Over psalmen en over de televisie Puzzel mee Kampen door meer dan 8000 Gereformeerden bezet Paladijnen van het Woord strijden in ootmoed WYBERT Een woord voor vandaag Kanttekenin i Kqü Zendingsfeest van het Zeister Genootschap 25 jaar Alledag-kerk op het Begijnhof I VOROL Tanden PI 17TT- f. I.I'.'J I A rffii Twee knipsels MEN weet, dat dr H. Jonker de enige „gereformeerde- bonder" onder de Amsterdamse hervormde predikanten is. In Hervormd Amsterdam schrijft hij over de bekende kwestie psalmen-gezangen. Dat hij de voorkeur aan psalmen geeft ligt voor de hand. Dr. Jonker brengt echter een nieuw, namelijk een apostolair argument naar voren: T)E PSALMEN zijn veel exis- J-/ tentiëler dan menig gezang. De mens in zijn verzet tegen, zijn worsteling om en zijn le ven uit het Woord Gods komt in de psalmen op een indruk wekkende wijze tot ons. Het geroep uit de diepte tot de le vende God, de bange kreten der vertwijfeling, de ootmoedige be lijdenis van zonde en schuld, de uitzichtloze klacht der ver latenheid, de koene beslissing des geloofs, de kinderlijke be de om hemelse bijstand, de on stuimige blijdschap der uitred ding en de stille verwachting van het komende heil zijn zo vele existentiële, bevindelijke trekken van de psalmen. Hier klopt het hart van Gods volk, zegt Luther. Door de psalmen vaart een existentieel gekreun, dat vooral in tijden van nood weerklank vindt. Menig gezang vind ik vromer, gemoedelijker, vlakker dan de vervloeking der profe ten en het gekerm der psalmis ten om de God van hun heil. Ik heb de indruk, dat om die reden een psalm naar de i n- h o u d een „buitenkerkelijke", die worstelt om „existentiële" waarheid, meer zal aanspreken dan een gezang. Daarom acht ik in het alge meen de psalmen modern en actueel, de gezangen vaak ouderwets, behorende tot een tijd met minder problematiek en minder apocalyptische ge beurtenissen dan de onze. In de apostolaire benadering van de moderne mens vervullen de psalmen een onontbeerlijke functie. De discussie over de televi sie duurt in de kringen der Christelijke Gereformeerde Ker ken onverminderd voort. In De Saamwerker, het orgaan van de mannenbond, schrijft ds. C. van der Zaal o.m.: Woordverkondiging. Grote din gen heeft de Here daardoor -ge daan. De televisie kan nog veel beter het Woord tot de luiste raar en kijker brengen. Men ziet bij een kerkuitzending geen stom beeld, maar maakt de le vende verkondiging van het Woord mee. Zo brengt men de kerk in het ziekenhuis, in de gevangenis, in de herberg, op de straat, bij de eenzame en de twijfelaar. Bij tienduizenden worden we kelijks televisietoestellen afge leverd. Reeds zijn er meer dan 150.000 aangeslotenen. Indien onze Chr. Geref. Ker ken één uitzending zouden geven, zouden ze het Woord daardoor brengen aan een vijftien maal groter gehoor dan anders in al onze kerken bijeenkomt. Als men nu bedenkt, hoe onze synode met het oog op de rust in onze kerken (dit was het enig argument), dit voorlopig onmogelijk gemaakt heeft, dan kan me dit wel benauwen. Tonnen gelds worden uitgege ven om de Toradja's in Indo nesië te bereiken met het Woord van God, de duizenden voor de arbeid onder de Joden in Hamburg, de honderden voor evangelisatiewerk in ons land; maar nu men zonder enige kos ten de honderdduizenden berei ken kan, weigert men om Gods gave in Zijn dienèt te stellen. Zwaar is de verantwoording van hen, die de synode tot dat besluit verleidden." HOGESCHOOLDAG (ART. 3D (Van een onzer redacteuren) |~k E