Jlirutuc jCeiitscljc Courant Vrijhandelszone gelijk met de Europese verdragen Vergiftiging in Barneveld, na eten van hoofdkaas ff Landbouw behoeft niet uitgesloten te worden /Amerika „herwaardeert" de hul]) aan Tito P Bereikte raket Far-Side hoogte van 6400 kin? Christian Dior overleden Deelen op 11011-actief in drukste vakantieweken Nobelprijs voor dr. Bovet (curare uit pijlgif) SATELLIETSTAD LANGS DE WATERWEG KOMT ER Twee doden bij ontploffing in bunker Kamer is bezorgd over salaris ambtenaren 'n TIP VAN BOOTZ DONDERDAG 24 OKTOBER 1957 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdeling- Tel 31441. ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter Familieberichten f 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Achtendertigste jaargang no. 11092 Directie; F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.; H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „$tan!iw$tirb is gbeMeuen myo in tegijenspoet" Leiden heeft verkeerstafel ZIE PAGINA 3 Britse minister verwacht: Nieuwe successen bij hartoperaties De gemeenteraad vi besloten een krediet joen gulden te voteret fing en inrichting vai j tank op het terrein v [gasthuis. Deze tank i i Amsterdam heeft in een kwart mdl- voor de aanschaf- een hyperpressie- n het Wilhelmina- de experimentele chirurgie van prof. dr. V. Boerema, die door een lange reeks I onderzoekingen tot de slotsom is geko men, dat het opereren onder drie atmos- feren overdruk een grote uitbreiding .betekent voor de operatieve mogelijk heden aan het hart. Onomstotelijk is dit reeds bewezen door proefnemingen op dieren. Er is aanleiding te verwachten, dat binnenkort patiënten, wier toestand thans nog als hopeloos beschouwd wordt, met succes operatief behandeld kunnen II/TINISTER REGINALD MAUDLING, de Engelse paymaster-general, -'-'A verwacht dat de vrijhandelszone op 1 januari 1959 tegelijk met de Europese Verdragen van kracht zal worden. De Engelse gevolmachtigde om over de vrijhandelszone te onderhandelen grondde deze verwachting op het feit, dat de zeventien landen die aan de besprekingen in Parijs hebben deelgenomen, blijk hebben gegeven van hun vastbeslotenheid mee te wer ken aan de oprichting van de vrijhandelszone. „Wij bevinden onp thans op een kritiek punt in de ontwikkeling van Europa," zei Maudling gisteren in de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa te Straatsburg. „Indien wij thans niet tot een een heid komen zal de geschiedenis ons Geen straaljagers meer - ITO kan naar alle waarschijn- heid de economische en militaire hulp van de Verenigde Staten gro tendeels afschrijven. Officieel is na melijk in Washington bekend ge- maakt, dat Amerika bezig is met een „herwaardering" van deze hulp aan Zuid-Slavië, „gezien in het licht van de jongste ontwikkelingen". Dit besluit houdt naar algemeen wordt Verkiezingsonlusten in Turkije Het slot van de verkiezingscampagne [in Turkije is zowel in Ankara als in Is- jtanboel geworden tot een wild toneel, [waarbij politie en militairen de aanhan gers van de oppositiepartij van Inönü met verscheidene charges uiteengejaagd heeft. De laatste drie dagen voor de verkie zingsdatum, zondag, mag niet meer gede monstreerd worden. In l6tanboel maakte de politie van 'itraangas en gummistokken gebruik toen ongeveer honderd betogers in vracht auto's naar het bureau van de regerings partij reden. In Ankara trokken duizenden na I verkiezingsrede van Inönü in optocht met vlaggen en foto's van Ataturk door de straten onder het roepen van: ..Wij willen