lurken zijn als katten: n Dan aarzelt u weer tussen een tas of een stuk zeep ze komen altijd goed terecht Ondanks de dreigementen van de Sowjetunie •T> isüi Recht tegenover elkaar die meningen Gillette 19S7 9 VRIJDAG 25 OKTOBER 1957 Ik l|M I (Van een onzer redacteuren) ™\nLKE REIZIGER DOOR TURKIJE verwacht wel een zeer modern Ankara te vinden, maar denkt tevens, een nog weinig veranderd en lilderachtig Istanboel (het vroegere Konstantinopel) te zullen zien. ts is minder waar. Istanboel moderniseert snel. In recordtijd worden iade gebouwen afgebroken om plaats te maken voor nieuwe en «n „or brede wegen. Het jonge Turkije is een merkwaardig land van tgenstellingen: de muzelman roept nog steeds trouw zes keer per dag ,n de minaret op tot gebed, maar weinigen storen er zich aan. De loskeeën zijn schaars bevolkt en vele Turken drinken hun nationale nk, de rake, ook in de vastentijd. Turken spreiden een koorts achtige activiteit ten toon. Deze acti- veroorzaakt vele economische Moeilijkheden. De Turken willen hun 7!%!g, moe van het rennen.., ...geef die voeten rust! lulpbronnen te snel ontwikkelen. Zij wijzen erop, dat de thans nog onont gonnen hulpbronnen hen spoedig zul len compenseren voor de inspannin gen van de afgelopen jaren en een blik op de economische mogelijkhe den van het land maakt hun optimis me enigszins begrijpelijk: wanner in Turkije b.v. olie wordt gevonden, dan tan het het rijkste land van het Midden-Oosten worden. Zo ver is het echter nog niet en Wester lingen kunnen zich dan ook wel eens on gerust maken over de wjjze, waarop de economie van het land wordt geleid. Een oude kenner van Turkse meent evenwel, geen reden voor deze ongerustheid ls: Turkqc heeft al meer dan 300 jaar met economische moeilijkheden te kampen ge had, nog heeft het van alle Europese den het laagste inkomen per hoofd de bevolking. pantoffelspecialist wel beter, niet duurder! Vroegrijp De democratie van Turkije is gelijk vroegrijp kind, dat zijn aanvankelijk ge dane beloften niet inlost, zo schroef The Economist nog onlangs. En zo is het ook. 1950 werd Ata turks Republikeinse volkspartij tijdens de eerste waarlijk vrije verkiezingen overweldigend verslagen door de Democratische partij. De Republi- i accepteerden hun nederlaag, gin- ?en in de oppositie en de wereld was genaam verrast toen zij zag, dat autoritaire staat een democratie was worden. Zonder enige reden werd algemeen verondersteld, dat Turkije in enkele jaren zou leren, waar andere lan den tientallen jaren of eeuwen voor nodig hebben gehad. Het heeft niet zo mogen zijn. Sinds de lUI Democraten drie jaar geleden met »lfs nog groter meerderheid dan in 1950 Wonnen is hun leider, premier Adnan Minister Helders wil sneller ontwikkeling De ontwikkeling van de Nieuw-Guineër dient te worden versneld. De regering gi tiet in de ontwikkeling der economische hulpbronnen van Nederlands Nieuw-GuJ- SU «ca een weg tot de zelfbeschikking voor de Inwoners, aldus minister mr. G. Ph Helders in de raad van diensthoofden te Hollandia. Bijzondere aandacht is nodig voor de politieke opvoeding en ontwikke ling tot medebestuurder. De Instelling van H Idviesraden en plaatselijke gemeenschap en eist meer aandacht. Menderes 'n steeds meer autoritaire kant opgegaan. Menderes i^ 'n sterke persoon lijkheid, dde gelooft te weten wat het beste voor zijn land is en zich aan geen kritiek