IJSELBRUG van Kampen stond gistermorgen tegen half tien even open en dat was genoeg voor het ontstaan van een lange file van bussen en auto's, waartussendoor het Kamper station de inhoud van een overvolle dubbele „blauwe engel" spuide. Even later zwenkten de eerste fietsers uit de omgeving, onder wie Staphorsters in klederdracht, de brug op. Het was bij de vroegere Vispoort een drukte van belang, waaraan de zeven hier geposteerde politiemannen de handen vol hadden. En dat was nog maar het begin. Dit jaar over- telijk carïllonspel. Het lag niet stroomden meer dan achtduizend leden van de Gereformeerde Kerken de KamP*r politie, dat het nog lang duurde voordat de laatste van de 120 autobussen en 390 personenauto's de stad aan de IJssel achter zich liet. ste spreker in de Broederkerk, ds. E. Teunis uit Monster, de hogeschool ken schetsen, zij het dan in een andere dan door Wormser bedoelde zin. De toena dering is niet, aldus ds. Teunis, de ver eniging van een zgn. gereformeerde ge zindte, maar tot vergadering en op bouw van de kerk van Christus. Maar Wormser had gelijk toen hij de oplei ding tot de rechte prediking voor land en volk een zegen noemde. Een schrift- getrouwe theologie maakt Kampen tot een brandpunt van toenadering, tot een appel op ieder die voor Gods Woord buigt. Tegen vier uur begroette stadsbei- aardier Willem Creman de uit haar vergaderplaatsen stromende feesthou- dende menigte met niet minder fees fond. art. 31) de oude Hanzestad voor de traditionele hogeschooldag. Geen wonder eigenlijk, dat het werkbezoek van de Overijselse com missaris der Koningin welhaast onopgemerkt bleef. OPGAVE PUZZEL No. 27 KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 2 Zode, 5 gekeperde stof, 6 lichaam, 8 beknopt, 9 spil, 12 pers. voornaamwoord, 13 hoestmiddel, 14 kleur, 15 hoeveelheid, 16 noodlot tig- Verticaal: 1 Muziekinstrument, deel van een huis, 3 zwavelzure kalk, 4-tijdperk, 7 aap, 10 rijtuig, 11 smeer sel, 12 voedsel. OPLOSSING PUZZEL No. 26 Verticaal: 1 Spijs, 2 kano, n?-? 4 Raab, 6 trots, 81 et. 10 naÜér, 11 rob ïn, de overvolle Broederkerk 12 eg°,_ 13 af' 14 elan' 15 baas> sprak ds. D. van Dijk het ope robe, 17 term. De kerkeraad van de gereformeerde kerk van Assen heeft aan ds. K. P. van der Wel verlof verleend op 31 oktober als geestelijk verzorger reis tp maken met emigranten Australië. Op de terugreis zal hij als geestelijk verzorger fungeren patrierenden uit Indonesië. Boek VAN Dfc DAG De obsessie van het verleden door Ediard Schaper. Vert, van W. Wlelek-Berg. Ultg. Het Spectrum, Utrecht. Een Prismaboek, dat de vertaling geeft van het oorspronkelijk Duitse werk Die letzte Welt. Het speelt in 1938 in een Baltische staat en schildert de beklemmende dreiging die hangt over allen die God niet willen en kunnen ver loochenen. Maar erger dan de politie ke strijd is voor de oude patriarch het Voorkom heesheid door regelmatig gebruik Was het in de stad Kampen druk, in de zeven kerken en zalen, waar de achtduizend hun kerk-en- schoolfeest daftkbaar vierden, beslist geen sprake van „in de ruim te gesteld worden". Doordat de oud-ge reformeerde gemeente haar kerkge bouw ditmaal niet ter beschikking stel- het ruimteprobleem zelfs nog klemmender dan het al was sinds de historische Bovenkerk door restauratie niet gebruikt kan worden. Op kanseU, over schotten en in de gangpaden zateh, hingen en stonden de bezoekers van de- behoorlijk Dat de hogeschool dóór liefde gedra gen wordt bleek ten overvloede uit