Jlieuuie £riitsrije (Courant FRANSE KABINET IS GEVALLEN 936 Koning Haakon VII heden te ruste gelegd September was natste maand van laatste honderd jaar Vertrouwen opgezegd met 279-253 stemmen Statuut voor Algerije is weer van de baan loeder en twee onderen door „vuur gedood Ruim 55 mille ontvreemd K.V.T. KR00N- KARPETTEN BULTHUIS Geen bijzondere premie voor mijnpersoneel Zwarte paarden trokken affuit naar kathedraal Westen zet kernproeven voorlopig voort Doodstraf voor jf sy riers BON R 1 DINSDAG 1 OKTOBER 1957 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnemente Advertentie-afdeling: Tel 31441. ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Achtendertigste jaargang no. 11073 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJKEAT IONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken 4 is ahebl««tt ptyo b«rt io tegfjenspoet" Slag om Engeland ZIE PAGINA 7 ET FRANSE KABINET BOURGÈS-MAUNOURY is gevallen. Na eei kort debat in een gespannen atmosfeer verwierp de Nationale Ver lering de regeringsvoorstellen voor hervormingen in Algerije me 19 tegen 253 stemmen. Tegen middernacht vervoegde de premier ziel 5t al zijn ministers op het Elysée om ontslag aan te bieden. Presiden ily wilde het onder de huidige omstandigheden echter nog niet aan irden. val van het 23ste Franse kabinet bevrijding kwam vrij on Aan de behandeling vai vet inzake het nieuwe statuut Algerije zijn weken van moei- besprékingen tussen de ver- illende poljtieke partijen vooraf- Men wist dat Bourgès-Mau- let zwaar te verduren Toen hij dezer dagen aan- le, aan deze zaak de vertrou- vestie te zullen verbinden, echter nog maar weinigen het leven gekost. Om half drie d het pand Kleine Kerkstraat 35 in erlaale. Om twee uur had een sur fende agent nog geen onraad ont- l. Dat gebeurde pas toen de heer en 'rouw Van der Haak een hevig la- hoorden. Mevrouw Van der Haak ide het raam van de badkamer en haar buurman, de heer D. van Kam- zijn 15-jarige dochter Hi We voor op het dak staan. Zij liet hen binnen nerkte, dat de man ernstig aan benen armen -verbrand was. Zijn dochter keerde echter niets, t vuur greep zo snel om zich heen- Ie brandweer, die, onmiddellijk nadat 11 was geslagen, ter plaatse was, niet verhinderen dat het pand, waarin i textielhandel is gevestigd, en de in- el verloren gingen. Toen de brand- eenmaal het vuur meester was en fining kon binnengaan, vond men 'de ontzielde lichamen van mevrouw Kammen, haar 5-jarig dochtertje e en haar 2-jarig zoontje, brand is waarschijnlijk ontstaan door ontploffing in de oliestookdnstatlabie. aan de val van de coalitie-regering, bestaande uit socialisten en radicaal socialisten, die ruim drie maanden aan het bewind is geweest. Het debat dn de Nationale Vergadering heeft maar vier uur geduurd. Daarbij be zwoer de Mohammedaanse staatssecreta ris Barakrok de afgevaardigden, de loyale Mohammedanen in Algerije niet teleur te stellen. Premier Bourgès-Maunoury klaarde, dat de militaire operaties ii gerij e onverminderd zouden worden voort gezet. Hij zei verder, dat Algerije ee tegrerend deel van Frankrijk zal blijven en dat Frankrijk zonder terughoudend heid een politiek van vooruitgang en recht „Frankrijk zal Algerije niet opgeven.' zo zei hij, „omdat het reoht heeft, daar te zijn en omdat Algerije in armoede chaos zou vervallen als wij het aan fanatici en onderdrukkers overlieten.' Maar dit alles mocht niet baten. Toen de volksrepublikein Soustelle, een voor malige gouverneur-generaal van Algerije, liet weten, dat de twintig leden van zijn fractie, de sociaal-republikeinen, zouden