Ilicuipe geiJtsrijc GTmirant flolland op zonder nu zijn smalst" oponthoud 847 Navo heeft 'ri ernstig tekort aan strijdkrachten Laos: De hand des vlijtigen Koningin tunnels zal gezegend worden stelde Velser in gebruik Urker treiler brandend op Noordzee V ertrou wenskwestie bij het Algerijns statuut CONSUMENTEN-CONTACTORGAAN VINDT Prijzen moeten en kunnen op korte termijn naar beneden Nieuw merk margarine te duur in deze tijd van beperking Scheepsexplosie eist een dode BON [ATERDAG 28 SEPTEMBER 1957 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 31441. ABONNEMENTEN: 7,50 per kwartaal; 2,55 per maand; 0,59 per week. ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 pèr millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Directie; F. D1EMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJKEATWN AAL DAGBLAD k Voor Leiden en Omstreken ^tanhttstirto is öbebUuftt «nyo in tegjjenspoct" Achtendertigste jaargang no. 11071 land der 1000 olifanten ZIE PAGINA 7 (Van een onzer redacteuren) VELSEN, zaterdag |E FEESTROES, waarin de streek rond het Noordzeekanaal al dagen lang verkeert, groeide uit tot een laaiend enthousiasme, toen Hare ajesteit de Koningin vanmiddag kort na elkaar de spoorweg- en de auto- nnel te Velsen voor het verkeer had opengesteld. Want door deze open- slling was het vraagstuk van de oeververbindingen, dat in feite al werd boren toen in de tweede helft van de vorige eeuw ten behoeve van de twikkeling van Amsterdam het IJ met de Noordzee werd verbonden, de duinenrij bij Velsen moest worden doorgegraven, tot een oplossing bracht. Van vandaag af zullen de Nederlandse Spoorwegen door de rste Nederlandse spoorwegtunnel rijden, zal de Velser spoorbrug het heepvaartverkeer niet meer hinderen en het wegverkeer van het Westen in Nederland naar de Noordelijke provincies „Holland op zijn smalst" rader oponthoud kunnen passeren. de Koningin in de pgo vinei e Noord- holland dr. M. J. Prinsen zei: „Er ls vreugde bij de automobilisten in hèt al gemeen, maar in het bijzonder bij het bedrijfsleven, nu het eindeloos Wachten op de overvarende ponten tot het ver leden zal behoren. Bron van ergernis, maar vooral van verlies van kostbare uren, terwijl de factor tijd in onze jach tende wereld voortdurend een belangrij ker plaats inneemt." En de minister ein digde zijn toespraak: „Ik zou mijn be wondering over dit grootse werk in ge kleurde volzinnen tot uiting kunnen bren- |E ingebruikneming van het „be wonderenswaardig staal van chnisch vernuft" gêschiedde in drie sen. De Koningin, die vergezeld een groot aantal genodigden ar tocht van af het station te aarlem begon, opende op het euwe perron van het station Be- rwijk eerst de spoorwegtunnel or het inschakelen van de ver- erslichten. Door deze tunnel reed vervolgens in een speciale trein ar de halte Driehuis-Zuid en van per auto naar het ventilatie- bouw Zuid van de autotunnel, aar zij met een druk op een knop ventilatoren voor de luchtver- rsing in bedrijf stelde. En daarop Igde het hoogtepunt van de dag: openstellen van de autotunnel, deze opening geschiedde op een rondere wijze. Opening )e minister van verkeer en water- t mr. J. Algera verzocht de Ko- jia 'n touw door te snijden en toen zij had gedaan steeg een groot aantal llonnen op, waaraan de vlag was be- stigd. In de gehele streek, van Haar- tot Alkmaar, wist men op hetzelfde tnblik, dat het westen met de noorde- ike provincies was verbonden. Jat de Koningin zich bereid had ver- lard het tunnelcomplex te openen, had feeststemming verhoogd. In alle ge- tenten in grote kring rond "het Noord ekanaal woei dc nationale driekleur huizen en gebouwen. In Velsen wer- a de Koningin bloemen aangeboden en Beverwijk had zij een gedenkbord In itvangst te nemen, een prachtig gedenk- rd, waarmee o.a. ook de minister en president-directeur van de