Burgemeester stelde Leidens verkeerstafel in gebruik Geref. zondagsschool vierde feest Goldberg was ziel van grootse muziekavond 'NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 VRIJDAG 2S OKTOBER 1937 hij t( all er wa stond.' ook Strijd tegen bravour en roekeloosheid *had Streven is de weggebruikers beter op te voeden IN HET GEBOUW van de voormalige Bank van Lening in de Nieuwsteeg mdi- te beiden heeft burgemeester Van Kinschot gistermiddag de ingenieuze alg verkeerstafel in werking gesteld, die plaatselijke leden van de Nederlandse Vereniging voor Modelbouwers voor de afdeling Leiden van het Verbond ge_ voor Veilig Verkeer hebben gemaakt. Hoewel Leiden, als één van onze oude linis- steden, zo weinig geschikt is voor het moderne verkeer, zijn toch ook tal 7 zal van ongelukken die hier gebeuren, aan bravour, roekeloosheid en domheid te wijten. De burgemeester hoopte, dat de nieuwe tafel tot nteer onderling ver- begrip van de weggebruikers zal bijdragen, dat j,e. De heer J. Machielsen, rijksinspecteur en van ^et la*er onderwijs en voorzitter de Leidse afdeling van het Verbond Veilig Verkeer, verwelkomde de genodig- ade- den. Hij vestigde er de aandacht op, dat mo- het vroegere lokaal voor zijn doel totaal van ongeschikt was, maar dat de nieuwe zaal aoet aan h°Se eisen voldoet. De heer Machiel- sen noemde de praktische inrichting, de verkeerstafel, het voorrangs-testbord, de gelegenheid om verkeersstrips te vertonen, de verduistering en de meubilering. kan Danhbaar De voorzitter uitte zijn dankbaarheid I aan het gemeentebestuur, dat het lokaal ter beschikking heeft gesteld, het liet restaureren en inrichten. De onderbouw van de tafel is gratis gemaakt en geleverd door de ambachtsschool aan de Haagweg, een solide werkstuk, dat de school tot eer strekt. Wat de heren modelbouwers echter hebben gepresteerd, grenst aan het ongelooflijke. Zij hebben talloze uren Den Haag Groenmarkt 24 Amsterdam Leideestraat 7 Rotterdam Stadhuisplein 28 Ernstige val aan Oude Singel De 74-jarige mevr. W. Vink is gister avond tien uur in haar woning aan de Oude Singel 76 van de trap afgevallen. In het academisch ziekenhuis, waarheen zij per E.HJD. werd vervoerd, consta teerde men een zware hersenschudding, waarschijnlijk gepaard gaande met een hersenbloeding. Voor het leven wordt Puzzelprom in enten 1. K. Klaredberg, Rijnsburgerein- gel la, Leiden; 2. J. Terhorst, Wete- pad 7, Woubrugge; 3. mej. E. E. van Nieuwkoop, Mauritslaan 10. Oegst- opgeofferd, tot in de nacht gewerkt, soms vele avonden per week, meer dan Heren Van der Meulen, De Ridder, Van Spronsen en gebroeders Jongeleen, ik kan de dank van de vereniging niet voldoende onder woorden brengen. Laat mij zeggen: u hebt met elkaar voortreffelijk werk ge leverd in het belang van de verkeers- opvoeding. Daarvoor zijn wij, alle Lelde- naars, u buitengewoon erkentelijk, zo zei de voorzitter, die bijzondere dank bracht aan „promotor" R. F. S. Voerman. Het nieuwe verkeerscentrum is de plaats, waar, met inspanning van alle krachten, zal worden getracht de burgers van Lei den tot goede weggebruikers op te voeden. Financiën De verkeerstafel heeft 2500 gekost, waarvan door bijdragen van de gemeente en het bedrijfsleven 1500 kon worden afbetaald. Er is dus een nadelig saldo 1000, terwijl nog tal van andere wei op het programma staan. Een vereniging als de onze met een minimum-contributie van 1 en nog geen 1400 leden, beschikt helaas over beperkte middelen. Wanneei melden die andere duizenden Leidenaars zich nu eens aan, voor wie een minimum- premie van 1 per jaar voor een soort verzekering op hun leven en dat van kinderen toch niet te hoog