Vier onderwerpen voor de a.s. oecumenische synode I Ruim baan voor de oudercommissies Geen doop van geadopteerd kind uit andere kring Puzzel mee De Christenen in Kerala sluiten hun scholen Een woord voor vandaag Kanttekening Ware kerk: zichtbaar en kenbaar, niet volmaakt 2 De school aan de ouders (Van een medewerker) yANAF haar ontstaan heeft de bijzondere school aan spraak gemaakt op het feit dat hier de invloed van de ouders direct en wezenlijk aanwezig is, in tegenstelling met de openbare school. Wie echter de ontwikkeling terzake oplettend volgt, consta teert dat er bij de voorstanders van het openbaar onderwijs een streven ij, om de invloed van de ouders gestalte te geven. De minijter benoemde reeds een commissie, die de beheersvorm van de openbare school moet bestuderen en met voorstellen dienaangaande kan komen. Bij het bijzonder onderwijs is het gevaar niet denkbeeldig, dat de schoolbesturen niet méér zijn dan de administratieve arm van een rechtspersoonlijkheid bezit tend lichaam: de schoolvereni- ffing: of dat het bestuur fun geert als een brievenbus waarin de gemeentelijke en de rijks overheid hun bescheiden kun nen deponeren Maar van een toestand, waarbij het bestuur als waarlijke vertegenwoordi gers der ouders fungeert, raken we steeds we-der af. weinig doorstroming plaats vindt. De gemiddelde leeftijd der bestuursleden ligt vaak aan de hoge kant. al vergeten wij daar bij niet, dat juist onder de oude ren grote vrienden van onze scho len worden gevonden. Aan de andere kant ligt de oor zaak hierin, dat de besturen vaak drie of meer scholen moeten be heren. zodat de wezenlijke taak van deze colleges verborgen wordt onder de berg van ambtelijke stukken. Mede daardoor zien we overal de zgn. oudercommissies naar voren treden, bestaande uit ouders der schoolgaande kinderen. Meer dan de negatieve instel ling tegenover deze oudercom missies (zij zouden bewijs zijn van taak verwaarlozing door de besturen) dient hun positieve bij drage te worden belich/t: zij geven in deze tijd mede gestalte aan de groei naar een nieuwe schoolge meenschap en een hernieuwd be sef van de wezenlijke band tussen de school en het gezin. Daarom kunnen de oudercommis9ies in een plaats waar een bestuur meer scholen beheert, zulk belangrijk werk verrichten. Onder verant woordelijkheid aan het bestuur en in samenwerking met hoofd en verder personeel zijn zij in sstaat de belangstelling der ouders op te wekken voor hun eigen school. MOMENTEEL bemerken wij vaak een zekere angst bü de besturen, om aan deze commis sies al te veel invloed te geven. Bij ouders die in deze commissies zitten horen wij vaak de klacht: „We staan bij de besturen niet al te zeer in de gunst; onze taak wordt zo beperkt mogelijk gehou den; hoogstens geld ophalen voor schoolreisjes en een ouderavond organiseren". Niet te ontkennen valt dat de ouders zeer ingenomen zijn met de commissies die voor hen méér zijn dan klachten- en incassobu reau en dat deze commissies steeds meer voet krijgen. Van be lang zal echter zijn dat de bestu ren ('en de besturenorganisaties) zich positief met deze zaak (gaan) bezighouden, zodat de oudercom missies werkelijk vaste grond on der hun voeten krijgen. Ons standpunt daarbij is. dat de taken en verantwoordelijkheden te genover rijk en gemeente van het schoolbestuur, die nu eenmaal voortvloeien uit de wet. bij het bestuur moeten blijven. Maar de consequenties van de leus ,.de school aan de ouders" moeten worden aanvaard. Daartoe is no dig het besef, dat onze tijd een nieuwe vormgeving eist van de oude idealen, waarmee