Nederland- Spoorwegen dr. ir. F. Q. den Hollander srden verrast. Velsen, dat op deze dag bijzonder in het middelpunt van de langstelling staat, had een, afzonderlijk astprogramma samengesteld, dat in c van feestelijkheden was opgenomen. Eerbewijzen De glorie van deze dag straalde zei ker af op hen, die aan de bouw van c een werkzaam aafcdeel hebben ir. A. Eggink, hoofdingenieur- reoteur, ir. H. C. Wentinok en ir. C. J, Oudshoorn, beiden hoofdingenieur en H. Wieringa, ingenieur 1ste klasse bij Direotie Sluizen en Stuwen. In het >'olg van de Koningin maakten zij de lomftocht mee, en onze Landsvrouwe onde haar dankbaarheid voor de •'hte prestaties door ir. Eggink te tot ridder in de Orde van de Ne- rlandse Leeuw en met deze onderschel- Ing eerde zij allen, die bij de tunnelbouw 'trokken zijn geweest. Dertien onder- iheldingen verleende zij op deze histori- dag. Onder de geëerden bevond zich de heer D. A. Kramer te Rotterdam, recteur van Key en Kramer Asphalt uberoid N.V. Hem werd meegedeeld, dat ras benoemd tot ridder in de Orde Oranje Nassau. Ir. Wiering werd 'eneens in de hulde betrokken. Minister Igera vertelde hem, dat hij was bevor- tot hoofdingenieur bij de Rijkswa- retaat. Vreugde 'n tal van redevoeringen, die op ver- "'dene plaatsen werden uitgesproken, de nadruk gelegd op de vreugde r de totstandkoming van het tunnel en woorden van lof werden de liet onthouden. De commissaris Clementie Vele ziektegevallen hebben de laatste dagen de bezorging van ons blad moeilijk gemaakt Wij stellen alles in het werk deze moeilijk heden zo goed mogelijk op te los- Mocht het hier of daar niet geheel lukken, belt U ons dan 6 en 7 uur? Dan brengen we U de krant nog dezelfde avond per speciale koerier. Directie Nieuwe Leidsche Crt. Wij zijn trots op deze prestatie, op dit machtige bouwwerk. Wij zijn trots op de kunde en de prestaties Verschillende schepen zijn gisteravond. plaats oAgeveer 17 mijl nood-1 JDREMIER Bourgès-Maunoury heeft gis Bourgès werd ongeduldig noordwest van Den Helder gei assistentie te verlenen aan de Urker trei ler Hendrikje, die volgens berichten van een Fins schip in brand stond. Het Nederlandse stoomschip Amstel veen kwam als eerste langszij de treiler. De machinekamer van het schip bleek te zijn uitgebrand. Schipper D. van Urk had door snel Ingrijpen echter kunnen voorkomen, dat de brand zich uitbreidde. Hij voelde er dan ook niets voor aan boord van de Amstelveen te gaan en be sloot te wachten op de reddingboot Prins Hendrik uit Den Helder, die zijn schip op sleeptouw zou kunnen nemen. Om even over elven kwam de Prins Hendrik langszij. Griepepidemie nu over het gehele land Uit gegevens van de geneeskundige hoofdinspectie blijkt, dat de griepepide mie zich nu wel over het gehele land heef' verspreid, zij het dat plaatselijk aanzien lijke verschillen optreden. Uit vrijwel alle rapporten blijkt dat de ziekte inderdaad een goedaardig karakter heeft algemeen van korte duur is. De school verzuimen variëren van tien tot vijftig procent. Het ziekteverzuim bij het be drijfsleven varieert van tien tot vijftien procent. einde gemaakt aan het debat in de Nationale Vergadering over hel nieuwe statuut voor Algerije, door de ver- ikwestie aan de aanvaarding van het ontwerp voor de kaderwet te verbin den. Maandag de laatste dag van dc buitengewone zitting zal over dc motie worden gestemd. Door het ingrijpen van Bourgès-Mau- rioury werd de artikelsgewijze behande ling van het wetsontwerp waartoe donder dagavond was besloten, afgebroken. Slechts de eerste drie artikelen van de wet waren in behandeling genomen, doch de Nationale Vergadering liet er een stortregen van bijna dertig amendement op neerkomen. Om de andere artikelen een dergelijk lot te besparen, stelde de premier de ver trouwenskwestie. Het ontlokte vele pro testen van uiterst links en