kan zijn! vroeg de heer Machielsen zich af. Burgemeester Van Kinschot, die ere-voorzitter van de Leidse afdeling is, sprak hierna de in de aanhef Dat de verkeerstafel van Lei den niet alleen jeugd belang stelling inboezemt, werd gister middag bij de officiële opening duidelijk. Hier laat burgemees ter Van Kinschot een tram naar het kruispunt Korevaar- straatBreestraat rijden, ter wijl de heer Machielsen, rijks inspecteur van het onderwijs en voorzitter van de afdeling Leiden van het Verbond voor Veilig Verkeer, gespannen toekijkt. Links de heer Voer man van de politie, die als instructeur gaat optreden. Foto N. van der Horst Smalfilmliga over Aruba In de kantine van de röntgenapparaten- fabriek Smit beeft de Leidse smalfilm liga gisteravond weer een bijeenkomst gehouden. Vooraf ging een korte alge mene vergadering, die geleid werd door voorzitter H. Kleibrink. Het bleek, dat er nog heel wat werkavondcn op het programma staan voor de smalfilmers. Zoals altijd werden ook op deze bijeen komst weer de nodige films vertoond. De heer C. M. WItsenburg nam de aan wezigen mee op een reisje langs de Rijn. Nick Bol had in opdracht van het bloe mencorso-comité uit Rijnsburg een kleu renfilm vervaardigd. De montage van de film was zeer te loven, en de romantiek der bloemen werd in goede kleuren op het witte doek geprojecteerd, zodat de Rijnsburgers hun hart konden ophalen De liga heeft voor enige tijd een ga6tlid in haar midden. Het i6 de heer E. Bergen, afkomstig van het eiland Aruba. Hij is een verwoed fil mer, en du6 spreekt het vanzelf, dat. nu hij met verlof in Holland is, hij z'n kun nen aan collega'6 wil tonen. Hij had daarom twee rolprenten van z'n geboor teland meegebracht. De „fauna en flora op Aruba" liet zien, dat dit eiland hele maal niet zo kaal is als de meeste men sen denken. Er bldj'kt wel degelijk prach tig natuurschoon te zijn Zijn bweede 8 mm vertelde van het be zoek der Koningin in 1955. Zij heeft toen, ook Aruba bezocht. „Aruba festival" liet de feestelijkheden ter gelegenheid hier van zien, zoal6 de eeuwenoude volksge bruiken, de autoraces en het vuurwerk. Door de veelzijdigheid van het program ma is het een leerzame avond geworden L.G.B. 1-G!Z7C. 4 0-8 Voor de wintercompetitie van de kring De Gouwe-Rijnstreek werd .donderdag avond in de Overdekte deze ontmoeting gespeeld met weinig succes voor de thuis club, want na een hopeloze strijd met drie invallers verloor L.G.B. met grote cijfers. Bijna direct na het begin kon G.Z.C. door een fout in de achterhoede van de thuisclub doelpunten: 0—1. Ondanks dat L.G.B. zich kranig weerde, werd het voor rust reeds 0—3. In de tweede helft was het overwicht der gasten nog groter en bij de 0—7 stand kwam eindelijk ook de thuisclub Iets los. Lat en palen voorkwamen echter een ver diend tegenpunt en bij een volgende aan val was het 08, waarmede tevens het einde kwam. melde woorden. Hij beklemtoonde de noodzakelijkheid van het verkeers- onderricht in deze tijd, hoewel hij daarbij aantekende, dat men ook in vroeger tijden schijnbaar al met ver keersproblemen te kampen heeft ge had. Bij een bezoek aan de onder de lava bedolven Romeinse stad Pompei had hij namelijk bemerkt, dat men daar vóór onze jaartelling reeds van oversteekplaatsen gebruik maakte, zij het dan in verband met de natte, modderige wegen. De burgemeester bracht warme hulde en dank aan alle medewerkenden, die niet alleen de vereniging, maar de hele stad Leiden een blijde dag hebben geschonken. Onderricht Hoofdagent Voerman gaf hierna een uiteenzetting van de vele mogelijkheden van de tafel. Onder de autoriteiten die dit aanschouwelijk onderricht met belangstel