Veertig kubieke meter vuil uit Leidse straten geschept PRONK MET DE WAS VAH SPRONK Potasch en Perlemoer in Leidse schouwburg de Hongerende Sleutelstad werd in twee uren wederom verzadigd met haring en wittebrood Forty Four's Nobel Prij Herenkleding 166.- Nieuwe commandant van Heilsleger verwelkomd WIE ZEKER ZIJN WIL VAN SUCCES DIE NEME BIJ DE M.E.AU. LES! 195 bjfE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 4 OKTORER 1957 fanneer we wisten hoeveel paling letjes er in een kilo gaan en hoe- el bananenschillen een kubieke iter volmaken, zouden we bij be deling kunnen schatten hoe groot omzet gisteren is geweest van de ntallen nijvere zakenlieden, die oktober als de dankbare sluit- van hun jaarbalans plegen te )mdat we echter niet zo goed met loudsmaten op de hoogte zijn, nnen we deze berekening niet aken, maar wel kunnen we vertel- dat vijfenveertig gemeente- rklieden vannacht om één uur begonnen met het vuilruimen en vanmorgen om half zeven het ltste palingvelletje werd opge- egd. De gemeente-reiniging had en veertig kubieke meter afval ggekruid en deze dienst was daar- geholpen door vier veegmachines. arvan drie het bijeengeveegde il automatisch opschepten. Ifannacht.opa half twee was het vosir èen. principieel drankbe- ijder.érg moeilijk oin in de'Steen- aat, op de Beestenmarkt en op de ationsweg recht ter been blijven, aar vanmorgen straalde de binnen- d weer de glanzende Hollandse öperheid uit. Leiden scheen vergeten, dat t ooit paling gevild en bananen schild had. Windhonden en wielrenners streden op het Levendaal ZOALS IEDER JAAR het geval is, was het Lcvendaal weer gereserveerd voor de sportbeoefening. De heer J. C. F. Coers, die altüd een belangrijk aandeel heeft In de organisatie van deze wedstrijden, mocht zich met zijn mede-commissie leden In een grote publieke belangstelling verheugen. Op deze 3-oktober-viering kon men genieten van windhondenrennen en wielerwedstrijden. Vooral deze laatste sport, die de wedstrijd van versierde autopeds verving, had de belangstelling. In Royal reikte de heer M. de Marcas na afloop van de wedstrijden de prijzen uit. Om half negén wae het al een hele drukte op het Levendaal. Bij de Kfaaier- straat wees een groot hondenhok de startplaats voor de rennen aan. De hon den, die ongeveer 200 meter moesten lo pen, werden met een kunsthaas, ln dit geval een witte lap, naar de finish gelokt. Deze lap werd met grote snelheid over de baan voortbewogen. Dat het ook zonder lap kan, werd bewezen in de tweede serie van de greyhounds, toen de installatie die de lap moest voortbewegen defect was., Bij' de Whippets, een klein soort windhond, werd de kunsthaas in gehaald, tot gróte vreugde vah het pu bliek, dat tot dat ogenblik nog niet erg enthousiast was. Wel vurig was een klei ne straathond, die als hij zijn snelle soortgenoten voorbij zag stuiven, steeds weer een poging deed me ze mee te Wie er nu eigenlijk sneller gaat, een windhond of een wielrenner ,is ons nog niet geheel duidelijk. Wel zagen wij, dat Awtentie) „Er was eenshet is er nog JEEL, heel lang geleden begonnen A er twee mannekès over het Ne- frlandse toneel te lopen. Potasch en erlemoer. En ze lopen er nog steeds. Oe zou het ook anders kunnen. Zo- s we ze gisteravond in de personen an Johan Kaart en Joh. Boskamp l de Schouwburg zagen, zullen ze Og een' lang leven hebben. Er zijn stukken, die het steeds blijven '*n, omdat ze een. lachsucces zijn. Doch d is niet voldoende. Er moet nog iets