c 3 CHRISTELIJK Kritische geluiden 11a de Troonrede Puzzel mee „De Vinkenhof" feestelijk in gebruik genomen Kunstgebitten Herv.-geref. j.v.'s overwegen aanstelling van vrijgestelde GETAFLEX lijmt koud alle hout! INNSBRUCK Rijk kan meer doen voor zijn ambtenaren Een woord voor vandaag Kanttekenin Vier groepen aan het woord Uit de vakpers Van onze sociale redacteur P)E VIER voornaamste groepe- lJ ringen, waarin ons volk sociaal-economisch zou zijn in te delen, namelijk de indostrié- le werkgevers, de werknemers, de boeren en tuinders en de middenstanders, hebben via de vakpers duidelijk haar reactie kenbaar gemaakt op oe recen te Troonrede en Miljoenennota van de regering. Vanzelfsprekend legt de vakbe weging 'net accent bij de stijging van het prijsindexcijfer en de hoogte van de lonen. Ruimzicht, orgaan van de Ka tholieke Arbeidersbeweging, toont zich ingenomen met de medede ling, dat de prijsstabillisatiepoli- liek zal worden voortgezet. Ook s er waardering voor de opmer- cing in de Troonrede, dat kosten verlagingen zoveel mogeiijk di de prijzen moeten doorwerken. Maar hieraan begint men toch hoe laneer hoe meer te twijfelen, al- du, RuiUcht. Het K.A.B.-orgaan hoopt, dat er maatregelen gevon den zullen worden, welke inder daad tot prijsdaling leiden. gaat gebeuren, zoals men OOK "ï?eVa"s.e^bet?„VOTrgAr?id (N V.V.) heeft in de Troonrede de vraaa eemist. of de bestedingsbe- Derking de minst bedeelde groep niet onevenredig zwaar belast. In het regeringsprogram wor den ook maatregelen gemistom de extra-offers l«ere-in- de extra-uiicia de komen-trekkers j binnen^ roMUJk* grenzen houden. Dat kan geld kósten. Maar dan za* ™eJV moed moeten hebben om van ae beter gesitueerden via een v«™o Eine van de inkomstenbelasting, len offer te vragen. Er komt een grens aan wat de vakbeweging redelijkerwijs voor haar ver.nf- woording kan nemen. Van dit be Zwaarste druk DE MIDDENSTAND beklaagt zich bij monde van De Christelijke Bakkerspatroon over de onverminderde handhaving van de prijsstabilisatie in haar oude vorm. De zwaarste druk wordt ge legd op de laatste schakel in het produktieproces (detailhandel) lerwijl de industrie allerlei kos tenverhogende factoren doorbe rekent. Het streven naar zo laag mogelijke prijzen verdient waar dering. maar het moet niet ten koste gaan van de middenstand alléén. Als er offers gebracht moe ten worden dan door het gehele - volk. Wij ontkomen niet aan de in druk. aldus De Chr. Bakkerspa troon, dat de makkelijkste weg vaak gekozen wordt en juist de zo gemakkelijk aan te pakken middenstand moet dan de last van de prijsstabilisatie torsen. De ontstemming ln de land bouwsector is het grootst over de aanval van minister Manshott op het kleine boerenbedrijf. Bo«r en Tuinder, het weekblad van de Kath. Ned. Boeren- en Tuinders- bond, komt tot de conclusie, dat de rode draad door 's ministers beleid weer duidelijk te bespeu ren is. De minister wil een meer direct ingrijpen ln de landbouw en dan wordt beoogd een invoe ring van vestlginrselsen, zowel ten aanzien van de persoon van de boer als ten aanzien van zijn bedrijf. Dus een hernieuwde aan val op de kleine bedrijven. (De wens wordt uitgesproken, dat de georganiseerde landbouw en de volksvertegenwoordiging het uit vaardigen van vestigingseisen zal weten ts voorkomen. sef L bespeurd. t de Troonrede te weinig Samenwerking het Centraal Sociaal Werk geversverbond, voert naar aanlei ding van de moeilijke situatie, waarin ons land zich mede blij kens de Troonrede ln economisch opzicht bevindt, het pleit voor een nieuw gezamenlijk beleid van werkgevers- en werknemersorga nisaties. Het herinnert daarbij de irking, die vorig dlngsbeperklng. Deze eerste po ging in de richting van een ge