ling volgden, bevonden zich, behalve de vertegenwoordigers van het gemeentebe stuur, commissaris .1, Dreeuws, de heer S. W. Hagedoorn, commandant van de brandweer, de directeur van de ambachts school Haagweg, de heer C. Brilman, dok ter Bazuin, een bestuursdeputatie van de modelbouwers, dr. ir. M. Roosenschoon, gemeentelijk inspecteur van het onder wijs, vertegenwoordigers van vervoers ondernemingen en het hoofdbestuur van het Verbond voor Veilig Verkeer, en de voorzitter van het district Zuid-Holland van de Bond, mr. dr. K. de Vries. Eerste voorlichtingsavond van Lissone Lindeman Het reisbureau Lissone Lindeman i gisteravond weer gestart met z'n voor lichtingsavonden. Dit keer stond deze in het teken der emigratie. Steeds blijkt weer, dat er een grote belangstelling deze avonden bestaat. De chef vai afdeling Leiden, de heer J. Koch, hield een inleidend praatje. H(j hield de vele adspirant-emigranten de moeilijkhedi en mogelijkheden voor van het vertre ken naar een nieuw vaderland. Spreker adviseerde om in ieder geval een passagebureau in de arm te nemen Daar kan men de vertrekkenden met raad en daad bijstaan. Deze emigratie avond zal zijn reprise hebben eind fe bruari. De reet van de avonden zal ii het teken 6taan van het toerisme. Lis6on< Lindeman zelf heeft hiervoor 6peciale films opgenomen. Op 6 november zal Mary Pos iets komen vertellen over haar reizen naar het Middellandse Zeegebied. Van het hoofdbureau pers en propaganda wa6 iemand gekomen, die enkele 3 lichtingsfilm6 vertoonde. Allereerst was daar „Australia's g te6t rlver". een rolprent over de Murray. „Canadian patron" gaf een goed over zicht van de grote mogelijkheden van dit land. De Pan American Airways heeft enige jaren geleden een mooie kleuren film over de U.S.A. opgenomen. De aan wezigen konden genieter van de resul- l, die de legendarische pioniers in dat land hebben geboekt. Ook werd deze avond nog gesproken rer de bezoekersreizen aan emigranten. De belangstelling hiervoor groeit nog steeds en men i6 ertoe overgegaan om hen speciale reizen in te lassen. Zondag jeugddienst In „Hervormd Leiden" is bij de ver melding van de kerkdienst in de Hoog landse kerk van aanstaande zondagmor gen half 11 de toevoeging „jeugddienst" weggevallen. In deze jeugddienst gaat ds. H. J. van Achterberg voor en het on derwerp van de prediking is: .Waar ligt de grens"? en hier is de beste oplossing: Golden Key 50 st. 2.50 Uitsluitend zuivere tabakken daatAte tA£k-~ ^CLcAjC Philidor organiseert Weer toernooi voor huisschakers Evenals vorig jaar organiseert de Leid se schaakclub „Philidor" een toernoo voor huisschakers. Er zal worden ge speeld op maandagavonden, aanvangen de 28 oktober a.s. om acht uut in het Fe- deratiehuis. Gracht 10 te Leiden. Fraai* prijzen zijn beschikbaar gesteld. Aanmel ding kan geschieden bij de wedstrijdleider de heer W. F. Schuss, Mag dalen a Moens- straat 27 te Leiden of op de eerete speed- O A. ZWART O HOOIGRACHT IS TEL. 23951 - LEIOEN Ds. Goeman sprak over de grote waarde van het lied yk/EET JE NOG WELOnder deze titel heeft ds. C. Goeman van W Haarlem in een herdenkingsdienst, die gisteravond in de Geref. kerk aan de Herengracht gehouden werd ter gelegenheid van het 90-jarig bestaan van de zondagsschool Zaai uw zaad in de Morgenstond, een rede uitgesproken. In deze samenkomst, die rijk was aan zang en muziek, ver zorgde dr. H. J. Westerink, predikant te Leiden, de liturgie. Nederlands Kamerorkest gaf bezielende uitvoering "VTOOR LEDEN van K. O. concerteerde gisteravond in de Stadsgehoor- zaal het Nederlands Kamerorkest onder leiding van de beroemde violist Szymon Goldberg. Het programma vermeldde