CHRISTELIJK Gekortwiekte cultuur komt op ons af Ouderlingen Christelijke Geref. Kerken bijeen Puzzel mee ZWITSAPLAST 'Een woord voor vandaag Kanttekening I Drie uitgaven ten dienste van liet godsdienstonderwijs Nederlandse Oecumenische Raad schrijft over de kernwapens u INNSBRUCK "1 Uit Amerika In De Hervormde Kerk schrijft de heer N. J. G. van Schouwen burg over gekortwiekte cultuur, die uit Amerika op ons af komt. Hij begint met de „verkorte be werkingen", die de „voornaam ste" dingen uit oorspronkelijke romans geven en het lezen van een boek in zijn geheel over bodig maken. ..Men" wil blijk baar alles zo vlug, zo goed en zo kort mogelijk ook geestelijk. JIET niets verschijnen M» i" overal boekjes, die het onder werp ,,geen tijd" aan de orde stellen. Op dit verschijnsel heeft zich daarom blijkbaar een Ameri kaanse uitgever geworpen, die het niet meer voldoende vond om de goede voorbeelden van de we reldlitteratuur in goedkope uitga ven zoals wij die in ons land ook kennen (en waarderen!) voor iedere beurs beschikbaar te stellen, maar die nu. omdat men toch niet werkelijk de tijd en de rust meer neemt om te lezen, zijn (materiële) heil gaat zoeken in een soort van litteratuur fabriek. AMERIKA LAAT ONS nog van O enkele nieuwigheden kennis De vlootbasis van Newbury heeft namelijk een kapel gekregen. Za kelijkheid en vlotheid hebben ge maakt, dat dit kerkje geschikt is voor alle godsdiensten. Het heeft daartoe een draaibaar altaar, ver deeld in enkele sectoren. En het hangt er nu maar helemaal vanaf welke sector men vóórdraalt, om de kapel te kunnen gebruiken voor de godsdienstoefening van r.katholieken of Luthersen. presby terianen of anglicanen. Naar keu- De „symbolen", die elke sector sieren, bijv. het kruis in verschil lende vorm of uitvoering, kunnen gemakkelijk worden weggenomen, als de Joden hun godsdienstoefe ning moeten hebben. De christe lijke symbolen maken dan plaats voor de joodse. EN DAN is er het telefoongebed. Ds. Bonnel var- de presbyte riaanse kerk in Manhattan geeft elke dag een nieuw gebed voor de geluidsband, en wie wil draait maar een bepaald nummer en ..krijgt" het. Dat doen in de staat Washington al 17 steden. En in San Francisco wordt het nummer van het telefoongebed 100.000 keer per maand opgebeld... Wij kennen in onze buurt ook reeds een dergelijke telefonische zielszorg. In Berlijn, in Helsinki en elders, ook. de laatste tijd. in Rot terdam. Daar is het voorlopig al leen nog een bed en is de zaak in handen van een gereformeerd pre. dikant. Het valt ons intussen telkens weer op. dat als er zich zulk een nieuwigheid voordoet, alle kran ten dit vermelden alsof nu einde lijk het laatste en juiste woord in de pastorale zorg gesproken is Dat is het natuurlijk niet! Want in dien heel de ziels - -rp n?r ;o een moderne wereld zich zou afspe. len via zulke mechanische wegen, dan moeten we toch wel degelijk beducht zijn voor een nieuw ver schijnsel: zielloze zielszorg. We geloven namelijk niet dat het ge bed. het bed en bovenal de omgang met God zo verspreid en ver breid en verkrijgbaar moeten zijn als het telefonische weerbericht. dat er een speciale predikant gekomen is voor de brandweermannen. 