Wat Jimmy de Leeuw zoal beleefd Het grote avontuur van kabouter Frits Bi m a H' I A ZONDAGSBLAD ZATERDAG 26 OKTOBER 1957 Onze brievenbus Midden in 't doolhof ligt een been, waar naar de hond toch zo verlangt. Hoe moet hij het been het gauwst te pakken krij gen? Kunnen jullie hem een beetje helpen? Oplossingen in sturen vóór dinsdag 29 okt. Wat een brie ven kreeg ik deze week weer, geluk ter, die Kees had het druk toen. X eelt je den Otter heeft ook al de griep gehad, ik niet gelukkig Neel- tje. Kees Verwejj schreef mij ook weer trouw. Wat heb je op je ver jaardag gekregen Kees? Dat zou je me nog schrijven. Schrijft Marian v. d. Ros ook weer haar zelf? Ja kruis- ik haast woordpuzzels zijn over 't algemeen zeggen, want ver leden week schrok ik echt even toen er zoveel zieke neven en nichten De oplossing was deze week niet zo gemakkelijk, da.t schreven jul lie me tenminste. De woorden zal ik hieronder laten volgen: 1. graat, 2. beeld. 3. label, 4. dolk, 5. Edam, I gemakkelijk RLJM toch goed hoor. Tonny Stek, Mar- kensestraat 82 in Scheveningen. 15 jaar oud, wil graag corresponderen met een meisje van haar leeftijd. Schrijft iemand haar eens? Ingrid Thierry gaat mij nu ook weer schrij ven. ik was je nog niet vergeten hoor Ingrid! Ineke v. d. Spek schreef mij over de Shell Junior Club, daar heb ik nog nooit van gehoord, schrijf je me eens meer daarover? Jos Wildeman stuurde mij een mooie tekening van het bos. Je kunt prachtige schalen maken met padde stoelen Jos. had je mos onderin de schaal gedaan? Is die kennis van jou in Antwerpen net zo oud als jij bent Willy? Jullie kunt elkaar DOOR MARTIEN VAN DIJK (Vervolg van vorige week.) Het dorp wordt gered 8. later. 9. lord, 10. soda, 11. Eva. schrijven, leuk zeg. Je oplossing 12. nemen. De plaatsnamen zijn J fi ------- Geldermalsen en Alblasserdam. Nelly en Kees de Wachter krij gen de hoofdprijs deze week. Tony Tol en Piet en Sjaak Stok de troostprijzen. Hartelijk dank voor jullie prachtige tekeningen Nelly en Kees de Wachter En dan begin ik nu maar gauw aan de grote stapel brieven. Henk Teeuwen schreet mij een mooie brief in schuinschrift. Het gaat zeker al goed Henk, krijg je nog steeds zoveel huiswerk. Jii bent me een knapperd. JaD Teeu wen Frans en Latijn kunnen alle jongens van iouw leeftijd niet schrij ven hoor. Leer je Latijn of was het zomaar een uitdrukking? Schrijft mjj QQfc goed Jan Voerman, misschien win je een andere keer wel een prijs, de aanhouder wint! Dik, Frits en Goofke v. d. Water stuurden mij weer alleen een briefkaart, durft niet een van jullie het aan mij eens wat meer te schrijven? Het is bij jullie thuis een gezellig groepje lijkt me zo Joke Stam. gelukkig dat moe der je eraan herinnerde mij te schrij- ven Hoe heet je kleine broertje van een jaar? Doen jullie het spel met de letters nog vaak Freddie en Maar ten Treurniet? Gelukkig dat je kleine zusje het zo naar haar zin heeft op de kleuterschool, heeft ze al een vriendinnetje of vriendje gevonden ook op school? Hebben de nieuwe buren ook kinderen Elly en Wijnie Schinkelshoek? Hoe vinden jullie het nieuwe rooster? Jij hebt het geloof ik best naar je zin op de school. brief? Adrle Struik stuurde