volgende week begint in Wageningen het zone-schaaktoernooi, dat met spanning wordt tegemoetgezicn. Enkele deelnemers zyn reeds in hotel „De Wageningse Berg", waar het toernooi wordt gehouden, aangekomen. De chef-kok van het hotel kon zyn ongeduld niet meer bedwingen en toonde enkele schakers een taart, die hy had gereed gemaakt. Van links naar rechts: Trifunovic (Zuid- Slavië), Orbaan (Nederland), Ivkov (Zuid-Slavië), Larssen (Denemarken) en Szabo (Hongarye). Gornulka kondigt aan GOMULKA, de Poolse communis tische leider, heeft een zuivering van de partijgelederen aangekondigd. 's volgens hem een grote groep passieve leden, die zich louter uit eigenbelang hebben aangesloten. De partij als geheel heeft veel van haar karakter als voorhoede van de ar beidende klasse verloren en is deels opgegaan in de niét aangesloten Straatsburg wenst. ER DIENT zo spoedig mogelijk een fusie tot stand te komen tussen de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking en de Raad van Europa. Daarbij moet de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa dan tevens de assemblee worden van de O.E.E.S., die op het ogen blik nog niet over een parlementair orgaan beschikt. voor de organen van de O.E.E.S., de on derscheidene Europese assemblees, de reeds bestaande intergouvernementele or ganen van de Raad van Europa en van de Westeuropese Unie. „Als we maar de helft van onze tegen woordige 1.300.000 leden overhielden, maar dan ais toegewijde en strijdbare krachten, zou de partij een grote macht betekenen in ons land", verzuchtte Go rnulka donderdag in de tiende voltallige zitting van het centrale partijcomité. Zijn rede werd pas gisteren vrijgegeven kort nadat bekend was gemaakt, dat al leen al dit jaar meer dan 100.000 Polen al dan niet vrijwillig de communistische partij hebben verlaten. Gornulka betoogde verder, dat men de werkende intellectuelen niet moet ver hinderen uit de partij te treden als zij dit wensen. In afwachting van de aange kondigde zuivering wordt, zo zei de par tijleider. het a.s. partijcongres van december verschoven naar het voorjaar van 1958. Volgens Gornulka blijft de economische toestand in Polen gespannen, niet zozeer omdat de produktie niet zou toenemen, maar omdat deze toeneming te gering is in vergelijking tot de gestegen koop kracht. Oostduitse kerk in conflict met staat Communistisch Oost-Berlljn heeft de Evangelisch-Lutherse Kerk ervan be schuldigd, dat zij gedurende de jongste Oostduitse geldzuivering heeft getracht op onwettige wijze enige miljoenen oost marken in te wisselen. Het officiële Oostduitse Nieuwsagent schap zei, dat de kerk de oostmarken verkregen had door „speculatie en accu mulatie" in het door de geallieerden be zette West-Berlijn teneinde „de activi teiten tegen de staat van arbeiders en boeren te financieren". De aanval was gericht tegen de, zoals A.D.N. het noemde, „groep van Nato- politicd die zich verzamelen rondom bis schop Dibelius en die leidende functies bekleden in de kerk". Minder zacht De Bilt verwacht tot mor genavond: Vannacht vooral in heit noorden van het land enige regen, morgen verspreide opklaringen en overwegend droog weer. Overwegend ma tige wind tussen zuid en zuidwest. Iets minder zacht. Opgemaakt om 11.15 uur. ZON EN MAAN Zondag 27 oktober zon op 7.27 uur, on der 17.24 uur. Maan op 12.05 uur, onder 20.49 uur. Maandag 28 oktober zon op 7.29 uur. onder 17.22 uur. Maan op 12 49 uur. on der 21.51 uur. 30 oktober eerste kwartier. Laat nu de worst maar komen Lach