Uitslag klopt met de verhoudingen Nederland-Oostenrijk 1-1 Abe miste in laatste minuut mooie kans ethergolven Eindelijk beweging in de vastgelopen omroepwet? VERHOGING SALARISSEN AMBTENAREN AFGEWEZEN Andere feiten en cijfers (JÜWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1957 (Van onze sportredacteur) DE STRIJD IS GESTREDEN! The big match'tussen Nederland en Oosten rijk is voorbij. Wat duizenden hadden gehoopt en velen zelfs ver sacht, is niet gebeurd. Nederland heeft niet gewonnen. De Oosten rijkers stonden niet meer dan 11 toe, zodat er geen revanch kon worden (enomen voor de beruchte nederlaag in Wenen. Dat betekende tevens dat iet praktisch uitgesloten is, dat Nederland volgend jaar zal uitkomen in iet eindtoernooi om het wereldkampioenschap, dat in Zweden wordt jehouden. Praktisch ja, want er bestaat nog een kans, dat Oostenrijk van Luxemburg verliestIn het Olympisch stadion in Amsterdam is gister middag evenwel overduidelijk gebleken, dat de Oostenrijkers inderdaad je betere ploeg hebben en dat zij in aanmerking komen voor Zweden. Natuurlijk heeft Nederland winstkansen gehad, maar het zou tegen de verhoudingen in zijn geweest, als de oranjemannen hadden gewonnen, cmdat de Oostenrijkers, vooral in de eerste helft, technisch veel beter waren dan onze ploeg. evenwel het meest tot tevreden- temt, is de wijze, waarop de wed- .•'rijd is verlopen. Er is niet zacht ge- ipeeld, vaak was het een gevecht van tegen man, maar volkomen fair. Op enkele kleine dingen na zijn er geen incidenten geweest en had de strijd, waarbij veel op het spel stond, een nor maal» verloop. De uitstekende leiding an de Engelsman Ellis was hier zeker iet vreemd aan Hoewel het vanzelfsprekend een te leurstelling betekende, dat Nederland nu niet de zo fel begeerde over- ing behaald, was het resultaat vol komen ln overeenstemming met de veld- verhoudingen en een fraaie prestatie n onze jongens tegen de prima Ween- ploeg. Met een voortreffelijke goal doelpuntte Abe Lenstra in de tweede helft de gelijkmaker. Noch linksback Swoboda, noch keeper Schmied kunnen de bal van Wilkes en Rijvers en geen haar- rechte passaes van Lenstra. Het vlotte dood eenvoudig niet. Stopper Happel schakelde Lenstra volkomen uit er leen de bijzonder actieve Van der Kuil werd af en toe gevaarlijk. De kleine rechtsbuiten schoot na een fraaie solo actie in de 41ste minuut met zijn linker voet juist over. Tot verdere grote da den kwam onze voorhoede tot de pauze zeer beslist niet. Nog juist voor de rust moest De Munck zich languit werpen om de bal naast tikken, toen Buzek keihard inschoot. Met angst werd de tweede helft afge wacht, want wanneer onze ploeg niet beter zou spelen, zouden zij door de Oostenrijkers worden overspeeld, is echter in het geheel niet gebeurd. Het was nu ook geen herboren elftal, dat de rust speelde, maar de zaken marcheer den ongetwijfeld beter. Het tempo lag aanmerkelijk hoger en men vocht gelijkmaker. Deze liet echter nog wel even op zich wachten. Rijvers schoot na twee minuten naast en Lenstra deed het niet beter, toen hij in de handen van Schmied In onze verdediging moest Van der Hart met een prachtige sliding vlak de goal redding brengen, om linksbuiten Haummer een kans te ontnemen. Het was duidelijk, dat ons blnnentrio naar gaten in de Oostenrijkse defensie zocht, maar die kon het onmogelijk vinden. Bovendien pasten de gasten een zeer scherpe dekking toe, zodat het zeer moeilijk was zich vrij te spelen. Dat was voor de Oostenrijkse aanvalers heel wat gemakkelijker en zij kwamen in het eerste kwartier tot de gevaarlijkste ac