ui-A* m Leiden beschikt nu over een ingenieuze verkeerstafel Beethoven, ondanks bezwaren, boeiend en mooi gespeeld Problemen van het affectief verwaarloosde kind Agenda voor Leiden MELWE leidsche courant donderdag 24 oktober 1957 Modelbouwers maakten zich verdienstelijk Anderhalf jaar duurde houw van toe natuurgetrouwe miniatuurstad er TNE AFDELING LEIDEN van het Verbond voor Veilig Verkeer is vai 10_ ■*-/ daag in het bezit gekomen van een moderne en geheel automatische en verkeerstafel, die tot in alle bijzonderheden is aangepast aan dc Leidse op verkeerssituatie en qua uitrusting en constructie wellicht uniek voor lit- land kan worden genoemd. De makers zijn leden van de afdeling Leiden van de Nederlandse Vereniging voor Modelbouwers, die vele.-avonden en meer dan eens tot diep in de nacht hun technische vaardigheid en fantasie in dienst hebben gesteld van de opbouw dezer miniatuurstad en daarmee duidelijk hebben aangetoond, dat zij geen liefhebberij-alleen-voor-zichzelf tij beoefenen, maar deze ook de gemeenschap ten goede kunnen en willen laten komen. Voordat zij tot de effectuering van dit plan konden overgaan, ng was alles op de verkeerstechnische mogelijkheden uitgedacht door de rij hoofdagent van politie de heer R. F. S. Voerman, de bekende Leidse politie- verkeersman, die ook als instructeur in het verkeerslokaal zal optreden de Anderhalf jaar hebben zij er aan bouwd en onder hun henden ontstond stuk werk, waarop zij terecht trots 1 et nen zijn en dat, voorzover wij weten, nog niet eerder in ons land is gepresteerd Kennen wij de verkeeretableaus met rij- dende treintjes en trammejtes, hier ging de fantasie veel verder. Een n- >tad verrees en binnen die stad komt het i verkeer van alle kanten opzetten. Auto's jn en vrachwtagens passeren de kruispunten, een militaire colonne en een begrafenis- stoet trekken door Leiden, de tram vam e de interlocale dienst naar Den Haag stopt 'e i bij het stadhuis of op de Korevaarstraat 'e en de tredn rijdt over het viaduct om even li- later een bewaakte of onbewaakte over- e- weg te passeren. Filatelisten in de Burcht De Leidse vereniging van Postzegel- rzamelaars heeft gisteravond in De Burcht weer een bijeenkomst ge- i. Onder voorziter D. J. Meiboom jwtra een hoofdzakelijk huishoudelijk pro gramma afgewerkt. Het bestuur wilde tamelijk nu al van gedachten wisselen met de vele filatelisten over z'n toekomstplan- ten. In 1960 zal de Leidse vereniging n.l. haar 20-jarig bestaan vieren. Men wil dan «en grote tentoonstelling organiseren. Het is gebleken, dat dit veel moeilijk heden met zich kan brengen en het bestuur had reeds uitgemaakt, dat men wegens ruimtegebrek geen internationale expositie kan houden. Tijdens het gesprek hierover kwam men tot de conclusie, dat <iit in het regionale vlak moet geschieden. Natuurlijk ontbrak ook op deze leden vergadering de traditionele veiling van Postzegels niet. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Rinke dr van A. van Dors ten en M. E. Vet; Johnny zn van G P Vogelzang en J. C. Blok: Johannes Nlco- laas zn van K. Siere en P. M. Carels. Harijke dr van W. van Erkel en I. Ba- velaar; Jan zn van W. van Erkel en 1 jBavelaar; Evert Jan zn van G. J. A. Baast en J. Wouters; Dominicus Sa vlo van H. J. Goosen en S. W. Kershof OVERLEDEN: J. A. van Vliet, 71 Jaar. öan; M. den Hertog. 83 jaar. echtgenote van P. Flanderhijn. Coöp. Veeafzet ver. N. en Z.