uitergt rechts. De premier nam slechts zes van de in gediende amendementen over. Men verwacht in Parijs dat Bourgès- Maunoury maandag een kleine meerder heid zal behalen. De Nationale Vergade ring heeft donderdag besloten het wets ontwerp artikelsgewijs te behandelen, het geen wijst op een meerderheid voor d< kaderwet. Wanneer de drie maanden oude rege ring maandag deze krachtproef heeft door staan. w^cht haar volgens het conserva tieve blad Paris Presse een nieuwe aanval van de zijde der oppositie misch beleid. Vanmiddag heeft koningin Juliana de Velser tunnel officieel in ge bruik gesteld. Het was voor heel Nederland een groot moment, toen de eerste auto's door de verkeerstunnel reden. van al degenen, die hieraan hebben meegewerkt. Maar laat ik het bij deze woorden laten. Laat ik dit grootse produkt van harde en moei lijke arbeid voor heden en toekomst zien in het licht van de woorden: „De hand des vlijtigen zal gezegend worden." Eindelijk kan deze negerleerling van de school van Little Rock vol trots de leerboeken aan zijn vrienden laten zien, waaruit hij nu op de ge- intrigeerde school, al is het nog onder bewaking, studeert. Sombere conclusie na Strikeback ^/"IJ HEBBEN absoluut niet voldoende strijdkrachten c onze primaire taak op (of onder zee en in de lucht uit te voeren. Dit is de ernstige conclunsie van de commandant der N.A.V.O.-oefeningen Strikeback en Sea Watch, de Britse admiraal sir John Eccles, en de luchtmaarschalk sir Bruyan Robertson van de R.A.F. Admiraal Eccles vatte de conclusies van de geallieerden samen in de volgende uitspraak: „Wij hadden een wanhopig tekort 'aan alle schepen, welke nodig zijn voor dit gevecht." Ik kan, aldus Ecclcs, geen kritiek leve ren op politieke besluiten, maar ik zeg dit als een beroepsofficier met meer dan veertig jaar ervaring. Ik kan de mij toe gewezen taak op het ogenblik niet Uit voeren zonder méér strijdkrachten. In dien we een oorlog ingaan met de troepen, die op*het ogenblik tot mijn beschikking staan en ik wil het niet te krachtig stellen dan lopen we een zéér. zéér stig i De geallieerde commandanten hebben openlijk hun bezorgdheid te kennen ge geven over de kracht van de Sowjét- onderzeeërs. Sommigen hebben ver klaard, dat deze ëen grotere bedreiging vormen dan Hitlers U-boten. Sir John waarschuwde verdeT: De drei ging onder water is veel sterker toege nomen dan onze verdediging. De laatste jaren heeft de onderzeeër ongetwijfeld een zeer grote voorsprong op de werktui gen, waarmede wij op het ogenblik uit gerust zijn om hem op te sporen en te vernietigen. Een grote campagne voor een weten schappelijke N.A.V.O.-inspanning is no dig ter verbetering van de middelen om moderne onderzeeërs op te sporen en t< vernietigen. Fa D. KRET en Zn HET Consumenten Contact Or gaan is van oordeel, dat in het kader van de prijsstabilisatiepoli- tiek een stadium is bereikt, waarin op basis van de vrijwillige overeen komst tussen overheid en bedrijfs leven thans op korte termijn een aantal prijsverlagingen van con sumptiegoederen dient te worden doorgevoerd. Het C.C.O., waarin samenwerken de Ned. Consumentenbond, de Centrale der Ned. Verbruikerscoöperaties, het C.N.V.. de K.A.B. en het N.V.V., baseert dit oor deel op het feit, dat op de grondstoffen- markten een aantal min of meer belang rijke prijsdalingen tot stand is gekomen Met grote bezorgdheid heeft het C.C.O., deelt het in een officieel communiqué mede, kennis genomen van het plan der grootste concerns in Nederland nieuw (veel duurder) merk marga rine op de markt te brengen, hetgeen dersteund wordt door de meest moderne én kostbare reclamemaddelen. De prijs van dit nieuwe produkt ligt ongeveer twintig cent per pakje hoger dan de meest gebruikte margarinesoorten. In hoeverre deze prijs mede wordt be paald door een hogere grondstoffenwaar- de. hogere