tegenstemmen, omdat geen rekening is gehouden met hun bezwaren tegen de structuur der voorgenomen Algerijnse in. stellingen en de plannen inzake de kies wet voor Algerije, scheen het pleit be slecht. Óm half elf was de uitslag van de stem ming bekend: de premier kreeg 26 stem men te weinig. Tegen hadden gestemd de sociaal-republikeinen, de radicale a< hangers van Mendès-France, vele cons vabieven en natuurlijk communisten poujadisten. Coty moest het ontslag wel weigei omdat anders over tien dagen indien er dan nog geen nieuw kabinet Is de wel inzake speciale volmachten ongeldig zou worden. Deze wet sielt de Franse po litie in staat, krachtig op te treden tegen Algerijnse terreur in Frankrijk zelf. Mien verwachtte, dat president Coty van de voorzitters van de Nationale Ver gadering en van de Raad van de Repu bliek zal ontvangen. De ambtstermijn van deze heren liep echter juist vanmid dag om 12 uur af, omdat toen het nieuwe parlementaire jaar juist begon In afwezigheid van de bewoners van ;n perceel aan de Frans van der Put- tenlaan te Zeist heeft men ruim 55 mille ontvreemd. Men heeft zich in de avond an zaterdag op zondag door het verbre ien van een serreruit toegang tot de wo- ing verschaft. Kasten en laden werden verhoop gehaald. Effecten ter waarde an globaal geschat f 50.000 alsmede twee bontjassen ter waarde van f 7500 bleken te zijn gestolen. De politie, die onmiddellijk een onderzoek instelde, heeft tot nu toe van de dader(s) nog geen spoor kunnen ontdekken. Advertentie BIZONDER GESLAAGDE NIEUWE DESSINS 140x200 119. 200x300 254.— 225x315 295.— 1 BOTERMARKT 23 Nachtvorst De Bilt verwacht bot genavond: Voornamelijk aan de kust nog enkele buien. Overigens opklaringen, maar morgen in de loop van de dag het noorden uit toenemende bewolking. Vannaoht plaat selijk weer nachtvorst. Ma tige tot zwakke noordelijke later draaiend naar west. Onge- dezelfde temperaturen als vandaag maakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN idag 2 oktober: zon op 6.44 uur r; maan op 15 25 uur, onder ar. Op 8 oktober volle maan. TV"A DIEPGAAND BERAAD in de regering heeft minister Zijlstra be- -LN sloten, zijn goedkeuring te onthouden aan de bijzondere premie regeling voor het mijnpersoneel, zoals door de Mijnindustrieraad Mas vastgesteld bij verordening van 31 juli. Hij acht deze regeling in strijd met het algemeen belang, want in de situatie, waarin ons land verkeert, dient alles te worden vermeden wat zou kunnen leiden tot het in be weging brengen van het loonniveau. De minister heeft de beschikking uitge vaardigd in overeenstemming met zijn ambtgenoot van sociale zaken en volksge zondheid en ter kennis gebracht van de Mijndndustrieraad (M.I.R.), die naar aan- leidiinig hiervan onmiddellijk het besluit nam, donderdagmiddag in besloten, spoed eisende vergadering bijeen te komen om de ministeriële brief te bespreken. De bezwaren van de regering tegen een bijzondere premieregeling voor het gehele mijnpersoneel kunnen als volgt worden samengevat: 1. Zjj Is in het algemeen gesproken een ongewenst element in de loonstruc- tuur van ons land. Uit sociaal oogpunt bestaan overwegende bezwaren tegen een dergelijke premie, waarop geen sociale lasten drukken cn die dus niet De Tarawaeen Amerikaans vliegdekschip dat heeft deel genomen aan de laatste oefe ning der Navo-strijdkrachten Strike Back, arriveerde giste ren, geëscorteerd door twee ja gers, voor een niet-officieel be zoek in de Rotterdamse Waal haven. De Tarawa behoort tot de grootste schepen die in de Rotterdamse haven werden ont vangen. Na het bezoek