-Holland G.A.. Rotterdam. Bedrijfsresultaat 1956/57 31.108 (28.929). omzet 12.5 (10) min.. •8.870 (45.359) stuks vee; baten stegen 24*/». koeten 17,3V»; verdere stijging zal renta- bilKeijt in gevaar brengen. Maar ook aan de knipperbollen bij de beschermde oversteekplaats is gedacht werd een complete straatverlichting ai gelegd, er kwamen lichten in de tunnels ert er is zelfs een „benzine"-laadstation in de stad opgenomen, een tankstation' waar de batterijen van de auto's opnieuw worden geladen. Een kwestie van enkele minuten en men kan weer een half „draaien". Punten Dit is een miniatuurstad, waarin een goed overzicht te verkrijgen, de hui zenblokken slechts door grote bruine vlakken zijn aangegeven. Enkele o: teringspunten vindt men er echter Li rug, zoals het station, de verkeerssituatie bij de De Gijselaarsbank (compleet met rood, oranje en groen aanflitsende lamp jes) en de Hoge woe rdsbrug met verkeers- huisje en klok, waarin een echt uurwerk is aangebracht, en de monumentale lan taarn op het Stadhuisplein. En terwijl men nog onder de indruk is van dit vernuft (vanuit één punt wordi het verkeer geregeld), rijden brandweer- Exotisch Spanje Maandagavond om acht uur houdt de heer B. Baanen In de stadsgehoorzaal te Leiden een causerie voor de Nederlandse Reisvereniging over: Schijnwerpers op exotisch Spanje, land van cultuur en his torie. De heer Baanen zal zijn betoog toe lichten met kleurendia's en Spaanse mu ziek. Dr. W. Drees jr. Bestedingsbeperking kan slagen Wanneer deze begroting wordt aan vaard zal de bestedingsbeperking voldoen de zijn voor heretel van het geldelijk evenwicht en wellicht voor een overschot op de betalingsbalans. Doch alleen wan neer er geen voorstellen komen tot ho gere uitgaven, die men niet kan goed maken. Dit herstel is echter slechts door tijdelijke maatregelen bereikt en deze kan men niet voortzetten. Bovendien staan er dure dingen voor de deur, zoal6 atoomenergie Euromarkt, Deltawerken, hoger onderwijs, enz aldus dr. W Dree6 Jr., directeur rijksbegroting, gisteren te Utrecht voor de sectie gemeentefinanciën het instituut voor bestuursweten schappen Grote kieskeurigheid is nodig, vooral in overheidsuitgaven en stelselmatige aanpak voor terugdringen van minder onmisbare dingen. Achter de 6tuwdam van de bestedingsbeperking hoopt zich een groot aantal eisen van allerlei groe- komen. dan moet men kunnen ziften Zo verlangt de landbouw f 200 miljoen, de oningwetbouw vraagt 40.000 woningen. Deze ei6 is in de begroting opgenomen zonder verhoging van het tekort, Spreker is niet bang voor de afzet van Neder landse produkten in het buitenland dank zij de voortgaande expansie. Aardoliemij. bouwt te Vlaardingen De Nederlandse Aardoliemij. zal aan dt Nieuwe Waterweg te Vlaardingen een In stallatie bouwen ter verwerking van d< productie in het westen en zuiden. Er komt een haven en een con verteerinstal latie van het staatsgasbedrijf. Een gedeelte van de verkeers tafel zoals die in de ruimten van het perceel Nieuwsteeg 8 is opgesteld. Velen zullen hier aan praktisch onderricht ont vangen. auto's onder sirenengeloei uitdwars door de satd Op dit moment wordt s verkeer lamgelegd en ruimbaan gemaakt voor de bestrijders van het vuur. Er zijn nog meer snufjes op deze ver keerstafel toegepast. Een trein nadert eer bewaakte of onbewaakte overweg. Dank zij een ingenieus systeem houdt een uil de grond komende „pin" het autoverkeer automatisch tegen. Eerst als de weg vrij is, wordt het verkeer vrije doorgang ge- Lokaal Tegelijk met deze verkeerstafel krijgt de afdeling Leiden van het Verbond Veilig Verkeer die beschikking over ruim en doelmatig ingericht verkeers lokaal, dat door de zorgen Van het ge meentebestuur kon worden