stoort. Het parlement is geenszins een met de regering meegaande instantie, die alles zomaar goedkeurt, maar toch werkt de politiek van Menderes verlam mend op de activiteit van de volksver tegenwoordigers. Ook buiten het parlement is de oppo sitie strikt beperkt. Politieke vergaderin gen zijn sinds 1956 verboden, behalve in de tijd vlak voor de verkiezingen (die zondag gehouden zullen worden). De rege ring vreest een oververhitting van de politieke atmosfeer. Plaatselijke partij- organisaties mogen slechts driemaal per jaar een vergadering houden. De pers vrijheid en de onafhankelijkheid van universiteiten en de rechters y/erden de afgelopen jaren ondermijnd. Het platteland Klopt het politieke hart van Turkije in Ankara, dat zich in enige tientallen j: ontwikkelde van een klejn binnenlands vestingstadje tot een moderne hoofdstad met brede boulevards en moderne rege ringsgebouwen door Duitse architecten ontworpen, het echte Turkije vindt toch op het land, achter de vele kleine en vaak slechte wegen in het binnenland. Daar bedekken de vrouwen nog vaak haar gezicht als een vreemdeling nadert slaapt men in het dorpslogement met zijn allen op houten banken langs de wand. Daar hebben soms de boeren van overgespaarde geld ijskasten gekocht, wijl zij leven van him mager rantsoen brood, kaas en water. De dorpsjongens keren na hun militaire dienst terug nieuwe en moderne ideeën, maar emanioipa-tie van de vrouw kan niet wor den vergeleken met die in de steden. De Turken zijn terughoudend en trots, maar zij zijn zoals de Spanjaarden, op wie zij in veel opzichten gelijken vrienden uiterst loyaal en zij zijn zeer hartstochtelijk. Turkije heeft een klassen loze maatschappij: 80 pot van de bevol king bestaat uit boeren, die zeer intel ligent zijn, een goed aanpassingsvermogen hebben en er geen minderwaardigheids complex op na houden. In alle hogere posities vindt men mensen van boeren afkomst. Op het grootste deel van de boeren kan premier Menderes bij de komende ver iaezingen rekenen, want de oogst was dit jaar goed en Menderes heeft veel voor de bevolking van het platteland gedaan. De boeren zijn thans beter af dan in d< jaren voor 1950, toen de partij van Men deres nog niet aan het bewind was. TURKIJE, dat door het Rus sische optreden van de af gelopen weken in het middel punt van de belangstelling is komen te staan, gaat op 27 ok tober ter stembus. Het lijkt waarschijnlijk, dat de Demo cratische partij van premier Adnan Mendéres opnieuw een overwinning zal behalen op haar tegenstanders, waarvan de belangrijkste de door Kemal Ataturk gestichte Republikein se Volkspartij is. In neven staand artikel vragen wij de speciale aandacht van de lezer voor de problemen, waarvoor de moderne Turken zich ge plaatst zien. echter niet in een nieuwe wereldoorlog. Niettemin is het Turkse leger sedert het eind van de Tweede Wereld jorlog gemo biliseerd en steeds paraat. Turkije is traditioneel wantrouwig jegens Rusland gestemd en het commu nisme heeft het wantrouwen alleen maar kunnen aanwakkeren. Nergens buiten de Verenigde Staten is er zulk een vijandige stemming jegens de Sowjetunie als in Turkije, dat vastbesloten blijft, zijn strijd krachten zo groot mogelijk te houden. Het heeft een divisie voor elk miljoen van zijn 22 miljoen inwoners: waarschijnlijk een verhouding, die nergens anders ge- ©venaard wordt. Voor het Westen is