Ook in onze dagen woedt strijd des Heren een Weer honderden zangers rond het granieten massief A-griep deed aanvallen op Leidse feest Een wereld van schijn spatte in kleuren uiteen ADLER Fa. MEERPOEL Gezond Voedzaam Veilig jffil-WE LEIDSCIIE COURANT VRIJDAG 4 OKTOBER 1957 Ds. W. J. H. Hubeek in de Pieterskerk Wij zullen erfenis der vaderen hebben aan te grijpen f ZIJN drie-oktober-prediking van gistermorgen trachtte ds. W. J. H. Hubeek naast het geven van enkele markante historische flitsen het leschiedkundige gebeuren verstaanbaar te maken voor deze tijd en de jtuatie, waarin wij. leven. Hij zei in verband daarmee, dat er ook in onze lagen een strijd des Heren woedt, met als inzet het geloof en de geeste- ijke vrijheid, een strijd die niet veraf plaats grijpt, maar om ons heen. Communisme, nihilisme, imperialisme en egoïsme bedreigen onze samen- eving. Ze zijn een toegeworpen handschoen voor de christen, om die op t rapen. Deze kerkdienst werd „na 383 jaren gehouden in de Pieterskerk". De Schriftlezingen waren psalm 46 en en gedeelte van Mattheüs 23. Na het otum werden vier verzen van de „Leid- psalm" (9) gezongen: „Hij, die Uw naam waarheid kent"; „Zingt, zingt de Heer. Pie eeuwig leeff". D6. Hubeek stelde, dat de burgerij van eiden in 1574 ongetwijfeld vervuld was an diepe dankbaarheid, toen haar in de iep6te nood de boodschap van de bevrij- hvg gewerd. Het was een boodschap, die iepe vertroosting over een wonderbare fvrijding teweegbracht. Het is zeker niet onbegrijpelijk, dat de erkgang inbaerent gebleven is aan de lerde oktober. De wezenlijke waarde van en gebeurtenis ligt niet eens in het uit eindelijke resultaat, maar in de oor- pronig. En in het verzet en de weerstand Leiden wilde men Gód dienen: de van Leiden was een Góds-dienstige Niet voor allen was het niet voor allen. Er was aantal vereaagden, vreeeachtagen, waren er ook, die door hun dienstige overtuiging ervan weer- 1 werden, aan de strijd deel te ne- Naast het zwaard van de honger i de veelsoortige schare een instru- de hand van de vijand, waarmee e probeerde, de stad tot overgave te Maar dat pogen stuitte af op de on- verzetteHjkheid van een Gldeonsben- de. Niet omdat zij zulke heiden wa- omdat zij geloofden aan de mld< '/te X de 95 F DE TOEKOMST VAN UW KINDEREN Spreekt u eens met ons over.... Studie-U itzetverzekering RAPENBURG 52 In Chr. Geref. kerk Veel meer dan een „er was eens..." In het kerkgebouw aan de Steenschuur wamen gistermorgen om 10 uur leden de Ghr. Geref. Kerk samen om door iel van een prediking van ds. C. van Weele te worden geconfronteerd met achtergrond en het wezen van het l-oktober-gebeuren. De tekst voor de iredikatie was Riehteren 7 vers 14 en 15: .Zie, ik heb een droom gedroomd, zie geroosterd gerstebrood wentelde zich in de legerplaats der Midi andeten en kwam 'ot aan de tent en sloeg ze dat ze viel.' Ds. Van der Weele meende, dat de historische zin van een 3-oktober-her- ienking met dit woord van de Bijbel schoon wordt getypeerd. Wij moeten oog hebben voor het verband, dat er bestaat het heden uit het verleden naar de toekomst. Leef uit het licht van mor- *tn. een 3-oktober-herdenking *l!een maar spreken van „er was eens..", dan behoort zij tot de dingen, die spoe dig verglijden. Het machtige van'Neder lands vrijheids worsteling in de geschie denis Is veel meer dan een „er was eensAls we als Christenen geden- danken, dan roepen we het mei het profetenwoord uit: „En zieen tie...." Het visioen van de tekst tekent ons de 'rijd van Israël tegen de Midianieten, Amelekieten en andere rovende volken. De krijgskansen liggen voor Israël zeer ongunstig. Wat zal een klein volk zon der wapenen tegen een overmachtige vijand uitrichten? Er Is een parallel te trekken