WODKA VLOEIT IN HET KREMLIN Waarom valt Spoetnik niet op de aarde? 193 NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 10 OKTOBER 1957 *»aar Hei oorlo$s<4a$boek. van LOW ALAN BROOKE de rechterhand van WlNSTOK CHURCHUX WOROSJILOF drinkt bij voorkeur gele wodka. Maar gele wodka schijnt zelfs generaals van hun stuk te brengen. Het diner, dat Stalin op 14 augustus 1942 in het Kremlin voor zijn Engelse gasten heeft ge houden, is dan ook ontaard in zwelgpartij, aldus Lord Alan ;Brooke, die in zijn kwaliteit van de generale staf van het Britse imperium mee aanzat. Veel wodka hebben de Britten overigens niet gedronken, want het is echt een drankje, dat men moet léren drin ken. Dat zij echter zo gul werden onthaald was een middel om het ijs van de Brits-Russische bespre kingen te breken: ^Churchill was met de onprettige mededeling gekomen, lat het invasieplan in Frankrijk in 1942 geen doorgang kon vinden. Er loest iets anders gebeuren. De Rus sen waren weinig ge- 8 baat met een offensief in Noord-Afrika. Zij waren wél gebaat bij versterkingen voor de verdediging van de Kaukasus. Het diner liende er voor een vertrouwelijke ieer te scheppen voor de onderhan- lelingen van de volgende dag. Kerend getij Het banket werd gehouden In de !atherine-zaal van het Kremlin, een van Ie prachtigste zalen, die het gebouwen- omplex rijk is. Het was de avond voor ie Duitsers de Don bij Kalach over taken, zestig kilometer van Stalingrad. )e olievelden bij Maikop in een uitloper ran de Kaukasus waren een week te loren in Duitse handen gevallen. In de grote zaal waren ongeveer hon- anwezig. De Britse en rikaanse gasten werden ontvangen Stalin, die zoals gewoonlijk gekleed in een kort lila-kleurig katoenen en een broek, waarvan de pijpen arzen waren gestoken. In het dagboek van Alan Brooke Is opgetekend: ,Ik zag erg tegen deze avond op. De voorname plaats In op :t banket. De samenkomst liep uit op complete zwelgpartij. Voortdurend en er tijdens het diner toasts uit- ibracht in het eerste uur alleen al dozijn. Gelukkighad ik een karaf staan en als niemand ln de gaten had vulde ik mijn glas in plaats van met wodka. Op ;r kreeg ik slechts de helft de wodka binnen dan door anderen werd verondersteld. Worosji- |f, die naast mij zat, zei tegen mij via tolk: „Deze wodka is niet best, ik gele wodka laten halen!' Ik dacht, hij mijn spelletje met de waterkaraf doorzien en dat hij mij in de maling TZ^iWe nemen, maar neen, hij bleek zelf il op gele wodka te zijn. De nieuwe rak werd gebracht in een grote karaf. Worosjilof vulde mijn glas en het flUjne. „Op uw gezondheid", zei hij en «Joeg het glas achterover. Ik antwoordde: weet wat gele wodka is, maar ik heb geproefd. Ik zal het daarom irzichtig proberen". Ik nipte :1 voorzichtig aan het glas, maar na slokjes was het mij onmogelijk ver te drinken; het was als vloeibare lyenne-peper en gaf het gevoel alsof keel in brand stond. Ik zei Wo- ijilof, dat ik het bij de witte wodka houden, maar hij voelde zich best bij had inmiddels een tweede glas eegd. J[De gevolgen bleven niet lang uit. Op i voorhoofd brak het zweet zo hevig dat het in straaltjes langs zijn ge- t stroomde. Hij zweeg verder, werd 1 rustig en zat met een wazige blik i zich uit te staren. Ik vroeg me af, Wanneer hij van zijn stoel onder de Jfel zou glijden. Maar neen, hij bleef zonder zich overigens bewust te ijjn van hetgeen er verder zoal ge- Tegen het einde van het banket stond Jlalln op van