Turkije, dat deel uitmaakt van de NAVO, het Balkanpact met Joegoslavië en Grie kenland en het Bagdadpact met Irak, Perzië, Pakistan en Engeland, van grote strategische waarde. De leider van de oppositie, de vroegere presi dent Inönü, heeft getracht, het jong ste conflict met de Sowjetunie uit te buiten door te doen voorkomen, alsof het door premier Mendéres werd ver oorzaakt. We weten niet, of dit veel indruk zal maken op de Turkse kie- .zers. Dat zal op 27 oktober blijken. Dil fraaie BOLS-glai wordt U gratis toegezonden na inzending van 2 onbeschadigde Lucas Bols-merkjes die afgebeeld staan op de zwarte hals-capsules van BOLS Z.O. Genever /fferkruiken. Adresseer aan „Erven Lucas Bols. afd rC Amsterdam" en schrijf in linkerbovenhoek van enveloppe: „Eiken dag een glaasje!". Vermeld Uw naam en adres in blokletters. Deze aanbieding is geldig tot 1 januari 1958. Alleen volkomen onbeschadigde Bols- merkjes van nieuwe kruiken hebben waarde. Heus, mijnheer, over een maand... "YjTTELNEEN, we gaan niet nog wat nakaarten over de uitslag van de enquête aangaande de regeringsuitzendingen via de radio, maar we pakken vandaag wél nog een paar punten uit de daarover ontvangen brieven aan. Kijk, als men zo zit te schrijven, dan wil men wel eens verder gaan dan het onderwerp zelf en over andere dingen tegelijk maar het hart luchten. We hebben die andere opmerkingen natuurlijk met evenveel belang stelling gelezen en komen t.z.t. nog wel eens op enkele terug, maar van daag moeten we 't even hebben over twee brieven, elk met 'n mening over „het gesproken woord". Want die meningen staan lijnrecht tegenover elkaar. Paraat Het is thans een grote vraag, welke in vloed de dreigende houding, die de Sow jetunie tegenover Turkije heeft aangeno men op de verkiezingsuitslag zal heb ben. Het is bekend, dat de Turken merk waardig kalm tegenover de Russische in triges staan. De gemiddelde Turk minacht de Russen en houdt vast aan de gevaar lijke gedachte dan één Turk opgewassen tegen zes Russen. Dit betekent niet, dat de Turken niet realistisch te^ aanzien de huidige situatie zijn. Men gelooft ll/TIJNHEERdenkt u er aan? -IT-l Over ruim een maand is het al weer zover. Dan loopt u weer, lichte lijk verdwaasd, langs etalages, waaruit u kartonnen Sinterklazen toelachen en waarin u vergeefs dat gene zoekt, wat „zij" zo aardig zal vinden. In uw achterhoofd dreunt de waarschuwing: „iets leuks, iets wat ik nog niet heb, iets wat nu eens niet huishoudelijk is Laat u raden, mijnheer, en denk daar alvast eens over. Wij helpen u wel den ken. Want wij hebben in Amsterdam op een expositie van de Stichting Le- derwarenmode, waarin fabrikanten, de taillisten en importeurs verenigd zijn, zoveel mooie dingen gezien, dat wij wel zouden willen toeroepen: luistert u nu eens, mijnheer, ga uw zakgeld vast tellen en besluit nu al vast v voor haar kopen wilt Uw vingertoppen vertellen het U! Werkelijk goed geschoren? Heerlijk schoon en fris? Dat is de enige manier om een scheersysteem te testen en daarom blijven de meeste mannen trouw aan dat klassieke trio: water zeep en een blauw mesje kleur van eeierschalenwit. Sluiting met een soort dolkje van elpenbeen. 