Jlieutwe £riitsrl)f (Courant 753 'ara's als lijfwachten voor negerkinderen Regenwater van de Veluwe maakt Vallei tot moeras Zuidelijke gouverneurs zullen met Eisenhower spreken el Voorlopig moet televisie het met 12 u. per week stellen Valse hoop gewekt door fout in telegram Beroep op Hongarije: de arrestanten vrijlaten Weer faalde een raket NOG GROTE VRAGEN IN NOORDWIJKS DRAMA Grond week als boetseerklei BON ER JONDERDAC 26 SEPTEMBER 1957 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdeling: Tel. 31441. ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Achtendertigste jaargang no. 11069 Directie; F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.; H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „$timhnistirij is ahrf>ln>fti tnyn ia tegijenspoet* Afsluiting van de Piuimpot ZIE PAGINA 5 Orde in Little Rock hersteld PARACHUTISTEN waren gisteren in Little Rock de lijfwachten de negen negerleerlingen, die de lessen aan de middelbare school ardoor ongehinderd konden volgen. De kinderen werden door hun jdescholieren goed ontvangen, maar een aantal blanke leerlingen d de school verlaten. Buiten het gebouw handhaafden 350 para's orde en zij hadden daar weinig moeite mee. Er deed zich slechts i incident voor, waarbij een blanke met de bajonet in een arm werd stoken en een andere raddraaier met de kolf van een geweer tegen grond werd geslagen. ze federale troepen hielden gasteren de bajonet op het geweer de wacht' de school. De commandant, genenaal- Waiker, sprak in de school de nke leerlingen toe en zei: „Jullie hebt van de soldgten. Ik heb iel gekregen, elk verzet tegen de inte ntie te verhinderen en ik zal dit bevel fldens de lessen en ook ln de cafetaria sen de middag volgden soldaten de zes erjongens en de drie meisjes als lijf den. De kinderen waren met auto's iracht en werden later weer per auto huis gebracht. iteren ontbraken ongeveer 750 van de 5 va blanke leerlingen by de lessen. De blanke kinderen hielden, zich slig. Maar een blank meisje vertelde, i lij dinsdagavond vier telefoontjes had ad, waarbij zij uitgescholden was voor De gouverneurs Begin volgende week zal president Eisenhower een commissie van vijf gou- uit de zuidelijke staten ontvan- met hen over Little Rock te spre ken. Gouverneur Collins van Florida, een gematigd man, zal deel uitmaken van deze commissie. Hij is gisteren gekozen als leider van de gouverneurs der zuide lijke staten. luddelijke gouverneurs willen hun Schip met 250 man in mist gestrand nkele kilometers ten noorden van Cas tte s (Portugal) is gisteren het Britse pas- iersschdp Hildebrand (8000 ton) uit Li- pool op het strand gelopen, waarbij groot gat in de scheepsromp kwam. 161 passagiers werden, toen de toe- d kritiek werd, van boord gehaald en „deel van de lading ontscheept. De uit ■|l koppen bestaande bemanning bleef ^^Hter aan boord. Zij verkeren, niu de mist PHBpgetrokken en de zee kalm is, niet in gevaar. Sleepboten uit Lissabon 9Ahen, tot nu toe vergeefs, pogingen ge- g&dlui de Hildebrand weer vlot te trekken. In 5 jaar leven van 816.000 nensen behouden Het aantal sterfgevallen tenge volge van besmettelijke en parasi taire ziekten is van 1950 tot 1955 in 28 landen met 564.000.000 inwoners met vijftig procent gedaald, aldus heeft de Wercldgezondheidsorgani- »atle woensdag te Genève meege deeld. Dit betekent, dat in dit tijd vak het leven van 816.000 mensen is behouden. Drievierde van het aantal sterf gevallen door besmettelijke en pa rasitaire ziekten van personen ouder dan vijftien jaar is het gevolg van tuberculose. Het aantal sterfgeval len door kinkhoest is het scherpst gedaald, namelijk met 63 procent. ital slachtoffers van kinder verlamming daalde met 50 procent a dat van malaria met 31 procent. De daling was het sterkst in ede r land, Zweden en Dene- rnrken. In Zweden Is van 1951 tot 1956 het aantal kindersterfgcvallen per 1.000 levend geborenen afgeno men van 22 tot 17, in N e d c r 1 a n d van 25 tot 19, in Groot-Britannic van 30 tot 24, in Denemarken van 29 tot 25, in Finland van 35 tot 26, in Zwitserland van 30 tot 26 en ln de Verenigde Staten van 28 tot 26. NAVO-oefening eist tien doden Tien personen zijn gisteren omgekomen doordat kort na elkaar in twee botsingen Amerikaanse vliegtuigen, die deel- en aan de N.A.V.O.