met de Spaanse overheersing tegenover het bezette Leiden. We hadden het ïeker verloren, als God Zelf de stad niet had bevrijd. We moeten In het heden, met het oog op een dreigen de, donker wordende toekomst meer durven leven uit het „noorderlicht" van Gods Woord. Het licht van Gods Woord tekent in de donkere nacht van strijd en vrijheid van godsdienst «n geweten de enige uitweg. Onze blik moet eschatologisch gericht worden op dit Bijbel-woord in deze herdenking, aldus ds. Van der Weele. Visionair ziet de dromer In het kamp van de vijand, dat zij het verliezen moe ten. Dat is niet anders dan het zwaard Gideon. De hand van „Ik ben. Die Ik ben" voor Gideon en Israël. Vteionair heeft de Spaanse vijand al lang vóór 3 oktober gezien, dat ze hei verliezen moesten. En als in de nacht 2 op 3 oktober een deel van de tnuur van de stad instort met razend ge- Weid, dan schrikt men in het holst van nacht in de schansen zo, dat men „het wentelende gerstebrood" de vlucht neemt. Dat instorten van de muur de vijand niet anders dan het iwaard van de dappere Leidenaars. Ach ter dit alles staat echter: God heeft de Spanjaarden en dit ganse leger in onze hand gegeven. DS. HUBEEK: „Góds-dienstige zaak" zaak waartoe God hen geroepen had. En het was een zaak van geestelijke vrijheid. Deze inzet verhief het lokale ge beuren tot een zaak van nationale be tekenis, ja van Europese. Deze inzet gaf aan de zaak een godsdienstig ka rakter. Het blijkt een bron van kracht te zijn; dan worden zwakke mensen harten moedig, tot heldendom'Verhe ven, tot strijden en lijden in staat. Dat heit eind van het drama spoedig komen moest, begreep iedereen. Maar nie mand wiet, hoe het einde wezen zou. Wat wèl wist, wa6 diit, dat het Gods zaak en dat God Leiden geen andere keus liet. En toen het einde de overwinning bleek te zijn, spoedde men zich ter kerke; wist het: de overwinning was des Heren. Wat niet in de macht van mensen lag, had hier de doorsla® gegeven. Wie gelooft Nadat ds. Hubeek had herinnerd aan ?n woord van de filosoof Karl Jaspers, dat alle geschiedenis ons aangaat als eigen geschiedenis, ging de predikant tot acualisering van het historische ge beuren. Wij herdenken ieder jaar 3 ok tober 1574 om deze dag elkens opnieuw verstaan voor de eigen tijd en ons steeds weer af te vragen, wat het beleg en ontzet ons hebben te zeggen. Ds. Huibeek merkte op, dat een le vend christen in deze wereld geen onrecht verdraagt. Waar het op komt in de strijd daartegen is niet de zekerheid van de overwinning; het einde kan wel het kruis zijn. Ook de zekerheid van de massa achter zich te weten is niet essentieel; in kritieke tijden blykt de massa on zeker en wankelmoedig te zijn. Waar het op aankomt, is, dat de zaak goed moet zijn, dat het Góds zaak is; wie gelooft, staat voor zijn zaaik, desnoods tot de dood. In die strijd moet er leiding zijn. D« are leider is niet de man, die met ter- ?ur zijn plaats verovert, maar de man, die zich door God geroepen weet. vaak ijns ondanks Willem van Oranje was een man, in wie de zaak Godé als het ware wa6 geïncar neerd. Het volkslied van Nederland is evenzeer een ereteken te zijner gedach tenis als een belijdenis van het geloof. Hij streed, hij leed, maar hij geloofde. „Na 't zuur zal ik ontvangen van God de Heer. dat roetZijn trouw en toewijding hebben hem doen kennen als een van '6 Heren zaak en ze maakten het Huis van Oranje tot een embool, dat tot in .de laatste wereldoorlog inspirerend werkte Geloof en vrijheid Ook in onze dagen woedt een strijd des Heren, met als inzet het geloof en de geesteljjke vrijheid. Ds. Hubeek wees op de dreiging van communisme, nihilisme, imperialisme en egoïsme. WU vieren wel de bevrijding, maar be vrijdden zijn wij niet. Wij zullen