ties. Gelukkig bezaten wij in de Munck een schitterende doelverdediger. die op de meest fantastische wijze na de rust diverse reddingen verrichte. Bovendien groeide Wiersma naar een prachtige vorm, zodat Haummer vrijwel werd uit geschakeld. Onze verdediging sloot en langzamerhand trok onze Voorhoede zich daaraan op. De nodige inspiratie voor verscheide ne verwoede pogingen tot de gelijkmaker putte men waarschijnlijk uit de praktisch onbeschrijflijk fraaie safe van De Munck. Bij een keihard schot van Koer- ner op ruim twee meter hoogte, greep de Zwarte Panter in een lenige duik- sprong, ruim Ui meter boven de grond de bal meteen klemvast en wierp die voor de voeten van Notermans, die di rect de aanval aan het werk zette, maar daaruit resulteerde niets. In de 16de minuut gebeurde dan. waar „Er is in Den Haag enige ritseling te bespeuren rondom de op stapel staande Omroepwet. De kans, -dat de omroep in de naaste toekomst bij de wet zal worden geregeld en de na de oorlog als tijdelijk lichaam opgerichte NRU na meer dan tien jaar leven, kan verdwijnen, is nabij. Ik meen te mogen zeggen dat de Memorie van Antwoord van de minister aan de Tweede Kamer en route is en dat ook spoedig de beslissing inzake zendtijd voor politieke partijen zal vallen." toen was de deur naar het slot van Schmied gesloten. Wel deed Van der Kuil in de 25ste mi nuut nog een verwoede poging, maar Schmied kwam op tijd uit zijn doel. De Oostenrijkse keeper stelde zich toen echter aan. als zou hij danig door Van der Kudl zijn geschopt. Onze rechtsbui ten was hem even wel voorbij gestormd. Scheidsrechter Ellds ging niet in op der gelijke kunstjes, ook niet toen Haummer kort daarop kreunend over de gras mat rolde, als zou Wierma hem te hard hebben aangevallen. De Oostenrijkers kwamen terug en er ontstond in de 27ste minuut een gevaar lijke situatie voor onze goal, toen De Munck de bal niet te pakken kon krij gen, nadat Buzek op het doel was afge stormd. Kuys stopte het sohot op de Laatste kans was de kans op de overwinning 'oor het einde nog groot. Nadat Abe Lenstra een kwartier na de rust re op 11 had gebracht, kreeg hij ia de laatste minuten een pracht van kans op een tweede goal. Als één rezen de duizenden op, toen de Friese crack na een verre uittrap van De Munck de bal van Notermans kreeg i vrij veld voor zich had. Met de n z\jn voet en op de hielen ge- leten door stopper Happel, stormde hij de goal van Schmied af. Zou het dan h nogIn het strafschopgebied murde hjj een hard schot op kniehoogte if, dat keeper Schmied echter juist kon Pijpen. De Oostenrijkse keeper had Rker minder kans gehad, wanneer het schuiver was geweest. De laatste tans was evenwel verkeken en zo bleef het 1—1. Deze score is tot stand gekomen in tn mooie en spannende wedstrijd. Voor- •i in de tweede helft viel er vaak te jenleten van uitstekend voetbal van beide zijden. Hoewel het Nederlandse elftal reeds foor de wedstrijd onder de ovaties werd tadolven, viel het spel voor de rust ïee. Nadat het Oostenrijkse volks- vas aangehoord zongen de ruim '«tig duizend personen uit volle borst bet Wilhelmus, iets wat lang niet al tijd gebeurt. Dat moet onze jongens toch wel iets hebben gezegd. Nauwelijks was bet muziek verstomd, of er brak een itorm van aanmoedigingen los, die evenwel spoedig verstomden, toen niet ie Nederlanders, maar meteen de Oos tenrijkers het heft in handen name was nog geen minuut gespeeld of ras raak ook. maar gelukkig had icheidsrechter Ellis geconstateerd, dat Koerner in buitenspelpositie De Munck Passeerde. Oranje probeerde meteen fel terug aan, maar de combinaties