CHRISTELIJK Preken met een onderwerp Protest tegen film over ondergang van de Pamir Oostenrijkse Reform. Kirche krijgt gift voor Hongaren INNSBRUCK Eert woord voor vandaag Kanttekenin Puzzel mee Bijzonderder' IN een provinciaal kerkblad rag ik een jeugddienst aangekondigd. De noetnd, die de dienst rou leiden. En het onderwerp. Natuurlyk: een jeugddienst zonder onderwerp is niet denkbaar. Er stond: Samen uit, samen thuis. De commis sie. die de dienst verzorgde, schreef er bij: dat is een boeiend onderwerp, en u zult wel benieuwd zijn wat ds. N. N. er van zegt- Kijk, dit alles bracht me aan het denken. Ik dacht: zou het nu wer kelijk zo zyn, dat de jongens op het dorpsplein tegen elkaar zeggen: heb je al gezien waarover het zondag in de kerk gaat? Samen uit, samen thuis. Geweldig! Daar moeten we been! BIJZONDERDER? Zo'n onderwerp zegt natuurlijk niets. Er zal geen jongen of meis je een stap harder om lopen. En als zo'n dominee in de dienst zegt, dat hij niet zal preken over: sa men uit, samen thuis, maar bv. over: zoals het klokje thuis tikt, tikt het nergens, dan zal er geen schok door de samengekomen jon geren en ouderen heengaan van wege de teleurstelling. Zulke onderwerpen kunnen nie mand iets schelen. Ze zeggen niets. Vormen geen enkele attrac tie. Kunnen die dominees dat hel- C? Natuurlijk niet. Er is na- rlijk een aanital onderwerpen, /aarover je spreken kunt. Maar dat aantal is zeer beperkt. En het aantal onderwerpen, waarop de mensen afkomen, is nog be- Moeten we dus in het algemeen maar van ..onderwerpen" af? Het zou een weldaad zijn voor de pre dikanten voor wie dit soms een nachtmerrie is. Je hebt een jeugd dienst ..aangenomen" of een open deur-dienst. Een paar weken van te voren gaat de telefoon: domi nee, mogen we Uw onderwerp weten? Daar sta je dan en be looft het zo gauw mogelijk te be richten. En dus begint het peinzen, 't Moet toch zo opwindend mogelijk zijn. Maar ook weer niet te op windend, want dan is het plat en vulgair. Tenslotte zend je een on derwerp. Bv. samen uit, samen thuis. Ik beklaag de dominees die in een en dezelfde plaats steeds weer in diensten-met-een-onderwerp voor moeten gaan. Ze gaan. van, te voren door vele moeiten heen: wat moet ik nu weer als onderwerp opgeven? M'n tekst weet ik wel, maar nu nog een onderwerp!En dan te weten, dat niemand zich wezenlijk om dat onderwerp be kommert Als je voor zo'n dienst een en- quete zou houden onder de kerk gangers met de vraag: wat is het onderwerp van de dominee, dan rit ^h °tVer^'gd dat n^Sentig pro- T"\US weg met die onderwerpen? Tot blijdschap van al die zich sufprakkizerende dominees? Ik ge loof toch, dat het niet juist zou zijn. In een (dienst - met - een-onder - werp zit nog altijd iets van: dat is een bijzondere dienst. Wat bet onderwerp is, doet er niet toe. men leest het ook nauwelijks men vergeet het op slag, maar het feit. dat er een onderwerp is ac centueert, dat het een bijzondere dienst is. bijzonderder dan een dienst met alleen maar een tekst ook al weet men, dat een dienst- met-een-onderwerp uitdraait op een dien®t-met-een-tekst. Deze werking van het onderwerp moe ten we niet verwaarlozen. Er zit iets magisch in. Het doet er niet toe, wat het onderwerp is, maar geef een onderwerp. Anders is kleed (*iens* niet aange- Voor alle duidelijkheid: er ziijn natuurlijk diensten, waarin een be paald onderwerp werkelijk aan de orde komt. Dan is het goed dit op te geven, opdat niemand later zal zeggen: had ik dat geweten. Maar in het algemeen hoort het onderwerp thuis op het terrein van de magie. 