Jüeuiuc £eihsdje GTourant Euromarkt vraagt van Nederland offers 2000 ft Defecte Thunderflash vliegt anderhalf uur zonder piloot Regering geeft Kamer toe ii moeten werken zolang het nog dag is i Aantal doden op de weg stijgt ontstellend Zes doden in het verkeer NYLONS TIP VAN BOOTZ Poolse studenten slaags met politietroepen VRIJDAG 4 OKTOBER 1957 BUREAUS. Sieenstraat 37 Directie,i Redactie, Abonnementen- e Advertentie-afdeling: Tel. 31441. ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Achtendertigste jaargang no. 11075 F. DIEMEB dacteur: Dr. E. DIEMEB L: H. W. 3. ENSERINK CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ahriforti tnyn in te^benspoct" 3 oktober op 4 pagina's (Van onze parlementaire redacteur.) rjES MINISTERS HEBBEN GISTEREN de Euroverdragen verdedigd. Zonder de ogen te sluiten voor de bezwaren die aan deze verdragen kleven, hebben de ministers Luns, Zijlstra, Mansholt, Algera, Suurhoff en Drees de Tweede Kamer voorgehouden, dat ons land niet alleen offers be hoeft te brengen. „Er worden ons geen zekerheden gegeven, maar wel worden ons grote kansen geboden. Ik hoop dat ons volk deze kansen zal benutten", zo besloot minister-president Drees zijn redevoering. „De Euro pese Economische Gemeenschap is een verdere accentuering van een pro ces dat reeds op gang was", aldus concludeerde de minister van economi sche zaken, prof. Zijlstra. Met een open oog voor alle risico's en gevaren meende deze bewindsman de verantwoordelijkheid voor de nieuwe ver dragen te kunnen aanvaarden. „Dit is een eis van christelijke politiek", zo liet minister Zijlstra zijn partijgenoot prof. Gerbrandy weten. „Wij moeten werken zolang het nog dag is. Wij zullen hard moeten werken, niet alleen voor onszelf, maar ook voor onze kinderen." De redevoering van de mi nister van economische zaken heeft door zijn sterke argumentatie grote aandacht getrokken. Prof. Zijlstra nam in zijn r^de de Be- nelux als voorbeeld. Voor de oorlog kwam 11 pot van onze totale invoer uit de Benelux. Dit percentage bedraagt nu 19, Onze uitvoer naar de Beneluxlanden oor 1940 10 pet en nu 14 pet. Dit proces heeft zioh vrijwel geruisloos vol trokken. Ook de liberaldsatiemaatregelen in O.E.E.C.-verband verlopen tamelijk vlot. Men moet dan ook het aanpassings vermogen van onze economische struc tuur niet onderschatten. „Voor de oor log," aldus minister zyistra, „kwam 15 in ons deviezeninkomen uit kapi taalopbrengsten. Nu bedraagt dit per centage slechts twee. Dat betekent dus nieuwe exportmogelijkheden zijn gevonden." Minister Zjjlstra had nog voorbeelden: tot voor kort ging 20 pet van onze export naar Indonesië, ook daarvoor hebben we nieuwe afzetgebieden gevonden. De nadelen van onze snelle bevolkingsaanwas hebben we ook met onze export overwonnen. Ook hebben we nog een verwoestende oorlog gehad. „Niemand had durven hopen in de ontplooiing van het economisch leven, die we nu meemaken." En prof. zyistra kwam ook tot de conclusie dat ook de aanpassingsmoeilijkheden, waarvoor de E.E.G. ons stelt, geenszins onoverkome lijk zullen zijn. „Onze economie heeft voor grotere moeilijkheden gestaan." zo telde hij. Buitentarief De verhoging van het buitentarief is natuurlijk een moeilijk probleem. Het ls onze belangrijke taak om op verlaging van dit tarief aan te dringen. Maar an derzijds wees prof. Zijlstra er op, dat ons buitentarief sedert 1929 met 300 pot is toegenomen, zonder dat dit tot on gunstige reacties heeft geleid. De be windsman gaf toe, dat als er nog eens dit tarief onderhandeld had moe ten worden, het dan anders zou zijn ge gaan. Er moest nu onder zware jdruk in sn snel tempo gewerkt worden en dat niet geheel foutloos geschied. Het voordeel van de gemeenschappe lijke markt is echter dat de binnenta- n worden afgebroken, het protectio nisme zal verminderen en de handels politieke kracht van de E.E.G.