zamenlijk beleid is echter nog niet voldoende gebleken. Tn nauw overleg met de regering zal deze samenwerking thans moeten wor den voortgezet. De Katholieke Werkgever laat nogal wat kritiek horen op de in houd van de Troonrede en de Miljoenennota. De mening, dat de overheid nu toch wel besnoeid heeft op haar uitgaven wordt ontkend. Het uitgavenniveau, uit gezonderd de woningbouw, is wel iswaar met 523 miljoen gedaald, maar vergeten wordt, dat 1.700 miljoen aan eenmalige uitgaven en uitgaven met aflopend karak ter minder drukt op de begroting voor 1958 dan voor 1957. Er is dus eigenlijk een uitgaven-stijging. Daarbij is er een stijging van de belastingmiddelen met 225 miljoen, wat het voor de over heid mogelijk maakt de woning bouw te financieren. iDe voortgang van de woningbouw wordt verheu gend geacht, maar de wijze van financiering allerminst. Waar de rijksoverheid dus niet bezuinigt, daar zal alles moeten komen van de consument en het bedrijfsleven. Van de consument- loontrekkende kan echter moeilijk verwacht worden, dat zijn spaar- bedrag zal stijgen. En wat het bedrijfsleven aangaat, hier heeft men al te kamoen mei verhoging der vennootschapsbelasting, het hoge loonkostenniveau, de prijs stabilisatie en de vermogensbelas ting, welke factoren nu niet bepaald het spaarvermogen vergroten. Het gestegen kostenpeil vërlaagt nog de exportmogelijkheden en en alles zal dus verwacht moeten worden van een productiviteits- stijging. Maar hiervoor zijn nodig verdere industrialisering en mo dernisering. vooral ook in ver band met de positie op de Euro- markt. Verwonderlijk wordt het genoemd, dat men in sommige kringen toch nog maar blijft ha meren op verlaging van het In vesteringsniveau. Men heeft daar kennelijk nog niet begrepen met welke werktuigen ons brood ver diend moet worden, aldus De Ka tholieke Werkgever. OPGAVE PUZZEL No. 31 Horizontaal: 2 feestmaal, 6 stijf, kleur, 9 dierenverblijf, 10 voeg woord, 13 bergplaats, 14 deel van iet been, 15 kleur, 17 voorgaand, 18 opzet. Verticaal: 1 voetenbankje, 2 aap, 3 Fr. vriend, 4 bloeiwijze. 5 hazard spel, 8 klap, 11 onstoffelijk deei van de mens, 12 beknopt, 13 bergplaats, 16 uitroep. OPLOSSING PUZZEL No. 30 e ene bruiloft brengt de andere rt: gift. beul, rond, toen, bent. s, ader. rede. Baptistengemeenten hebben een nieuw centrum Dr. J. J. Kiwiet bevestigd als predikant-directeur In een eenvoudige maar indrukwekkende dienst werd maandagmiddag in het gereformeerde kerkgebouw te Bilthoven de jonge baptistentheoloog dr. J. J. Kiwiet bevestigd tot predikant-directeur van het nieuwe baptistencen trum. In diezelfde dienst werd door de heer W. Modderman, voorzitter van het voorbereidend comité, het gebouw „De Vinkenhof", aangeboden aan de drie samenwerkende organisaties, die het huis tot het centrum van hun arbeid hopen le gaan maken. De Unie van Baptistengemeenten, de Nederlandse Baptisten-Jeugdbeweging en de Nederlandse Baptisten-Vrouwenbeweging „Zusterhulp" hebben voortaan een eigen gebouw met ongeveer zeven hectare heuvelige bosgrond die uitstekend geschikt zijn voor jeugd- en gezinskampen. Reeds enkele Jaren waren de baptisten in het bezit van een veel kleiner confe rentieoord en kampeercentrum in Epe, „Renderloo", maar dat gebouw was veel te klein geworden en bood geen gelegen heid tot uitbouw. Bovendien hoopt men op zeer korte termijn plannen, die er al jaren zUn, te verwezenlijken en te ko men tot een eigen opleiding. Tot nu toe geschiedde de opleiding tot voorganger in de gemeenten der baptisten in Ham burg, Rüschlikon (Zwitserland) of in Engeland. De voorzitter van de Unie van Bap- tistengemeeniten in Nederland, ds. F. E. Huizinga van Hengelo (O.) sprak.in zijn predikatie de wens uit dat dit