zijn plaats naast Molotof fl® begon een nieuwe ronde met het uit- fltangen van een toast. Hij vulde zijn Cmet wodka en keek naar Worosji- Vervolgens liep hij onze kant uit, naast de generaal staan en met een grijns op zijn gezicht hief hij zijn omhoog. Worosjilof moest staan, om- ipde toast hem gold m hield zich met belde handen kramp- Whhg aan de tafel vast en zwaaide langzaam van voren naar achteren en terug. -In zijn ogen lag een afwezige blik. Het kritieke ogenblik naderde Stalin kwam met zijn glas om te I ken. Worosjilof moet op z'n minst stuk of zes glazen hebben gezien onthutst keek hij ernaar. Ik zag, dat hij alle moeite deed om zijn gedachten te concentreren. Hij pakte zijn glas en ik zag, dat hij op goed geluk mikte op een van de vele glazen, die zijn benevelde brein waarnam. Het was, tot zijn geluk, het goede Stalin ging weer naar zijn plaats om zijn glas opnieuw te vullen voor nog een stuk of tien toasts. Met een diepe zucht viel Worosjilof achterover in zijn stoel. Ten slotte was het diner afgelopen. Ik dankte de hemel, dat ik nog de nodige controle had over mijzelf, over mijn benen en over mijn gedachten". Laatste dag De volgende dag was de laatste dag van het bezoek. Maar voor het zover was zouden er nog enige besprekingen plaats hebben tussen de Russische en Britse militaire leiders. Alan Brooke ver haalt hoe hij 's morgens Churchill be zocht om enkele dingen te bespre ken. Om 12 uur zou het eerste gesprek plaats hebben. privé-vertrekken te komen om daar iets te drinken. Hier bleven de mannen zes uren achtereen. De staatslieden brach ten de gehele avond en een deel van TTET BANKET, dat Stalin in het Kremlin voor zijn Britse gasten aanrichtte, liep uit op een zwelgpartij. Desondanks werd door dit samenzijn het ijs gebroken tussen de Russen en de Engel sen. Want in een vertrouwelijk gesprek vertelde de Russische dictator Winston Churchill wat de reden is geweest van het non agressie-pact, dat Sowjet-Rusland in 1939 met het Duitsland van Hitler sloot. Worosjilof en posjnikof. Tweeëneenhalf uur lang ben ik bezig geweest hen te overtuigen de onmogelijkheid in 1942 al een w lijk front te hebben. Het was eigenlijk onbegonnen werk, want zij hadden geen idee van wat er komt kijken een dergelijke operatie in Frankrijk. Wij gingen tenslotte vriendschappelijk, i iet overtuigd, uiteen. Tijdens de lunch had ik een gesprek met Sjaposjnikof, die er zeer slecht uit ziet. Hij is chef van de Russische gene rale staf sinds "het begin van de oorlog. Maar hij is ziek, ik vermoed iets aan het hart of zo. Hij is een bijzonder prettig man om mee te converseren. Worosjilof is ook een aantrekkelijke persoonlijk heid, maar hij is meer van de poldi doortrokken" Kaukasus >eilij k Aanvankelijk bleek het de Russen over de verdediging Kaukasus te spreken, zo merkt Brooke op. Er waren' geen deskundige! wezig. Later was het mogelijk hierover gesprek te krijgen met Worosjilof. Alan Brooke zegt in zijn dagboek: „Hij vertelde mij, dat er vijfentwintig Russische divisies Ln de Kaukasus waren bijbehorende tanks en luchtstrijd krachten. Dit was hetzelfde aantal, dat reeds eerder door Stalin was genoemd. Ik ben er zeker van, dat het niet de waarheid Is. Wij bespraken verder de mbgelijkheid om eventueel versterkingen dit gebied te zenden. Hiervoor had en en al oor. Wij kwamen overeen, dat wij zouden trachten Ln Leder geval wat betreft de luchtmacht steun te ver- Over Worosjilof schrijft Brooke, dat