zij bezield werden, die ons de christelijke school overdroegen. Generale synode Geref. Kerken Afscheid van kommandant en mevrouw Thykjear Donderdagavond zullen commissioner en mevrouw Thykjear, territoriaal lei ders van het Leger des Heils in Neder land, in Krasnapolsky te Amsterdam af scheid nemen van hun werk m ons land. In deze samenkomst, die om half acht begint zullen afscheidswoorden gespro ken worden vanuit alle takken van Heils werk. De vrienden van het _Lef er des Heils spreken door d; Mevrouw Thykjr (Van een onzer verslaggevers) DE vijfde zittingsweek van de generale synode der Gereformeerde Kerken, te Assen bijeen, had een feestelijk begin omdat de praeses, ds. P. N. Kruyswijk van Amsterdam, zijn 61ste verjaardag vierde. Dit leverde een buitengewoon agendapunt op, namelijk een toespraak van de assessor, ds. D. Scheele van Assen, tot de jarige. De meeste synodeleden beschouwden het bovendien als een voordeel, dat er nu de ganse dag gerookt mocht worden! Zelf dacht de praeses er ook zo over en om het hem in dit opzicht te vergemakkelijken, vereerden de synodeleden hem met sigaren. OPGAVE PUZZEL No. 26. KRUISWOORDRAADSEL. HORIZONTAAL: 5 Reclamebiljet, oppervlaktemaat, 9 kinderspeelgoed, 13 kadet bij de marine, 18 hevig, 19 gerecht. VERTICAAL: 1 Voedsel, 2 v tuigje, 3 putemmer, 4 rivier in Europa, 6 fierheid, 8 Fr. voegwoord, 10 dich terbij, 11 lijst, 12 ik, 13 gereed, 14 geestdrift, 15 werkgever, 16 gewaad, 17 uitdrukking. OPLOSSING PUZZEL No. 25. HORIZONTAAL: 1 Korpulent, 5 primula, 9 mal, 10 sak, 11 ar, 13 O.T., 14 titel, 15 hor, 16 in, 18 re, 19 een, 20 era, 22 Aurora. VERTICAAL: 1 Kosmetiek, 2 por, 3 liman, 4 nul, 5 platina, 6 is, 7 uk, 8 aftrek, 12 ren, 13 oor, 17 pro, 20 er 21 ar. Hervormde gemeente van Hees-Neerbosch 350 jaar De hervormde gemeente te Hees- Neerbosch (Nijmegen-West) heeft in be scheiden kring haar 350-jarig bestaan herdacht De kerkeraad werd door het gemeentebestuur van Nijmegen en door rooms-katholieke kerkelijke functionna- rissen van Nijmegen gehuldigd. De her vormde gemeente in Nijmegen-West be zit twee kerkjes, daterend uit de Mid deleeuwen. Aldus gewapend met rookgerei dook len onder in hot rapport betreffende de Gereformeerde oecumenische synode. Zoals men weet zijn de Gereformeerde Kerken tot nog toe steeds van de partfj geweest als een dergelijke sy node werd gehouden. De eerste keer had zij trouwens te Amsterdam plaats. Naderhand rien men deze synode ach tereenvolgens ui Amerika en In Schot land samen; voor 1958 staat Zuid- Afrika op het program. De Asser synode besloot vier afge vaardigden daarheen te zenden. Dit zijn dan stemhebbende leden. Zo moge lijk zal men nog vier anderen afvaar digen, die lid van de oecumenische synode kunnen zijn, maar dan zonder stemrecht. Meer tijd kostte de beraadslaging /er de vraag welke onderwerpen men anuit de Gereformeerde Kerken op de tafel der oecumenische synode zou leggen. Ten slotte kwamen de volgen de vier onderwerpen uit de bus. Zij stemden in hoofdzaak overeen met wat daartoe aangewezen commissie, rapporteur prof. dr. G. Brillen- burg Wurth was, aan de synode had voorgesteld: "j De grenzen der kerk. (Waar liggen deze? Dit met het oog op het tweeërlei gevaar, namelijk van de volkskerkgedachte enerzijds en van de extreme „vrye-kerk-idee" ander- o De taak van de kerk tegenover de moderne oorlogsvoering en in ver band daarmee ten aanzien van de -bevordering van' eén betere ver standhouding onder de volken, o De al of niet bestaande noodzake- lijkheid voor christenen om zich op maatschappelijk gebied