ïlieuiuc gethscije GTmimiit Egyptische troepen zijn in Syrië Oostduitse mark gisteren plotseling waardeloos Nieuwe zet op schaakbord van het Midden-Oosten Iterk front is gericht tegen Turkije en Israël cent> Aanval op Elizabeth II in Amerikaans blad Regering „verdient" daarmee een goede miljard.... poet Amerika een oorlog alleen opknappen? Japanse steun voor Nehroe Nationale parlementen moeten meespreken Spoetnik dichter komt nu toch hij de aarde ir-Miiiillll Vele doden in het verkeer m UNDAG 14 OKTOBER 1957 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- 6 Advertentie-afdeling: Tel 31441. ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Achtendertigste jaargang no. 11083 Directie; F. D1EMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.: H. W. J. ENSERiNK CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken istirij is ohH>Uueti jnyo oarl in tegljenspijH" Sport en wedstrijden ZIE PAGINA'S 4 EN 6 EN Egyptische troepenmacht van onbekende sterkte heeft zich zondag- I middag in de Syrische haven Latakieh ontscheept. Zij werd daarbij scorteerd door Egyptische oorlogsschepen, die daar zogenaamd voor officieel bezoek onbepaalde tijd zullen blijven. De landingsoperatie td uit de lucht gedekt door Egyptische en Syrische vliegtuigen, folgens radio-Kaïro en een communiqué van het gemeenschappelijke pptisch-Syrische opperbevel te Damascus is deze troepenzending in over zij istemming met het militaire bondgenootschap tussen beide landen, dat erd, irziet in een gemeenschappelijk militair optreden in geval van agressie dreigende agressie tegen een van beide staten. Er werd niet bij gezegd, nog meer Egyptische versterkingen worden verwacht.Wel zouden al ds het midden van de maand regelmatig Egyptische militaire eenheden ir Syrië zijn gezonden „om de defensieve kracht van het Syrische leger vergroten". da! ittrdag had het Arabische persbureau tmeld, dat Syrië zün patrouilh irkse grens had versterkt. Er waren nieuwe observatieposten ingericht terband met wat men noemde „nieu- T'fese troepenverplaatsingen ks-Russische naar de Turks-Syrische di mui ikele dagen eerder had Syrië bij de lijkt kse regering geprotesteerd tegen oall jrtdurende provocaties aan de Noord- dw« Isehe grens". Turkse vliegtuigen herhaaldelijk het Syrische luchtru: pdliben geschonden. Turkije heeft steeds enige vijandige be- zyg ingen tc hebben jegens Syrië. „Ge- i zender „Stem der Arabieren' :haR ro gaf gisteravond het volgende c „Nu de imperialistische machten zich daten hebben op het Turkse en het £|raëlische leger om het Syrische mo il te ondermijnen, zal door toedoen de Egyptische en Syrische legers Syrische front, zowel in het noor als in het zuiden, sterk genoeg '~lmaakt worden om iedere agressie te liefd- «rstaan". issên idio-Moskou richtte gisteravond in Rusland zelf bestemde uitzen- ectenfe opnieuw beschudigingen tot de Ver- nnet- !de Staten. Amerika zou de „militaire treidingen in Turkije en Israël ver ft en pogingen doen om in Syrië een rouw vermoord in Heerlen ta," ichtgenoot in arrest r, j, Zeldenirust, hoofd van het ge- het itelijk laboratorium, heeft sectie ver- op het stoffelijk overschot van een Heerlense vrouw. Zijn conclusie dat zij door vergiftiging met tallium, doel vergift, dat onder meer in rattenver- aan [ingsmdddelen is te vinden, om het dal tn was gekomen. In verband met het gtaal lijden is de echtgenoot van de vrouw, i., in arrest gesteld. De verstandhou- tussen de echtelieden heeft veel te rand op tanker vier vermisten de mond van de Elbe is zaterdag uitgebroken aan boord van ng tse tanker Pamela (1561 ïbn), met ng benzine en dieselolie op iburg. leden van de bemanning 'wee wouwen worden vermist. /eest opstand te verwekken". De radio her