I komen. Dat is in dit geval de echte Ivsre menselijkheid van deze bijna ïendarisch geworden, handelaars in ktlel, die zo vaak harrewarren met el- toch niet zonder elkaar kunnen we mensen met een goed hart, maar •erdoor ze zichzelf in de nesten werken enneer ze ten slotte na vele moeilijk- Men te hebben verwonnen opnieuw linnen, is er niemand, die hun niet *1 succes in zaken en nog een lange 1' door plankenland toewenst. Het «te zullen we wel nooit aan de weet maar het gezelscahp van Johan aart zal er wel voor zorgen, dat de wens in vervulling gaat. Dat Kaart en Boskamp er wel eens w clownerie van maakten was geen tzwaar. Het was smeuïg en vol van toensechte warmte voor de twee Burgemeester alweer ongeduldig Promoties te Leiden Gepromoveerd tot doctor ln de Wis- i Natuurkunde op proefschrift getiteld reactie van ali-esterase met diiso- opylfosforofluoridaat" de heer N. S Msz, geboren te Wonosobo (Ind.) eD wonende te Rijswijk Gepromoveerd tot doctor ln de Lette- en Wijsbegeerte op proefschrift ge- Mld „Hetrveranderen^ gezin in Neder- nd" de heer G. A. Kooy, geboren te edichem en thans wonende te Wage- Ingen. mannen, die het allemaal goed be doelden en soms zo stuntelig deden. Na afloop hadden speelsters en spelers :n ovatie in ontvangst te nemen ah dank i>or de wijze waarop men dat oude, laar nog van leven sprankelende stuk had gebracht. A. C. BOUWMAN. de jongens van de Swiftcombinatie zich reuze inspanden bij de sprintwedstrijden over 300 meter. De dominerende figuur was hier Reinier Riethoven, die met groot gemak zijn series won en ten slotte in de finale zijn neef Jan Riethoven de 14-jarlge Bertus Zoet met ruim x schil versloeg. De grootste pechvogel Kolen, die na de tweede herkansing gewonnen te hebben, door een verkeer de beweging ten val kwam. Aanvanke lijk liet het zich vrij ernstig aanzien maar de dappere Kolen was toch. nog_ ir staat de halve finale te rijden. Nadat de heer De Marcas zijn mede- commissielid de heer Coers bedankt had voor de uitstekende organisatie van wedstrijden, reikte hij de prijzen uit. Uitslagen Windhondenrennen: Greyhounds B- klasse: 1. Norntons Constable; 2. Shaddy v. d. Grey Manor; 3. Butterfly; Whippets A-klasse: 1. Mosquito; 2. Bel- latrix; 3. Momory; Whippets B-klasse: 1. Aras; 2. Per haps; 3. Vera; 4. Fanni. Wielrennen: eerste serie: 1. Zoet; 2. Gomans; 3. Janssen; tweede serie: 1. R. Riethoven; 2. Sprangers; 3. Kooiman; derde serie: G. Riethoven; 2. Kasteel; 3. Slingerland; herkansing Gomans en Kolen; halve finale: eerste serie: 1. R. Riethoven; 2. J. herkansing Zoet; finale: 1. Reinier Riethoven; 2. Bertus Zoet; 3. Jan Riethoven. Militair défilé in de Breestraat Dnie oktober en de Breestraat in Lea den om half tien. Dat is, de militaire traditie getrouw, het ogenblik voor het défilé van eenbeden van land-, zee- en luchtmacht voor de autoriteiten, die voor het bordes staan opgesteld Even voor half tien arriveerde de bri gade-generaal van de generale slaf G Dijkstra, de territoriale .bevelhebber Wes' en tevens bevelhebber van de eerste mi litaire afdeling, begroet door burgemees ter jhr. mr. F. H. van Kinschot en dc voorzitter van de 3-Octobervereeniging. mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt. Nadat majoor H. H. Frank de eenheden had gemeld, trokken de pelotons en com pagnieën langs de rijendik bezette Breestraat. De landmacht stond onder leiding van de reserve-majoor der in tendance Th. H.,; Evers. Voorafgegaan door het tamboerkorps