afzonder lijk te organiseren. a De functie van het ambt in de meen te. Daarnaast besloot men de aandacht van de Gereformeerde oecumenische synode te vragen voor de mogelijke hulpverlening aan onontwikkelde ge bieden, en voor praktische punten van samenwerking als b.v. de Gereformeer de internationale samenwerking op het gebied van de zending. Inzonderheid de drie eerstgenoemde onderwerpen lokten nogal wat discus sie uit. Dr. L. Praamsma van Gronin- gen-Zuid vroeg zich b.v. af of het vraagstuk inzake het christelijk geor ganiseerd zijn door de Gereformeerde Kerken naar voren gebracht moest worden, daar dit in de Gereformeerde Kerken geen vraagstuk is. Toen dr. Praamsma dit in een amendement for muleerde, verzette as. H. W. Engelkes an Amersfoort zich daartegen. Mede uit plaatselijke ervaringen te Amersfoort meende hJ1 te mogen constateren, dat het christelijk ge organiseerd zijn toch niet een alge meen vanzelfsprekende zaak is In de Geformeerde Kerken. En prof. Brillenburg Wurth stemde daarmee in. Centraal hebben de Gereformeer de Kerken wel een overtuiging, maar binnen de kring van die Ker ken bestaat t«n aanzien van de or ganisatiekeus wel degelijk verschil van inzicht. Bovendien, al speelt deze kwestie dan liet zozeer in Nederland, in de zuster kerk in Amerika en vooral ook i emigrantengemeenten in Canada stelt men met het vraagstuk vai organisatie, aldus prof. Wurth; de zusterkerken dan van dienst zijn, door dit onderwerp alvast n te brengen. Het zou te betreu- zijn als dit onderwerp op de o menische synode niet aan de orde komen, doordat de andere kerken het niet hebben voorgesteld. Hiermee wordt helemaal niet gezegd, dat het in Ne derland gangbare organisatiepatroon zomaar in het buitenland moet worden overgenomen. R. Schmal. lucvivun de kommandant zullen elk de vergadering ten afscheid toespreken. Zaterdag trekken kommandant 5 avonds ver- Pevrouw Thyk- ...1 hét Amsterdamse centraal sta- uitgeleide gedaan door de heilsol daten en officieren van Amsterdam. Bopk VAN Pt. DAG Aquariumplanten I, deel 5 van Het Handboek voor de Aquariumllefheb- ber. Uitgave Hollandla. Baarn. Dat de samenstellers van het uit vijf tien delen bestaande Handboek twee werken hebben bestemd voor de be schrijving van aquariumplanten. be wijst wel hoe belangrijk de onderwater- flora is. Nog belangrijker is echter, dat de liefhebber de juiste planten leert kie zen. Vis en plant moeten elkaai Kunnen verdragen. Daarvan vinden we in deel 1 zeer vele bijzonderheden. Dr. H. C. D. de Wit paste een nieuwe volgorde toe om de leek wegwijs te maken en de heer A. v. d. Werff nam in dit boek de taak op zich, belangstelling te wekken voor de algen (de wieren), -'elke naar zijn mening door Nederlandse aquari umhouders al te zeer worden verwaar loosd. Prachtige foto's en duidelijke te keningen onderstrepen nog eens extra de aparte bekoring van een welgeko zen onderwater-begroeiing. Protest tegen communistische wetten Uit protest tegen de nieuwe schoolwetgeving hebben verschillende christelijke gezindten In de Indiase staat Kerala hun scholen gesloten. Als de gouvenieur de nieuwe schoolwetten goedkeurt, dan krijgt de staat het recht, op bijzondere scholen leraren te benoemen en de scholen te onteigenen. Er zijn nu tegen de tweeduizend scholen gesloten. Ook de leerlingen hebben geprotesteerd in optochten. De communistische regering heeft een verklaring afgegeven, waarin zij het protest zegt te beschouwen als een politieke campagne. Zij stelt loonsverhogingen voor de onderwijzers en leraren der scholen in het vooruitzicht en tracht hier mede het onderwijzend personeel en de kerkelijke leiding van de scholen t< scheiden Is het nu heus nodig elke dag maar weer eraan te worden herinnerd, dat wij zondige mensen zijn? 