vrijheid". Militairen en politie trokken o.a. met waterkanonnen te velde tegen de menigte, die zich echter pas na een uur uiteen liet Spoetnik doorstaat meteorieten-regen De Russische kunstmaan heeft zonder schade een regen van kleine meteorieten doorstaan, nagelaten door de beroemde komeet van Halley. Volgens radio-Moskou heeft de Spoetnik tot dusver „geen enkele ^meteoor van enige omvang" ontmoet. Zij t thans een afstand afgelegd, die igmaal groter is dan de afstand van de aarde naar de maan. Schaffer minister van justitie K Dr. Frits Schaffer heeft de portefeuille f van justitie in de Duitse bondsrepubliek aanvaard. Dr. Adenauer heeft besloten de functie van plaatsvervangend bonds kanselier voorlopig onvervuld te laten. Nu moet de bondskanselier nog beslis sen over twee portefeuilles, waarvan het overigens nog de vraag is, of deze wel verwezenlijkt zullen worden. In de eerste plaats is daar de vorming van een Eu ropa-ministerie, waarvoor de expert in de buitenlandse politiek van de C.D.U., dr. Kiesinger, ln aanmerking zou komen Verder het plan om een apart ministerie te vormen ter behartiging van de belan gen van de schatkist. Hiervoor wordt ge noemd de belastingdeskundige dr. Lindrath. verwacht in, dat de wapenleveranties aan de Zuidslavische strijdkrachten zullen worden beperkt tot het zendgn van onder delen, voor het Amerikaanse materieel, dat al in Zuid-Slavië is. Ook zouden de V.S. willen afzien van verdere onderhan delingen over een nieuw programma voor economische hulpverlening. De Amerikaanse regering zou terzake al overleg hebben gepleegd met de West- europese bondgenoten, met name Enge land, dat in de afgelopen zes jaar voor enige miljoenen ponden economische hulp heeft geboden aan Zuid-Slavië. De Verenigde Staten hebben Zuid-Sla vië gesteund sinds 1948, toen Tito met Moskou brak. De leveranties van militair materieel zijn een jaar onderbroken ge weest omdat het Congres er bezwaren te gen had. In mei zijn ze hervat. Sindsdien kreeg Zuid-Slavië om. Amerikaanse straaljagers. Het besluit, Tito's erkenning van het Oostduitse bewind op deze wijze af te straffen, schijnt genomen te zijn om te bepalen, welke koers Zuid-Slavië nu ver der gaat volgen: in het kielzog van de Russische politiek of op eigen kompas. Maudling verklaarde, dat Engeland de grootste bewondering heeft voor de ont werpers van de Europese Verdragen, maar men is tegelijkertijd bang. dat de gemeenschappelijke markt der zes tot discriminatie zou leiden ten aanzien de andere landen' van de O.E.E-S. Om deze reden is Engeland van oordeel, dat de gemeenschappelijke markt aangevuld moet worden met de vrijhandelszone. Deze vrijhandelszone moet dan zo opge zet worden, dat de discriminaties vermin derd worden. Met nadruk zei Maudling, dat Enge land geen uitsluiting van de l^ndbouw- produktcn eist. Maar wel moeten deze produkten onderhevig zijn aan bepaalde beschermende clausules. Hij wees erop, dat ook in de Europese Gemeenschap van de zes landen de landbouwprodukten een bijzonder regime genieten en op deze produkten uitzonderingsbepalingen vai toepassing zijn. Ieder land wil nu eenmaal zijn land bouwprodukten beschermen. Dat nu wi ook Engeland, dat het grootste im- Successen voor Amerikaans leger yOWEL MET PROEVEN duizen- den kilometers bóven als met proeven ver ónder de zeespiegel heeft het Amerikaanse leger de laat ste tijd grote successen geboekt. De marine beschikt volgens Amerika's minister van defensie. Neil McElroy, over nieuwe atoomdieptebommen die uit vliegtuigen kunnen worden af