aan de Maasstad zal de oorlogsbodem deelnemen aan de volgende Navo-oefening Pipe Down, en keert dan terug naar de thuis haven New Port voor een grote revisie. Britse koningin spreekt V.N. toe Koningin .Elizabeth van Engeland en haar gemaaP-priris Philip zullen tijdens hun bezoek aan New York op 21 oktober ande^alf uur in het gebouw van de Ver enigde Naties vertoeven. De Koningin zal de Algemene Vergadering toespreken al9 hoofd van het. Britse Gemenebest. Duizenden sloegen de stoet gade OP EBN AFFUIT, getrokken door zwarte paarden,, werd van morgen het stoffelijke overschot van koning Ha&kon VII van Noorwegen de kapel in het kor^nklijk paleis te Oslo naar de kathedraal gebracht. Achter de baar liep koning Olaf V en kroonprins Sar aid, gevolgd door de koningen van Griekenland, Bel gië, Zweden, Denemarken, de Prins der Nederlanden, de hertog van HP enig-de Naties een nieuwe serie kernproe ven aangekondigd. Deze serie zou in de loop van de winter worden gehouden. De Britse minister van staat, Allan Noble, onderstreepte hiermee zijn verklaring, dat Groot-Britannië zal voortgaan met het beproeven van kernwapens zolang de westelijke ontwapeningsvoorstellen niet zijn aanvaard. De Amerikaanse afgevaar digde Henry Cabot Lodge verklaarde na mens de regering der Verenigde Staten hetzelfde. Cabot Lodge bezwoer de Sowjetonie, het eerste stadium van het westelijke ont- wapentinigsplan te aanvaarden en op te houden mei het aanleggen van een voor raad atoomwapens, anders zal het ge brandmerkt worden als een land, dat vast van plan is, de wereld in militair opzicht' te overheersen. Als Rusland het westelijke plan opzij legt, zuilen de Verenigde Staten en de ge hele vredelievende mensheid geen ander alternatief hebben dan het concentreren van hun krachten om ->an dit gevaar het hoofd te bieden. Het antwoord van de Rus Sobolef was negatief. H.M. de Koningin en Z.K.H. prins Bemhard arriveerden gisteren per vliegtuig in Oslo. Zij werden begroet door koning Olav V (midden) en kroonprins Har aid (rechts). Negen doden bij treinongeluk te Stuttgart Zeker vier mensen zijn vanmorgen om het leven gekomen en twaalf ernstig ge wond bij een treinbotsing op het station van Stuttgart. In dichte mdet reed een personentrein in op een stilstaande trein. De achterste wagon van de stilstaande trein werd vol komen verwoest DE AFGELOPEN MAAND moet tot de zeldzaam natte septem bermaanden worden gerekend. Zowel te De Bilt als in Maastricht was het de natste september van de laatste honderd jaar; in Vlissingen was september sedert 1864 niet zo nat geweest. Record van 1876 ver overtroffen bedragen tegen 71 m.m. normaal. Het ziel er dus naar uit dat het record van sep tember 1876, dat 152 m.m. bedroeg, be langrijk zal worden overtroffen. Het aantal uren zonneschijn wat te D< Bilt kleiner dan sedert het begin van deze metingen in 1899 ooit in september voorgekomen, het bedroeg slechts 8{ gen 148 uren normaal. Het aantal dagen waarop de zon niet doorbrak, bedroeg acht tegen twee normaal hetgeen even eens een record is. De temperatuur was gemiddeld ruim een graad onder de nor male waarde, over dag was dit verschil over het algemeen belangrijk groter dan 's nachts. In de laatste 25 jaar wa6 slechts een maand september kouder geweest, namelijk in 1952. aldus deelt het K.N.M.I. Glouceser, de presidenten van IJs land en Finland en de hoge verte genwoordigers van andere staats hoofden. De Koningiptien en Prinsessen leg den per auto de weg naar de kerk'af. Duizenden Noren hebben deze laatste tocht van hun beminde vorst aanschouwd. Uit alle delen