-oefeningen bij de Lofoten neerstortten. Twee eenspersoons govechtstoeatellen, ie van de Saragota waren opgestegen, botsten kort na de start tegen elkaar. De beide piloten werden later levenloos uit het water opgehaald. Slechts veertien ki lometer van de plaats van de eerste ramp vlogen even laten twee S 2-f Traokers var het vliegdekschep Essex, ieder met viei aan boord, tegen elkaar. Vliegdek schepen en kruisers hebben de gehele dag gisteren vergeefs naar overlevenden ge- IT 12' collega Faubus vain Arkansas dn het ge sprek mét Eisenhower betrekken er reiken, dat de federale troepen zo spoedig mogelijk uit Little Rook worden terugge trokken. Op de conferentie van gouverneurs der zuidelijke staten te Sea Island in Georgia is voorts een resolutie aangenomen, v in gevraagd wordt, aan gouverneur Fau- bus over te laten, de orde in Arkansas herstellen en daar de wet te doen naleven. In Houston (Texas), waar de ra scheiding op de scholen nog niet is geheven, mogen negerscholieren dit jaar niet met blanke jongens voetballen in het gemeentelijk sportpark. Vorig jaar was dat wel toegestaan, maar het stads bestuur is nu gezwicht voor de aandrang van enige schooldirecteuren. Een gemeen telijke middelbare school te Corpus Chrdsiti, ook in Texas, reageerde op dit verbod door te bepalen, dat hg ar sport ploegen, waarvan ook negers deel uit maken, alleen tegen schoolploegen uit Houston zullen uitkomen als alle leerlin gen aan de wedstrijden mogen deelnemen. Koningen lopen achter baar van koning Haakon Duizenden en nog eens duizenden No ren brengen een laatste groet aan koning Haakon. Zwijgend brengen z|j een bezoek aan de kapel van het koninklijk palcis waar het stoffelijk overschot van de monarch opgebaard ligt. Uitgebreide voorbereidingen worden getroffen voor de begrafenis a.s. dinsdag. De leden van het kabinet en van de Hoge Raad zullen achter de baar lopen als de rouwstoet om 11.15 uur van het paleis vertrekt, volgens de wens van koning Olav. Eveneens zullen achter de baar lo pen koning Olav met de koningen van Zw.-den, Denemarken, België en Grieken land en de presidenten van Finland IJsland. De koninginnen en andere dames van koninklijken bloede bevinden zich I niet in de stoet, maar gaan lqngs andere route naar de kathedraal. Zaken en bedrijven in Oslo zullen van tiei 1 's ochtends tot half twéé 's middags ge sloten zijn. Prinses Irene gaat, zoals men weet, in Lausanne (Zwitserland) stu deren. In de tuin van het kasteel Cheseau liet zij zich fotograferen met haar vriendin, freule Quirin Laman Trip. Minister Cals: Voor uitbreiding geen geld en.... geen kunstenaars genoeg (Van onze parlementsredacbie) De regering kan zich in het licht van de beperking der rijksuitgaven op ander gebied voorlopig niet bereid verklaren haar geldelijke bijdragen aan de televisie te baseren op meer dan 12 zenduren per week. Overigens meent zij, det ook in verband met het beschikbare aantal kunstenaars voorzichtigheid is ge boden bij verruiming van de zendtijd van de televisie. Minister Cals schrijft dit in i de w.-begrotlng Studentenhospitium voor 222 studenten (Van onze parlements redactie) Ln nauwe samenwerking met de Cen trale Stichting Studentenhuisvesting heeft het departement van o., k. w. een begin gemaakt met de uitvoering van de eerste plannen ter tegemoetkoming van het van jaar tot jaar toenemende tekort aan stu dentenhuisvesting. Overeenstemming is bereikt over de bouw van een hospitium voor 222 studenten te Lgiden. De rijks bijdrage in de totaalkc.'en kan worden gesteld op rond 600.000, van welk bedrag 400.000 ten laste van de o., k .w.-begro- ting 1958 en 200.000 ten laste van de be groting 1959 zal worden gebracht. Zoeken naar PAMIR opgegeven De hoop nog meër overlevenden van I zés Neptune patrouillevliegtuigen de Pamir te vinden is opgegeven. trokken aan de N.A.V.O.