het bedrag dat dit jaar was ingezameld voor de bibliotheek: 20.200. En uit het feit, dait een broeder uit Assen een getekend portret van wijlen prof. dr. K. Schilder aanbood. Ook in het buiten land draagt men Kampen nog in het hart: er waren brieven en telegram men uit Albany en Armadale in Austra lië en uit Launceston op Nieuw-Zee- land, van de Hollandse kolonie te Men- te Allegre in Zuid-Amerika en van de Canadian Reformed Church van Coal- dale. Kerk en wereld Welgeteld zijn er zeven openingswoor den gesproken en waren er acht toe spraken waarvan men in elke zaal er drie te horen kreeg dankzij een vernuf tig rouleringssys<teem. ningswoord onder de titel Adel dom verplicht. Tot paladijnen van het Woord verheven, hebben wfj de zware plicht tot strijd voor de heerschappij van Gods Woord over heel het leven. En deze strijd mag niet gevoerd worden in hoogmoed en in inge nomenheid: in ootmoed en in be geerte om afvalligen te behou den dienen wij te strijden, de uitkomst aan de Here overlaten de. De kerk (en haar hogeschool) en de wereld was het steeds terugkerende mo- 1 in de schooldag-toespraken. Prof. Veenhof benaderde in de morgensa menkomst in de Broederkerk de ver houding tussen die beide, die hij ty peerde met de woorden antithese, soli dariteit en roeping. Een prediking, die niet opkomt uit en gedragen wordt door een zich heiligende gemeente, zei hij, is t.o..v. de gemeente huichela rij. God vraagt o.m. gehoorzaamheid aan allen die Hij madht gegeven heeft Hij vraagt blijdschap in verdruk king. Dooi meente tot Christus, e i te leven wordt de ge- *n roep, een prediking van instrument waardoor hij Voorgangers Als goede voorgangers zijn de predi kanten der vrijgemaakte kerken hun gemeenteleden voorgegaan: zij hielden al maandag en dinsdag hun vergade ring onder leiding van ds. D. van Dijk. Maandagavond heeft lector dr. A. M. Mulder hun zijn indrukken meegedeeld Middags sprak prof. L. Doekes J!?SSS,dLlr1 de reactie van de wereld op deJJïïS king der kerk: Gij raast. Maar £1% 1°®! hiJn^hï^ïfaifavrmrf ook binnen de kerk is het verkeerd be-j S p®.dl? 'ïïïïK oordelen en veroordelen kwaad, hlf woorï'btiiSidf S? Marcus 6:16 en de hogeschool bijzon- prof.Doekes, in daarom""heeft der het 8ebed "Pdroeg. waartegen gestreden moet worden... M Vooral voorgangers lopen hiér gevaar, I *,1° zo zei prof. Doekes, en daarom heeft de opleiding tot de dienst des Woords een belangrijke taak. Zij drijft de stu denten tot nauwkeurige kennis van de Schrift en geeft hun tegenweer tegen misleidende oordeelsvorming onder in vloed van een suggestief betoog. Met Wormsers uitdrukking „brand punt van toenadering" wilde de laat- Er zijn maar weinig mensen, die geen prijs stellen o; naam christen. Wie iemand de christennaam ontzegt, ioo groot gevaar beschuldigd te worden van belediging. Die two is dus wel favoriet in ons beschaafde vaderland. Of... hij misschien in de loop der tijden gedevalueerd? Weten nog wel wat wij bedoelen met die naam christen? Hij he> alles met Christus te maken! En dan heus niet zo, dat wij o christen mogen noemen, als wij de naam van Christus me vaak genoeg gebruiken. Weet u wat Johannes ervan zei Dit: „Hieraan onderkennen wij, dat wij Christus Jcewfl indien wij Zijn geboden bewaren." Als wij hierover naden! bekruipt ons dagelijks een aarzeling om onszelf christen noemen. Maar dan is er ook elke dag de troost, dat Hij het verkeerde vergeeft, elke overtreding van Zijn gebót Wie Hem waarlijk kent, weet, dat Zijn genade