-landen in de wereld zal toenemen. De afschaffing de binnentarieven binnen de zes lan den is juist voor ons land een voordeel, wndat deze rechten nogal hoog zijn. Het gemeenschappelijk economisch be leid zal vrij globaal zijn. Men zal min der gemakkelijk in het economisch leven zes landen kunnen ingrijpen dan in één land. Het beleid zal er op gericht moeten zijn om een werkelijke vrijheid goederenverkeer te doen functione- Men zal niet meer kunnen doen dan Werkelijk noodzakelijk is. Voor vervolg %ie pag. 5) Veertig jaar M.L.D. Op 18 augustus wai het veertig jaar geleden, dat de Marine- luchtvaartdienst werd opgericht. Vrij dag 11 oktober wordt dit feit gevierd met gezellige samenzijns, ouderdagen enz. ir Nederland. Nieuw-Guinea en op de An tillen. Morg* en in ons ZONDAGSBLAD ,MDAT we ook n blad i de i tondags- van het winterseizoen staan en dit het lees- seizocn bjj uitstek is, beginnen we vandaag de draad der traditie weer op te nemen. Op vrijdag zullen wtf u voortaan evenals vroeger een opsomming geven van hetgeen u In het komende zondagsblad zult kunnen lezen. In de industriesteden van West-Duitsland wordt een geani meerde strijd tegen het roet ge voerd. Hoe dat gebeurt, vertelt on ze correspondent in Bonn. Koning Saocd van Saoedi-Arabië is de rijkste vorst ter wereld, maar zijn onmetelijke rijkdommen hebben hem niet kunnen afhelpen van zijn reumatiek en bijna-blindhcid. Over het leven van deze sheik wordt boeiend geschreven op pagi na 1. Daar vindt u voorts een beroep van de heer J. Steur, ja renlang medewerker van het Ko ninklijk Huisarchief, op het Ne derlandse volk om de Nassause tra ditie te handhaven. Het korte verhaal op pagina 2 is ditmaal van de hand van Jea Kiers en het gegeven is mysterius en spannend tot de laatste regel. Dit geldt trouwens ook voor het derde artikel ln de serie Spionnen in de schaduw. 9 Blad Zij vertelt van een fami lie die een muur wegbrak, geeft belangrijke tips voor elke huis vrouw en een zeer belangrijke „voor mannen die fietsen". Boven dien vindt u daar natuurlijk weer Margaritha. Op de pagina's Geestelijk Le ven en Cultureel Venster zijn ver schillende boeiende bijdragen bij eengebracht. Een levensschets over ds. Ledeboer, de predikant van de wensende wijs; een beschouwing over Utrecht, dat het Evangelie een nieuwe plaats ln de groentijd gaf; een interview met de litera tor Jan Overduin; de grammofoon- platenrubrlek en een architecto nisch antwoord op de vraag: „Wet ls een station?" Ook nu dus weer iiElck wat wils". Mollet en Pleven voelen niet voor formatiepoging President Coty van Frankrijk heeft ver geefs getracht, oud-premier Guy Mollet ertoe te brengen om de opdracht tot het vormen van een nieuw kabinet te aan vaarden. Zelfs Mollet's persoonlijke vriend, de demissionaire premier Bourgès Maunoury, werd hierbij ingeschakeld. Ook de gematigd linkse politicus René Pleven, die na de oorlog al tweemaal premier is geweest, wil niet de eerste (in)formateur zijn. Bourguibjieinde vriendschap met de Fransen „Zoals de toestand nu is, is