Ds. Meuzelaar: Wel afscheid maar geen afsluiting Wika M. A. de Vlieger begon haar werk Haringvisserij op Oostbank is wisselvallig maar wel goed Ds. Pettinga verbonden aan Herv. Gemeente IEITTE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 23 SEPTEMBER 19S7 iaj Van Noordwijk-Binnen naar Amsterdam Xod geeft de wasdom en doet de oogst rijpen II I. de o; rdi raè gnee N DE GEHEEL BEZETTE grote kerk aan de Voorstraat heeft ds. J. J. Meuzelaar gisteravond afscheid genomen van de Hervormde Gemeente i Noordwijk Binnen. Onder de aanwezigen bevonden zich de burge- leester, mr. G. F.- W. van Berckel en zijn echtgenote, benevens de beide wethouders, de heren J. van Leèuwen en G. Vogelaar. Voorts waren af- evaardigden uit, verscheidene gemeenten uit de ring aanwezig, alsook i deputatie van de Gereformeerde Kerk te Noordwijk Binnen. Op ver- -gedeiloek van de scheidende predikant werden geen toespraken gehouden, «imdat'de kerkdienst hem daartoe niet de juiste plaats leek. De tekst van ds. Meuzelaar was He- sreën 6 ve^s 7: Wartt de grond die den ïebh ,gen welke er telkens op valt, Indringt 5 voortbrengt, geschikt voor hen, hij ook bewerkt wordt. en diepten die het Evangelie ons biedt. Dit moeten wy ons evenwel niet eigen maken om principieel voor de dag te kunnen komen, maar om te leren, hoe we leven moeten, om de praktyk het geloof te beleven. Gezegend fleuzelaar, en vanavond is dit de laat- maal. Wij komen er dus niet mee wegens dit afscheid. Fragment jaarï Afscheid nemen behoort bij het leven, is eigenlijk niets bijzonders. Daar- gaan we vanavond gewoon door waar gebleven. Ons werk blijft imelijk steeds een torso, een beeld niet af .is, een f ragment. Persoonlijk ik. dit echter altijd als een zegen zei ds. Meuzelaar, want de Is? boodschap is zo ongelooflijk jk, dat een leven niet genoeg is om te brengen Wy, gemeente van de twintigste eeuw, niet beter dan de Hebreën, aan wie brief is gericht. Zy waren wat de chryver noemt „traag in het horen" en maken het ons eveneens graag zo eraakkeiyk mogelijk. Evenmin als toen, ook wy echt niet by het a.b.c. lijven staan, maar we moeten oog kry- de verrassende vergezichten De bollenhandel „Meer vraag aan slot ;r„j van exportseizoen prof Het kan raar lopen in de bollenwereld. nken kadat het geluid dat men over de han- moest laten horen, nu al weken aan hij|én stuk in mineur was gestemd, is de •lust de afgelopen week toegenomen draaide procentsgewijze beduidend dcre filmer door dan de laatste weken het •al is geweest. Sterker: er werden nog ferschillende partijen bollen, die enige geleden waren doorgedraaid en dus in opslag" stonden, door de exporteurs [èhaaM. rote vraag heeft ongetwijfeld ik de export naar Frankryk de hand. e uitvoer naar het land van Marianne eigeniyk pas een goede week op gang l als men het verloop nagaat, dan mag men concluderen, dat de exporteurs op Frankryk maar héél weinig voorgekocht hadden. Daar zyn de omstandigheden r geweest. Men weet met dit land héél gauw waar men aan tc SS 1.49 Biet In hei totale beeld is uiteraard niet reranderd. Bij de enkele vroege tulpen lieven Brilliant Star, Couleur Cardinal, Ibis, Generaai Joffre, Mon Trésor en Pink Beauty duur om niet te zeggen: zéér duur De dikke bollen van de dubbele vroege tulpen zijn na een hoopvol begin op uiterst laag niveau gekomen en de afgelopen week ook niet af. Bij de narcissen is het vooral de toch al vrij oude gele trompet Golden Harvest, die gretig aiftrek vond. Mooie „enen" brachten grif boven de 20 per 100 op. Voor het plantgoed der tulpen kwam ook meer belangstelling. Blijvend by het beeld van de akker uit de tekst, zei ds. Meuzelaar, dat