2000 in getal. Wij hebben er. ook in ons blad, wel eens de spot mee gedre ven, met al die speciabsering, en enkele jaren geleden eens geschre ven. of de kerk nu zo ver moet gaan. dat ze aparte predikan ten aanstelt voor de nachtwagen- poetsers bij de spoorwegen en voor de brandweerlieden. In Ame rika is het dus al zover. En de brandwachts vinden het uitstekend. Zij gaven hun dominee zelfs al een (vuurrood) auto'tje-met-sirene, waarmee hij nu de hele week de 7 brandweerkazernes kan bezoeken om met de op een brand wachten- i de maaltijden te ge- i te praten. bruiken 4 Groeiende belangstelling (Van een onzer redacteuren) Het contact van ambtsdragers in de vorm van ouderlingen- en diakonale con ferenties heeft in het kerkelijke leven van de Christelijke Gereformeerde Ker ken aangeslagen, zo constateerde giste renmorgen de heer K. Geleynse uit Den Haag. Hij behoefde voor zijn bewijsma teriaal niet ver te zoeken: voor hem in het kerkgebouw aan de Wittevrouwen- singel te Utrecht zaten Vle deelnemers aan de ouderllngenconferentie ln nog groteren getale dan vorig Jaar. Het contact in de vorm van conferen tiesamenkomsten hebben de ambtsdra gers beslist nodig, zo zei de heer Geleyn se. al zou het op classikaal niveau veel beter kunnen. Aan de ene kant dreigt de ouderling onder te gaan in de sleur van het ambt én in de jacht van vergaderin gen. huisbezoeken en commissies. An derzijds kan hij gedrukt worden door het besef, dat hij van het vele werk zo wei nig goed terecht brengt. De ouderlingen conferenties brengen hem de (schrale) troost, dat zijn moeilijkheden die van velen onder de broeders zijn. Maar meer nog kunnen zij de gelegenheid zijn om de zaken waar het om gaat weer dui delijk voor ogen te krijgen. De heer Gelynse zeide, dat de hoog- heid van het ambt niet op het gelaat moet liggen, maar moet blijken in de trouw waarmee het werk gedaan wordt. Hierop wordt in de gemeente gelet, wel licht het scherpst door de jeugd. Uit een enquête onder leden van chr. geref. jeugdverenigingen die ano niem antwoord konden geven op de vraag: Hoe zie je de ouderling en wat verwacht je van hem was gebleken, dat de jeugd de moeilijkheden van het ambt niet onderschatte. Als zij be grip vraagt van de ambtsdragers is dat juist omdat zij het ambt niet ver acht. Een ander punt, dat de voorzitter in zijn openingswoord aanroerde was het karakter van de kerkeraadsvergadering. Laat eens de map met ingekomen stuk ken liggen en laat de vergadering „on derling „misbezoek" wezen. Forum de betere pleister OPGAVE PUZZEL NO. 50 KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1 Naaldboom. 3 vogel, 5 Levendig, 9 Gereedschap. 10 Visgereedschap, 15 Kroontje van fruit. 16 Rookartikel. 18 Fruit, 19 Bijbeltekst. Vertikaal: 1 In sterkte afnemen. 2 Dier, 4 Deel van een wiel, 6 Strijdperk, 7 Vogel, 8 Reeks. 11 Kaartspel. 12 Onbe- timmerde plaats, 13 Spil, 14 Landbouw gereedschap, 17 Boom. Een forum onder leiding van de heer Geleynse waarin voorts zitting had den de ouderlingen M. D. Stafleu en L. de Bruyne met prof. W. Kremer en ds. o |D. H. Biesma zette zich aan het be- fn spreken van ingezonden vragen. ,n 10 Bij die vragen waren er. die het kerk recht betroffen (bijvoorbeeld over de classicale behandeling van instructies) Een andere ging over de gebedshouding in de kerk: een middelmatige zaak, vond het forum, zolang die houding maar biedig is. Een aparte houding voor r achtte prof. Kremer beslist niet nieuw-testamentisch. Heel even dook het woord knielen terloops in het gesprek op, maar men ging er niet op door. Bij een vraag naar avondmaalsdiensten in stichtingen van barmhartigheid, zei het forum, dat het ambtelijk karakter van de bediening van het sacrament niet bepaald wordt door het feit dat een pre dikant die handeling verricht, maar doordat een kerkeraad daarvoor verant woordelijk is. In interkerkelijke stich tingen zouden dat raden van verschil lende kerken, naar toerbeurt kunnen zijn, waarbij niet-leden van de betreffende kerk als gast zouden kunnen aanzitten, zij daartoe gerechtigd zijn. Er uitbreidde tot het gokelement ln de christelijke barmhartigheid. Hjj zei daar niet mis te verstane dingen over. Ouderling Stafleu kon zich echter niet bijzonder over het gokelement ln kran ten en reclame opwinden: