Margarine-actie vertroebelt de verhoudingen" Autoverlichting Minister geen Zijlstra: Er weg terug WISTEN GERMANEN HET ZELF? GUNSTIGE EXPORTCIJFERS VAN GROENTEN EN (ZELFS) FRUIT s VRIJDAG 4 OKTOBER 1957 WERKGEVERS EN MIDDENSTANDERS (Van onze sociale redacteur) jenwoordigers van het Verbond van parot. chr. werkgevers in Neder- i de Chr. boeren- en tuindersbond en de Chr. middenstandsbond heb- [n zich in gesprekken met ons in afkeurende zin uitgelaten over de recente e van het Consumenten Contact-Orgaan, waarbij het publiek werd af- n een bepaalde soort margarine te kopen. Mr. G. C. van Dam, secre- an het Verbond van prot. chr.werkgevers in Nederland, formu- jterde zijn afkeuring aldus, dat de ondernemer de vrijheid moet behouden pt beieid in eigen bedrijf te bepalen. Een Consumenten Contact-Orgaan n moeilijk beoordelen of een bepaalde stap van een ondernemer al dan it juist is. roeren tegen een bepaald pro- en ondernemer voornamelijk Tsentlmentsgronden en uit naam van ediging van het algemeen welzijn is aarlijk. Binnen het bedrijfsleven kun- hierdoor moeilijke verhoudingen "in de organisaties werken de werk- i werknemers, beiden in de kwa- n producenten, nauw samen. één partner (de werknemers: in C-CO. werken de drie vakcentrales ■n) zich op gaat werpen als verded-i- de consumentenbelangen wordt i omweg de andere partner aan- llen. Dit vertroebelt de onderlinge mdiingen. lat een consumentenorganisatie advies voorlichting geeft over kwaliteit en iien kon mr. Van Dam juist achten, ar in het licht van de recente marga- nne-actie van het C.C.O.. was de heer Van Dam van mening, dat er een ontwik- iling gaande is, die een diepgaand be- ad vereist. Het lijkt noodzakelijk dat alle werkgeversorganisaties zich bezii op de veranderende maatschappelijke ilructuur die hiermee samenhangt. Mi Van Dam juichte in dit verband ook het initiatief toe van de Chr. kruiden bond, de zaak van het C-C.O. opnieu it Convent van chr. sociale organisaties in de orde te stellen- Nog meer bezwaren Biesheuvel, secretaris van de ÏChr. boeren- en tuindersbond, verklaarde it begin af al bezwaar gehad te heb- D tegen het 'C.C.O. In het Convent Jfchr, sociale organisaties is dit reeds vele Hmalen duidelijk gemaakt en de C.E jeeft daarbij steeds een lijn getrokken Imet de Chr. middenstandsbond, die zich sterk verzet heeft tegen het [fc.C.O. De heer Blesheuvel was nog steeds n mening, dat er geen behoefte bestaat Consumenten Contact-Orgaan. rfjHet verschijnsel consument is te gescha (W fifhebc )indr ver b ent uj' glip e Vrti jet1 keerd om van het C.C.O. te kunnen zeg gen dat dit nu de consument is. Wat betreft de activiteiten van het C-C.O. bracht de heer Biesheuvel in het bijzonder de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie in het geding. Dé werknemers organisaties hebben zelf mensen in de be- drijfs- en produktschappen aangewezen en nu gaan diezelfde werknemersorgani saties via een C.C.O. kritiek uitoefenen op deze schappen, zoals bijv. al het geval is geweest, bij het produktschap vee en vlees. Door deze activiteiten van het C.C.O. komen de hele p.b.o. en de maatschappe lijke structuur in gering. Een heropening van het gesprek in het Convent achtte de heer Biesheuvel dan ook op z'n minst ge wenst Dat er geen behoefte is aan eer orgaan als het C.C.O. motiveerde de heer Biesheuvel nog met het argument, dat de organisaties al zoveel trefpunten hebben, waarbij over lonen en salarissen gespro- Op sommige wegen in ons land is het Toeren van „stadslichten" verplicht ge steld, doch het is de A.N.W.B. bij herha ling gebleken, dat velen 't verschil tr ..stadslichten" en „gedimde koplichten" niet kennen. De wet verstaat onder „stadslichten" lichtbronnen met een gebruik