de gemeente te Noordwijk Binnen door God rijk gezegend is, ook gedurende zijn bijna tienjarig verblijf daar. De grote Zaaier heeft ook hier zijn zaad gestrooid, het laten regenen en alles aan Zijn ak ker gedaan. Wij zyn dus, zoals. Marsman het uit drukte, van onsohuld beroofd, we i meer bij het a.b.c. Als we dat den vergeten, wordt Christus opnieuw gekruisigd, want God wil vruchten zien. Als het met. Zyn akker misgaat, is dit niet naar Zijn wil en bedoeling. Daarom moeten zy dienstknechten de akker trouw bewerken. Als zij dit doen is er geen reden daarover drukte maken; zij kun nen het zaad immers niet laten groeien. Geloof Anderzijds is het geen liefhebberijtje, want het gaat om de oogst. Wie deze ge lukken, dan zal er in 't geloof dienen wórden gewerkt. Daarom is er vanavond wèl een afscheid, maar geen afsluiting. Een ander is het die zaait en een ander die maait; God geeft de wasdom en doet de oogst rijpen tot de voleindiging. Hij geeft alles, zelfs Zijn eigen zoon om Zijn akker vrucht te doen dragen. God geve, dat ons aller akker vrucht :al dragen. Laten wy met Augustinus fggen: Geef Heer wat Gij vraagt en vraag dan maar wat Gij wilt! Laten wij het echter vooral niet te gewichtig maken, aldus de schel dende predikant, en laten we be denken, dat de akker de wereld is. Noordwijk Binnen en Amsterdam zijn beide maar een stukje van de akker, de wereld. Het gaat ten slotte om Hem in Wiens naam de akker wordt bewerkt. Voor ons is daar de opwekking uit Gezang 286: Vraagt dan in uw zomerdagen of uw akker vrucht ging dragen en reeds wit om te oogsten zij. Ds Meuzelaar deelde nog mee, dat be richt was ontvangen van ds. J. van Dok te Ens, dat hij het beroep naar Noord wijk Binnen heeft aangenomen. Met no vember hoopt de nieuwe predikant zijn intrede te doen. Na de dienst was er in het koor de kerk gelegenheid van het scheidende predikantsgezin afsoheid te nemen. Ds. Van Dok komt naar N oord wij k-Binnen Zoals reeds op een andere plaats- ver meld, heeft ds.' J. van Dok te Ens het beroep van de Herv. Gemeente te Noord wijk Binnen aangenomen. Ds Van Dok is geboren in 1920 te Haar lem. Hij studeerde in Leiden, was hulp prediker te Haarlem, en vervolgens pre dikant te Gieterveen. Sedert acht jaren is hij verbonden aan de Gemeente t Ens (N.O.P.). Agenda raadsvergadering De gemeenteraad die donderdagavond vergadert, heeft de volgende agenda af te handelen: Toekenning van weesgelden; uitbrei ding machtiging tot uitvaardiging var verkeers voorschriften; instelling var een koopavond; uitbreiding van tie gas- berging; gemeenschappelijke regeling voor de brandweer; medewerking vooi uitbreiding van de chr. ULO-school; idem voor verbetering van de r.k. kleu terschool te Noordwijk aan Zee; kre diet voor doorlichting bevolking op tb. c.; aanbieding van de rekeningen 1956 en benoeming commissie vooi derzoek; verzoek om verhoging va algemene uitkering uit het gemeente- Door weer en wind gemeerd Zaterdag kwart voor één kon eindelijk dit plaatje worden geschoten; na enkele dagen vergeefse strijd tegen water en wind wist men de nieuwe zandzuiger, die voor de zandwinning zal worden gebruikt, in de Nieuwe Watering te Katwijk te meren. Reeds donderdag had men een poging gewaagd, maar deze was op een mislukking uit gelopen. Ook zaterdagmorgen had men nog veel last van hoge zeeën en verraderlijke winden, maar kort na het middaguur kwam men letterlijk op dreef en wist men de zuiger op de plaats van bestemming vast te leggen. Foto D. Kruyt Nieuwe film van Blindenbond De Nederlandse Blindenbond heeft za terdag in Den Haag de nieuwe propa- J|f gandafiim „De Stoute Schoenen" in pre- IJl :mière gebracht Het is een film, die wil laten zien hoe blinden ondanks hun licha melijke handicap waardevolle krachten in de maatschappij kunnen zijn. Hoewel de rolprent geluidloos is, Is J regisseur Piet van der Ham er goed in geslaagd zonder commentaar een in dringend geheel te maken. Het scenario is van ds. Jan Wit Waals predikant te Nijmegen. De voorzitter van de blindenbond, de heer F. G. Tingen, opende de bijeenkomst nnendi met een toespraak, waarin hij de mede- werkers dank zegde voor hun werk en op URENde noodzakelijkheid van de nieuwe film Leideij wees. Hervormde Gemeente Oegstgeest Het gaat er maar om, of wij „levende stenenwillen zijn DE GROEI VAN HET HERVORMDE JEUGDWERK in Oegstgeest heel zulke afmetingen aangenomen, dat het de vrijwillige krachten boven het hoofd begon te groeien. Maar de financiële actie in het begin van het jaa op initiatief van de jeugd, heeft een zo groot bedrag opgebracht, dat een gesalarieerd jeugdwerkleidster kon worden aangesteld. Gister morgen waren velen in de Pauluskerk bijeen om de bevestiging van me juffrouw Wika M. A. de Vlieger tot evangeliste-jeugdwerkleidster bij te wonen. In deze dienst werd ook het winterwerk geopend. Ds. B. C. Visser, voorganger in deze bijzondere dienst, had Nehemla 2 18 en i en Lucas 9 62 tot tekst gekozen. Naar aanleiding van het voorgelezen Schriftgedeelte uit Nehemla 2 wees de predikant er op, dat er in onze Kerk net als in de tijd van Nehemla twee soor- mènsen zijn: de harde werkers en lensen die, ondanks hun belofte om te helpen aan het werk van de Ge meente, vol kritiek met de handen in de zak staan toe te kijken. Het werk, dat gedaan wordt is groot en uitgebreid en wij werken langs de muur verspreid, staat er in Nehemla. Deze woorden wa ren ds. Visser uit het hart gegrepen. Ook wij bouwen aan een groot werk. Het gaat echter niet om het bouwen van een Jeruzalem of om opbouw van het ver enigingsleven. maar om het koninkrijk Gods. Deze weg is geen glorietocht, maar de weg naar het kruis. Bij ons enthou siasme moeten we allereerst denken aan hetgeen Christus voor ons deed. De over winning heeft Jezu6 Christus al bevoch ten. Onze taak is, Hem te volgen en Gods Koninkrijk te verwachten. Terwijl wij dit verwachten, hebben wij ieder een taak. Het gaat er nu om of wy ons als levende stenen willen laten inmetselen in Gods thuis. Al het werk gaat nu weer beginnen. Laten wy samen met krach tige hand en grote ernst proberen door ons werk Gods Naam groot te maken. Arbeidsveld Na de prediking had de bevestiging mej. wika De Vlieger tot evangeliste- jeugdwerkleidster plaats. Voor de bedie ning sprak ds. Visser enkele persoonlijke woorden tot haar. De Gemeente Oegst geest prijst zich gelukkig om u in haar midden te mogen ontvangen. Aan deze dag is heel wat werk voorafgegaan, zej hij. De financiële actie, een taak. die de hele Gemeente verstond, heeft dit mo gelijk gemaakt. Dit is een ogenblik. •aarvoor gebeden en gewerkt is. Er ligt een arbeidsveld met vele mo gelijkheden en moeilijkheden voor i open. Dat de God des Hemels uw werk zal doen gelukken. Net als Nehemia trok u deze week door de Gemeente. U zuH onder de indruk gekomen zijn van de omvangrijkheid van dit werk. Echter, er staat een groep mensen om u heen, die u met gebed, raad en daad zuilen by- staan. Wij hopen, dat u deze arbeid vele jaren in onze Gemeente zult mogen doen en dat wij de vruchten mogen zien van dit werk. Na afloop van de dienst maakten ve len van de gelegenheid gebruik om in de zendingshogeschool de wika de hand te drukken. Wika De Vlieger sprak hier nog een enkel woord. Zy hoopte, dat men niet alleen financieel, maar