hij von\I dat een modeverschijnsel. Ieder was het er intussen over eens, dat de materialisti sche levenshouding die de prjjs boven het goede doel stelt of het geld boven het principe (want we zijn toch tegen gokken), bijzondere aandacht verdient. Alleen wist ouderling De Bruijne niet, waar het materialisme begon. Als zijn zoontje een rebus oploste en een autoped won, was dat dan materialisme? Des middags heeft ds. H. Toorman te 's-Gravenhage gerefereerd over het on derwerp „Gemeente-opbouw". Beroepingswerk NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen te Veenendaal (vijfde predi kantsplaats): G. van Estrik te Nieuw- land. GEREF. KERKEN (OND. ART. 31) Zuidhorn: J. Faber t« van Houdt te Uithuizer- Deventer meeden, CHRISTELIJKE GEREF. KERKEN Beroepen te Woerden: G. J. Buys te Papendrecht; te Tholen-Oud-Vossemeer: J. van Doorn te Ermelo. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Elspeet: W C. Lamain te Grand Rapids; voor Middelburg: W. Hage te Nunspeet. Verklaring van gewezen rooms-katholieken In een het vorige weekeinde te Laren gehouden beslofen conferentie van gewe zen rooms-katholieken is de volgende resolutie aangenomen. ..Wij. gewezen rooms-katholieken getuigen, steunend op de heilige Schrift alleen, dat Jezus Christus de enig, vol komen en persoonlijke Zaligmaker der Wij getuigen, dat wij deze rijkdom volle blijdschap en vrede hebben gevon den in Jezus Christus door het geloof al leen. Wij getuien. dat wij deze rijkdom hebben ontvangen door genade alleen. Wij roepen onze vroegere geloofdsge- noten op om op zoek te gaan naar deze sohat in de akker, die wij door Gods goedheid gevonden hebben in Christus Jezus. Wij geven hun de verzekering, dat on- gebeden hen zullen vergezellen op hun wellicht moeilijke weg naar het licht. Gaarne zijn wij bereid hen ook verder te dienen met onze liefde, ons woord en onze daad". Zo zegt Prediker het als hij het heeft over de zin van het leven: Want in veel wijsheid ligt veel verdriet en als iemand kennis vermeerdertvermeerdert hij smart. „Een moeilijk te hegrijpen uitspraakToets hem maar aan uw eigen leven. Misschien bent u een van die mensen die weinig spreken maar zoveel te meer zien en horen. Die altijd zoeken naar het waarom en hoe en zich verdiepen iji de beweegredenen. Die trachten het menselijk hart te doorgronden en de menselijke ziel te peilen. Wijs zijn deze mensen, ja. Maar hoeveel verdriet ligt er aan hun wijsheid ten grondslag? Want wie zich verdiept in de mens, die verdiept zich in verdriet! Of misschien bent u een van die mensen die maar het liefst alleen zijn met hun boeken en kranten en tijdschriften. De mensen van wetenschap, de geleerden, Juist in een tijd als deze waarin geleerden een haast beslissende rol spelen bij de vraagstukken van oorlog of vrede, een tijd wgarin de superbom en de superraket in staat zijn werelddelen te vernietigen, juist nu is die uitspraak zo duidelijk: „Wie kennis vermeerdert, vermeer- dert smart!" Wat is de zin van uw leven? Uw wijshei? Uu kennis? Hoe arm zijt ge dan. Want zo moet het zijn, ook in uw leven: „Vreest God en eert Zijn geboden!" NIET BIJ BROOD ALLEEN ]7R is reden om op deze plaats, waar wij bij tijden de aandacht ves tigen op een belangrijk boek, een zware strijd, die deze enkeling, een uitvinder, te strijden heeft voor dat hij met zijn uitvinding de er- zijn culturele dan om zijn kenning heeft gevonden waarop hij Zakdoeken voor dames en heren Boek OPLOSSING PUZZEL NO. 49 I Horizontaal: 1 Kobold. 6 Sr.. 7 Blèren. 9 Tot, 11 Mees. 12 Roep. 14 M.g. 16 O.T.. i 17 Pa. 18 Fr.. 19 Ezel. 21 Mate 23 E<ïe. 24 Gering, 26, En. 27 Metaal. Verticaal: 1 Kroot, 2 B.B., 3 Olm, 4 Leemte. 5 Dreg. 6 Strop. 