ctffcismiJK ASPRO Wanhoop om onbereikbaarheid van wanhopige jeugd 1 Over invoering voetbalpool valt te discussiëren Tekort aan overheidssteun bedreigt het jeugdwerk INNSBRUCK Een woord voor vandaag Kanttekeninl 2 1. De kerk staat er naast IK was een toffe jongen, die iedere week alle café's afliep, begerig near drank en avonturen, nu ben ik ouderling van de lutherse kerk tein weUc ambt ik opval door mijn keurig gedrag enz." Stel een*, (zo schrijft ds. D. Solinger in het Evangelisch- Lutherr Weekblad), dat wij bovenstaande slagzin zouden gebruiken als reclame voor een evangelisatie-campagnemen zou even bevreemd opkijken en schouderophalend doorlopen. Als het waar zou zijn, dat er zo iemand was, dan was hij over gelopen naar het vreemde kamp van mensen met uitgestreken gezichten, die prat gaan op zogenaamde zekerheden, waarin ze, als het knijpt, waarschijnlijk toch niet geloven. Daarom zijn de btxtfenkerke- I ijken zo moeilijk bereikbaar, omdat de kerk niet midden in hun lenen staat. Die kerk ie een vreemd instituut, waar nog mensen heengaan, die kramv- achtig de liberale vorm van de maatschap-Dij in ere houden en in stand trachten te houden. poging, die wij gewaagd hebben om de buitenkerkelijke jeugd te bereiken is mislukt. In het bij zonder de jongens waren onbe reikbaar. Geen wonder: de meisjes, die op die avonden kwamen dansten veel slechter dan de meisjes met wie zij gewend waren te dansen. De toneelstukjes, die in studie werden genomen waren pet en haalden niet bij de films, die overal ge draaid worden Bovendien eisen ze zelfwerk zaamheid. Dat is men niet meer gewend. Als men ziet, dat er op een zondag 130.000 toeschouwers zijn bij de voetbalwedstrijden van de eredivisie, waarin 18 maal 11 soelers zelf de sport beoefenen en dat er duizenden, ja milloenen toe schouwers ziin in de bioscoopza len. dan begrijpt men dat men aan elfwerkzaamheid niet gewend is. zulke Jeugd niet r Proefpreek van kand. A. J. van Duist (Van r redacteuren) In een geheel gevulde Geertékerk heeft onze medewerker de heer A. J- van Duist, theol. en j-ur. kand., zaterdag onder voorzitterschap van Prof- dr- A. van Ruler zijn proefpreek gehouden. De kring der aanwezigen was zeer roim te trekken Zelf zeide de proponent, dat de toch wel ruime grenzen van de Wereldraad van Kerken ruim waren overschreden: onder de kerkgangers waren oud-gereformeerden zowel axs rooms-katholieken en mensen die tot geen enkele kerk willen behoren. Uiteraard was een groot contingent uit christelijk- historische kring aanwezig; wij merk ten enkele kamerleden op. Voor deze gemeente, die de heer van Duist, zoals hij zeide, zichzelf verga derd had (persoonlijke belangstelling - de kandidaat is meestal de enige drijfveer *"tot"~aanwezigheid bij proefpreek) preekte hij Jesaja Kand. Van Duist mocht veler geluk wensen in ontvangst nemen na de dienst Hij begint vandaag het leer-vikariaat in Wassenaar. Boek VAN DL DAG „Limburg", deel uit de Contact Bela Pockets-serie, tekst van Evert Zandstra. foto's van Cas Oorthuys. Uitgave Contact Amsterdam. In de serie reis-pocket# van de uit geverij Contact is het deeltje „Lim burg" met teksten van Evert Zandstra en foto's van Cas Oorthuys verschenen, en het heeft ons al direct bij doorbla- d ing bijzonder aangetrokken. In dit boekje ruikt men iets van hang die vele ..noorderlingen" naar het in meer dan één betekenis „zuidelijke" Limburg hebben en dat geeft het een uitzonder lijke .arme. Zandstra heeft de loutere badinage weten te omzeilen, maar ook