moeten jullie alzo strijken? Eerst plat- schalen i notedoppen met bosbes- senwijn in. zodat de beek op het laatst helemaal rood kleurde. En toen kwamen de mieren en kijk. Toen Frits de volgende morgen op- wat kabouter Frits verwacht had ge- stond. bemerkte hij. dat prinses Hil- beurde. In de woestijn w; degarde alles al aan het bosvolk terzakken alle- maken van bosbessenwijn, ferwijl de Zo kwam het, dat padden en de mollen en de vogels reuzedorst hadden, overal vandaan de bosbessen in het konden dorp bracht. Zelfs de oude heer Uil. ken d die anders altijd zei dat hij niet het laatst hoefde te werken, omdat werken al leen maar goed was dieren, vloog nu af zich bijna geen tijd, om tussendoor iets te eten.Toen er eindelijk een voorraad van deze bosbessenwijn ge reed was. die er nog nooit in het dorp geweest was, brachten de bewoners alles in lege eierschalen, in notedop- Frits zag "het" gevaar* grappige brief, gelukkig dat je weer beter bent. Natuurlijk mag jij nog meedoen met de puz zel Peter den Ouden Gefeliciteerd met je verjaardag. Groeten aan al len. Jij vindt dat zeker wel leuk, rijden met je nichtje Adrle Roobol. Woont je zus ver weg? Marta en Gerda Verwijs stuurden mij een mooie brief, mama ook al een. Har telijk dank ervoor. Morgenochtend om acht uur precies zal ik jullie ca deautje open maken, heel hartelijk bedankt hoor! Fijn dat de prijs zo naar je zin was Willie Zeeuw. Ik begrijp eigenlijk niet goed wat je bedoelt Ab Verkalk. Je schrijft dat allemaal vlug als de beek liepen, dron- iets hebt verkocht n, wat is dat? De andere konij- n bewaren jullie zeker tot Kerst- Gretha Vos? Jullie zullen dan dood neervielen. Op gesmuld hebbenzeg! Hoe vond alleen de hoofdman tante jouw eigengemaakte pannelap sas |m wel Reina van Wetten was ze er mee in haar schik0 En Ada Wetten schrijft t de beek de rode de dómme hij was de enige, die gunde had gedronken. Toen hij zag. dat al makkers dood waren, nam hij kleedje heeft gemaakt, ik vind jul- sprong tot midden in het ije knap hoor om zulke mooie din- te maken. dorp. pakte prinses Hildegarde beet en wilde snel weglopen. Het hele bos volk schreeuwde van angst. Kabouter greep pen en in waterzakken naar de beek. zware boomtak en liep hiermede jm P ^een stroomde. Het achter de vluchtende rode mier aan. Ho w werd ook hoog tijd. dat alles klaar- kwam. want kabouter Frits had al op _>elle rode mieren gehoord. En eindelijk, op de vijfde dag meldde een vink. die in de top van een boom op wacht gezet was, dat hij in de verte de ro de mieren zag aankomen. Alle be woners liepen nu naar de beek en gooiden daar al de flessen en eier- schillende andere kabouters hielpen nu verder om de gevaarlijke hoofd man onschadelijk te maken. Gauw bevrijdde men prinses Hildegarde uit de klauwen van het beest. Zij was wel erg geschrokken, maar man keerde verder gelukkig niets. De vol- stukken zeker.' Nannie Vermeu len. Jij maakt dus al goede vorderin gen met het schoolzwemmen SJani Verschoor, heb ge ook al rugzwem- men geleerd? Adrle van Vuuren schreef mij weer op een mooi velle tje postpapier. Jij hebt zeker ook we) handwerken op school Adrie, wat ben je nu aan 't maken? Ada van Vuu ren heeft een