van meer dan 6.5 watt. Deze lichten worden in de spreektaal soms ten onrechte „parkeerlichten" ge noemd. Onder parkeerlichten dient men echter te verstaan de speciale lampjes die by sommige automerken aan de zij kant zijn aangebracht. Wanneer met „stadslichten" gereder moet worden, kan men dus niet vol staan met het dimmen van de koplich ten: men dient de speciale stadslichten te ontsteken. a. bij nadering van een tegenligger. Dim tijdig en wacht niet tot uw te genligger daarom vraagt het 's dan reeds te laat; ook voor tege moetkomende wielrijders dient ge dimd te worden, ook zij kunnen ver blind worden door uw koplichten; b. als het voertuig stilstaat, zoals bij het wachten voor een spoorwegover gang of geopende brug, u moet dan dimmen of stadslichten ontsteken; c. op een weg aangeduid door een bord „stadslichten"; d. binnen de bebouwde kom in straten of op wegen waar stadsverlichting Tegen deze regel wordt zeer veel ge zondigd. U mag hier alleen met stads lichten of met gedimde koplichten rijden De A.N.W.B. tekent hierbij het vol gende aan: Rijdt u achter een andere auto, dim dan tijdig! De bestuurder zal u dank baar zijn, want als u met „vol" licht achter hem blijft rijden, wordt hjj ge hinderd door de reflectie in zijn binnen- spiegel. Laat ook de afstelling van uw dimlicht ken kan worden. Hij noemde in dit ver band de Stichting van de Arbeid, de So ciaal economische raad, het Convent van Chr. sociale organisaties, enz. Wat betreft de Chr. middenstandsbond' publiceerden wij reeds eerder een inter view met de voorzitter van de bond, de heer M. de Mooy, waarin deze zijn af keuring uitsprak over de C.C.O. Boven dien heeft de heer P. Renkema, voorzit ter van de Chr. kruideniersbond, dezer dagen op de najaarsconferentie van de Chr. kruideniersbond, nog eens op krach tige toon het middenstandsstandpunt ver tolkt. Drie van de vier centrale organisaties, die zitting hebben in het Convent van chr. sociale organisaties hebben zich hier mee dus uitgesproken tegen de activitei ten van het Consumenten Contact-Or gaan. Drie centrales, die een belangrijk aantal Nederlandse consumenten, die geen zitting hebben in het C.C.O., vertegen Omzet van 31 min. boeken per -jaar Er worden jaarlijks ln Nederland on geveer 31 miljoen boeken omgezet en 1 miljoen boeken uitgeleend door leeszalen en bibliotheken. Het pocketboek al dadelijk na zijn verschijning een zeer grote aftrek gevonden. Conclusie: Neder land leest graag en studeert graag, aldus de heer H. W. Blok, voorzitter van de Nederlandse boekverkopersbond, in zijn jubileumrede te Delft bij gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de bond. welks ledental thans 730 bedraagt. Wat betreft oplagecijfers per titel, staat Ne derland op de zesde plaats, aldus de heer Blok Na de feestelijke vergadering in de Delftse Stadsdoelen is gisteren een druk bezochte receptie gegeven in de histori sche zalen van het stedelijk museum Het Prinsenhof, gevolgd door een feestavond in de Stadsdoelen moe van het wandelen... ...geef die voeten rustl Uit de nieuwe Pantolux „Pinguïn" terlel Van waterafstotend fluweel met onverwoestbaar schuimrubber onderwerk. Warme teddy-voering I 12,90 „Pinguïn" i.rl. v.n.l 7,95-1 7,90 EUROMARKT VRAAGT OFFERS (Vervolg van pagina 1) Minister Zfjlstra achtte het een geluk kige omstandigheid, dat er geen weg te rug is. Het verdrag wordt voor onbe paalde tjjd aangegaan. Dat is juist van belang als het gaat kraken. Ook de Be- nclux-ontwikkeling heeft haar moellyk- i gekend. Maar als men niet terug begrjjpt men dat het beter is zich ie moeilijkheden aan te passen. Ne derland zal blijven profiteren van zijn gunstige geografische ligging. Wij blijven een goede invalspoort. „Wat Rozenburg