de erfenis der vaderen hebben aan te grijpen en te benutten om daarmee te treden in de dienst des Heren. Dan zal de Heer ook ons in deze Zijn strijd bewaren. Zo besloot ds. Hubeek zijn prediking. Drie verzen van gezang 293 werden aan het eind van de dienst gezongen: „O God, Die droeg on6 voorgeslacht in nacht en stonmgebruis, bewijs ook ons w trouw en macht, wees eeuwig ons tehuis". Ds. C. Molenaar in Geref Gemeente Alleen Gods Zoon maakt écht vrij Ds. C. Molenaar ging voor in de kerk van de Geref. Gemeente aan de Ni< Rijn. In zijn voorwoord herinnerde de predikant aan het afscheidswoord van Mozes, tot het volk van Israëli-gesproken. Speciaal werd de maand genoemd, waar in het volk door God uit Egypte werd verlost, in een tijd dat ook voor hen de nood zeer groot was. Wij mogen nooit vergeten, maar altijd gedenken; zo moest het volk van Israël de fnaand Abib ge denken, aldus ds. Molenaar. Wij moeten letten op de grote ellende, waarin onze stad heeft verkeerd. De predikant gepaalde in verband hie: zijn gehoor bij het beleg van de stad Samaria. Benhadad van Syrië wilde tot een beslissende slag overgaan. Hij geen stormloop, want dan zou hi pletter zijn gelopen. Door uithongering zou de stad kunnen worden genomen. Door die belegering onstond er een nood. Wat het volk eens verfoeide, i nu kostelijk bevonden. Verlossing scheen onmogelijk. De geschiedenis van Leddens beleg i ten wij, aldus ds. Molenaar, zien in raam van die bange tijd, toen de strijd tegen het machtige Spanje werd gevoerd. Het lot van ons vaderland was met dal van de stad nauw verbonden. Het was de bedoeling van de vijand, ons volk tot een gewillige knecht van Spanje maken en tot een getrouwe volgeling van Rome's Kerk. Men zag de afval Rome als opstand tegen het gezag. Het zaad van de Reformatie had heerlijke vruchten voortgebracht. Ds. Molenaar ging vervolgens in op d« geschiedenis van het beleg. Hij stelde dui- delijk, dat Leiden de verlossing alleen had te danken aan Hem, die wate wind gebiedt Het scheen aan alle zijden onmogelijk, Leiden te ontzetten. De Here et geweest, Die getoond heeft. Hoorder van het gebed te zijn. Er is een strijd geweest om God naar Zijn Woord te dienen. Wij hebben een erfenis uit de handen van onze voor ouders ontvangen. Voor hen die door Gods genade aan Zijn Woord vasthouden, wordt de nood nog groter, maar dat is niet erg, want God is in alle nood en dood voor Zijn gunstvolk groot. „Laten wij op deze dag", zo besloot ds. Molenaar, „belijden wat tot onze eeuwige Vrede mag dienen en ziien op die Held, bij Wie onze hulp is. Wanneer de Zoon ons heeft vrijgemaakt, dan zijn wij waarlijk vrij. Laat ons dan staan in de vrijheid, die in Christus Jezus is". In de avonddienst ging ds. A. Vergunst, oud-Leidenaar, van Rotterdam voor. Het begin van het drie-oktober-feest wordt voor de ware Leidenaar gedragen door plechtige klanken en een vast rustpunt van de feest- morgen vormt het koor van spontane, ongeschoolde stemmen in het Van der Werf-park. Voor het eerst bood heer Kwaadgras burgemeester burgerijkrans aan DE KORAALMUZIEK is een van de programmapunten op 3 oktober, waaraan in geen enkel opzicht te tornen valt. Dat is maar goed ook, want er is in het Leidse feest niet zo heel veel overgebleven, dat recht streeks herinnert aan de wezenlijke betekenis ervan. De zanger die ons zei, dat hij de Koraalmuziek beschouwt als een eredienst in de openlucht, is er naar ons gevoelen wel dichtbij. Het is ee het feest, overleg ve: het nu eer [vervangbaar onderdeel van irin elke wijziging serieus niddellijk opvalt of lied, gent, een nieuwe o-psitelling of een nieuwe kraosdrager geldt. Ondanks de dreigende druilerigheid gingen dit jaar in de ijle morgen van 3 oktober weer velen naar