Moutuc £eihsrl)c (üourant Nadert Spoetnik de aarde? 1100 .S. vóór gesprek met Moskou over toezicht kunstmanen Man vermoordt zijn vrouw en dochter Volgens Engels expert slechts 300 km hoog Weer strijd aan Turkse grens Nederland is nog lang niet de griepepidemie af van r IENSDAG 9 OKTOBER 1957 BUREAUS. Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdeling: Tel 31441. /ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Achtendertigste jaargang no. 11079 Directie; F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken 0$tontJttstirto is ahcMtimt jnyn >a tegljenspoef" ALGERIJE waar de' tijd niet stilstaat ZIE PAGINA 7 lit zijn niet de neuzen van drie of vier vliegtuigen het is er maar én. Gisteren was op Schiphol de C 133, die met trots de naam voert „grootste militaire vliegtuig ter wereld". Om enig idee te geven de afmetingen: de vleugelwijdte is 54 meter, de romplengte 48 neter bij een doorsnee van 4Vz meter en het topje van de staart reikt \{Vz meter boven de grond. De capaciteit? Het toestel kan een last 20 ton vervoeren over een afstand van 6400 km, waarbij het een nelheid ontwikkelt van 560 km per uur. Het vliegtuig maakte zijn eerste testvlucht op 23 april 1956. Nederlandse amateurs willen gezamenlijke actie DAALT DE RUSSISCHE KUNSTMAAN? Uit verschillende delen van de wereld komen berichten binnen dat de Spoetnik aan hoogte verliest. Rusland verklaart echter, dat het snelheidsverlies tot nu toe onbeduidend is en de satelliet zijn normale baan blijft volgen. Contact was lange tijd verbroken In de eerste plaats werden de berichten gegrond op het verzwakken en daarna geheel wegvallen van de ononderbroken reeks puntjes, die de Spoetnik uitzendt. Britse en Amerikaanse geleerden schreven dit toe aan een enorm hoogtever lies. Radio-Moskou gaf een andere lezing: de batte rijen, die het maantje zijn zendenergie leveren, zijn uitgeput. Korte tijd nadat de Russische ge leerden hadden verzekerd, dat de maan genoeg gegevens had door geseind en het uitvallen van de ver binding dus geen tegenvaller be tekende, hoorde men in de Verenig de Staten de in-gesprék-toon echter sterker dan normaal. Ook van an dere plaatsen kwamen meldingen binnen. Politieke ommezwaai in Amerika ET RUSSISCHE KUNSTMAANTJE heeft gisteren op hoog niveau grote politieke gevolgen gehad. In Amerika maakte men zich steeds meer igerust over de eventuele militaire gevolgen van het lanceren van de jssische kunstmaan. Als een grote verrassing kwam gisteren het voorstel m Kroesj-tsjef, om de Russische kunstmaan en alle Russische raketten ider internationaal toezicht te plaatsen. Dit toezicht zou dan geregeld neten worden in een afzonderlijke overeenkomst tussen Rusland en de lenigde Staten. Hei Amerikaanse ministerie van bui-| nlandse zaken reageerde echter prompt wijzend en liet officieel verklaren, dat i dergelijke overeenkomst alleen een derdeel kon zijn van de algemene ont- pemngsovereenkomst, waarover in het i de Verenigde Naties zal worden derhandeld. Terwijl dan deze officiële verklaring erd gepubliceerd confereerde president (enhower met zijn minister van buiten zaken, Foster Dulles Het resul- an deze topconferentie was een e ommezwaai van de Amerikaan- politiek dn enkele uren tijds. Dit bleek I de verklaring van Foster Dulles na l gesprek met Eisenhower, dat de Ver- bereid zijn met Rusland te het internationaal toezicht de kunstmanen. De Ver. Staten hopen, zei Dulles, dat het westelijke voorstel zal aan- larden om de wegen en middelen te Bstuderen die zekerheid geven, dat de lorwerpen, die de ruimte worden inge- nden, slechts voor vreedzame doelein- (n gebruikt zullen worden at 2 Met nadruk stelde Dulles zicht op de ruimtevaart afzo de Rtissen ln studie te nemei zicht dus gescheiden te houden van het voorstel van de westelijke mogendheden betreffende de ontwapeningsovereen komst over de gehele linie. Wel stelt Amerika als voorwaarde, dat de onderhandelingen onder auspiciën van de Verenigde Naties worden gehouden. Dulles deelde ook mede dat Harold Stasstn vandaag in de Verenigde Naties de westelijke ontwapeningsvoorstellen zou verdedigen, welke voorstellen door Rus land in de ontwapeningscommissie wa ren verworpen. Toch blijft men in Amerika en Enge land bij de mening, dat de maan mei een grote snelheid naar