CfiRISTFUJK 2 iP Ontheffing uit het amht Honderden zullen mevrouw Kartini Bezoen horen Zij dient de Indonesische Raad van Kerken Puzzel mee Een woord voor vandaag I Kanttekening Twee nieuwe industriële bedrij f schappen 1 NI -i- t Een nijpend probleem In Centraal Weekblad schrijft ds. J. C. J. Kuiper over een nijpend probleem, waarmee hij bedoelt de moeilijkheid om in grote stadsgemeenten geschikte ouderlingen en diakenen te win den. Het aantal der broeders die ont heffing vragen is ontstellend groot. De fout kan liggen by kerkeraden, die maar kandidaat stellen, zonder iets van de broe der in kwestie te weten: bij de gemeente, die voor de verkie zing geen belangstelling heeft (hebben de ambtsdragers het daar soms_ naar gemaaktDs. Kuiper komt dan tot de motie ven, die drijven tot het onthef fing vragen. Hij rekent blijk baar niet met de mogelijkheid, dat de kerkeraad broeders die hfj kandidaat wenst te stellen éérst polst. Waaruit wij leren, dat deze beleefde gewoonte geen gemeengoed is. Ds. Kuiper schrijft dan o.m.: TK KOM nu tot de motieven voor 1 het vragen van ontheffing. Daar is bij voorbeeld een broeder, die na z'n benoeming meedeelt, dat hij de gaven en de moed mist om in gebed voor te gaan. Hij doet dat m zijn gezin ook niet, hoe zou hij dat kunnen bij gemeenteleden? We kunnen in zo'n geval alleen maar constateren, dat alle voorafgegane huisbezoeken dus kennelijk aan het gebedsleven zijn voorbijge gaan. Wat was dit dan voor een bezoek? Hoe had zo'n broeder daarin al jarenlang kunnen zijn geleid en hoe heeft hij misschien gehoopt, dat een goede ouderling daarover met hem eens had ge sproken? (Ik sluit hier natuurlijk een eventueel tekort aan de kant van de predikant niet uit). Hetzelfde zou kunnen worden ge zegd van het motief „onbekwaam heid" en bijzondere gezinsomstan digheden en avondwerk. Soms móet een kerkeraad voor zulke motieven wijken maar wist men jleze niet? Het zou het de primerende ontheffing-moeten- verlenen kunnen voorkomen. Men kan die „onbekwaamheid" wel proberen weg te redeneren, door de vaak al te makkelijke gehanteerde uitdrukking: „de He- re geeft bij de roeping ook wel de macht en de gaven", maar we zul len toch moeten oppassen, dat we niet even makkelijk iemand, met een crisis van onzekerheden, zijn ambt opdragen. Want men moet wel „tegen een stootje kunnen" bij het ambtelijk wefk, men moet inderdaad over geestelijke gaven kunnen beschik ken om een bezoek op het nodige peil te brengen en te houden, men moet kunnen luisteren (broeders, die zo makkelijk kunnen praten zijn soms helemaal niet goede ambtsdragers!) en op z'n tijd en op de juiste wijze kunnen spreken. Dat zijn zo wat gaven van de Hei lige Geest, die wij bij te bevesti gen broeders aanwezig achten en we delen dat in het oude bevesti gingsformulier dan ook zo-maar aan de gemeente mee! MOGELIJK zijn kerkeraadsver- gaderingen ook een verhinde ring voor sommigen om een ambt te aanvaarden. Ik wil dit motief niet van de tafel schuiven. Wan neer er kerkeraden zijn, die er een zekere eer in stellen tot over twaalf te vergaderen, die dat een soort gewichtigheid vinden, of die zo'n vergadering misbruiken voor gezellig-samenzijn, die onbelang rijke zaken uren zitten te herkau wen. dan kan ik me indenken, dat mensen, met een beetje begrip voor efficiency er stichtelijk voor bedanken. En dan-praat ik nog niet over kerkeraden, die meer ergernis ver wekken dan stichting, doordat de „broeders" elke gelegenheid aan grijpen om eigen superioriteit te demonstreren of een of ander in nerlijk conflict afreageren op een medelid, met wiens opvatting zij het niet eens