haalde de waarschuwing van Khroesjt- sjef, dat dit optreden in het Midden- Oosten „zeer ernstige gevolgen" zal kun nen hebben. De onverwachte stap van president Nasser om .Syrië zo demonstratief te hulp te komen, zal volgens diplomaten in de Libanese hoofdstad verstrekkende gevol gen hebben. Men meent, dat de Turkse regering deze gebeurtenis moeilijk zal kunnen negeren. In Beiroet verblijft op het ogenblik koning Saoed van Saoedi-Arabië, die een officieel bezoek brengt aan de Libanon. Het gerucht ging vannacht, dat koning Hoesein van Jordanië, die gisteren een lang gesprek had met koning Faisal van Irak, een ontmoeting met Saoed wil ar rangeren. Een Arabische „topconferentie" dus, wara een duidelijk standpunt zal moeten worden bepaald ten opzichte van dit gecoördineerd e EgyptischSyrische optreden. Aan vooravond van staatsbezoek ENGELAND IS slechts enkele dagen voor het officiële bezoek van koningin Elizabeth en prins Philip aan de Verenigde Staten diep geschokt door een nieuwe aanval op het Koninklijk Huis. Nu door het Amerikaanse blad Saterday Evening Post en geschreven door een Engelsman, Malcom Muggeridge, vroeger hoofd redacteur van Punch, thans een bekende figuur in de Britse televisiewereld. Muggeridge schrijft in het nummer,, dat 'deze week in een oplage van bijna tien >en zal verschijnen, over de Ko ningin, dat zij op Buckingham Palace een „weelderig leven van slechte smaak" leidt en dat zij het snobisme en de vleierij an haar hofhouding aanmoedigt. In prins Philip laakt hij „diens luid ruchtige grappenmakerij" en van de bei de koningskinderen zegt Muggeridge, dat zij „nog voor ze konden lopen al dét ty pische gebaartje van de wuivende hand kenden, waarmee het gejuich var assa wordt beantwoord". „Verbluffende aanval op dc Koningin" „Wat een manier om onze Koningin" te begroeten, riepen de koppen vai Britse zondagsbladen uit nadat de dacties het artikel van hun landgc onder ogen hadden gehad. Muggeridge Honderden mensen wachtten gisteren voor een kiertje in het IJzeren gordijn op de Potz- dammerplatz te Berlijn, waar na een grondig onderzoek de Oostzone werden binnenge laten om hun Oostmarken in te wisselen. INTEGRATIE HONGAREN IN ONS LAND Naar w\j vernemen heeft de Ned. fede ratie voor vluchtelingenhulp aan het In stituut Onderzoek Nederlandse Volk op dracht gegeven een rapport uit te bren gen suggesties te doen om een i mogelijke integratie van de Hongaarse vluchtelingen in Nederland mogelijk te maken. Bij de hiervoor nodige situatie analyses zal speciaal de inpassing var jonge Hongaren in onze samenleving aar de orde komen. (Van onze correspondent te Bonn) IN EEN „Nacht und Nebel"-operatie heeft de regering van Oost-Duits- land gisteren plotseling de Oostduitse markt uit de circulatie genomen en tegen de koers 1 1 ingewisseld voor nieuwe biljetten van 5, 10, 25, 50 en 100 mark. De biljetten van 2 en van 1000 mark werden in het geheel niet meer ingewisseld. zo zeide hij „aanzienlijke bedragen in. oostmarken in het bezit zijn van „mono polisten" en „mlltairisten", die daar mede trachten te speculeren en „de Oost duitse ekonomie te verstoren". Ook werden de oostmarken, door de bondsrepubliek en haar bondgenoten ge bruikt om er agenten en spionnen mee te-betalen en aldus dc veiligheid van de „volksrepubliek" te ondermijnen. Aan deze operatie verdient uiteraard de Oostduitse regering, die kennelijk het Biljetten van 50 pfenning en 1 blijven geldig, alsook de munten. Oost duitse burgers konden gisteren in speci ale wisselkantoren, die in scholen, fabrie ken partijbureaus, posy^antoren en café"! waren ingericht, tot een maximaal be drag van 300 (driehonderd) mark hun geld Inwisselen. Alles wat zij daarboven willen in leveren, werd voorlopig