ondergebracht in de ruimten van het gebouw vai voormalige Bank van Lening in de Nieuw steeg. Nu deze afdeling hierover de be schikking heeft, is het de bedoeling, dit verkeerscentrum niet alleen aan te wenden tot praktisch onderricht van de leerlingen van het lager-, voortgezet- en middelbaar onderwijs in het komende jaar komen hier voor 3500 leerlingen in aanmer king doch tevens voor alle weg gebruikers: automobilisten, chauf feurs van vrachtwagens ook mili taire- en.... ouden van dagen, welke laatsten vaak zo weinig op de hoogte zijn van de verkeersregels. Woonden hedenmiddag vele genodigden de officiële overdracht bij, hedenavond zullen de hoofden van Leidse onderwijs instellingen in de gelegenheid worden ge steld de verkeerstafel te zien en te zoen Morgenavond van 7 tot 9 uur vol gen de leden van de afdeling Leiden van het Verbond voor Veilig Verkeer en ten slotte de Leidse jeugdleiders(sters) zater dagmiddag van 2 tot 4 uur. Dat op deze wijze bij de schooljeugd het theoretische aan het praktische onder wijs zal worden getoetst, is van groot belang. Haagse politierechter Een boete van 30 of zes dagen en een maand voorwaardelijke gevangenisstraf met drie jaar proeftijd vorderde de of ficier van justitie bij de Haagse politie rechter tegen een 32-jarige sorteerder van lompen en metalen uit Alphen aan den Rijn. Deze had als sorteerder texticlgoe- deren, oud zilver e.d. weggenomen gedu- De verdachte bekende. Als ik m'n baas vroeg, kreeg ik wel wal. zo ze: hij Ten slotte had hij echter genomer zonder te vragen. De waarde was in die twee jaar erg opgelopen. De helft van he1 verduisterde was nog bij verdachte thuis aangetroffen. Ook had hij wat verkocht aan een goudsmid. De sorteerder was nog niet eerder ver oordeeld. Een rapport van de r.k. reclas sering beschreef verdachte als een ner veuze. zwaartillende en hardwerkende man, die zich deze vervolging erg trekt. De politierechter legde hem 25 boete of vijf dagen op en een week voorwaar delijke gevangenisstraf met twee Jaai proeftijd. Verdachte en officier deden di rect afstand van hun recht op hoger be- Misselijke streek Voor de Haagse politierechter waren gedagvaard een 24-jarige slachter uit Al phen aan den Rijn en zijn vriend, eer monteur, eveneens uit Alphen aan der Rijn. Alleen de eerste was verschenen De zaak tegen de monteur, die wegen: ongeluk niet kon komen, werd aan gehouden. De slachter moest zich ver antwoorden, omdat hij 4 als geschenk zijn vriend had aangenomen, terwijl hij wist. dat het geld van misdrijf af komstig was. Op 16 maart hadden de vrienden in een Leids oatfé met een paar meisjes aan een tafeltje gezeten. Toen één van de meisjes zich even had verwijderd, had de mon teur uit haar jas een portemonnaie ge haald. Samen trokken de vrienden ver volgens gauw weg naar een volgend café. waar ze een paar andere, bekende meis jes zagen. Daarom gingen ze maar naar hert toilet om de buit te bezien. In de por temonnee bleken foto's en muntbiljetten te zitten tot een waarde van ongeveer f 10. Hiervan had de slachter 4 meege- De rechter vond. dat de vrienden erg minderwaardig hebben gehandeld. We hadden wat gedronken, zo zei verdachte verontschuldigend. Hij had nog een blan co strafregister tot dusverre Hiermee re kening houdend, wilde de officier van jus titie de verdachte nog niet direct be lasten met een gevangenisstraf, hoewel hij deze heling beneden alle peil vond. Een kwalijke en misselijke 9treek. Hij heeft het geld slechts aangenomen, maar ik ben geneigd om dat niet veel minder te achten dan de diefstal zelf. aldus de of