't Is zo somber, 20 neerdrukkend. Wij willen liever blijde mensen zijn, die zich geen zorgen maken om het verkeerde, maar die zorgeloos door het leven gaan. Wilt u niet vergeten, dat u en ik alleen maar blij en zonder zorgen kunnen zijn, als wij wétendat wij zondige mensen zijn en dat ook geen moment vergeten Hoe dat kan? Luister naar Johannesdie dit heeft geschreven: „Indien wij onze zonden belijden, Hij (d.i. Christusis getrouw en rechtvaardig, om ons de zonden te vergeven en ons te reinigen van alle ongerechtigheid"Dit is het geheim van het blijde leven, dat dan heus wel vol zorgen kan zijn: weten dat die Ene trouw en rechtvaardig is, dat Hij ons nooit in de steek laat of ons loslaat, maar ons reinigt van al het uuil, dat de zonde in wezen is. Maar denkt u er wel om: Hij vraagt eerst van u belijdenis van uw zonden! Hajer van Beilen en de heer T. Spaan van Leidschendam in het deputaatschap zitting had), deelde mede dat inzond heid de Christian Reformed Ohurch Amerika met aandrang om verbetering en versterking van dit internationaal kerkelijk Gereformeerde samentreffen had gevraagd. Juist nu de Gereformeer de Kerken,evenals de Christian Refor med Church, noch bij de Wereldraad van Kerken noch bij de I.C.C.C. zijn aangesloten, loont het de moeite, van de Gereformeerde oecumenische synode iets te maken. Doop van het geadopteerde kind Van de kerkeraad der Gereformeerde Kerk te Heemstede was een brief bin nengekomen, waarin advies werd ge vraagd „inzake de doop van geadop teerde kinderen, wier ouders gerekend worden buiten de kring van het ge- nadeverbond te staan". De kerkeraad van Heemstede vroeg zich af of, gezien het genadeverbond ons 11 onze levensverbanden, dus met geheel ons zijn omvat, de Heilige Schrift vol doende grond biedt, dit geadopteerde kind van de doop uit te sluiten". De nieuwe adoptiewet verschaft aan een geadopteerd kind immers de positie BELANG VAN VRIJHANDELSZONE eigen kind. De kerkeraad, die zich eerst tot de classis Haarlem wendde, kreeg een afwijzend advies inzake de doop van zulk een kind, met verwijzing naar wat reeds de synode van Dor drecht 1618/19 hierover heeft uitge sproken. Toch meende de kerkeraad, dat de zaak hiermede niet klaar was. Kan men de situatie van vandaag wel ver gelijken met de 17e eeuw? Destijdi kende men de adoptie niet, zodat kin deren die in christelijke gezinnen wer den opgevoed ,,weer aan de heidenen verkocht konden worden". De synode van Assen overwoog dat deze vraag in beginsel van dezelf- als die, op welke de synode '"Vi principieel De de aard JB van Dordrecht 1618/19 bedoeld antwoord heeft gegeven. veranderde wetgeving staat hier feite lijk los van. En aangezien de kerke raad van Heemstede tegen de Dordtse uitspraak zelf geen bezwaar heeft In gebracht, besloot de synode van Assen aan Heemstede mee te delen, dat be doelde uitspraak ook op het vandaag j gestelde geval van toepassing ls. Nadat men het over deze zaak eens geworden was. bracht ds. kruyswijk -De synode meende daarom, dat /an r-de ^^ütat€jn voor ^k®n|er, gezien de vorm waarin deze van de Gereformèerde oecumenische ,„„1, 1 j TT synode. Het betrof hier een nieuw"de- zaak door de kerkeraad van Heem- putaatschap, dat aan belangrijkheid stede aan de orde is gesteld, geen LcumSnh/syntde'\1SS,de de reden bestaat op de vraag verder Prof. dr. D. Nauta (die met ds. G. F.lm te gaan. Rectoraatsoverdrach t