liepen niet best. Het eerste gevaar voor Schmied bwam na 5 minuten van Lenstra, die n voorzet van Wilkes hard inkop- maar Schmied greep de bal met beide handen. Kort daarop schoot Abe terhard juist over. De Oostenrijkers namen onder de tistrale leiding van reohthalf Hanappl bet middenveld in bezit en het was dui delijk, dat Nederland met zijn oude bin- lentrio dit niet gemakkelijk terug zou winnen. De blonde aanvoerder der Oos tenrijkers trok zelf mee naar voren, Jeen hij zich kon permiteren. omdat °nze kanthalves zich teveel op de dediging moesten toe leggen en Wilkes Schrijver S. Franke (77) te Amsterdam overleden In de Centraal Israëlietische Ziekenver pleging te Amsterdam is op 77-jarige taeftijd overleden de heer S. Franke, •chrijver van vele boeken, o.a. van de takende Kantjilverhalen voor de jeugd. <9 Na de wedstrijd Nederland—Oostenrijk de stand in groep 5 Europese zone van e voorronden om het wereldkampioen- ;hap thans zo, dat Oostenrijk de leiding heeft met vijf punten uit drie wedstr|j- en. Nederland bezet met eveneens vijf unent de tweede plaats, doch heeft vier edstrijden gespeeld. Op de derde plaats staat Luxemburg, dat uit drie wedstrijden og geen enkel punt heeft verkregen. In dien Oostenrijk de nog resterende wed strijd tegen Luxemburg wint of gelijk speelt, gaat het land met zeven of zes punten definitief aan de kop en dus over r de finale-groepen- De wedstrijd werd door niet mindex 66.000 voetbalenthousiasten bijge woond Tussen vijf en zes uur is het gewoon lijk ook in Amstredam spitsuur. Doch de Amsterdamse politie heeft het gisteren vijf en zes nauwelijks gemerkt. In de „spits-uur"-tljd maakte de hoofdstad .verlaten" indruk. Trams reden half gevuld door de binnenstad, auto's en fiet- ag men ongewoon weinig Ln de stra ten. Pas na kwart over zes begon het eigenlijke spitsuur. Het vrijwillige „over werk" van personeel bij radio en tele- was gedaan De uitmuntend spelende De Munck is geslagen. Met een strak schot scoort Hanappi, tweede van links, de Oosten rijke goal. Rijvers links en Wiersma midden kijken ver bouwereerd toe. Rijvers niet voldoende konden sjou- „„.i om opluchting te brengen Zodoen de opereerde Hanappi als zesde aanval- n dat betekende een groot gevaar onze achterhoede, omdat hij vaak volkomen ongedekt de mooiste aanval len kon opbouwen. Nederland speelde traag en onze voorohede, op Van der Kuil en af cn toe Carlier na, zelfs schijnbaar ongeïnteres seerd. Zo verprutse Wilkes een vrije op luttele meters voor goal door te treuzelen en zette Carlier de bal na een ..v- trap zo slecht voor, dat geen en kele Nederlander het leer kon berei ken. De Oostenrijkers daarentegen speel den verrassend snel en plaatsten de bal steeds perfect. Vooral de aanvallen over rechts waren bijzonder snel. Klaassens Kuys grepen evenwel resoluut in, zo dat De Munck in de eerste fase weinig gevaarlijks kreeg op te knappen. een misser van Wilkes in de 26ste minuut had Nederland bijna nog de lei ding genomen, toen rechtsback Halla nonchalant op Schmied terugspeelde en deze slechts met een snelle sprong de bal kon bereiken. Hanappi scoort In de 29ste hiinuut bouwde Hanappi een keurige aanval op. De bal ging naar rechtsbuiten Kolzlicek. die deze weer naar het middencenterde, waar Hanap pi, keurig meegekomen de bal voor zijn voeten kreeg en met een keiharde schui ver De Munck geen schijn van kans gaf (0—1). Het publiek was na dat moment erg stil en zag met angst en beven een de goal van de Weners tegemoet. Dat voorkwamen Van Üer Hart c.s., 1 De Munck maakte enkele schoten schadelijk eq Kuys redde met een harde