ook persoon- VISSERIJGOLF HET VLOT WEL met de haringvisserij. De dagvangsten, die zateri morgen werden gemeld, liepen van 200 tot 600 manden per schip op de Oostbank. Wel wisselvallige resultaten, maar in elk geval vangsten die „haring sneden", om een variant op een bekende uitdrukking te gebruiken. De loggers, die zich met de maatjes bezighielden, gaven dagvangsten door van 50 tot 300 kantjes per schip. Op het Zand vingen de verse-visloggers gemiddeld 60 tot 80 manden hoops en 20 tot 25 stijve kabeljauwen per etmaal. De loggers en kotters in de buurt van de kust en andere tong- oorden gaven etmaalvangsten door van 60 tot 80 kilo tongen en 15 tot 20 manden schol. 50 kilo. Grote schelvis noteerde 36 tot 32, grootmiddel 35 tot 30, kleinmid- del 26 tot 20, pennen 28 tot 20, braad 24 tot 17 en radio 14 tot 10 per kist van 50 kilo. De wijting werd ge kocht voor 21 tot 15 per kist va Hogere huren De zaterdagmarkt werd druk bezocht. De Herman IJM 2 moest zelfs 1050 ki9ten haring, 50 kisten diversen, 40 stijve kabel jauwen en 150 kantjes haring voor de tweede beurt lossen. Er waren In totaal, de Herman niet meegerekend. 46 vaartui gen, die voor 8435 kisten verse vis, 180 stijve kabeljauwen en 25.000 kilo tongen zorgden. Deze 8435 kisten konden onder verdeeld worden in 850 kisten schelvis. 40 wijting, 85 gul en kabeljauw, 3000 kis ten haring, 2600 makreel en 170 diversen. De Klaas Wijkeer IJM 85 met „Ome Ger- rit Visser" als schipper aan .het roer (tus sen twee haakjes een prachtige oome back voor deze reeds tamelijk oude, maar altijd- zeer bekwame vieserman) zorgde 1150 makreel, 50 schelvis. 20 haring lijk achter haar wil staan. Met de jon geren wil zij zo snel mogelijk kennis ma- om tot zo'n goede sfeer te komen, ook buitenstaanders er bij willen komen. Ten slotte nodigde de wika een leder, die opbouwende kritiek heeft, uit, daar- ee bij haar te komen. Verkiezing ambtsdragers Gisteren is in de Geref Kerk tot ouder ling gekozen de heer L. Bouma er diaken de heer W. Verhagen. en 15 stijve kabeljauwen; de Polderman IJM 20 was er met 1100 kisten makreel, vergadering 200 hairing. 60 schelvis, 20 diversen, 20 gul maatregel en kabeljauw en 20 stijve kabeljauwen; de Abraham VL 77 kwam binnen met 1700 kisten haring en 50 kisten diversen; d'e Burgemeester Heusdens VL 27 met 850 kisten haring, 20 diversen, 110 6tijve ka- bedjauwen en 450 kantjes haring; de Maria Theresia KW 99 zorgde voor 420 kisten haring, 80 diversen, 30 stijve kabeljauwen en 485 kantjes haring. De IJM 221 ver scheen met 130 kisten schelvis, 20 kisten gul en kabeljauw, 250 kisten makreel, 40 stijve kabeljauwen en de KW 52 kisten schelvis en 40 kisten gul en kabel jauw. De logger- en kottervloot kwam aan de markt met 1200 kisten schol en 25.000 kilo tongen. Voor vandaag Voor de maamdagmafkt ds gedurende het weekeinde een zeer grote vloot te IJmuiden binnengelopen, die uit 74 vis sersvaartuigen bestaat. Daarbti zijn al vier vaartuigen, die een aanvoer van 5000 kis ten haring en makreel voor hun rekening nemen, namelijk de Amsterdam IJM 28 met 1830 kisten makreel en haring. SCH 153 met 1000 kisten, SCH 135 met 1000 kis ten en de Claesje RO 53 met 1165 kisten haring. Het is dus vandaag weer alle hens aan dek in IJmuiden. waarbij reeds met aan zekerheid grenzende waarschijnlijk heid kan worden voorspeld, dat niet allo schepen voor een losbeurt in aanmerking zullen komen, zodat er ook nog een hapje voor dinsdag zal overblijven. De pryzen De exporteure namen zaterdag de kabel jauw uit de markt voor een prijs ƒ110 tot ƒ122 per regel. De regels kleine kabeljauw deden 74 export en de grote kisten 154 tot 