van het land waren zjj naar Oslo gereisd om koning Haakon de laatste eer te bewijzen. De laatste koninklijke gasten die aan kwamen waren koning Frederik en ko ningin Ingrid van Denemarken, die per trein reisden. Zij werden vanmorgen door koning Olaf, kroonprins Harald en prinses Astrid aan het station begroet. Gisteren haalde koning Olaf en zijn zoon op het vliegveld bij Oslo vele vorstelijke gasten af. De 'eersten die arriveerden waren koningin Juliana en prins Bernhard met prins Felix van Luxemburg. Terwijl zij nog op het vliegveld waren, daalde het vliegtuig van koning Paul van Grieken land, gevolgd door dat van de hertog van Gloucester en van koning Boudewijn van Juist waren de vorstelijke personen ver trokken, toen de persoonlijke vertegen woordiger van Eisenhower, de Ameri kaanse i ndustrieel Firestone en "zijn vrouw, aankwamen. President Kekkonen van Finland kwam als laatste aan. Hij had zojuist de begrafenis van Sibelius bijge woond. Alle gasten logeren in het koninklijk palels. In de kapel van het koninklijk palels, waar koning Haakon opgebaard lag, is vanmorgen een korte kerkdienst gehou den, >y&ar slecht* de Noorse koninklijke familie en haar gasten bjj tegenwoordig doorwerkt in de hoogte van sommige uitkeringen en pensioenen. 2. Indien de vorm van een „aanwezig heidspremie" voor het mijnbedrijf in zijn geheel zou worden aanvaard, kan men deze in andere bedrijfstakken moeilijk afwijzen. 3. Dit klemt temeer omdat deze premie ook zou worden toegekend aan het bovengrondse personeel, waardoor een beroep op het speciale karakter van de ondergrondse mjjnarbeld moet falen. 4. De regering erkent, dat er een zekere samenhang bestaat tussen ondergrond se en bovengrondse arbeid, maar zjj wijst tevens op een andere verbonden heid, namelijk die, welke tot uitdruk king komt in het hnldige Nederlandse loonbeleid. De regering is met de Mijndmdustrieiraad van oordeel, dat de beloning van de on dergrondse arbeiders voor verbetering vatbaar is. Zij zou zelfs bereid zijn, haar bezwaren tegen de aanweza^eidspremie voor ondergrondse arbeiders te Laten val- Daarom stelt zij de M.I It. voor, binnen een jaar een stelsel van prestatiebeloning te ontwerpen. Er zon dan een overbrug- gingsregeling kunnen komen voor de on dergrondse arbeiders, zodat deze geen schade hebben van de onderhavige rege- ringsbeslissing. Wat de bovengrondse arbeiders betreft, is de Invoering van werkolassifica4ie naar het oordeel van de regering de aangewe zen weg om enkele nodige correcties aan te brengen. Daarnaast zou een hogere be loning voor enkele groepen bovengrondse arbeiders aanvaardbaar zijn. Op dezelfde gronden als voor de onder grondse mijnarbeiders r -M de regering een verbetering ten behoeve van de on dergrondse mijn beambten en aspirant beambten aanvaardbaar. Dit is echter niet het geval voor wat betreft de boven grondse technische en administratieve beambten en aspirant-beambten, aange zien voor deze groep van personeel geen achtersband is aangetoond ten opzichte van overeenkomstig personeel in andere bedrijven. De regering weigert ten slotte haar goedkeuring aan de verordening van de M.I.R. met een beroep op haar eigen ver antwoordelijkheid voor het algemeen be- Prijzen van olie naar beneden De prijzen van verschillende soor ten zware stookolie zullen met in gang van morgen worden verlaagd met 6-50 per duizend liter of kilo gram. De prijs van lichtpetroleum zal een verlaging ondergaan van een en een kwart cent per liter. De prijsverlagingen gelden voör de produkten van alle maatschap pijen. Na „Complot van V.S." VI Tien