Yvette, door Guy de Maupassant. Ver taald door Adriaan Morriën. De Sa lamander-serie. Uitgave N V. Em. Que- rido's Uitgeversmij.. Amsterdam. brief, die zij gevonden had tussen de correspondentie van haar zoon. Zij had niet de bedoeling gehad die brief te lezen, maar hij zat ongeopend tussen haar post. In die brief stond het volgende: ..Beste Dick, verleden week was je er niet en daarom werd het een echt vervelende zondag voor mij. Ik was zo balorig, dat toen ik langs de rivier liep. de gedachte bij mij opkwam, zal ik mij maar niet verdrinken (er stond een veel grover woord), er is toch niets aan het leven. Met moeite heb ik mij omge wend en ben naar huis gegaan, naar bed." Zij vertelde mij. dat je uiterlijk de wanhoop nu niet bepaald van het gezicht van deze jongeman leest. Hij is knap. 22 jaar, heeft een groot salaris, rijdt op een prachtige motorfiets, is getapt bij de meisjes, loopt iedere dansgele genheid af en toch zo'n wan hoop. WAARBIJ nog de wanhoop van onze zijde is. dat wij zulke jongens niet bereiken. Weet u wat wij misschien nodig hebben? Een geestelijke wegenwacht. Wij zitten in onze kerk, als een garagehou der. die dealer is van een verouderd soort motoren en die daardoor geen klandizie meer heeft. De kerk moet weer mobiel worden en een soort „wegenwacht" organiseren. Wij hebben een figuur nodig, die gegrepen is door de houding van Jezus en die. zonder zich aan iemand te storen, om zou kunnen gaan met slechte meisjes en jon gens van de vlakte. Evenals Jezus last kreeg van de tempel'heren, zou hij wel last krijgen van de kerk- Het zou een moedig iemand moeten zijn. die zou willen lijden voor zijn overtuiging. Immers, wij zouden het niet nemen en hem er uitgooien. God zou hem echter in het gelijk stellen. Zo'n. houding is er nodig om hen die buiten zijn te bereiken. Dr. Zuidema op Arjosconferentie: Wetgeving moet aansluiten bij de consciëntie van ons volk „Het beginsel van de praktijk en de praktijk van het beginsel**, dat was het onderwerp waarover het kader van de Antirevolutionaire Jongeren Studieclubs twee dagen in Ons Centrum te Driebergen confereerde Op deze jaarlijkse, landelijke studieconferentie besprak S. U. Zuidema het eerste deel van dit onderwerp, waarna drs. C. P. Hazen- bosch de „praktijk van het beginsel" voor zijn rekening nam. Twee referenten, die tijdens deze interessante conferentie tot de ontdekking kwamen dat hun opvattingen over verschillende belangrijke prin cipiële vraagstukken en de uitwerking daarvan, praktisch gelijk wa ren. Tijdens de beantwoording vragen, die in verschillende discussie groepen waren opgesteld, zeide prof. Zuidema tegen de subsicLiëring van de Kerkbouw te Zijn. Hij was het niet eens met de opvatting van de Sassen, dat de kerkbouw behoort tot het algemeen belang en dat daarom de overheid tot een alge mene subsidiëring kan overgaan. Prof. Zuidema stelde daartegenover dat de kerkbouw integraal behoort tot de religie. Wij komen niet in de kerk samen terwille van het publieke belang. De kerkbouw is er voor de eredienst en wat dat kost moet de kerkganger zelf betalen. De subsidiëring van de kerk bouw past in het socialistische solidari- teitsbesef. maar de overheid is niet ver antwoordelijk voor elkanders geestelijk leven. Zou dat 'wel zo zijn dan zou de overheid de huidige gang van zaken op het terrein van het geestelijk leven slechts kunnen stabiliseren. Dat zou be tekenen dat er in een Islamitische land geen zending meer gedreven kan de Dat zal afhankelijk zijn van de