nu is binnen Nederland, is Nederland binnen de gemeenschap der zes landen," aldus de bewindsman van economische Ook zal onze industrialisatie niet be moeilijkt worden. Zonder een gemeen schappelijke markt zou een tarievenoor- log, bij een omslag der conjunctuur, fa taal kunnen zijn voor onze economie. Bij een teruggang van de conjunctuur zal onze exportstabili-teit dus niet geringer behoeven te worden. Minister Zijlstra noemde de vrijhandelszone een econo misch en politiek belang. Minister Luns had reeds eerder verklaard, dat een vrij handelszone zonder de landbouw voor Nederland niet aanvaardbaar is. De minister van buitenlandse zaken zeide voortdurend te zullen streven naar het verkrijgen van een sterkere positie voor de instellingen van de gemeen schappelijke markt. Hij noemde de ver dragen voor Nederland en Europa var ongemeen belang. De economische er politieke kracht van Europa zal sterkei worden, miaar nimmer zullen deze ver dragen mogen leiden tot een autarkische of protectionistische politiek. De rege ring zal al het mogelijke doen om he' aantal leden van de Assemblée uit t< breiden. Minister Luns was dan ook be reid de desbetreffende motie yan d< heer Burger (soc.) over te nemen. lijk structuurbeleid zijn. Maar met irdrag in handen kunnen toe de landbouw in de verschillende landen toch beter dienen, dan met de middelen die nu ter beschikking staan. Nu kan 12 a 15 jaar toch de grondslag wor den gelegd voor een gemeenschappelijke markt. Omdat er een gemeenschappelijk landbouwbeleid kan worden gevoerd 'fde de minister van landbouw de moeilijke overgangstijd wel aan. Ier Algera was niet geheel tevreden over de vervoersparagraaf in •drag. We zullen in de toekomst waakzaam moeten zijn. Er kunnen zich het buitenland krachten openbaren, die tegen de uitvoering van het verdrag zijn. Maar voor de landbouw geldt het zelfde als voor het vervoer: er kan een gemeenschappelijk beleid worden ge voerd. Dat is een stap vooruit, vergele ken bij de huidige internationale wette loosheid op vervoersgebied. Men moet hebben in de beginselen van het verdrag en in de onpartijdigheid van de instelling der Europese Economische Gemeenschap. De minister van sociale zaken, de heer Suurhoff, betoogde, dat wij onze politiek laag kostenpeil moeten volhou- den. Dat is noodzakelijk voor onze werk- gelegenheid. Ons kostenpeil zal door de I sociale harmonisatie niet te hoog den opgevoerd. Wij hebben ons trou- slechts verplicht tot een gelijke beloning voor mannen en vrouwer gelijke arbeid. pantoHelspecialist wel beter, niet duurder t Landbouw Inister Mansholt was verheugd, dat I ook de landbouw onder dit nieuwe I drag valt. Wel had hij het verdrag graag anders gezien. Als de Europese organen grotere bevoegdheden op landbouwgebied hadden gekregen, zouden er grotere verrichten de betaling van het i langere vakantie. Coördinatie Minister-president Drees besprak het probleem van de coördinatie. Zoals be kend voeren de departementen van bui tenlandse zaken en economische zaken momenteel een strijd over de vraag welk departement het beleid zal moeten coör dineren. Deze zaak is echter nog bij hel kabinet in' beraad. Het denkbeeld om voor de atoomenergie een regeringscom missaris te benoemen die onder de mi nisterraad staat, wees dr. Drees af. Men zal niet onder, maar boven de ministers moeten coördineren. Overigens prees de i-1 minister-president zich gelukkig dat het gelijkheden het Duidelijk blijkt uit bovenstaande joto het grote verschil tussen de positie van de negers in de zuidelijke en in de noordelijke staten van Amerika. John Kasper, de fele negerhater, demon streert voor het Witte Huis in Washington tegen de „politiestaat manieren" van Eisenhower. Hij word