8 iEs, 10 Te 13 Portie, 15 Falen, 17 Pedel, 18 Farm, 20 Ze. i 21 Me, 22 Ent, 25 Ga. VAN DL DAG Algemene vergadering C.V.O. uezworen nameraaen, aoor i-eon "«i Urls. vertaald door H. C. E. de Wit- nadering op woensdag 30 oktober te Boonacker. Oorspronkelijke titel Zwolle in de hervormde kweekschool. 1 landia N.V. -,a de opening te 10.30 zal de voorzit- de heer H. W. Tilanus een rede Drie jaar na de eerste druk roman over de mariniers van het roem ruchte Zesde, „de beste afdeling van het Korps", is de twintigste druk ln de boekwinkeletalages verschenen. Dat dit boek wordt gelezen wordt hierdoor vol doende bewezen. De twintigste druk een goedkope uitgave in een frisse band gestoken, waartegen echter de kwa liteit van het bedrukte papier ongunstig afsteekt. Ambt neergelegd Ds. C. Houtman te Zwolle heeft zijn ambt in de Gereformeerde Kerken neergelegd, zo is zondag van de kansels in Zwolle bekendgemaakt. Ds. Houtman werd in 1909 geboren. Hij is predikant geweest te Noordeloos (1934), Maarssen (1940). Bodegraven (1945) en sinds 1948 te Zwolle. j uitspreken. Alliance-zendingssamenkomst Het Alliance zendingscentrum Pa- rousia, dat reeds vijf zendelingen naar centraal-Nieuw Guinea heeft gezon den, belegt op woensdag 30 oktober een zendingssamenkomst in de vrije evangelische kerk te Utrecht. Achter St. Pieter, die om half acht 's avonds begint. Ér wordt gesproken door rev. R. M. Chrisman uit New York, die juist een bezoek heeft gebracht aan de Philip- pijnen. Japan, Indochina en India, en door rev. W. Könneman. directeur van Parousia te Naarden. Er wordt .een film vertoond van het werk in de Baliemvallei. Advertentie Godsdienstonderwijs. wij geven de naam voor een be tere, maar geloven niet dat die zich onmiddellijk zal aanmelden. Hij bedoelt aan te duiden een vak, dat het mooiste, maar ook het meest verguisde van de schooltijd kan zijn. Van verschillende zijde ontvingen wij publicaties ten behoeve van dat godsdienstonderwijs, die wij op deze plaats willen aankondigen. De FEDERATIE IKOS-N.P.B. is de op het eerste gezicht nogal duistere jonge Russische schrijver Vladimir boek in Rusland veel ophef gemaakt. ternationale Uitgeverij Duphare, ook een nieuwe geest en van een nieuwe een Nederlandse vertaling uitgeko men, verzorgd door Nic. Scheepma ker. De lezer zal zich herinneren, in elk geval was het boek tegelijk dat er om de vertalingen van dit een bewijs van de stelling, dat de opmerkelijke Russische boek een en menselijke geest zich uiteindelijk ander te doen is geweest. Behalve niet laat dwingen, dat in de mens deze vertaling van Scheepmaker is het verlangen i er namelijk ook een, waarop de 0m waarlijk n communisten nogal invloed hebben naar de hem ingeschapen drang geoefend met het gevolg dat er hier opdracht. En zodra zich daartoe en daar iets is geschrapt. maar enigszins de mogelijkheid Men weet nu ook het opmerkelijke voordoet, zal de mens daarvan ook van dit boek: namelijk dat het in doen blijken. Rusland kon verschijnen. In dit boek Dit boek het bewijs voor een ver- vinden wij beschreven het verzet andering in Rusland zelf? Voorlo- van de enkeling tegen de collectivi- pig zien wij het in elk geval als een teit, een collectiviteit die hem be- erkenning van het fiasco, waarop i\ - EEN BETER KLIMAAT DE het eerste gezicht nogal duistere Bi van een reeds twaalf jaar be staande instelling, die haar werk steeds uitbreidde. De naam staat voor het In terkerkelijk Overleg in Schoolzaken, dat in federatie met de Nederlandse Pro testantenbond beoogt één interkerkelijke protestantse aanpak van de oplei ding en inschakeling van bevoegde klas seonderwijzers in het godsdienstonder- maar nog beter kan. Het diploma is ove rigens gelijkgesteld aan het hervormde kerkelijke testimonium I. De oude