mooie film gezien van de wolf en de zeven geitjes: krijgen jullie wel meer film op school? Leuk hè? Die foto van de nieuwe school heb ik toen wel gezien Marja van Schothorst, zijn de banken nog een beetje mooi voor jullie? Brr.. wat een enge dingen heb jij, gelukkig dat de kies er nu haast uit gaat. Van het trekken zelf voel je natuurlijk niets Leny Vernee. Ja als je een her senschudding hebt mag je volstrekt niet uit bed Plet van Stek. je vindt het zeker wel fijn dat de zes weken haast om zijn? Yvonne Veldhuis, nu daar sta je dan. Je oplossing was mooi goed hoor. Hebben jullie de duif al laten vliegen Elsje Schotman? Wat zullen jullie gelachen hebben om die P| uitdrukking van de juf zeg. Annc- nog beter, Teunls den Ot- fieke Poppeliers schreef mij nog een brief over haar verjaardag, wat heb jij veel gekregen Annefieke. Tine Verloop schrijft ook eens meer? Hoe is het nu met Tineke Poot. Al helemaal beter? Karei Troostheide stuurde bij z'n brief een tekening van een boot. Wat een vlaggen had je ge verfd aan lijnen van de boot, was het feest KareiIk vond ze prachtig hoor. Hier komen de namen van de nieuwe nichten en neven: Cobie Roest. Tineke v. d. Wel, Arga van Wendel de Joode. Hans Rijkse, Joke Timmers," Bastiaan Stolk, Martin Westdijk, Thea Roeleveld, 7.8. R. 24 OKT. 592. Wout de Vries. Emmy Vink. Joke v. Velden. Ina v. d. Put en Jannie Slinger. Wat een rij de ze week niet? De letters AG zijn volgende week aan de beurt. Vergeten jullie niet je naam. adres en leeftijd in je brieven te schrijven? De kinde ren die mij toch schrij ven en die niet aan de beurt zijn komen een an dere keer. als hun letter aan de beurt is. in de krant. Jongens en meis jes, de brievenbus is lee8- tot de volgende tm min mini iiiii* nun mini mini miii mini inni mill unit min mum innm nun mini inn dorp. Weer gemaakt en weer schonk men over al bosbessenwijn. De vogel? zongen op de takken het hoogste lied uit en zelfs de oude Uil stootte van louter ple zier schorre kreten uit. En kabouter Frits, die het dorp en de prinses zo moedig had gered, zat naast haar, trots en gelukkig en was het middel punt van het-feest. EINDE 223. Op Jimmy's verzoek gaat de kleine zebra staan. En ja. nu gaat 't werk veel makkelijker. Jimmy schildert dat 't een lieve lust is. Hij heeft dit werk nooit eer der gedaan, maar 't gaat best. Och, dat is jammerVan de kwast valt opeens een klodder verf op de rug van de kleine zebra. Jimmy probeert wel de verf goed uit te strijken, maar dat lukt niet Er is niets aan te doen. En 't staat heus zo gek nog niet. 't Is weer eens wat anders dan gewoon, en dat is altijd leuk. De zebra staat heel stil en voelt zich erg gelukkig. ,.Nu zal niemand je meer de kleine zebra zonder strepen noemen," zegt Jimmy, en zo is 't. „Nog een poosje goed stil staan, dan ben ik klaar." Als onze schilder met zijn werk gereed is. gaat hij een eindje van de zebra af staan, dan kan hij zijn werk stuk beter bekijken. Hij is best tevreden en de zebra niet minder. ..Wat ben je nou mooi!" roept Jimmy. „Weet je hoe ik je zal? Pronky!" 