het mij onmogelijk vriendschappelijke betrek kingen met Frankrijk te onderhouden". Aldus verklaarde president Bourguiba gisteren in een radio-uitzending. Bour guiba heeft, zoals wij gisteren in een deel van onze edities reeds meldden, verklaard dat de Tunesische ambassadeur in Parijs zal worden teruggeroepen. De president beschuldigde Frankrijk ervan, dat het troepen langs de Tunesisch- Algerijnse grens samentrekt en ieder ogenblik Tunesië kan aanvallen. Bóurguiba dreigde in zijn rede alle Fransen uit Tunesië te laten evacueren. Hij gaf toestemming vandaag betogingen tegen de Fransen te houden. Rood San Marino zoekt steun in Italië De oommumstische leiders van San Ma rino hebben gisteren de Italiaanse rege ring verzocht een commissie in het leven te roepen, die al6 scheidsrechter kan op treden tussen de twee regeringen van hel republiekje. De communisten zullen zich neerleggen bij een beslissing van dergelijke commissie. Amerika heeft gisteren zijn steun gezegd aan de nieuwe dus niiet-commu- ndsbi6che regering van San Marino. Zestien procent meer dan vorig jaar vooral bejaarde slachtoffers DE CIJFERS, die de K.N.A.C. heeft ■verstrekt over het aantal ver keersongelukken en doden op de weg in de eerste helft van dit jaar zijn ontstellend. Het aantal doden is zes tien procent hoger dan vorig jaar. Niet minder dan 785 personen kwamen in dit halfjaar om het leven en 11.223 mensen werden ernstig gewond. De ma teriële schade van de 64.225 verkeers ongelukken wordt geschat op 130 miljoen gulden. Aantal ongelukken58.719 64.225 Aantal doden 672 785 Ernstig gewonden 9.398 11.223 Het waren vooral de bromfietsers, de1 wielrijders en de voetgangers, die het slachtoffer werden van het verkeer. In de eerste helft van 1957 lieten 129 bromfiet- Nabij Bolsward zijn twee weggebrui kers om het leven gekomen bij een botsing op de rijksweg naar Sneek. De 22-jarige U. Suir uit Achlum en zijn a.s. schoon vader J. Koster (53) uit Franeker botsten met hun scooter achter tegen een vracht wagen op. Ook de Afsluitdijk heeft weer een slachtoffer geëist. De technicus Van Krie ken uit Den Oever vloog met zijn auto bij Kornwerderzand uit de bocht en stort te van de dijk. Hij was op slag dood. In een Naardens ziekenhuis overleed de automobilist Steenbergen uit Naarden, die maandag op de A'damse straatweg al daar in botsing kwam met een bestelauto en een zware hersenschudding opliep. In Middelburg raakte de 67-jarige bromfietser D. Heyboer op de Veerseweg onder een achteruitrijdende zandauto. De man was op slag dood. Onderweg van Roihe^naar St. Lau- rent-sur-Sèvre, waar het moederhuis de paters montfortanen is gevestigd, is pater A. Jossejin (56), gene- raal-overste der montfortanen te Meers- sen, bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. het leven. 181 fietsers en 236 voetgan gers. De K.N.A.C. wijst erop, dat het aantal voetgangers boven de 65 jaar, dat ver ongelukt, sterk stijgt. Vooral vallen er doden als gevolg van botsingen tussen bejaarde personen en personenauto's. stormachtige groei van het brom fietsenpark ziet de K.N.A.C. als een mo gelijke oorzaak van de beangstigende stij ging van het aantal dodelijke slachtoffers onder de bromfietsers. Nederland telt nu schatting 770.000 tot 780.000 brom fietsen. Landmijn doodt vijf jagers Vijf jagers zijn om het leven ge komen bij een ontploffing van een mijn uit de tweede wereldoorlog in een afgelegen moerasgebied van Yorkshire (Engeland). Men