ïlieuwc geitettfe ÜTouranl ES. en Rusland: niet lijdelijk toezien MARKEN EILAND AF 1300 Hoeda Beroep snel op te Ver. Naties handelen ALARMTOESTAND IN SYRIË MOBILISATIE IN SYRIË? Oudste tweeling wordt 90 jaar H-ONTPLOFFING IN EEN REAGEERBUISJE... 'inav komt morgen met minderheidskabinet Vlag op nieuwe di sluitgat gedicht! Viermaal mislukte proef met Farside-raketten Duel Burger-Bruins Slot aan eind van tam debat Redactieleden Po Prostu uit partij gestoten in Polen (ONDERDAG 17 OKTOBER 1957 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdeling" Tel 31441. ADVERTENTIES: f 0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Achtendertigste jaargang Directie; F. DIEMEB Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.; H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stanhwstidi is qhebloim myn in tegfjcnspnet* verzameling armzalige putten ZIE PAGINA 7 Toestand in Midden-Oosten gevaarlijker IMERIKA ÈN RUSLAND hebben aangekondigd, niet lijdelijk te zul- }len toezien wanneer het tussen Syrië en Turkije tot gevechten komt, i landen steunen het Syrische verzoek aan de Algemene Vérgade- i de Verenigde Naties om met spoed een onderzoek in te stellen de gevaarlijke spanning aan de Syrisch-Turkse grens. Over de iofden van Syriërs en Turken heen beschuldigden de Verenigde laten en de Sowjetunie elkaar wederzijds van ophitserij. a de feitelijke situatie is weinig bekend. Syrië heeft zijn leger in staat b alarm gebracht en de „burgerwacht'"-van de steden Aleppo en Homs wapens voorzien. Daartoe zouden toenemende Turkse concentraties i troepen en tanks aan de grens aanleiding hebben gegeven. Turkije lijft echter hardnekkig ontkennen, dat het van plan zou zijn, Syrië aan i vallen en acht zich eerder zelf bedreigd. De minister van defensie van di-Arabië heeft ontkend, dat zijn land troepen in Syrië zal stationeren. |Eort nadat Syrië de Algemene Vergadering der V.N. gisteren formeel had gevraagd, h bezig te houden met de beweerde bedreiging van z(jn veiligheid, legden de bisters van buitenlandse zaken van Amerika en Rusland verklaringen af. >6 zei. op zijn persconferentie, Amerika zioh niet niet zal beperken 1 defensieve operatie in geval van j Ruesisch-Syrisohe aanval op Turkije de Sowjetunie niet wenst te besohou- /bevoorrecht heiligdom" van Lruit ongestraft kan worden aange- i. De Amerikaanse minister geloofde ftler niet direct in een oorlog omdat. zei hij, de ogen van de ™uele wereld f het Midden-Oosten zijn ht. k o echter e Oh reef de voor- ie Algemene Vergadering, dat Het Syrische kabinet overweegt (lgens twee niet nader genoemde rische ministers een algemene mo- (isatie af te kondigen als gevolg n de toenemende spanning, veroor- akt door de beschuldiging, dat Tur- je troepen concentreert langs de rische grens. In de loop van de dag zou het ka- let bijeenkomen om de toestand te treken. [et Syrisch-Egyptische opperbevel [vrijwel dag en nacht bijeen om op ontwikkelingen te zijn voorbe- id en zo nodig maatregelen te tref- Syrië's verdediging. Zowel Amerika als Rusland stemmen in met het verzoek om éen speciale com missie van onderzoek in te 6tellen. Deze zou dan spoedig rapport moeten uitbren gen aan de Veiligheidsraad en de Alge mene Vergadering. Van de zijde der Ver. Naties is nog niet gereageerd op het verzoek. Het ligt voor de hand, dat de Syrische kwestie spoedig op de agenda van de Assemblee wordt geplaatst. De toe stand is in dit stadium bijzonder ex plosief, zo wordt algemeen aange nomen. WEERBERICHT Wind en buien De Bilt verwacht tot genavond: Vanavond en vannacht zwaar bewolkt met regen. Morgen nu en dan opklarin gen, maar ook enkele buien. Krachtige, tijdelijk storm achtige zuidelijke wind, rui- west. Iets kouder ovedag. (Opgemaakt om 11.15 u ZON EN MAAN er elk ogenblik een -gewapend conflict kan uitbreken. De Turkse general® staf had met „Amerikaanse adviseurs" plan nen beraamd om direct na de Turkse verkiezingen op 27 oktober ten as te trekken. De Sowjetunie kan echter niet lijdelijk toezien, dat militaire provo caties in de nabijheid van haar zuidelijke grenzen worden beraamd. Zij is bereed, troepen ter beschikking van de V.N.'te stellen om een Turkse aanval te sm< Explosief Op 31 oktober Hepen de tweelingbroers an en Cornells Bleek, wonende resp. te Ouderkerk aan de Amstel en Alkmaar, hun 90ste verjaardag te vieren. Voor zo ver op hef laatst gehouden tweelingen- congres kon worden nagegaan, is dit re Ids oudste tweeling. Auto-minnend. Engeland ver gaapt zich aan de grote auto tentoonstelling die in Londen wordt gehouden. Dat dit niet overdreven is, bewijst de an dere foto van een nieuwe ex perimentele Pontiac, de „Club de nier", een twee-persoons wagen met een achtcilinder motor heb gie in de hand kan houden en voor vreed zame doeleinden kan laten werken. Tweel Britse geleerden, dr. Donald Fry en dr. Peter Thonemann en hun Canadese col lega W. B. Thompson, allen verbonden aan het Briste atoomcentrum te Harwell, zijn er volgens de Daily Express in ge slaagd een gecontroleerde thermonucleaire reactie tot stand te brengen in een labo ratorium. Met andere woorden: de geleer den hebben een H-bommetje tot ontplof fing gebracht in een reageerbuisje. Dit zou betekenen, dat men voor de eer ste maal waterstofatomen heeft kunnen versmelten in buitengewoon kleine hoe veelheden. Het grote probleem was steeds de enorme hitte te verkrijgen, die hier voor vereist is. De geleerden van Harwell zijn daarin geslaagd door een super- krachtige elektrische vonk te laten sprin gen in een glazen buis, de Zeta. gevuld met waterstofgas. De werkelijke proef duurde een dui zendste seconde. Door middel van een elektromagnetisch krachtveld werd het verhitte gas op afstand van de glazen wand gehouden De Britten hopen met hun vinding voor gebleven te zijn op andere landen, voor zover het de toepassing van kernenergie in de industrie en in de huiskamer betreft Hoewel de proef nu in een laboratorium is geslaagd, moet men er echter op reke nen dat het nog vijftien a twintig jaar za' duren voordat H-energie kan worden ge bruikt om machines aan te drijven er HET MIDDEN-OOSTEN Radicalen niet van de partij? NTOINE PINAY komt morgen met een minderheidskabinet in de Franse Nationale Vergadering. Dit moet dan beslissen over de vraag of de ïservatieve leider al dan niet als premier aanvaardbaar is. Grote regeer macht zal dit kabinet vermoedelijk niet kunnen opbrengen, maar Pinay het in elk geval proberen. [Het „CadilJac"-comité van de radicale [rtlj heeft zich uitgesproken tegen decl ining aan een regering onder leiding a Pinay. Uit betrouwbare bron wordt i, dat ook de volksrepublikei- dergelijk besluit hebben ge- Gisteren hebben enkele honderdduizen- n arbeiders in gas- en elektricitteits-be- zoals gemeld, kans gezien, het fconomlsche leven van Frankrijk vrijwel |«hee! lam te leggen. De 24-uursstaking, 0 kracht bij te zetten aan de looneisen i vraagt 30 procent en de regering 6dt „slechts" 20 procent is door de e grote vakbonden met succes gevoerd. In Le Havre sloten zioh de havenar- •eiders, metaalbewerkers en zelfs de «soneelsleden van het grootste zieken- bij de stakers aan. SleGhts de staf 1 de operatiekamer in het ziekenhuis leef aan het werk 1 de loop van de avond werd de ttoomlevering weer hervat. De gasdruk «s toen nog te laag om de Parijzenaars a staat te stellen een warme maaltijd aar te maken. Vandaag hadden de maals willen staken, maar dan om te be togen voor „vrede in Algerije". In ver band hiermee is in geheel Frankrijk de politiemacht in staat van paraatheid ge bracht, echter blijven de soldaten en po litiemannen in de kazernes, zolang uit rukken niet nodig is. De ochtend verliep ln Parijs volkomen normaal. Arthur Larson, hoofd van de Ameri kaanse voorlichtingsdienst is benoemd tot speciaal medewerker van president Eisen hower rer bestrijding van Sowjetrussische propaganda over onderwerpen de Rus sische satellietstaten betreffende. De visserUvloot van de Sowjetunie be stond in 1956 uit ruim 60.000 vaartuigen, waarvan 1785 tretlers. In 1938 had de Sowjetunie 36.406 vaartuigen, waarvan 107 treilen. Koffie Brazilië, Columbia, Mexico. Costa Rica, Guatemala, El Salvador en Nicaragua bespreken in Mexico een plan om 20 procent van hun koffie-uitvoer vast te houden, ber verbetering ven de prijzen. Hatta i Zijn vorige bezoek aai de oorlog gebracht, 1 de Japanners bezet Tokio aangekomen. Japan werd tijdens oen zijn land door was. Hij wilde de vriendschappelijke betrekkingen met Ja pan verstevigen. De kwestie van de her stelbetalingen zou volgens Hatta aan de beide regeringen worden overgelaten. Hatta verklaarde voorts, dat zijn verhou ding tot president Sukarno thans min of meer vastgelegd is. Ook op dit gebied blijkt Rusland te kun- ven meespreken Kort na het Engelse suc ces maakte radio-Moskou bekend, dat de Sowjetunie werkt aan *n thermonucleaire reactie van zeer krachtige impulsonbladii gen, waardoor men dochter zal komen bij de hoofdmoeilijkheid van de moderne tensehap, namelijk hoe men een kern reactor kan ontwikkelen, die maar waterstof gebruikt. Aandrang op geweld tegen Nederland Arudji Kartawinadja, voorzitter van de Partad Sjarikat Islam Indonesia en vice- voorzitter van het Indonesische parle ment, heeft verklaard, dat indien de Ver enigde Staten niet op vreedzame wijze een „oplossing" vinden inzake Nederlands Ndeuw-Guinea, er voor de Indonesiërs geen andere keuze is dan over te gaan tot een „andere dan vreedzame" koers. Hij denkt aan economische en fiscale maat regelen tegen Nederlandse bedrijven, be vriezing van Nederlandse ondernemin gen en kapitaal, verbod aan Nederlandse schepen in Indonesischs, havens en Liqui datie van de K.P.M. Mocht dit niet baten, dan wil hij verbreking der diplomatieke betrekkingen. (Van een onzer redacteuren.) MARKEN, donderdag. BURGEMEESTER B. C. VAN HOUT plantte met een forse slag de natio nale driekleur in de laatste gestorte hap vette klei en toen wisten we dat het sluitgat in de dam die Marken met de Nes-polder verbindt voorgoed was gesloten. Dat was vandaag omstreeks het middaguur. Het Marker muziekkorps Juliana, uitgevaren met het motorschip Jonge Jacoba, «Jat recht voor het sluitgat op stroom was gaan liggen, speelde een couplet van het Wilhelmus. Hoofden werden ontbloot, lampen van fotografen flitsten, filmopera teurs lieten het oog van hun apparaat langs de nieuwe dijk glijden: aan een eeuwenoude toestand was een einde gekomen. Het laatste eiland in de Zuiderzee is geen eiland meer. Minister Algera dacht op dat ogenblik misschien aan de nieuwe mogelijkheden, die de dijk voor Marken opent. Ir. F. J. B. G. Geers het