mild ONDERNEMINGSRADEN het wenselijk is de invoering van te merken, ondernemingsraden te bevorderen door het opnemen in de wet van strafbepalingen tegen hel achlerwe- ,ot 0„dernetnh| ge blijven van ondernemingsraden, pid(jii u komen ult t '-*1 met ons van Ook nemers is in feite de behoefte tg I een ondernemingsraad nogal ea gering. De organisaties kunneft] in deze aktief betonen. ondernemingsraden zich wel in een traag tempo voltrekt, dan behoort tegen de uitvaardiging van straf bepalingen, zeker in dit stadium, te worden gewaarschuwd. Een ondernemingsraad beoogt een Nog gezwegen van de omstai contactorgaan te zijn tussen de lei- heid, dat zeker niet zonder m« E ding van een onderneming en de duidelijk is, tegen wat of wie I anderen die in die onderneming hun sanctie zich zou moeten richten i I bestaan werking. En samenwerking veron- derdaad van een verplichting i de ondernemer in deze. Maar de praktijk des levens liggen de u en pijn weg- wrijven met DAMPO Hernhutters in de West p RECIES Met een feestelijke dienst in de Engelse hervormde kerk aan het Begijnhof besef, dat hij eens, door bruut geweld te Amsterdam, waarin voorging de vlootpredikarvt ds. J. van de Blink, is gisteren gedwongen, God toch beledigd en ver- het 25-jarig bestaan der stichting „Alle-dag-kerk" gevierd. Deze interkerkelijke loochend heeft. Desondanks is hij bis- stichting werd in 1932 opgericht met het doel ook voor de protestanten de kerk schop geworden en de verschrikkelijke iedere dag enige tijd open te stéllen vooi; meditatie en gebed. Er werden in de gebeurtenis heeft hij uit zijn gedachten Engelse hervormde kerk iedere dag korte wijdingstonden gehouden en nu en dan weten te bannen. Tot hij met het ver- erediensten. De belangstelling bleek evenwel zeer gering te zijn. leden geconfronteerd wordt, al wordt Na de oorlog hervatte men de diensten, doch slechts op elke woensdag zijn geheim aan niemand anders dan tijdens de middagpauze der bedrijven in de Amsterdamse binnenstad. De stichting aan hem zelf door een toeval weer nam contact op met enkele employé's van bankinstellingen, waar deze kerk- voorgelegd- diensten werden gepropageerd. Al spoedig waren twee diensten na elkaar nodig r, j u vanwege de toenemende belangstelling. Uit een enquête is later gebleken, dat Het is dit gewetensconflict, dat het c^rca 25 pet. van de bezoekers niet gewend is 's zondags naar de kerk te gaan. boek zo adembeklemmend maakt en dat De diensten kregen vooral in het land bekendheid door de radio-uitzendingen de lezer niet loslaat, ook niet als hij (van de N.C.R.C.» iedere laatste woensdag vande maand. Ook de wereldomroep het hoek, d.t etadtet'met de tragische dfSSta^sedurende de 25 jaar van haar bestaan „Alle-dag-kerk" dood van de verraden en verradende j gebleven, doch meer in de betekenis van „kerk temidden van het leven van alle bisschop, gesloten heeft. dag." Advertentie jaax geleden, .landden de eerste twee zendelingen van Z«deh<lorfs Hernhutters op het eiland St. Thomas als zeer ongewenste vreemdelingen. Zij verkozen zelf de slavernij om de slaven het Evangelie te kunnen brengen. Hun werk was de kiem van het Zeister Zendings Genootschap dat zich hoofdzakelijk bij Suriname bepaalt, waar het werk in 1735 begon. Voor de honderd één en zestigste maal vergaderden woensdag de werkers van het thuisfront en .de zendingsvrienden zich in Zeist voor het jaarlijkse zendingsfeest. Terwijl op vele andere velden het zen dingswerk langzaam maar zeker ten ein