ervarin gen, die men met de medezeggenschap opdoet. Wel stond het voor hem vast dat ons vennootschapsrecht op de hel ling moet. Is het ideaal van de mede zeggenschap wel te verwezelijken? Kunnen arbeiders en werkgevers waar lijk wel bedrijfsgenoten zijn? Het is een verschrikkelijke zaak. al dus de heer Hazenbosch, dat in 1957, zo el bij, de werkgevers als bij de werk- ..emers de klassestrijdgedachte nog na werkt. Maar hij zeide niet zonder idea len te kunnen leven. Het gaat er om of zullen slagen de ondernemingsgewij- volkshuishouding in stand te houden. Dat zal niet lukken als de bnderneming geen levende gemeenschap is. OPGAVE PUZZEL No. 41 Horizontaal: 1 Ind. vriend, 5 bever- haar, 8 rustbank, 9 moeder, 10 klein persoon, 12 luitenant, 13 hoeveelheid, 14 lichtbron, 16 vervoermiddel, 17 baan voor balspel, 18 broodsuiker, 19 elfenkoningin, 21 afstandsmaat. 22 los, 24 plant. Verticaal: 1 dekklok, 2 fruit, 3 rep- ..*1, 4 slede, 5 toiletgereedschap, 6 stoomschip, 7 schooier, 9 hoogste waarde, 11 wagen, 13 hard vet, 15 slaap, 16 voorzetsel, 18 vissoort, 20 tijdperk, 23 Chin. maat. OPLOSSING PUZZEL No. 40 Horizontaal: 1 vla, 3 mos, 5 emoe, 7 ra, 8 conditie, 10 ra, 11 te, 12 eed, 13 roe, 14 Ee. 16 pi. 17 volgzaam. 19 20 raaf, 21 nog, 22 hal. Verticaal: 1 voordelig, 2 Lena, 3 materiaal, 4 soepel. 6 M.C.. 7 rit, 9 derven, 15 ega, 16 para. 18 ma. Ty\ rannie Mag de overheid In een overwegen de Prot. christelijke gemeente veror denen dat.het voetbalveld op zondag blijft gesloten? Ook dat was een ac tuele vraag op deze conferentie. Prof. Zuidema beantwoordde deze vraag bevestigend. „Een aantasting van de adat in dat dorp behoeft niet geno men te worden". Het zou de tyrannie der minderheid zijn als de zedevor ming In dat dorp door de minderheid werd bepaald. Prof. Zuidema was ech ter van mening dat het sluiten van de voetbalvelden in de grote steden onmogelijk is. Is het geen tyrannie der minderheid als twee a.r. ministers de Invoering van de voetbalpool tegen houden? Nu, prof. Zuidema vond, dat als het grootste deel van het Neder landse volk daarvoor ls, over de voet balpool te discussiëren valt. De geving zal moeten aansluiten bij de consciëntie van ons volk. De positie van de vakbeweging e medezeggenschap waren wel de naamste vragen waarvoor drs. Hazen bosch zich gesteld zag. Hij ontkende het verwijt dat de christelijke vakbeweging op de stoel van de regering wil zitten. Dergelijke verwijten worden altijd ge richt aan de organisaties van de werk nemers. Maar als de werkgeversorga nisaties zich tot de regering wenden met een adres om voorzichtig te zijn met de vrijhandelszone, dan hoort me geen enkel woord van afkeuring. De werknemersvakbeweging zal zich ook met de prijzen moeten be zig houden, omdat het hier gaat om de vraag wat men met zijn loon kan doen. Niemand twijfelt er aan dat de loonpolitiek wel een taak is van de vakbeweging. Drs. Hazenbosch kon niet zeggen hoe ver de medezeggenschap moet gaan. Advertentie Verkoudheid, kee/pijn, Beroepingswerk NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Bedankt voor Kockengen: J. Spelt te Dinteloord. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Wieringen: H. Alting te Wïjckel. Aangenomen naar Haastrecht: G. Lensink te Culemboorg. EVANG.—LUTHERSE KERK Aangenomen naar Haarlem (vak.