kunnen zijn. Waar zo iets bekend kan zijn. moet men zich over een aanvrage om ont heffing niet verbazen maar even tueel eerst z'n leven beteren, voor dat men een gekozene van enige ontrouw aan een roeping gaat be schuldigen. HET KAN dus wel duidelijk zijn, dat dat een der oorzaken van verlenen bij de kerkeraad zélf kan liggen. Daarmee wil ik de eventuele schuld aan de kant van gekozenen niet verkleinen. Het lijkt soms of men eerst naar de portemonnee kijkt. Door het ambt te 5 iets i gevends moeten opgeven. Soms geeft de vrouw de doorslag: „Ik voel er niets voor telkens een avond alleen thuis te zitten." ER ZIJN er, die uit gemakzucht zich van een roeping proberen af te maken. Zij willen in de gele genheid blijven hun avondgenoe gens bij te houden. Voorts zien zij tegen moeilijkheden op. En ze ver geten, dat God nu uitgerekend juist hen roept, om de strijd voor Zijn Koninkrijk eens te willen be ginnen, een strijd, die zij zo heer lijk tot nu toe hadden ontlopen. Een strijd, die hen zeker heel wat moeite kosten kan, maar waar door zij zélf gesterkt zullen wor den. Er zijn er ook, die bij een benoeming tot het ambt gecon fronteerd kunnen worden met mis standen, misschien zonden, in het eigen leven of in de verhouding tot de mensen. Die juist bij de ge dachte, dat zij geroepen worden tot een ambt, het daar heel erg moeilijk mee krijgen. Maar dan is uit de weg gaan laf. Want God kan door zo'n roeping juist tot be kering willen dwingen om anderen van hun zondige weg terug te brengen. Het is wel eens voorgekomen, dat iemand zich te voornaam vond voor het ambt. Stel je voor in die of die positie te staan en dan bij een ondergeschikte huisbezoek te moeten doen! Of te moeten praten met van die min- der-ontwikkelde mensen. Is men soms bang, dat bij alle hoge positie eens eigen geestelijke narigheid openbaar zou komen? Df dat men een ondergeschikte eigenlijk niet goed onder ogen kan komen, omdat het in het sociale vlak helemaal niet goed ligt? En onderhand #ijn er van die zoge naamde voornamen die smalen pp een kerkeraad omdat het een col lege van kruideniers en boeren is, (alsof dit minderwaardige men sen zijn!) en zélf geen hand uit steken om de wagen van het ker kelijk leven goed te doen rijden. Bij al deze motieven heb ik in mindere of meerdere mate van schuld gesproken. Waarbij we der halve tot bekering worden geroe pen. Maar dit roepen-tot-bekering zal alleen effect hebben, wanneer we opnieuw worden overweldigd van de hoge betekenis van het ambt, dat niemand minder dan Christus door Zijn apostelen ge wild heeft in Zijn kerk. Hierin on gehoorzaam of niet nauwkeurig zijn is schuld tegenover de Heer Op de Vrouwenzendingsdagen: (Van een onzer verslaggeefsters) ZE HAD een prachtige, diepbruine, gebatikte sarong aan en haar jakje („baadje" zei ze zelf) was wit en bedrukt met roze bloempjes. Haar haar, bijna blauwzwart, lag glad om haar hoofd en in de wrong was een zilveren speld gestoken. Ze was net een exotische, tropische bloem, in die huiskamer in Loosduinen, die on danks de vele Indische voorwerpen en snuisterijen toch zo echt Hol lands was. Ze zat op een bank bij het raam; boven haar, aan de muur, hing een schilderij van een Hollands weidelandschap. Mevrouw Kartini Bezoen. De com missie vrouwenwerk van de Raad voor de Zending der Herv. Kerk had in het contactorgaan van de C.J.V.F. geschreven: .wij zijn dankbaar haar in ons midden te hebben." Me vrouw Bezoen is hier namelijk op uit nodiging van de Raad voor de Zen ding, ze zal ongeveer drie maanden blijven en in die tijd veel spreek beurten vervullen, o.m. op de Vrou wenzending sbij