van de nationale reserve uit Den Haag, trokken Pro Patrla In geklede tenues met bajonet, de compagnieën van de Marine- luchtvaartdienst en de gemotoriseerde batterijen van de 939ste afdeling terri toriale lichte Lua voorbij. De Koninklijke militaire kapel boog zich voorbii het oodium mmÊM De Koninklijke militaire kapel viel de eer te beurt tegenover het podium voor het stadhuis het défilé van de strijdkrachten met oude marsen te begeleiden. Zon der pauze wisselden de pauke- niers en het muziekkorps elkaar af, nadat'de tamboer-maitre de autoriteiten op militair-muzi kale wijze had begroet. links, stelde zich tegenover het stadhuis op en begeleidde de mars en het geronk van vliegtuigen met muziek. Een detache ment van de Koninklijke marine en de niet-ingedeelde officiëren flankeerden de muziek. Na de mars door de Breestraat kregen de manschappen op het Stationsplein en in de Doelenkazerne koffie. Zelfs Parij zenaar in LEIDEN Op de cabaretavond van de Drie- October-vereeniging, gisteren in de ge hoorzaal, deelde de heer H. de Wilde, lid van de commmissie van regeling en ont vangst; mee. dat er ook een Parijzenaar. oud-Leidenaar. in de zaal was. die het feest toch nog zo graag eens wilde mee vieren. Zo was het ook met een oud-offi cier. wiens allerlaatste herinneringen aan 3 oktober dateerden van maar liefst het jaar 1906. De aanwezigen waren spontaan genoeg om voor beiden ovationeel te applaudisseren. Het programma van deze avond was ge titeld ..Hutspot met klapstuk". De hoofd persoon was Willy Vervoort, die met zijn geestige conférences een tiental stuk voor stuk goede nummers aaneenreeg. Het tweede deel van de avond kon slechts een half uur duren, omdat de zaal half 11 leeg moést om de mensen gele genheid te geven bij de magnesiumwon- deren od het Schuttersveld regelmatige „ooooh's" te gaan uiten. Tweeduizend mensen in de Lakenhal In de Lakenhal werden ongeveer tweeduizend bezoekers genoteerd. Er waren dit jaar minder feestneu zen en toeters onder; met nieuws gierige ernst beschouwde men het verleden van onze stad. Het schil derij met Van der Werf, en de uit gehongerde bevolking en het huts potje trokken de meeste aandacht. Tegelijk met dut huldebetoon aan 'de held van het Leidse verzet friste men z'n geheugen met betrekking tot andere pe rioden uit Leidens geschiedenis nog eens op. In de historiékamer gaven vaders en moeders een lesje in geschiedenis aan weetgierige kinderen. De kunst kreeg ook haar deel, want de meeste bezoekers bekeken ook de andere afdelingen. Een enkeling toonde zich ge ïnteresseerd in de collectie etsen van Bauer. Velen liepen nog eens langs de schilderwerken van Leidse meesters en als altijd imponeerde Het Laatste Oor deel i Lucas van Leyden. J. M. N. Hartwijk in liet goud zelden. Zijn werk is niet zo spectaculair, maar toch belangrijk. Vijftig jaar heeft de heer Hartwijk achter de schermen ge werkt en een groot gedeelte daarvan als toneelmeester. Hij heeft dit gedaan met trouw voor het vak. Steeds staat de jubilaris gereed om te helpen en van advies te dienen. Het is geen bijzonderheid, dat in de loop der jaren de heer Hartwijk zich veel vrien den heeft gemaakt. Velen zullen dan ook van de gelegen heid gebruik maken om tijdens de receptie die zaterdag 26 oktober van 3 tot 5 uur in de Sohouwburg wordt gehouden, hun gelukwensen -aan te- bieden. voor Eindelijk de mogelijkheid om exclusief gekleed te gaan, Uw garderobe vaker aan te vullen, en tegelijkertijd Uw kleedkosten aanzienlijk te drukken. Een nobele prijs, want de costuums en winter jassen van prima Engelse, Schotse en Italiaanse stoffen, die in deze 166-gulden-serie zyn onder gebracht, behoren uitsluitend tot de betere kwaliteits-groepen. In Forty Four's Nobel Prijs voor Herenkleding komt het streven tot uiting om de prijs voor de betere genres een forse ruk naar beneden te geven. 