zijn relatie tot Stalin in hoofdzaak schijnt gebaseerd op persoonlijke vriendschap vroegere contacten. Op het gebied militaire adviezen werd hij over schaduwd door Sjaposjnikof, die uit een goede militaire school komt en reeds in de tijd van de tsaar in de militaire was opgenomen. Intiem Terwijl Brooke zijn laatste bespre kingen voerde met de Russische gene raals en tevens afscheid van hen nair i vroeg naar bed te gaan in de hoop morgens eindelijk eens fit de terug- s te aanvaarden, had Churchill een lang onderhoud met Stalin. zeven uur was Churchill naar het Kremlin gegaan. Hij had ook geïnfor meerd naar de verdediging van de Kau kasus en het antwoord van de Russische dictator was: „Wij zuilen ze tegenhou den; zij zullen niet door het gebergte heendringen". Tot zijn grote verrassing werd Chur chill door Stalin uitgenodigd in zijn de zijnen werden ontvangen. de nacht door met een vriendschappe lijke en zelfs joviale conversatie. Churchill werd vertrouwelijk en ver telde Stalin van zijn favoriete plan, de landing in Noorwegen, die hem door zijn adviseurs was afgeraden. Stalin op zijn beurt vertrouwde Sir Winston toe. dat hij een tegenoffensief had ontwor pen, dat de komende winter zou wor den ingezet. Tijdens het gemoedelijke gesprek vroeg de een de ander naar de redenen van be paalde besluiten of handelingen uit het verleden. Churchill vroeg zijn gastheer bijvoorbeeld, waarom hij in het begin van de oorlog tijdens de Brits-Russische onderhandelingen over een mogelijk bondgenootschap, plotseling een non agressie-pact sloot met Duitsland. Het varkentje in liet Kremlin J^EN DAG reizen achter het Russische front lag het Krem lin. Terwijl honderdduizend Rus sische jongeren in een vertwijfeld gevecht op leven en dood met de oprukkende Duitse legers waren gewikkeld, brandden in de Cathe- rinazaal van het Kremlin honder den kaarsen boven de welvoorziene tafel, die Stalin voor Churchill en diens militaire adviseurs had doen aanrichten. Er werd wodka gedronken, veel wodka. En de tafel bevatte meer spijzen dan de honderd aanwezigen konden verorberen. Veel tiis en veel in olie bereide gerechten. Alan Brooke noteerde: „De uren gingen langzaam voor bij ev ik voelde mij steeds moede lozer. Vlak voor mij, tussen de grote schalen met visgerechten, stond een schaal met een speen varken, bedekt met een witte saus. Het had een oog als een zwarte truffel en een mond als een sinaas appelschil. De hele avond bleef dat zwarte oog op me gericht en die mond lachte me bitter toe. Ik zie dat varken nog voor me als Ik m'n ogen sluit Tijdwinst Stalin antwoordde, dat Engeland een beetje bang moest worden gemaakt. Hij wist, dat er slechts twee Britse divisies konden worden gemobiliseerd en hij dacht, dat de Engelsen maar eens moes ten weten, hoe zwak het Franse leger was. Hij kon zich niet voorstellen, dat Engeland op deze wijze in de oorlog zou Aan de andere kant, zei Stalin, wist hij zeker, dat Duitsland Rusland zou aan vallen. Door samen met Duitsland Polen binnen te vallen kon hij zijn grondge bied vergroten en grondgebied beteken de bij een aanval, tijd om de verdediging in gereedheid te brengen. De volgende morgen stegen de vliegtui gen met de Britse gasten aan boord reeds vroeg op. Deze maal vloog Brooke niet in een luxueus Russisch vliegtuig, maar in een Engelse Liberator, een bom menwerper, waarin hij met generaal Wavell en de anderen languit in het bommenruim moest liggen. Er wari geen ramen, geen stoelen en zelfs gei banken. De toestellen vlogen richting Kairo. Bolwerk tegen Rommel De Britse ambassade in Moskou Wereldreis van mr. G. Pli. Helders Hartelijk nagewuifd door zijn echtge note en zijn vier dochters, is de minister van zaken overzee, mr. G. Ph. Helders, gistermiddag met het K.L.M.