centrum er in zou slagen om geestelijke mensen op te leiden. Na de bevestiging van dr. Kiwiet tot predikant door de vertegen woordigers van de Hengelose gemeente, sprak hij de aanwezigen, die uit het gehele land samen gekomen waren toe legde er de nadruk op dat hij dit iwe werk niet alleen kon doen. Hij wilde wel de belofte doen om zijn best doen, maar slechts als de gemeente zich achter hem zou plaatsen omdat het niet het werk mocht worden van één En natuurlijk, vervolgde hij, zou hij het werk evenmin kunnen doen zon der de kracht en de zegen van God. Verschillende vertegenwoordigers van kerken en scholen spraken de nieuwe predikant en de Unie toe. De rij werd geopend door de Amerikaan J. Norden- haug, die namens de Southern Baptists de Verenigde Staten en als directeur het Europese baptistencentrum en narium in Rüschlikon het woord voerde. Er zal in de toekomst een groot contact tussen dit geheel nieuwe Neder landse seminarium en de acht jaar oude Europese school zijn, omdat de toekom stige predikanten met een h.b.s.-voor opleiding in staat' zullen zijn na hun op leiding hun studie in Zwitserland voort daar zelfs zullen kunnen promoveren aan de universiteit van Zü- Ook de president van de Unie van Unies, de European Baptist Association, ds. H. Luckey sprak de vergadering toe. Hij; vertelde dat slechts «weinig landen hun eigen baptisten-seminarium hebben. TT,ü memoreerde een bezoek aan .de landen enter het ijzeren gordijn waar een groot aantal jongeren graag zou gaan studeren, maar niet in de gelegenheid zijn. Daar staat tegenover dat veel landen in het Westen wel mooie gebouwen bezitten, vaak een tekort hebben aan jonge n die zich willen laten opleiden. Hij sprak de wens uit dat God vele jon geren ook in Holland zou roepen voor Zijn werk. Ónder de verdere sprekers bevonden •zich o.a. jhr. dr. de Geer. die sprak na- het moderamen van de hervormde synode en Ad Kuiper, die het Gerefor meerde Jeugdwerk en het buurhuis de Witte Hei vertegenwoordigde. Na de samenkomst in de kerk ver trokken de genodigden naar het nieuwe huis, dat groot en ruim is, uiterst solide gebouwd en door de vorige eigenaar prachtig is opgeknapt. Het biedt reeds nu plaats aan 50 logé's en zal zeer bin nenkort een topcapaciteit van 60 gasten in het gebouw hebben. Reeds vandaag begon de eerste activiteit op Vinkenhof. omdat de Baptistenvoorgangers hun al gemene vergadering zouden houden. Advertentie DENTOFIX een nieuw, aangenaam en hygiënisch poeder brengt uitkomst voor alle loszittende of losrakende kunstgebitten. Een weinig DENTOFIX. 's morgens op de. plaat ge strooid. houdt Uw gebit de gehele dag, onde: alle omstandigheden, vast en zeker op zijl plaats. Tevredenheid gegarandeerd. Koopt nog heden een strooibus in Uw apotheek of dro gisterij voor slechts f 2,35. Beroepingsiverk NED. HERV. KERK Beroepen te Zoetermeer (tweéde predi kantsplaats): C. Treure te Ederveen. die bedankte voor Waarder. Aangenomen naar Noordwijkerhout (toez.): vik. A. H. Smits te 's-Gravenhage. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Dussen (N.-Br.): S. J. Ver veld, voorheen doopsgezind predikant te Den Horn; te St. Annaparochie: L. F. A. Bötticher te Ten Post (Gr.); te Groningen- Oost (vak.-F. Vroon): W. van Boeijen te Eindhoven. Bedankt voor Kampen (vak. J. L. Wie- lengaj en voor Werkendam (tweede pre dikantsplaats)M. J. Mulder te Heerde. Examens. De classis Arnhem heeft preparatoor geëxamineerd de heer H. Kuiper, theol. kand. aan de Vrije Univer siteit, die om studieredenen geen beroep in overweging zal nemen. GEREF. KERKEN (ond. art. 31) Beroepen te Schildwolde (Gr.): W. de Graaff te Giessendam. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Steenwyk: J. H. Garlier te Zutphen en S. Wijnsma te Broek op Lan- igendljk. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Westkapelle-Zoutelande: W. Hage te Nunspeet. C.P.S.-ulo-conferentie Het Christelijk Paedagogisch Studie centrum organiseert op 31 oktober, 1 en 2 november een u.l.o.-confgrentie op Woudschoten bij Zeist. Het centraal onderwerp zal daar zijn: de eerste klas der (gereorganiseerde) u.l.o.-school. Om dat men in de discussie over die eerste klas wel denkt aan een zgn. brugklas voor het gehele voortgezette onderwijs, bestaat er voor deze conferentie ook belangstelling van de zijde van v.h.m.o. Onderwij sbenoemingen Benoemd tot hoofd van de chr. school te Kantens: S. P. van der Zaag te Kommerzijl; van de herv. school te Bargercompascuum: F. Kupers te Schoon oord; van de school met de Bijbel te Hazerswoude: C. Tazelaar te Bilthoven. Afscheid van secretaris T. W. Korevaar Zaterdag hield de Bond van vormde jongelingsverenigingen op geref. grondslag te Utrecht een huishoude lijke vergadering onder voorzitterschap ds. J. Vermaas te Veenendaal. vertrouwen, dat hij vele jaren, eerst als gewoon hoofdbestuurslid, sinds 1940 als secretaris heeft genoten. Gezondheids redenen hebben hem tot afscheid ge noopt. Dankbaar is hij er voor benoemd te zijn als ere-lid, tevens adviseur van de bond. Tot hoofdbestuursleden werden her kozen ds. J. Vermaas en de heer P. A. Groenewoud, Ter uitbreiding van het hoofdbestuur werden gekozen de heren De bondssecretaris. de heer T. W ds. L. Reetman te Wierden ds. T. Poot Korevaar te Schoonrewoerd bracht zijn te Ha aften en H v. d. Leun te Ben laatste jaarverslag uit. Kadercursussen I nekom. zijn goed verlopen, evenzo de conferen- 1 Meegedeeld werd, dat bjj het hoofd- ae ie Baarn. Een viertal kampweken bestuur tn overweging is over t« gaan werd gehouden, waarvoor grote be- tot de aanstelling van een eigen kracht langstelling bestond. Hierin werkte men teneinde hierdoor het jeugdwerk meer samen -net ae meisjesound. Het blad te stimuleren en uit te bouwen. .Leiding" werd meer aan de behoefte Een voorstel tot verhoging van de aangepast. Het aantal bondsleden be-1 bondscontributie zal aan de verenigin- draagt 3072, verdeeld over 184 ver- gen schriftelijk worden voorgelegd, enigingen. Aan het eind der vergadering werd De heer Korevaar nam vervolgens de heer Korevaar uit erkentelijkheid officieel afscheid als secretaris, en voor het vele door hem verrichte werk dankte voor de vriendschap en boekenkastje aangeboden. Advertentie 80 De Japanner liep achter hem aan en hij voel de de dreiging in zijn rug. Een ogenblik dacht hij er nog over een zijsprong te maken en op die manier alles te riskeren, maar op het kritie ke ogenblik zag hij het zinloze van zo'n daad in en hij huiverde bij de gedachte, dat de Japan ner niet zou aarzelen om zijn dreigement tot uitvoering te brengen. André Rost voelde zich voor het ogenblik vol komen overgeleverd aan deze twee mensen en hij besloot uit te zien naar elke mogelijkheid om te vluchten, maar zijn hoofd niet te verlie zen Niet letterlijk en. niet figuurlijk. ..Open het portier voor de dame." siste de stem achter hem. Het moest dus nog allemaal in goede vorm gaan. Hij voldeed aan het ver zoek. Een ondeelbaar ogenblik dacht hij er aan het portier dicht te smijten en de achter hem staande Japanner met zijn elleboog in de maag streek te treffen, maar de man had zijn gedach ten gelezen, want hij zei heel kalm: „Herr Rost, dat portier moet u zacht sluiten en daarna loopt u met mij om naar de andere kant van de wa gen." Hij sloot het portier, dat door de vrouw stevi ger werd dichtgetrokken en de Japanner liet hem aan de andere kant instappen. Het was een grote wagen en eensklaps herinnerde André zich, dat het dezelfde auto was. van waaruit Marianne en hij enkele dagen tevoren werden beschoten bij de brug aan de rand van Innsbruck. ^aadóeló in ».n hofw.