ver moedt, dat ongeveer zeven leden van het gezelschap gewond zijn. Helikopters van de R.A.F. waren er vanmorgen in geslaagd de twee ernstigste gewonden op te halen. Het ongeluk speelde zdch af in het ge bied waar de bekende roman „Woeste Hoogten" speelt. In dit gebied zijn in de oorlog veel mijnen gelegd, met het oog op een mogelijke invasie. Brits schip vast bij Vlissingen Vanmorgen om half zes is het 8700 ton metende Britse sohip Benarty uit Edin burgh vastgelopen op een zandbank bij de Sardijngeul voor de boulevard van Vlissingen. De stranding schijnt het ge volg te zijn van het uit het roer lopen van het sohip. De Benarty zit vast op dezelfde plaats, waar in het begin van dit jaar de Zweedse ertstanker Vittangi aan de grond liep. De sleepboot Scaldiis is uitgevaren en zal bij hoog water pro beren het schip, dat onderweg was naar Antwerpen, vlot te slepen. Geslaagde proefvlucht met een Nederlands onbemand vliegtuig Met een der proto-typen van de AT-21 van Aviolanda, is gisteren een start- en landinigsproef gehouden boven de Noord zee. Deze proef is, naar men ons mede deelt, geslaagd. De AT-21 is een elektro nisch op afstand bestuurbaar onbemand vliegtuig, dat o.m. geschikt wordt geacht voor doelvliegtuig Het onbemande vliegtuig had «en vlotte start. Het is, nadat het per parachute wa6 gedaald, onbeschadigd geborgen. De AT- 21 is zo geconstrueerd, dat men het toe stel door middel van parachutes kan laten landen. M.I.R. blijft streven naar verbeteringen De Mijnindustrieraad heeft zijn grote teleurstelling er over uitgesproken, dat de regering de verordening inzake de premieregeling niet heeft goedgekeurd en dat zij derhalve onder de huidige om standigheden geen algemene inkomens verbetering voor het bovengronds per soneel kan toestaan. Aan het dagelijks bestuur werd opge dragen om op korte termijn met de rege ring overleg te plegen over voorstellen die zullen leiden tot de maximaal mo gelijke inkomensverbetering voor bepaal de groepen bovengrondse arbeiders. Wan neer deze voorstellen aan de raad zullen worden voorgelegd, zal tevens aan de orde worden gesteld een verordening, waarbij aan het ondergrondse mijnper- soneel tijdelijk een bijzondere premie wordt toegekend, zoals die was geregeld in de op 31 juli vastgestelde verordening. Wij rekenden op 1000 U zorgt nu voor TTET IS ZOVER: de duizendste nieuwe abonnee ■Tl is ingeschreven. De duizendste sinds we op zaterdag 7 september startten met onze actie voor de christelijke pers. Als streefdatum hadden we toen gesteld 1 december. Een week later al wa^ te voorzien dat we voor 15 oktober de duizend vol zouden hebben. Ook dat was nog een onderschat ting van uw enthousiasme: op 3 oktober was de thermometer „vol"!. Wij hebben ons dus vergist. Toen wij begonnen, schatten wij uw vaste wil om mee te werken aan de verbreiding van het christelijk dagblad te laag en daarom gaan we nu ons leven beteren. U ziet het, we hebben de thermometer tweemaal zo lang gemaakt. We staan op duizend we gaan door naar tweeduizend. En daarbij keren we terug naar ons uitgangspunt. De streefdatum waarop die tweeduizendste moet zijn ingeschreven, is weer 1 december. Het wordt dan als het ware een Sinter klaasverrassing! Zonder dat we u dat uitvoerig vertellen, zal het duide lijk zijn dat er een hoeraatje ls opgegaan by de abonne mentenadministratie, toen die duizendste werd ingeschre ven, en dat er voldoening en „..