eenkomst in Rotter dam, a.s. woensdag, en op de grote Vrouwenzendingsdag in Krasnapolsky in Amsterdam, op 2 oktober. Een klein, hyperslank vrouwtje een etherisch wezentje maar met een formidabele staat van dienst! In 1949 richtte zij samen met anderen in haar woonplaats Malang een christe lijke huishoudschool op, die in het begin 25 leerlingen telde en nu is uit gegroeid tot een school met 150 leer lingen. Vijf jaar heeft ze die school gediend als directrice (vóór 1949 was ze onderwijzeres aan een gouverne- mentshuishoudschool) terwijl ze intus sen ook nog lessen gaf aan de chris telijke „Sekolah Menengah Pertama", Ontvangen boeken Naar een oplossing van de crisis? Een beschouwing hierover mede in verband met het Euromarktverdrag door mr. W. Wentholt. Uitgave N.V. Buijten «n Schipperheijn Amsterdam. Parijs in de serie Taal en Land. Een reeks praktische taal- en reisgidsen samengesteld door G. J. van der Keu- j ken. Uitgeverij C. de Boer Jr., Am sterdam. Deze vrouw... door A. M. Hoekendijk. Vijfde druk. Uitgave J. N. Voorhoeve 's Gravenhage. Midden-Zwitserland in serie Taal en Land. Een reeks praktische taal- en reisgidsen, samengesteld door G. J. van der Keuken. Uitg. C. de Boer Jr., Am sterdam. OPGAVE PUZZEL No. 25 KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1 Gezet, 5 bloem, 9 dwaas. 10 japon. 11 slede 13 deel van de bijbel, 14 opschrift, 15 raamscherm, 16 binnen, 18 zangnoot, 19 telwoord, 20 tijdperk, 22 godin van de dageraad. Verticaal: 1 Pommade, 2 duw, 3 Russ. door een strandwal afgesloten zeebocht, 4 telwoord, 5 edel metaal, 6 bestaat, 7 klein persoon, 8 vertier van koopwaren, 12 kippenloop, 13 gehooror gaan, 17 voor, 20 bijwoord, 21 slede. OPLOSSING PUZZEL No. 24 Horizontaal: 1 Perplex, 8 morel, 10 c.c. 12 bek, 13 va. 14 habijt, 16 per, 17 apin, 18 kano, 19 lee, 20 konijn, 21 raap, 23 N.N. 24 adem, 26 imiteren. Verticaal: 2 Em, 3 robijn, 4 pret, 5 lek. 6 el, 7 schalmei, 9 Garonne, 11' cape, 13 venijn, 15 bier, 16 pan, 18 ko- 20 kade, 22 aat. 25 me. middelbare school, waarvan het onderwijs te vergelijken is met ons U.L.O. Nu is ze als lerares verbonden aan deze school en heeft 26 lesuren per week (Engels, biologie en bijbei- se geschiedenis)- Pakjes uit Nederland gezinsle- kerken in februari gaat ze naar Thailand om een studiecon ferentie van twaalf Aziatische landen mee te maken in het ka der van de „Christian Home Mo vement" en bij dat alles heeft ze ook nog haar gezin, haar man en drie kinderen: Martini, die Tjitji wordt genoemd, van elf, Tom van tien en Melie van acht. Ze wijst ze met een onwaarschijn lijk slank vingertje aan op de foto: de jongste is de grootste rakker. En weet u wat ze zeiden toen ze hoorden dat ik wegging? „Ha, dan krijgen wij pakjes van mammie uit Nederland!" Er wordt Nederlands gesproken in het gezin van Kartini Bezoen; de kin deren volgen het zg. associatie-onder wijs, waarbij in de eerste drie jaren het Nederlands de voertaal is en de Bahasa Indonesia een „leervak", de laatste drie jaren is dat precies an dersom. „Het is goed dat ze he! Nederlands kennen", is de mening van mevrouw Bezoen, „want als zs vreemde talen moeten leren, is het Nederlands daarbij van veel nut." Zé vertelt over de Raad van Ker ken in Indonesië, waarbij de Oost- javaanse kerk. die zij vertegenwoor digt, is aangesloten. Met het zendings bureau in Oegstgeest bestaat een hechte band; vroeger kwamen er de leidende personen vandaan. Nu de Oostjavaanse kerk zelfstandig is ge worden, treden de zendingsarbeiders, die worden uitgezonden, als adviseurs op, vooral op onderwijs- en medisch Het contact van mevrouw Bezoen met