de loopt, is deze senior onder de ge nootschappen nog lang niet aan zijn ou de dag toe. Uit alle verslagen en toe spraken bleek wel, dat het werk van de broedergemeente nog altijd groeit. De wereld synode van de Hern hutters, die vorige week in Bethel, Pensylvania, gehouden werd besloot de gestichte kerken in Suriname in 1962 zelfstandigheid te verlenen. Maar zelfs deze nieuwste ontwikke ling zal aan de verantwoordelijkheid van Nederland nog geen einde ma- Het werk groeit zo snel dat er een structureel tekort op iedere begroting" een tekort dat tot over de 100.000 gulden is opgelopen. Men heeft een klei ne hoop dat 1957 het eerste jaar zal zijn zonder een tekort, maar dit is nog geens zins zeker, deelde het bestuur op de al gemene ledenvergadering mee. Volgens een „eeuwen" lange ge woonte werd het zendingsfeest gevierd met een liefdemaaltijd. De kerk Zeist, die van binnen geheel wit is geschilderd (tot zelfs de banken toe), wat slechts gebroken wordt door fleu rige boeketten en groen, was geheel gevuld. Alle aanwezigen werden voor een krentenbol en thee, ter wijl enkele medewerkers die juist met rlof kwamen en een jong Surinaams student aan het theologisch sen te Zeist groeten over brachten of iets van hun werk vertelden. Dr. J. M. van der Linde die dit j. twee maal in Suriname vertoefde sprak er de stand en de gang van het werk Suriname nu. Hij sprak liever gang dan stand, omdat het werk nog lang niet steriel is. Er zit zelfs 76 „Die Japanner? André, we moeten Zuckwal- ler waarschuwen. Hier hebben we de hele zaak bij elkaar. De Japanse camera-industrie heeft zo ongeveer elke Duitse camera, die er aan de markt is, nagemaakt. Soms net zo goed, maar altijd goedkoper." De jonge man kon slechts met moeite een schreeuw onderdrukken. Zijn ogen glinsterden. „Je bent een wonder, Marianne. Die combinatie is fenomenaal. Natuurlijk, die kerel daar, dat is de hoofdpersoon. Hij wilde honderdvijftigduizend Mark betalen voor die microfoto's." Marianne moest hem waarschuwen, dat hij niet zo luid moest praten. Maar zijn stem was toch nog gedempt genoeg geweest om niet ver der te dragen dan de oren van Marianne. „Voor zo'n Japanse fabriek moet het natuur lijk zo'n bedrag waard zijn als ze met een ge heel nieuw soort reflexcamera aan de markt kun nen komei goedkoper en waarschijnlijk nog eer der dan die Duitse fabriek, die het pas in het volgende voorjaar wild"! doen." De Japanner en de vrouw bestelden een glas wijn, dat al spoedig werd gebracht. Het tweetal sprak weinig. Ze maakten de indruk tussen deze vakantie-vierende mensen volkomen op hun plaats te zijn. „We moeien Zuckwaller waarschuwenzei Marianne, „hou jij die twee in de gaten, dan ga ik binnen proberen de inspecteur te telefone ren." Ze voegde er nog aan toe; „En reken jij c~Qaadóela vast af, André. Dat kan misschien nodig zijn." André knikte. Hij voelde een nieuwe spanning in zich komen. Nu ging het dus gebeuren. Dit was het ogenblik, waarop Gustav Zuckwaller ge- -~ht had. Marianne liep het café in, de geluiden van de Tiroler muziek sloegen haar tegemoet. Een jo- delzangeres stond op het kleine toneel en be zong met tal van keelgeluiden de schoonheid van haar Alpenvaderland. „Een variatie op Volen- dam", dacht Marianne, die geen liefhebster van deze muziek was. Het was vol in het café. Ook hier zaten weer tientallen Britten en Amerika nen, die niets-verstaand de folklore zaten in te drinken, tegelijk met de uitstekende wijn, die in grote karaffen voor hen