werken van Handel, Haydn, Bach, Badings en Strawinsky. Voor dit eerste concert in deze serie bestond zeer grote belangstelling, hetgeen door de kwaliteit van deze avond ten volle werd gerechtvaardigd. Het is een teken van het moderne concert leven dat voor het kamerorkest een groeiende belangstelling valt waar te nemen. Dit is stellig een gunstige omstandig heid: de vaak gigantische symfonie-or kesten van tegenwoordig zijn immers nauwelijks nog geschikt tot het uit- aeren van oudere, met name 18-de ?uwse ensemble-muziek, terwijl zich ook :n modern repertoire heeft gevormd oor kleine bezetting. Het Nederlands Kamerorkest had ons bij vorige gelegenheden eigenlijk slechts matig bevredigd; men kreeg de indruk dat het ensemble zijn reputatie vooral ontleende aan de beroemdheid van de dirigent, terwijl deze laatste toch in de eerste plaats zijn roem dankte aan zijn fenomennale vioHstische begaafdheid. Gisteravond echter werd duidelijk aan getoond, dat van een dergelijke 6tand n zaken nu geen sprake meer kan zijn. Het orkest heeft misschien nog niet de volmaaktheid en de eenheid bereikt wmar- sommiKC Italiaanse en Duitse en- iles worden gekenmerkt, Szymon Goldberg is er stellig in geslaagd dit or kest een eigen, zowel verantwoorde als mnzikaal boeiende stijl te geven, terwijl ook de discipline voorbeeldig kan worden genoemd. Reeds dadelijk bleek dit bij de stijlvolle, zeer levendige en toch zo door zichtige vertolking van Öiindels concerto rosso in d op. 6 10. De Franse, sterk gepointeerde ritmiek an het eerste deel had niets geforceerds, de toon der strijkers was gaaf, soepel arm, tempi werden niet overdreven en de dynamiek was noch te strak noch te romantisch. Het is een verademing zulk een concerto grosso, al te vaak uit gevoerd in een overladen en pompeuzse bezetting, nu eens zo speels en levendig te horen. Hoy dn Een feest van een zondagsschool is vooral een feest voor de jongens meisjes en hun leiders en leidsters. Tot hen richtte ds. Goeman zich allereerst. De zondagsschool is een leerschool. Men leert daar het woord beseffen. De één zaait, de ander maait. Dit woord is een les alle mensen. God maait, wat wij zaaien. God plukt de vruchten van onze arbeid. Ds. Goeman wees op de rijkdom van deze boodschap. God heeft het wonder van geheugen in de mens gelegd, zodat kind van negen jaar zich later nog her innert, dat het jaren geleden een versje heeft gezongen. Dit versje raakt h(j zjjn leven lang niet meer kwijt. Zo zijn al velen zalig gewor den. God gebruikt een zondagsschool vooi de uitbreiding van Zijn Koninkrijk. Om dat zij op een zondagsschool geweest zijn, komen vele mensen ertoe een kerk bin nen te lopen. God heeft hen gevangen. Volgens ds. Goeman zijn er mensen, di beweren dat men in het dagelijks leven niets meer heeft aan een versje als: Er ruist langs de wolkenHij wet echter op, dat de juffrouw, dde een versje aan de kinderen leert, er zelf ook veel uit Droogscheren met Neem de scheepppeel Dat is overtuigender dan alle beweringen! Braun scheert sneller eo gladder dankzij het gepatenteerde scheerblad. flinterdun. FlexibeL Vrijwel louter werkzame, getande openingen. Bekijk het zelf eens tegen het licht. De precisie- tondeuse van de Braun haalt bovendien in een tel lange haren weg fiaast de oren, in de nek) die met bijna geen ander apparaat te vangen zijn. ibeerd heeft, wil zich drukken - de bewegm show Combi (met eondaw**) f S9.7S Special (zonder tondeuse) i 59.75 - f 49JS f44.75 Standaard (zonder tondeuse) f 34.75 Levering via Uw bandelaar scheer» 3* sneller en ntitUuL schoon N.V. Hapé - Amsterdam-C Geu. (913 - Telefoon 46.882-48.321 Timotheiis Ten slotte