de aarde terug keert en vermoedelijk dus zijn langste tijd zal hebben gehad. Het radio-obser vatorium in de Engelse plaats Cambridge deelde mee, dat de Spoetnik in slechts enkele omwentelingen honderd kilometer is gedaald en zich vanmprgen op hoogte van slechts driehonderd kilometer boven de aarde bevond. De satelliet yas toen bezig aan zijn 63ste baan rond de NIET ONVERWACHT Het blijkt nu, dat de Russische mai toch niet geheel onverwacht is ve schenen. Experts op het gebied van geofysica verklaarden op een congres te Londen, dat de Russen alle betrokkenen eén week of vier geleden hebben mee gedeeld, binnenkort een satelliet te zullen lanceren. Informeel was zelfs gezegd dat het vermoedelijk al in september zou gebeuren. Ook de frequenties waarop zou worden uitgezonden waren niet verzwe gen. Zij kloppen precies. Een Amerikaans journalist stelde tij dens het congres de vraag of het mogelijk zal zijn vanuit een kunstmaan een water stofbom af te werpen, zonder dat die op zijn weg door de ionosfeer en stratosfeer tot ontbinding komt. Ben dergelijk plan is volgens de geleertïcn vrijwel onuit voerbaar. De bom zou een metalen om hulsel moeten hebben, sterk genoeg om de ontzaglijke wrijvingswarmte te ver dragen en bovendien is de plaats waar zulk een bom zou neerkomen naar de mening van de geleerden volkomen on berekenbaar. WAAR VANDAAN? Twee Amerikaanse geleerden, die de kunstmaan vijftig uur lang hebben volgd, menen de plaats te hebben gevon- Laat maar regenen. Het deert echte Gelderse rookworst bij de maaltijd. Maar er moet wèl Anton Hunink op het loodje staan. Want dht garan deert u pittige, knappena-verse «neuïge worst. Hoe verser - hoe lekkerder Familiedrama in Rotterdam (Van 1 verslaggevers) un Rustig weer De Bilt verwacht tot n genavond: In de nacht ~~1 ochtend op vele plaatsen TSËëj mist, die overdag op de />t— meeste plaatsen optrekt. Weinig verandering in tem peratuur. Overwegend zwak- 6 veranderlijke wind. (Opgemaakt om 1.15 uur). ZON EN MAAN Donderdag 10 oktober: zon op 6.57 uur, onder 18.00 uur. Maan op 18.31 uur, onder 8.36 uur. Op 16 oktober laatste UEN 45-JARIGE Rotterdammer heeft gistermiddag in een vlaag van ver- itandsverbijstering, doch vermoedelijk te- rens met voorbedachten rade zijn onge veer even oude vrouw en zijn dertien jarige dochtertje vermoord. Daarna pro beerde hij zichzelf door gasverstikking het leven te beroven, wat mislukte dat een vriend het huis aan de Zweedsestraat binnendrong. man, C. J. W. geheten, heeft vol gens eigen verklaringen gistermiddag om streeks vier uur eerst zijn vrouw ver moord. Na een huiselijke scène sloeg hij haar in de keuken met een hamer op het hoofd, waarna hij haar met een mes en kele steken toebradht. Kort daarna kwam het enige dochtertje Loesje thuis van het lyceum. Het kind werd op soortgelijke wijze om het leven gebracht, direct nadat zij door de voor deur het huis was binnengekomen. Zij deden toen de verschrikkelijke ontdekking van de dubbele moord. Men vond ook de man. Hij leefde nog en kwam zelfs spoedig bij. Na behandeld te zijn in het Bergwegziekenhuis is hij naar Terwijl gisteren in een van de Eindhovense congreszalen de minister van "binnenlandse za ken de openingsrede hield voor het eerste internationale ver- keerspolitiecongres, nexisde een fotograaf in de gangen rond en symboliseerde dit congres met bovenstaande foto. vJ de psychiatrische inrichting ..Maasoord' gebracht. De politie heeft uit het eerste onder zoek de Indruk, dat de moordenaar heeft gehandeld in een vlaag van waanzin, band houdend met huwelijksmoeilijk- vanwaar zij ia afgeschoten. Volgens hun berekeningen is zij gelanceerd vanaf het eiland Sachalin ten noorden van Ja pan, een dunbevolkt eiland, waar het raat zonder de aandacht te trekken kan worden afgevuurd. In Canada zijn geleerden van mening, dat zij buiten de Russische deskundi gen de enigen zijn, die de baan van de satelliet geheel kennen. De kunstmaan bereikt volgens hun be rekeningen thans zijn grootste hoogte en dat zal inhouden, dat zij ook van tijd tot tijd over Nederland zal vliegen. BOVQN' NEDERLAND Hioe helder het voorwerp zal zijn is niet precies bekend; vermoedelijk kan men het zien als een zwak sterretje. Echter alleen bij zonsopgang en zonsondergang. neer de aarde al donker is, maar