stond. Het duurde even, voordat Marianne wegwijs was. Achterin zag zij naast de opschriften „Da- men" en „Herren" ook een bordje „Fernspre- cher". Ze moest verschillende keren excuus vragen, voordat zij de andere kant van de zaal had be reikt. Marianne moest eerst nog een passend munt stuk voor het apparaat uit haar handtasje vis sen, voordat zij kon bellen. Ze Wilde dit gesprek snel afmaken, maar ook tussen het tijdstip van nummer draaien en contact krijgen met inspec teur Zuckwaller verliepen énige minuten. Marian ne werd ongeduldig. Ze stond driftig de maat van de Landler, die het orkest speelde, met de punt van haar schoen mee te tikken. Eindelijk antwoordde een vreemde stem: „De inspecteur is niet aanwezig." „Danke", zei Marianne, maar ze bedoelde: „Had dat dan direct gezegd." Nijdig draaide ze het huisnummer van Gustav Zuckwaller. De inspecteur antwoordde en was enthousiast, toen hij hoorde, dat het Marianne was. Hij werd nog geestdriftiger, nadat het meis je van de plotselinge ontdekking had verteld. „Das ist ja wunderbar," zei hij, „ik kom on middellijk. Ja, binnen een kwartier ben ik er." Marianne hing op en overdacht, of een kwar tier wellicht te lang zou zijn. Ze liep weer door het geroezemoes van stem men gemengd met Tiroler klanken heen naar bui ten en bleef in de verlichte deuropening staan. Op het terras waren twee tafeltjes leeg. De Ja panner en de waardin uit Gasthof Die Kapelle waren verdwenen. En van André Rost was even- Verbijsterd vroeg Marianne zich af, wat hier gebeurd was. Was André in een doldrieste bui liet tweetal gevolgd, of was hij gedwongen mee te gaan? (Wordt vervolgd) vaart achter, dat „men 's avonds bed kan gaan en de volgende dag kan horen dat er weer een nieuw gebouw is geopend". Het werk is nog lang niet klaar, omdat nog altijd een groot aantal Indianen en bewoners van de zuidgrens nog nimmer het Evangelie hebben ge hoord. Maar ook zijn er grote aantallen Hindoestanen, Mohammedanen, Indone siërs en blanken die nog bereikt moeten worden. De zendingsgenootschappen de heidense religies werken hard, rr gelukkig staat daar tegen over dat ook dit al jaren oude werk de laatste tijd weer een echte evangelische geest uit ademt. Er is een gestage groei van de steden en een ontvolking van het platteland. Door de enorme groei van Paramaribo ontstaan er geweldige buitenwijken. Ei genlijk zou men op zeer korte termijn arie kerken in deze wijken moeten stich- Dezelfde tendens kan men waar nemen bij het medisch werk. Men stichtte een nieuw ziekenhuis vorig jaar en verwachtte eigenlijk de eer ste vijf jaar nog geen verloskamer nodig te hebben. Tijdens de openings plechtigheid kwam de eerste baby zich echter al aandienen. Dr. J. M. van der Linde sprak het verlangen uit om over de grenzen van Suriname heen te reiken naar de India nenstammen in de zuidelijker gelegen ge bieden, maar dit is onmogelijk zolang het bestaande werk niet naar behoren kan worden uitgebreid en dat moet eerst worden afgemaakt, zei deze rector van het Zeister seminarium in het slot van zijn toespraak. Beroepingsiverk NEDERLANDS HERVORMDE KERK Beroepen te Lexmond: C. Treure te Ederveen. Bedankt voor Akekrwoude: K. A.