het kerkelijk werk is eigenlijk ontstaan, toen in mei 1956 de Ameri kaanse miss Highbaugh als gast van de Raad van kerken in Indonesië een reeks lezingen en cursussen gaf over het gezinswerk. De manier waarop zij allerlei problemen behandelde over de opvoeding, de verhouding tussen man en vrouw, tussen jongens en meisjes, en richtlijnen gaf om die op de meest effectieve wijze op te lossen, was van zelfsprekend nogal Westers georiën teerd. De Indonesische Raad van Kerken achtte het nodig, dat er een comité opgericht zou worden om deze vragen vanuit het Indonesische stand punt te belichten. Mevrouw Bezoen, die de lezing em en de cursussen van de Amerikaanse gaste begeleid had, werd gevraagd om in dat comité zit ting te nemen. Zo kan het dan gebeuren, dat een klein leraresje, dat nog nooit buiten haar land is geweest, in eens de gewichtigheid leert be seffen van het internationale con tact. Een vliegtuig bracht haar ir een onvoorstelbaar korte tijd uit de warmte van haar land in het gure weer en de regen van ons land. Ze zal hier spreken voor honderden, mannen en vrouwen. Misschien draagt ze iets van de liefde en het jonge enthousiasme dat in haar kerk leeft over in on ze soms zo verkilde harten1 Beroepingswerk NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen te Wijnaldum-Pietersbierum: K. van der Sloot te Boyl (Fr.); te Gies- sen-Nieuwkerk en te Middelharnis: T. Poot te Haaften. Aangenomen naar Maurik (toez.): L. P. Sterk te Rijsoord; naar Nieuw-Loos- drecht: P. C. de Bruijn te Well en Am- merzoden. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Woldend'orp: A. de Korte te Ooltgensplaat; te Oostzaan: kand. D. de Vries te Winschoten; te Drachten (derde predikantsplaats): G. van Door nik te Nijmegen. Tweetal te Groningen-Oost (vak.-F. Vroon): W. van Boeyen te Eindhoven en F. de Moor te Enschede. GEREF. KERKEN (ond. art. 31) GEREF. GEMEENTEN Onder wij sbenoemingen Benoemd tot hoofd van de school met de Bijbel in Grijpskerk: Tj. J. Hukema te Stadskanaal. Benoemd tot onderwijzeres aan de Johan de Graafschool voor chr. b.l.o. te Rotterdam: mejuffrouw A. Maqueulin te Rotterdam; aan de school met de Bijbel te Opperdoes: mejuffrouw Th. C. van Netten te Amsterdam. advertentie „Het is toch zonde" zegt moeder, als de melk overgekookt. Wie er even over nadenkt, vindt, dat het toch wel heel zwaar geladen is voor een zo onbelangi zaak (al is het altijd vervelend, dat overkoken van me1 Maar u kunr het ook anders zien en zeggen, dat het wi op zijn plaats is. Want is zonde niet een begrip, dat aandi dat iets (of iemand!niet aan zijn bestemming beantwoi Al gebruiken wij het woord duizend keer zonder erbij uoj denken. Al is het zoiets als versleten pasmunt gewordei\\ en die wordt op den duur niet meer geaccepteerd, beklemming van het begrip is dan verdwenen en beschouwen de zonde als iets, dat een normale plaats 1 in het leven. Laten wij daarvoor waken en denken aan woord van Johannes: „Indien wij zeggen, dat wij geen zo?» hebben, misleiden wij onszelf en de waarheid is in ons niej Al leven wij voor het oog van anderen nog zo „netjes", 1 misleiden onszelf, als wij denken, dat het op die manier tl in orde komt! GESCHIEDENIS LEERMEESTERES Over de hele wereld vinden meer mensen baat bij KENNIES dan bij «nig ander maagtablet Rennies blusssen brandend maagzuur onmiddellijk. Gewoon laten smelten op de tong en Uw pijnen verdwijnen in korter tijd dan U nodig had om advertentie te lezen. Rayon- en wasmiddelenindustrie (Van onze sociale redacteur) "DINNENKORT is de officiële Installatie te verwachten van de besturen van twee industriële