tackle, toen midvoor Buzek op de goal afstormde Slechte prestaties En wat deed de Nederlandse aanval in die tijd? Dat was bedroevend weinig. Geen prachtige combinaties tussen de .gouden drie", geen fameuze dribbels duizenden naar hadden zitten snakken. Duizenden ln het stadion en ver daar buiten bjj de televisietoestellen en aan de radio's. Via reebts werd een zeer snelle aanval opgezet. Een prachtige dribbel van Van der Kuil speelde de Oostenrijkse defensie uit haar verband. De bal ging naar Rijvers en weer terug Van der Kuil. die Lenstra in vrije positie zag staan en hem de bal voof de voeten speelde. Een pracht kans voor middenvoor, die niet teleurstelde. Onder keeper Schmied door schoof hij de bal in de touwen (1—1). Veel beter n overdonderend gejuich barstte op de tribunes los en de aanmoedigingen :n niet van de lucht, toen bleek, dat het opeens veel beter lukte in onze lanval. De Oostenrijkers raakten enigs- ;ins beduusd, maar onze landgenoten zagen geen kans in dat kwartiertje door te drukken. Oostenrijk herstelde zich en doellijn, maar de terugspringende bal zou een prooi voor Koerner zijn ge weest, als De Munck niet een staaltje, van tegenwoordigheid van geest had ge toond. Terugrennend wipte hij enkele meters voor het doel de bal met zijn voet over de lat. Bijzonder fraai. Onze voorhoede werd nog enkele ke ren gevaarlijk, toen Carlier na een pass van Rijvers rakelings voor de goal langs schoot en Van der Kuil hetzelfde pres teerde op de andere vleugel. Zo vervlogen de minuten ln het reeds duistere stadion. Niemand verliet tribunes, want er was nog een mogelijk heid. hoewel klein. Men wachtte tot het laatste en dat was de ren van Lenstra. Toen was het gebeurd. Een verdiend gelijkspel na een goede tweede helft, waarin vooral onze dediglng haar kracht weer eens toe De besten ln onze ploeg waren Munck, Wiersma en Van der Kuil. Bij de Oostenrijkers onderscheidden zich Hanappi en Happel. iets te doen tot verbetering van de salarissen van de lagere en mid dengroepen onder het rijkspersoneel. Dit is het resultaat van een laatste ge sprek, dat de centrale commissie van ge organiseerd overleg in ambtenarenzaken gisteren met de ministers Suurhoff en Struycken had. De ln het begin van dit jaar ingediende voorstellen heeft de rege ring nu definitief van tafel geschoven. In het algemeen werden de voorstellen wel als redelijk erkend, maar de lege schat kist maakt thans elke toezegging onmoge lijk. Bovendien zouden dan ook andere groe pen aan de bel trekken. De voorstellen behelsden geen procentiële verhoging over de hele lijn, maar Incidentele ver beteringen, zoals verbetering van de over gang van middelbare naar hogere ambte naren, diensttijd boeslagen en tegemoet komingen voor de ontbrekende moderne loonsystemen. De organisaties beraden zich thans nader op het besluit va regering en op de stappen die hen thans te doen staan. De bondsraad vai Nederlands Christelijke bond van heidspersoneel komt vandaag in Utrecht bijeen. Door dit standpunt van de regering worden uiteraard ook de belastingambte- OLYMPISCH PROGRAM „GESTROOMLIJND" Het congres van het I.O.C. is gisteren begonnen met het „stroomlijnen" van toekomstige Olympische Spelen. Bljjki officiële mededeling is besloten vier Olympische takken van sport de team-klassementen te schrappen n; spelen van 1960 ln Rome Het betreft paardesport, gymnastiek, moderne kamp en wielrennen, waarin, na slechts individuele wedstrijden zullen orden gehouden. Wat het program voor de spelen in Rome aangaat is bij de schietwedstrijden, het mer schieten op bewegend hert ge schrapt. Voorts