Jlicutue gtihscift Gfouranl Alleen gesproken met Russen binnen de VN Felle aanval op de politiek van minister Dulles Eisenhower stelt Britten gerust Sow jet-maan seint weer als voorheen Leidse sterrenwacht nam Spoetnik duidelijk waar Kroesjtsjef over toestand Midden-Oosten Amerika tracht rol van politieleger te spelen" Franse radicalen laten Pleven in de steek Hongaren arresteren weer employe's Britse legatie li TIP van BOOTZ DONDERDAG 10 OKTOBER 1957 BUREAUS; Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementei Advertentie-afdeling; Tel 31441. ADVERTENTIES: ƒ0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Directie: F. DIE MER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK'ISATIOISAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Achtendertigste jaargang no. 11080 Alan Brooke: Wodka vloeit ia het Kremlin ZIE PAGINA 7 Voor de eerste maal heeft Rusland radiografisch, een foto van zijn toen nog niet afgeschoten) kunstmaan de wereld ingezonden. De vier antennes zijn vermoedelijk met oog op hét vervoer naar de raket naar één richting gevouwen. f1 van westelijke geleerden ten 161 pijt cirkelt de Russische kunstmaan ïpoetnik nog steeds met grote spoed ond de aarde. Gisteravond om zes Juur begon zij haar 71ste reis om de J'^^loereld, volgens de Russen even snel, op dezelfde hoogte en in dezelfde laan als in het begin en de signalen, tiie de satelliet uitzendt zijn, zoals ivoorheen, krachtig en duidelijk. al blijven draaien. Alleen wordt d>e imlooptijd om een of andere reden elke I uur drie seconden korter. Op grond van gegevens over de kunst- in kmaan zijn Russische geleerden tot de con- ilusie gekomen, dat de bovenste lagen Van de atmosfeer oneindig minder dicht idClltijn dan men tot nu toe had aangenomen. ïeeft kunnen meten. De omloopsnelheid an de kunstmaan is constant gebleken. Een andere interessante conclusie, die de Russen hebben getrokken is, dat de temperatuur in de buitenste lagen van de atmosfeer veel lager is dan men dacht. Over enkele maanden zal men echter pas definitieve gevolgtrekkingen kunnen ma- als de gegevens, die de kunstmaan vla radiocodes heeft verstrekt, zijn uit- ym- Jewerkt. Binnenkort zal vermoedelijk een volledig verslag over de kunstmaan wor den gepubliceerd. Zolang dit verslag er nog niet is, blijft het gissen naar de prestaties van Spoetnik. Zelfs op het ruimtevaart-congres in Bar celona weigerden de Russische deelne- vertellen over hun lunstmaan. De Amerikanen op het congres lieten ivenmin iets los over de plannen van de Verenigde Staten. GEEN BOTSING Spoetnik is gisteravond om ongeveer elf ur over Engeland geflitst zonder in bot- •ing te komen met de komeet Giacobinl- Zinner. Engelse astronomen hadden de mogelijkheid van een botsing bekendge- haakt. omdat de komeet juist de baan van de kunstmaan zou kruis De technici van de B.B.C. hebben ook eer duidelijk de radioseinen van Spoetnik ontvangen. Deze keer was het Seen voortdurend „piep-plep", maar wa ren de seinen ongemodulccrd. De vice-voorzitter van de wetenschap pelijke academie van de Oekraïne, Sjerpan, die aan de vervaardiging van de kunstmaan heeft meegewerkt, deelde gis- dat de eerste Russische kunst maan een apparatuur bevat inden van telefoto's. De bekende Brit Harold Spencer, die de ere-titel van hofastronoom heeft, verklaarde gisteren: •Er zullen generaties overheen gaan ■dat de mens op de maan zal landen.... Hij zal Mars of een van de planeten van is zonnestelsel nöoit bereiken", schreef in het blad New Scientist, dat van morgen verscheen. Het blad noemde het lanceren van de Russische kunstmaan een grote techni sche overwinning. Maar het is slechts een e prestatie in vergelijking tot de me vraagstukken, die nog opgelost moeten worden. „Verder dan de maan il de mens nooit gaan tenzij een ver gissing gemaakt wordt bij het lancefen het ruimteschip zijn doel mist en in de ruimte verdwijnt om nooit weer terug te keren" aldus het Engelse blad. Radio-Moskou deelde gisteravond mee, it er geen Duitse geleerden geholpen hebben bij het ontwerpen en