op een speciale rekening gesort bij de circulatie bank. Het zal zaterdag a.s. vrij komen, doch voor die tijd zullen speciale com missies onderzoeken of de eigenaars op een „eerlijke" manier aan het geld zijn gekomen. Saldi op spaarbanken worden door de geldinwissciing niet getroffen. De geldinwisseling eindigde om 10 uur zondagavond. Van 8 uur 's avonds af was het nieuwe geld de enige geldige valuta. Natuurlijk had premier Otto Grote- wohl, die zondagochtend om acht uur de geldzuivering persoonlijk via de radio aankondigde, een zondebok bij de hand: de Westduitse bondsrepubliek, waar Nederlandse volk NIET neutraal 'OLA-pannen zijn geschikt 'oor het koken op gas- en 'lectriciteit. gegarandeerd voor het leven volking van de meeste landen, die sleu telposities bekleden, haar regering dwin gen het uiterste te doen om neutraal te blijven. Slechts in Nederland is, volgens een enquete van de New York Herald Tribune, zeventig procent der be volking voor een zich onmiddellijk scha ren aan de zijde van Amerika. De vraag welke gesteld werd, luidde: ..Denkt u, dat indien .een oorlog uitbreekt tussen Amerika en Rusland, uw land alles zou doen wat in zijn macht ligt om niet in de oorlog gewikkeld te worden of denkt u, dat het aan één van bedde zijden zou deelnemen?" Van de elf landen werd slechts in twee landen, Australië en Nederland, bij meer dan vijftig procent der ondervraagden de overtuiging gevonden, dat onmiddel lijk deelneming aan Ve zijde van Amerika gewenst was. Voor Nederland was het percentage zeventig, voor Australië 57. De inwoners van België, Frankrijk, Oos tenrijk, Italië,Zweden, Noorwegen, Enge land, West-Duitsland en Brazilië gaven in meerderheid te kennen, bij voorkeur buiten een Amerikaans-Russische oorlog te zullen blijven. Deze meerderheid was in Engeland bij voorbeeld 54 pet, in West-Duitsland 63 pet, in Frankrijk 66 pet, in Italië 72 pet en in Zweden zelfs 94 pet. Vooral de ondervraagde Engelsen meen den, dat de Verenigde Staten een volgen de keer maar eens het spits moesten af bijten en de zwaarste last in een nieuwe oorlog dienden te dragen. Venlona, een koninklijke zang vereniging in Venlo, directeur Jos Vranken, mocht zaterdag op paleis Soestdijk zich laten horen. Namens de Venlose tuinders, ex porteurs en detailhandelaren, kreeg de Koningin toen een ko lossale fruitmand. Op de foto ziet men haar tussen dr. F. J. M. A. Houben, commissaris der Konin gin in Limburg, en de voorzitter van Venlona. Na besprekingen 'tussen de Indiase pre mier Nehroe en de Japanse minister van buitenlandse zaken Foedijijama, is in 'To kio bekend gemaakt, dat Japan India zal bijstaan bij de uitvoering van zijn vijf jarenplan. De hulp zal worden verleend In de vorm van geldleningen, materiaal en technische bijstand. De premiers van Japan en India hebben gezamenlijk de grote mogenheden ver zocht op te houden met de vervaardiging ;n het gebruik van kernwapens. Nieuw wapen voor Amerikaans leger Het Amerikaanse leger heeft vandaag formeel bezit genomen van een nieuw type projectielen: Talos. Een offioiële woordvoerder beschreef het als een dodelijk projectiel, gekoppeld aan een elektronische band. Het werkt volledig automatisch en is in staat om zeer snel te Het projectiel kan worden ge bruikt voor afstanden van 160 kilometer of verder. Er is natuurlijk in Oosfduttsland massa geld in sokken en spaarpotten, dat men uit wantrouwen niet op een bank heeft willen zeten. Er is in de wanorde lijke verhouding in Oostduitsland uiter aard ook een hoop zwarte handel e: zijn dus ook een miljoenenbedragen zwart geld in omloop. Het grootste deel daarvan vervalt nu aan de staat. Men echat dit bedrag in Bonn op wel een mi Jard oostmark. Dat de Oostduitse reg< ring deze