-toestel Ne- gaton van Schiphol vertrokken, voor eer bezoek van enkele weken aan Neder lands Nieuw-Gulnea. In aansluiting op deze reis hoopt de minister een bezoek te brengen aan Australisch Nieuw-Gui- nea en aan Australië. Op 5 november zal hij daartoe van Hollandia reizen en vervolgens naar Port Moresby, Sydney en Canberra. Op 13 november verlaat de bewinds man Sydney. Hij zal dan naar Nederland terugreizen via de Verenigde Staten de rijksdelen in de West, waar hij na november enkele dagen zal Algera-familiedag in Friese hoofdstad Op zaterdag 12 oktober zal in Leeuwar den een „Algera-familiedag" worden ge houden. Deze dag zal worden bijgewoond door 350 dragers van de naam Algera, Algra of verwante namen. Het woord zal worden gevoerd door het Eerste-Kamer- lid de heer H. Algra - en de genealoog R. S. Roorda. Minister Algera, die veel belangstelling heeft voor deze dag, zou ook het woord voeren, maar ia verhin derd de bijeenkomst bij te wonen. Ook Brussel kandidaat voor Olymp. Spelen Ook Brussel heeft zich geplaatst op de steeds aangroeiende - lijst van steden die zich kandidaat hebben gesteld voor de or ganisatie van de Olympische spelen in 1964. Tot de andere kandidaten behoren To kio, Moskou, Karachi, Auckland, Belgra do en verscheidene steden in Amerika. De beslissing valt op het congres van het I.O.C. ta Tokio in 1958. microfoon te zeggen "C^R WORDT DUS, binnen het omroepbestel, niet zo erg geloofd aan het nut van de regeringsuitzendingen, zoals die zich nu hebben ont- wikkeld.Er wordt, zo zegt men daar, heus niet zo hard geluisterd naar die kwartiertjes voorlichting. Laten we eens zien, wat er zoal op tafel komt, wanneer de overheid het woord krijgt. Bekijken we het programma voor deze maand, dan tellen we maar liefst 35 uitzendingen op een in kleuren gedrukt programma blaadje. Die uitzendingen zijn dan weer ver deeld in zes rubrieken, dus er moet nogal een stukje organisatiewerk achter zitten! Die rubrieken (wij verwachten echt niet. dat u ze kunt opsommen en doen dat hier dus eens voor u) heten resp.Rijksdelen overzee, Nederland en de wereld. Land bouw. Verklaring en toelichting, emigra tie en Atlantisch allerlei. U ziet, van enige spontane mededelin gen van overheidswege is niets meer over: sprekers en onderwerpen staan, eer de maand begint, keurigjes „afgedrukt" in het programma, dat echter voorzichtelijk „wijzigingen voorbehouden" vermeldt. Want inderdaad, is er wél iets actueels, dan moet een reeds aangekondigd onder werp mogelijk vervallen. Lezen wij de titels van de onderwer pen, dan kunnen we toch wel begrijpen, dat de omroepverenigingen de noodzaak van vele voordrachten betwijfelen, zo niet ontkennen. Wij vragen ons mét hen af, of het be slist noodzakelijk is, dat van regerings wege onderwerpen als de volgende wor den behandeld: „Grepen uit de geschiede nis van Suriname", „Johannes NIc. Hel- stone, een componist uit Suriname". „Een passiespel in Suriname", „Schone lette ren in de Ned. Antillen", „Uitwisselings programma over Finland", „Wij bezoeken de Zuidlarense paardenmarkt", een serie beschouwingen over „Wat biedt het nij verheidsonderwijs onze