het maantje nog door de zon wordt ver licht. Een vereniging van amateur-me teoorwaarnemers heeft het plan opgevat Wolkenkrabbers, vliegtuigen, ra ketten, kunstmanende mens streeft naar het dl maar hogere. En op de aarde beneden bloeien nederig de bloemen, en een jon getje heeft er Qch, hij is pas drie jaar oud) meer belangstelling voor, dan voor het trotse schouw spel om hem heen. Eén opname van het Rockefeller Centre in New York. Pond Sterling 7/10 op de meeste wis selmarkten in wereldvraag, vooral te Pa rijs, te New York notering op officiële koers, te Parijs, Frankfort en Zürich stijgingen. Kroesjtsjef dreigt 'JpURKSE en Syrische troepen zijn gis teravond aan de grens ongeveer een ln een vuurgevecht gewikkeld ge weest, nadat Syrische veiligheidstroepen enkele Turkse arbeiders hebben belet de grens over te gaan. De Turkse troepen namen dit niet en openden het vuur, zo meldt het Egyptische persbureau voor het Midden-Oosten. Bovendien hebben volgens dit persbu reau Turkse patrouilles herhaaldelijk op Syrische burgers gevuurd en heeft een Turks vliegtuig maandagavond het Sy rische luchtruim geschonden. De Syrische minister van buitenlandse zaken, Salah El Bitar, die op het ogen blik in New York is, heeft de aandacht van de secretaris-generaal van de Ver enigde Naties gevestigd op wat wordt genoemd de concentratie van de Turkse troepen bij de Syrische grens. Ook de leider van de Russische com munistische partij," Kroesjtsjef, heeft gis teren gesproken over deze troepencon centratie. Op een ontvangst op de Oost- duitse ambassade in Moskou zei Kroesj tsjef, dat er machten In de wereld zijn, die de gedachte aan een oorlog in het Midden-Oosten en een interventie ln Sy rië niet hebben opgegeven, „Maar," zo dreigde Kroesjtsjef, „Tur kije en de Verenigde Staten moeten wei bedenken, dat een eenmaal begonnen oorlog zich kan uitbreiden. En wanneer de kanonnen beginnen te bulderen en de raketten te vliegen, zal het te laat zijn." „De Turken zijn niet redelijk," zei Kroesjtsjef. „Zij trekken zelfs zoveel troepen aan de Syrische grens samen, dat zij de verdediging van de Russische grens verwaarlozen." Nieuw-Guinea nog niet aan orde De Indonesische minister van buiten landse zaken Subandrio is er niet in ge slaagd de politieke commissie der alge mene vergadering van de Verenigde Na ties te bewegen tot een spoedige behan deling van Nederlands Nieuw-Guinea. „De mensen in Indonesië worden onge duldig", zeide hij. „Wij zouden graag wil len, dat deze zaak behandeld wordt, voor dat de gebeurtenissen in Indonesië de verkeerde richting opgaan". De politieke commissie besloot echter eerst de ontwa pening en de radio-actieve straling te bespreken en zette Nederlands Nieuw- Guinea op de zesde plaats van een voor lopige agenda. Subandrio zag. in dat de ontwapening voorrang boven alles moest hebben en besloot op verzoek van de voorzitter Djalal Abdoh van Perzië niet langer op een snelle behandeling aan te dringen. Verder over de kunst maan (géén drietraps raket aanbod aan Ver Staten straks Russisch ruimtestation) op pag5 ook in Nederland de amateurs te mobi liseren voor het waarnemen van de Spoetnik. Het enige wat men nodig heeft is een kleine veldkijker en een goed lopend uurwerk. Men zal de baan die de satelliet tussen de sterren be schrijft op kaarten moeten vastleg gen. Aan de telefonische waar nemingen, die tot nu toe bij de Utrechtse sterrewacht ontvangt, heeft men niets. Er wordt dan ook een beroep op alle waarnemers ge daan gegevens schriftelijk door te geven. Parachutiste (21) deed 8 sprongen van 500 m. De 21-jarige mej. Cecil van de Pol uit Rhenen heeft in Biscarosse (Frankrijk) met goed gevolg haar proeven voor het brevet parachutespringen derde graad afgelegd. Cecil deed onder meer acht sprongen van een hoogte van 500 meter. WE ZIJN in Nederland nog lang niet van de A-griep af. Uit gegevens van de geneeskundige hoofdinspectie valt op te maken, dat de epidemie nog niet over haar hoogtepunt heen is. Dagelijks wor den 50.000 tot 100.000 nieuwe ge vallen gemeld. Vooral in het noorden van het land grijpt de ziekte meer en meer om zich heen. Een overzicht van het aantal sterf gevallen valt nog niet te geven. Er zijn kunnen maken, spoedde geen aanwijzingen, dat de griep een Zweedsestraat. Op no. 37 ^aadaa.rdiger karakter heeft gekregen. Ook 1n het buitenland woedt de epide- Toen vrouw en kind geen tekenen leven meer gaven, heeft W. in de keu ken de gaskraan opengezet met de bedoe ling, een eind aan zijn leven te maken. In de vroege avond belde echter een vriend aan. Deze was al verontrust door de vreemde uitlatingen en het zonderlinge gedrag van W., eerder op de dag. Daar hij vreesde, dat zijn vriend thuis ongelukken hij zich naa. kreeg hij geen gehoor. Glurend door de brievenbus rook hij een sterke gaslucht. u -r »i Samen met een buurman drong de mie in volle hevigheid. Tot gisteren wer vriend aan de achterzijde de woning bin- den uit Italië een miljoen ziektegevallen Dagelijks vele gevallen erbij gemeld. Zo is het ook in andere landen gesteld en evenals to ons land schijnt elders de griep eerder toe- dan af te SCHOLEN DICHT In de Westduitse steden Bonn en Wies- baden zjjn alle scholen gesloten, in de Belgische steden Luik, Namen, Charleroi. Antwerpen en Brussel is dit met vele scholen het geval. In Duinkerken bleven 850 schoolkinderen met griep thuis. Ruim 3000 Amerikaanse militairen to Europa hebben griep, bij de luchtmacht alleen al 1500. De griep eist nog vrij geregeld een slachtoffer. Zo overleden gisteren in As sen een dertienjarige Jongen, bij wie longontsteking als complicatie optrad en een 44-jarige man. In Den Haag woedt de griepepidemie thans stevig. Op sommige kantoren en ln enkele bedrijven is haast een kwart van het personeel afwezig. Op de scholen zijn meer absenten dan ooit. Gisteren bleven bij de gemeentelijke diensten honderd zeventig werknemers thuis, tegen vijftig in normale dagen. De Aziatische griep heeft in Suriname het hoogtepunt bereikt. Het aantal zie ken in bedrijven neemt voorlopig nog toe. De stand op 8 oktober 1'S~TJNT U zonder één woord te spreken een nieuwe abonnee aanbrengen op ons blad? die vraag hebben we de afgelopen dagen zo eens aan deze en gene gesteld. We broeien nl. op een bijzonder originele manier om een nieuwe abonnee te brengen. U begrijpt waarom: toen we onze actie begonnen heb ben we ter aanmoediging een wedstrijd uitgeschreven; we beloofden originele prijzen aan diegenen die op origi nele wijze een nieuwe abonnee op ons blad wisten te werven. Daar is het een en ander op binnen gekomen van tijd tot tijd hebben we een stukje uit zo'n brief op deze plaats afgedrukt. Tussen twee haakjes: we hebben niet om originele inzendingen gevraagd sommigen sturen ons nl. gedichten waarin ze hun nieuwe abonnee aankondigen. Dat is niet de bedoeling: de manier van werven moet origineel zijn, niet de manier van vertellen! Goed, een originele manter dus. Nu hebben we er onszelf op betrajtt dat we u altijd de raad gaven volgens een vast schema te werken: in uw kennissenkring het gesprek op onze krant te brengen, dan die krant eens laten lezen door diegenen die wel Interesse hebben. En ten slotte met de beslissende vraag komen: „Zal Ik de bon maar voor je Invullen?" Het is een methode die feilloos werkt anders zouden 16e nu niet dat trotse cijfer 1100 hierboven kunnen afdrukken! Maar kan het ook anders? Kunt het ook anders? Die vraag houdt ons bezig. En we willen er zo graag een antwoord op hebben! Nu hebben honderden van u al veel voor ons blad gedaan: zij brachten hun nieuwe abonnee aan. Maar duizenden deden dat nog niet. Laten zij nu eens voor de dag kómen. U die nog geen bon hebt ingestuurd u bent waarschijnlijk nog altijd over die originele manier aan het denken. Denk niet te lang mee kom nog deze. week voor de dag met uw bon én met uw werkmethode. Tot lering van ons allen. En mogelijk tot uw eigen voordeel want onze prijzen zijn nog niet toegekend! Help een handje mee om de thermo meter zo spoedig mogelijk weer honderd hoger te brengen. En dit nog als naschrift: ziet u geen kans om zonder praten de bon ingevuld te krijgen, doe het dan maar op de oude vertrouwde, hierboven aangegeven manier! Uw nieuwe abonnee is er niet minder welkom om. Het gaat er immers om dat we samen onze christelijke pers de mogelijkheden geven om haar taak in deze wereld te vervullen. Iedere nieuwe abonnee maakt de mogelijk heden groter. In dat besef moeten u en wij werken voor ons blad. (Voor de bon zie pagina 12)

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1