40.000 christenen in Israël Volgens het Israëlische bureau statistiek wonen in de Joodse staat 200.000 niet-Joden, van wie het mei deel de Islam aanhangt. De christe lijke bevolking in Israël bestond op 1 januari uit omstreeks 40.000 zielen. Zij behoren tot twintig verschillende kerk genootschappen. Tot de Christelijke ge meenschap, die twee procent vormt van de gehele Israëlische bevolking behoren 100 monniken en nonnen. Het protestante gedeelte van de bevolking heeft vijftig voorgangers in haar dienst, n geheel Israël zijn 200 kerken. Voor het eerst na de oorlog zal een groot Nederlands oorlogsschip lig- Elaats kiezen in de Duitse havenstad iamburg. Dit zal geschieden wanneer Hr. Ms. ..De Zeven Provinciën" van 18 tot 2l oktober een niet officieel bezoek aan die plaats zal brengen. WHHPOTWi de Duitse zending onder zeelieden, heeft «telling genomen tegen het plan van Gloriafilm in München een film te maken van de ondergang van de Pamlr. In een brief aan de filmonderneming wordt gezegd, dat het plan ernstige afkeuring verdient en dat de bedoeling om hiermee een „waardig monument op te richten ter herinnering aan Internationale samenwerking in een ogenblik van de hoogst menselijke nood" op deze wfjze niet kan worden gerealiseerd. „Er zijn andere mogelijkheden om zo'n monument te stichten", aldus de brief. Een film over de ondergang van het zeilschip zou geheel onnodig diepe wonden openrijten. Nooit kan de dood van meer dan 80 zeelleden en kadetten een geldige reden zijn voor het maken van een film, aldus de brief van de Seem&nnspaator. "■'"7 -- - Generale synode Gerei. Kerken (Van een onzer verslaggevers) Nadat op de zwarte zondag voor Hongarije, 4 november 1956, een algemene hulpactie voor het Hongaarse volk was georganiseerd, waaraan alle lagen der bevolking van Nederland deelnamen, heeft men in de Gereformeerde Kerken nog afzonderlijk een collecte ge houden, met de bedoeling uit de opbrengst daarvan geloofsgenoten uit Hongarije te steunen. bespreking voerde menigmaal de be jaarde voorzitter van zendingsdeputa- ten, dr. W. G. Harrenstein, het woord. De praeses van de synode, ds. P. N. Kruyswijk, heeft zich op innemende wijze tot dr, Harrenstein en zijn mede- deputaten gericht,' toen men klaar was met de zendingszaken. De synode stemde met het woord van haar praeses in door dr. Harrenstein spontaan het psalm vers „Dat 's Heren zegen op u daal" toe te zingen. Voorts heeft de vergadering nogal eens geapplaudisseerd, o.a. voor ds. B. Richters, directeur van het Zendings centrum te Baarn en voor ds. A. Mout van Kollum, die met groot élan en ken nis van zaken1 over de zendingsaangele- genheden rapporteerde. De commissaris der Koningin in de provincie Drenthe, mr. J. Cramer, heeft dortderdag in gezelschap van het lid van gedeputeerde staten J. Smallen- broek een bezoek gebracht aan de ge nerale synode der Gereformeerde Ker ken. De commissaris werd bij de ingang der kerk ontvangen door een commis sie uit de synode, bestaande uit ds. D. Scheele uit Assen en ouderling B. Ge- leynse uit Doetinchem. Na verwelkoming door de praeses der synode, ds. P. N. Kruyswijk, hield de commissaris een toespraak, waarin hij de synode dankte voor de ontvangst en zei, dat ter synode veel is gesproken er allerlei zaken betreffende overheid kerk. Hongarije-collecte: ruim half miljoen In 725 plaatselijke kerken bracht men in totaal f 504.598,48 bijeen; 14 andere kerken hadden een plaatse lijke collecte gesteund, 23 droegen de collecte rechtstreeks af aan hel Ad miraal De Ruyterfonds, 3 deden dit aan het Rode Kruis, 1 kerk gaf het geld aan de Nationale Commissie; van 27 kerken is niet bekend geworden wat zij op dit punt hebben gedaan. Er werd een bestedingscommissie be noemd die alvast in de ergste nood kon bijspringen door een deel van de bij eengebrachte gelden ter beschikking te stellen waar dat nodig was. Thans heeft de generale synode van de gereformeerde kerken, alvorens zij verder zal beoordelen welke bestem ming de resterende gelden krijgen (dit zal uiteraard steeds voor een „Hon gaars" doel zijn), besloten om aan de bestedingscommissie op te dragen met de grootste spoed 25.000.over te maken aan de Evangelische Kirche in Oostenrijk, waartoe ook behoort de Re- formierte Kirche. De protestantse kerken in Oostenrijk zagen zich na de