1 sieradenetui met fluweel gevoerd met lange en korte vakje6, die slui met pieterige ritssluitinkjes. Opgerold is het nauwelijks groter dan een kam- etui. Kent u die etuis met opvouwbare klerenhangers? Die zijn er nu ook weer. maar nu kunt u die klerenhan gers zelfs in elkaar schuiven, net als een kampeerbekertje. Ooit lust ge- te picniccen, mijnheer? Dan moet u zich vooral eens verdiepen in die hoedendoosvormige koffer, waarin de leukste (plastic) bordjes en (plastic) mesjes en vorkjes en lepeltjes gesto ken zjjn, plus (plastic) dozen voor de etenswaren. of 1 Amerikaans ge oriënteerd is, moet u eens denken over die boodschappentassen met gobelin be- kleding en met leer afgezet. De Ame rikanen zijn dol op deze tassen, er is een grote exportorder, omdat ze met hun bonte kleurtjes op Marken en Vo- lendam geïnspireerd lijken. Er zijn ook tassen van gevlochten leren banden, zien er zeer degelijk en in elk geval oersterk uit, dus wie weet is het tets voor haar.... ïy/TAAR ALS U op een handtas uw oog laat vallen, denk er dan aan dal plat en lang en zwart favoriet is. Naasl zwart veel het bruinachtig grijze taupe. Gaan haar verlangens naar een avondtasje uit? Welnu, die zijn niet veel groter dan portemonnaie6, ze heb ben beugeltjes en worden aan kettink jes gedragen zoals oudere dames dat in uw jeugd deden. En overigens mijnheer, zelf komt u er in deze lederbranche ook niet slecht af. Er zijn uiterst fraaie tas-sohrijfmappen. etuis met groene „bekleding" voor Overste Ginting weer op post terug De militaire commandant van Noord- Sumatra, overste Ginting die zaterdag zijn hoofdkwartier te Medan had verla ten, is donderdag op zijn post terugge keerd. Generaal-majoor Nasution. chef staf van het Indonesische leger, die zon dag overhaast naar Medan vloog heeft nu een tijdelijke oplossing voor de moei lijkheden in het leger te Medan gevon- :n en ls weer naar Djakarta vertrokken. Een legercommuniqué meldt, dat 18 en oktober een groep minderen getracht had door bedreiging en geweld bepaalde eisen ingewilligd te krijgen. Zaterdag werden in de straten van Me dan troepen gezien, die hun geweren op Gintings hoofdkwartier gericht hielden. Nasution zou thans met een gevoel van opluchting uit Medan vertrokken zijn. Aanrijder gepakt. De Eindhovense politie heeft de automobilist A. M. (32) gevat, die woensdagavond een jongen en meisje overreed. De jongen kwam om hei leven. De automobilist reed door en ver borg zich. bankpapier en postzegels en agendum Wat zegt u, mijnheer? Kan het n nlj schelen en wilt u zich nu nog het hoofd niet breken over vijf december? Nou, óók goed. Als u maar weet, dat op dan weer een beeld van toepassing is, dat we daarvan „schilderden' dwaasde, domme en later jachterige zoeken naar „iets". Ietsen zegt nu niet op pakjesavond, dat het ook allemaal zo moeilijk is. W{j boden de helpende hand. Maar u, mijnheer, kwam met een doos zeep. In een mooie doos om uw geweten te Tijdelijke premie voor mijnwerkers De Mijnindustrleraad heeft zhcl gisteren in beginsel verenigd met het voorstel, de ondergrondse mijnwerkers tijdelijk een bijzondere premie van f 1.50 per dag per verrichte dienst toe te kennen. De pre mieregeling komt in grote lijnen overeen met de regeling zoals die op 31 juli bij verordening was vastgesteld, maar langs door de regering is verworpen. Het dagelijks bestuur had met de gering overleg gepleegd over de maximaal mogelijke Inkomstenverbetering voor bo vengrondse arbeiders. Op grond daarvan kwam het in de gisteren te Heerlen ge houden vergadering van de M.I.R. me' voorstellen tot looncorrecties van 