geworpen en een belangrijk ant woord zijn op de Russische onder zeebootdreiging", terwijl de lucht macht een raket zou hebben afge schoten tot een hoogte van 6400 km. Dit laatste bericht is afkomstig van hel in Los Angeles verschijnende blad Exa- levensmiddelen i Europa is. Geen conflict Interessant was verder de verklaring in Maudling, dat er voor Engeland geen conflict bestaat tussen vriendschap met het Gemenebest en vriendschap met Europa. De ministers van financiën van het Gemenebest hebben nog onlangs op hun in Canada gehouden conferentie er kend, dat Europa en het Gemenebest, zo- economische als in politieke aan gelegenheden, van elkaar afhankelijk zijn. Wij moeten thans de wil opbrengen, zo Maudling nog, de technische moeilijk heden te overwinnen. Het alternatief, dus het mislukken van on6 streven, zou tra gisch zijn. De vrUe wereld heeft in eerbied de gevallenen van de Hongaarse opstand herdacht. In Londen leg- Hongaren een krans aan de t van het gedenkteken voor de Hongaarse vrijheidsstrijd. De krans droeg het opschrift: „Aan hen die vielen voor de vrijheid, i hen die streden voor de vrij heid." Christian Dior, de Parljse modekoning, is vannacht onverwacht in het Italiaanse plaatsje Montecatini, waar hy een week met vakantie was. na een hartaanval overleden. Precies tien jaar heeft zijn ster aan hel modefirmament geschitterd. Hij was 45 jaar toen hij, verstokte vrijgezel, plot seling Parijs en spoedig de gehele wereld, verbaasde met zijn new-look Hij bleek niet alleen een uitmuntend ontwerper te zijn en een kenner van de vrouwelijke psyche, maar ook een groot zakenman. Hij stichtte de Christian Dior-maatschap- met filialen o.a. in Engeland, de Ver- igde Staten en Zuid-Amerika. In 1955 had deze maatschappij een omzet var geveer vijftig miljoen gulden.. Dior had 1200 mensen in dienst. Anderhalf uur vertraging in Veiser treintunnel In de Velser treintunnel is gistermor gen anderhalf uur vertraging ontstaan toen een trein uit Alkmaar als gevolg het doorslaan van de dakbeveiligin gen niet verder kon. De defectie trein werd door een diesel-elektrische locomo tief uit de tunnel gesleept. Straaljagers dan aan de grond pROF. DANIEL BOVET te Rome is de Nobelprijswinnaar voor geneeskunde ir dit jaar. Deze onderscheiding ver diende hij door twee uitvindingen, w oor het Hjden der zieken verzacht kan .'orden. Allereerst werd hij beloond voor zijn werk, waardoor het Indische pijlgif, dat in de loop van de zestiende eeuw door alter Raleigh naar Europa werd gebracht._ werd omgezet tot een verdovend middel. re, dat bij verscheidene operatie» goed voldoet. Ten tweede heeft prof. Bo- op het gebied van de anti-histaminen. die in het algemeen gebruikt worden ter bestrijding van allergische aandoeningen, zoals astma, hooikoorts en eczeem, nieu we geneesmiddelen ontdekt Prof. Bovet, die in 1907 te Neuchatel geboren is. werkte lange tijd aan het in stituut Pasteur te Parijs, waar hij in 1940 behulp van zijn vrouw belangrijke DE RADEN van de langs de Nieuwe Waterweg gelegen gemeenten Vlaardingen, Maassluis en Maasland hebben gisteravond eeu structuurplan aanvaard, dat onder meer voorziet in de bouw van een satellietstad, die Maaslandslnis zal beten en waar vijftigduizend mensen zullen kunnen wonen. Het structuurplan is bedoeld als basis voor verder overleg Inzake de uitbreiding van de drie gemeenten. Bij uitvoering Tan het plan In zijn geheel zal ln de toekomst woongelegenheid worden geschapen Foor 140.000 mensen. Zodoende zal het inwonertal van de drie gemeenten