richtte ds. Goeman zich tot de kinderen. Hij vertelde hun uit de Bijbel van Tünotheüs. Paulu3 schrijft hem dat hij zijn bramen af moet wissen. Timo- theüs kon niet tegen het leven op. Maar Paulus wijst hem op zijn moeder, met haar ongeveinsd geloof. Zij kom wel tegen het leven op. Paulus is overtuigd dat ook Timotheüs dit geloof heeft. Een mens die gelooft, behoeft niet te wenen, hij moet blij zijn. Met aan het orgel Jac. Roosendaal, zong mevr. Grims-Strootman enkele geeste lijke liederen. Eerder op de avond had het kinderkoor onder leiding van mej. A. Owel gezongen. Piet Houweling begeleid de de samenzang met trompetspel. Na afloop van de dienst was er gelegen heid tot feliciteren in de consistorie kamer. Onder hen, die gelukwensen aan boden, bevonden zich ds. J. Maaskant na mens de Geref. kerkeraad en vele oud- leerlingen en oud-leiders en -leidsters. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Gijsberthus zn van G. Pi et en J. O. Rasink; Margrietha Johanna Jacoba dr van J. Flanderhijn en A. Melet; Leonore Irene dr van P. Dullemeijer en M. J. Boo ij; Moach zn van W. J. Ie Mair C. H. Rozier; Johanna Alida dr van G. Devilee en J. C. Seller; Cornelia Ma ria Margaretha dr van G. H. van der Meer en C. H. J. van den Berg. OVERLEDEN: K. Drijver, 78 jr. we duwe van A. Groenevelt; W. van Erven, 71 jr, weduwe van L. P. J. Smits; A. C. an Abshoven, 74 jr, vrouw. GEHUWD: W. L. Berkheij en B. E. van Hemert; J. Rodenburg en A. Stol ze; J. in Egmand en H. Nap; A. H. W. Teeling en G. J. Blom; J. Teske en E. J. Robbers; P. A. Jansen en W. A. Hin- felaar; J. C. Baris en A. J. C. Bruijnooge; van Weeghel en C. L. D. Pfister; H. werkerk en G. J. M. Bruné; B. Net en E. T. van der Vegte; J. H. Peter J. Blok. Na de herdenkingsdienst in de kerk aan de Herengracht von den we het bestuur van de zon dagsschool „Zaai uw zaad in de morgenstond" achter de tafel in de consistoriekamer. Van links naar rechts de heer Roosendaal, mevrouw Van der Voorst, de heer Pranger, mevr. Owel en de heer Kraaij. Foto N. van der Horst Contact tussen de Herv. Gemeenten De centrale kerkeraad van de Leidse Herv. Gemeente heeft besloten, de ker keraden van Oegstgeest, Leiderdorp Voorschoten uit te nodigen voor een menwerking om te trachten tot oprich ting van een regionale kerkelijke com missie te komen. Het motief van dit stre ven is, dat de vier gemeenten steeds meer naar elkaar toe groeien en d: met z'n vieren binnen afzienbare tijd één huizenzee worden. Men acht het ge wenst, geregeld contact met elkaar te hebben om een doelmatige kerkelijke organisatie op te bouwen. Geestelijke verzorging in het A. Z. Ds. D. M. Vermet, emeritus-predikant van de Herv. Gemeente te Leidschendam heeft nu zijn functie van geestelijk zorger in het academisch ziekenhuis neergelegd. Hij heeft dit werk meer dan acht jaar gedaan. Van 1 oktober af wordt de geestelijke verzorging van de patiënten waargenomen door ds. G. J. van Embden te Zoeterwoude en die van het personeel door ds. G. A. Roth te Hoogmade. De 58-jarige Tsjechische vluchtelingen- leider, Emmerich Sucki, is uit Wenen ont voerd. Hij werd in een café bedwelmd en toen als „dronken" door twee mannen naar buiten geleid en in een auto gezet Het politieonderzoek heeft bewezen dat Sucki in een bootje over de Donau naar Tsjecho-Slowakije werd gevoerd. Haydns vioolconcert in C wordt be trekkelijk zelden in de concertzaal ver nomen; de solopartij ie vele violisten niet briljant genoeg, de muzikale waarde van dit werk Is trouwens niet uitzonderlijk groot. Wanneer men dit concert echter hoort spelen door een violist als Goldberg, krijgt het plotseling een nooit vermoede Goldberg