zal het aantal deelnemers de moderne vijfkamp niet meer dan 60 mogen bedragen. Bovendien zullei twee van de negen kanonummers wordei geschrapt. Het program voor de gymnastiek ln Rome zal ongewijzigd blijven. Het be- stuur van het I.O.C. had een reductie voorgesteld, maar hiertegen rees verzet met name van de Russische afgevaardig den. die de meerderheid op hun hand Nederland—Oostenrijk Met deze opwekkende mededelingen leidde mr A. B. Roosjen als voorzitter van de NCRV de jaarlijkse persconfe rentie van zijn omroepvereniging in. „We hadden nauwelijks durven ver wachten dat de minister nog antwoor den zou op de bezwaren van een zo door de volksvertegenwoordiging gekraakt wetsontwerp, maar het blijkt, dat minis ter Cals niet zo gemakkelijk uit het veld is te slaan en dat staatssecretaris Höp- pener ook een blijmoedig mens is," was zijn conclusie. Zal het wetsontwerp nogmaals in het licht komen, dan zal zeker blijken, dat de minister rekening heeft gehouden me<t tal van de door de kamer geuite be- Mr Roosjen meende voorts, dat de zendtijd voor de politieke partijen (de verdeling is nog niet bekend) wel van de omroepen gevorderd zal worden. „Als wij dan, als compensatie, maar eens verlost worden van de waardeloze vervelende regeringskwartiertjes, nu de kranten weer groot genoeg om regerlngsmededelingcn te vatten, totaal overbodig zijn geworden". Met de andere omroepen is mr Roos- sn het eens. dat verhoging van de luis terbijdrage niet juist is, zolang de We reldomroep, die primair staatszaak is, niet door de overheid wordt gefinan cierd. Beide Kamers hebben hier allang op aangedrongen, dus er is geen kans op tenen van volksvertegenwoor digers te trappen 1 enorme opmars van de televisie aoht mr. Roosjen een stimulans mensen in Bussum", die echter door beperkingen wegens te weinig fi- iën weer tenietgedaan wordt. terstanden 'ijding. VARA: 10.20 V. d. kleuters rom. ork. en sol.; 11.20 Clavei scital: 11.40 Orgelspel. AVRO: 12.00 Lichte ïuz-; 12.30 Land- en tuinb. meded Sport en prognose; 12.50 Gram.; 13.00 13.15 Meded. en gram.: 13.25 Lichte ursber.; 14.00 Hobokwart.; 14.30 Lite- gr.; 14.50 Volksliederen; 15.10 Gevar. VARA; 16.00 Vovaal kwart.; 16.20 Gram.; 16 40 Voor de jeugd; 17.05 Instr. 'art.; 17.30 Orgelspel. 18.00 Nws.; 18.15 Act.; 18.20 Gram,; 18.50 De puntjes op de 1, caus.; 19.00 Voor de kind.; 19.10 Instr. kwint.; VPRO: 19.30 Leven in Ne derland. caus.; 19.45 VPRO-nws.; 10.00 Nws.; 20,05 Levend uit de kracht Gods. caus.; 20-20 De Ver. Naties weer bijeen, caus.; 20.30 li Jemeniten komen ln Nederland dan. VARA: 21.00 Pianopalet; 21.40 In -; 21.55 Bultenl. weekoverz.; 22.10 Gr; VPRO: 22.40 Zorg om de mens. caus.; 22.50 Avondwijding; VARA% 23.00 Nws.; 23.15— 24.00 Gram. Hilversum II, 298 m NCRV:: 700 Nws, >n SOS-ber.; 7.10 Gewijde mui.; 7.30 Gi '.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nwi 8.15 Gram.; 8.30 Idem; 9.00 Voor 9.25 Voor de vrouw; 9.30 Amus. Rust op visgronden Er heerste gistermiddag en -avond een betrekkelijke rust op de vis gronden. De oorzaak? Niet minder dan veertig vissers hadden de vori ge week al een plaats besproken in een hotel in Nes op Ameland om via de televisie de voetbalwedstrijd Nederland—Oostenrijk te zien. De schepen zijn inderdaad gisteren op Ameland binnengelopen Dat NederlandOostenrijk onder etens tijd werd gespeeld is duidelijk te merken geweest aan de verkoop van hongerstil- lende artikelen. Vooral chocolade vond grote aftrek. Niet minder dan 23.000 repen verden verkocht, hetgeen een na-oorlogs •ecord tijdens een voetbalwedstrijd :iJn. Voorts wisselden 3500 stukjes