- wijlen W. Spliethoff): D. Solinger te Purmerend. OUD-GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Scheveningen: M. A. Mjeras te Krimpen aan den IJssel. Meer vrijheid voor Poolse oud-Katholieke kerk De Oud-Katholieke Kerk in Polen kan zich thans vrijer ontwikkelen en de ge meenten groeien gestadig. Dit heeft de primaat van de Poolse oud-katholieken in Amerika, mgr. L. Grochowski, meege deeld. Hij heeft een bezoek aan Polen ge bracht voordat hij naar het internationale congres van oud-katholieken in Zwitser land ging. Dat congres werd ook bijge woond door mgr. J Pekala, de bisschop /an de Poolse Oud-Katholieke Kerk. Bestuur SSR-Utrecht Het bestuur van de Utrechtse afdeling der Societas Studiosorum Reformatorum is voor het jaar 19571958 als volgt samengesteld: A. Leeuwis, praeses; P. A. Schat, ab-actis; G. A. de Bruijne, fiscus: mejuffrouw M. L. Blok, vice ab- actis; W. J. Vredenberg, vicarius ring op vrijdag 27 december in Utrecht. Prof. dr. ir. H. van Riessen heeft zich bereid verklaard het woord te voeren over het onderwerp School en politiek. Ned. Jeugdgemeenschap doet beroep op regering en volk De Nederlandse Jeugdgemeenschap, een van de grootste concentra ties van het georganiseerde jeugdleven in ons land, maakt zich ernstig ongerust over het feit, dat de bestedingsbeperking van overheidswege gevoelig merkbaar is in de voor het jeugdwerk op de begroting uitge trokken subsidies. Daarom heeft zij een brief gericht aan de Ministerraad en. aan alle Kamerleden, waatin de grond van deze bezorgdheid wordt aangetoond, in de hoop dat bij de a.s. begrotingsdebatten de zaak van het jeugd werk deugdelijk ter tafel zal komen. „Ieder volk heeft de jeugd, die het verdient. Ons volk zal moeten leren, dat het noodza kelijk is, materiële offers te brengen voor een geestelijk en lichamelijk gezonde jeugd". Deze uitspraak van de heer Hille, voorzitter van de landelij ke vereniging Clubhuiswerk, is als motto gekozen voor de actie van protest, welke de Jeugdge meenschap door publikatie van zijn zorgen, wil voeren. Zo te zien lijkt het niet zo erg te zijn: de begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft voor de afdeling J.V.-V.O-, waaronder het jeugdwerk valt, voor 1958 21.895.400 genoemd, tegen 19.026.100 verleden jaar. De post oplei dingen is gestegen met 40.000, maar oorzaak hiervan is de uitbreiding van het tweede leerjaar van de R.K. opleidings school te Nijmegen. Van enige verhoging om te komen tot opleidingen voor han denarbeid, muziek en lekespel, waarop men had gehoopt, komt echter niets. Voor de vormingsinstituten is wel een miljoen meer uitgetrokken dan verleden laar. maar het in feite benodigde bedrag .igt veel hoger dan het nu bereikte to- ;aal van ruim drie miljoen gulden. bij wijze van spreken met de dag groeit. Voor het jeugdwerk (in het bij zonder de organisaties van de vrije jeugd- vorming) is de basis-subsidie wel gehand haafd, maar de toeslag voor ledenactivi teiten en voor districts- en plaatselijk werk is vervallen. Dit betekent voor die •ganisaties een teruggang van duizenden guldens. De afstand tussen beide auto's werd ziender ogen kleiner. „Nog een paar minuten", zei Zuckwaller, „nog even en dan Er wis nu nog slechts een tussenruimte van een vijftigtal meters- De achtervolgden moesten in de gaten hebben, dat zij terrein verloren. Gustav Zuckwaller dimde zijn lichten niet, toen hij een laatste rush inzette, die het klei ne stukje, dat nog restte, zou moeten overbrug gen. Dat felle licht zou de Japanner en de waar din uit „Die Kapelle" in het gezicht schijnen, als ze achteromkijkend een beschieting wilden wagen. André Rost volgde nu, evenals Marianne, ge spannen de nadering van de vluchtende