jeugd?" eni. Het zij verre van ons te zeggen, dat de onderwerpen niet interessant zijn, noch dat hier geen bekwame sprekers aan het woord zouden zijn, maar de vraag is en Programma voor morgen dabliaknoUen, caus 16.15 Ork conc 16.45 Koper- ensemble 17.00 Voordracht 17.20 Meisjeskoor 17.40 Bcursber 17.45 Gram. 18.00 Koorzang 18.20 Stemmen van Overzee 18.35 V d jeugd 19.00 Nws en wcerbcr 19.10 Op de man af 19.15 Regeringsuitz: Rubriek Ver klaring en toelichting: Serie: Wat biedt het Nij verheidsonderwijs onze jeugd?: Het onderwijs volgens het leerlingstelsel door ir G H J M Moer kerk 19.20 Regeringsuitz: Emigratierubriek: Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk 19.35 Gram 20.00 Radiokrant 20.20 Gram 20.30 De jeugd op spet 21.00 Fantasio, 22.45 Gram kunst en sc 9.40 Schoolradio. VPRO: i 10.05 Mo wijding. VARA: 10.20 Gram 10.30 V d zli 11.00 V d kleuters 11.15 Gram U.20 12.30 Land- i AVRO: 12.00 i Meded en gr sber 14.00 AH M 14.45 Mar V d jeugd 17.40 Or i.30 JCugdconcert 17.1 18.15 Aot 18.: 18.50 De 19.00 V d kind 19.10 Mu- -ork. VPRO: 19.30 Leven ln Nederland. 19.45 VPRO-Nws 20.00 ï(ws 20,05 Levend ire 21.45 Gram 21.55 Strljkork en sol Buitenl weekovorz. VPRO: 22.40 Zorg oi s, caus 22.50 Avondwijding. VARA: 23.00 i 23.15—24.00 Gram. PROGRAMMA DRAADOMROEP Vrijdag 11 oktober Erich Kunz; Delacque Ciboletta, Emmy Loose; Agricola. Rami a Ludwig, Lea Seidl; Barbara. Han na Ludwig; spreekiol: Hanna Norgcrd; Barbaniccio spreek- Karel Ste ng. Pbilharmonir Otto Ackermann Enrico iprcekrol: i Oricest. Dirigent: Lmaan Spoetnik steeds maar door blijft cirkelen en niet valt? Nog nooit immers is een wegge schoten projectiel of een wegge worpen steen blijven zweven. Het antwoord zou eenvoudig kunnen luiden: Om dezelfde reden waarom de gewone maan niet naar beneden valt. Maar dit antwoord is onbevredi gend. De maan is iets buiten-aards; wij zijn aan haar zo gewend, dat de vraag naar het waarom alleen in we tenschappelijk aangelegde breinen opkomt. ■entegen is iedereen er méér s 900 km c OP 00 ,™en„e .gebogen. De kunstmaan vliegt, terugkomt vanwege de geheimzinnige aantrekkingskracht. Wij vinden het gewoon, dat de dampkring met i geworpen steen zijn horizontale baan derde snelheid voort, terwijl zij i jrtzetten, en meer naar de aarde toebuigt ten slotte op neer te ploffen. Nu leest „buitcr dat die le aantrekkings kracht van dc aarde wordt gebracht." Dat dit niet waar is. is duidelijk, want de gewone maan beweegt zich juist door die aantrekkingskracht rond de aarde en de baan van die gewone maan is aanzienlijk verder van de aarde verwijderd, dan die welke wordt beoogd voor de kunstmatige satèlllcl. Wél ls het zo, dat, naar mate men zich van de aarde verheft, die aan trekkingskracht afneemt, maar zij houdt tooh eigenlijk nooit op te be staan. Op een afstand van 385.000 km voelt de maan het nog „aan den lijve" en onze kunstmaan zal vermoe- durend naar de aarde toevalt. delijk slechts' enkele honderden kilo meters van het aardoppervlak verwij derd haar tournee aanvangen. Waar om valt zij niet „naar beneden"? Het is toch niet zo moeilijk dit in te zien. Wij moeten alleen wennen aan de gedachte (een natuurkundige wet ove rigens), dat elk voorwerp dat in be weging wordt gebracht, die beweging handhaaft als er geen andere krachten invloed uitoefenen. Als dit niet zo was, zou een horizontaal weggewor pen steen, nadat hij werd losgelaten, onmiddellijk loodrecht omlaag vallen. Hij zet integendeel