<«n j TOETS DER KRITIEK NIET DOORSTAAN Gebrek aan gezonde doorstroming in ambtenarencorps (Van onze sociale redacteur) TNE REGERING heeft vorige week de voorstellen van de centrales van ■L' overheidspersoneel ter verbetering van de financiële positie van het lagere en middelbare rijkspersoneel, afgewezen. Als reden werd hiervoor opgegeven: de lege schatkist. ff Maar al zou er inderdaad geen geld zijn voor deze gerechtvaardigde ver beteringen, dan zou de rijksoverheid toch door een meer modern personeels beleid al meer voor haar ambtenaren kunnen doen dan thans het geval is. Met name het bestuur van de Nederlandse Christelijke Bond van Overheids personeel is er van overtuigd, dat er nog tal van andere mogelijkheden zijn voor positieverbetering van de ambtenaren en voor het verschaffen van meer plezier in het werk. Twee factoren, die niet alleen in het belang zijn van de ambtenaren zelf maar ook het werk in dienst van de rijksoverheid ten goede komen. goede ambtenaren van het ene departe ment naar het andere te doen overgaan in een functie, die hun bevrediging schenkt en waarin hun capaciteiten vol ledig tot hun recht komen. De betrokken ambtenaar zal dan ook meer dan op zijn oude plaats in het economisch belang van het rijk werkzaam zijn. Maar dan zullen chefs in rijksdienst niet alleen niet ïfin tegenwerken, maar zelfs een sti mulerende invloed moeten uitoefenen. Geen perspectief Ambtenaren die al tientallen jaren geen perspectief en geen financiële vooruitzichten meer hebben, omdat zij op hun maximum staan, moet op nieuw een kans geboden worden. Op het ogenblik gebeuren er dingen, die zowel vanuit menselijk standpunt ge zien als met het oog op een goed per soneelsbeleid de toets der kritiek niet kunnen doorstaan. De praktijk heeft uitgewezen, dat thans Voor zeer goede en bek warns ambtenaren de promotie, reeds op vrij jeugdige leeftijd, vrijwel is uitgesloten. Ook wanneer de betrokken ambtenaar bekwaamheden heeft, die hem in staat zouden stellen op een hogere sport van de ambtelijke ladder te komen, ge lukt het hem toch niet deze plaats te bezetten. Ambtsaanvaarding Utrecht Dr. W. K. Hirschfeld, benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der diergeneeskunde aan de Rijksuniversi teit te Utrecht, om onderwijs te gever in de erfelijkheidsleer, de zootechniek van de kleine huisdieren en van varken en de leer van de voeder-, gift- en artsenijplanten, zal op 7 oktober in het groot-auditorium zijn ambt vaarden. Ernstige grieven Bij vele rijksambtenaren leven op het ogenblik ernstige grieven over de ge ringe promotiekansen. De departementen en rijksdiensten handhaven zoveel moge lijk jaar in jaar uit een vaste staf pérso-' neel. Alle veranderingen worden tegen gehouden. Voor vele ambtenaren, die een bepaalde rang binnen dit schema gekre gen hebben, betekent het, dat zij vaak tot aan hun pensioen blijven zitten. De chefs houden de goede ambtenaren vast, omdat deze men- hun werk voor treffelijk doen. Uit eranderingen komt mmers niets dan na righeid voort. Tal van ambtenaren krijgen zo niet de kans tot pro motie door overgang naar een andere dienst of ander departement. Goede vaca tures worden vervuld door mensen van buiten de departementen en de rijks diensten. Wil men bij het rijk tot een gezonder en beter personeelsbeleid komen, dan zal men chefs moeten hebben met een breder inzicht, mensen met goede eigenschappen zonder altijd bedacht te zijn op „eigen standje". Zij zullen moeten meewerken een gezonde stroming in het ambtenaren corps te bevorderen. Het rijk is immers een zeer grote werkgeefster, waardoor