worsf /an één ons een lengte van 490 van eigenaar. Koeken en pinda's w ook In trek: 8000 koeken en 4000 zakjes pinda's vonden grage kopers. Op het gelijke spel i« ook een er der gedronken: 11.000 flesjes bier, 25.000 kopjes koffie en 18.000 flesies limonade, hetgeen bij elkaar een 11.000 liter vocht Waarschijnlijk om de zenuwen wat kalmeren hebben de bezoekers van wedstrijd veel gekauwd, want alleen al van drups werden 11.000 rollen verkocht. Ondanks de A-griep, die ook in Am sterdam heerst, heeft de hoofdstedelijke politie 350 agenten extra kunnen inzet- 'erkeei i het i dlon in goede banen te leiden. Het aantal auto's, waarop de Amster damse verkeerspolitie had gerekend, viel tegen. Men had parkeerruimte voor 12.000 personenauto's in gereedheid gebracht. Er kwamen er ..slechts" 9.000 en daarbij s slechts een enkele laatkomer, zodat open plekken bleven op de parkeer- reinen. Ongeveer anderhalf uur ni eindsignaal op het veldt waren ito's voor zover de inzittenden niet de stad bleven „weggewerkt". Er :den zich proktisch geen ongevallen er zeker geen ernstige voor. Bobwedstrijden in Garmisch Het gemeentebestuur van de winter sportplaats Garmisch Partenkdrchen heeft aan het Olympisch Comité een telegram gestuurd, waarin men aanbiedt de bob wedstrijden van de spelen in 1960 in misch te organiseren. Men kwam tot dit aanbod omdat er twijfel is gërezen of de bobwedstrijden in Squaw Valley zullen doorgaan Programma voor morgen (9 35—9.40 Wa- Tenslottc deelde mr. Roosjen nog mede, dat de „Goed Zo-actie" op 1 ok tober officieel zal worden afgesloten. Er zal dan een bedrag van f 3.200.000 bij zijn. Voorlopig zal de NCRV geen we liefdaddgheidsactle voeren. COMMENTAAR Half Europa keek naar voetbal iu Nederland Zo hebben we het dan gehad, vrienden, iie voetbalwedstrijd Nederland—Oosten rijk in het Amsterdamse stadion. Die wedstrijd, waarvoor nog gauw eventjes vele televisietoestellen zijn aangeschaft Nederlandse huiskamers geplaatst irnaar half Europa heeft gekeken, vat moeten we nu zeggen: „jam- „net goed" voor al degenen die een bloedige strijd hadden voor bereid, dat het een sportieve strijd was Nederlandse commentaar spreker Dick van Bommel verschillende toen een Oostenrijker, door bal of schoen geraakt viel en bleef liggen. aanstellerijhoor!" riep? Maar we moeten Dick van Bommel in zijn begrijpelijk chauvinisme toch echt laken, want hij was er zo helemaal dat zijn commentaar voornamelijk bestond uit het geven van enthousiaste adviezen oen de spelers die dit jam mer genoeg niet konden horen.' en hij deed, uitgenomen de „gevallenen", de Oostenrijkers echt niet tekort. Het beeld was overigens prima, zelfs toen het op het eind van de wedstrijd wel wat begon te donkeren, en gister avond kon men de hele wedstrijd nog eens op telerecording zien- In de radio-uitzending, opgenomen in het V AR A-programma, hadden de ver slaggevers Van Emmenes en De Troye de hand en vol om de luisteraars een goed beeld van het wedstrijdverloop te de zieker 10.00 Orgelspel; 10.30 ram.; 11.30 Vocaal kw norecital; 12.30 Land- en tuin Morger Lichte mui.; 12.50 Gn 13.15 Promenade-ork. 14.25 Meisjeskoor; 14.45 dracht; 15.35 Kamermu 16.15 Gratri.; 16.30 Vlo. :ht; 17.20 Vocaal 17.45 Gram.; Stemmen van 18.35 Voor d Openbaar Kunstbezit: 19.10 Regeringsuit; 14.05 Schoolr ialonork.; 15-15 Voor- u.: 16.00 Tuinb.praatje: il en plano: 17.00 Voor- ook zij brachten het er prim af. Nieuwe rubrieken in N CR V -programma's 19.15 D< dr. Ph. J. Idenburg; 19.20 Parlementair bezoek aan Nederlands Nieuw. Guinea, door J. de Kadt: 19.30 Gram.; 20 01 Radiokrant; 20.20 Gram.; 20.40 De dam ln hel •Ingvllet, klankb.: 21.00 Amus. mui.; 21.3C De betekenis van de cocospalm voor Ceylon. 