224. De jonge zebra heeft al die tijd dood stil gestaan. Dat moest, want anders kon Jimmy geen rechte strepen trekken. Maar nu zal hij zich weer bewegen en vrolijk danst hij in 't rond. ..Ja. Pronky, dat is een prachtige naam!" juicht 't kleine ding. Jimmy maakt de kwast een beetje schoon. Ala hij daarmee klaar is zegt hij: „We moe ten de spullen weer netjes bij de giraffe terugbrengen. Dat hoort zo als je iets ge leend hebt." Dat begrijpt Pronky en hij vraagt: „Mag ik mee?" Jimmy vindt 't goed. 't Is gezellig met z'n tweeën te wan delen. Zo gaan ze dan samen naar 't huis van de giraffe. Jimmy draagt de verfpot an de kwast. Hij kan niet te hand lopen, an ders spart de verf uit de pot. Pronky loopt te springen van plezier. Nu heeft hij mooie strepen en zal niemand hem meer uit lachen. Hij is z'n grote vriend erg dank baar. Alle narigheid is mi vergeten. Wat een geluk, dat hij Jimmy heeft ontmoet. 225. Pronky is in de beste stemming en 1 Jimmy niet minder. Hij Is erg trots op zijn I werk en gedurig moet hij naar de kleine zebra kijken. Dat heeft hij toch Floep, daar valt hij voorover. De verf spat naar alle kanten weg. Oh, wat is dat dom van Jimmy. Hij schaamt zich erg. Maar Pronky loopt te schateren van de lach. 't Was ook zo'n leuk gezicht die grote Jim my voorover te zien vallen. Jimmy maak te zich eerst wel een beetje boos op Pron ky, maar nu loopt hij ook te lachen. „Daar is het huis van de giraffe," zegt hij, „ik zie hem buiten staan." Zo is 't. De giraffe staat bij de bron om water te scheppen. Hij heeft een bakje aan zijn neus gebonden, daarin haalt hij 't water naar boven. Kijk. juist steekt hij zijn lange hals in de put. laatste zonnige dagen van de hex'fst genieten, dan paardrijdend langs het nu verlaten strand? Jan Luykenlaan 12, Den Haag. Nieuwe opgaven Het schijnt wel of we met het op nemen van het probleem van de 13- jarige Arie v. d. Stoep de jeugd voor de problematiek geactiveerd hebben. We kregen inmiddels althans weer van enkele jeugdige damliefhebbers zelfge maakte problemen toegezonden. Van zelfsprekend is de kwaliteit niet steeds zo, dat we deze direct kunnen publice ren. Een gunstige uitzondering vormt evenwel een probleem, dat wij ontvin gen van de 7-jarige Henk Pennings uit Den Bosch, die kennelijk het ware pro- blemistenbloed van zijn vader in de aderen heeft. Tezamen met zijn vader maakt hij nl. een probleem, dat af is en dat hij ons eigenhandig met enig commentaar toestuurde. De slotstand door Henk opgegeven werd later door „Pa" Pennings en „Oom" Scheyen on der handen genomen, hetgeen o.m. leid de tot probleem no. 445, een subliem stukje kleinkunst. Zwart: 12, 22, 23, 2 Mm W- Wft m m m - mmm m g g No. 455 J. A. Pennings, Den Bosch J. H. H. Scheyen, Kerkrade Zwart: 4, 10, 13, 19, 22, 32, 38, 40. m wmw m Wit: 16, 21, 26, 37, WOORDENSPEL Hoe luiden de niet omschreven woorden van links naar rechts gelezen wanneer de woorden van boven naar beneden gelezen aan de hand van de volgende omschrijving zijn ingevuld. VERTIKAAL. 