gebeurtenissen van november 1956 voor de taak gesteld om een groot aantal geestverwante vluch telingen uit Hongarije in geestelijke en stoffelijke zin bij te staan. Wanneer men weet, dat de Oostenrijkse protes tanten maar een klein deel van <?e be volking uitmaken, dat zij zelf de groot ste moeite hebben om rond te komen, en dat op hun kleine kerkelijke gemeen schap toch al de zorg rust voor reeds eerder naar Oostenrijk gevluchte geest- wanten, dan is het duidelijk, dat de Evangelische Kirche (en daarin de Re-, formierte Kirche) in dit land voor grote mpeilijkheden kwam te staan.. Vandaar het synodebesluit inzake de Jft van ƒ25.000,Dit geld is gegeven onder voorwaarde, dat het alleen be steed wordt voor de arbeid onder de Hongaarse vluchtelingen.- De besteding diént te geschieden in overleg met de Th Oostenrijk werkzame Hongaarse pre dikanten. Ook zal men verantwoording an de besteding moeten doen. Zending Bovengenoemd besluit viel aan het eind van een synodedag, die voor het grootste deel aan de bespreking van zendingszaken gewijd was. Tijdens deze Advertentie Hel oude landschap Drenthe kent niet eer de geborgenheid in de oude dorps- 1 kerkgemeenschap en de jeugd deze provincie staat in een critieke situ atie; de industrialisatie heeft het ge zicht van de samenleving veranderd. jreker herinnerde aan wat de sy node heeft besloten ten aanzien van ,de gereformeerde opleidingen, dit heeft zijn bijzondere interesse. Hier is een raak vlak tussen de provinciale overheid er het maatschappelijk leven. Er is in d< samenleving sprake van een stroomver snelling, de provinciale overheid ont moet in de onontwikkelde levensgebie den gaarne de levensbeschouwelijke richtingen. Overheid en kerk moeten gemeenschappelijk beraden op het vraagstuk der migranten. Ook blijkens andere besluiten kome' overheid kerk elkaar ^teeds zeer nèbij. Mr. Cramer uitte de wens dat de sy node. komend uit de levenskring die de strijd kent voor de geestelijke vrij heid, een bijdrage moge leveren ten zegen van ons volk. De praeses dankte de commissaris voor zijn komst en voor zijn woorden. OnderwijsbenoeminRen Benoemd tot hoofd van de Prinses Julianaschool te Apeldoorn de heer Tj. Adema te Andijk (O). Tot onderwijzer aan de chr. school te Ouddorp (ZH) de heer W. Scholten te IJsselmuiden. Benoemd tot onderwijzeres aan de Prinses Marijkeschool (chr. b.l.o.) te Haarlem mej. P. Huiser te Groningen. 82 83 André Rost twijfelde, of Gustav Zuckwaller wel zo spoedig hier zou zijn. Hy was niet bang, maar overvloeien van heldenmoed deed hij op dat ogen blik toch ook weer niet. Hij liep met de Japanner en de waardin door een lange gang. Hij werd misselijk van het par fum, vooral nu hij het in gedachten telkens weer associeerde met de moord op Fritz Müller. De geur zweefde rondom hem als een waarschuwing, om vooral geen domme ding ente doen. Hij zou lijdzaam moeten zijn, hij zou moeten trachten tijd te winnen, want elke minuut kon belangrijk zijn. Elke minuut kon inspecteur Gus tav Zuckwaller nodig hebben om hem op het spoor te komen. André Rost nam zich voor, koste wat het kost, zichzelf te beheersen. Hij kon zich niet veroor loven ondoordacht te handelen. De Japanner opende een deur en even later gloeide het licht aan op vele plaatsen in de over dadig en weelderig gemeubileerde salon. De vrouw borg de revolver in haar tasje en de Japanner maakte een uitnodigend gebaar, dat tevens een bevel inhield in de richting van een luxueuze sofa. André ging gedwee zitten. De vrouw en de Japanner kozen een stategi- sche positie. Ze namen ieder in een fauteuil plaats, ter weerszijden van André Rost. De stem van de Aziaat klonk ongeïnteresseerd en toonloos, toen hij begon te spreken. André voelde, dat dit een belangrijk onderdeel van het systeem was, dat hier door dit tweetal gevolgd werd. Ze zouden het eerst proberen met kalmte, met overleg en langzaam zouden ze naar andere methoden gaan grijpen. Dat trage kwam juist