~ Abels- ma te Marken. Aangenomen de benoeming tot vikaris te Woudsend: kand. Th. P. Pol te Vrie- Bedankt voor Oude- en Nijehorn (toez.): D. H. Seholten te Heerenwaar den (verbeterd bericht). GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Souburg (tweede predi kantsplaats): H. J. van Duinen te Wil lemstad; te Diever: C. W. de Vries te Lollum. Bedankt voor Harlingen: D. Kuiper te Bedum. Aangenomen naar Emmen (vat. R. Dypma): M. Feitsma te Denkert. CHRISTELIJK GEREF. KERKEN Beroepen te Zaandam: S. Wrxnsma te Broek op Langedijk. DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP Beroepen te Warns: J. S. Postma te Emmen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Kalamazoo, Mich. (Ver. >t.): H. Rijksen te Vlaardingen. Predikanten naar het buitenland De kerkeraad van de Gereformeerde kerk (ond. art 31) te Leerdam heeft aan ds. K. Deddens te Leerdam ver lof verleend om van maart tot augus tus 1958 als leen-predikant werkzaam te zijn onder de verstrooiden in Su riname, Venezuela en op de Neder landse Antillen, zulks op verzoek van de kerkeraad van Curacao. derstelt linge In zulk een sfeer kome men niet ken niet zelden veel ingewikkeldi; te spoedig met dwangmaatregelen IDaarom menen wij te mogen au| aan. Ook niet, nu de invoering zich, over het algemeen genomen, traag voltrekt. Waarbij komt, dat er de de voorkeur zal blijven geven. J ALGERIJE ALLES OF NIETS uemen, dat ook de S.E.R. alsnij vrijwilligheid in de invoerü LTET Algerijnse probleem is nog derstelling, dat Algerije nooit zo actueel geweest, als op rend deel van Frankrijk uitmaal het ogenblik het geval is. De Er is onder de heersende om de Fransen tegen de digheden evenwel geen enkele nationalisten in Algerije heeft ticus in Frankrijk, die met het vooi bee: hoogtepunt bereikt. De kans op stel voor de dag durft komen, l overeenstemming op basis van de gerij® af te schrijven. Er zijn twt^ voorwaarden, die de Franse rege- zeer belangrijke redenen, die hef Cen( ring nog steeds meent te kunnen daarvan weerhouden, stellen, lijkt thans geheel verkeken. 'n de eerste plaats doet zich De nationalisten willen met niets anders dan volledige onafhankelijk heid naar het voorbeeld van Tu nis en Marokko genoegen nemen. En Frankrijk denkt er niet aan, deze eisen in te willigen. Het is evenwel de vraag, of de re dering te Parijs in deze weigerach tige houding kan blijven volharden, aangezien het Algerijnse vraag stuk tot een internationaal pro bleem van de eerste orde is uitge groeid. De Algemene Vergadering voor hen het begin van het eindij in g van de Verenigde Naties gaat zou betekenen, zich er dit jaar weer mee bezig- Als gevolg daarvan (en dat is di houden en het ziet er naar uit, dat tweede reden) is er in de Frans er nu niet opnieuw een twee-derde Nationale Vergadering geen part; meerderheid zal worden gevonden, te vinden (uitgezonderd die van di die bereid is het vraagstuk als een communisten), die bereid is het mfr Franse binnenlandse aangelegen heid te beschouwen en een afwach tende houding te blijven Enkele dagen geleden hebben probleem voor, dat zich Pain Algerije naast een mohammedaat se bevolking van acht miljoen r sen een miljoen Fransen bevind wier voorouders zich al vele tl»jbl tallen jaren geleden in dat deido01 van Noord-Afrika hebben gevestigd)10 Deze mensen denken er niet aai zich zonder meer te onderwerpt stil] aan een mohammedaanse meel Qok derheid in een onafhankelijk Algfr n]et rije, omdat zij beseffen, dat zulto o joen Fransen in Algerije op te offt ren in het belang van een vredes regeling die geheel Noord-Afriki »mvat. Men is in Parijs dan ook van de rechtse partijen tegen de maanden door enkele vooraanstaan belangrijkste bepalingen van de Ka- de Amerikanen zijn afgelegd nu! derwet, die op zichzelf reeds on- betrekking tot het