Apeldoorn Rede van prof. dr. J. van Gender en In aanwezigheid van curatoren, professoren, lectoren en studenten heeft prof. dr. J. van Genderen gisteren het rectoraat van de theologische school der Chr. Geref. Kerken overgedragen aan prof. J. Hovius. Hij deed dit nadat de president-curator, ds. L. S. den Boer, de bijeenkomst officieel had geopend. Prof. dr. Van Genó'eren hield een rede, waarin hij o.a. opmerkte, dat de kerk de laatste decennia in het middelpunt der theologische belangstelling heeft ge staan. De secularisatie drong tot bezin ning op de plaats van de kerk in de we reld en de oecumenische beweging was een sterke stimulans om na te denken over de eenheid en verdeeldheid van de kerk. De uitdrukking „ware kerk" komt voor in de artikelen 9 en 29 van de Ne derlandse geloofsbelijdenis, maar juist de artikelen, die over de kerk handelen, worden verschillend verklaard. De ware kerk is zichtbaar en kenbaar, aldus spreker. De kenmerken van de ware kerk hebben bij Rome een andere functie dan bij de kerk der Reformatie. Volgens de reformatorische gedachte 75 r Innsbruck had het feestlicht ontstoken en overal glinsterden de kleurige lichten om de duizenden toeristen een nog betere indruk van deze parel van Tirol mee te geven. De avond was zomers, bijna tropisch en na het diner in hotel Neu Tirol waren André en Marian ne toch weer naar de boulevard van de stad, de Maria Theresienstrasse gelopen. Vermoeid streken ze neer op een feestelijk ver licht terras, dat uitzicht bood op het spel van licht in de straat en op het flaneren der honder den mensen, die in deze zomermaanden de ex tra-bevolking van Innsbruck vormden. Ergens op de achtergrond speelde een Tiroler kapel, de doffe tonen van de ringbas drongen tot het terras door en af en toe het boertige ensem- blewerk van de koperblazers. Zoals verliefde mensen bij voorkeur doen, had den ook Marianne en André een plaatsje gezocht aan een tafel, die niet al te fel door de gekleur de lichten in gloed werd gezet. Twee jonge mensen zaten tevreden met eucaar en met de wereld te kijken naar alles wat in de straat passeerde. Ze dronken daarbij een goed glas wijn en nu en dan greep André de hand van het meisje en kneep er in. Ze wist, dat dit in de openbaarheid de plaats innam van een inniger liefkozing. Ze hadden die avond nog niet veel gespro ken. Slechts nu en dan hadden ze het over zich- xelf gehad, maar geen enkele maal was de zaak 'AZaadoeló in "0FW!G!N ter sprake gekomen. Ze hadden, als bij onder linge afspraak, dit onderwerp gemeden en zelfs de naam Gustav Zuckwaller was nog niet ge noemd. Rondom hen waren stemmen, die verschillen de talen spraken. Aan het ene tafeltje zat een gezelschap Engelsen te proberen de eigen landsaard te verloochenen door luidruchtig te doen. Het was echter toch nog een luidruchtig heid met een zekere reserve. Verderop zaten drie Amerikanen breeduit met het air van „dit kleinsteeds gedoe kunnen we wel eens een avond aanzien maar langer niet" en dan zaten er nog wat donkere Italianen druk en beweeg lijk vriendelijkheden uit te wisselen op een toon, alsof zij hooggaande ruzie hadden. ,,De hele wereld is hier wel zo ongeveer aan wezig," zei André Rost, „kijk daar komt ook een familielid van keizer Hirohito." In gezelschap van een rijzige, niet onknappe vrouw met gitzwarte ogen wandelde een in stem mig zwart geklede en uiterst verzorgde Japan ner het terras op. Ze schoven Tussen de stoelen door en namen bezit van een tafeltje, niet ver van André en Marianne. De stemming bij het meisje veranderde. Ze was nerveus en