maatregel al eerder had ovei wogen, blijkt o.m. uit het feit, dat het nieuwe geld reeds in 1955 is gedrukt. Het onderscheidt zich van het oude geld slechts door de kleur. Drie torpedoboot jagers, namelijk Hr. Ms. Everteen, Hh. Ms. Piet Hein en Hr. Ms. Kortenaer, worden per 1 oktober uit de sterkte genomen en na een kleine verbouwing zo spoedig mogelijk als fre gatten in dienst genomen. W.E.U. in Straatsburg TAE ASSEMBLEE van de Westcuropese unie heeft het rapport-Van der Goes van Naters over de bevoegdheden, welke wenselijk zijn voor een Europese assem blee, zaterdag met veertig stemmen en zestien onthoudingen goedgekeurd. Hier door wordt de raad van ministers aanbe volen als leidend beginsel te aanvaarden, VAN COMENIUS Raket en kop vielen uiteen (nadert de Russische kunstmaan de aarde. Dat valt volgens geleerden af te leiden uit hét feit, dat de Spoetnik bij gelijke snelheid een kor tere tijd nodig heeft om een reis om de aarde te maken. De raket, waaruit de aardsatelliet af komstig is en die zelf ook een satelliet is geworden, draait z'n rondjes nog vlugger dan de eigenlijke kunstmaan en bevindt zich dus ook dioh/ter bij de aarde. De raket en de eveneens rondvliegende raketkop zijn uiteengevallen. Dit komt door de grote hitte tengevolge van de wrijving me) de atmosfeer. In Rusland en Zweden zijn de stukken al met het blote oog waargenomen. De zenders van de kunstmaan werken nog steeds. Zondagavond, nadat de Spoet nik meer dan 130 ronden had gemaakt, ving men in de buurt van Sydney signa len op, die veel en veel krachtiger waren dan de seinen van de eerste dagen. Men sprak zelfs van honderd maal sterker. De radiokamer van het ANP ving gisteravond gedurende drie minuten signaalstoten op, zoals de kunstmaan in het begin van zijn vlucht ook uitzond. Satelliet en raket hadden gisteravond bijna zes miljoen kilometer afgelegd. De raket had een voorsprong van 2500 kilo meter; in tijd: vijf minuten. Misschien zou de beroemde Tsjechische pedagoog en geleerde Jan Amos Comenius (1592-1670), als hij nu leefde, wel onderschei den zijn met de Nobelprijs. Die prijs is hem omdat die in zijn tijd nog niet bestond voorbij gegaan. Een bronzen standbeeld heeft hij echter wèl gekregen. Het staat in Naar den en Z.E. Viktor Sandor, Tsjechisch ge zant, heeft het zaterdag onthuld.... ....En de Nobelprijs voor litera tuur) gaat waarschijnlijk naar de beroemde Franse auteur Alben Camus. Dat vermoedt men name- ik, doch men moet tot donder- ag wachten om te weten of het gerucht waarheid bevat. dat de Europese assemblee behoort te be schikken over bepaalde volmachten ei bevoegdheden. Ten eerste zal een voorziening moeten worden getroffen, dat de ministers bepaalde departemensen de assemblee op gezette tijden een rapport voortleg- gen over de werkzaamheden, die van ge meenschappelijk belang zijn. De assemblee zal deze rapporten dan bespreken en aanbevelingen doen. Bo vendien moet de assemblee het recht hebben het rapport geheel of gedeelte lijk te verwerpen en door een motie terug te verwijzen naar de ministers. Voorts moet een procedure worden vastgesteld, waardoor de voornaamste aanbevelingen van de Europese Assem blee in de nationale parlementen worden onderzocht en de nationale regeringen op deze wijze kunnen weten, welke houding van hun vertegenwoordiging in de raad van ministers wordt verwacht. De Nederlandse afgevaardigde dr. J. J. R. Schmal (christen-democraat) pleit te voor Straatsburg als zetel van de Europese instellingen op grond van het historische verleden. Hij voegde bij zijn argumenten een brief van de Westduitse minister von Brentano, die ziek in Straatsburg ligt, waarin ook wordt inge stemd met de keuze van Straatsburg. Dat Straatsburg zelf alles wil