hoofd van de dienst der' Zuiderzeewerken, zag de Markerwaard de vierde Zuiderzeepolder al gereed. Sijtje Boes dacht aan haar handel en jong Marken aan de vlottere verbinding met het vasteland, die door de dam tot stand is gekomen. Weemoed Maar bij oud Marken moet er een voel van weemoed zijn geweest om laatste eigene dat verdwijnt het (ge deeltelijke) isolement, dat is doorbroken, ook öl begrijpt het de noodzakelijkheid van de dij ka an leg. De beslotenheid Marken is verdwenen. De toerist zal van nu af aan op welk uur van de dag en van de nacht ook altijd tot Marken kun nen doordringen. De auto en de autobus zullen 'er in groten getale haar intrede Noodzakelijk De noodzakelijkheid van de dijkaanleg trad naar voren, toen na de afsluiting van de Zuiderzee de visserij belangrijk werd, ingekrompen en de Marker bevolking op het vasteland werd aangewezen. De in dustrie slokte de vissers op, zoals de in dustrie altijd hongerig ook de boeren gaat opslokken en de industrie eist regelmaat. Een vaste tijd van beginnen een vaste tijd van eindigen. De industrie wilde geen rekening houden met het uitvallen van de bootverbinding of met absentie door ijs gang. De industrie vroeg een rechtstreekse dtykverbinding van het eiland met de vaste wal en de dyk paste in de plannen tot drooglegging van gedeelten van de voormalige Zuiderzee. HU gaat deel uit maken van de bedUking van de Marker- De polder van 60.000 ha. die naar de waterstaateingenieurs hebben berekend, in 1968 zal kunnen droogvallen loopt van de zuidwestpunt van Marken naar de noordoostelijke hoek van de Nespolder en sluit door middel van een dwarsdam aan de polder aan. De lengte van de dijk ia 1960 meter, de breedte varieert van 17.50 meter tot 31.25 meter en op de dijk ia een 6 meter brede rijweg ontworpen. Toch water Marken zal toch nog door water blijven omspoeld. Aan het westen blijft het aan de Gouwzee liggen. Ten noorden van het eiland zal de toekomstige polderdijk van de Markerwaard naar Edam en gelijk het zich thans laat aanzien, verder naar Hoorn en Enkhuizen worden doorgetrok ken. Reeds in de oorlog werd een deel van de dijk gemaakt, maar op last van de Duitsers gestaakt. Begin 1956 werd met de dijkaanleg begonnen. De N.V. aanne mersbedrijf V. J. J. P. Broekhoven te Arnhem zou het gaan uitvoeren voor 3.267.088. Er werd gewerkt zowel van de Noordhollamdse kant als vanaf het eiland Marken. Op 15 september was het werk reeds zover gevorderd, dat de scheepvaart van de zuidelijke toegang naar de Gouwzee geen gebruik meer kon maken. Naast deze dijk wordt nog een beschutte aanlegplaats (haven) gebouwd en een weg door de Nespolder, die aansluit aan de bestaande weg langs de binnenkant van de Waterlandse zeedijk naar Monni kendam. Verbonden Van twee kanten werd met de dijkbouw begonnen en vandaag werden de twee gedeelten met elkander verbonden. Bur gemeester Van Hout van Marken plantte de vlag. Minister Algera, waterstaatsinge- nieurs en de bevolking van Marken ont blootten het hoofd, toen het Wilhelmus werd gespeeld. Ach, het is geen wereldschokkend nieuws. Dat was het ook niet toen de Markers niet meer ter visvangst konden gaan. Het ligt in de lijn der ontwikkeling. Sijtje Boes krijgt ver moedelijk meer klanten en jong Mar ken kan zijn vleugels wijder gaan uitslaan. Maar over één ding mag wel worden nagedacht: Marken is geen eiland meer. )OGINGEN van de Amerikaanse luchtmacht om proefraketten aan ballonnen op te laten tot een hoogte van 30.000 meter en ze ver volgens het heelal in te schieten, zijn rier keer