in zijn kraam te pas. Zuckwaller zou komen. Zuck waller moest komen. Met Marianne. Herr Rost," zei de Japanner, „u zult wel vreemd hebben opgekeken van deze merkwaardige manier van uitnodigen. U kunt zich van dit ogenblik af als onze gast beschouwen. Als onze hooggewaar deerde gast. Natuurlijk, er zijn zekere restricties. U kunt zichzelf slechts een beperkte bewegings vrijheid toestaan. Maar wat is eigenlijk beweging? Het vermoeit slechts en men komt toch nergens. Herr Rost, laten we terzake komen. Wy willen zakelijk met u zijn en deze zaak op een behoorlyk niveau afwikkelen. Als gentlemen, zou ik haast willen zeggen. U weet waarom het gaat. In uw bezit is een aantal microfoto's, die voor mij en voor mijn firma van groot belang zijn. Die fotos moet ik hebben. Zo spoedig mogelijk, want mijn ridectie krijgt grote haast en nu is overijling iets, waaraan ik persoonlijk een grote hekel heb, maar ik kan me niet aan de opdrachten onttrekken, die ik van mijn lastgevers heb gekregen. Ik ben dus genoodzaakt om haast te maken." André Rost keek de man strak aan. Waar dien de deze omhaal van nietszeggende woorden voor? De man had veel gesproken, maar tot dusver maar bitter weinig gezegd. „Die microfoto's, mein lieber Herr Rost, moe ten wij voor morgenmiddag twaalf uur hebben." Hij sprak nog langzamer, „Als dat niet zo is, dan cOa.ad£>ele> in '"VAN HOrwEG",>) is mijn carrière gebroken enuw jonge leven kan dan als geëindigd beschouwd worden." De vrouw had tot dan toe niets gezegd. Ze rook te een sigaret in een lange zilveren houder en keek strak naar André Rost, die zich tussen twee vuren voelde. Ze blies de rook in zijn richting en zei: „U toont zich nog piet zo'n aangename cau seur, Herr André Rost, ik had me een gast uit Holland anders voorgesteld, kunt u ons niet iets vertellen, dat wij heel graag zouden horen en dat ook heel belangrijk voor u zelf en voor uw welzijn zou kunnen zijn?" Waren deze twee krankzinnig? Zij maakten slechts toespellingen op zijn hachelijke positie en hun aanval was slechts uiterst langzaam, maar weloverwogen. De Japanner veranderde plotseling van toon „Je kunt dom blijven zwijgen, je kunt daar blij- v enzitten, je kunt desnoods in slaap vallen, maar als je je medewerking niet geeft, dan zal jij dit huis nooit levend verlaten. Denk daar goed om...." André Rost schraapte zijn keel. „Wat wilt u pre cies van me? Wat denkt u eigenlijk te winnen, als u mij ook nog vermoordt? Denkt u werkelijk, dat u daardoor beslag zou kunnen leggen op die schamele microfoto's?" De vrouw boog zich naar hem over: „Wat be doel je met „ook nog". André? Bedoel je, dat er in deze zaak al te veel doden zijn gevallen?" De Japanner had zijn begintoon hervonden. Zijr stem klonk weer even droog als tevoren. „Laten we zakelijk blijven, Emmy, we moeten onze gast niet vermoeien met allerlei griezelverhalen. Daar voor is het nu de tijd niet. Jij ziet kans om op iemands zenuwen te werken. Kijk, Herr Rost, u kunt voor ons beslag leggen op die microfoto's. Als we het heel handig bekijken, dan zal alles nog precies op tijd verlopen. Ik begrijp, dat die dingen op dit ogenblik bij de politie in Innsbruck in een goed bewaakte kluis, of wat dan ook. liggen. Maar u bent de enige man, die ze er voor ons kunt uithalen. Nee, natuurlijk niet per soonlijk, want u blijft onze gast, tot wij de foto's hebben. Het moet voor u mogelijk zijn een bood schap naar uw vrienden te zenden en eh voor al naar uw vriendin Marianne, die zeker erg on gerust zal zijn en in die boodschap zou u kunnen duideliik maken, dat het gaat om uw leven en de foto's. Dat zou erg subtiel gespeeld moeten worden, maar ik hou van subtiliteit. U schrijft een boodschap voor de inspecteur en ik zal u ver tellen wat u moet schrijven^ U leunt toch schrij ven, hoop ik?" Op het gele gelaat verscheen heel even een spoor van een glimlach, een gemene grijns. „En die boodschap wordt dan door Emmy naar Innsbruck gebracht en