2 tot 7 ct. per uur voor bepaalde categorieën Ook hiermee ging de raad in beginsel akkoord. De aanvaarde voorstellen zullen in ver ordeningen worden neergelegd en dai worden behandeld op een 30 oktober ti houden Openbare vergadering. Fondsen verhogen honoraria artsen én masseurs De ziekenfondsraad heeft zijn goedkeu ring gehecht aan een tussen de organi satie van algemene ziekenfondsen en de landelijke huisartsen-vereniging gesloten overeenkomst, waarbij. Ingaande 1 juh 1957. het bruto-honorarlum der huisartsen wordt verhoogd met 6 procent Hierdoo» zullen de uitgaven der fondsen naar schat- ting per jaar met 4.6 miljoen gulden stij gen, waarvan 3.5 miljoen voor de wette lijke verzekering (verplichte en bejaar- denverzekering) en 1.1 miljoen voor de vrijwillige verzekering De algemene ziekenfondsen en het Ned Genootschap voor heilgymnastiek, massa ge en fyslo-teohniek hebben ming bereikt over een herziening va tarieven, wat betekent dat vanaf 1 1957 de honoraria wordt verhoogd f 2 tot 2,50 per keer voor hulp door de heil gymnast-masseur te zijnen huize ver leend en van 3 tot 3,75 voor hulp ten huize van de patiënt verleend. De zie kenfondsraad heeft de overeenkomst !"->dgekeurd. Als gevolg hiervan worden 'f- hogere uitgaven geraamd op rond l en per Jaar waarvan f 730 000 voor vette ijke verzekering en 270.000 voor de vrijwillige verzekering. Beide briefschrijvers trekken eerlijk openhartig van leer en betrekken hun kritiek uitsluitend op de NCRV, omdat zij van die omroepvereniging lid zijn. De ene briefschrijver woont in Leiden en hij roept uit: „Er wordt o.i. te „gesproken woord" uitgezonden: zeggen: er wordt weer gekletst." Maar tegelijkertijd beklaagt hij zich. dat NCRV achteruit i6 gegaan: „lang niet r zoveel chr. muziek of uitzendingen chr. vergaderingen als vroeger." (Nu geachte schrijver, op vergaderingen wordt gewoonlijk ook wel 'n fris woordje ge sproken!) En verder: „Vaak zetten wij de knor een buitenlands station, waar nog kalme klassieke muziek wordt ultgezon- De andere briefschrijver, een Rotter dammer. zegt juist, dat er „veel te wei nig gesproken woord is", en dat daarbij nog het Woord met een hoofdletter cen traal behoort te staan. Nu begrijpt u wel. dat wij bepaald niet het beleid van de NCRV kunnen of wil- verdedigen. daarvoor zijn onze ..Ethergolven" heus niet bedoeld. Maar hier blijkt weer eens. hoe moei lijk het voor een radio-omroep is. aan vensen te voldoen. Klassieke muziek vrolijke muziek, géén gesproken woord wél gesproken woord, enz. Ik geloof, dat we er het beste komen als we erkennen, dat niet één omroep het doel heeft of zelfs maar kén hebben, ur achtereen één luisteraar volko- tevreden te stellen. Een omroepver eniging, ook al stoelt zij op een der zul len. is pertinent géén kerkelijke instel ling: niemand kan dus verwachten dat :n hele dag aaneen bijbellezingen, daginwijdingen en specifiek christeiijke muziek uitzendt. zou bovendien door niemand ver werkt kunnen worden: ook u zoudt niet ;lke dag werkelijk zondag kunnen vie- Ook zingt of musiceert u niet de ganse dag: U wilt ook wel eens over politiek, over de dingen van alledag, over en goed onderwerp praten. Een ómroep- ereniging, welke dan ook. behoort zich daarbij aan te passen Daarom is het o.i. niet juist, alle ge sproken woord via de radio als „geklets" te betitelen en maar gauw af te draaien. Helaas komen we ln de