bedrijfschappen, namelijk het bedrijfschap voor de rayonindustrie en dat voor de zeep-, soda-, was- en reinigings- en bleekmiddelenindustrie. Twee industrieën, die beide grote Nederlandse vestigingen kennen met belangrijke internationale vertakkingen. Deze bedrijfschappen zullen resp. het vierde en vijfde publiekrechtelijke orgaan worden in de ihdustriële sector. Op het ogenblik bestaan reeds de bedrijf schappen voor de schoenindustrie, de lederwarenindustrie en de vleeswaren- industrfe. Wij laten hierbij het bedrijfschap voor de edelmetaalnijverheid buiten beschouwing, daar dit zowel ambachtelijk als industrieel is. In het mededelingenblad van de S.E.R. werd dezer dagen het instellingsbesluit van het bedrijfschap voor de zeep-, was middelen- en reinigingsmiddelenindustrie gepubliceerd. Het bedrijfschap zal het tot zijn taak rekenen de volgende onderwerpen te regelen: de lonen en andere arbeidsvoor waarden, de aanstelling en ontslag van personeel, de vakopleiding, omscholing en herscholing en de vaststelling van de ge talsverhouding in de ondernemingen, de leverings- en betalingsvoorwaarden, de administratie van ondernemingen met .-eti Utfaïtitfeek fit! t'ASPRO" Welke moeder kan hel zich veroorloven ziek te zijn? Daarom bij opkomende hoofdpijn, verkoudheid etc., of wanneer U zich niet prettig voelt onmiddellijk 2 'ASPRO's en U blijft fit en op de been. 'ASPRO' helpt direct en i: onschadelijk voor de maag. Oók voor kinderen. (Voor tablet per keei O 74 HOOFDSTUK 22 In de werkkamer van Gustav Zuckwaller was die goede stemming de volgende morgen niet meer aanwezig. De inspecteur had Harold von Emsighofer opnieuw verhoord, maar de gevan gene was zwijgzaam gebleven, en had niet meer verteld, dan hij tot dusver had willen loslaten. Hij had geweigerd te vertellen, waarom hij die ring met de smaragd in de kamer van André Rost had achtergelaten en hij had bot gezwegen, toen Zuckwaller hem op verschillende manieren probeerde uit te horen over een spoor dat tot de arrestatie van de top van de bende zou kunnen leiden. De inspecteur had Von Emsighofer zijn laf heid verweteh, had hem gedreigd, dat zijn zwij gen zijn straf zou verzwaren en had er op ge wezen, hoe het spreken die straf lichter zou kun nen maken. Von Emsighofer had alleen maar smalend gelachen. „Mooie woorden, politieman, mooie woorden van een dorpsveldwachter meer niet. Ik ken dat." Zuckwaller was purper van woede geworden, maar had zich beheerst. Hij had Von Emsighofer terug laten voeren naar de cel. En nu zat hij met diepe denkrim- pels op het voorhoofd en piekerde. De ring met de groene steen lag voor hem op het bureaublad. Hij had het ding gepast, tussen C&aadóeló JAS VAN HOFWEGEN duim en wijsvinger rondgedraaid, aandachtig be keken, het had inspecteur Zuckwaller geen stap verder gebracht. En toch was hij er zeker van, dat juist deze ring het aanknopingspunt vormde voor verdere ontdekkingen, waarschijnlijk voor het afronden van deze hele affaire. Een concurrerende firma van de fabriek bij Keulen had er twee moorden voor laten plegen om alle bijzonderheden te bezitten over een nieuw fototoestel. Welke zaak zou er in deze beschaafde maatschappij toe overgaan twee mensen van het leven te beroven om beslag te leggen op de teke ningen, van een waarschijnlijk sensationele vin ding op cameragebied? Welke bonafide fabrikant zou er toe overgaan aan misdadigers 150.000 Mark te bieden voor de tekeningen van zo'n ca mera? Dat kon toch geen zaak zijn, die te goe der naam en faam bekend stond. Zuckwaller had voor zichzelf een lijstje ge maakt van vooraanstaande camerafabrikanten en hij was tot de