gestencilde IKOS-cursus is vervangen door een Leidraad voor het godsdienstonderwijs op kweekscho len. een uitstekend verzorgde uitgave van Wolters, waar de schrijver van het jaarverslag met trots op kan wijzen. Bij een aankondiging van deze „Lei draad" stellen wij voorop, dat het boek! Spierpijn of rheumatiek? Flink wrijven met Klooster balsem, die diep in het weefsel dringt. Kloosterbalsem wrijft de pijn wegJ kerken, de raad van ministers en de beide kamers der Staten Generaal, achtei de conclusie gesteld van het centrale comité van de Wereldraad van Kerken in deze kwestie. Het centrale comité heeft In de afgelopen zomer een verklaring afgelegd over de proefnemingen met kernwapens. In de conclusie waarvan het centrale comité aandringt op stopzetting van atoomproeven, hetzij door alle partijen tezamen, hetzij door Individuele landen. W e 1 wordt erkend dat het vraagstnk van de stopzetting van atoomproeven moet worden .beoordeeld in het kader van het ontwapenlngsvraagstuk en de Internationale veiligheid in het algemeen en dat een programma van ontwapening in etappes zal moeten verlopen. De Oecumeni sche Raad kan deze conclusie van het centrale comité tot de zijne maken, mits gelezen In het kader van de documenten, waarop zij is gebaseerd: een pre-advies van de commissie van de Wereldraad voor internationale zaken. De Oecumenische Raad acht het. blijkens het schrijven, verantwoord dit pre-advies als basis voor de verdere gedachtenwisseling in de kerken te nemen. Tevens zal de Nederlandse commissie voor internationale zaken het ontwape- ningsvraagstuk nauwkeurig b'.ijven volgen. Over de gevolgen van de atoomstraling, zowel'bij gebruik van radio-actieve stoffen voor vreedzame doeleinden als ten gevolge van atoombomproeven, zullen, besluit de brief, binnenkort gezaghebbende publikaties van de Verenigde Naties en van de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen kunnen worden verwacht. wijs. dat op de school gegeven kan vrordro. achtergrond. Daarom gaan wij Deze Federatie van IKOS en NPB wil op de theologische veronderstellingen die eruit spreken. in d duic BRITSE REGERING heeft voor leider der liberale (oppositie)partij ^eo< de vervanging van sir John een debat in de volksvertegenwoor- 'ate' Harding do«.r sir Hugh Foot als gou- diging aangekondigd. De bedoeling was verneur van Cyprus een voor Enge- van de oppositie is duidelijk: zij hoo land gunstig ogenblik gekozen. Wan- wil de regering onder druk zetten verl neer straks dc Assemblee van de vóórdat de kwestie Cyprus in de Ver. Naties de kwestie Cyprus he- VN-Assemblee ter sprake komt. spreekt, zal de Britse delegatie on- Een overbodige poging, daar het getwijfeld deze commandowisseling, kabinet van Karamanlis zeker het aen waarbij een militair plaats maakt uiterste zal doen om te maken wat |Bjet van te maken Is. In het bezoek gen: 1 Engeland, van de Joegoslavische vice-presi- dend een beter klimaat voor onderhande- dent Kardelj heeft de Griekse mi- de f lingen te scheppen. Het is een zwak nister-president een welkome aan- ^ad argument, dat slechts nut kan heb- leiding gevondeh, het debat dat verk ben, wanneer inderdaad gebruik oorspronkelijk maandag jl. zou zijp ,ïnv wordt gemaakt van de gunstiger si- begonnen uit te stellen. tuatie. Intussen zit Engeland nog met de ir De verzetsbeweging Eoka heeft tot netelige kwestie van de door de bij h opluchting van allen, die het pro- Commissie van de rechten van de ïn bleem Cyprus ter harte gaat, haar terreur lange tijd gestaakt, maar en kele dagen geleden is de strijd weer land op Cyprus het Europese ver even opgeleefd. HeJ vraagstuk is nog drag van de rechten van de mens lit godsdienstonderwijs, uwe schatting 69 procent van de leer ingen der openbare scholen bereikt wordt, verbeteren door inschakeling van een zeer groot aantal leerkrachten van die school zélf. Daarom worden diplo ma's uitgereikt en werd HkHH ke cursus samengesteld. lagere verstaan moet worden vanuit zijn eigen I steeds niet opgeloSt. Een gevaarlij- heeft geschonden.