toe mislukt, hoofdzake lijk als gevolg van de weersomstan digheden Er staan bij het eilandje Eniwetok in de Stille Oceaan nu nog twee raketten klaar, om afgevuurd te worden zodra het weer beter wordt. Volgens de luohtmacht, die het mislukken van de raketproeven moest erkennen, nadat hierover in de pers berichten waren verschenen, heb ben de betrokken ..Far6ide"-raketten zelf geen mankementen vertoond. De bij zonder lage temperaturen op grote hoog te hadden zodanig op de ballonnen inge werkt. datede raketten niet in de juiste positie warén gekojnen. Twee van de raketten had men nog kunnen afvuren, hoewel van tev bekend was. dat ze niet de vereiste hoog te zouden bereiken. Dulles: haast De Amerikaanse minister van bu landse zaken. Foster Dulles, heeft giste ren tijdens een persconferentie nog duidelijk gesteld, dat Amerika haast moet maken met de ontwikkeling van de gelel de projectielen. „Misschien zullen ze ovei vUf of tien jaar het beslissende wapen zün", zei Dulles. Hij erkende, dat de Russen op het ogen blik een voorsprong hebben, maar hield vol. dat Amerika nog altijd in militair opzicht de eerste plaats bezet, met r door het grote aantal zware bommen werpers. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gii algemene politieke beschouwingen ge ëindigd. Tijdens de replieken heeft zich nogmaals een zeer principiële gedach- tenwisseling ontwikkeld over de taak van de staat. Daarbij heeft de socialisti sche fractievoorzitter, de heer Burger, zijn antirevolutionaire collega, dr. Bruins Slot, zeer fel aangevallen en zelfs onhens Het was opvallend dat prof. Romme, ondanks de beweringen van de heer Oud, toch wel mogelijkheden ziet om met de socialisten tot een vergelijk te komen over de vraag op welke wijze de indivi duele bezitsvorming kan worden bevor derd. De socialistische en rooms-katho- lieke woordvoerders spaarden elkaar ook op deze tweede dag. De liberale opposi tieleider prof. Oud was verheugd over het principiële betoog van de heer Bruins Slot. De heer Tilanus kreeg van de heer Burger te horen, dat de C.H.U. niet zo verzuild ls als de andere christelUke par tijen. Het debat is geëindigd zonder dat er een motie werd ingediend. Minister president Drees zelde het gevoel te heb ben, dat het kabinet thans meer op de steun van de volksvertegenwoordiging kan rekenen dan een jaar geleden. HU hoopte, dat de politiek van de regering vertrouwen zal wekken bU brede lagen van het volk. Het kabinet zal verdwUnen zodra blUkt dat er ln de Kamer een meerderheid voor een ander kabinet te vinden ls. Voor het Kamerverslag zie men pagina 9 Dulles verklaarde verder, dat hij voor stander is van een nauwere samenwer king op het gebied van de moderne wa pens tussen Amerika en zijn bondgenoten Tien leden van de redactie van het stu dentenblad Po Prosbu zijn uit de Poolse communistische partij gezet, aldus is gis teravond im Warschau bekendgemaakt. Onder hen bevindt zich de hoofdredac teur Turski. Vier anderen hebben een .berisping met een waarschuwing" ge kregen, een ander alleen een berisping. 