^baarheid zyn by ons allen. Dankbaarheid jegens ieder van onze abonnees die er op uit is gegaan om onze woorden met daden kracht bij te zettendie met anderen gepraat heeft over ons blad en die dat gesprek tot een goed einde heeft gebracht: de ingevulde bon. Dankbaarheid ook jegens al onze bezorgers en agenten die dapper hebben meegewerkt om de actie te doen slagen en die nog dagelijks alle krachten Inspannen. Ze hebben blijk gegeven dat ze hart voor onze krant hebben. Ze zijn medewerkers in de ware zin van het woord en daarom mogen ze hier wel eens openlijk in de hoogte gestoken wordenI Maar het meest zijn we hierom dankbaar, dat blijkt dat de leuze „in ieder christelijk gezin een christelijk dagblad" nog zovelen toespreekt. Wij streven ernaar een christelijke krant te maken, een krant die werfkracht voor het Evangelie heeft. Daarin slagen we niet altiid. Wbeseffen dat misschien nog scherper dan u. En het is ons dagelijks gebed ook dat mag u gerust weten! Dat dat streven, gezien de uitslag van onze actie, ge waardeerd wordt, maakt dat gebed mede tot een dank- We gaan dus verder. En wc spreken dit af: wy zetten alles op alles om onze krant ook in de komende tyd zo te maken dat u met trots ln uw stem kunt zeggen: Kyk, dat is onze krant enu zegt dat dan ook tegen ieder een die het maar horen wil en van wie u verwacht dat hy (of zy) be langstelling heeft voor een goed christeiyk dagblad. Met andere woor den: u gaat dus door met de werving van nieuwe abonnees. We herhalen dan nog even de af spraken die hierover lopen tussen u Wanneer u de bon elders ln dit blad, Ingevuld aan ons opzendt, ontvangt u van ons per kerende post een „doorlopende kalen der"; dat is een kalender die u jaar na jaar gebruiken kunt en die u niet zal vervelen, dank zy de acht fraaie kleurenplaten die de bladen 6leren. Als u een nieuwe abonnee heeft aan gebracht en u hebt dat gedaan op een naar uw oordeel nogal originele wyze, dan vertelt o ons dat in een kort briefje. Dat briefje wordt door ons ge publiceerd (om ook anderen weer aan ideeën te helpen) en u dingt dan mee in onze orlginalltcitswedstryd, waar voor wy originele pryzen ter beschik king zullen stellen. Hoe die pryzen zullen uitvallen laten we dat ook als een Sinterklaas verrassing bescbouwen, net als die tweeduizendste waarvoor we nu aan 't Iedere keer als er weer honderd nieuwe abonnees geboekt zyn, ver- schynt weer de thermometer op deze plaats als een herinnering aan de bon die u Iedere dag in ons blad kunt Zó wês 't gisteren - 3 oktober in Leiden. P. C. J. Rombouts, chef van station luchtbevedligimg op Schiphol, benoemd tot hoofd burgerluchtvaart ln Nederlands Nieuw-Guinea; vertrek 27 oktober; op volger H. E. Moeshart, hoofd bureau luchtverkeersleiding en communicatie van rijksluchtvaartdienst te 's-Graven- hage. (Adv feestverkoop geminderd pracht kwaliteit 2.39 NATUURLIJK BIJ.... HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 HERENSTRAAT 9 Midza-bonnen voor onze cliënten Daarna geslaagde buiklanding Onbemand 'heeft een defecte Neder landse straaljager gistermiddag meer dan anderhalf uur boven het Ne derlands-Duitse grensgebied gevlo gen om vervolgens een keurige buik landing te maken op een stuk bouw land bij Venray. De piloot, de 22-ja- rige sergeant-vlieger W. G. Evers uit Arnhem, was op 4000 meter hoogte boven Duitsland uit zijn toestel ge sprongen en met zijn parachute vei lig aan de grond gekomen. „Een kans van één op de miljoen", zo schetste de