Syriërs hebben gisteren terechtge staan voor een krijgsraad te Damascus, op beschuldiging met de Amerikanen te hebben samengezworen, om het huidige regime in Syrië omver te werpen. Tegen vijf beklaagden is de doodstraf, tegen de anderen levenslang geëist Tot de beschuldigden behoren ex-diotator Adib el Sjisjakü, die in het buitenland ver toeft en dus in absentia terechtstond, en kolonel Ibrahim el Hoessein, voormalig Syrisch zaakgelastigde in Rome, die zich volgens de laatste berichten in Turkije bevindt. Syriërs ontvoerden V.N.-officieren Twee officieren van de V.N.-troepen en een Israëlisch verbindingsofficier zijn gis teren door Syrische militairen gearres teerd en geblinddoekt naar Damascus ge bracht. De officieren bezetten een observatie post aan de Israëlisch-Syrische grens en hadden hun post even verlaten om een onderzoek in te stellen naar verdachte bewegingen op Israëlisch gebied. Een Sy risch officier nam hen gevangen. In Damascus zijn de mannen spoedig weer vrij gelaten. Maandag zullen zij naar Israël terugkeren. StJJIÖ p6R 1 OktOBGR. Er ligt een maand achter ons die ons zal heugen: de christelijke dagbladpersheeft de grote trom geroerd en dat geluid heeft weerklank gevonden bij christelijk Ne derland. Velen zijn opnieuw gaan beseffen dat het chris telijk dagblad niet zo maar een dagblad uit de vele is en dat het uitgeven van christelijke dagbladen maar niet een hobby Is van wat wereldvreemde idealisten. En velen hebben de slagzin ..in uw christelijk gezin een christelijk dagblad" overwogen, getoetsten juist bevonden. Onze actie heeft ook reacties opgeroepen hoe kon het anders. Sommigen hebben met klem betoogd dat een christelijk dagblad met de nadruk op christelijk onbestaanbaar is en anderen hebben het als iets geheel nutteloos afgewezen. En weer anderen beschuldigen ons van hoogmoed- Dat alles is wel eens bedroevend maar het is tevens verheugend. Het roept op tot bezinning op het wezen van het christelijk dagblad. Dat wil zeggen op het wezen van het dagblad en op het wezen van het christelijk dagblad. En uit die bezinning kan alleen maar iets goeds geboren worden. Op die bezinning en op het vorm geven aan het goede dat daaruit voortkomt werpen we ons met te groter enthousiasme, nu de actie voor zover het onze bladen betreft zulke voortreffelijke resultaten heeft opge leverd: 936 nieuwe abonnees in 23 dagen tijds is een ongekend hoog aantal, een cijfer waar we bijzonder trots op zijn en waarmee we graag voor de dag komen. Natuurlijk blijven we daarbij niet stil staan. Zoals iedere dag weer het nieuws zich opstapelt, verwachten we ook dat iedere dag weer ons abonnee-aantal zal stijgen. U weet het: we hadden oorspronkelijk het cijfer 1000 in ons hoofd per 1 december. Gezien uw medewerking heb ben we die datum vervroegd. Vóór 15 oktober 1000 nieuwe abonnees werd ons doel. Het is duidelijk dat we ook op die datum nog zo'n veertien dagen voorblijven, dat we ook verder op u een beroep gaan doen u zult het kunnen billijken en u zult er nog meer van horen. Met ingang van morgen zult u de bon niet meer op de voorpagina maar op een der advertentiepagina's kunnen vinden. Wel zult u nog wel eens de thermometer op deze plaats zien verschijnen. Wanneer en hoe ook daarover vertellen we u nog. Ieder die zich i i abonneert ontvangt de krant 14 dagen gratis. Doorhalen wat niet gewenst wordt. Deze abonnee werd aangebracht door uw abonnee Deze bon kan als brief worden gezonden aan de NIEUWE LEIDSCHE COURANT Steenstraat 37, Lelden. Telefoon 31441.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1