dan wachten wij hier op antwoord. Ik wil het heel goed met u maken, Herr Rost, heel goed, want ik zou deze affaire graag zakelijk houden. Als we de foto'i hebben, dan betalen wij u twintigduizend Mark voor de moeite." André kon zich niet beheersen en pas later be sefte hij, dat hij op dat ogenblik het spel beheer ster had moeten meespelen. „Twintigduizend Mark, zei u? Ik heb in deze zaak wel eens dragen van honderdvijftig duizend Mark horen noemen. Dat is dus wel een tamelijk groot ver schil." Hij zag alleen maar heel even een flitè voor zijn gezicht en terwijl hij in de richting van de Japanner keek, had de vrouw hem een klap met de vlakke hand in het gezicht gegeven. Het bloed sprong uit zijn onderlip. „Dat had u niet moeten zeggen, Herr Rost, u moet trachten de subtiliteit in deze zaak hoogtij te laten vieren. Daar houden wij van, Emmy en ik." André onthield zich er van om op te merken, dat het geven van zo'n onverwachte klap weinig subtiel genoemd kon worden.. Hij keek naar de hand van de donkere vrouw, die hij meer dan een week geleden in Gasthof „Die Kapelle" in een zo geheel andere rol als waardin had ontmoet. Daar was zij onderdanig geweest, maar in haar gitzwarte ogen had ook toen een onpeilbare woede gefonkeld. André Rost herinnerde zich plotseling nog iets,- dat hij van deze vrouw wist. Die ring met de gifgroene steen met de kostbare smaragd, die Von Emsighofer in zijn kamer had achtergelaten was van haar geweest. De chanteur had dus geprobeerd op een of andere manier de aandacht op deze vrouw te vestigen Waarom? Het was nu geen tijd zich daarover het hoofd tfe breken. Hij moest een mid del vinden om uit deze penibele omstandigheden te .raken. Dat was voor het ogenblik het belang rijkste. Hij kon zich de weelde niet veroorloven dit gevaarlijke tweetal met opmerkingen als over die honderdvijftigduizend Mark te tarten. Hij zou ook „subtiel" moeten zijn, zoals die Japanner dat wilde. Terwijl de man opnieuw een uiteenzetting gaf over de mogelijkheden, die er voor André Rost in zaten, hij noemde het ditmaal „dood of wel gesteld", overdacht André zijn kansen. Als hij dp brief aan Gustav Zuckwaller schreef dan zou hii in ieder geval weer tiid winnen. Hii zou een codewoord moeten verwerken in die brief, maar daar was heel weinig kans op, omdat de Japanner ongetwijfeld zou dicteren en de vróuw hem zeker bij zijn werk op de vingers zou V'iken. Een verborgen sein was dus onmogelijk Trou wens hii wist niet, hoe hij Zuckwaller op de hoogte zou moeten brpngen van de plaafc waar hij zich bevond Hii wist het immers 'elf niet Het mopst even huite" Innsbruck zHn Vaag her innerde hii zich de villa al eens eerder eezien te hebben, maar op dit ogenblik kon hii ziehz*H geen antwoord even op de vraag: „In weer omstandigheden?" (Wordt vervolgd) Beroepingsiverk van Kooten te Genemuiden. GEREFORMEERDE KERKEN Bedankt voor Delft: L. J. Goede te Aal ten. Tweetal te Vlaardingen (zevende pre dikantsplaats)H. D. Bakker te Tholen en C. L. Timmers te St. Pancras. GEREF KERKEN (OND. ART. 31) Tweetal te Enschede-Zuid (vak.-A. Veldman): M. J C. Blok te Utrecht- Noordwest en R. H. Bremmer te Zwolle. CHRISTELIJKE GEREF. KERKEN Beroepen te Middelharnis: M. C. Tanis Afdelingsdag geref. vrouwen uitgesteld Gisteren heeft het bestuur van de afdeling Zuid-Holland der gereformeer de vrouwenverenigingen in verband met de heersende ziekte besloten de afde lingsdag, die op dinsdag 8 oktober ge houden zou worden, uit te stellen. De afdelingsdag wordt nu gehouden op dinsdag 19 november op dezelfde tijd in dezelfde plaats (Dordrecht). Vaticaan excommuniceert Hongaarse priesters Ingevolge een decreet van de Vati caanse congregatie van het concilie, dat Hongaarse priesters verbiedt poli tieke werkzaamheden te verrichten en zitting te hebben in het parlement, zijn twee Hongaarse priesters, Miklós Be- resztoczy voorzitter van het nationaal vredescomité voor rooms katholieke priesters, en