ficier. Hij vorderde 25 boete of vijf dagen en overeenkomstig deze eis werd de slachter veroordeeld. Zes weken voorwaardelijk Overeenkomstig de eis veroordeelde de Haagse politierechter een niet versohenen lasser uit Leiden tot zes weken gevange nisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd -wegens het verduisteren van een in huurkoop verkregen voorwerp. Krebhers en Weisz concerteerden VOOR EEN GOED GEVULDE Stadsgehoorzaal concerteerden gister avond de violist Herman Krehbers en de pianist Robert Wetsz voor de leden van de Leidse Kunstkring „Voor Allen". Uitgevoerd werd een Beethoven-programma bestaande uit de sonates op. 12 1, op. 24 en op. 47. Zowel Herman Krebbers als Robert Weisz zijn in Leiden, mede dank zij de Leidse Kunstkring, goede bekenden en hun grote muzikale en inter pretatieve kwaliteiten werden al menigmaal in deze rubriek besproken Het tezamen brengen van twee voortreffelijke musici garandeert evenwel in het geheel niet, dat het zo gevormde ensemble ook werkelijk een eenheid zal vormen; dit laatste was dan ook, naar ons gevoel, niet voldoende het geval. Er werd knap, ja soms bepaald knap gemusiceerd, doch tot een homogene en herscheppende vertolking kwam het nauwelijks. Nu wordt er uiteraarc gevraagd van kunstenaars, die een geheel programma wijden aan Beethov Men kent ten slotte deze sonates door en door, dat een dergelijk pro gramma alleen nog volledig kan boeien, indien de vertolkers niet slechts uitste kende musici, doch ook opmerkelijke per soonlijkheden zijn, in staat een eigen visie van de gespeelde werken te verwezen lijken. Echter, noch Krebbers noch Weisz gaven de indruk zich zo volledig met de kale tekst te hebben vertrouwd ge maakt. dat een persoonlijke visie kon ontstaan. Waarschijnlijk school de oorzaak dit tekort in de verscheidenheid van temperament, die deze kunstenaars ken- ierkt: Krebbers neigt immers sterk naar het briljante, virtuose en zeer elegante, teer geacheveerde spel, dat met zijn nelle vibrato en discrete positiewisselin gen niet zeer geschikt is grote gevoels spanningen en -diepten te suggereren; Weisz daarentegen wekt de indruk vooral verwantschap te gevoelen met de Duitse ntische klavierliteratuur, vooral met Brahms, waarvoor zijn poëtisch toucher sterk legato-spel met geprononceerde linkerhandtechniek uitstekend geschikt bet zijn. Ook in dynamisch opzicht bestond wei nig eenheid: de piano domineerde vaak. ooral in de hoekdelen van de Kreutzer- sonate. De finales van op. 24 en op. 47 vielen te snel en te gejaagd uit, terwijl de langzame delen, vooral in het ada- uit de Frühling-sonate en in het ge- riëerde andante van op. 47 de orna mentiek .die overigens op een moderne •leugel moeilijk bevredigend is te ver wezenlijken. een onrustige indruk maakte. Misschien was de belangrijkste oorzaak van het feit, dat deze Beet hoven-voordracht ons niet steeds Hervormde Rembrand twi jkgemeente over Gezin en Samenleving In het kader van de gezinsweck belegde de Hervormde wtjkgemcente Rembrand' wijk gisteravond een bijeenkomst in d' aula van de Boshuizerkade-school. waaroj de heer N. van Dalscn. hoofd van dez< ihool, een Inleiding hield over Gezin ei Samenleving. De wijkpredikant. ds. J. de Wit, opende de avond. Ds. De Wit. die c gedeelte uit Efeze zes voorlas, wees erband met de vele vragen, die In di groeiende wijk, waar men elkaar zo w nig kent, rijzen, op de boodschap'van Schriftgedeelte. De mens, die voor I igezicht van God staat, moet in het dagelijkse leven door de liefdegaven Christus een antwoord kunnen geven elk levensprobleem. De heer Van Dalsen gaf in zijn inlei ding allereerst een overzicht van de onl- ikkeling van het gezin- Via het matriar chaat. waar een vrouw de belangrijkste figuur was in een groep van gezinnen, ontwikkelde het gezin zich naar het pa triarchaat. waar de man in het midde'.