het mogelijk is, Ook dat had dit duo dus op hun geweten. Hij zag voor het ogenblik nog geen enkele mo gelijkheid om aan hun machtssfeer te ontkomen, maar hij wanhoopte niet. Marianne zou het er ook niet bij laten zitten en Gustav Zuckwaller was gewaarschuwd en kon binnen een kwartier bij het café zijn. Dan zou het politie-apparaat in werking treden om hem te zoeken. De eerste uren moest hij zich kalm houden, want zowel de Japanner, als deze donkere vrouw naast hem op de achterbank van de auto zouden tot alles in staat zijn. Trouwens daarvoor hadden zij de afgelopen dagen bewijzen genoeg geleverd. De Japanner startte de motor en voordat hij het voertuig op gang bracht zei hij: „Emmy, hou jij onze hooggeachte gast een beetje bezig. Hij kan wat amusement best gebruiken." Hij lachte een paar gouden tanden bloot en zijn donkere spleetogen kneep hij daarbij vrijwel dicht. Het was een grimas, die André Rost nog lang zou bijblijven. Hij wist later niet waarom. Er werd niet meer gesproken, toen de auto de helverlichte Maria Theresienstrasse uitreed. Slechts enkele ogenblikken later was André Rost tot de ontdekking gekomen, dat hij de moordenares van de dikke Fritz Müller Gasthof Bayer zat en hij vroeg zich af, hij dat niet veel eerder ontdekt had, want de op lossing van de eerste moord in deze ingewikkel de affaire was vrij eenvoudig. André Rost was één van die mensen, die zich zelf er meermalen op betrappen, dat een zeke re geur een herinnering wakker roept van ogenblik, waarop zij in hun leven die reuk der hebben opgesnoven. Die reuk-herinnering deed zich ook voor in de auto, die in een mati ge gang door de buitenwijken van Innsbruck reed. De jonge man snoof het merkwaardige, wee- zoete parfum op, dat de waardin uit „Die Ka- pelle" verspreidde en plotseling bracht de herin nering aan die geur André Rost terug naar de dag van zijn aankomst in Innsbruck. Hij zag het lichaam van Fritz Müller uitgestrekt op de vloer van die kamer in Gasthof Bayer liggen. Fritz Müller was vermoord met een lang dolkmes, maar in de kamer had hij een spoor geroken van hetzelfde zeldzame parfum, dat nu in dezè auto zwaar geurde. (Wordt vervolgd) Bopk VAN OK r»Af, De Spin, door Martin van Spaan- donck. Uitgave J. H. Goottiner, Haarlem-Antwerpen. Het boek beschrijft het leven van een jonge man, onrechtvaardig behandeld in zijn vroege jaren door een wrede va der, In zijn later leven ontziet hij daar door niets en niemand. Daar hij tot zijn zestiende jaar in bittere armoede heeft geleefd, heeft de zucht naar geld hem zo te- pakken, dat hij ieder middel te baat neemt om macht, invloed en geld te verzamelen. Hij begint na de dood van zijn vader mr< geleend geld een papierhandeltje en als in 1940 de oor log uitbreekt, is hij eigenaar van ver scheidene bedrijven in deze branche. In de meidagen van 1940 wordt hij in Rotterdam onder het puin bedolven en moet voor zijn verdere leven het ge bruik van beide benen missen. Dan heeft hij anderen nodig, maar vrienden heeft hij niet. Bij hem groeit zo het besef, dat een mens met geld alleen in de wereld toch niet alles bereiken kan. Het boek is vlot geschreven en is ner- 'dradic Het tekent karakters scherp, hetgeen een zeer gro te verdienste is bij dit genre boeken. Nee, het is niet waar, dat wij ons hier op aar vreemdelingen voelen. Wij hebben ons zo comfortai mogelijk geïnstalleerd en willen genieten van alle goe dingen. Wij vinden, dat wij toch eigenlijk wel een bet recht hebben op een verzorgd bestaan. Wij leven'ten ski maar éénmaal en waarom zullen wij niet proberen zo t mogelijk te plukken van de vruchten der bomen, die in di aardse tuin, ondanks gure regenvlagen, gropien? U m Psalm 119 eens lezen, u weet wel: die lange