- De commissie 1 ke vuurhaard blijft smeulen. Het is heeft Engeland verzocht, waar- dan ook te wensen, dat middelen nemers naar het eiland te mogen gevonden worden om te voorkomen, dat de strijd opnieuw oplaait. Uitnemend is intussen de waarschu wing van prof. dr. J. Sevenster, dat vrij blijvend bijbelonderricht niet mogelijk is. Het gaat niet om het bijbrengen van g^rlftpïij. I kennis, maar om het levensfundament. j De vertelling behoort dus zeker geen In het jaarverslag lezen wij, dat aan I Illustara-tie. t® 130 personen een IKOS-diploma werd „christelijke beroemde •n maatschappelijke deug- uitgereikt- Over het peil der examens i den", k».fail het geloof in Jezus als de wprdt opgemerkt, dat het beter wordt. I Chrtotus da< trouwens een volstrekt onbijbels begrip. In zijn woord vooraf vertelt de voor zitter van het IKOS, prof. dr. M. A. Beek. dat men nog had willen wachten totdat pedagogen een nieuwe aanpak hadden kunnen aanbevelen. Daar dit nog niet kon. is deze Leidraad een voorlopige. De indeling is: Oude Testament (dr. H. A. Brongers), Nieuwe Testament (prof. dr J. Sevenster) Kerkgeschiedenis en kerkelijk leven (ds. O. V. Henkei. die ook de emdred-actie voerde) en de We reldgodsdiensten (ook door ds. Henkei). Een supplement bevat o m. een zéér in structieve behandeling van aard en plaats van het „bijbelonderwijs" op de oDenbare school, naam van hot bn«k wijst od beknoptheid en grote lijn. Ge lukkig heeft men dit ondervangen door een uitvoerige literatuurlijst na elk hoofdstuk. Onderwijs in het modern Hebreeuws te Utrecht (Van een medewerker) Als assistent van professor A. R. Hulst, hoogleraar in het Bijbels He breeuws aan de rijksuniversiteit te Utrecht zal de heer David Cohen zich belasten met de aan die universiteit ingestelde leergang letteren en wijsbegeerte. De heer Cohen, is onlangs na een achttienjarig verblijf uit Israel in Nederland terug gekeerd i ding hij is belast met de lei- het culturele ressort van de Nederlandse Zionisten bond. De heer Cohen is Groninger van geboorte. 100. Op het politiebureau sloot inspecteur Zuckwal- ler zijn la af. nadat hij het dolkmes bij de an dere bewijsstukken had gelegd. Hij voelde zich doorgedraaid en moe. De zaak was rond, de raadsels in de goede stad Innsbruck opgelost en Gustav Zucwaller was niet ontevre den over zichzelf. Dat kon hij in alle bescheiden heid wel zijn. meende hij voor zichzelf. Het was een ijdelheid, waarop hij zich zelden betrapte. LAATSTE TUSSENSPEL: In het luxueus inge richte kantoor te Osaka stond een goedgeklede Japanner voor het raam van zijn privé-werkka- mer. Hij keek naar het verkeer in de straat, drie verdiepingen lager. „Mislukt, dus mislukt," mom pelde hij, „Kawayoto is een dwaas, een m-<n van geen enkele waarde." Hij draaide zich on. «*n keek naar de secretaresse achter de schrijfn chine in de hoek van de kamer. Hij snauwde, toen hij het fragiele meisje toesprak: „Roep de chefs van alle afdelingen onmiddellijk in mijn kamer en verdwijn zo lang de conferentie duurt. Onmiddellijk!" Het meisje draaide nummers, sprak ving enkele woorden en even later drom den mannen, een tiental, bijeen in de kamer, waar de goedgeklede man achter een monumen taal bureau zetelde. „Mijne heren," begon hij, „het plan voor de nieuwe camera is van de haan. Voorgoed En in de conferentie, die volg de. werd besproken, wat er nu met de productie voor de komende weken moest gebeuren. Door gaan