ïlieume £ciitsct)e (fouranl uid-Slavië erkent bewind van Oost-Duitsland siduitse Bondsdagl Goede betrekkingen met ear son winnaar van de obelprijs voor de vrede Valencia getroffen door lievige overstroming Echtpaar dood aangetroffen Voorkeur van werkgevers voor Economische zaken Coördinatie E.E.G.-beleid hoort onder minister Zijlstra Raketdeel bijna in atmosfeer Prominente Europeanen naar Adam Meer kinderbijslag voor minst draagkrachtigen? Resten van een kind in Nijmeegse sarcofaag JDAG 15 QKTOBER 1957 UREAÜS: Steenstraat 37. Directie. Redactie, Abonnemente: Advertentie-afdeling: Tel 31441. DVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten f 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Achtendertigste jaargang no. 11084 üctie: F. DIEMER fdredacteur: Dr. E. DIEMER f-red.: H. W. 3. ENSERINK CHRIST ELI JK-N AT ION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken H$t<itüiwstiri) is gbeblmtt myo in tegljenspoel" Alfred van Sprang Nijl brengt welvaart ZIE PAGMA 7 Slecht nieuws voor Bonn ndaag in Berlijn Bondsrepubliek wankel PARLEMENTLOZE tijdperk in df estduitee Bondsrepubliek einde ober jl. is vandaag geëindigd. In or de Amerikanen gebouwde 1 in West-Berlijn, op een si afstand van de ruïne van het 1 Ri]>k6dagige>bouw, is vanmiddag de teptember jl. gekozen (3e) Bondsdag daarmede begint een niieuwe -periode die tot 1961 moet duren, töng zal worden gepresideerd door udste Bondsdaglid, de 74-jarige me- dr. Lüdere (vrije demokratische die dr. Eugen Gerstenmaier (CDU) on als voorzitter en prof. Carlo I (SPD), dr. Jager (CSU) en dr. (VDP) als vi ce-voonziitters zal ragen. Dit is de voornaamste inihoud deze parlementsvergadering. Op 22 komt het parlement weer in het (éhaus te Bonn bijeen, ter verkie- de nieuwe (en tevens in duibbele jude) bondskanselier, die formeel kan beginnen met de for- zijn regering, dooh die zijn et dan al rond zal hebben en voor in het op 24 oktober aan het oor te stellen en zijn rege- ing af te leggen. (Van onze correspondent.) BONN, 15 oktober. ZUID-SLAVlë heeft besloten Oost-Duitsland diplomatiek te erkennen. Gisteren heeft de Zuidslavische ambassadeur te Bonn dit in opdracht van zijn regering te Belgrado medegedeeld aan de secretaris-generaal van het ministerie van de Duitse Bondsrepubliek, prof. Walter Hallstein. Het onderhoud duurde vier uur. Vorige maand diende de Westduitse regering een scherp protest in na de uitlating van president Tito, dat Zuid-Slavië de Oder-Neisse-grens als onveranderlijke oostgrens van Duitsland erkent. Buiten de Sowjetunie is Zuid- Slavië thans het enige land, waar mede West-Duitsland diplomatieke betrekkingen onderhoudt, dat ook een diplomatieke vertegenwoordi ging met Oost-Duitsland heeft. Verder heeft Bonn laten weten, dat het de diplomatieke betrekkingen zal verbreken met elk land, dat met Oost-Duitsland diplomatieke ver tegenwoordiging aanknoopt. Een uiterst moeilijke periode -voor de Een schok.... maar een prettige fER PEARSON, de 60-jarlge vroe- minister van buitenlandse zaken *da, heeft de Nobelprijs voor de gekregen. Pearson hoorde het grote h\j in zijn bureau te Ottawa opgebeld door een journalist. Hjj volkomen overweldigd. Later zeide is een schok, ma hoge omdersöheiddinig. Donderdag wondt die Nobelprijs voor litteratuur bekend ge maakt door die Zweedse Academie voor letteren, het Caroline Instituut voor ge neeskunde en fysiologie zal op 24 oktober de winnaar voor die Nobelprijs voor de geneeskunde aanwijzen en 30 of 31 ok- •et-1 tober wordt de winnaar van de prijs voor chemie en natuurkunde bekend. buitenland: Canada van 1948 tot ji icn zjjn liberale partij werd bij de verkiezingen. ;rsla- van de iniiitóa- tieiniemers van de NAVO. internationale politiemacht emgde Naties. Nobelprijs, iend: „Mijn dankbaarheid is des te denk, deze prijs vóór mij ontvangen hebben. ben ik mij er berdiege van bewust, ;ik als minister van buitenüandse za- voor en namen6 Canada heb gehem- De Nobelprijs is derhalve een er- ling van de inspanning, die Canada sedert de Tweede Wereldoorlog heeft Dost voor de bevordering van de we- frede en de verbetering der inter- le betrekkingen." koningin Elizabeth TI hem enkele i het bekenid/worden van het grote gelukwenste en hartelijk giim- vroeg: „Hoe voelt u zdoh nu?" woordde hij: „Heerlijk!" 10 december, 51ste sterfdag van de er van de Nobelprijs, zal de prijs, aamdie uit een bedirag ven 140.000, oorkonde en een gouden medaille, in uuit te Oslo worden uit©e- tn speciale commissie van het Noorse rtsng kent de prijs toe. Voor 1955 werd uitgereikt, voor 1954 ontving Nederlander Van Heuven Goedhart de ferzoek WEU-assemblee Europees onderzoek radio-activiteit lee van de VVcsteuropese Unie, [8traatsburg bijeen, heeft In de slot viering een advies uitgebracht, waar- ingedrongen wordt op stopzetting van even als deel van een algemene iningsovereenkomst. Er wordt een liep gedaan op alle v(jf landen van de ontwapeningscommissie, de irste concessies te doen, teneinde nog f het einde van dit jaar in principe ming te bereiken, foorts wordt verzocht een conferentie k deskundigen te beleggen, die rapport uitbrengen over de aard en de van het gevaar van radioactieve veroorzaakt door kernproeven. onderzoekingen, welke thans in het de Verenigde Naties worden jhan, ontslaan de Europese landen niet P de plicht vooraanstaande experts op [dragen eenzelfde onderzoek in te stel- k, teneinde op zo kort mogelijks termijn onbevooroordeelde conclusie te 8 assemblee keurde een aanbeveling fc de raad van ministers goed, waarin procht wordt -an het nieuwe gebouw i de N.A.V.O. ts Parijs een vleugel organen van de W.E.U. toe te verhouding van de Duitse Bondsrepubliek en Zuid-Slavië is thans aangebroken. Op 22 januari van dit jaar is een tussen Zuid- Slavië en de Bondsrepubliek in 1956 ge sloten verdrag in werking getreden, waarbij Duitsland Zuid-Slavië een lening- geeft van 240 miljoen mark voor de loop tijd van 99 jaar. De lening wordt ver strekt in vier achtereenvolgende jaren ten bedrage van vijftig miljoen mark en voor het vijfde jaar veertig miljoen. Hiermede kan Zuid-Slavië alle soorten diensten en goederen van West-Duitsland kopen, on der voorwaarde dat minstens twintig procent wordt besteed aan verbruiksgoe- deren. De Bondsrepubliek staat bij de Zuidslavische uitvoer op de eerste plaats. In 1956 vertegenwoordigde deze een be drag van 204 miljoen mark tegen een Duitse invoer van 190 miljoen mark. Bo vendien sloot West-Duitsland een akkoord over herstelbetalingen aan Zuid-Slavië tot een bedrag van 300 miljoen mark. Brand in Djakarta, 20.000 daklozen Te Djakarta werden 20.000 mensen dak loos door een brand, die in de wijk Angke 1500 woningen verwoestte. Te Kandangan in West-Borneo zijn 500 huizen door brand vernield. Te Makassar zijn vier vrouwen in de vlammen omge komen bij een brand in een kapokwerk plaats. Te Loeboek Llnggau in Zuid- Sumatra -werden arbeiderswoningen op de rubberondememlng Belaulau in de as gelegd. Meer dan honderd doden? DE SPAANSE STAD VALENCIA is gisteren getroffen door een hevige overstroming en van de rest van het land afgesloten. Volgens voorlopige cijfers zijn veertig men sen om het