produktlekosten en een ho gere winstmarge voor de producent, ont trekt zich aan de waarneming van hei C.C.O. In elk geval zijn hierop van in vloed de kosten van de reclamecampagne, de belangrijk hogere geldmarges voor de handel, alsmede de veel duurdere ver pakking. Het C.C.O. is van mening, dat het be id van iedere onderneming (vooral In deze tijd van grote spanning in de loon- en prijspolitieke sector) afgestemd dient te zijn op het algemeen belang. Het vraagt zich af, of het in de handel brengen van het nieuwe merk margarine op dit mo ment en of de wijze, waarop dit geschiedt wel in overeenstemming zijn met de al gemeen als noodzaak erkende besteding! beperking en met het in de Troonrede aangekondigde regeringsbeleid, in bijzonder het 'prijs- en loonstabilisatie- beleid. „In de gegeven situatie meent C.C.O. de Nederlandse huisvrouw In oi weging te moeten geven zich scherp kenschap te geven van het prijsverschil, alvorens aan het nieuwe artikel keur te geven. Het C.C.O. wijst er in dit verband op, dal naar het oordeel van het Voorlichtingsbureau voor de voeding geen verschil in voedingswaarde is aangetoond tussen de reeds jarenlang In de handel zijnde gevitamineerde margai tuurboter," aldus eindigt hc qué. (Voor vervolg zie pagina 5) communi- Sir Bryan verklaarde, dat hij bij dc luchtmacht op dezelfde problemen was gestoten en dat de oefening aangetoond had. dat dc geallieerden niet de strijd krachten bezitten, die er nodig zijn. Rassenhaat woedt voort Brand gesticht in neger-hogeschool De hogeschool voor negers te Albany, in de Amerikaanse staat Georgia, is gis teren in vlammen opgegaan. Door de brand, die met opzet moet zijn gesticht, is een schade aangericht van driehonderd duizend dollar De politie en de brandweer waren het erover eens, dat toen de brand in een ge deelte van het gebouw uitbrak, uit een ander gedeelte twee of drie personen weg renden. Men neemt aan dat hèt blanken Terwijl de brandweer nog met het blus- singswerk bezig was, brak brand uit in een nabijgelegen hal, waar zich de aulg van de school en de administratie bevin den. In Little Rock, waar de negen neger leerlingen al drie dagen zonder moeilijk heden naar school gaan, heeft de „Liga van moeders der blanke leerlingen" be sloten een bezoek te brengen aan gouver neur Faubus om hem te verzoeken de school te sluiten Aan boord van het Noorse zeeschip Bello, dat gemeerd ligt aan de werf van de Ned. dok- en scheepsbouwmij te Am sterdam, heeft zich gistermiddag een ont ploffing voorgedaan, waardoor 'n Zweeds technicus werd gedood en een ander zwaar gewond. In de centertank van het schip verrichtten vijf Zweedse technici werkzaamheden, daarbij gebruik makend van lasapparaten. Plotselingvatten olie resten in de tank vlam en ontstond er brand. Drie van de technici wisten zich snel in veiligheid tc stellen, maar voordat de laatste twee uit dc tank konden komen, ontstond de explosie. De 26-jarige W. H. I. Johansson uit Gothenburg wist ondanks de opgelopen brandwonden uit de tank te klauteren. Zijn 27-jarige collega A. V. Karlson uit Tving werd zo zwaar gewond, dat hij in de tank overleed. In de machinekamer van het Neder landse schip Ella, dat bij de Zweedse kust voer, heeft zich gisteravond ook een ont ploffing voorgedaan. Het schip dreef van nacht stuurloos rond in het Kattegat en vroeg om hulp. Dc sleepboot Per is uit gevaren en zou vandaag proberen de Ella op sleeptouw te nemen. Er zijn geen ge wonden aan boord. NEEM NEUROTOXIC ienuwkalmerend NIET VERDOVEND.. MAAR GENEZEND! I Verschillende Europese organisaties in Algerije hebber? tegen het nieuwe statuut geprotesteerd. Zij beklagen zich erover, dat geen rekening wordt gehouden met •ensen der in Algerije wonende Fran- Het opstellen van een gemeenschap pelijke kiezerslijst voor Europeanen en Mohammedanen en het instellen