zijn horizontale beweging voort en zou zijn snelheid niet meer verliezen, indien er niet twee kraohten waren, die de steen een halt toeroepen. Dit zijn: 1) de wrijving van de lucht, die de snelheid voortdurend doet afnemen; 2) de aantrekkingskracht van de aarde, waardoor de steen, nadat hij is los gelaten, gedurende zijn voortsnel lende beweging ook tegelijk begint te vallen, totdat hij ten slotte de grond raakt en daar zo hevig wordt geremd, dat de snelheid tot nul wordt teruggebracht. En nu de kunstmaan: Deze wordt met zeer grote snelheid op een be paalde hoogte gebracht, waarna men de baan zich laat ombuigen. Hiervoor wordt een hoogte gekozen waar de dampkring zo ijl is geworden, dat deze geen remmende invloed meer op de snelheid der kunstmaan kan uit oefenen. Deze blijft dus haar snelheid zonder meer behouden. Maar de aantrekkingskracht van de aarde is er ook nog. Weliswaar iets minder dan op zeeniveau, maar toch niet zo heel veel minder. De kunst maan begint dus onmiddellijk naar de aarde toe te vallen De kunstmaan valt dus toch! Zeker, de kunstmaan valt naar de aarde toe. Maar dat is niet hetzelfde als „naar beneden vallen", want dat doet zij stellig niet. Bezien wij figuur I. Nadat de baan is omgebogen, zal onze kunst matige satelliet zich gaan bewegen in de richting, aangegeven door pijl A. Maar zij begint tegelijkertijd al te val len, dus de richting A wordt afgebo gen tot richting B. Doch ook deze richting zal niet rechtlijnig kunnen zijn, omdat het vallen voortgaat, zo dat wij richting C krijgen, enzovoort. Het ls duidelijk, dat, als de snelheid Bv ^voldoende snelheid of indien maar voldoende groot is, onze kunst- reuimmg door de atmosfeer wordt maan wel voortdurend naar de aarde ondervonden, nadert dc baan voort- toevalt, maar er tooh nimmer op te- durend dichter tot de aarde en valt rechtkomtl Zij valt als het ware voort- daardoor op de duur naar beneden durend om de aarde heen. Zo doet het ook de echte maan en in deze geest doet het ook onze aarde ten opzichte van de zon. Figuur II geeft het ver loop aan bij onvoldoende snelheid. Bjj een bepaalde hoogte boven het aardoppervlak behoort dus wel een bepaalde snelheid van de satelliet als voorwaarde, dat zij In haar baan biyft. Hoe verder de baan van de aarde ls verwijderd, des te kleiner kan de snelheid zijn. Overigens zijn die snel heden voor onze begrippen enorm. De kunstmaan heeft een hoogte van snelheid van 29.000 km per uur. Onze gewone maan daaren tegen loopt „slechts" 3600 km per uur in haar reis rond de aarde. Zij heeft dus ruim 27 dagen nodig om één keer rond de aarde te wentelen. De kunst maan, met haar grote snelheid en korte afstand van de aarde, doet het 17 keer per etmaal! blijft: moeten deze onderwerpen in de kwestbare uren van de vooravond van regeringswege worden behandeld en worden deze „regerinigskwartiertjes" met veel aandacht beluisterd? Dit laatste kunnen wij zomaar niet be oordelen. Het ls altijd erg gemakkelijk te zeggen: „O, daar luistert niemand naar", maar het ls al vaker gebleken, dat zulk een oordeel, dat eigenlijk fictief is, dik wijls helemaal geen steek houdt. Maar misschien, vrienden en vrien dinnen, wilt gij ons eens een ruimer inzicht geven. Schrijf ons eens Uw bevindingen in deze. Richt Uw brief gerust aan onze redactie, maar ver meld s.v.p. in de linkerbovenhoek van de enveloppe: Ethergolven. Dan komen ze het snelst, waar ze wezen moeten. Wij verheugen ons op Uw mede