het park om rond het granieten massief van Van der Werf de dag eèn devoot en todh schallend begin te geven. De leiding was voor de tweede keer in de zeer vertrouwde han den van de heer Stenz, die het gewoon Spelers gaven uitstekend spel te zien Leidse C.O.V. vierde feest met doktersvoorschrift DE LEIDSE Christelijke Oranje-Vereniging vierde gisteravond het 3- oktoberfeest in „Prediker" met de opvoering van een blijspel van Kurty Gordon door de Timdelerclub. „Voorschrift van de dokter" is een vrolijk niemandalletje, dat, mits het goed voor het voetlicht wordt ge bracht, het publiek een plezierige avond kan bezorgen. de twee stijve oude dames met hun niet kan hebben, als er iets mi6 gaat (dat geldt overigens niet voor de repetities voor de levende uitvoering). Gister avond op de ontspanningsavond van de 3-October-vereendging in de gehoorzaal stond hij nog te trappelen, toen het begin de laatste regel van het Wilhelmus de zoveelste maal verkeerd werd gezongen. De zal de mensen van de Ko raalmuziek beslist niet gebeuren. De heer Kwaadgras bood de burge meester voor de eerste maal de krans voor de arm van Van der Werf aan. Hij sprak daarbij een kort woord. Toen droeg deze doorlachte burge- meester-in-brons opnieuw zijn twee erekransen en weerklonk, begeleid door Concordia, het Wilhelmus, in tweeledige zin: ter nagedachtenis aan de dapperen van weleer en als be lijdenis van het geloof. Men heeft zich bij het spel van de Timdelerclub ook werkelijk geamuseerd Waren de spelers in het begin wat ner- later, bij het optreden van Eugène de Geus, werd het beter en kreeg het meer evenwicht. Riet Krispijn—De Wolff was in de hoofdrol beurtelings koket en kórdaat. Hans v. d. Kwaak was een kleine rol toebedeeld, maar hij wist deze tot een ware creatie te maken. In het stuk ontmaskert een jonge vrouw haar neef, die medefirmant is van een groot bedrijf. Deze man tracht meer zeggenschap te krijgen door zijn secre taresse van diefstal te beschuldigen, twee oude dames op te lichten en slotte zijn nicht en compagnon ontoe rekenbaar te laten verklaren.. Het laatste Lukt hem niet, want de jonge vrou •hem te slim af. Zij beweert bij een ohiater te zijn geweest, die haar heeft aangeraden zich „uit te leven", alles te doen waar ze zin in heeft, om van haar vermeende „remmingen" af te komen. De overige familieleden weten niet wat haar gedragingen beduiden en zij voelen zich wanhopig, totdat de opzet va: jonge vrouw duidelijk wordt. De satire op Freud c.s. is wel vermakelijk, maai in dit stuk toch wat té goedkoop uitge werkt. Maar ddt Is dan ook het enige be zwaar dat men kan maken. De spelers hebben uitstekend spel te zien gegeven. Vermakelijk waren hoeden die iets van een complete bloementuin weg hadden, ten tonele gevoerd door Elly Anes-van Vliet en Irene Kouwenhoven. De andere rol len waren eveneens goed bezet. De regisseur, Herman Kres, had een vlot tempo gezorgd zonder al te nadrukkelijke accenten. Ds. J. van der Wiel, die de avond ge opend had, dankte na de voorstelling de spelers voor hun prestaties en overhan digde hun namens L.C.O.V. een geschenk Ds. H. Ligtenberg over: Het volk in vrijheid gesteld Ook de Geref. Gemeente in Nederland hield gisteren twee diensten; in beide ging ds. H. Ligtenberg van Rotterdam voor. Hij bepaalde zijn gehoor in de avonddienst bij psalm 76 de verzen 8 tot 12. Het thema van de prediking was: „Het volk in vrijheid gesteld". Ds. Ligtenberg stond achtereenvolgens stil bij het feit, dat dit geschiedde door Gods hand, e het oogmerk: om God te verheerlijken, 's Morgens belichtte de predikant voor namelijk de geschiedenis van het beleg. De predikant wees erop, dat velen ook toen de bevrijding niet hebben verkre gen. Asaf, de psalmdichter, dankte