166 gulden een sympathieke prijs, die méér mogelijkheden biedt! - GROENMARKT TA Am«enUm LridMstast I RoUetdam Stadhuisplein 2S „De strijd is des Heren (Van redacteuren) T")E STRIJD is des Heren, met deze woorden, genomen uit het verhaal van Jozua vóór de strijd bij Jericho, leidde commissioner Norman Duggins, Internationaal-sccretaris van het Leger des Hells, de nieuwe kommandant het Leger in Nederland, lièutcnant-i missioner Ragnar Ahlbcrg cn zijn vr Nieuws van en voor Voorschoten Ds. P. Heinen over verantwoordelijkheid Ds. P. Heinen te Noordwijk sprak gis teravond voor de Geref. Mannen- en Vrouwenvereniging over het onderwerp „Verantwoordelijkheid". Spr. signaleerde enkele symptomen van de veelbesproken Advertentie INLICHTINGEN DAGELIJKS HERENGRACHT 4 - TELEFOON Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Josepha Cornelia Maria, d. van J. J. M. Schmand en M. C. J. H. van Vliet; Ingrid Berendina. d. van J. A. van Wezel en G. de Goeij; Louise Maria Ignatia, d; van J. D. van Beek en J. van- Rossenberg; Elisabeth Maria. d. van H. van Loef en J. van der Steen: Wilhelmdna Birgitta, d. van A. H. Kampman en A. Doeksen; Catharina'Maria Agnes, d. van E. J. Franken en H. T. Meeuwenoord: Johanna Elisabeth, d. van W. Klein en N. Wervelman; Arie. z. van A. van den Bos en M. van Gemeren: Jan Philip, z. van H. Ktihn en E. H. Disseveld; Christine Luoie Marie, d. van A. H. M. van Spaen- donck en P. M. A. C. Mutsaert: Harmen. z. van C. van der Plas en A. Guijt. GEHUWD: J. W. L. H. Meertens en M. Moussault OVERLEDEN: A. T. Brand, 56 J., man; C. G. J. Oomen, 8 J., dochter: M. van Ruiten. 66 j., man; A. Loogman, 8 j., dochter; W. van den Nieuwendijk, 63 j., man; A. Collee. 63 j., man; M. M. Kroon. 6 j., dochter. HELEMAAL PRECIES begrepen de twee tweelingen van de familie Van Paridon het niet, toen zij gistermorgen in het Waaggebouw de zoek lichten van de Nederlandse publiciteit op zich zagen gericht. Fotolampen schoten hun straal, filmcamera's snorden en de twee tweelingen zagen als maar meer haringen in hun pannetjes verdwijnen. Gemma keek Rieta eens aan en Anneke zocht een oplossing bij Nolleke; toen zij er met hun vieren niet uit konden komen, keken zij maar berustend naar al die vreemde mannen met hun vreemde toestellen. Zij schenen al geleerd te hebben zich over het leven niet al te zeer te verbazen; op de een of andere manier zou het er wel bij horen. En aan hun gezichtjes was te zien, dat zij wel een grond van redelijkheid ontdekten: Als je zo-maar grote wittebroden in je armen gestopt krijgt en als je pannetje vol met haring uit een reusachtig grote ton komt te zitten, dan is het logisch, dat je daar iets voor moet terug doen,. Het dubbel-gezin Van Paridon van de Haagweg was slechts een druppeltje in de grote stroom van bijna tienduizend Leidenaars, die gistermorgen van half acht tot half tien langs de torenhoge sta pels wittebrood en peilloos diepe tonnen haring liepen. „Bij de tonnen vooraan staan de da mes gewoon te snakken om u haring uit te reiken," vertelde een van de commis sieleden vrolijk, toen de tonnen