- KANTOORMACHINES Demmenie Haarlemmerstraat 184 Te lef 21400 Vereniging voor pedagogiek Pedagogiek. Het resultaat van de ledenwerfactie was 53 nieuwe leden, waardoor het totaal-aantal nu 381 bedraagt. Geen wonder, dat de voor zitter, de heer H. A. Vriend, tevreden was. Op deze eerste avond van het seizoen kon hij bovendien vele aanwezigen verwelkomen. Dat er nog interesse is voor avonden, die niet uitsluitend ontspanning ten doel hebben, is een grote steun voor het bestuur. Als inleiding op de film De Parapluie aprak de heer J van Vliet, directeur van het observatiehuis De Schutsluis te Loos- drecht over het affectief verwaarloosde kind. Spreker ging er van uit, dat op voeden uitsluitend de plicht en het recht ?r oudere is. Wanneer de pedagogen een gedeelte van deze taak der oudere overnemen, blijven verantwoording schuldig aan de oudere, maar vaak ook aan het kind vraag die prof. Gunning door een kind laat stellen: „Wat hebt ge met nw lacht over mU gedaan?" snijdt diep in het vlees van de pedagoog. Ruimte en sfeer Opvoeden is ruimte geven aan sfeer scheppen voor een goede opvoeding. Wanneer we in het beschermen, het 6teu- ïn en leiden van 't kind tekort sohie- n, loopt de opvoeding mis. Wanneer het kind na de geboorte door de moeder niet geaccepteerd wordt, en het dus de essentiële moederlijke be scherming moet missen, dan gebeurt er iets verschrikkelijks in het kind. Het wordt in zijn verwachtingen gefrustreerd r treden stoornissen op in het emotio nele vlak. Een moeder kan het kind hygiënisch uitstekend behandelen, maar het toch ln de kou laten 6taan. door het niet de emotie van de hereniging te schenken. Meer kennis Nu is het affectief verwaarloosde kind njet Iets nieuws. Er zijn altijd moeders geweest, die hun kind niet aanvaardden, maar onze kennis van de mens i6 ver diept en aan deze kinderen wordt meer aandacht geschonken. Vroeger deelde men hen maar in bij de jfsychopaten. Het afwijkende gedragspatroon kan verschillend zijn, het ene kind kruipt weg, het andere zal door de drang om te leven agressief worden, of op andere manier van zijn aan wezigheid blijk geven. Met straffen wordt bij deze kinderen niets bereikt; men moet dieper grijpen. Dit laatste werd duidelijk gemaakt ln de film De Parapluie, de door Pro Juventute in Arnhem uitgebrachte film van Kees Brusse, naar een scenario van Mieke Verstraete en met muziek van Cor Lc- punt stond. Uit deze laatste vorm Is het moderne gezin gegroeid. In de eeuwen, die achter ons liggen, zien wij een toenemende ondermijning van het gezag. De man en de vrouv centraal' staan in het gezin, raken hun geloofszekerheid kwijt, met als gevolg eer vergelijking, die hij trok tussen het ge- vergelijking, dei hij trok tussen het ge zinsleven op het platteland en dat in dc stad. concludeerde de heer Van Dalsen. dat het gezin op het platteland beter functioneert. De maaltijd, een belangrijke factor 't gezin, wordt in de stad vaak gestoord. In onze maatschappij zijn wij aangewe zen op de zondag. Als die zondag zijn plaats niet meer behoudt, is er niets om het gezin bij elkaar te houden. In hei gezin moeten, aldus de heer Van Dalsen, normen en regels aanwezig zijn. In dit verband wees de heer Van Dalsen op hel belang van de Christelijke school, waai het jonge kind opgevoed wordt tot