doen om zich een waardig Europees middelpunt te ma ken. blijkt uit de mededeling, dat 15 maart een dagelijkse vliegdienst ft Parijs en Straatsburg zal worden zelf volstond met de verklaring, dat zUn artikel geen aanval op koningin Eliza beth persoonlijk is. maar een analyse van de ontwikkeling van de monarchie in de tegenwoordige tijd. Hartelijk welkom De Koningin en de Prins zelf zaterdag nog onkundig van deze minder vleiende publikatie. Zij arriveerden per vliegtuig in Ottawa, waar zij door hon derdduizenden Canadezen hartelijk en enthousiast werden ontvangen. Toen de wielen van de DC-7 de grond raakten, werden 21 saluutschoten gelost en bliezen trompetters een fanfare Verscheidene muziekkorpsen speelden het volkslied toen het toestel naar de plaats taxiede, waar gouverneur-generaal Massey en premier Diefenbaker gereed stonden om hun vorstin te verwelkomen. In een directe televisietoespraak tot het Canadese volk excuseerde koningin Eli zabeth zioh zaterdagavond voor het korte bezoek van slechts vier dagen. Zij be loofde, in 1959 terug te zullen komen en dan voor een uitgebreider bezoek. Mis schien zullen dan de beide kinderen mee komen. „Ik hoop aanwezig te zijn bij de opening vain de „St. Laurence Geaway", zei de Koningin. Prins Philip is benoemd tot lid van de Privy Council van Canada. TOT CAMUS Het afgelopen weekeinde zijn vrij veel personen het slachtoffer geworden van het verkeer. Zaterdagmiddag werd de vierjarige Henk Sanders in Musselkanaal, toen hij achter een auto de weg overstak, door een bestelauto gegrepen. Het jonge tje was op slag dood. In Tilburg werd de 18-jarige bank bediende M. de Jong met zijn bromfiets door een autobus gegrepen, toen hij deze geen voorrang verleende. Ook hij over- leted vrijwel direot. De 24-jarige raddohandelaar F. van den Pol botste in W a a 1 w ij k met zijn auto tegen een boom. Hij overleed; zijn vrouw werd ernstig gewond. De andere inzitten den kwamen met de schrik vrij. In Amersfoort overleed de 17- jarige mejuffrouw P. Brouwer, die zater dag door een auto was aangereden. Zaterdagmorgen werd in Kerkrade een 50-jarige wielrijdster, mevrouw H., door 'n vrachtauto aangereden. Zij over leed ter plaatse. Ds vierjarige Frans Volkerink uit Witharen (gem. Ommen) is zaterdag middag om het leven gekomen toen hij onverwachts de weg overstak en door en passerende auto werd gegrepen. Japanse vulkaan ging werken Duizend vakantiegangeri met vliegtuigen ontzet De vulkaan Miilhara op het Japanse eiland Osjima, een der actiefste vulkanen Japan, is zaterdag plotseling tot een uitbarsting gekomen, waardoor één per- ket ]even en 54 menscn ernstige verwondingen opliepen. Meer dan duizend mensen moesten in aller ijl met helikopters en vliegtuigen in 'eUigheid worden gebraoht Zij liepen ge- aar door de hete lava, die van de berg helling stroomde en door de stenen die de vulkaan uitwierp. Osjima is een der be kendste vakantiegebieden van Jïpan. Meisje omgekomen door gasvergiftiging In IJsselstein is zaterdag het 13-jarig« meisje R. Aelbers door gasvergiftiging om het leven gekomen. Zij hield 's middags een ziek familielid gezelschap en heeft toen waarschijnlijk de gaskraan zonder erg open gestoten. Zij werd bewusteloos gevonden. Geneeskundige hulp had geen s. Zij was het enige dochtertje uit gezin van zeven kinderen. WEERBERICHT Rustig weer De Bilt verwaobt tot mor genavond: Vannacht en morgenoch tend plaatselijk mist. Mor gen overdag opklaringen en droog weer. Weinig wind en weinig verandering in tem peratuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Dinsdag 15 oktober: Zon op 7.06 uur, onder 17.49 uur. Maan op 22.26 uur, onder 13.25 uur. Woensdag laatste kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1