Luohtmachtvoorliohtingsdienst de aifloop van dit merkwaardige voorval. De Luchtmachtstaf is van mening, dat sergeant Evers zijn machine terecht heeft verlaten. De Thunderflash van het Nederlandse, op de basis Laarbruch in Duitsland ge legerde 306-(fotoverkenndngs>squadron vloog in formatie toen sergeant Evers de formatieleider een storing in het hydrau lische systeem van zijn toestel neldde. Deze leider, de 32-jarige majoor-vlieger J. G. Elkcrbout gaf krachtens de voor schriften opdracht, het defecte toestel tien minuten lang alleen met behulp van het elektrische systeem te vliegen. Dan zon biykcn, of het vliegtuig nog aan de grond gezet kon worden. Na die tien minuten bleek, dat er niets viel te redden: de stuurknuppel raakte geblokkeerd en van tal van onderdelen, zoals de vleugelklappen, was de oliedruk weggevallen. Sergeant Evers kreeg toen opdracht, de Thunderflash boven onbe woond gebied per schietstoel te verlaten. r half vier boven Hij deed dit on Xanten. De straaljager verdween in de wolken. Vanaf de thuisbasis werd het toestel met radar opgespoord en opgezocht door een Britse „Canberra'-bommenwerper. Deze bleef in de buurt van het wijde bochten beschrijvende onbemande vliegtuig, ge reed om het zo nodig met de vleugeltip een „duwtje" te geven of desnoods neer te schieten. Op het allerlaatst het was kwart over vijf geworden raakte de Canberra de Thunderflash door het slechte zicht kwijt Men nam toen aan, dat het fotover kenningsvliegtuig door gebrek aan brand stof was neergestort. Groot was eohter de verbazing, toen later het bericht binnenkwam, dat de straaljager ln het gehucht De Spurkt on der Venray vrijwel onbeschadigd was neergekomen Men neemt zelfs aan, dat het toestel kan worden gerepareerd! Zo'n gesellig glaasje. Juist! Op Bootz. Het geliefde Neêrlandse aperitief g™1ig g!""J« Tip Betoging de kop ingedrukt rpwEEDUIZEND woedende demon- t strerende studenten zijn gister avond in Warschau slaags geraakt met de met traangasbommen en gummiknuppels bewapende politie. De studenten hadden een betoging ge organiseerd om te protesteren tegen het besluit van de regering, de verdere ver schijning van het studentenblad „Pro Prostu" te verbieden. Dit blad de naam betekent „Recht vooruit" was een symbool van de strijd om de vrijheid, welke strijd Gomoelka aan de macht bracht. De politie slaagden erin de betogers uit elkaar te jagen en enkele studenten te arresteren. De orde was spoedig hersteld, aldus riep radio-Warsohau gisteravond Een persfotograaf van de Londense Times liep tijdens het gevecht (de studen ten vochten met de blote vuist tegen de gummiknuppels) klappen op. Toen de politie traangas begon te gebruiken, was het spoedig met het oproer gedaan. Het gehele Rotewicza-plein, waar de be toging was gehouden, was gisteravond met stenen bezaaid. De toestand in War schau is nog gespannen. De studenten zijn niet van plan hun blad zo maar op ta WEERBERICHT Toenemende bewolking De Bilt verwacht tot mor genavond: Vannacht opklaringen, hier en daar mdst en plaatselijk nachtvorst, orgen toenemen- de bewolking met voorna melijk In het noorden van het land enige regen. Zwak- to t matige, aan de kust later krachtige wind. krimpend naar west to zuidwes. Morgen overdag dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zaterdag 5 oktober: zon op 6.40 uur, onder 18.11 uur; maan op 16 37 uur, onder 3.14 uur. Op 8 okt. volle maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1