de gemeenschap met God. Ook de Kerk ls een factor om het gezinsleven op hoger plan te brengen. Prof. dr. De Roever in Amsterdam benoemd De gemeenteraad van Amsterdam heeft met algemene stemmen tot gewoon hoog leraar aan de gemeentelijke universiteit benoemd prof. dr. W. P. de Roever, hoog leraar in Leiden. Prof. De Roever doceert petrologie, mineralogie en mineralogischi kristallografie. De nieuw benoemde hoog leraar is op 7 maart 1917 in Amsterdam geboren en studeerde daar geologit 1937 maakte hij deel uit van een geolo gische expeditie naar de kleine Soenda- eilanden onder leiding van prof. H. A. In 1940 promoveerde hij cum laude. Na de oorlog wa6 hij tot 1949 geoloog bij de dienst van de mijnbouw in Nederlands- Indië, daarna lector in Amsterdam er sedert 1955 hoogleraar in Leiden. Opvoering Iphigenie Het bericht van gisteravond over de opvoering door het gezelschap van de Ruhrfestspiele van Iphigenie auf Taurls behoeft nog een toelichting. Dit gezelschap >p 8 november niet het klassieke dra van Euripides opvoeren, maar het stuk van Goethe. vermocht te overtuigen, wel hierin gelegen dat de concertgevers niet duidelijk fraseerden, zodat de in Beethovens stijl zo essentiële moti- vische en thematische opbouw on voldoende transparant werd. Waar schijnlijk zou dit recital bevredigen der en boeiender zijn geweest indien men zich niet tot Beethoven had be perkt: de romantische en moderne literatuur zou menig werk hebben geboden waarin dit duo tot hoge interpretaties zou zijn gekomen. Na al deze bezwaren moet wel worden vastgesteld, dat deze avond niettemin veel schoonheid heeft geboden, zowel violistische en pianistische schoonheid. Vooral Krebbers' ongemeen grote virtio- dwong tot grote bewondering, met in de monumentale Kreutzer-sonate. Eigenlijk behoren Beethovens vioolsona- s tot de moeilijkste, die voor piano en ooi werden geschreven, juist omdat het noodzakelijke evenwicht tussen de beide klankdomeinen hier, veel meer dan bijv. bij Mozart, zo uiterst moeilijk is te be- De op zichzelf toch wel bijzondere prestaties wekten bij de toehoorders veel geestdrift, waardoor een toegift werd af gedwongen: het adagio uit de sonate op. 301 van Beethoven, zodat de avond stijlvolle wijze werd besloten. Dr. J. van der Veen Recordhausse in Wallstreet De Newyorkse effectenbeurs heeft gis- eren de grootste hausse doorgemaakt sinds 28 jaar. Na eergisteren tot laagtepunt sinds 30 maanden te zijn ge daald, veerde zij gisteren op en boekte de grootste gemiddelde winst sinds 14 november 1929 met stijgingen van 1 to 10 dollars per aandeel. In het eerste beurs- uur werden 1 miljoen aandelen verhan deld en de tikker kon de om ret van grote posten aandelen niet bijhouden. De koers stijgingen liepen tot 2 dollar op, tot 4 vooi Chrysler, waarschijnlijk Ln verband mei het succes bij het afschieten van het ge leide projèotiel Jupiter. Later overwon de markt een neiging tot winstnemingen, steeg tot groter hoogten bij stromen van aankopen en sloot op het beste punt van de dag, waardoor de liezen van maandag m dinsdag meer uitgewist werden. In het geheel wa tikker een uur en 40 minuten lang achter soms wel 8 minuten. Volgens makelaars is het herstel een gevolg van Eisenhowers besluit om door middel van redevoerin gen vertrouwen te wekken, terwijl teven: van een technisch herstel sprake was. Hei gemiddelde van A.P. voor 60 aandelen steeg 5,50 tot 156,70 dollars, van industriële 8,90, spoorwegen 5,40, uéilities 1,50. Van de 1232 verhandelde fondsen stegen er 97! en daalden er 134. Dc omzet was 4.6 mil joen aandelen tegen 5,09 min dinsdag. De koerswinst van alle genoteerde fondsen wa6 27 miljard. VERZENDING ZEEPOST Met de volgende edhepen kan zeepo6t worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter po6t moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ss High- land Monarch, 29 okt.; Australië: ss Wa terman, 28 okt.; Brazilië: ms Montferland. okt.; Canada: ms. Johan Willem Fri60. 