auto. „Hou je gereed", zei Zuckwaller, „ben je sterk genoeg om hier naast me te komen zit ten?" André gooide zijn lange benen over de voor bank en Marianne gaf hem een zetje. Het kost te wat moeite in de bekrompen ruimte, maar het lukte. „Draai het portierraam open", Zuckwallers stem was bevelend. André gehoorzaamde auto matisch. „Als ik het zeg, schiet je, en je richt op de banden." Zuckwallers toon was beslist. André hing met het hoofd en zijn rechter arm uit het portier. De koele nachtwind, die rondom hem gierde, bracht afkoeling en sloeg hem verfrissend in het gezicht. De wind suis de langs zijn oren. Hij twijfelde, of hij raak zou kunnen schieten Hij was geen scherpschut ter en het zou niet meevallen uit deze snelrij dende auto doel te treffen. 'Qaadóeló in hofw.o.n^ „Wij zijn in het voordeel", merkte Zuckwaller met triomf in zijn stem op. „De vrouw zit voorin naast de Japanner. Hij moet zijn wa gen in het gareel houden en zij zit rechts en dus onder een heel moeilijke hoek om terug te vuren." Meter na meter wonnen zij nu. De silhouet ten van de vluchtelingen in de andere auto la gen gevangen in de lichtbaan van de koplam pen. „Vuur", brulde Zuckwaller, „geef ze de vol le laag" Het geluid van de schoten ging in de wind, die om hem heen zoefde, voor André bijna ver loren. „Mis, mis, inspecteur, ik kan ze niet raken", schreeuwde hij. „Je hebt er nog een paar, voor uit", de inspecteur gaf de moed niet op. De wagen vóór hen minderde vaart. Plotse ling en Zuckwaller had moeite het nieuwe tem po tijdig te volgen. „Ze gaan langzamer, nu moet het kunnen, André, nu moet'het." André gebruikte de laatste patronen en hij gebruikte die goed. De snelheid was verminderd tot een veertigtal kilometers per uur. De tegen partij had iets in de zin. maar voordat zij het konden uitvoeren, had André Rost één der achterbanden getroffen. „Ze waren juist op tijd om hun vaart te verminderen", zei Zuckwaljer, „als ze op vol le snelheid die kogel gekregen hadden, zouden ze zo het bos in gegaan zijn." De wagen voor hen slipte, tolde rond en stond stil. Zuckwaller liet de remmen van zijn auto gieren en zorgde er voor, dat het licht van zijn lampen op het voertuig voor hem gericht bleef. Zo kon hij zien, wat zijn tegenpartij uitvoer de en zelf bleef hij beschermd door de intense duisternis, die in deze bosrijke omgeving heer seres was. Noch de vrouw, noch de Japanner schenen van plan de auto te verlaten. Inspecteur Zuckwaller was nu bedacht op een list. „Ze kunnen, als'we zo de lampen op hen gericht houden, niet zien, wat wij doen", zei hij, „ik ga er uit, André, hou ze onder schot", hij duwde de Nederlander een handvol patronen in dr hand, „ik loop in een boog tussen de bomen door en benader ze van de andere kant. Dit moet lukken." Hij opende het portier en dook achter de eigen auto. Hij maakte een wijde bocht en werd door de duisternis opgeslokt. Enkele seconden van nog grotere spanning volgden. Zou het lukken? Marianne en André keken gefascineerd naar de man en de vrouw in de andere auto, die als gevangen in de stra lenbundel van de beide lampen zaten. Even later klonk een schreeuw van de ande re kant van de vijandelijke wagen Het was de stem van Gustav Zuckwaller. ,.J« handen om hoog, of ik schiet je aan flarden" riep hij. In de auto kwam beweging. (Wordt vervolgd) De geringe algemene subsi dieverhoging voor het jeugd werk betekent in feite een grote rem. Juist omdat het werk zich hoe langer hoe meer uitbreidt, is er jaarlijks meer nodig. Men kan nu, zo