Richard Horvath, vice- voorzitter van deze organisatie, thans automatisch geëxcommuniceerd. Een vroeger decreet van de congre gatie excommuniceerde Horvath reeds vanwege zijn werkzaamheden in "het zogenaamd nationaal comité van vre- despriesters. Deze uitsluiting uit de kerk werd later opgeheven, toen de vredes- priesters, onder wie ook Horvath, zich aan hun bisschoppen onderwierpen en trouw zwoeren aan de H. Stoel. Al is de mens dan de kroon der schepping, hij is beslist het enige schepsel: een wereld zonder dieren w ondenkba Eens gaf Adam hun namen, die nauwkeurig hun aard i wezen aanduidden. Toen hij het paradijs achter zich liet, daar ook plotseling de dreiging van de dieren, eens Adai vrienden. Straks, als de nieuwe aarde zal blinken in het Ik van de nieuwe hemel, is die dreiging opgeheven. „Mens dier verlost Gij, Heer". En ook: „De wolf en het lam zulii samen weiden, de leeuw zal stro eten als het rund; zij znH geen kwaad doen noch verderf stichten". Vandaag is Werelddierendag. Die moest niet nodig zijn. Eenmaal wtu de verstoorde harmonie tussen mens en dier hersteld', fl i speelt de kleuter met een adder en ravotten de jongens n j tijgers. En hier, op deze aarde, blijven de dieren schepsd «I Gods. Wie zich eraan vergrijpt, bedroeft hun Schepper! V HET MARXISTISCHE GEVELTJE D* theorieën van Marx en zelfs De woorden „revisionisme" en matiek" spelen weer een belani ke rol. Revisionisme is tot het invoeren van veranderin'i die door de communistische niet worden gewenst. Dogmatiek] het verzet tegen wijzigingen, die||j partij wil invoeren of reeds al]l kondigd heeft. Beide afwijki Advertentie Onnlvar bloed veroorzaakt Uw Bheumatliche Pijnen. Kruschen zuivert dat bloed an jaagt zo die pijnen eruit. Geen wonder dat ge U al gauw een ander mens voelt 'tot wonder wat In staat, terwijl gij met die tergende Rheumatische Pijnen van alle dag nauwelijks meer op of neer kunt. Kruschen maakt U weer een ander mens vief, vitaal! Jaren vallen van U at en ge ziet 't leven weer van de zonnige kant. Uw apotheker of drogist levert U Kruschen graag. Hoogleraren te Utrecht Met ingang van 16 september is 1 noemd tot gewoon hoogleraar in faculteit der ietteren en wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de experi mentele algemene psychologie: dr. J Linschoten, thans wetenschappelijke hoofdambtenaar bij de psychologie aan deze universiteit. Tot gewoon hoogleraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit te Utrecht benoemd, om onderwijs te geven in de Latijnse taal- en letterkunde en de Romeinse- staatsinstellingen: dr. H. L. W. Nel son, thans lector aan deze universi teit. Met ingang van de dag, waarop hij zijn ambt zal aanvaarden, benoemd tot buitengewoon hoogleraar in dé facul teit der wis- en natuurkunde aa~ J" Rijksuniversiteit te Utrecht, om derwijs te geven in de algemene ge ofysica: dr. J. G. J. Scholte, weten schappelijk hoofdambtenaar A bij het Meteorologisch Instituut. Engels predikant wordt rooms-katholiek Rev. Robert Linton Shields, Angli- kaans predikant te Lound in Engeland, heeft ontslag genomen uit zijn ambt. In een verklaring voor de pers zeide hij, dat hij hoopt binnen drie maanden op genomen te worden in de Rooms-Ka- tholieke Kerk. Aanleiding tot deze stap was de beslissing van het „parlement" der Kerk van Engeland, om gescheiden en weer hertrouwde personen tot de communie toe te laten. Horizontaal: 2 Steek, 6 grappig, 8 ri- er in Italië. 9 aalmoes, 10 tenen mandje, 12 niet deelbaar door twee, 13 brandbaar koord, 14 bloeiwijze, 15 bol letje, 16 duwen, 18 Z.A. inboorling. 20 reinigingsmiddel Vertikaal: 1 Glansloos, 2 schaakstuk, 3 koor, 4 pers. voornaamwoord, 5 schip brug, 7 dodelijk, 8 schrijfgereedschap, 10 vissoort, 11 jaarlijks overzicht, 13 drank, 15 Chin.maat, 17 nobel, 19 ri- OPLOSSING PUZZEL 32 Horizontaal: 1 Kwijten, 7 rose, 8 jaap, 11 el, 12 polka, 13 E.K.. 14 mos, 15 balk. 17 tra. 18 motie. 