is niet slechts een groot vir tuoos dit zou niet zo uitzonderlijk zijn in deze virtuose tijd hij heeft boven dien een zeer sterke muzikale persoon lijkheid die zich aain de toehoorder weet op te leggen. De cadenzen waren wellicht iets te Paganini-achtig voor een Haydn- concert, doch de grandioze vertol king maakte ze volledig aanvaard baar. Welk een expressie weet Gold berg in dit andante te leggen, welk een fonkeling in de finale! Grote geestdrift bij de toehoorders volgde op deze interpretatie. Na de pauze volgde Bachs derde Bran- denburgse concert, in G. Hoewel ook hier veel viel te bewonderen, werd hier niet de doorzichtigheid en (levendigheid bereikt die we dn Handel zo hadden be wonderd. Natuurlijk is Bachs stijl veel ingewikkelder, veel rijker aan muzikale inhoud, de uitvoeringsproblemen zijn trouwens ook veel groter. We kregen de Indruk dat de bezetting van de bassen en celld te zwaar was, ten koste van de violen. De overigens voor treffelijke clavecimballist trachtte op ver dienstelijke wijze de raadselachtige twee adagio-akkoorden in het midden ven het werk met een cadens te verrijken, een historisch zeer juiste visie; wel zou men in de 18-de eeuw deze simpele cadens wat mager hebben gevonden, doch de traditie van het „extemporiseren" (ver sieringen improviseren) is helaas verlo ren gegaan. Barlings Een belangrijke compositie is Badings Largo en allegro voor strijkers; onder Goldbergs leiding kreeg dit elegische, hier en daar wat uitgesponnen werk een rijke vertolking. Het schrijven voor strij kers-ensemble is moeilijk door het ge brek aan coloristische verscheidenheid. Badings is aan het gevaar van de een tonigheid niet geheel ontkomen, al is de ontwikkeling van de zuiver muzikale ge dachte zeker boeiend. Rijker van toon ritmiek is Strawinsky's concert voor strijkers van 1946. Een echt concert is eigenlijk nauwelijks, concerterende elementen of dynamische contrasten zijn niet erg uitgewerkt. Toch maakte dit werk een sterke indruk op ons. Het gehele stuk wordt gedragen door e merkwaardige ijle melancholie, die Strawinsky's latere composities zo vaak kenmerkt, we denken bijv. aan „The Rake's Progress" en aan de Cantate. Gold bergs leiding bereikte in dit concert een grote hoogte: zijn affiniteit voor sommige moderne klankidiomen maakte hem hier t een ideaal dirigent. De technische prestaties van alle groe- ?n van het orkest verdienen grote lof. De uitbundige bijval, die dirigent en or- het slot van de avond ten deel viel, bewees dat dit orkest in Lelden op sympathieke ontvangst mag blijven rekenen. Dr. J. van der Veen Vijf gewonden bij ontploffing en brand in A'dam Gistermorgen omstreeks half tien heeft zich in een werkplaats van een neon- rcclamcverllchtlngszaak in de Spulstraat in de Amsterdamse binnenstad een hevige ontploffing voorgedaan, die een felle brand heeft veroorzaakt. Vijf personen werden hierbij gewond, waarvan een ern stig. In deze werkplaats waren twee mon- bezig propaangas uit een grote fles i kleinere over te hevelen. Door de druk van het gas brak de koperen ver bindingsbuis tussen beide flessen, waar door het gas ontsnapte. In de nabijheid was men bezig met solderen, waardoor het zich met zuurstof mengende ontsnap pende gas tot explosie kwam. oogwenk verbreidde het vuur zich door de werkplaats en trok vervol gens naar boven, waar de eerste, tweede derde verdieping van het vier etages hoge pand in het middenachter gedeelte brandschade kregen. De werkplaats brandde geheel uit De 31-jarige monteur fi Garand werd naar buiten geslingerd raakte ernstig gewond. jCediMatrf/eS C.H. LENS&Co

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3