29 okt.; re American Trapper, 2 nov.; Chili: via New York, 30 okt.; Indonesië: Oranje, 2 nov.; Ned. Antillen: ms Agamemnon, 29 okt.; Suriname: ms Doris. 30 okt.; Unie van Z.-Afrika en Z.W. Afrika: ms Winchester Castle 2 nov.; its-Oost-Afrika: via Frankrijk, 2 nov. Inlichtingen betreffende de verzendings data van po6tpaketten geven de postkan- LEIDERDORP Begroting 1958: nadelig saldo De begroting voor de algemene dienst voor 1958 vertoont op de gewone dienst oen nadelig saldo van 205 732.55, zo heb ben B. en W bekendgemaakt en op de kapitaaldienst een nadelig saldo van f 2.023.105.11. De saldi van de bedrijfs- bcgrotingen zijn in de gemeentebegroting opgenomen. In het voorwoord bij deze begroting gaan B. en W. uitvoerig in op de oorzaken van het tekort op de gewone dienst. Dat voorwoord is echter nog niet verschenen, zodat wij op de begroting later terug komen. Harmoniekapel hield jaarvergadering Gisteravond heeft de Harmoniekapel Leiderdorp zijn tweede jaarvergadering gehouden. De voorzitter sprak een wel komstwoord. Hij hoopte op een voortzet ting van de goede samenwerking. Uit het jaarverslag van de penningmeester bleek, dat er een kassaldo is van ƒ11.22. Toch moet de financiële toestand in de gaten worden gehouden. De secretaris merkte in zijn Jaarver- ag op, dat men een druk jaar achter rug heeft. Er zijn tal van serenades "geven. Het ledental is ongeveer gelijk gebleven, zodat de propaganda niet mag orden verwaarloosd. De heren Spaargaren. De Ruiter en Geerlof werden in het bestuur gekozen, respectievelijk als voorzitter, tweede pen ningmeester en secretaris. Besloten werd de bazaar half februari houden. De voorzitter drong aan op •ders medewerking. De opbrengst kan aar al te best worden gebruikt. Na de pauze was er een gezellig sa- enzijn. Agenda gemeenteraad Morgenavond kwart voor 8 komt de raad bijeen. Agenda: voorstel inzake de verdere verkoop van bouwgrond gelegen iplex V van het grondbedrijf, voor stel tot medewerking voor de stichting een r.-k. kleuterschool, aanbieding gemeente- en bedrijfsbegrotingen, be noeming van een begrotingscommissie, vooretel inzake de bezoldiging van de secretaris en de ontvanger, voorstel tot verpachting van het pachtrecht van de zandput in de Kalkpolder, vooretel in zake het verrichten van achterstallig on derhoud aan de woningen in het Van Leeuwenpark, voorstel inzake het aan gaan van een kasgeldlening. Willem Vronkenlaan Het gemeentebestuur heeft overwogen, de Willem Vronkenlaan voor het auto verkeer af te sluiten, maar de raad be hoeft daarvoor geen voorstel te ver wachten, omdat dit voor de bezoekers van de tennisbanen groot ongerief zou kun nen veroorzaken. Bestrating van de laan is in verband met de financiële omstan digheden niet mogelijk. Verkoop van bouwterrein Het bouwrijpmaken van complex 5 van het grondbedrijf is nu zover gekomen, dat weer tot verkoop van bouwterrein kan worden overgegaan Aangezien in het voorjaar van 1958 ook de verbinding met de Ericalaan tot stand zal komen, waardoor het gehele complex wordt ont sloten, kunnen ook de gronden langs de Mauritssingel spoedig worden bebouwd. R.K. kleuterschool Het bestuur van de r.