leven gekomen, doch mer verwacht dat het aantal tot boven de honderd zal stijgen, wanneer de cijfers uit geheel geïsoleerde gedeel ten van de stad bekend worden. Stortregens hebben de rivier de Turia buiten haar oevers doen treden. In Va lencia, een plaats met een half miljoen Inwoners, staat het water op sommige plaatsen twee meter hoog. De meeste kleine boten in de haven zijn weggespoeld. Over land worden in allerijl reddingbo ten naar de stad gebracht. Een groot aantal voor het water gevluchte mensen Is ondergebracht in de grote gebouwen, Duizenden Valencianen hebben boven dien griep. Eenheden van de Spaanse marine zijn ingeschakeld bij het reddingswerk. Twee kruisers en een mijnenveger voeren naar Valencia. Toestand kritiek t is moeilijk de toestand te overzien. De telefoonverbindingen met de onderge lopen wijken zijn verbroken. Het tele foonkantoor in de wijk Grao ging door kortsluiting in vlammen op. Het trein verkeer van en naar de stad moest wor stopgezet. Ook de toegangswegen niet begaanbaar. Het vuur ln de hoogovens te Sagunto, 25 kilometer ten noorden van Valencia, werd door het water gedoofd. Valencia heeft een dringend beroep n hulp gedaan op de grote steden als Madrid en Barcelona. Uit Madrid zijn helikopters naar Valencia gevlogen, om de slachtoffers van de watersnood, van verschillende de nacht op de daken Gistermiddag zijn de 70-jarige heer H. Ross en zijn 69-jarige ëehtgenote, mevr. R. RossMehler, levenloos aangetroffen in hun woning aan de Waardse Dijk te Oudewater. Het was de buren opgevallen dat het echtpaar ziich maandagmorgen nog niet had laten zien, hoewel men wist dat het thuis was. De buren gingen op onder zoek uit en vonden de heer Ross zittend in zijn leunstoel. Mevr. Ross. die pas ziek was geweest, lag gekleed op een divan- bed. Beiden waren overleden. Vermoed wordt dat het echtpaar zondagavond door kolendampvergiftiging om het leven is gekomen. De rijkspolitie stelt een onder- van hun huizen hebben doorgebracht, te De civiele gouverneur van Valencia deelde mee. dat men d-e wegverbinding met de stad zo snel mogelijk tracht te Herstellen, omdat de voedselsituatie krl- (Van een onzer redacteuren) NAAR WIJ vernemen heeft minis ter-president dr. W. Drees gis teren een delegatie van,, de vier werk geversverbonden ontvangen, die haar standpunt kenbaar kwam ma ken over het probleerh welk depar tement belast moet worden met de verdere uitvoering van de Europese Economische Gemeenschap. De heren Meyncn (lid van het Verbond in Prot. Christelijke Werkgevers), Rom Colthof, Hagen (resp. secretaris en lid het bestuur van het Verbond van Ned. Werkgevers), Asser bestuurslid van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond) Van Heyst (voorzitter van de rooms- katholicke werkgevers) hebben in dit onderhoud de minister-president mede gedeeld, dat naar hun mening, het de partement van economische zaken belast toet blijven met de coördinaties van het regeringsbeleid t.a.v. de E.E.G. en Eura- Het Nederlandse bedrijfsleven staat op het standpunt, dat het departement economische zaken voor deze coör dinatie het beste apparaat heeft. De ifdeling buitenlandse economische be trekkingen van dit departement acht het bedrijfsleven voor deze taak beter toe gerust dan de economische afdeling van het departement van buitenlandse zaken. Ook hebben de vertegenwoordigers van de vier werkgeversorganisaties aan dr. Drees verklaard, dat het menspel met het departement economische zaken niets te wer overlaat. Dit standpunt van het dustriële bedrijfsleven is uiteraard een grote steun voor het