met de kletnbeeldcamera, die een succes was, of niet? Er werd besloten de productie voort te setten. De Japanner stuurde met een 'AZaadóeló in ho.w.8.n^ handbeweging zijn chefs weg en het meisje, dat de accuratesse van een rekenmachine aan de charmes van een geisha paarde, kwam binnen. Zonder geluid te maken. André Rost en Marianne van der Bij hadden genoten van de laatste dagen van hun vakantie in Innsbruck. Ze hadden zich gedragen als ver liefde mensen en als toeristen, die werkelijk „uit" zijn. Die morgen kwam er een heer in Gasthof Bay er. Hij vervoegde zich bij Mizzy. de receptionis te en vroeg naar Herr André Rost. De oude Anton werkte zich voor de zoveelste keer in zijn langdurige loopbaan de trap op en klopte op de deur van Kamer 14. „Er is een heer, die u wil spreken," zei de oude man. André was verwonderd: „Wal voor een heer? Wat nu weer. Anton? We beginnen toch weer niet opnieuw?" Hij grinnikte, en volgde Anton de trap af. „Herr Rost?" vroeg de heer. „Ja." antwoordde de Nederlander ,,Herr Rost, ik ben Klaus Richter, directeur van de Kamerawerke A.G. bij Keulen. Begrijpt u waarvoor ik gekomen ben?" André begreep het. Hij vroeg de heer Richter, of hij bereid was mee te gaan naar Hotel Neu Tirol en daar ontmoette de Duitse fabrieksdirec teur ook Marianne van der Bij. „Het is me een genoegen u deze cheque, ter waarde van tienduizend Mark te kunnen overhan digen." zei de man, na de kennismaking, die stroef begon, maar langzamerhand losser werd. André keek naar Marianne en Marianne naar André. Ze dachten aan hetzelfe probleem „Herr Richter, hebt u al kennisgemaakt met Gustav Zuckwaller, de inspecteur, die het eigen lijke werk deed?" vroeg Marianne plotseling. „Ik ben op het bureau geweest, ik heb daar een politieman gesproken. Ik geloof wel, dat hij Zuckwaller heette, maar hij wimpelde alle lof op u beiden af. Hij wilde er niet van horen. Kan het zijn. dat hij ergens teleurgesteld over „Dat is wel zeker, Herr Richter, dat zou iedej mens zijn, als hem een beloning ontging, die hem het meest toekwam." In het kort vertelde ze, hoe de zaak zich had toegedragen en ze vertelde ook, dat de hoofdcom missaris van Innsbruck onder geen voorwaarde wilde, dat zijn ondergeschikten een beloning aan vaardden. Het onderwerp werd daarna gemeden, maar Marianne telefoneerde inspecteur Gustav Zuck waller. die een kwartier later in de ontvangzaal van Hote] Neu Tirol verscheen: een gezette, ge moedelijke burgerman met een hangsnor. (Wordt vervolgd) Zowel in Engeland als in Grieken- heden van de subcommissie te ver- land is Cyprus een onderwerp ge- tragen. Ondertussen heeft het ver worden, dat in de partijpolitiek scheidene maatregelen genomen, rol speelt. De Britse Labourpartij die ten doel hebben, de Griekse heeft te Straatsburg ln de Assemblee klacht te ontzenuwen, van de Raad van Europa zijn afge- Het zal Engeland echter moeilijk vaardigde Kenneth Younger laten vallen, de waarnemers de toegang verklaren, dat Cyprus de gelegen- tot Cyprus te ontzeggen, hoe graag heid moet worden geboden tot zelf- het dit ook zou doen. Daarmede im- regering, waaraan verbonden het mers verhindert het deze „rechters" recht tot zelfbeschikking, met in- zich een objectief oordeel te vor- Younger zeide, dat zijn partij niet kan zien. gelooft, dat de verdeling van het Het jaar overziende, dat verlopen is eiland in een Grieks en Turks ge deelte een werkelijke oplossing in houdt. Een dergelijke verdeling 3 aanvaarding van de resolutie van de VN-Assemblee waarin onderhan delingen tussen de belanghebbenden dienen te worden als de rechten der lichte verbetering van het klimaat minderheden. Deze laatste kunnen is slechts van waarde als zij benut beschermd worden door het norma le