ether nog wél het nodige geklets tegenmaar waar in het leven vinden we dat niét? Dit geeft ons dus niet het recht, alle gespro ken uitzendingen over één kam te sche- Dat alléén uit het buitenland maar „kalme klassieke" muziek uw huiskamer kan binnenkomenkom, is dat nu niet Programma voor morgen 1 8.00 Nws en woerber 8.15 Gram 8.50 V d •ouw 10.00 V d kleuters 10.15 Graan 10.30 ie zestig?, progr voor oudere mensen 11.00 zieken 11.45 Gram 12.00 Middagklok-nood klok 12.03 Promenade-ortc en koor 12.55 Zot ""ijzer 13.00 Nws en kath nws 13.20 -Plalennie 13.30 Gram 14.00 V d Jeugd 14.20 Engelse 14.40 Boekbcspr 14.50 Gram 14.55 Amateursprogi 15.15 Kron van letteren en kunsten 15.50 Ama- tcursprogr 16.00 V d jeugd 16.50 Gregoriaanse 17.40 Lichte jverz 18.10 Gram 18.15 Pi 'UZ 18.45 Regeriogsultz: AUa 19.10 Comm 19.15 in _Esper Gym 7.20 Gr 23.25—24.00 Nouveauté" O, 298 m. VARA: 7.00 Nws 7.1 8.00 Nws 8.18 Gram 9.00 V 0.00 Tijdelijk uitgeschakeld, oai 10.50 Buitenl 11.35^ Pianorecit; 17.10 Ami 18.00 Ni verj. klankbeeid af 15.55 Omr i maat vol?, ca us 16.50 Lichte i irsprogr 17.30 Weekjourn. 18.20 Gri 9.00 Aristieke staalkaa out, caus 19.40 Godsdiei VARA: 20.00 Nws'20.05 Waar gaan 20.13 Gevar progr 21.45 Klaver Vi nmm 22.30 Lichte muz 23.00 Nws Tclevlsleprogr. KRO: 17.00—17.30 Zelfbediening groeit 50 pet. per jaar Nederland telt thans meer dan 600 zell- oedieningszaken, tegen 524 op 1 januari. Van deze laatste werden 326 gedreven door zelfstandigen, 180 door grootbedrijven én 18 door coöperaties, aldus een rapport van het Economisch instituut voor de midden stand voor het congres van de Vereniging in Zelfbedieningsbedrijven op 29 oktober Musis Sacrum te Arnhem. De laatste jaren nam het aantal zelf bedieningszaken met 50 procent per jaar toe. Zij hebben grote aantrekkingskracht op de Nederlandse klanten, en kunnen jaaromzetten bereiken van 1 tot 2 miljoen gulden, tegen een gemiddelde van f 50.000- f 60.000 voor de gewone winkels. Ook hei assortiment ln zelfbedieningszaken kan groter zijn, doch de vestigingswetgeving "?mt deze ontwikkeling. De sociaal-economische raad heeft in 1956 geadviseerd een vestigingsdiploma ln te voeren voor een algemeen leven6mld- delenbedrijf, doch het verlangen van de Vereniging van Zelfbedieningsbedrijven gaat veel verder Deze wil een diploma voor een „Algemeen georiënteerd detail handelsbedrijf' wat al te bitter gezegd? Kijkt u de pro gramma's wel goed na? O. u wilt alleen maar muziek via de NCRV beluisterenMaar op geen enkel buitenlands station vindt u een prot. christelijke omroepdeze levens beschouwelijke scheidingen kent alléén Nederland maar. Ik zei het verleden week al eens te en een andere klager: „Er gaat echt ;en avond voorbij dat u via een Ne derlandse zender geen klassieke muziek kunt horen. Hetgeen natnnrljjk niet weg neemt, dat u kant afstemmen op elke buitenlandse zender, die nw hart begeert r toestel znlver opvangt! COMMENTAAR Even nadenken Zo verscheen dan gisteravond op het televisiescherm de in opdracht van Pro Juventute door Kees Brusse vervaardigde film „De paraplu". Een in ai z'n popula riteit psychologisch veel te lang uitge sponnen verhaal dat daarom beslist de grootste waarde heeft voor opvoeders en heropvoeders van gestruikelde jeugd. De eersten zullen uit de neurotische dromen ivoorstellingen van het geobse deerde jongetje misschien begrijpen dat zij bij alle