slotsom gekomen, dat geen van deze in aanmerking kwam voor een dergelijk misdadig spel. Bovendien vond hij het onbegrijpe lijk, dat de tekeningen eerst over de grens wa ren gebracht. Die handel had toch ook in Duits land kunnen gebeuren? Dat zou eenvoudiger ge weest zijn. Tenzij het hoofdkwartier van de bende hier in Innsbruck was. Dat moest wel zo zijn. Hier moest de transactie plaatsvinden en waar zouden de tekeningen dan heen zijn gegaan? Terug naar Duitsland, waar de meeste goede fototoestellen werden vervaardigd? Het was moeilijk aan te nemen. Waarheen dan wel? Von Emsighofer wist dat, of wellicht was hem dat niet bekend. Misschien had hij alleen maar van Vogelkopje Egenbach het adres gehoord, waar hij de microfoto's kwijt kon. Misschienwaarschijnlijkwellicht. Het was allemaal te vaag naar de zin van Gustav Zuckwaller. Marianne van der Bij en André Rost hadden hun verzoening gevierd met een dag gezamenlijk rondkijken in Innsbruck. Ze hadden gedaan, wat de meeste toeristen doen. Ze hadden eerst de schilderachtige Altstadt bezocht, toen de Hofkir- che en ze hadden precies het prospectus van de Verkehrsverein gevolgd, want daarna was een tochtje gevolgd naar de berg Isel. Ze hadden er genoten van het majestueuze uitzicht op de stad en op de bergi betrekking tot het toezicht op het n leven van de verordeningen en de regi tratie van de ondernemingen. Daar er thans echter nog geen collec tieve arbeidsovereenkomst voor de gehele zeep-, wasmiddelen- en reinigingsmidde lenindustrie bestaat, is besloten dat het bedrijfschap uiterlijk eerst een uniforme regeling voor de lonen zal vaststellen. Twaalf organisaties De aanvrage tot instelling van het be drijfschap is uitgegaan van drie werk geversorganisaties en negen werknemers organisaties. De werkgeversorganisaties zijn de Nederlandse Vereniging van Zeep fabrikanten met 48 leden en 82 van de betrokken produktie. de Nederlandse Ver eniging van Bleek middelenfabrikanten met 39 ondernemers en 74 van de bleek - middelenproduktie en de Nederlandse Vereniging van Sodafabrikanten, die 12 leden telt en 95 van de sodaproduktie vertegenwoordigt. Alle ondernemingen tellen in totaal 4300 werknemers, waarvan er 1250 zijn georganiseerd. De grootste werknemers organisaties zijn: de Christelijke Bedrijfs groepen Centrale met 244 leden, de Alge mene Bedrijfsgroepen Centrale, die 446 leden telt en de Ned. Kath. Bond van werknemers in industriële bedrijven St. Willibrordus met 412 leden. Een tweede christelijke werknemersorganisatie, medewerking'heeft 1J A' Tot hen, die van de gelegenheid ge bruik hebben gemaakt zich met op- kingen tot de Sociaal Economische Raad te richten naar aanleiding van de aanvrage tot instelling van bedoeld be drijfschap, behoorde ook de Raad van Verenigingen van Hoger Personeel. Het hoger personeel meende namelijk recht te hebben op een zetel In het bedrijf schap. Wellicht dat bij de vaststelling van het advies van de S.E.R. aan de regering inzake zetelverdeling deze De gang van zaken is nu, dat eerst de S.E.R. nog advies uitbrengt, waarna dan het Koninklijk Besluit inzake art. 73 lid 4 van de wet op de Bedrijfs organisatie kan worden afgekondigd. De organisaties wijzen vervolgens de leden voor het bestuur, de voorzitter en secretaris worden benoemd en het bedrijfschap kan gaan draaien. De ver wachting is, dat het bedrijfschap voor de zeep-, wasmiddelen en reinigings middelenindustrie begin 1958 officieel zal starten. j ji - jj Aan het oprichting zijnde indus- de Nordkette en s middags triële bedrijfschap voor de rayonindus- de beroemde Hofgarten gegaantrie zullen wij nog nader