21 AM.. 23 24 geraas, 25 dL.. 26 touw Vertikaal: l Kreeft. 2 wolk, 3 Ijs, 4 te. 5 njo, 6 lakooi. 9 alm. 10 pas. 12 palm. 15 baard, 16 korst, 19 te, 29 22 mal. die van Lenin zijn verouderd. Zij passen niet meer bij de omstan digheden, die zich thans in het mid den van de twintigste eeuw voor doen. De socialisten in de vrije we reld hebben zich al enkele jaren ge leden voorzichtig van hun overtol lige marxistische ballast ontdaan. En sinds de dood van Stalin zijn kunnen dus slechts binnen de ook de machthebbers in het Krem- munistische partij worden geci lin gaan inzien, dat de vaart er uit teerd. Voor het omschrijven vanj] is en dat het hoog tijd voor hen oppositie van buiten de partij wordt, spoedig met iets anders en bruikt men weer andere ten zo mogelijk iets beters voor de dag Maar alles wijst op de ernstige te komen. Het gevolg is geweest, blemen, waarvoor de huidige f dat zij voorzichtig belangrijke ver- jetleiding zich geplaatst ziet. anderingen in het Sowjetstelsel heb- j~"- J ben aangebracht of bewust op de in voering daarvan aansturen. Dit gegroeid en veranderd. De mad heeft ernstige spanningen in het le- tische gevel, waarachter de Sowjj ven geroepen, in en buiten de com- hiërarchie schuil gaat, wordt i munistische partij. kunst en vliegwerk overeind geh« In China heeft Mao Tse Toeng zijn den. Enkele ornamenten, die del honderd bloemen laten bloeien en storting dreigen te bespoet" honderd meningen laten wedijveren worden verwijderd en daarvoor ïj om een eind te kunnen maken aan de plaats komen wat ongevaarli het lijdelijke verzet tegen de alge mene ontevredenheid over het com munistische regiem. In de Sowjet- tact. En de vernieuwers, die hetk I unie pakt men de zaken nog op de le geval willen slopen de i oude beproefde manier aan: het nisten doen beter, wat ult| centrale comité van de communis- buurt te blijven, tische partij heeft enige tijd geleden een belangrijk document op ideolo- wilden laten: de dogmatici, gisch gebied gepubliceerd, waarin Op deze wijze probeert de c een aantal stellingen is ontwikkeld nistische partij baas in het eijjj ter gelegenheid van de 40ste verjaar- bouwvallige huis te blijven. Het dag van de socialistische oktober- nog niet revolutie. Met deze stellingen wil ten staat. Maar de tijd staat i men blijkbaar aantonen, dat alles stil en eens zullen de najaa wat de - communistische partij ge- men opsteken t daan heeft, thans doet of in de toe- alle kanten belagen. Dan zal hetèï komst nog zal doen, juist is. Maar vraag zijn, of het mooie marxii wat nog belangrijker is: elk verzet sche geveltje bestand zal zijn tenj tegen de onschendbare partij wordt de rukwinden t beschouwd als dwaling of kwaad willigheid, of een combinatie van beide. regenvlagen, waij tegen men zich thans nog zo beschut waant. MINDER BEMOEIING WENSELIJK LIET Consumenten Contact Orgaan jams, soepen, koffiesoorten n gaf ons reeds eerder aanleiding naast bijv. nog aan de bijna eind|j tot het maken van enkele opmerkin- loos gevarieerde reeks sigarett^ gen. De eerste maal golden deze merken, welke artikelen alle "isversc gaan toetrad. Een beperktheid, die Ook hier zit in de prijs van de dtnj ons een eenzijdig beleid deed vrezen, ste artikelen een grote handelsm^ Als wij voor de tweede maal enkele ge en een kostbaarder verpakking opmerkingen maken, dan houden verdisconteerd. Dus: koop geen d%ei door ons ge- artikelen meer, is ongeveer de leuHat éi v haar eerste daden is Maar nu hebben we toch heus Ite het C.C.O. namelijk een actie be- gevoel, dat, al is het C.C.O. nu he gonnen tegen het op de markt bren- derdmaal Consumenten Contact 0 gen van een nieuw soort margarine gaan, de Nederlandse consume", door een groot Nederlands concern, toch echt anders denkt. Hij voelt Deze nieuwe margarine zal per pak- heus niet voor vervormd te wordeji je ongeveer 20 cent meer gaan kos- tot een gestandaardiseerde consU ten dan de thans meest gangbare ment. Als men hem waarschuwt margarine. Tegen