melden verschillende hoofdbesturen van jeugdorgani saties, niet verder. Er zullen jeugdleiders moeten worden ontslagen, vacatures kunnen niet worden aangevuld, aanstellingen welke men (op grond van de subsidieregeling) reeds had ge daan, moeten terugvallen, de jeugdbladen moeten inkrimpen het aantal leiders-, instructie- en scholingsbijeenkomsten moet worden beperkt en van bepaalde ledenactiviteiten moet worden afgezien. Jeugdzorg Ook het jeugdzorgwerk komt er, neer de begrotingscijfers werkelijkheid worden, moeilijk voor te staan. Hier had men de kosten voor het totale werk ge raamd op bijna twaalf miljoener men krijgt er vier. Deze ontbrekende acht miljoen moeten dan bijeenkomen uit particuliere bijdra gen en uit de gemeentekassen, terwijl ook de gemeenten bestedingsbeperking zullen moeten toepassen. De staatssecretaris doet in de van toelichting op de begroting roep op de jeugdorganisaties, uit eigen kracht (bijv. door verhoging Help ons „Maar," zo deelde het bestuur van de Ned. Jeugdgemeenschap ons mede. „er wordt al zoveel door de organisatie zelf opge bracht. Als men nagaat wat een actief lid voor contributie, kampbij dragen, deelneming aan weekends enz. per jaar op ta fel legt, komt men aan een be drag van 90 100 per jaar. In totaal maakt dat een bedrag van meer dan 25.000.000 uit en dat komt uit gezinnen, die sterk verbonden zijn met de organi saties. Er zijn echter nog talrijke jongeren, die nog niet bij het jeugdwerk zijn be trokken en op enigerlei wijze moeten worden geholpen." Daarom doet de Ned. Jeugd gemeenschap een dringend be roep op het gehele Nederlandse volk, om te helpen en te geven, wat nodig is, opdat volgens de leus, ook ons volk „de jeugd heeft, die het verdient". De Bijbel vergelijkt vaak het leven en het streven rai volkeren met de altijd maar in beweging zijnde zee. dikwijls vertoont die zee een rimpelloos oppervlak enj het in de volkerenwereld: nooit komt zij tot rust. Nauwd is op de ene plaats de vrede getekend, of er ontstaan spanningen in een ander land. Hoog slaan de golven oj het gelukt maar zelden ze weer tot bedaren te brengen. ze straks de hele aarde overstromen, de mensen meesh in een niemand ontziend geweld? „Die het bruisen der doet bedaren, het bruisen van haar golven en het rumoer natiën", lezen wij in Psalm 65. David wist er ook al van. hij wel een jaar beleefd, waarin het rust en vrede was it wereld van zijn dagen? Maar hij wist ook, dut er maar machtig is dat rumoer der natiën te stillen. De God, Dit wereld kan stil maken, is Dezelfde gebleven. Laten wij ooi geen moment vergeten, dat Hij de volkeren regeert, al het dan soms lijken, dat het aardse rumoer Zijn i overstemt! te£ l E ,,S' DE KANS OP EEN VERGELIJK pjET leven in de tweede helft van de twintigste eeuw gaat met een adembenemende snelheid voorbij. Het ene tijdperk volgt het andere in een razend snel tempo op. Nau welijks zijn we gewend aan de ge dachte, dat de twintigste eeuw die van het atoom is, of we zijn tot de verbijsterende ontdekking gekomen, dat dit begrip al verouderd is en dat we aangeland zijn in het inter planetaire tijdperk. En we weten niet, wat ons nog meer te wachten staat. Het wordt ons bang te moede, als we de wereld rondom ons be kijken. Onze samenleving is zo ge compliceerd geworden, dat het kleinste vonkje de oorzaak kan zijn van een catastrofe, waarin de ge hele wereld wordt meegesleept. De tweede wereldoorlog zou daarbij vergeleken slechts kinderspel zijn geweest. Met het doel, deze catastrofe te