om het wisselvallige weer met 'n smeuïge, geurige, knappende rookworst op tafel. Een échte zelf-gekookte Gelder se... van Anton Hunink, waar voor u de gewone prijs betaalt. Het loodje-met-de-naam-erop garandeert versheid én constante, onovertrefbare kwaliteit. Hoe verser - hoe lekkerder hofleverancier deventer Een rapport van deze strekking, uitge bracht door de politieke commissie, is gisteren te Straatsburg met 64 tegen 11 men aanvaard door de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa. Het besluit zal worden voorgelegd aan het Ministerscomité van de Raad van Men besloot voorts, bij de geëigende instanties stappen te ondernemen om te komen tot één enkele zetel voor alle Euro pese instellingen. Dit zou moeten gelden In Parijs Over die plaats van vestiging was des morgens al uitvoerig gediscussieerd. De voorkeur ging hoofdzakelijk uit naar Pa rijs en Straatsburg, dan wel een combi natie van Luxemburg, Straatsburg en Brussel. Tegen Parijs hadden sommige afge vaardigden het bezwaar, dat daar geen woonruimte te vinden zou zijn voor de 30.000 functionarissen van die Euro pese instellingen en weer anderen meenden, dat de Parijse vermakelijk heden parlementsleden en functiona rissen teveel van hun werk zouden kunnen afleiden Er is gisteren in de Raadgevende Ver gadering opnieuw gesproken over dë vrij handelszone. Deze zou op hetzelfde tijd stip van kracht moeten worden als de gemeenschappelijke markt, meende de Britse liberaal Holt. De Belgische socia list Lc Hodcy noemde evenals de Ne derlander Biesheuvel (christen-demo craat) de houding van de Engelsen ten opzichte van de landbouw onredelijk, wat weer werd bestreden door de Engelse conservatief Hay. De Raadgevende Vergadering zal op 14. 15 en 16 januari opnieuw vergaderen om de ontwikkeling van de gemeenschap pelijke markt te bespreken. Verlaten waren vele stations Frankrijk gisteren, waar de algemene staking de openbare vervoermiddelen bijna geheel had stilgelegd. In de havenstad St. Nazaire, waar deze foto ge? maakt werd, eiste de stakings woede twee doden en tientallen gewonden. Kunstmaan vandaag en' morgen weer te zien De raket van de kunstmaan zal vandaag te zien zijn om 18.27 uur laag ln het zuid oosten en om 20.03 uur op omstreeks 45 graden hoogte in het noorjl-westen In beide gevallen verplaatst hij zich langzaam met de snelheid van een vlieg tuig van zuid-west naar noord-oost. Morgen kan de raket in dezelfde rich tingen verwacht worden resp. om 18.10 uur en 19.45 uur. SPOETNIKS batterijen zijn uitge put, precies drie weken nadat de kunstmaan werd gelanceerd. Maar al zijn de vier antennesprieten nu doelloze uitsteeksels, de bol zelf draait nog rustig z'n rondjes om de aarde. De grote radio-luisterpost te Cambridge meldde gisteravond, dat de radioseinen van Spoetnik niet meer te horen waren De Britse geleerden hadden het maantje met hun sterke kijkers wel over zien ko men, maar het had geen kik meer ge- Maar kunstmaan blijft draaien levensduur van de batterijen in de kunst maan drie weken zou zijn". In de loop van deze week zijn de signalen steeds ver der afgezwakt. Intussen blijkt de kunstmaan boven En geland steeds op ongeveer dezelfde hoogte over te komen. Maar in het hoogste punt van de baan, dat is ergens boven het Zui delijk halfrond, zakt Spoetnik per dag 3,5 kilometer. Uit Moskou is nog niets gemeld over het zwijgen van de kunstmaan. Wel heeft men nu ook een „dienstregeling" bekendge maakt voor de raket, die Spoetnik aan het draaien heeft