bouwen van de Russische kunstmaan. Daarentegen hebben de Duitse geleerden wel de Ame rikanen geholpen, die niettemin de wed loop tegen Rusland hebben verloren, aldus constateerde de Russische radio met voldoening. PRESIDENT EISENHOWER van Amerika heeft het ongeruste Engeland verzekerd, dat de Verenigde Staten niet buiten de westelijke landen om een afzonderlijke overeenkomst met de Russen zullen sluiten over toezicht op de kunstmanen. In deze zin is dus geen sprake van een omme zwaai van de Amerikaanse buitenlandse politiek, zo viel uit de verklaring, die de president op zijn wekelijkse persconferentie aflegde, op te maken. Voordat er van een akkoord met de Russen sprake kan zijn, moet eerst over deze kwestie overeenstemming bestaan met de westelijke landen, zo stelde Eisenhower gerust. tenlandse zaken heeft onmiddellijk op de verklaring van de Amerikaanse president gereageerd en haar in stemming betuigd met de verzeke ring van de Verenigde Staten geen „onder-onsje" met de Russen te be ginnen. Inmidels hebben de Britse. Franse, Amerikaanse, Canadese en andere aüge- vaordigden van de westelijke landen de laatste hand gelegd aan een resolutie over de ontwapening, die vandaag in de politieke commissie van de Ver. Naties zou worden ingediend. In deze resolutie wordt ook het toezicht op de ruimtera ketten aan de orde gesteld. Volgens in gewijden is dez eresolutie zo eenvoudig mogelijk en tegelijkertijd waterdicht. FELICITATIE Verder heeft president Eisenhower op zijn persconferentie de Russen gefelici teerd met hun succes. Zijn eigen volk stelde de president ge rust met de verzekering, dat de Spoetnik op zichzelf geen nieuw militair gevaar voor Amerika oplevert- Over de Amerikaanse plannen deelde Eisenhower mee, dait de eerste proef- kunstmaan in de Verenigde Staiten in de cember zal worden afgeschoten. In maart van het volgend jaar volgt dan een vol ledig uitgeruste aardsatelliet. Deze kunst maan zal meer wetenschappelijke inlich tingen verschaffen dan de Russische, zei Eisenhower. Hij legde er de nadruk op dat men het programma voor het lanceren van kunst manen los moet zien van het eigenlijke militaire programma. In Amerika heeft men zich bij het vervaardigen van de kunstmaan nimmer laten opjagen door een wedstrijd teg enhet horloge met an dere landen. Verder verklaarde Eisenhower, dat het afschieten van de uRssische maan niet bewijst, dait Rusland erin is geslaagd eeD intercontinentaal projectiel te vervaar digen dat in staat is aan het eind van zijn baan opnieuw de atmosfeer van de aarde te doordringen, om dan met nauwkeurig heid een doel te bereiken De president was het niet met Krocsjt- sjef eens, dat de strategische luchtmacht verouderd was. Hy geloofde er niets dat de machtige Amerikaanse bommen- wol opgeruimd ki irden. Het is immers moeilijk te voo spellen wat de wetenschap kan doen bijvoorbeeld twintig jaar Het is vooral een kwestie van kosten om te beslissen welke methode het bes is voor het afvuren van bommen. Inmiddels overweegt de Amerikaanse regering de uitvoering van het program voor het vervaardigen van ballistische projectielen te versnellen, heeft de r we Amerikaanse minister van defensie gisteren gezegd. Bijzondere aandacht zal worden besteed aan de projectielen voor middellange afstand, Thor en Jupiter. Het Amerikaanse satelliet-programma, waarvoor een bedrag van 22 miljoen dol lar was uitgetrokken, zal volgens de nieuwe plannen ten minste 110 miilji dollar vragen. De Leidse sterrewacht heeft vanmorgen vroeg voor de eerste maal de satelliet g< zien. Om kwart over vier zag men hi bolletje met een snelheid van ongeveer vier graden per münuut voortschieten onder andere door de sterrebeelden d< Grote Beer en de Jachthonden, van noord naar oost. De helderheid wordt geschat op de derde tot tweede grootte. Het is nog niet met zekerheid te zeggen, of het waargenomen object de kunstmaan zelf is. of het raketgedeelte dat haar volgt. Formatieopdracht teruggegeven Wonnen socialisten m Noorwegi en Dat de aanvankelijk veronderstelde cialistische