1 Draagband, gordel, 2 Wagen op twee hoge wielen om bomen te vervoeren, 3 Rij, keu, 4 Soort, 5 Vader, 6 Fraaie steensoort, 7 Pers. voornaamwoord, 8 Kleur, 9 Geformu leerde mening, 10 Steekvlieg, 11 Teer, schraal, 12 Boom, 13 Godsdienst, 14 Hoofd deksel, 15 Kompas streek, 16 Steen, 17 Aardgordel, 18 Plaats in Gelderland (twee mogelijkheden die bei de goed zijn), 19 Ge droogde vrucht, 20 Staaf, 21 Zonder be weging, bedaard, 22 Griezelig, 23 Loze streek, 24 Voedsel, 25 Godsdienst, 26 Rivier in Italië, 27 Zangstem voor dames, 28 Stand der edelen, 29 Gevecht tussen oorlogsschepen, 30 Uitgestrekt. 31 Maat, 32 Kim, 33 Reeds, 34 Ivoor, 35 Vloei stof, 36 Watergas, 37 Uiting wan leed of ver driet. INZENDINGEN Inzendingen worden vóór donderdag a.s. op ons bureau verwacht. Oplossingen mogen uit sluitend op een briefkaart worden geschreven, in de linkerbovenhoek vermelden: „Puzzel oplossing". Er zijn drie prijzen: een van 5. en twee van 2,50. OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL 19 OKTOBER HORIZONTAAL; 1 Plint, 7 Schoon, 9 Estrik, Wit: 15, 29. 30, 31, 34. 45. 48, 49. Beide problemen gelden voor de lad derwedstrijd. Oplossingen inzenden bin nen 3 weken na plaatsing. OPLOSSINGEN 440 (A v. d. Stoep) Zwart: 1. 8, 9. 12. 14. 17/19, 23. 21 Wit: 16. 20. 21. 31. 33/35. 37. 42. Opl.: 31—27, 16—11, 37—32. 21—17, 33—29, 35x4, 4x2. 441 (M. v. Dijk) Zwart: 1, 6, 8. 12/14, 18, 19, 23/26. Wit: 16, 17, 28. 31, 32, 35, 37/39. 41, 42, 48. Opl: 28—22, 32—28, 37—31, 16x40, 4842, 40—34, 35x2. Een meesterlijk eindspel uit de partij Een gunstig staand eindspel tot winst te voeren, is een opgave, die voor vele dammers steeds weer te zwaar blijkt Hierdoor lopen vele partijen ondanks belangrijk voordeel toch nog juist remi- Dat de bekende Scheveninger G. Tin- ga de bedoelde kunst tot in de perfec tie beheerst, toonde hij aan met het vol gende eindspel, dat zich voordeed i de competitiewedstrijd Soheveningen- N.D.V. (Naaldwijk). Zwart (G. Tinga): 14, 15. 22. 27. 29. rr--- 111! éËti. mfó. iÜl g m gpp pu m M a' M M m I f a p? m I SIS e 0 10 Oef. 11 De, 12 Os, 13 Corridor, 17 Pas, 18 Eer, 19 Linnen, 21 Bé, 22 Tonijn, 24 Kam, 25 Eem, 27 Nel, 28 Mare, 29 Kleed, 30 Koran, 31 Rasp, 32 Hek. 34 Ark. 35 Ent. 36 Bolus. 39 E.d., 41 Rimpel, 42 Pop, 44 Aak, 45 Trapgans, 48 Ka, 50 Lor, 51 Limiet, 52 Poedel, 53 Idool. VERTIKAAL; 1 Poes, 2 Lof, 3 In, 4 Teer, 5 Striem, 6 Kilo, 7 Schelm, 8 Hoornbeest, 11 Dos, 13 Canon. 14 Re, 15 Dr., 16 Roemen, 17 Pet, 20 Zijl. 21 Barak, 23 Netel. 24 Karre- paard, 25 Eland, 26 Mep, 28 Moa, 29 Kreeft, 32 Hof, 33 Kuras, 37 Sik, 38 Klepel, 40 Koppig. 42 Pa. 43 P.G., 44 Ana, 46 Ruim, 47 Anti, 48 Koel, 50 Loo, 52 Po. Wit: 25, 26, 30, 37, 40. Dat zwart (G. Tinga), die aan zet is, belangrijk terrein voordeel en dus winst kansen heeft, is zonneklaar. De vraag is echter hoe hij dit voordeel in moet omzetten. Speelt hij bijv. 22—28. dan kan wit offeren door 37—31 ei tijdig de damlijn bereiken, w; de winst twijfelachtig wordt en op zijn minst genomen geruime tijd zal ver gen. Tinga koos daarom de volgende fraaie en direct winnende voortzetting. 27—31; 2. 37—32. 31—36: 3. 32—27 (vrijwel gedw.). 22x31; 4. 26x37, 29—33; 5. 30—24. 33—38; 6. 25—20. 14x25: 7. 24—19, 38—43; 8. 19—13 (19—14 ver liest nog sneller door 43—48 enz 43—48; 9. 37—32. 48—30! 10. 13—9, 30—35!; 11. 40—34, 35—30; 12. 34—29. 30—25 13. 29x20. 25x3. Alle hulde voor deze meesterlijk# eindspelkunst!

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 18