psalm. Dj staat o.m. dit: „Ik ben een vreemdeling op aarde, verin Uw geboden niet voor mij." Een vreemdeling: het vaderlt ligt elders, aan de overkant. Maar ook: een vreemdeling, nu en hier leeft en werkt. Die nooit zijn eigen weg vinden, maar wegwijzers nodig heeft. Vreemdeling zijn, is weten, dat eenmaal alleen wegwijzers hem voor ve'rdwi kunnen behoeden. Wie eenmaal zijn huis in het Vaderlt wil bereiken, zal ze moeten volgen. Wie niet wil zien volgen, zijn weg loopt dood! GRENS VAN HET TOELAATBARE E'EN week geleden besloten we een beschouwing, die gewijd was aan de behandeling van de Kader wet voor Algerije tioor de Franse Nationale vergadering, met de woor den: „Want problemen blijven zich voordoen en in Frankrijk is sedert 1945 vrijwel geen enkel kabinet ze ker van zijn leven geweest." Dat dit wel speciaal voor Frankrijk geldt, is gisteravond opnieuw bewe zen, toen de Nationale vergadering met 279 tegen 253 stemmen de Al gerijnse Kaderwet van de hand heeft gewezen en premier Bourgès Maunoury zich genoodzaakt heeft gezien aan president Coty het ont slag van zijn kabinet aan te bieden. Ook nu zijn de moeilijkheden nog onverwacht gekomen. Op de ronde tafel-conferentie, die enkele weken geleden in Parijs is gehouden met de partij- en fractieleiders (uitgezon derd communisten en poujadisten) kreeg Bourgès Maunourynadat hij belangrijke concessies had ge daan voldoende steun voor de Kaderwet. Daarbij is het feit gekomen, dat Frankrijk ten aanzien van Algerije genoodzaakt was, een daad te stel len om te voorkomen, dat de As semblee van de Verenigde Naties zich met het probleem zou gaan be moeien. De Kaderwet was nu niet bepaald een- indrukwekkend stuk. Maar nü heeft Frankrijk helemaal niets om als bewijs van zijn goede wil aan de VN-assemblee voor te leggen. Voorts waren er de stakingsdreigin gen, die gisteren in Frankrijk het nieuws van de dag vormden en de gevolgen een chaotische toestand kunnen veroorzaken, alles heeft echter de „rechtse" te; li( standers van de Kaderwet er toe kunnen brengen, ov bezwaren heen te stappen. Intejj'" deel. Het lijkt er meer op, dat stakingsspook hen er van overti Voe heeft, dat een grondige herzien goe van de Franse politiek in binnen, buitenland thans noodzakelijk is. Bourgès Maunoury heeft het ii 1 korte periode van zijn premierse ,J.' niet gemakkelijk gehad. Samen zijn nog jongere minister v: ciën, Felix Gaillard kwam hij yg( gedurfde plannen voor den dag de kwalen uit de wereld te hel] zorg waaraan Frankrijk leed. Hij noo- evenwel te maken met een parlement, waarin partijbelangen zeer grote rol spelen. Telkens zag zich gedwongen concessies te d een' het dan Bourgès vindt, dat de grens van toelaatbare bereikt is. President Coty heeft het ontslag Bourgès nog niet aanvaard. Hetl echter niet waarschijnlijk, dat hem zal verzoeken, aan te bliji opdat de Nationale vergadering Kaderwet opnieuw in behande kan nemen. Want het is vrijwel ker, dat Bourgès gezien de slag van de stemming van gli avond het debat over bouwpolitiek toch .niet zou het overleefd. Bovendien is het de vn of Bourgès zelf iets voelt voor blijven. Jacques Soustelle zal nu wellicht den belast met de formatie van nieuw kabinet. Hij staat echter dezelfde problemen, waarover Bf gès is gestruikeld. Een durige crisis is dan ook niet dc beeldig. DE KERK EN HET VERKEER A LLEEN in ons land zijn in de ja- ren 1950 tot 1954 in totaal bijna 6200 mensen bij verkeersongevallen om het leven gekomen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft dit cijfer dezer dagen nog eens gepubli ceerd en man voor man en vrouw voor vrouw zullen wij moeten toe geven, het nodig te hebben dat zulk een aangrijpend cijfer ons onder de aandacht wordt gebracht. In het