aandacht be- om ook dat niet te missen, (wordt vervolgd) steden. jVTIEMAND minder dan Karl Marx soort eerzucht, dat alleen wortel jliji geen Rus is de felste bestrij- schieten in de ziel van een onó der geweest van het Russische im- drukt volk en dat alleen gevoed j,( perialisme. In artikelen in Ameri- worden door de ellende vi kaanse en Engelse kranten in de pe- heel land, begint zich nu riode tussen 1850 en 1860 heeft hij in de harten der Russische meiuj van Londen uit vernietigende kri- Deze wezenlijk agressieve natie tiek uitgeoefend op de Russische po- in een toestand van zo'n degradeif litiek van die tijd. In de New York de onderworpenheid, dat het Tribune van 12 april 1853 vroeg hij schijnt, alsof het van tevoren in el zich af: „Kan de enorm uitgebreide land boete wil doen voor de tyij macht van Rusland worden beteu- nie, welke zij van plan zijn, overt' geld, nu dit land op weg is een we- dere mensen in het buitenland reldmacht te worden? Zelfs als het te oefenen. De roem en de buit, dat zou willen, zou het zich niet deze natie naar uitziet, wenden Ij meer kunnen matigen." Desondanks gedachten af van de schande, i geloofde hij, dat na de overwinning aan zij is onderworpen. En in van de Russische revolutionairen al- hoop, zichzelf schoon te wassen les anders zou worden en dat er zijn schuld voor het goddeloos pr dan een einde zou komen aan het geven van zijn publieke en per»! machtsstreven van het imperialisti- lijke vrijheid, vult deze knieli sche Rusland. slaaf zijn dromen met de visie Marx heeft zich evenwel voorna- een wereldoverheersing." melijk beziggehouden met de vraag, hoe een revolutie gemaakt kon wor- Hier tegenover plaatsen we eenj den. Hij besteedde weinig aandacht spraak van het Zesde wereldconj aan het feit, wat er zou gebeuren, van de Komintern, gehouden in IJ als die revolutie zou slagen. In de „Als land van de dictatuur van miljoenen bladzijden, die Marx ge- proletariaat en van de socialists durende zijn leven heeft geschreven, opbouw onder de banier van gebruikte hij betrekkelijk weinig de Marxisme zal de Sowjetunie om uitdrukking „dictatuur van het pro- mijdelijk de basis van de wereld letariaat". De Russische revolutionai- weging van alle onderdrukte klas ren hebben deze uitdrukking overge- het centrum van de internatioi nomen voor him ideologische propa- revolutie en de grootste factor in ganda. wereldgeschiedenis worden." De basis van het zogenaamde Marxis- in „Karl Marx und der russls tische communisme is dan ook van Imperialismus" heeft de Duits-A puur Russische makelij. Het werd rikaanse historicus Edgar Alex door Lenin en Stalin ontwikkeld op der van de achtergehouden gesch het fundament van de eeuwenoude ten van Marx gebruik gemaakt i Tsaristische tradities van despotische duidelijk te maken, met welk macht en absolute controle. Het he- beslistheid Marx destijds het Rus dendaagse communisme is volkomen sche imperialisme bestreed. gelijk aan het imperialistische stre- De geschiedenis is nog steeds j ,rl ven van Groot-Rusland, zoals ook goede leermeesteres. Elke polity Marx het heeft gekend. voltrekt zich nu eenmaal tegen n) Bijzonder treffend schreef de Franse achtergrond van de historische cfcn: criticus De Custine in een boek, dat wikkeling. Het is goed, dit niet >j< in 1839 werd uitgegeven: „Een ge- vergeten bij het beoordelen van >c! weldige ongeordende eerzucht, het Russische buitenlands^ politiek. t NOG MEER WATER IN DE WIJN UET kabinet van de Franse premier gadering i Bourgès Maunoury verkeert nog van reces steeds in een zeer moeilijke positie, vankelijk hetgeen nog niet wil zeggen, dat zijn