deze prijs heeft flessentrekkerij dan stelt hij dat (fes prijs, maar overigens wil hij graag de vrijheid die hij heeft j| houden. het C.C.O. bezwaar. Ter verduidelijking zij hieraan toe gevoegd, dat het niet zo is, dat ei in Nederland slecht^ één soort mar- En behalve, dat hij opkomt voor garine bestaat en dat deze nu uit de vrijheid van zijn eigen privé-ler markt genomen wordt en vervangen voelt hij in deze als behartiging door een veel duurder soort, waarop consumenten-belangen aangel ledereen is aangewezen. Neen, alles digde actie, ook een onbescheij blijft bij het oude, er komt alleen indringen in de belangen een nieuw soort b(j. bedrijfsleven, een zich bemi Het C.C.O. nu raadt het publiek aan, de zaken van de ondernen zich eerst heel goed te realiseren, dit laatste is de rechtgeaarde Ni wat de prijs van de nieuwe marga- lander nog steeds niet gediend, rine is, alvorens tot aankoop over doorsnee-Nederlander is in zijn te gaan. In deze tijd van bestedings beperking acht het C.C.O. deze mar- met ie »iuicn. garine te duur. Het C.C.O. gaat dus Het C.C.O. zal, wanneer het werfe een actie voeren tegen het kopen lijk wil worden, wat het heet te zij van dure artikelen. We denken in dit verband (daarbij blijvend in de levensmiddelensec i zich hierti een andere koers moeten gaan Een andere (l.c. bredere) menstelllng van het orgaan zou Diijvenu iu ue icYcusuiiuucrexiut-,- tor) ook aan de grote assortimenten zaak waarschijnlijk ten goede komel Salomo's stadspoort opgegraven De belangrijkste opgraving die in Is raël dit seizoen is gedaan bij Hazor ten noorden van het meer van Tiberias, waar de archeologen reeds jaren bezig zijn de oude geschiedenis bloot te leg gen. vormt de vondst van een stadspoort die uit de tijd van koning Salomo da teert. Tevens zijn gevonden weelderig ingerichte verblijfplaatsen van mili taire commandanten en gouveneurs de stad, verdedigingswerken, uitvals- poorten en een aantal graven. De stads poort van Chazor is een getrouwe copie van de poort die eerder is opgegraven bij Megidó'o. Met deze vondst is 1 Ko ningen 9:15 (waarin het opkomen van een lichting wordt vermeld, „om het Huis des Heren" zijn eigen huis, de Millo, de muur van Jeruzalem. Hazor. Megiddo en Gezer te bouwen), beves tigd wat het laatste gedeelte betreft. De vloerèh van de soldatenverblijven, die goed geplaveid bleken, zijn nage noeg onbeschadigd opgegraven. In een die hutten, die een keten vormden de stad. gelijk een loopgraaf, werd kleine uitgang aangetroffen. Deze uitgang was met kleine stenen haastig dichtgemaakt en gecamoufleerd tegen aanval van de Assyriërs. Ook werd in Hazor opgegraven een huis in de bouwtrant van de Hittiten.Het is het enige huis in dit soort dat ooit in Is raël ia gevonden. Roek 41 VAN DL, DAC „Havenkwartier" door Budd Scbt berg Uitg. Ad. M. C. Stok Zd. He'- Uitg. Mij. In „Waterfront" schildert de Ames kaanse schrijver Budd Schulbèrg het 1' ven van de bootwerker in di Yorkse havenwijk Bohegan met klemmende felheid. Zijn roman geeft K een haast documentaire inslag: de strif van een jonge geestelijke tegen de ff menselijke dictatuur der vakbondlel die zich in hun optreden doen kei als gangsters-in-een-officiële-positie. hun wrede intimidatie en door de nederende willekeur van de haven- lieden leeft de bootwerker ii schap, die hem langzaam afstompt voor andere zaken dan de H ter materiële. De kerk verliest de gr( op deze mens de jon-ge, actieve ge telijke ervaart dit bij zijri pogingen bootwerker van Bohegan uit zijn schllligheid te stoten naar een streven naar verbetering van zijn Ir' Schulberg's boek, dat door Hans Vries als „Havenkwartier" redelijk go? vertaald werd. volgt die pogingen vt' ..Father Barry" op de voet: een zuivc menselijke geschiedenis van vallen opstaan, met een vernietigende teleur stelling en aan het slot een hoop gevende verwachting van een klein te ste succes.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2