God voor de weldaden, aan zijn volk bewezen. De machtige vijanden konden daartegen niet staande blijvea. Prins Willem zat in de voor Leiden benauwde tijd niet stil. Hij wilde echter geen geld bij elkaar halen voor een leger; de prins vertrouwde niet op een huur leger, maar op God; hij kende het „bidt Leiden werd bevrijd omdat God het heeft gedaan. God deed een geluid horen; waar ook Boisot en de Watergeuzen niet op hadden gerekend gebeurde: het instor ten van de muren der stad. Als de ogen van de Spanjaarden toen waren openge gaan. had Leiden voor hen opengelegen en was er een waar bloedbad aangericht. In 1823 meende de gemeenteraad Leiden, de 3-oktoberdag te moeten sohaffen, maar het waren de Leidse stu denten die hiermee niet akkoord gingen. Zij deelden toen op 3 oktober haring brood uit „Leiden was eens gevangen en moest worden bevrijd. Wij moeten ook gevangen worden genomen, willen wij vrijgemaakt zijn." Zo besloot ds. Ligten berg zijn prediking. Aan het eind van de dienst werd psalm 65 vers 1 gezongen. Puzzelprominenten 1. W. M. Eggink, Sohelpenkade 41, Leiden; 2. Maria Kruit Jastrup. Hondsdijk 22, Koudekerk aan den Rijn; 3. J. Schoonhoven, Witte de Withstraat 19, Noordwij-k aan Zee. Sleet in 't gezin De Nieuwe Leidsche" er in I N.v. Groeningen Zn Mr. SCHILDERS N.S.S. MORSSTRAAT 29 TELEFOON 32389 Reclame en decoratie EN ALLE ANDERE SCHILDERSWERKEN Dertig procent bleef thuis rPOEN we tijdens de optocht door de Leidse straten liepen, twijfelden we A- nog even, maar later op de dag werd het toch wel duidelijk, dat het aantal bezoekers, dat de drie-oktober-feesten in de Sleutelstad kwam mee vieren, beneden het cijfer van vorig jaar bleef. Reveille wekte ook de zon Toen gistermorgen de eerste plechtige tonen van het Leidsch Politie-Muziek-gezelschap vanaf het Stadhuisbordes over de regengladde straten en bruggen hun weg naar de nog slapende binnenstad zochten, stonden de Leidenaars ietwat on zeker deze feestelijke opening te be luisteren. De regen had Leiden in de nacht van woensdag op donder dag nat gemaakt, de berichten uit De Bilt waren weinig hoopgevend en de zon wordt op drie oktober in Leiden nu eenmaal even onontbeer lijk geacht als de hutspot-met-klap stuk. De politiemannen onder leiding van de heer Dick Anderson lieten Niet alleen Leiden, maar ook de zon moest nog gewekt worden, toen het Leids Politie-Muziek- Gezelschap gistermorgen om zeven uur de Reveille blies. En de politie kweet zich met de no dige ernst van deze moeilijke taak. zich echter door het trieste weer niet ontmoedigen en de Leidenaars- in-afwachting begonnen geleidelijk- aan weer van hoop vervuld te raken. Toen het „Wilhelmus" verklonken was, waren de ware drie-oktober- vierders weer allen present, op de brug en op het Stadhuisplein; de meer beschouwende figuren hadden zich een rustig plaatsje gezocht op de nog bijna verlaten Vismarkt en lieten daar de gedragen klanken van de statige muziek over zich komen. Het „Wien Neerlands bloed" sloot de Reveille en toen begon de grauwe hemel voorzichtig te breken. Een uurtje later bleek, dat ook de zon door de Reveille was gewekt. Misschien is dit een uitvinding van de schaarstecrisis op de personeels- markt van de afgelopen jaren; deze ene 3-oktober-muzikant werkt voor velen. In ieder geval biedt een éénmansorkest zijn voordelen, die voor al op financieel gebied te vinden zijn. Een nadeel is, dat de kapel meester niemand de schuld kan geven, als het orkest van slag raakt. Als de belichaming van 's werelds Üdelheid lag gisteravond het flitsende Schuttersveld in de diepte beneden ons. Knetterend klonken geweerscho ten door de avondlucht en potige jon- door met een hamer op de „kop van Jut" te slaan, waardoor er een knal kwam, als ze