daag maakt de Nationale vergaf ring een begin met de behandel^ van de Kaderwet en Bourgès 1 noury mag blij zijn, als hij een r val aanstaande is. Dank „rondetafelconferentie" met partij en fractieleiders (uitgezonderd com munisten en poujadisten) heeft het derheid voor de wet heeft gekr. kabinet zich verzekerd van voldoende voordat op 2 oktober de gewone steun voor de zgn. Kaderwet Algerije. Van de oorspronkelijke in houd van deze wet overgebleven. Om een mislukking van de ronde- ting van het parlement begint. Mocht dit laatsrte niet het geff echter weinig zijn, dan zal de Vergadering etL stemmen over de moties van afkj_. ring, die enige tijd geleden al teji tafelconferentie te voorkomen heeft Bourgès' kabinet zijn ingediend I protest tegen zijn landbouwpolitil rige wil ten kolj De b( tegenstanders van de verwaten Kaderwet voor Algerije van deze fc) de vertegenwoordigende legenheid gebruik zullen maken Cr Algerije geschrapt. Wel het kabinet van Bourgès MaunofJ Bourgès Maunoury veel water de Algerijnse wijn gedaan, waardoor Ook hier heeft Bourgès vorige de wet die toch al geen goede water in de wijn gedaan, beurt had gemaakt bij de Algerijnse van de versoberingspolitie nationalisten. op de belangrijkste ren zijn echter nog lang niet tevj punten ernstig is verzwakt. Zo den en het ziet er naar uit, dat I is de overdracht van bepaalde be voegdheden door het Franse parle ment *a: organen aanvaardden de partij- en fractie- ten val te brengen, voorzitters de toekomstige instelling Of het zo ver zal komen, dienen van federatieve organen, maar de af te wachten. De soep wordt ook| vorming, de functie en de bevoegd- Frankrijk nooit zo heet gegeten heden daarvan worden in het midden zij wordt opgediend. Bourgès h( gelaten, of liever: op de lange baan nog een week gelegenheid, In het geschoven. lement een meerderheid voor Premier Bourgès Maunoury kon niet plannen te vinden. Pas daarna beh<# anders, dan zich bij de feiten neer- hij zich zorgen te maken over leggen. Om de kaderwet aangenomen problemen, die zich na 2 oktol te krijgen, voordat de Algemene Ver- voordoen. Want problemen t gadering van de Verenigde Naties zich voordoen en in Frankrijk de debatten over de Algerijnse kwes tie opent, heeft hij de Nationale ver- DE MAAT IS VOL aak nog i i de orde zal komen. 4 de reding en overtuiging wie andfe Amerikaanse staat Arkansas dachten tot inzicht en verstand I zijn opnieuw diep beschamend. Men brengen. De gebeurtenissen vraagt zich weer af, hoe dit toch gisteren hebben bewezen, dat z§! mogelijk is. Na het optreden van hoop vergeefs is geweest; men fc. Hitier tegen de Joden en na deze niet voor rede vatbaar gebleken, gebeurtenissen daar in Arkansas Nu is het genoeg geweest. Er stat~ hebben wij tot onze ontsteltenis te wezenlijke belangen op het sp} ontdekt, dat het mogelijk is. Dat dan dat men deze nog langer dol mensen zo tegen mensen tekeer extremistische elementen kan latj kunnen gaan. belagen. Die belangen zijn: eerbij voor de medemens en handhavil van het gezag. Het volk van Amerika zal gaf begrijpen, dat nu in het gedij Duidelijk is bij een man als Eisen hower de maat vol. Stellig heeft hij de man van diepe en vrome levens overtuiging, van stonde aan gegruwd verschillende Rotterdam instellingen voor hoger en voortgei Dr. H. M. Matter, predikant bij de I onderwijs, zal dit werk neerleggen. Hi gereformeerde kerk van Kralingsche- is de bedoeling, dat een studentenpred veer, die voorrekening van de gezamen- kant „in volledige betrekking" wort lijke kerken in de classis Rotterdam, beroepen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2