uitgroeien lot 220.000 zielen. ondezoekingen begon. In 1947 nam hij do leiding op zich van de afdeling farma cologie (geneesmiddelenleer) van het In stitute superiore di Sanita te Rome. De Nobelprijswinnaar is de zoon van een opvoedkundige en specialist op het gebied van kinderspychologie. Het is de tweede maal dat een Italiaan de Nobel prijs voor geneeskunde krijgt In 1906 werd deze toegekend aan prof. Camillo Golgi wegens zijn onderzoek naar de structuur van het zenuwstelsel. Het nieuws, dat hy de Nobelprys ge wonnen had kreeg prof. Bovet toen hy met aziatische griep ziek thuis lag. Het politiekorps in Italië be staat 105 jaar en ter ere van het feit hebben de mannen van het korps een spectaculaire pa rade gehouden voor ve^e hoge autoriteiten op de Piazza di Siena in de Borghese tuinen te Rome. De foto als voorbeeld van hun vaardigheid in het excerceren: het vormen van twee concentrische sterren. Israël. Jitzahk ben Zvi, de huidige pre sident van Israël, is de enige kandidaat het presidentschap bij de verkie zingen die maandag worden gehouden Zijn tegenkandidaat prof. Rivlin, van de Heroeth-party heeft zich gisteravond teruggetrokken. Verheffing gezantschappen. Nederland t Finland zijn overeengekomen hun ge zantschappen in Helsinki en Den Haag tot ambassades te verheffen. Minister Staf zal het zo zien te regelen, dat de straaljagers van het binnenkort op de vliegbasis Deelen te stationeren fotoverkenningssqua- dron in de drukste vakantieweken aan de grond blijven. De minister van defensie beloofde dit gisteren op een bijeenkomst in Den Haag, belanghebbenden hun gemoed kwa men luchten over de plannen om van Deelen een oprationele straal jagerbasis Rokossovsky naar Turkse grens Rokossovsky, de Russische (in Polen ge boren) maarschalk, die in oktober van verleden jaar door Gomulka ais minister van defensie van Polen werd weggestuurd en een maand later werd benoemd tot onderminister van defensie van de Sowjet- unie, is het bevel gegeven over de Rus sische strydmachten in het Trans-Kauka- sisehe gebied by de grenzen van Turkye en Perzië. Rokossovsky, die nog in het Tsaristische leger heeft gediend, werd bekend door zijn aandeel in de verdediging van Moskou in 1941 en 1942 tegen de oprukkende Duitse troepen en door de Sowjetoverwinning by Stalingrad in 1943. Jongen en meisje overredenauto reed door die daar wandelden, door een auto gereden. De jongen, de 15-jarige A. S. werd op slag gedood. Het meisje, de 16-jarlge M. L. werd ernstig gewond naar het Binnenziekenhuis gebracht. De auto reed door. De politie heeft later de auto gevonden. Naar de chauffeur wondt nog gezocht. In Ierland 7 doden Piloot miste de landingsbaan Een verkeersvliegtuig van het typ» Viscount van de Britse luchtvaartmaat schappij B.E.A. is g'isteren verongelukt bij de landing op het vliegveld van Bel fast in Noord-Ierland. Alle zeven inzit tenden, vijf bemanningsleden en twee pas sagiers, kwamen om het leven. De piloot moest in een dichte mist eer ,blind-landing" uitvoeren en miste daar- by de landingsbaan. (met zeer beperkte bestemming) te i Het gebruik van de ba6is Deelen door straaljagers zal zoveel mogeiyk worden beperkt en bovendien zal. gezien de speciale taak van het squadron, het aan tal starts en landingen toch al meevallen in vergelijking tot die op andere vlieg- bases, zei de minister na bezwaren te hebben aangehoord vai gers van Ged. Staten v gemeentebesturen van doom, Ede, Barneveld „De Hoge Veluwe" en op het gebied van natuurbescherming, vreemdelingenverkeer, vakantie