-oefening Sea- Het enige wat Amerikaanse vliegtuigen watch, om oOk te zoeken naar overleven- gisteren konden melden, was een grote |den. hoeveelheid wrakhout, die ronddreef, ver- crfrrrJ spreid over een gebied Koudere nacht y—De Bilt verwacht tot •j(. genavond: Zonnige perioden en op de meeste plaatsen im droog weer. Vannacht kou- Af'Si der, morgen overdag onge- K A 'JJ" véer dezelfde temperaturen als vandaag Overwegend itige noordelijke wind. (Opgemaakt om .15 uur). Zon en Maan Vrijdag 27 september: Zon op 6.36 uur, onder 18.30 uur. Maan op 11.22 uur, n onder 20.24 uur. Op 30 september «te kwartier. IN het debat, dat de Algemene Vergade- ring van de Verenigde Naties houdt over de wereldproblemen, heeft de Oos tenrijkse minister van buitenlandse za ken, dr. Leopold Figl, gisteren een beroep gedaan op de Hongaarse autoriteiten om de Hongaren, die na de opstand van vo rig jaar oktober gevangen zijn genomen, vrij te laten. De minister zei dit om zui ver menselijke redenen voor te stpllen. De Hongaarse onderminister van bui tenlandse zaken, Endre Sik, die na Figl het woord voerde, uitte de beschuldiging, dat veel Hongaarse vluchtelingen die naar hun land willen terugkeren, in het bui tenland worden vastgehouden. Hij is van plan een resolutie in te dienen, waarin op de repatriëring van deze vluchtelingen wordt aangedrongen. Jonge mensen, die zich bij hun ouders willen voegen zouden met voorrang moeten worden gerepa- Kernproeven Een geleid projectiel, vrijwel zeker de „Atlas", dat gisteren in de Amerikaanse kat Florida werd afgeschoten, is de weg gegaan, die voor hem reeds versohillende anse raketten zijn gegaan: anderhalve kilometer boven de grond maakte scherpe bocht, raakte zijn evenwicht kwijt en vloog in brand. Met de Thor is de Atlas dc voornaamste intercontinentale raket die de Ameri kanen ontwikkelen. Een vorig experiment mislukte op dezelfde manier. Het Amerikaanse ministerie van luchtverdediging beperkte zich tot het gebruike- Hike commentaar: er is een geleld projectiel afgeschoten. Volgens k«t goed mogelijk dat men de raket opzettelijk heeft "lts de bedoeling zou zijn de aanjaag-motoren te beproeven. i ontploffen, omdat het anti bij de ontwapeningscommissie van de Verenigde Naties. De commissie moet volgens het Indiase voorstel een beroep doen op alle leden van de volkerenorga nisatie, „onvoorwaardelijk en onmiddel lijk" op te houden met kernproeven. Er bij alle landen op moeten worden aangedrongen direct aan secretaris generaal Hammarskjöld te melden, wan neer een kernexplosie wordt gere gistreerd. De ontwapeningscommissie, waarin twaalf landen zijn vertegenwoor digd, komt maandag bijéén. Militairen van het tweede ba taljon van de Coldstream Guards „proberen" de nieuwe brug in het Londense St. Ja mes' Park. Hij zit blijkbaar goed in elkaar. De mannen in het bootje onder de brug kon den tenminste geen manke menten ontdekken. Pond lager. Na goede vraag uit meeste financiële centra daalde de koers gisteren op de Londense wisselmarkt scherp, der dat men een oorzaak daarvoor kon vinden, tot 2.78H dollar, te New York tot 2.78%. Ook te Parijs was een daling, te Zürich sloot het pond 2 centimes hoger op de verklaring van Thorneycroft de toolichtng voor 1958. Naar de mening van de regering dient de televisie zo spoedig mogelijk geheel tilt de opbrengst van het kijkgeld te den betaald. Weliswaar valt er een sterke opwaartse druk op het uitgaven-niveau de televisie te constateren, maar daar staat tegenover, dat de snelle toe- van het aantal kijkers een belangrijk grotere opbrengst van het kijkgeld borgt Per saldo zuilen dan ook de bedra gen uit de openbare middelen, nodig de financiering van de televisie, bedui dend minder zijn dan het vorge ja: Politie wenst meer gegevens (Van onze correspondent) DE GISTERMIDDAG door dokter Hulst verrichte sectie op de stoffelijke overschotten van de Noordwijkse mevrouw Lekkerkerker en haar jongste kind heeft bevestigd, dat deze beiden eveneens door gasvergiftiging om het leven zijn gekomen. Bepaalde organen zullen nog aan een schei kundig onderzoek worden