verkeer op de weg treedt aan de dag een grote achteloosheid met betrekking tot het grote goed, dat een mensenleven is. De overheid gaat deze achteloosheid te keer door het uitvaardigen van haar voor schriften en door het opleggen van haar straffen. Maar het is een pro bleem, dat het wezen, van het straf recht toch ook ver te buiten gaat. Bepalend moet hier zijn de eerbied voor de mens, de medemens, het me deschepsel. Het ligt daarom in de lijn der din- HET ISOLEMENT INE socialistische krant „Het Vrije Volk" heeft zich geuit tegen de vermoedelijke regeling van de radio- zendtijd voor de politieke partijen. Het bezwaar van het blad richt zich tegen het feit, dat de P.v.d.A. alleen in het Vara-programma komt en de K.V.P. alleen in het K.R.O.-program. De V.V.D. daarentegen komt in alle programma's. Het blad zegt er van: „De P.v.d.A. en de K.V.P. worden in het isolement gedrukt van de om roepvereniging die hun het meest verwant is". gen, dat behalve de overheid ook kerken haar woord spreken, woord dat er een zal zijn van ver ning. Wij denken om ons ogenblik hiertoe te bepalen het prachtige en aangrijpende ge genis, dat de Duitse kerkdag i jaar heeft doen uitgaan. Thans bereikt ons het bericht, in de r.k. kerk sancties in voorbe ding zijn om overtreders op de te treffen. Naast de wet en he weten, zo lezen we in een r.k. treedt de kerk naar voren in de voor veilig verkeer. Mogelijk zullen over de mate v hier sancties dienen te worden 0] legd niet alle kerken gelijk den) Waarover echter geen meniï verschil behoeft te bestaan, Is kracht van het vermanend hetwelk te spreken in deze tijd z( kan worden gevraagd. Wat ons in deze klacht is opgeva is het woord „isolement". Van cialistische kant worden in or tegen de isolementsgedachte eens bedenkingen ontwikkeld, doorbraak heet het protest te tegen het isolement. Nu echter in de socialistische pers ook al de socialistische radio gesproken van „het isolement". Men zou dus menen, dat ei socialist in eigen sfeer voorlopig wel iets aan verbreking vai lement valt te doen. MIJNEN EN ALGEMEEN BELANG J7R ligt geen verrassing in het feit, dat de regering thans uit drukkelijk aan de verordening van de Mijn Industrie Raad over de premieregeling haar goedkeuring heeft onthouden. Er komt loonsver hoging voor de ondergrondse mijn werkers, maar voor wat betreft de anderen slechts in geval van kenne lijke noodzaak. Deze zaak heeft onlangs een pikant aspekt gekregen, doordat, nog voordat de regering haar stand punt had bepaald, het dagelijks be stuur van de K.V.P. er zich met een verklaring in had gemengd. Die ver klaring hield in, dat er voor de eigenlijke mijnarbeid prioriteit in beloning behoort te worden erkend en dat er „een element van ver bondenheid" moest worden aanvaard tussen ondergrondse en boven grondse arbeid in de mijnen. Toen dezè verklaring afkwam, hebben wij er terstond van gezegd, dat haar enige zeer geringe j. verdienste lag in haar uiterst formulering. Voor het overige zij niet opportuun en zelfs i plaatst; zij had de kennelijke s king van druk uit te oefenen o regering. Een kind kon begrij le< dat door deze verklaring op r moment het regeerbeleid belan{ J kon worden bemoeilijkt. Temeer aandacht verdient, de regering nu zonneklaar I kr standpunt heeft bepaald in afwij van deze K.V.P.-verklaring, regeringsstandpunt geeft blijk een verheugende zelfstandig tegenover een politieke partij zelfs een grote die haar taal f bevoegdheid te huiten is geg gt Het geeft ook blijk van het stre ro der regering, het loonpeil n daarmee tevens het prijspeil - v krachtig mogelijk in de hand 11 houden. Het was het algemeen belang, daar in de mijnen in het geding t

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2