en re- Bij het gesprek waren tegenwoordig de staatssecretaris van onderwijs, kun sten en wetenschappen en de chef lucht machtstaf. vertegenwoordi- in Gelderland, de Arnhem, A pel en Renkum, van verenigingen Advertentie GRATIS EEN POPPENBED BIJ UW TESSIBED I (zie pagina 33 van de omroepgids) FA. C. VERDUYN, Vliet ZZ. 29—30 Rynsburg, tel. (K 1718)-3036 IN BARNEVELD hebben zich ii afgelopen dagen in enkele gezin nen zeer ernstige vergiftigingsver schijnselen voorgedaan. Men ver moedt, dat de oorzaak is het eten van hoofdkaas, die niet deugde. Op het ogenblik liggen nog on geveer vijftien personen ziek te bed De vergiftiging is tijdig ontdekt, zo dat zich geen sterfgevallen hebben voorgedaan- De ziekte trad op in Barneveld nadat een boer een varken had geslacht. Aan verschillende kennissen gaf hij, zoals dat gebruikelijk ls, een hutspotje. Hierin be vond zich een hoeveelheid hoofdkaas, waaraan vermoedeiyk bij de bereiding van dit gerecht ondeugdelijke ingrediën ten waren toegevoegd- Het varken van de boer was tenminste door de vlees keuringsdienst in Barneveld voor de slachting goedgekeurd. Vooral het gezin van de heer T., dat de hoofdkaas had gebruikt, was er ernstig aan toe. Toen een broer van de heer T. op zyn bellen niet werd opengedaan, ver moedde hy onraad. By het betreden van de woning trof men het gezin meer dood dan levend aan. Ook in twee andere gezinnen in Barne veld kwamen vergiftigingsverschijnselen voor. Een dame uit Almelo, die bij een van de gezinnen op bezoek was, werd 's avonds in haar woonplaats eveneens ernstig ziek. Het levensgevaar, dat aanvankelijk bij de slachtoffers aanwezig was, is geweken. Uit een onderzoek is gebleken, dat de boer geen schuld treft- Hij. was geheel te goeder trouw, omdat zUn varken voor do I slachting was goedgekeurd. miner. Volgens het blad heeft een vier- trapsraket de enorme hoogte bereikt bo ven het eilandje Eniwetok in de Stilte Oceaan. Met een ballon was het projec tiel tot een hoogte van 33 lom gebracht en vandaar gelanceerd. Dit is het eerste bericht, dat een „Far- Side"-proefraket, die in het begin van de maand zou worden afgeschoten, in derdaad is gelanceerd. Een wetenschap pelijk medewerker van Examiner schrijft zijn gegevens te hebben gekregen van geleerden, die van Eniwetok naar de V.S. terugkeerden. Het hoofdkwartier van de luchtmacht heeft later bevestigd, dat een Far-slde na vier md6lyfkte pogingen Is gelanceerd. Verdere gegevens werden echter niet verstrekt. De ..Betty" Omtrent de nieuwe atoomdieptebom, die de naam Betty draagt, maakte mi nister McElroy bekend, dat een gedeelte van de Atlantische luchtvloot reed6 met het wapen is uitgerust. In de Amerikaanse 6taat Florida i6 gds- teren met succes een Vanguard-raket ge lanceerd. Het projectiel heeft een hoogte van bijna 175 km en een snelheid van 6.800 km bereikt. Het experiment was bedoeld om een nieuwe motor te be proeven. (Van onze correspondent) IN DE MUNITIEBUNKER van de Hulpverleningsdienst aan de Oude Huybergseweg onder de gemeente Hoogerheide is gisteren een ongeluk gebeurd, dat een vader van zes kin deren en een vader van vijf kinde ren het leven heeft gekost. De slacht offers van de ontploffing, die in de bunker plaatshad, zijn de 45-jarige A. Kaan uit Bergen op Zoom en de 52-jarige C. van der Vorst uit Breda. De mUnoprukneu waren ln de bunker jn het werk om daar mijnen te bergen. Arbeiders die in de omgeving op het land werkten, hadden wel een ontploffing ge hoord, maar omdat in de omgeving vaker projectielen tot ontploffing