geïnterviewd door een negerjour naliste Invoer Russisch vlas beperkt De Westeuropese afgevaardigden naar de internationale conferentie over vlas hennep hebben gisteren met algemene mmen besloten de invoer van Rus sisch vlas m.l.v. 15 november voor een te beperken. Nederland en enkele andere Westeuropese landen hebben ge plaagd over een dumping van Russisch HET LEVEN IB"boncHÖ ONDER HET GEHOOR van achl gezond snorkende zeejongens, die daar in de kooien van de Heldcrse zeevaartschool een bang en nat avontuur lagen uit te slapen, spraken we met de directeur van de school, de heer J. Sabelis, over het gebeuren met de zeilsloep. Want zelfs in het stormnest Den Helder is het spoorloos verdwijnen van een sloep met acht jongens op een woelige Waddenzee geen alledaags gebeuren. Ten overstaan van die in een diepe slaap verzonken leerlingen, die onder geen voorwaarde gestoord mochten worden, bleek nog eens hoe goed die ene knaap zijn directeur doorzag, door hem na zijn veilige landing te begroeten met: „Wel, u •sehijnlijk 1 heeft i ZEEMANSLIED ngst gezet» Zo was het ook. De enerverende red- dimgsnacht die niets opleverde, heeft allen die er aan deelnamen danig aangegrepen. En dan te weten dat de jongens hier zo dicht onder de kust zaten op een over het hoofd gezien plaatje, waar ik ze pas bij daglicht vond om ze er even later door een motorvlet van 't loodsvaartuig Zaan dam te zien afhalen, verzuchtte de direc- Zo te tioren hadden de jongelui het zelf wel geklaard. Toen de duisternis inviel en zij dus op een ondiepte buiten de eigen lijke vaargeul met de zeilsloep waar mee ze zich van een tweede zeilsloep had den afgescheiden vastzaten, hebben die jonge acht het maar op een zingen gezet. Het beste wat ze in die benarde omstam- I digheden nog k-onden doen. Die sai zang van zeemansliederen hield hun bloed stromende en de moed erin, meen heer Sabelis. Hij stelt dan met een zeker gevoel van trots vast, dat zijn zeejongens alles deden wat van een goed aankomend zeeman in de gegeven situatie verwacht mocht worden. Eenmaal in hun overmoed van de juiste koers afgeweken en op bankje vastgelopen, begrepen deze tweede jaarsleerlingen dat er niet veel meei te veranderen viel. Zelfs bij vloed kregen ze maar een paar centimeters water onder de boot. Volgens goed zeemanschap wis ten ze de sloep direct te schoren (vast leggen). Als anker gebruikten ze daarbij de zgn. ballastschuitjes om zich vervol-, gens noodgedwongen bij hun lot neer leggen. Met wind en tijd tegen hadden aan de vloed ook al niet veel. Toch is liet zo eens nakijken. Vele wagi dimde verlichting, die tóch nog verblin dend werkt. Dit is niet alleen strafbaar, het is gevaarlijk ook! En ten slotte: fietsers! Ook uw fietslamp kan verblindend tijn. Zorg dat de stralenbundel op het wegdek voor u schijnt, inplaat! recht vooruit. i, de Germanen zelf, di deskundige hulp moesl er klaarblijkelijk evem intge «U gav >rdt •h afgevraagd, of die tyd ïeeft is al spoedig een -volgd, waarin liet doel id beoogde de dra- I allee enz. Dit gebruik doet bjj de Germaanse, maar ook by i Indogermaanse volken voor. (Ook a> rlcre principes deden zich bij de samei stelling der nomen voor, maar die kui nen we gelukkig buiten besehouwin geleid die onzinnig waren, oindat zy geen logisch geheel vormden. Duidelijk treedt dit aan de dag by de naam Fredc gonde, waarvan het eerste lid „vrede" betekent, bet tweede lid daarentegen „stryd". Miinder schizopbrene neigingen ontdekken by Ilijdegondc. ,jom) werd irvan beidi len. Zelfs voor de I dubbelop, dunkt i sterker mate geleverd door verkeerde keuze die herhaaldelijk werd gedaan. Voor een horige, die tot de in ventaris van de hoerdcry werd gerekend, zouden we allerlei toepasselijke namen