standpunt van de minister van economische za ken, prof. Zijlstra. In Haagse politieke kringen gaat mo menteel het gerucht dat jhr. Van Vre- deniburg thans vertegenwoordiger van de E.G.K.S. te Londen, bedankt heeft voor het aanbod om als directeur-generaal aan het departement van buitenlandse zaken te belasten met de economische coördinatie. Enerzijds schijnt het niet zeker te zijn dat de regering er in zal slagen deze Londense post weer door een Nederlander te doen bezetten, ander zijds zou de heer Van Vredenburg, een succesvol diplomaat, er niet veel voor voelen deze functie te aanvaarden, zonder te weten welk departement ten slotte aan het langste eind zal trekken. Het kabinet heeft zich over deze zaak nog niet uitgesproken. Het heeft daarbij geen grote haast, want zowel de E.E.G. als Euratom zullen eerst op 1 Januari a.s. in werking treden. Engeland bereid tot controle op satellieten Engeland is bereid deel te nemen aan een teöhnlsche studie van een inspectie- stelsel van aardsatelldeten en ruimte schepen, los van andere ontwapenings kwesties. Dit om te voorkomen, dat der gelijke voorwerpen met vijandelijke be doelingen het heelal worden ingeschoten. De Britse minister van 6taat. Allan Noble, zei dit gisteren in de politieke commissie van de Algemene Vergadering der V.N. Hij drong daadbij aan op «iel handelen, voordat de ontwikkeling van de ruimtevaart een grotere vlucht neemt en de controle hierop moeilijker wordt. Noble verdedigde de ontwerp-resolutie over de ontwapening, die door de Ver. Staten, -Engeland en nog 21 landen bij de politieke commissie is ingediend. Deze resolutie bevat al een voorstel tot het controleren van de ruimtevaart. Daarnaast vat zij de ontwapeningsplan nen samen in de bekende punten: op schorting van de kernproeven, instelling van controle hierop, staking van de pro- dukliie van splijtbaar materiaal voor kernwapens, en omvorming van dit ma teriaal voor vreedzame toepassing, be perking van de conventionele bewape ning, garanties tegen plotselinge aanval len en voortzetting van de ontwapenings- bespsekingen. Dan enorme vuurbal... Amsterdam is gisteren opgenomen in de dienstregeling van de Russische kunstmaant die door Radio-Moskou werd bekendgemaakt. Volgens het tijdschema zal de Spoetnik morgen ochtend om goed kwart voor vijf (04-47 uur) over Amsterdam vliegen. Het raketgedeelte, dat met de Spoetnik om de aarde vliegt, neemt een steeds gro tere voorsprong op de kunstmaan. Het raketgedeelte is zwaarder en wordt daar door sterker door de aarde aangetrokken. Zijn baan en omlooptijd worden kleiner, waardoor het een steeds grotere voor sprong krijgt. In Rusland heeft men reeds geconstateerd, dat het stuk projec tiel een grotere lichtintensiteit heeft dan de aardsabelliet zelf. Een Brits geleerde heeft voorspeld, dat het raketgedeelte binnen een week in de atmosfeer terecht komt, waar het een reusachtige vuurbal zal lijken en ten slotte geheel zal verbranden. De Amerikanen zijn thans zo ver, dat zij modellen op ware grootte kunnen laten zien van de kunstmanen die zij binnen afzienbare tijd het luchtruim willen inschieten. Men ziet op de foto de heer Roger Easton, hoofd van de afdeling radio-opsporing en geleiding van het Vanquafd-raketten-project. Op de voor grond de proefkunstmaan, die in december zal worden Weggeschoten en daarachter de satelliet, die lijkt op de Spoetnik en die in maart het luchtruim in moet. Links een model van de raket, waarmee de satellieten zullen worden afgeschoten. Rumoer om rederij in Indonesië Het Indonesische parlementslid H. Mashur Rif ai