achter in het Waaggebouw door de Sleutelstad bewoners omsloten werden en de andere kuipen praktisch verlaten waren. Maar zo klonk het om half acht. Toen de stem om tien minuten voor half tien de Leidenaars aanmaande om naar de andere tonnen door te lopen, was er veel van het eerste élan verdwenen, maar in die twee uren had de stem dan ook vele tientallen malen de aandacht in hongerend Leiden op de andere ton- sn gevestigd. Kabbelend verloop De stroom had een kabbelend verloop 1 achter de touwafzebting behoefde men doorgaans slechts enkele minuten te wachten. Want de broden verdwenen met verbluffende snelheid in de tassen en de dames schepten de van het zilt drui pende haringen uit de kuipen met een routinegebaar, alsof zij juist geslaagd iren voor het vestigingsdiploma. Om negen uur kwam burgemees ter jhr. mr. F. H. van Kinschot zijn aandeel in de uitreiking opeisen en het is droef te moeten melden, dat de burgemeester zich ook dit jaar weer niet voldoende onder controle had. Want terwijl zijn uitgehongerde stadgenoten dankbaar de haringen en het wittebrood mee naar huis namen om daar met dit voedsel her stel van krachten te zoeken, greep de burgemeester weer begerig een haring uit de kuip en liet hem in het Waaggebouw al meteen door zijn keel glijden. Als enige veront schuldiging kan wellicht gelden, dat de burgemeester tijdens het beleg zijn stad is voorgegaan in het hon geren en ook het voorbeeld wilde geven tot het vullen van een te lang werkloos-gebleven maag. Daarbij kwam de burgemeester eerst om negen uur zijn haring en wittebrood halen en de meeste Leidenaars hadden zich op dat .moment thuis al verzadigd, want de duizenden broden waren ge slonken tot honderden en de dames moes ten steeds dieper ln de kuipen duiken om de laatste haringen op te diepen. Toen om half tien de laatste gelukkige mot zijn wittebrood het Waaggebouw verliet, was ln geheel Lelden weer de eerste honger gestild en had Leeuwke in het verlaten Spaanse kamp alweer de hutspot gevonden, die eerlijk onder alle Leidenaars werd verdeeld. vlucht uit de verantwoordelijkheid en schetste het ontstaan van deze neiging. Daartegenover stelde hij een tweetal ele- :en van de juiste verantwoordelijk heid, n.l. gehoorzaamheid en vrijheid die :n onderlinge wisselwerking vertonen. De grootste vrijheid wordt gevonden in gebondenheid aan God. De ontwaarding i het leven, het losmaken van de band sen God en mens leidt tot humanisme later tot communisme. In een leven dige bespreking werd nader het accent gelegd op de verantwoordelijkheid in het maatschappelijk leven, waarin allerlei factoren medewerken om het gevoel voor verantwoordelijkheid te verzwakken, doch waarin desalniettemin de indivi duele verantwoordelijkheid blijft. Geslaagd Onze plaatsgenoot de heer P. Smit slaagde voor het vakexamen horloge- Nuttige vrije-tijdsbesteding De plaatselijke afdeling van heit Ver bond voor veilig verkeer organiseert ook dit jaar enige verkeerecureussenIedere us bestaat uit 6 lessen, gevolgd door mondeling examen. De kosten behoe- voor niemand een bezwaar te zijn. Men kan zich opgeven aan de Raadhuis laan nummer 10. tel. 2141, toestel 48. (Advertentie) HOUTRUST DEN HAAG t-m. 8 oktober. Enbrée 1.25. Geopend: 13—17 en 19—23 uur (zondag gesloten) Zwitsers Centrum met gratis reizen naar Zwitserland. EIcklronen-Klokkei rodcric 777 ACAD. EXAMENS Leiden, 2 oktober. Geslaagd i r het Doet. ex. Rechten Vrije Studierichting de heer D. Schepers te