gejaagd, toen ze zei: „André, zie je niet, wat ik zie?" André keek het terras rond. „Die Japanner en die vrouw," zei Marianne. Ze fluisterde geagiteerd. André begreep het niet. „Ja, en?" „André, weet je dat dan niet. Ik heb nu ineens de hele zaak rond. Alles is me duidelijk. Die vrouw, kijk eens goed, herken je haar werke lijk niet? Dat is de waardin van Gasthof Die Kapelle. Ze is weliswaar helemaal in metamor phose. Ze ziet er anders uit, dan toen. Hier is ze een dame, daar was ze de wat boerse uit het Gasthof. Het kan niet anders. Zij Vogelkopje bracht me daar naar toe. Jij hebt haar toch ook gezien André Rost twijfelde nog. „Marianne, weet je het zeker? Dat zou „Inderdaad, André, dat zou betekenen, dat zij een van de hoofdfiguren was. is ineens alle maal zo simpel. Gewoon een eenvoudige optel som. Die Japanner. Begrijp je het nog niet?" André Rost kon de vlinderachtige combinaties van Marianne niet zo vlug a Agen. staat de kerk onder het Woord. Het niet aannemelijk, dat met de ware kerk slechts een bepaala'e kerkgemeenschap wordt bedoeld, aldus prof. Van Gen- Min of meer zuiver De ware kerk ls geen volmaakte kerk, maar er zijn talrijke Schrlftgegevens, waarnaar verwezen kan worden aan te tonen, dat de Geref. leer vl ware kerk in overeenstemming Is met Gods Woord. In het algemeen ls van de latere Geref. theologie te zeggen, dat de tegenstelling tussen ware en valse kerk daarin op de achtergrond raakt. Het onderscheid tussen min°of meer zuivere kerken komt ervoor In de plaats. De Westminster confessie is het belangrijkste document van deze ont wikkeling, zei hij. In het bijzonder werd dan nagegaan, wat Kuyper.en Schilder hebben geleerd over de ware kerk. Er dreigen ni twee zijden gevaren, van relativisme absolutisme. Het eerste maakt niet voldoende ernst met de waarheidsvraag en het tweede bedenkt niet genoeg, dat a'e grenzen van Gods kerk niet samen vallen met die van een kerkverband. Om bepaalde tekenen van verval mag kerk nog niet worden beschouwd als de kerk van de afval. Alle kerken, die waarlijk kerken van Christus zijn, be horen bijeen, zoals in de tijd van de Re formatie en in a'e dagen der Afscheiding diep beseft werd. In dit verband verdie nen zowel het idealisme van Calvijn als het realisme van Bullinger aandacht. Kerk van Christus zijn betekent hoe lan ger hoe meer kerk van Christus worden. Hier is kerkelijke en persoonlijke zelf beproeving nodig, besloot prof. Van Gen- deren. Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk BEROEPEN; te Edam (voor bijzonde re werkzaamhedni. M. J. van Wijck te Zonnemare; te Oosterwolde: J. Bakker te GiessendamNederhardinxveld. BEDANKT: voor Ouwe en Nijhome (toez.), D. H. Scholten te Heerenwaar den. BEROEPBAARSTELLING: Th. A. C van Drunen te Soesterberg. BENOEMD: tot vicaris te Markelo. L. K Bos, vic. te Hardenberg. Geref. Kerken TWEETAL; te Groningen Oost, ds. W van Boeijen- te Eindhoven en dr. H. de Moor te Enschede. Chr. Geref. Kerken BEDANKT: voor Ede, K. G. van Sme den te Utrecht Noord. Geref. Gemeenten TWEETAL: te Aagtekerke, J. B. Bel te Krabbendijke en A. F. Honkoop tf Goes, van wie eerstgenoemde werd be Bant Gemeenten. ANGENOM*" naar Hoogkerk, J (Wordt vervolgd) Tromp, kand. te Groningen. TNE onderhandelingen over de het zich niet langer kunnen veroor- Europese vrijhandelszone vlotten loven, te doen alsof zij geen Euro- nog niet erg. Enkele groepen des- pese mogendheid zijn. kundigen voeren nog besprekingen Anderzijds realiseren zij zich, dat op en andere zullen spoedig weer bij- hun medewerking aan de vorminj eenkomen. Er zit echter