van de Masjoemd heeft de regering ervan beschuldigd verkeerde inlichtingen te hebben verstrekt inzake het faillisse ment van de Indonesische rederij Inaco en hij haalt een artikel aan van het blad Indonesia Raja, waarin medegedeeld wordt dat de activa van de rederij de pas siva overtreffen. Deze zouden 142 min roepiah bedragen, waarvan 123,5 min waarde der beide schepen. Daartegenover zouden rp. 110 min schulden staan, waar van 100 min schulden aan de regering. In het bijzonder vraagt hij naar de kritiek der regering op het beleid van de directie. De dagen van Marken als eiland zijn geteld. Dat toont deze luchtfoto van K.L.M.-Aerocarto N.V. Donderdag wil men het nog opengebleven gat dich- duidelijk aangeeft: Marken eiland meer maar een deel v vasteland. DR. KONRAD ADENAUER, Paul Henri Spaak, Robert Schuman en andere prominenie voorvechters van de Europese eenheid zijn zater dag 23 november aanwezig op een congres van de European Founda tion, dat door prins Bernhard zal worden geopend in het Koninklijk instituut voor. de tropen te Amster dam en dat twee dagen zal duren. Het congres is bedoeld om de onderlinge afhankelijkheid te beklemtonen van de Europese cultuur enerzijds en de Euro pese industrie, de handel, het bankwezen en het verzekeringswezen anderzijds. Het congres is ook georganiseerd om de nood zaak aan te tonen van een sterke onafhan kelijke Europese werkgemeenschap, die zich kan wijden aan de belangrijkste as pecten van de Europese cultuur. Robert Schuman is president van het congres, waarop behalve Adenauer en Spaak ook Marcel Brion (Europese literatuur), Wer ner Haftman (Europese beeldende kunst). Sir John Cockcroft (Europese wetenschap) zullen spreken. De Koningin zal de deel nemers in het paleis op de Dam ontvan gen, terwijl de regering en de stad Am sterdam recepties aanbieden. Het Concert gebouworkest geeft ter gelegenheid van het congres een concert van representa tieve Europese muziek, dat door alle Europese radiostations wordt gerelayeerd. Honden hongeren in haven f EVEN uan 133 grijze hazewind- honden zijn in een douane loods aan de haven van Genua van honger gestorven en de andere 126 worden met hetzelfde lot be dreigd. De honden werden in Alexandrië verscheept op bestelling van een firma in Milaan, die nu onvindbaar Zo is er niemand, die de vier duizend dollar invoerrechten be taalt en de honden moeten in de loods blijven tot dit is gebeurd. Havenarbeiders en burgers heb ben al eten aan de dieren gebracht, maar om al die hongerige honden magen te vullen, valt niet mee. Vele burgers hebben al aangebo den de dieren thuis te verzorgen en beloven daarbij de dieren terug te geven, wanneer de autoriteiten een bestemming voor ze hebben gevonden. Maar de douane wil eerst geld zienl Oriënterende bespreking (Van onze sociale redacteur.) "17"ertegenwoordigers van de Stich- ting van de Arbeid hebben giste ren met drie ministers en twee staatssecretarissen een kort gesprek gevoerd over de voortgezette stijging van de kosten van levensonderhoud. Van de zijde van de regering waren aanwezig de ministers Zijustra (eco nomische zaken), Mansholt (land bouw, visserij en voedselvoorziening) en -Suurhoff (sociale zaken en volks gezondheid) en de beide staatssecre tarissen dr. G. M. J. Veldkamp (eco nomische zaken) en mr. dr. A. A. van Rhijn (sociale zaken). Het gesprek is slechts kort geweest had daarom, zoals na afloop ook in communiqué werd meegedeeld, i oriënterend karakter. Van de zijde de Stichting werden geen concrete lo< rtregelen voorgesteld. Voor een nieuw gesprek met de regering