-k. parochie te Zoeterwoude-Hoge Rijndijk heeft B. en W. verzocht medewerking te verlenen voor de stichting van een kleuterschool. Het verzoek voldoet aan de in de wet gestelde eisen. In afwachting van dfe bouw school zullen de leerlingen voor lopig worden ondergebracht in oen van de lokalen van de r.-k. lagere school. Er zijn nu in Leiderdorp drie bijzon dere kleuterscholen, te weten 1 aan de M. P. Splinterlaan. 1 aan de Hoofdstraat an de Willem Vronkenlaan; de 2 zijn christelijke 6cholen en de laatste is een neutrale. Cefa-film Vanavond om acht uur vertoont de Cefa in de Gereformeerde kerk de film De pastorie van Hinton. Jachtrecht De heer Chr. R. Hendriksen te Zoeter- woude heeflt B. en W. verzocht, het jacht recht te mogen pachten van de zandput :n de Kalkpolder. Hij is reeds pachter van het recht van de Acbthovenipolder. B. en W. stelien voor, het jachtrecht te ver pachten voor de duur van drie jaar en de prijs van 25 per jaar. Dom irdai Stadsgehoorzaal, 8 uur: K. en O., Ned Kamerorkest met al« 6ollst Szymoo Gold- n Burcht, 8 uur: filmavond Li6sone Lindeman Herengracht 34. 8 uur: Leidse Smal- fllm-Liga, vertoning van 6 films. Pieterskerk, 8 uur- evangelisatiebijeen- >mst, sprekers: ds. J van der Wiel. ds Heule en ds C van der Weele, me dewerking Geref kerkkoor en Fr. van der Reyden orgel. Geref Kerk Herengracht. 8 uur: her denking 90-jarig bestaan Zondagsschool „Zaal uw zaad in de morgenstond" Zoeterwpude: Hervormde kerk 7 uur: overdracht en inwijding gerestau reerde kerk. Antomus-clubhuls, 8 uur: Leidse accor deonvereniging Accordanto. concertavond Vrijdag Het gulden Vlies. 8 uur: Leidse Assu rantie-Club, P. J. G. Schmidt te Den Haag /er „Automatisering en verzekering' Pieterskerk, 7.15 tot 7.50 uur: avondge bed. Anatomisch-embryologisch laborato rium, 8 uur: K. en O., prof. dr. J. Dank- meyer over „Enkele aspecten van he' issen vraagstuk". Schouwburg. 8 uur: K. en O., extra voorstelling door Ned. Comedie van „Het park 8, telefoon 26274. gerpredikant C. M. Graafstal te Den Haag. Gymnasium Fruinlaan, 8 uur: Leidse commissie voor internationale samenwer king, Th. J. C. van Hout over „Grieken land, mooi maar arm land". Cursuszaal psychiatrische polikliniek (achter hoofdgebouw van Jelgerema-kli- niek), 3.45 uur: opening nieuwe afdeling van psychiatrische universiteitskliniek. Herv. wijkgebouw Levendaal, 8 uur: centrale A.-R kiesvereniging, Chr. v. d. Heuvel over „De huidige financieel- eco nomische situatie". Herv. wijkgebouw Bethel, 7.45 uur: jaar vergadering Herv. mannenvereniging ,,De Here is onze Banier4. Oegstgeest: patronaatsgebouw, 8 uur: propaganda-feestavond van Leidse speeltuinvereniging „Vogelenwijk". Zaterdag Schouwburg, 3 tot 5 uur: receptie J. M. N. Hartwijk, vijftig jaar toneelbediende. Antonius-elubhuis. 2 30 uur: jeugdmid- dag speeltuinvereniging Zuiderkwartier. Stadsgehoorzaal. 8 uur: feestavond Clos en Leembruggen. Apotheken De avond- en nachtdienst van de apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door de Doeza-apotheek, Doezastraat 31, tel. 21313, de apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18. tel. 20523. cn de apotheek te Oegstgeest, Wilhelmina- Ei". Foyer gehoorzaal. 8 uur: afdeling Lei den Ned. Chr. Reis-Vereniging, P. var Zelfde te Voorburg over Italië, met film Tentoonstellingen De Lakenhal, dagelijks van 10 tot 4 uur (tot 6 november): schilderijen cn teke ningen van Frans Hazeveld. Kees Roem- burg en Will H. Tweel.uysen, Boerhaavezalen, 25 en 7—9 uur: ten toonstelling van L.K.C., tot 26 oktobe*.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3