geen vaart v'an een vrijhandelsgebied achter en als gevolg daarvan dreigt prijs wordt gesteld, en proberen rij de totstandkoming van een verdrag, hun steun zo duur mogelijk te ver- waarin alle kwesties worden gere- kopen, 0.; geld, telkens weer te worden uit- maken ten gesteld. sector. Deze vertraging heeft drs. E. H. van Slechts der Beugel, de staatssecretaris van beurt 1 buitenlandse zaken, ongetwijfeld houding aanneemt, zal Engeland voor ogen gestaan, toen hij gisteren wellicht tot concessies bereid zijn, te Rotterdam heeft gepleit voor een Frankrijk weet, wat het in het Euro- krachtige aanpak van de problemen, markt-verdrag bereikt heeft en si die met name met Engeland zijn bij zijn streven om dit alles ook gerezen. Hij achtte dit van groot het verdrag inzake de vrijhandels- belang voor Nederland, dat via de zone in de wacht te slepen op krach vrijhandelszone contact kan blijven tig verzet van de andere landen, onderhouden met landen, die niet Vandaar, dat vooral de Fransen, die tot de gemeenschappelijke Euro- op politiek en economisch terrein markt behoren. toch al zoveel te verwerken hebben, De grootste moeilijkheden werden zich thans terughoudend tonen, totdusver veroorzaakt door Enge- Mogelijk zal van het ministersco- land. Dit land is er nog steeds in mité van de Organisatie voor Euro geslaagd, tamelijk losse banden met -pese Economische Samenwerkinj de landen van het Europese conti- (O.E.E.S.), dat de volgende maani nent te onderhouden. Het heeft zich te Parijs bijeenkomt, de zo noodza- nooit in te sterke mate gebonden, kelijke nieuwe impuls uitgaan om dt maar wist toch voldoende invloed te deskundigen aan te sporen. Dezei verwerven om voor zijn eigen be- voelen thans, dat er van bovensl langen te kunnen waken. geen druk wordt uitgeoefend, In zekere zin doet zich thans een- werkt vertragend op hun arbeidt- zelfde situatie voor bij de voorbe- tempo. Er Wordt almaar grondige reiding van de vrijhandelszone. Aan de ene kant trekken de Britten zeer verstandige conclusies uit de wijziging in de internationale gewerkt, hetgeen tot vertraging leidt Slechts wanneer het de verantwoor delijke ministers van de betrokken landen gelukt, de geestdrift wat it houdingen als gevolg van de mis- wekken, zal er ook door de lukte actie van Engeland in de Suez- kingen van de deskundigen eei kanaalzone en beseffen zij, dat zij frisse wind gaan waaien. UIL OP DE TOREN QNZE lezerskring heeft de predi- wij niet, het een der beste boeken kant-auteur G. van Veldhuizen te noemen die wij sinds lang heb- leren waarderen om zijn medewer- ben gelezen. Dit hoek king nu reeds een reeks van ja- besef een overtuigend staal van wal ren aan ons Zondagsblad. En on ze nieuwe lezers hebben geen moei te, die waardering te gaan delen. Ds. Van Veldhuizen is een predi kant-auteur zoals we ons deze gaar- waarlijk christelijke literatuurbeofr fening vermag. Het boek, „De uil op de toren" (uit gave Bosch Kcuning N.V. Baarn), is de geschiedenis van en ne denken. Zyn schrijverstalenten leraar, een wat oudere, eenzamt zijn onmiskenbaar: hij weet een en in zichzelf gekeerde mai goed verhaal op te zetten, logisch echter de moed heeft, zulks en tegelijk met de onvermijdelijke aanleiding van gebeurtenissen dit spanningen en verrassingen; boven- oude herinneringen bij hem oproe- dien schrijft hij een onberispelijke pen, zijn leven onder de loep te ne stijl. men, zijn levensloop te onderzoekei Is dit op zichzelf al van grote waar- en na te gaan, hoe het komt dal de, het wint nog ongemeen aan hij geworden is zoals hij diepte door wat