goede bedoeling toch fouten hebben gemaakt, zodat een kind in een milieu, waar welvaart heerst, toch door gebrek aan liefde tot een misstap kan komen. De laatsten kunnen tal van aspec- n van de film uit en te na bespreken. Het ging nu nl. eens niet om een boe/je uit de achterbuurten, maar om een wel opgevoed en rijkelijk met aardse goe- bedeeld jongetje, dat uit teleur stelling omdat het te weinig aandacht krijgt en te veel alleen gelaten wordt tot vrjj zinneloze diefstal komt. wat over te discussieren valt. hoorden we uit hef gesprek dat enkele deskundigen: een kinderrechter, een ze nuwarts en een socioloog onder leiding irouto Annie Schmidt voerden De zenuwarts dr. F. Grewel erkende openlijk, dat het filmgegeven toel zeer op uitersten speelde en dat er met „het schuldgeven aan de ouders" wanneer het kind tot een misstap komt, wel wat veel wordt gegoocheld. Men werd het er over eens, dat vele ouders uit angst het kind te kwetsen het te veel vrijlaten en dat aan de andere kant een kind levend in een warme sfeer heus wel een stootje kan verdragen zonder een gekneusd zieltje op te lopen. Het is overigens wel goed over dit alles eens na te denken en niet te gauto te zeggen: ..Daarmee heb ik allemaal niets te maken". Zonnebloemactie stqrt weer Wat schieten we al op naar de winter feesten! Nog een paar weken en we zitten al ln de Sint Nlcolaasdrukte Do Stichting De Zonnebloem gaat „de mou wen ook al opstropen": dinsdag a.s. zal Alex van Wayenburg, Zonnebloem's vu rige voorvechter, het motto bekendma ken (natuurlijk tijdens zijn „KRO-radio- ziekenbezoek"), waaronder de actie dit Jaar wordt gevoerd. U kent de actie wel: het gaat er om. zoveel mogélijk zieken, ook in rusthui zen voor bejaarden, een St. Nicolaasver- rassing te bezorgen. In de elf jaar dat deze actie, telkens tegen de 5e december, werd gevoerd, ls allang gebleken, dat alle gezindten hieraan meedoen. Verleden jaar kregen niet mrinder dan 26 000 rie ken een surprisel ESPERANTO 70 JAAR Op vrijdag 1 november a.s. schenkt de VPRO in zijn vooravond-radioprogram ma aandacht aan het feit. dat 70 laar geleden het Esperanto tot stand kwam. De voorzitter van de Nederlandse Espe- intistenverenlging „La Estonto Estas ia", de heer F. Weeke uit Diepenveen, zal dan om 7.55 uur een herinneringstoe spraak houden. Om half 9 vliegt bij de NCRV „de jeugd op eigen wieken", om 9 uur kunt de Kon. Zangvereniging ..Excelsior'* uit Den Haag een cantate van Bach ho- zingen en van 10 tot 11 speelt het Radio Filharmonisch Orkest o.l.v. Ber nard Haitink werken van Willem An- driessen. ter gelegenheid van diens 70e verjaardag. In zijn pianoconcert ln Des Is de componist zelf solist. De VPRO zendt om 8.25 uur het programma „Pezen van de vrede", sa mengesteld door de sectie Radio van de V.N.. uit Om 9.88 uur h.t VARA-promnmi. .Leert Uw landgenoten kennen", ditmaal uitzending uit Santpoort. Tips uit het buitenland Een concert van moderne meester werken kunt u vanavond van 8 tot 9 uur beluisteren over de Engelse Homeservice n): het BBC Schots orkest speelt, Colin Davis dirigeert en Eric Parkin be speelt als solist de vleugel. Brussel Vlaams (232 9 m.) biedt tl een groot symfonie-concert o.l.v. D. Ster- nefeld; solist: de pianist Naum Sluszny Het concert begint om 8 uur en wordt kwart voor 10 bezloten met elektro nische muziek.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 9