voorkomen, hebben de westelijke mogendheden sedert het ontstaan van de atoomwapens aangedrongen op geleidelijke ontwapening onder internationale controle. Telkens was het evenwel de Sowjetunie, die haar medewerking weigerde te verlenen. Eerst omdat zij zelf nog niet over atoomwapens beschikte, later om dat zij er nog niet voldoende had om zich op gelijk niveau met de Ver. Staten te weten. En nu het zo ver is, dat zij met haar interconti nentale ballistische raket en haar kunstmaan een onmiskenbaar over wicht heeft verkregen, is overeen stemming tussen Oost en West op basis van de verouderde voorstel len van de westelijke mogendheden zo goed als uitgesloten. Het ligt in de lijn der verwachting, dat de Russen zelf met geheel nieu- t erd. we ontwapeningsvoorstellen de dag zullen komen, nu zij ontdaan hebben van het mi waardigheidscomplex, dat hun en laten totdusver heeft behi Dit complex was er de van, dat de Sowjetunie zich dreigd voelde door de haar gende wereld, waarin de Ainei nen hun uiterste best deden, veel mqgelijk luchtbases uil grond te stampen om zich eventuele Russische agressie kunnen verdedigen. De kans op een vergelijk tus vrije wereld en het communi blok is tengevolge van de sche successen van de afgel maanden niet kleiner geworden zij reeds was. De mogelijkhel zelfs niet uitgesloten, dat zij ter is geworden, tenzij beide tijen er opnieuw een pre kwestie van maken. De Sowjf! heeft nl. net zo min als het Wi enig belang bij een oorlog, doel is nog steeds: een com tische overheersing van de wereld. Zij. wil dit echter „vreedzame middelen" Vandaar dat de propaganda-i waarover we enkele dagen gel hebben geschreven van zo groot lang ls. Een van de „vreedzame middel waarvan de Sowjetunie zich ii wedloop met de vrije wereld dient, is de zgn. coëxistentie, vreedzame samenleving tussen communistische en de kapita! sche wereld Het is wapen, waartegen het moi zich met succes te verdedigen, een volgend artikel hopen we nader op in te gaan. Iin: ,u loelill 01 LANDING MET TWEELEDIG DOEL TAE landing van de Egyptische troe pen in Syrië is voor tweeërlei uitleg vatbaar. Zij volgt op de Rus sische zenuwoorlog tegen Turkije, die door Chroesjtsjef persoonlijk werd ingezet en zij heet gericht te zijn tegen de Ver. Staten, die teza men met Turkije en Israël van plan zijn, het huidige bewind in Syrië ten val te brengen. Als dit de ach tergrond is van het Egyptische op treden, dan is de spanning in het Middenoosten inderdaad toegeno men en hebben landen als Turkije, Israël, Jordanië en Irak alle reden, zich ongerust te maken. En met hen de landen van de vrije wereld, die hun steun aan deze staten hebben toegezegd voor het geval zij in moeilijkheden geraken. De zaak heeft evenwel ook een an dere kant, die naar het ons voorkomt de belangrijkste zal blijken te zijn. Het is bekend, dat Egypte ook al heeft het zulks nooit willen geven met gemengde gevoi de Russische invloed in Syrië zien toenemen. De stap van Ni die aanvankelijk geheim werd houden, kan dan ook bedoeld om uiteraard in overleg mei huidige leiders in Syrië de S jets er van te weerhouden, S geheel te onderwerpen. Deze oi werping zou de kans op een lijk tussen de Arabische landen mogelijk maken. De jongste ontwikkeling ln Middenoosten lijkt dan ook ei politieke dan militaire beteken! hebben en gericht te zijn op eniging van de Arabische De Egyptische actie dient dat een tweeledig doel: het stabills van de toestand in Syrië en drijven van een wig tussen Jc nië, Saoedi-Arabië en Irak