onderworpen, maar er is weinig kans, dat de bitslag hiervan meer licht zal werpen op het nu toch wel uiterst gecompli ceerde drama. Gebleken is, dat de dood bij moeder en dochtertje later is ingetreden dan bij de man en het zoontje. Heel Noord wijk gonst thans va n ge ruchten. De één weet het nog erger te maken dan de ander. Maar uit het war- van verdachtmakingen en vermoe dens kan 6lechts het volgende als vast- itaand worden aangenomen: de calori sche waarde van het gas in Noordwijk aanmerkelijk hoger dan in de meeste andere gemeenten in Nederland (twintig procent koolmonoxyde tegen elders zes ien procent): met vochtig weer zijn gassen minder ruikbaar: de buren in het zomerhuisje ernaast zijn zaterdagmorgen vlak na het ontwaken bewusteloos ge raakt, volgens de plaatselijke artsen ech ter ten gevolge van A-grlep; vrijdagavond lgat heeft men de moeder haar kinderen nog sussend horen toespreken; het hu welijksleven van het echtpaar Lekker kerker was minder gelukkig; de vrouw heeft zaterdagmiddag met haar jongste kind gewinkeld; van de kadetjes is in de mgag van de vrouw niets teruggevonden. Na de 6ectie heeft op het politiebureau te Noordwijk een bespreking plaats ge had met gerechtelijke autoriteiten uit Den Haag, enkele plaatselijke artsen en scheikundigen. Men heeft vier theorieën opgebouwd, of keert, steeds digheden. die om hoe ook wendt zijn er tegenstrij- verklaring vragen. kraan heeft geopend, daarna jongste kind is vertrokken om, eerst za- •rdagmiddag terugkomend, te bemer ken, dat de kraan was dichtgedraaid en haar opzet dus was mislukt. Zij zou de het huis hangende gaslucht niet heb ben geroken en. grieperig zijnde, naar gegaan, waarna alle vier de ge zinsleden om het leven zijn gekomen. Het klopt in dit geval, dat de man en het jongetje zwaarder vergiftigd zijn dan de het meisje, maar waar zijn laatstgenoemde twee vrijdagnacht en za terdagmorgen geweest? Andere mogelijkheden, die gistermid dag werden geopperd, zijn, dat de man de kraan heeft opengezet, dat een derde erbij is betrokken, of dat het jongetje, dat overal aan placht te zitten, spelen derwijs aan de kraan heeft gedraaid. Een ongeluk mag nog steeds niet worden uit gesloten. Het blijven echter allemaal veronder stellingen, die slechts nader kunnen wor den uitgewerkt, zodra de politie over meer gegevens beschikt. Naar aanleiding van de kranteberichten hebben reeds tal van Noordwijkers inlichtingen verstrekt, onder meer, dat men zaterdagavond in het zomerhuisje nog volop licht heeft zien branden. Het wachten is verder op enkele kennissen van het omgekomen echtpaar, die nog met vakantie zijn, en ook op mededelingen van een ieder, die maar iets meer van deze vreemde ge schiedenis meent te weten Vandaag zijn de slachtoffers ter ruste gelegd. Drie mannen van dak gestort; één dode Door nog onopgehelderde oorzaak zijn gisteren in Oudkarspel drie mannen van het dak van een zes meter hoge houtloods gestort. Tezamen met de 40-jarige T. Kne vel uit Amsterdam en de 18-jarige J. P. Groen uit Bovenka rspel, was de 48-jarige L. van der Sande uit Alkmaar bezig een golifplaatdak te repareren. Hij overleed tijdens het transport naar het ziekenhuis, waarin zijn mede-arbedders met een her senschudding en een armfracbuur werden die de ramp hebben over- leefd zullen zaterdag, na aankomst in Ca- sablanca, per vliegtuaig naar Duitsland orden overgebracht. In Duitsland heerst diepe verslagenheid u blijkt dat de gunstige berichten, die gisteren van de Azoren werden ontvan- gen. verkeerd waren. Er was uit het be- richt dat men op de Azoren kon opvan- woord weggelaten. Het Ameri kaanse schip Geiger seinde, dat twee red dingboten. een met 25 en een met vijftien personen aan boord im goede conditie aren gestreken. Het woord gestreken as uitgevallen. Onmiddellijk maakte men a de radio bekend dat veertig opvaren- »n waren gered. Op de Azoren heeft men min of meer jn excuses aangeboden voor deze bericht geving. „Ik hoop dat deze vergissing zal worden begrepen, en dat degenen, die het bericht hebben gehoord zich realiseren dat wij maar al te blij