winst bij de verkiezingen Noorwegen nogal meevalt, blijkt uit Verstaande verdeling van de zetels in het nieuwe Noorse parlement. De verdeling in het vorige parlement staat tussen haak jes: Sociaal-democraten 78 (77), Oonserva tieven 29 (27), Agrariërs 15 (14), Liberalen 15 (15), Christelijke Volkspartij 12 (14). Communisten 1 (3). RENé PLEVEN heeft gisteravond zijn pogingen om een nieuw Frans kabinet samen te stellen, moe ten opgeven. De radicaal-socialisten van de huidige (demissionaire) pre mier Bourgès-Maunoury hadden ge weigerd mee te werken aan het door Pleven voorgestelde politieke be stand van een jaar. Het mislukken van Plevens formatie poging kwam nog onverwacht. Eerder op de dag hadden de socialisten Pleven enige hoop gegeven, door zich in begin sel uit te spreken voor samenwerking 'met hem. Toen kwam het specale „crisis-comité" van de radicale partij bijeen- Met 22 tegen 17 stemmen sprak dit comité zich uit tegen samenwerking met Pleven, die zoals gemeld een jaar politieke vrede dacht nodig te hebben om de financiële moeilijkheden van Frankrijk en de Al gerijnse kwestie tot oplossing te brengen. Hij was van vele kanten aangemoedigd en hoopte alle partijen mee te krijgen voor dit plan. Men had zeker niet dacht, dat de radicalen hem in de steek zouden laten. Na zijn bezoek aan president Coty klaarde Pleven, dat de gedachte van politiek bestand zeker zal worden bestu deerd door een volgende informateur. Wie dit zou zijn, kon men vanmorgen nog niet gissen. De situatie leek zeei overzichtelijk. Coty bepaalde zich tot het vragen van advies aan de voorzitters van de beide Kamera. Prins Bernhard, enthousiast be wonderaar van de judosport heeft gisteren in het geheel verbouwde pand aan de Amsterdamse Vondel straat, waar vroeger de thans fn Den Haag gevestigde Broederschap van Notarissen huisde, de nieuwe judosportschool van Dick H. Vol lenhoven geopend. Verschillende gasten, onder wie dr. J. Micdcma, chef van de afd. L.O. en sport van het ministerie van O. K. en W., en burgemeester mr. G. van Hall, zagen hoe de Prins zijn jasje uittrok en in de hyper moderne „dojo", de centrale sport zaal van het huis, een origi neel Japans judopak om de schou ders liet giydcn. Daarop bevor derde de jonge directeur Dick Vol lenhoven zijn koninklijke gast honoris causa tot de op een na hoogste rang, die de judosport kent: hy omgordde de Prins met dc brui ne band. De Prins en Dick Vollen hoven brachten elkaar ten slotte op de voorgeschreven wyze dc Ja panse judogroct (zie foto). De sportschool is Ad Astra ge noemd. Dick Vollenhoven staat met zUn sportschool in nauwe relatie tot de Vrye Universiteit, waarvan ook dc Prins erelid is De vader van de judoleraar Vollenhoven is bovendien hoogleraar aan de V.U. KROESJTSJEF, de Russische par tijleider, heeft een felle aan klacht geuit aan het adres van Fos ter Dulles, die pogingen doet of heeft gedaan een gewapend conflict in het Midden-Oosten uit te lokken, door druk uit te oefenen op Turkije. James Reston, een journalist van de New York Times, schrijft dit na een on derhoud van drie en een half uur met de Russische leider. In het derde artikel, dat Reston naar aanleiding van het interview publiceerde, schrijft hij dat Kroesj tsjef hem een nauwkeurig bestu deerde verklaring over de toestand in het Midden-Oosten voorlegde. Rusland maakt zich niet alleen bezorgd over de toestand in het Midden-Oosten, maar is volgens Kroesitsjef ook bereid zijn belangen daar door militair optreden te beschermen. „Als er een oorlog uit breekt zitten wij vlak bij Turkije en de V.S. niet. Wanneer de kanonnen begin nen te spreken en de raketten beginnen te vliegen zal Turkije geen dag mee staan en is het te laat nog over deze kwestie te gaan nadenken". BUzonder scherp liet Kroesjtsjef zich uit over minister Dulles, die hy ervan be schuldigde Loy Henderson naar Midden-Oosten te hebben gezonden Jordanië en Irak tegen Syrië op te sto ken en toen dat niets opleverde Turky® onder druk te zetten. Reston informeerde waarop de Russi sche partijleider zijn