hard genoeg sloegen. Groene, rode en blauwe lichtjes vlochten een schijnwereld en draai den door elkaar om de toeschouwer de illusie van bruisend leven en fon kelende pracht te geven. En duizen den mensen hadden de verlokking van licht en lawaai niet kunnen weer staan en waren afgedaald naar het „lichtende niets" om daar voor veel geld een droom armer te worden. Als waardig slot van de droom wereld op het Schuttersveld begon nen om elf uur de eerste slagen van het vuurwerk het kermlslawaai te overstemmen. Er waren drcadnights en baldakijn rakelf en, cobra's en een grote vierdubbele Italiaanse kunst- bom; er kwamen een tropisch oer woud en een Venustableau, een dia mantenwaterval en een gecombi neerd vuurfront. Dit hadden we niet allemaal kunnen vertellen, als we niet de beschikking hadden gehad over een boekje, waarin al deze pracht uitvoerig vermeld stond. Want van af de hoogte, waarop wjj stonden, leek het vuurwerk slechts een luid en kleurrijk spel van uiteen spattend zeepsop, een schijnbeeld, dat slechts valse verwachtingen achter laat. En met het vuurwerk spatte ook de Üdcle wereld op het Schuttersveld uiteen. De groene, de blauwe en dc rode lampjes gingen uit, baan voor baan, en over bleef slechts een groep donkere geraamten, huiverend in de nachtlucht. Alleen molen Dc Valk bleef zicht baar. Toen het Schuttersveld nog straalde, leek zijn glans wat vlak en ailcdaags. Maar toen het Schutters veld in dc duisternis was teruggeval len, stond daar onverzwakt de trou we molen; z(jn licht straalde nu hel der in de nacht, een beetje zelfbewust, alsof de molen wist, dat hij blijvend De stationschef van Leiden schatte hedenmorgen, dat het aantal bezoekers dat per trein is gekomen, dertig procent beneden het aantal van vorig jaar is ge bleven. In 1956 waren er vier extra treinen nodig om de niet-Leidse feest vierders in de avonduren naar huis te brengen en toen op vier oktober 1956 de kaartjes geteld werden, kwam men tot zestienduizend. Dit getal lag van morgen rond de elfduizend. r slechts twee extra De Noord-Zuidhollandse Vervoer Maat schappij had eenzelfde ontdekking ge daan, al lagen daar de cijfers minder sprekend. Deze maatschappij had een zelfde aantal extra bussen als vorig jaar laten rijden, maar de bezetting was gis teren aanzienlijk minder. En van Maarssse en Kroon in Leimui- den hoorden w, dat de belangstelling de afgelopen jaren steeds kalm aan het teruglopen is, al heeft deze gisteren wel een dieptepunt bereikt De oorzaak voor deze verminderde be langstelling is neit ver te zoeken. Vooral in Zuid-Holland woedt de A-griep. Niet alleen dat vele feestvierders van vorige jaren met kruiken en hoofdpijn in bed liggen, maar tevens heeft de goedaardige epidemie vele mhensen afkerig gemaakt m grote bijeenkomsten. Zo werd het ontzette Leiden opnieuw ;n heel klein beetje van de buitenwereld afgesloten door hele kleine en in wezen goedaardige griepbacillen, die duizen den belangstellenden buiten de Sleutel stad-wallen hielden. Degeneratie Oud-Leidenaar (thans woon achtig in Oldetrijne): „Ik kan niet zeggen, dat de echte Leidse geest erop vooruit gegaan is." Gastheer: „Hoezo, gaf de fontein op de Vismarkt dan geen water vanmorgen?" Oud-Leidenaar: „Vee, maar ik heb in niet méér dan drie uur welgeteld drieëntwintig maal „Geef mij maar Amster dam" horen zingen." Onze plaatsgenoot J. Kraaijenoord slaagde voor het examen tweede stuur man grote handelsvaart, theoretisch ge deelte. KWALITEIT NAAIMACHINES Repan*tle-tn richting Alle soorten c«i mei naaimachines. kenmerken de melk en melkproducten van „WARMEVO" KINRICHTING EN ZUIVEL- EtlEK P. J. WARMERDAM Tel. Sassenhelm O 2532 - 7210 Vraagt nw leverancier

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 7