't Blad had, zoals gemeld een „afwij kende mening" over het communisme ver. kondigt. In Lodz, na Warschau de grootste stad van Polen, is het gisteren tot vechtpar tijen gekomen tussen studenten en „straat schenders". De moeilijkheden waren be gonnen,. toen een groepje straatschen- Hóngaarse minister Treedt zelf tegen „ontrouwen" op Reeds verschillende kerep heeft de Hon gaarse regering de studenten gewaar schuwd, krachtig te zullen ingrijpen wan- het op 23 oktober, de verjaardag van de revolutie, tot ongeregeldheden zal komen. De minister van staat. Marosan. heeft de studenten van de universiteit van Boedapest nu toestemming gegeven zelf rekenen met collega'6 die zouden .trachten de opstand te herdenken. ..Be handel hen zoals uw grootvaders door prelaten en aristocraten zijn behandeld." Een student, wiens vader kapitalist is geweest, moet woTden geholpen tot an dere gedachten te komen, maar wanneer hij tracht in het bezit van zijn vaders eigendommen te komen, wacht hem het zelfde lot als zijn vader. Wanneer vrien delijke woorden niet helpen, zullen de universiteiten van staatsvijandige ele- en worden gezuiverd, aldus de mi nister. Nieuwe klap voor Erhard De verkooporganisatie voor vetkolen in West-Duifcsland zal 1 november de prijs meb drie mark of 2,71 per ton verho gen. Dit betekent een klap in het gezicht van de minister van economische zaken, Erhard d;e om uitsteJ of een mindere ver hoging had verzocht. m De stand op 17 oktober: Tf7EET U wat bedoeld wordt met de woorden „De sterke vier"? Dat zijn onze vier dagbladen: de Nieuwe Haag- sche Courantt de Nieuwe Leidsche Courant, de Rotter dammer en het Dordtsch Dagblad. Hiernaast ziet u de thermometer afgedrukt met het „kwik" op 1300. Dat betekent dat de Nieuwe Haagsche en de Nieuwe Leidsche vandaag op 17 oktober 1300 nieuwe abonnees hebben kunnen inschrijven sedert de dag waarop wij met onze werfactie begonnen zün. de zevende september. Op deze zelfde 17e oktober wijst de thermometer ln Rotterdam en Dordtrecht, de twee bladen die in deze actie eveneens samenwerken, het getal 1700 aan. Dat betekent dat „De sterke vier" in nog geen zes weken tijds 3000 nieuwe abonnees konden inschrijven. Drieduizend nieuwe abonnees in het beperkte gebied waarin w\j verschijnen. Dit is een getal waarbij we toch wel even willen stil staan. Want een dergelijke snelle groei is ln Nederland toch iets bijzonders. Hoe is die groei te verklaren? In de eerste plaats zal men het moeten zoeken in de slagzin die wij bij onze actie hebben gelanceerd: In ieder christelijk gezin een christelijk dagblad. Die gedachte wint veld. Het veel ge hoorde argument van „Nou ja. nieuws is toch nieuwt, dus wat geeft het in welke krant je het leestwordt thans heel wat minder gebruikt. Geen wonder Het nieuws van de laatste jaren is dikwijls zo angstaanjagend en zo verbijsterend geweest, dat velen vanzelf zochten naar wat meer houvast dan alleen de harde feitenEn waar zal men dat houvast anders zoeken dan daar waar ook de christelijke krant het zoekt; bij God en Zijn Woord, bij de „bron van troost en licht" die de Psalm dichter aanwijst. En zo bezien is de groei van onze bladen wel bijzonder verblijdend. Maar in de tweede plaats is die groei te danken aan u, de lezers van onze bladen. Een tevreden klant is de beste reclame, en zo ls een tevreden lezer de beste propagandist uan een krant. De groei bewijst dat u die propaganda met ijver hebt gevoerd en dat doet Nu een vraag. U lAót het toch hier niet bi)? We hebben voor „De sterke vier" een streefgetal van 4000 gesteld. Dat betekent dat er ln de komende tijd nog stevig-aan gewerkt moet worden, zeker door diegenen die nog nooit een bon ingevuld hebben opgestuurd. „ln ieder christelijk gezin een christelijk dagblad" is geen holle leuze ze is waard dat u er zich achter stelt met volle energie. Als u dat doet, zijn wij er geen ogen blik bang voor, dat we die resterende duizend niet zul len halen. (Voor de bon zie pagina

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1