waren goed nieuws de families te hebben. Wij wilden hun smart verminderen, maar ik begrijp dat wij die inplaats daarvan hebben ver groot," zei een van de mannen die het telegram over de „geredden" opving. De Amerikaanse marine heeft gisteren Prijsstabilisatie niet meer nodig? In de vergadering van het hoofdbe drijfschap voor de detailhandel heeft de voorzitter, de heer W. H. Neefjes, giste ren een toespraak gehouden, waarin hij de bestedingsbeperking en de prijsstabi lisatie besprak. De heer Neefjes Is van mening, dat de vrije organisaties van het bedrijfsleven, die ter zake de overlegpartners zijn met de overheid, zich moeten beraden over de vraag of de tijd niet is aangebroken om het einde te bevorderen van de prijssta- bildsatiepolibiek, geheel of voor bepaalde sectoren, nu de bestedingsbeperking op meer natuurlijke wijze- een druk op de prijzen gaat uitoefenén. op. de Véluwe een fikse regenbui valt, voeren wild stromende beken het water naar het toch al ondergelopen weidegebied en het bouwland in de omgéving van Zwartebroek, Terschuur en Nijkerkerveen. Koeien, die niet tijdig geëvacueerd kon den worden, stéan klagelijk loeiend tot hun buik toe in de nattigheid en er zijn boeren aardappels aan het rooien, die 40 centimeter onder water staan. Zover het oog reikt, ziet men alles blank sbaan. Wegen zijn onbegaanbaar, localé en interlocale telefoonverbindinf0" gestoord, boerenhofsteden van de buitenwereld af gesloten. In Nijkerkerveen is zelfs een boerderij, die rondom wordt beschermd door een nooddijk van zandzakken, waarachter het water 50 bot 70 centimeter hoog staat. De regenvloed spoelt bij sommige huizen en Erger dan ooit Er was gisteren even hoop, dat het water zou zakken, maar nieuwe regens deden het ergste vrezen voor de komende dagen. De schade valt op geen stukken na te becijferen, maar het staat al wel vast, dat de grond, die zo week is als boetseer klei. weken nodig zal hébben om weer op U drogen Mer ':-o zich in deze streek niet her- inne oovt zo'n wateroverlast te hebben gehad. De Veluwsé boeren zien dit met lede ogen en grote gelatenheid aan. öe laatste looójes want öe stAnö is nu De eerste oktober is in uele gezinnen een belangrijke datum: het is de eerste van de nieuioe maand en dat betekent voor velen salaris en het is de eerste van een nieuw kwartaal en dat betekent dat de kinderbijslaglijst moet worden ingevuld. De eerste oktober is ook in het kranteleven een belang rijke datum, want dan gaan de kwitanties voor het nieuwe kwartaal in zee. Dat wil dus zeggen dat er voordien in vele gezinnen beslist is: ook het volgende kwartaal hou den we de krant. Combineer het bovenstaande nu eens met de leus: „ln ieder christelijk gezin een christelijk dagblad", dan begrijpt u zelf wel dat er voor u in de komende drie, vier dagen werk aan de winkel is. Want het is helaas niet zo dat het christelijk dagblad in ieder christelijk gezin komt er zijn duizenden ge zinnen waar men eigenlijk nog nooit zo nagedacht heeft over de invloed van de krant. Waar men nog niet beseft hoe belangrijk het is, dat juist de krant die iedere dag op tafel komt, dezelfde sfeer ademt als het gezin. Waar men nog niet aan de krant gedacht heeft als het gesprek kwam op „de verschraling van ons geestelijk leven" er op ons staan als christen in de maatschappij van vandaag. Hier ligt toch ook voor u een taak. En als u let op die datum van 1 oktober, zult u beseffen dat er zelfs haast bij is. Dat u nodig eens met deze en gene moet praten over de krant in het algemeen en de christelijke pers, ons blad, in het bijzonder. De thermometer wijst nu 753 bezien in het licht van het bovenstaande geloven we eigenlijk niet dat de laatstej loodjes nog zwaar zullen wegen. Het is aan u dat te bewijzen. Het abonnementsgeld zal betaald worden per week/maand/kwartaal* Ieder die zich nu abonneert ontvangt de krant 14 dagen gratis. Doorhalen wat niet gewenst wordt. Deze bon kan als brief worden gezonden a NIEUWE LEIDSCHE COURANT Steeastraat 37, Leiden. Telefoon 31441.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1