van een federaal bestuur zal naar hun mening het verdwijnen van de Franse soevereiniteit over Algerije inluiden. Kon. paar maandag naar Oslo De Koningin en de Prins zullen maan dag ter bijwoning van de begrafenis van wijlen koning Haakon VII van Noorwegen per vliegtuig naar Oslo vertrekken. Met de Koningin en de Prins reist me» prins Felix van Luxemburg. Tot het ge volg behoren: mevrouw M. L. J. D. van Wickevoort Crommelin geb. jkvr. Teixeira de Mattos, grootmeesteres van de Konin gin, vice-admiraal N. A. Rost van Ton ningen, opperceremoniemeester van de Koningin, en luit.-kolonel C. C. Geertse- ma, adjudant van prins Bernhard, Sjarif TJsman, Indonesisch parlements lid voor de Masjoemi, heeft aangedrongen op het ontslag van communistisch gezin de personen uit het leger. Het T we ede -Kam ortliid H H. van der Zanden (kath.v.) heeft de ministers van binnenlandse zaken en socialle zaken ge vraagd hem in te lichten over de voor stelden met betrekking tot de financiële positie van het lagere en het middelbare rijkspersoneel. Hij vraagt onder meer of de ministers niet van oordeel zijn, dht het noodzakelijk is met name gejet op de posóbie der laagst bezoldigde ambtenaren het overleg te heropenen. Westelijke wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk veel bewol king met t ijdelijk regen, morgen in de loop van de dag opklaringen, maar ook enkele verspreid voorkomen de buien. Matige, af en toe vrij krachtige wind tussen noordwest. Iets la gere mlddagtemperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur). 29 sept. zon op 6.39, onder 18,25, maan op 13,26, onder 22,04; 30 sept. zon op 6.41, onder 18.23, maan op 14.14, onder 23.02. 30-9 E.K. heRfst, nuaR het kwik steeg tot Nog nauwelijks wakker hoorden we gisterochtend om tien over zeven een extra-reportage van de VARA: men bezong ons de deugden van een nieuwe pers die voortaan het programmablad van deze omroepvereniging in vele kleuren zal gaan drukken. Het heeft ons tot deze gedachte gebracht: dat de actie die de N.C.R.V. in de afgelopen weken voor de christe lijke pers gevoerd heeft, ook bij andersdenkenden indruk heeft gemaakt. En dat voert weer tot de volgende ge dachte: dat het nu de hoogste tijd is om de oogst binnen te halen waarvoor de N.C.R.V. het zaad gestrooid heeft. Iemand die uit ervaring kon spreken heeft ons verteld: „Juist die korte slagzinnen blijven hangen. Die paar woorden voor en over de christelijke pers brengen de mensen tot nadenken de krant zelf zal dan natuurlijk de rest moeten doen". De krant zelfdat zijti u>ö, maar daar behoort u, de lezer ook toe. Samen maken wij een christelijke krant. Want een redactie staat niet los van haar lezersintegen deel, zij zal luisteren naar de stemmen die uit die kring tot haar doordringen. En als iü(? de stelling poneren dat een christelijke krant aansluit bij de sfeer van het christelijk gezin, dan is het duidelijk dat de omgekeerde stelling eveneens waarheid bevat: dat de sfeer in de christelijke gezinnen de chris telijke krant beïnvloedt. De krant en haar lezers vormen een eenheid en als we dus praten over „de krant zelf die de rest zal moeten doen", dan behoort ook de lezer daarbij. Van u vragen we hulp om de oogst binnen te halen waarvoor de gevoerde christelijke-pers-actie het zaad gestrooid heeft. De mensen die zijn gaan nadenken moet u tot iets positiefs brengen: het nemen van een abonnement op een chris telijk dagblad. U weet het: de bon vindt u hieronder. En elke bon brengt de thermometer weer wat hoger. fraaie kalender In vierkleurendruk. Ieder die zicb nu abon Doorhalen wat niet gewenst wordt. 1 ontvangt de krant 14 dagen gratis. t werd aangebracht door Deze bon kan als brief worden gezonden aan de NIEUWE LEIDSCHE COURANT Steenstraat 37, Lelden. Telefoon 31441.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1