worden ge bracht, er geen aandacht aan besteed. Om 12 uur merkten zU echter, dat er iets niet ln orde was, omdat niemand uit de bunker naar buiten kwam. De Uzeren deuren van de bunker waren gesloten, maar overal op de deuren waren gaten te zien, die er door schreven waren In geslagen. De rijkspolitie, die werd gewaarschuwd, en later de bunker betrad, vond de ene mynopruimer levenloos tegen de deur. De tweede bleek eveneens te zqn over leden. Aangenomen wordt, dat een van de projectielen tijdeas de werkzaamheden ln de bunker is gevallen met het rampza lige gevolg. (Van onze parlementsredactie) In de Tweede Kamer bestaat bezorgd heid over de salariëring van de laagslbe- zoldigdc leden van het ovcrheidspei neel. Dit biykt uit het voorlopig verslag over de begroting van binnenlandse ta ken. Verscheidene leden achten de mede delingen van minister Struyckcn over d« salarissen der laagstbezoldigdcn, gedaan in toelichting op de begroting, onbevre digend. ZU wijzen erop, dat de by herhaling ge dane toezegging om over te gaan tot de invoering van moderne loonbepalingsme- thoden, o.a. werkclasslficatie, nog steeds niet is nagekomen. Vele leden kunnen zich niet aan de indruk onttrekken, dat de In voering van de werkclassificatie, zoal» die voor 1958 ls geprojecteerd, wel uiterst bescheiden begin is van invoering der moderne loontechniek op dit terrein By dit tempo zal het vele jaren duren oor de gehele groep der laagstbezoldlg- en aan zijn trekken komt. De Kamer ziet in dit stadium af van opmerkingen over wat in september Jl. in de centrale commissie voor go. 1» voorgevallen, nl. het afwijzen door de re gering van salarisvoorstellen der organl- ties. Men. geeft er de voorkeur aan het antwoord op de schriftelijke vragen van het lid der Kamer V. d. Zanden (kath. v.) af te wachten. Enige leden behouden zich evenwel het recht voor deze zaak aan de orde te stel lij de openbare behandeling van ds begroting van binnenlandse zaken, ook al het antwoord op de vragen van de heer V. d. Zanden dan nog niet zijn ge geven. Sommige leden zUn zeer getroffen door persberichten, volgens welke minister Struycken in de centrale commissie voor g.o. een ander standpunt zou hebben in genomen dan de minister van sociale za ken en financiën. Deze leden hadden ln de veronderstelling verkeerd, dat het standpunt ten opzichte van de salariëring van de lagere en middelbare ambtenaren het standpunt van het kabinet was. Wan neer de persberichten op woarheid berus ten, vragen deze leden, of de minister het wel wenseüjk acht om niet van „Juist" te spreken van enig standpunt blijk te geven. Van verschillende zyden wordt voorta aangedrongen op een spoedige definitieve regeling van de ziektekostenregeling, een nu reeds jaren slepend gehouden zaak. Ook wordt betreurd, dat door de regering geen verdere stappen zün gezet op de weg tot geleideiyke afschaffing van de ge- meenteclassificaitie. Met klem wordt voorts gepleit voor een spoedige reorganisatie van het georgani seerd overleg. WEERBERICHT VRIJ ZACHT De Bilt verwacht tot mor genavond: Zwaar bewolkt met van nacht en morgenochtend op vele plaatsen mist. Tijdeiyk enige motregen. Weinig wind en ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt om 11.15 uur). Een A-griepbacil die zich hechtte In mijn keel om mijn welzijn te slechten, Stierf een plotselinge dood Toen ik TIP over hem goot, TIP van BOOTZ helpt de A-griep bevechten tnz. Hr. R. D., Hllver intvlng 1II. TIP 1 1. Boots' Oude Oenever.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1