kunnen bedenken, zoals Everbard (sterk als een ever) e.d., want 's mans geringe maatschappelijke positie sluit een mach tig spierstelsel geenszins uit. Het is even wel volkomen misplaatst zoals des- tyds werd gedaan deze zwoeger op het land als Sigerik aan te duiden, want met een „zegevorst" kan deze halve -laaf toch kwalyk vergeleken worden. Nóg honender is bet deze onvrye Adel- bert te noemen, dat „stralend door aan zienlijke geboorte" betekent. En wat zou denken van een horig meisje, dat de (schitterend door ryk- gewezen? Wat zal het erabele krotwoning door erd hebben op het land kind ii ZIEN ZOEKEN A Aan boord waren acht (jonge) mannen, diie het maar zonder radio, riemen, anker, stormluoifers en lichten moesten zien te stellen. Men denke zich deze nachtelijke situatie even in. Zij waren volkomen weerloos, ook toen zij bij het verstrijken van de uren merkten dat er koortsachtig naar hen gezocht werd. Zij zagen de te hulp geschoten schepen ronddobberen de schijn werpers over het water licht Zij bleven helaas wat zij waren: een d< kere schim tussen duistere golven op i winderige Waddenzee. Een teken i leven konden de jongens niet geven. Het na krijgsraad uitgebroede plan om maar het zeil in brand te steken, vervloog ln rook omdat de zaklucifers ook al nat waren geworden. Van dit grote vuur dat de aandacht had moeten trekken van de reddingexpeditie, kwam niets. Evenwel, een hemd of ander stuk textiel wilde nog wel even vlam vatten en daarmee zwaai den ze dan ook nog dapper. Dat geflakker is nog even door een red- dingvlet opgemerkt, aldus de directeur, die zelf meezocht op het betonningsvaar- tuig de Slenk. Het vuur brandde echter te kort om nog enig houvast te geven. De acht in de boot bleven onzichtbaar i 'uk je lm" is gecombineerd, valt ls te ontdekken, r ons zonder hulp van des- mogclyk precies de betcke- Om zich zoveel mogelijk tegen het ov< komende water en de aansluipende kou beschermen, trokken de jongelui, die niets anders meer konden doen dan het dag licht afwachten, het onbrandbare zeil maar over zich heen. Daaronder wegkrui pend wachtten ze gelaten de dag, die hun redding moest brengen. f MET BRAVOUR Volgens de directeur heeft niet het marineviiegtuig maar 't betonnlngsvaar tuig de Slenk, waarop hij meevoer, de jongens het eerst opgemerkt. We hadden alle banken en bankjes al doorzocht we op een vergeten zandbank je onder de wal iets tussen de witte koppen golven zagen dobberen. Het was de sloep van de acht, omstreeks negen konden er zelf niet bij en hadden zelf geen motorvlet en gaven de vindplaats dus via de radio door. De Zaandam bracht toen snel een sloep uit en haalde de jon- Met warme pap en droge kleding het leed gauw geleden. Trouwens, bravour die men van deze toekomstige koopvaardijofficieren kan verwachten, had hen eigenlijk geen ogenblik verlatei Al zullen zij straks tegenover hun ddrei teur nog rekening en verantwoording moeten afleggen van hun zèi la vontuur dat 's middags als een routinetocht met andere zeilsloep onder normale oms digheden begon. GEVOLGEN Zover was het gistermiddag echter niet. Eerst wachtte de kooi en daarm dokter, die gelukkig geen longontsteking voorzag. Hebben we de directeur Heidersc zeevaartschool goed begrepen, dan zal dit goed afgelopen avontuur voor het verdere zeczeilen nog wel eens ge volgen kunnen krijgen. Zonder zeczeilen kan een zeevaartschool het niet stellen, omdat theoretische lessen in praktijk moeten worden gebracht. Dat er evenwel geen vaste uitrusting voor zo'n zeilsloep bestaat, wordt nu wel als een gemis ge voeld. En in dat gemis kan worden voor Wij van onze kant zjjn tenminste zo vr(, geweest de directeur van deze zeevaart school zulks alvast te suggereren. Al waren het