beschuldigingen ba seerde. „Ik raad u aan, de heer Dulles om ln- liohtingen te vragen. Laat hij zweren, dergelijke instructies niet aan Henderson te hebben gegeven". Kroesjtsjef verklaar de dat hij over documenten beschikt, om dit alles te bewijzen. Eventueel zullen deze worden gepubliceerd. Wapenleveranties Sprekend over de wapenleveranties aan Syrië, gaf Kroesjtsjef toe dat Russisch materiaal naar dat land was gezonden, doch hij ontkende dat daarin enige Sow- jet-provocatie school, of een communis tische dreiging in het Midden-Oosten. „Er bevindt zich in Syrië niet één Russische soldaat", zo zei hij. Het probleem van het Midden- Oosten is, zo vervolgde Kroesjtsjef, dat zodra de koloniale slavernij is afgeschud, de Verenigde Staten de rol van internationale politiemacht gaan spelen. „Waar ook ter wereld een volk zijn vrijheid krijgt, probe ren de Amerikanen die vrijheid weer de grond in te stampen". Hij dood verfde zulk een optreden als een „schandelijke zaak". Herfst de parken zijn nu rijker aan kleuren dan ooit. Zonnebanen en mistflarden spelen tussen de donkere, stille stammen. De blaren verdor ren, en overal waar men gaat hoort men ze ritselen j EOKA-leider meldt zich bij Britten Michaël Aöhdotis, een vooraanstaand leider van de Cypriotische opstandelingen, op wiens hoofd de Britten een prijs van 50.000 gulden hadden gesteld, heeft zich gisteren gemeld by de Engelse troepen en hen een sdhilpliaats van de EOKA dn het zuiden van Cyprus gewezen. De militairen vonden in de schuilplaats behalve grote hoeveelheden wapens en munitie de lijken van twee verzetslieden, die blijkbaar door hun kaïneraden waren doodgeschoten. Aanvallers verdwenen in de bossen De legerwoordvoerder te Medan ver klaarde, dat de aanval op Pematang Sian- tar het werk is geweest van 300 desse- wachters uit SImeloengoen. Et zouden 80 vuurwapens zyn buitgemaakt, waar onder brengeweren en handgranaten. Hij kon niets mededelen over de resultaten van de zuivering. De opstandelingen heb ben zich teruggetrokken in de bossen. Vol gens vooraanstaande Lsm all eten zijn zij leden van de communistische onderne mingsvakbond die door Wahab Ma'kmur waren bewapend. De secretaris-generaal van de communistische party Aidit heeft het partybestuur ln Noord-Sumatra op gedragen deze gebeurtenis niet tot een politiek probleem te maken. Marken eiland-af. Op donderdag 17 ok tober zal in aanwezigheid Alge-ra de verbindin-gsdam ken en de Nespolder om een dags worden gesloten. minister Mar- AE HONGAARSE politie heeft opnieuw Een genaturaliseerd Brits enkele Hongaren gearresteerd, die ln dienst staan van de Britse legatie ln Boe dapest. Het zyn mevrouw Batyka, hoofd van de school op de Britse legatie en do telefonist Elcmer Kovacs. Zowel in Londen als ln Boedapest Is door de Engelsen onmiddellijk ophelde ring gevraagd. Het Britse ministerie van buitenlandse zaken wenst in de gelegen heid te worden gesteld, de gearresteerde juridisch bij te staan, indien tegen hen een vervolging zou worden ingesteld. Er bevinden zich nu al vijf Hongaarse employé's vart de Britse legatie ln arrest. In juni werd een chauffeur gevangen ge nomen op beschuldiging van „tegen de staat gerichte activiteit". In augustus werden nog twee employé's gearresteerd. Op 4 september heeft het Britse mini sterie van buitenlandse zaken om ophel dering verzocht. Maar de Hongaarse rege ring liet tot dusver niets van zich horen. WEERBERICHT Zacht overdag De Bilt verwacht tot mor- genavond: i In de nacht en ochtend op i\AzA vele plaatsen mist, morgen W/fM- ov6rda8 zacht met zonnige perioden. Zwakke tot matige 'pp A *n> wind uit zuidelijke richtingen. (Opgemaakt om 11.15 uur). Vrijdag 11 oktober: zon op 6.59 uur, zon onder 17.58 uur, maan op 1903 uur, maan onder 9-41 uur. Op 16 oktober laatste kwartier. Zo'it gezellig glaasje. Juist! Op z'n tijd tz. Het geliefde gezellig glaasje Tin van Bootz. Het geliefde Neêrlandse apéritief aat U toelacht als een blij, oranje zonnetje. Opwekkend! Hartverwarmend

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1