men zou kunnen Hoe zich dit alles heeft voorgedaan noemen zijn psychologisch inzicht vertellen wij niet. Wij willen vol- doch wat we nog liever zouden aan- staan met de indruk weer te gevei duiden als zijn levenswijsheid. Een die dit boek achterlaat: het is de blij- levenswijsheid, gescherpt door zijn vende indruk van een voortreffelijl omgang als predikant met zovele geschreven boek, dat te lezen ee« mensen, doch wezenlijk gevoed Uit oprecht genot is en dat wezenlijl de beste bron, die de Bijbel is. rijker vermag té maken. We hebben natuurlijk onze reden, Ten aanzien van de beoefening vai dit alles zo onbevangen en onverho- christelijke literatuur hebben len neer te schrijven. Die reden is, nog wel eens de neiging te lijdei dat ds. Van Veldhuizen gezorgd aan een soort van minderwaardig heeft voor een nieuwe verrassing: heidscomplex. Gelukkig verschijn! er is van hem een nieuw-boek van er nu en dan een boek dat de pers gekomen. Minder verras- leert, hoe verstandig het is send voor wie het bovenstaande be- zelfbeklag toch niet te overdrijven amen kan is, dat het tegelijk een Zulk een boek is ook deze „Uil of heel goed boek is. Zelfs aarzelen de toren' STUDIE OVER COMMUNISME ^OALS wij in deze tijd leven, zo hebben wij ook de geesten van deze tijd te verstaan en te onder kennen. In de verfijnde der mensheid uit bindingen aan Go! en aan medemenselijk gezag mond uit in bindingen aan de goddeloi' en medemenselijke terreur. Emao waarin zij zich aan ons voordoen, cipatie beloofd, verslaving verwor en niet minder in de grove Een van de meest grove het communisme: dat merkwaardi ge verschijnsel, door de een aan geprezen als de vrijmaking van de toekomstige mensheid en als de weg naar het paradijs op aarde, door de ander verworpen als een door en door te laken systeem. Of men wil of niet, men behoort ven! Wie het universele gebod dt: j u naastenliefde vervangt door dat dfi| tot medemenselijkheid, wie het los snijdt van het universele gebod dt'i Godslicfde, krijgt voor gezag tefj reur thuis en wordt gedwongen ter-, reur als gezag te eerbiedigen". „Als ooit een tijd ons het versctó; tussen medemenselijkheid die in d' mens zelf haar grond 1 de eigen naaste omgeving. Ter ver sterking van de kennis kan wezen lijk bijdragen een boek van prof dr. S. U- Zuidema, dat zojuist van de pers is gekomen: „Communis me in ontbinding" (uitgave N.V Gebr. Zomer en Keunings Uitge versmaatschappij, Wageningen) Uit de kritiek van prof. Zuidema op het sprekende 1 handen leert tasten, is het on: Maar als eveneens ooit een tijd d< roeping heeft dit verschil in pr»i tijk te brengen, dan is het ook tijd". „De kracht van het communism' bestaat zijdelings in de zwakhfü van de niet-communistische ren, die tussen naastenliefde lichten wij enkele demenselijkheid weigeren te onde ,De emancipatie scheiden". Eén nationale kerk op Madagascar Het „eenheidsgesprek", dat op Mada gascar tussen de vertegenwoordigers der protestantse zendingsgroeperingen wordt gevoerd en moet leiden tot de stichting van een zelfstandige nationale kerk, is in een beslissend stadium gekomen. - Een principiële overeenkomst kon reti vorig jaar worden getroffen. Een co® té van vereniging, waarin de bewonBJ van Madagascar zelf een meerderb® van tweederde vormen, zal nagaan ke structuur de nieuwe kerk zal moelc bezitten. Men hoopt in een tijdsbeeld van twee jaar tot een definitieve concfr sie te komen. Van de vijf miljoen bewfr ners van Madagascar zijn er 1.2 n$ joen protestant en een miljoen rooif katholiek.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2