is nog geen da- Belangrijke oudheidkundige vondst Ook armbandje met metalen munten Oudheidkundigen en andere geleerden hebben gistermiddag met burgemeester wethouders van Nijmegen gespannen toegekeken by het openen van een op 24 juli in het hartje van de stad gevonden '.ofaag uit de Romeins-Frankische tijd ln de vierde eeuw na Christus De grafkist stond opgesteld in het Rijksmuseum Kam en was afgesloten met een zwaar hoog deksel. Het geduld van de aanwezigen werd echter zwaar' op de proef gesteld, want eerst werden enkele geschiedkundige inleidingen gehouden over de Keizer Karelstad. Voorzichtig werd daarna het deksel van de stenen sarcofaag gelicht. De nieuwsgierige geleerden en magistraten keken toen neer op zand met hder en daar e Bijna twee uur waren dc archeologen bezig met het voorzichtig schoonmaker van de kist. Men vond daarbij gedeel ten van een geraamte, ogcvccr 1.11 meter lang, afkomstig van een kind, dat acht tot negen jaar moet zijn ge weest toen het stierf. Ook werden onderdelen van een stoel tje zichtbaar. Bij het hoofd lag een haar speld en aan de linkerarm hing armbandje, waaraan een paar oude talen munten. Ten 6lotte vond met nog enkele tandjes en moeilijk te definiëren stukjes metaal. De schedel van het kind lag naar weeten gewend, waaruit men kon aflei den. dat het graf heidens van oorsprong was. Christenen werden in de vierde eeuw met het hoofd naar het 006ben begraven. De sarcofaag blijft in het museum Kam. n laag grauw i Binnenkort zullen de opgravingen wor- stukje geoxy-'den voortgezet jbum vastgesteld. Eerst komt zaterdag nog weer de Stichting afzonderlijk bijeen om zich nader te beraden op een standpunt waarmee alle partijen, in de stichting ak koord kunnen gaan- Zoals bekend is, wordt door geen der partijen een algemene loonronde voorge staan, maar wel staat men sympathiek tegenover een beperkte maatregel ten gunste van de allerlaagste inkomens. Uit voerig heeft de Stichting in haar vorige vergaderingen reeds aandacht besteed aan de mogelijkheden in de richting van een tijdelijke verhoging van de kinder bijslag voor de minst draagkrachtigen. Het geld hiervoor zou geput kunnen wor den uit het kinderbijslagvereveningsfonds. Voor het bedrijfsleven zou dit geen las tenverzwaring betekenen en de beperkte omvang van het bedrag dat hiermee ge moeid is, zou ook monetair weinig in vloed hebben. Een definitief standpunt heeft de Stichting echter nog niet be paald. Hiertoe hoopt men zaterdag te BU het gesprek met de regering van gistermiddag zou In het bijzonder ge sproken z(jn over dc stijging van het In dexcijfer voor de kosten van levensonder houd. Dit cijfer is immers gestegen met 3punt boven de limiet die de vakbe- eglng indertijd stelde. Van de zijde van b regering zou een analyse gegeven zijn in de stijging van het indexcijfer in dc afgelopen twee Jaar met 12 punten, een inalyse die minister Zijlstra vorige week ook reeds gaf in een C.N.V.-vergadering. Ongetwijfeld zal de vakbeweging erop aangedrongen hebben alles In het werk te stellen de gestegen prijzen zo veel mo gelijk terug te brengen en eventuele ve prijsstijgingen te voorkomen. Opklaringen De Bilt verwacht tot mor genavond: Vannacht en mor- r—^£7 genochtend hier en daar mist. --gT Morgen overdag opklaringen jen droog weer. Zwakke tot - matige wind uit zuidelijke richtingen. Weinig verande ring in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MA/N Woensdag 16 oktober: zon op 6.08 uur, on onder 17.47 uur. Maan op 23.3o uur, maan onder 14.06 uur. Laatste kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1