Algerijnse aanvaardbaar was voor de Alge- stuk en waarin op het verlene rijnse nationalisten, omdat in die onafhankelijkheid aan de Algerijn- wet wordt uitgegaan van de veron- se nationalisten werd aangedrongen TE WEINIG EN TE LAAT TOT de Amerikanen, die zich in- vattingen van Kefauver en Kenne- tensief bezighouden met het AI- dy. Hij meent, dat het verlenei gerijnse vraagstuk als internatlo- van onafhankelijkheid aan Algeriji naai probleem, behoort ook de be- een zoveelste Waterloo zou beteke nende senator Estes Kefauver, die nen, niet alleen voor Frankrijk, vorig jaar voor de Democratische maar voor de gehele westelijke partij optrad als candidaat voor wereld, het vice-presidentschap. Kefauver, Naegelen is er van overtuigd, dal die uit een Franse Hugenoten-fa- Noord-Afrika reeds dadelijk voor milie stamt, welke zich lang gele- het Westen verloren ffaat, als Al den in de Ver. Staten heeft geves- gerije op dit ogenblik een onafhan- tigd, is van mening, dat het verle- kelijke staat zou worden. Hij vraagt nen van onafhankelijkheid aan Al- zich af, of het Westen zich wel gerije noodzakelijk is om de positie voldoende het enorme belang vat van de vrije wereld in het Midden- Noord-Afrika realiseert als uitwijk Oosten te versterken. mogelijkheid voor de Navo, voor in het oktober-nummer van het het geval Europa onverhoeds door! d< aieuwe tijdschrift Western World de Sowjetunie zou worden over er schrijft de senator dat het gevaar, rompeld. c, verbonden nan dene onafhankelijk- Ten slotte beweert Naeeeleni dll de meerderheid van de Algerijnen niet van Frankrijk gescheiden wil worden. De enige oplossing ziet hij dan ook in de vorm van een gro- -i te mate van autonomie om Alge- I heid minder groot is dan het i co, dat een blijvende onderdruk king van de Algerijnse nationalis ten met zich brengt. De senator acht het niet uitgesloten dat de Al- gerijnen, wannerr rij binnrn nirt al rlje voor he, Westen le behond(, te lange lijd hun onafhankelijkheid en wat eïeneens van t b(. verkrijgen, loch bereid rullen rijn ,an(s ls een burgeroorl le ïom. een vorm van samenwerking met komen tussen Europeanen en de Frankrijk le accepteren, al ol niet mohammedanen, die Frankrij»! in umeverband. trouw willen blijven enerrijds en de De tijd staat echter niet stil en mohammedanen, die voorkeur g«- met senator Kennedy, die enkele ven aan het communisme of in elk maanden geleden een geruchtma- geval aan de verbreking van de kende verklaring over de Algerijn- banden met Frankrijk, anderzijds, se affaire aflegde, is Kefauver van Beide standpunten staan lijnrecht; oordeel, dat er een tijd zal aan- tegenover elkaar en zij typeren; breken, waarin niet alleen geen ieder voor zich wat wenselijk zon sprake meer kan zijn van enigerlei zijn en wat in de praktijk te ver-; samenwerking tussen Fransen en wezenlijkenis. Een tussenoplossing' Algerijnen, maar waarin ook het is niet mogelijk. Toch kunnen we Westen zijn greep op het strategisch ons niet aan de indruk onttrekken, zo belangrijke Noord-Afrika geheel dat Frankrijk veel meer had kun- zal hebben verloren. nen doen (en alsnog zou kunnen Tn hetzelfde nummer van Western doen) om tegemoet te komen aan World bestrijdt de Fransman Mar- de wensen van de Algerijnse na- cel Edmond Naegelen, (lid van de tionalisten. Wat Frankrijk nu wil Nationale Vergadering en enige tijd geven is te weinig en wellicht ook gouverneur van Algerije de op- reeds te laat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2