gebracht en die beter zicht baar is dan de kunstmaan zelf. GEEN „SNARK" Boven het proefterrein te Cape Cana veral in de Amerikaanse staat Florida was gisteren een stipje te zien van een nieuw projectiel, dat daar werd gelanceerd. Men nam eerst aan, dat het een „Snark" was, een onbemande bommenwerper van twin tig meter lang met een vliegbereik van 7500 kilometer bij een snelheid, gelijk aan die van het geluid. De Amerikaanse lucht macht sprak dat echter tegen, maar maak te niet bekend, wat er dan wel is gelan- FR WAREN EENS Zo begint elk sprookje en zo begint dus ook dit sprookje. Er waren eens twee kranten. Ze hadden elk haar taak in de wereld. Een belangrijke taak: ze wilden de mensen het nieuws geven, het grote en het kleine nieuws dat er op deze wereld gebeurt. En ze wilden dat goed doen. Zó goed dat steeds meer mensen zich bij hen zouden aansluiten. Zo is het immers. Als men meent een belangrijke taak te hebbenwil men ook zoveel mogelijk mensen bereiken. Die twee kranten spraken dit met elkaar af: we beginnen sómen een actie en we vragen onze lezers ons daarbij te helpen. We vragen hun voor ons nieuwe abonnees te werven. Niet weinig toe vragen om duizend nieuwe abonnees. En toe geven die lezers daar twaalf weken de tijd voor. En zo deden ze. Nu wordt het tijd dat we u kennis laten maken met de gezinnen Leesgraag. Er wonen vele ge zinnen Leesgraag in de wereld. En ze zijn alle maal familie van elkaar. Maar zoals dat in pezin- nen gaat, ze zijn niet allemaal hetzelfde. De ene Leesgraag leest graag zus en de andere Leesgraag leest graag zo. De een heeft maar het liefst degelijke kost en de ander geeft de voorkeur aan liflafjes. Maar ze hebben allen dit gemeen: ze lezen graag, maar ze praten ook graag over wat ze gelezen hebben- fOED. Een paar van die gezinnen Leesgraag lazen de oproep van onze twee kranten. Ze dachten er eens over na. En toen zeiden ze: dat doen we. En als overtuigde Leesgragen zo iets zeggen, doen ze het ook Ze zagen iedere dag die bonnen ln de kranten en ze hadden zich ooor- genomen om met de bonnen aan het werk te gaan en dus deden ze dat. Ja, zo zijn Leesgragen Als ze zelf graag iets lezen, rusten ze niet voor dat ze er zeker uan zijn dat andere Leesgragen het ook lezen. Neen, de Leesgragen van onze kranten hebben zich niet weel rust gegund. Ze hebben gewerkt. En hadden ze succes? Niet zo' n klein beetje/ Die duizend nieuwe abonnees hadden ze in nau welijks vier weken al by elkaar. En omdat ze toch eenmaal bezig warenzijn ze meteen aan het werk gegaan voor de volgende duizend. En als ze dat aantal bij elkaar hebben en de twaalf weken zijn nog niet om? Tja, dat weten we niet. Niemand heeft ons het slot van dit sprookje ver teld. En we kunnen er zelfs niet naar raden, want in sprookjes is alles mogelijk. I"VT WAS maar een sprookje. Sprookjes hebben echter meestal een strekking. U kunt er iets uit leren. Onthoud van ons sprookje dit: als u ervan overtuigd bent dat de twee kranten waar het hierover gaat: de Nieuwe Haagsche Courant en de Nieuwe Leidsche Courant, inderdaad een belangrijke taak in ons rayon hebben; als u instemt met de leuze waarmee we deze actie gestart zijn: „in ieder christelijk gezin een christe lijke krant" dan bent u nét als de Leesgragen uit het sprookje. Dan rust u niet voordat u een nieuwe abonnee hebt aangebracht. Trouwens, dat is de enige manier om te weten hoe het sprookje eindigen zal (Voor de bon zie elders In dit blad.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1