21.40 Kamermuz.; 22.30 Gram.; 22.45 Avondoverdenking: 23.00 Nws.; 23.15 Gram. Idem. progr. NCRV: 20.00 Minna von of Soldatengeluk. blijspel 21.50 Begrafenis in Oslo De Nederlandse omroep zal in bijzon dere mate aandacht schenken aan d< begrafenis van koning Haakon var Noorwegen op dinsdag 1 oktober. De radioverslaggevers Herman Fel- derhof en Dick de Vree zullen naar Noorwegen reizen om vandaag enige speciale reportages over deze plechtig heden ln een gezamenlijk programma te verzorgen. Deze zullen worden uitge zonden in het programma van de Avro van 12.45 tot 13.00 uur en ln dat van de KRO van 19.10 tot 19.30 uur. Tips uit het buitenland Na de nieuwsberichten van 7 uur ln het Belgische (Vlaamse) programma (323.9) luisteren naar een reportage „Kris-kras-Kongo" door Hubert van de Vijver. In het Franse programma (483.9 m.) is er om tien minuten over tien een con cert „Oude Muziek". Ditmaal meesters uit de 18e eeuw: Rameau, Pergolesi en Mozart. Uit Duitsland (MHz 87,9, 91.5 en 96.0) komt vanavond om half tien een caba- retje, dat „kritiek op deze tijd" oefent; om 23 uur is er voor degenen die nog iets goeds willen horen voor het slapen gaan. een symfonie-concert van moderne werken, onder leiding van Wilhelm Schüohter. Groot nieuws biedt het winterpro- gramma van de NCRV (radio en televi sie!) dat de volgende week gaat begin nen, niet. Naar de programmaleider de heer G. Hoek ons mededeelde, zullen vele goede rubrieken worden gehand haafd en dan is er niet veel plaats voor nieuwe. Er komt bij: een 5-minutenru briek „Op de man af", waarin verschil lende sprekers een geestelijk onderwerp zullen behandelen. In januari wordt de Avondoverdenking een Dagsluiting, waarin alleen uit de Bijbel wordt voor gelezen. In de Radiokrant komt een rubriek „Tussen wind en water" waarin over de grote waterwerken wordt gesproken en op zondag zal onder de titel „Tot ziens ln Jeruzalem" aandacht worden besteed aan het land van de Bijbel. Er zullen enkele muzikale evenemen ten zijn, o.m. op radiofonisch gebied en er komen populaire orgelbespelingen uit Amsterdam en Londen. Dat de Steravond een gezdnscompetl- tle „Raak de roos" brengt, weet U reeds. Het kinderhoorspel „Saskia en Jeroen" wordt vervangen door een seriehoorspel van dezelfde schrijver, getiteld „Ernst jan". De veelbeluisterde radiostrip „De jeugd vliegt uit" krijgt een vervolg met „De jeugd gaat op eigen wieken", maar u zult er wel weer bekenden in aan treffen I Morgen praten we nog eens wat langer over deze nieuwtjesl RADIO O VANAVOND Misschien weet u het al en spitst u zich er op: de NCRV vraagt in een ge zellig programma vanavond om 8.20 u. uw aandacht voor „Pro Rege". de Kon. Militaire Bond, die de Jongens, die on der dienst zijn, meer huiselijke gezel ligheid wil brengen. Om 10.10 uur ls er een herdenking van Dietrich Buxtehude (1637—1707); Henk Seldentuis speelt enkele van zijn werken op het orgel van de Nlcolaikerlc te Utrecht. Voor de AVRO-mlcrofoon speelt van avond om 8.05 uur het Radio Filhar monisch Orkest o.l.v. de Zweedse gast- ddrigent Carl Caraguy; daarna, om 8.55 uur, is er een hoorspel van J. B. Priest ley: „Gevaarlijke bocht" Op het beeldscherm kunt u van avond een VAR A-programma zien met de Spiegel der Kunsten en een bezoek aan de St. Bavo te Haarlem, waar Klaas Bolt, winnaar vam het Intern. Or gel-Improvisatieconcours 1956 en 1957 het orgel bespeelt en Guus van der Steen u de kerk laat zien.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 9