systeem, waarmede in een demo cratie de minderheden gevrijwaard worden van onderdrukking. In Griekenland is op verzoek van de sing. GANDHI EN CHRISTUS wordt. Voor de Assemblee van Ver. Naties ligt er een kans om al thans in deze zaak bij te dragen tot het vinden van een werkelijke oplos-' f^ANDHI, de grote apostel India, heeft op de volken zijn ontzagwekkende land een Dit alles is het object geworden van een diepgaande studie, die dr. Otto Wolff aan de persoon van Gandhi me en nimmer te onderschatten in- heeft gewijd. Hij heeft TN DE BIJBEL een serie leerboeken voor de scholen van v.h.m.o., heeft prof. dr. W. C. van Unnik een deel ver zorgd over het Nieuwe Testa ment Het wil de middelbare scholie ren van 14 tot 16 jaar inzicht vermeer deren Ln de rijkdom van dit deel van de bijbel. Daarom heeft prof. Van Un nik veel weggelaten, maar er blijft ge noeg over. Het is eigenlijk een heel po pulaire Inleiding tot de bijbelweten- Het zal van de leraar afhangen, of het leren uit dit boek prettig is: maar het lezen ervan is het zeker. Wij vragen ons in dit verband af. of Wolters voor dit uiteraard weer goed verzorgde boek. geen ruimere lezerskring kan vinden. Het ls het waard. "KERKGESCHIEDENIS zou men ook onder godsdienstonderwijs kunnen rangschikken. Na de IKOS-opleiding en de middelbare school komen wij bij het u.l.o. terecht, waarvoor ds. P. Visser, gereformeerd predikant te Tilburg, een j e r b o e k van de kerkgeschiede- heeft geschreven. Het werd be-1 kroond als inzending voor een prijsvraag van christelijke mulo-scholenbond en van de chr. mulo-onderwijzersvereniging. Het boek is. dunkt ons. ietwat schematisch opgezet, maar dat behoeft voor de les in de klas geen bezwaar te zijn. Ruime aandacht is besteed aan in- en uitwen dige zending. Soms is de schrijver naar onze smaak te apodictisch. Indien de christelijke mulo-school interkerkelijk wil zijn. mag men niet zonder toelich ting neerschrijven. dat de Gereformeer- ooexjes ujkt ons. dat onbegrepen zinne- twee deeltjes van goede illustraties die de Gemeenten een doperse en wettische tje uit het hoofd geleerd worden. Zo is ons niet alle authentiek lijken De kaar inslae hebben: weten de leerlingen nog üt boekje een uitdaging voor de onder- tjes zijn duidelijk, al waren de begrin- daarmee bedoeld wopdtHet gevaar vijzer. pen „Lutherplaatsen" en Calvijnpla-t- van ds. Vissers systeem van vragen-1 Uitgever Kok voorzag de tweemaalsen" ons onbekend. vijnpia ,t vloed gehad. Hij is een van de aller grootste politieke, doch meer nog geestelijke leiders geweest. Ook een van de geestelijke leiders. Als geestelijk leider had hij veel, dat hem in de verte aan Christus deed denken. In feite moet hij wor den beschouwd als een indrukwek kend tegenstander van het christen dom en nader van het christelijk" geloof. De figuur van Gandhi dient, ook nu, na zijn overlijden, gekend te wor den door ieder die enig inzicht wil JUL»»-. hebben in de bewegende krachten het doet uitkomen, "waarin de leer van onze tijd. Door welke gevoelens van Gandhi, die hier en daar op de werd hij bewogen en geleid? Hoe is leer van Christus gelijkt, daarvan be langrijk boek over -geschreven, dat nu ook, in vertaling van K. Luherti, in Nederland is verschenen: „Gan dhi en Christus", uitgave Bosch en Keuning N.V. te Baarn. Op dit boek vestigen wij gaarne de aandacht. Het is meer dan een bio grafie. Het heeft vooral ernst ge maakt met de geschriften en uit spraken van de grote Indiase „ma-: hatma". Het brengt zijn opvattingen vooral ook in verband met zijn af komst, in het bijzonder in verband met de invloed van zijn moeder. En klem werd |ram zijn invloed te verklaren? toch in wezen verschilt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2