Heemstede; door het Doet. ex. Ned. Recht mej. W. M. C. E. Moorsel te Scheveningen en de he- A. de Bruin te Naarden en P. A. Vaillant te Haarlem; voor het cand. ex. Geschiedenis de heer Ph. M. Bosscher te Leiden; voor het kand. ex. Theologie de heer N. T. Bakker te Loosduinen. In tot hun arbeid. Terwijl dc Legervlag boven de hoofden van het kommandants- echtpaar gehouden werd, sprak comm. Duggins een smeekgebed uit, dat culmi neerde in een bewogen: „Red Nederland, red de wereld". Het was gisteravond goed, in het Am sterdamse Bellevue te zijn. Er zijn vele en hartelijke woorden van welkom ge richt tot de heer en mevrouw Ahlberg. Het begon met de installatie-toespraak van comim. Duggings, waarna een bood- schap van generaal Wilfred Kitching werd voorgelezen. Afgewisseld door sa menzang en muziek van Amsterdamse mUzlékRorpsen, ïle Amsterdamse - zarrg brigade en het nationaal muziekkorps, spraken vertegenwoordigers van de ver schillende sectoren van het Leger. Namens de gezinsbonden verwelkom de zr. E. Ohr Schenkman in het bijzonder mevrouw Iris AhlbergUnunger, die de leiding van dit werk zal nemen Aan het einde van de avond spraken de lt.-cOmmdssioner en mevrouw Ahlberg zelf. Warme woorden, vol geestdrift voor het werk van het Leger, dat zij beiden reeds lange tijd dienen. Reeds 36 jaar is kommandant Ahlberg ln het.leger. In 1921 werd hij officier in zijn geboortestad Helsinki. In 1933 heeft hij een bevel aanvaard in Estland, maar drie jaar later keerde hij in Finland te rug, waar hij ten slotte dn 1951 het kom- mando overnam van de toen naar Ne derland vertrekkende kommandant Thykjear, die hij nu weer opvolgt. In 1951 huwde lt.-comml6sioner Ahlberg met kapiteine Iris Ununger. Zij is 'n Zweedse, die in Zweden werkte en later ook in IJsland en korte tijd op het internatio nale hoofdkwartier in Londen Strijd aanvaard Bij deze zeer summiere levensbeschrij ving mag niet ontbreken de kenschets, die commissioner Duggins gisteravond nog van hen gaf: Zij hebben grote be kwaamheid door Gods genade; maar ze zijn daarin gegroeid door veel jaren van arbeid en studie. Kommandant Ahlberg en zijn vrouw hebben het werk, „de strijd" in Nederland aanvaard. Na hun intrede bij het territorie want als zodanig dient de samenkomst van giste ren beschouwd te worden zullen zij door het gehele land de plaatselijke korp sen en andere Instellingen van het Leger bezoeken. RIJNSBlJRG A.-R. kiesvereniging De antl-revolutlonalre kiesvereniging Nederland en Oranje vergadert vrijdag avond om 8 uur In Concordia. Burge-" meester P. H. Koomans zal een opwek kend woord spreken aan het begin van dit belangrijke winterseizoen. Nieuwe leden en belangstellenden zijn welkom. Spreekbeurt Vrijdagavond 8 uur spreekt in de zaal achter de Chr. Geref. kerk voor de afde ling van de Geref. bond ds. J. Bakker te Giessendam. Pokken-inenting Woensdag 9 oktober is er om 3 uur '8 middags ten huize van dokter F. Lee- rink gelegenheid tot kosteloze Inenting tegen de pokken. SAM VM WEESEL ZOON HOGEWOERD 112 Tel. 20354 - LEIDEN Erkende Installateurs van Gas, Water, Sanitair RADIO EN TELEVISIE Levert u ook: Douche-eellen, Baden, Geysers, enz. Gasfornuizen Gas- comforen. Gashaarden en -ovens, Gasradiatoren - Haarden, Haardkachels Kachels, Stofzuigers (Erres, Hoover, H. Electro enz.) Strijkijzers Wasma chines (Hoover, AEG e.a.) - Huishoudelijke artikelen. Betaling desgewenst in overleg. MIDZA-BONNEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 11