westelijke bondgenoten. la» ,Elias Annes Borgerhonderd jeu Utrechts theologendispuut viert eeuwfeest in Brussel HET Utrechtse gezelschap van theologische studenten Elias Ac ijt h Borger „het onsterfelijke EAB", zoals de leden hun disp v: noemen viert vandaag en morgen zijn honderdjarig bestaan Utrecht en Brussel. Zijn naam ontleent het dispuut men mag zeggen oratorisch-homiletisch gezelschap aan de vermaarde m loog-schrijver die, in 1784 te Joure geboren, als het „Friese wowi aan de vaderlandse theologische hemel van het begin der voi m is eeuw schitterde. A. Borger, die van 1815 tot 1817 hoogleraar in de godgeleerdheid en daar- tot zijn dood in 1820 in de klassieke letteren is geweest, was destijds in heel Nederland beroemd om zijn theologische kennis en zijn welsprekendheid. „Zo rust dan eind'lijk 't ruwe Noorden van hagel jacht en stormgeloei, en rolt de Rijn weer langs zijn boorden, ontslagen van de winterboei". De „Ode aan den Rijn", waarvan dit de eerste regels zijn en die Borger dichtte in het voorjaar van 1820, is tot in onze tijd bekend gebleven. Trou- EAB brengt telkenjare op de daar toe gezette tijden de nieuw aangekomen studenten, voorzover ze het nog niet ken- ;n, op de hoogte met dit* stuk poëzie. Het dispuut eertijds opgericht door is leden van het Utrechtsch Studenten corps, kan slechts één zwakke zijde vin den in zijn peetvader: de omstandigheid namelijk, „dat prof. 'Borger hoogleraar was te Leiden, een plaats ergens achter Woerden". Vanmorgen zijn honderd leden en oud leden bijeengeweest in de Utrechtse Pie terskerk, waar de president van het ge. zeischap, de heer G. P. Post, de feeste lijkheden geopend heeft en prof, dr. H, W. Obbink, de zojuist afgetreden rector magnificus de lustrumrede uitsprak. Van middag heeft het bestuur gerepicieerd er daarna vond de grote uittocht plaats var een lange stoet auto's, waarin de Bor- gerianen zich naar Brussel spoedden. In een der lokalen van de Hollandse •lub vindt vanavond de installatieverga- '-ring plaats. Morgenochtend wordt in de Nederland se kerk te Brussel een herdenkings- nftg dienst gehouden, waarin het oud-lijelijk P. Fagel, predikant aldaar, vo( Daarna geeft prof. dr. A. J. Bronl Nederlands hoogleraar aan de thee sche faculteit te Brussel, een ope les over de protestantse kerkt België. Des middags wordt een krans p ~es bij het monument voor de eerste B Is t laren der hervorming in de Nede^. £r den, Hendrik Voes en Johannes val die op 1 juli 1523 op de Brus Grote Markt verbrand werden. kranslegging zullen aanwezig zijn uv. gische minister van Justitie, de Nf 8 de rector-magnificus der Brusselse versiteit en andere autoriteiten. Na een ontvangst in het Brusselse! huis vertrekt de stoet auto's naar ka Gaasbeek, waar de Borgerianen t? lengte van uren zullen aanzitten aan gala-diner. Woensdagochtend verlaat gezelschap België, uitgeleide gedaantuti€ de drie oud-leden, die in dat land a predikant werkzaam zijn. Hoe bevruchtend de sfeer werkt menen de leden aan te kut tonen met de reünistenlijst. die inderr vele groten uit de Nederlandse t logische wereld bevat. Wij noemen: d J. P. Valeton Jr.. dr. Is. van Dijk. d H. Gunning J.H.zn., prof. dr. H. W. bink, prof. dr. M. van Rhijn, ds. P. Zl ban lid van de Tweede Kamer, ds. J. A Selms, ds. J. C. Koningsberger, dr Jansen Schoonhoven, prof. dr. J. M Baljon, dr. J. J. P. Valeton, dr. J. Gunning en dr. J. Eijkman. ei geleg diver, 'stede resse optri itteke' ■to Q' J

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2