eerst alleen maar stormlucl- fers, meneer Sabelis. De zeejongens zullen u er bij hun volgende zeilavonturen dank- onderlIn-ge overleg tussen zijn collega's bijzonder goed is. Op dat punt sluit de coördinatie voortreffelijk. Niet zonder teleurstelling had dr. Drees snnis genomen van het amendement- Blaissc (kath. v.) om de uitvoeringsover eenkomsten aan de Staten-Generaal voor leggen. De regering heeft daartegen geen bezwaar, maar de Kamer moet be- dat deze procedure vertragend kan werken. Het amendement-Oud (lib.) - om in de goedkeuringswet :onderc positie vast te leggen werd loor de minister-president afgewezen. Dat amendement zal misverstand wek ten. Zowel in het Duitse als in het Fran se parlement heeft men zich met een motie gericht tot de regeringen. Dat ls er dan te trachten de goedkeuringswet wijzigen. Over dit vraagstuk is het laatste woord nog niet gesproken. heer Hazenbosch (a.r.) van mening, dat het amendement-Oud beter ingetrokken dan verworpen kan worden. Dat ls een nationaal belang. Voordat de replieken begonnen werd een motie van de heer Lamberts (soc.) Ingediend, waarin bij de regering werd gedrongen om maatregelen fe nemen tegen de werking van radio-actieve af valstoffen. Ook dringt de motie aan op de opleiding van specialisten, die zich daarmee kunnen bezighouden. Zeeuwen sparen opvallend veel Het gemiddelde saldotegoed van reke ninghouders by de Rijkspostspaarbank Is 352. De Zeeuwen komen echter belang rijk boven dit gemiddelde uit met een inleg van 535 per boekje. In 1953 hadden in 52 pet van de arbeids- gezinnen man en/of vrouw een boekje bij de R.P.S. Bij de gezinnen van hoofdar beiders was dit percentage 82 tegenover 66 als landelijk gemiddelde. Van de lagere schooljeugd nam ln 1953 niet minder dan 75 pet aan de schoolspaaractie deel. Een enquête heeft uitgewezen, dat de besparingen niet altijd een sluitpost vor men in het gezinsbudget. Vaak zijn ze het resultaat van een bewuste beslissing aan het begin van een inkomenperiode. Vooral bij loontrekkers is dit het geval. c* topcreatie (Van onze sociale redacteur) TNE VOORZITTER van het produktschap voor groenten en fruit heeft gisteren in de openbare zitting in Den Haag van het produktschap verklaard, dat de ex- portontwikkeiing van groenten en fruit op het ogenblik bijzonder gunstig af steekt bij de algemene situatie van dc Ne derlandse handels- en betallngbalans. De torna te nex port bedroeg dit Jaar tot oktober reeds 120.000 ton tegen 97.000 ton gedurende het gehele vorige Jaar. Op 28 september was er al voor 1-39 miljoen aan verse groenten geëxporteerd tegen het gehele jaar 1956 slechts 107% min Niettegenstaande de ongunstige fruit oogst is thans de fruitexport ook nog gro. ter dan vorig jaar. Zo werd In 1956 665( ton appels geëxporteerd tegen thans reed: 9000 ton. De peren bleven gelijk op 4000 ton. Oorzaak is waarschijnlijk de bijzon dere snelle aanvoer. Op'het ogertblik zijn wintersoorten al op de maikt. Het buiten land, met name West-Duitsland en België neimen beter fruit af dan het binnenland; ondanks de hoge prijzen. De import van fruit ls tot nog toe laag. Tot Kerstmis geldt een importcontingent van 200.000 dollar. Na 1 Januari zal waar schijnlijk een grotere Import loskomen, In Amerika is de oogst 12 pet boven vorig Jaar, maar deze meeropbrengst ls lang niet voldoende om het Europese tekort te dekken. Voor kool is de situatie uitgesproken slecht. Als er geen strenge winter komt, wordt het een drama. Het vorige jaar was ook al slecht. Twee slechte jaren achter elkaar zijn bijna niet te verwerken. Op het ogenblik wordt nog het resultaat van een enquête onder de kool telers afge- zijn. /.werversgezel

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5