werking! COMMENTAAR Misgreep De Toneelgroep Theater heeft zich wel met een Jantje van Leiden afgemaakt van het eerste van de drie televisiespelen, welke speciaal en met volle bezetting voor de N.T.S. zouden worden ingestu deerd en dat gisteravond in een VARA- programma op het scherm kwam. Veel bewondering voor de keuze van het stuk, het weinig opgevoerde „Een satanskerel" van Bernhard Shaw, kun nen wij niet hebben en, al was de aankle ding rijk tegen knappe decors, de rollen waren slecht ingestudeerd en de typerin gen zwak. Dit geldt zelfs voor de domi nerende rol van Robert de Vries, leider van het gezelschap. Het stuk zelf, een satire op de Engels- Amerikaanse vrijheidsoorlog in de acht tiende eeuw, heeft veel weg van een goedkope klucht en de dialogen zijn doorspekt met godslasterlijke en ruwe taal. Shaw mag gemeend hebben een tijds beeld te scheppen, maar het is ons een raadsel waarom deze groep, die zoveel ontroering brengt met de opvoeringen van het „Dagboek van Anne Frank", met dit velen aanstoot gevende en volkomen mnutte spel voor de camera ls gekomen. Pauline Aubert nog eens voor de VARA Pauline Aubert, de befaamde Franse klaveedndste, heeft zich gespecialiseerd in het spelen van onuitgegeven Franse wer ken. Zij snuffelt hiervoor de bibliotheken in haar vaderland af om te zien. wat er van haar gading is. Zaterdag a.s. zal zij, zoals zij reeds eer der deed, optreden voor de VARA en wel in het gezamenlijk programma, dat in de ochtenduren wordt uitgezonden. Ditmaal speelt zij werken van Sébastlaan de Bros- sard, Palslble en M-iehel Corette. „Tierelantijnen" in Krefeld Zaterdagavond a.s. komt het KRO- amusementsprogramma „Tierelantijnen" uit Krefeld. Alle medewerkenden gaan daarheen, om de daar te houden „Deutsch- Nederlandse woohe" te besluiten met een levende uitzending van dit programma. Deze „week" werd georganiseerd door de Nederlandse bond in Duitsland, die zijn hier gehouden congres opluistert met een cultureel festijn onder beschermheerschap van de Nederlandse gezant. Om 8.20 begint de NCRV-steravond met „Raak de roos", de nieuwe „familie competitie". Van 10.25 tot 11 uur kunnen orgelliefhebbers nog luisteren naar prof. Anton Heilier, die op het orgel van de Nicolaïkerk te Utrecht composities van Bach speelt. De AVRO geeft om 20.15 uur aanslui ting met Arnhem, waar het Radio-Fiil- harmonlsoh Orkest o.l.v. Bernard Hadteik o.m. werken van Haydn, Henk Badtngs en Debussy speelt. In de pauze vertelt Char lotte Kohier over haar werk. „Testplaat", het televisieprogramma voor en door jonge mensen, komt van avond in de KRO-beelduitzcnding terug; verder is er het gebruikelijke rubriekje voor de vrouw en een fabrieksreportage. Tips uit het buitenland De Engelse Home Service (434 m.) heeft vanavond om 8 uur een Interessante uitzending, nl. een logboek 1951, het jaar waarin prinses Elisabeth naar Canada ging, Churchill terugkeerde naar Dow- ningstreet 10 en koning George ernstig ziek was. U hoort o.m. stemmen van staatshoofden en regeringsautoriteiten. Jan Lamhift geeft van 8 tot 9 uur over Brussel .Vlaams (323,9 m.) een uitgebred l overzicht van de opbouw van de a.s. we reldtentoonstelling in Brussel. Om kwari over zeven kunt u uit Duitsland (kHz 971 m.) drie kwartier me- lodiën horen van Eduard Künneke, mees ter der operette. Het Hamburgse Om roeporkest speelt, koor en solisten zin gen. Leiding: Wilhelm Stephan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 7