124 per 125 kilo. Grote zwarte koolvis noteer de 81 tot 73 per 125 kilo. Kleine zwarte koolvis deed 25 tot 15 per kist kilo. Grote gul deed 46 bot 40, middel soort 36 tot 30 en kleine gul 22 12,20 per kist van 50 kilo. Grote schol 75 tot 62, grootmiddel 64 tot 62. kleinmiddel 60, schol I 60 bot 50. schol II 40 tot 32 en schol III 18 15 per kist van 50 kilo. Makreel 15 1 11 en haring 17 tot 11 per kist Ook de huren van pakhuizen en kan toren in IJmuiden gaan omhoog. De Ne derlandse Zee visgiroothan-del-vereniging hééft haar leden op de hoogte gesteld het feit, dat alle huren van pakhuizen kantoren in IJmuidens vishallen met m; liefst 44,9 percént zullen Worden 'v> hoogdOp 24 september zullen de leden van de vereniging tijdens de jaar- n de NZH eens over deze het SVHB gaan praten. Ondermaatse De TX 11 heeft een party ondermaatse slip® (kleine tong) aangevoerd. Dat komt 1 meer voor. Maar de controle-ambta ren ontdekten dit feit De partij onder matse vis, totaal 84 kilo, werd daarna beslag genomen. Men begaat namelijk i overtreding als men ondermaatse vil aanvoert. Dag garnaal Het is niets gedaan met het garnalen- vissen nu Frankrijk de deur heeft geslo ten. De garnalen vissers doen dan ook kalm aan, want Frankrijk neemt altijd nogal veel van deze kleine vertegenwoor diger van de uitgebreide familie kreeft af. De aanvoer van vrijdag bestond uit slechts 200 kilo voor het binnenland. Voor deze aanvoer werd gemiddeld 0,f per kilo betaald. Niemvs van en voor Voorschoten Raad komt bijeen De gemeenteraad van Voorschoten komt vrij dagavond in openbare vergadering byeen. De agenda telt 18 punten; onder meer behelst deze voorstellen voor een krediet voor het comité tot opsporing van tuberculose; de benoeming van een on derwijzeres aan de Parkschool; voorzie ningen aan een vloer van de Christelijke school voor uitgebreid lager onderwys; aanvullende voorschotten op de vergoe dingen voor de kleuterscholen; aankoop van grond en water: meubilair Parkschool; nieuwe huurprijzen gemeentewoningen; restauratie inrljhek van het kindertehuis Nieuw- Voordorp. Verder: aanbieding van de be groting over 1958; aanvraag vj hoging van het basisbedrag van de uit kering uit het gemeentefonds en de wij ziging van de onderhandse opdracht voor de gedeeltelijke bouw van één der kleed gelegenheden op het sportterrelncomplex. Motorryder slipte Gistermiddag kwam onze plaatsgenoot C. G. op de hoek Papelaan—Veurseweg plotseling afremmen voor de personenauto van mej. R. W. uit Rotterdam, die uit de richting Leidschendam gekomen de Pape laan wilde Indraaien, met zijn mot< slippen. De heer G- viel en liep wondingen op. Twee zwaar gewonden bij autobotsing Gisteravond vond op de Leidseweg bij Beresteijn een botsing plaats tussen eer melkauto, komende uit het dorp, en eer personenwagen, bestuurd door D. J. W uit Den Haag. De personenauto werd to taal vernield en de beide inzittenden, do bestuurder en. diens echtgenote, werden zwa&'r gewond en naar een ziekenhuis Leiden overgebracht. De toedracht v het ongeluk i6 onbekend, omdat beiden nog niet konden worden verhoord. S/eer in 't gezin De „Nieuwe Leidsche" er in ZOETERWOGDE Dè. J. Hengeveld overleden In de ouderdom van 72 jaar is in Gro ningen ds. J. Hengeveld overleden, die 1910 tot 1921 predikant van de Her vormde Gemeente in Zoeterwoude was Ds. Hengeveld is in stilte begraven. LEIDERDORP Spreekbeurt Woensdagavond om half acht spreekt ds. E. du Marchde van Voorthuysen in het gebouw aan de Lindelaan. Jaarvergadering Arjos Vrijdagavond om acht uur wordt in de zaal achter de Gereformeerde kerk de jaarvergadering van Arjos gehouden. larbij het Vreugde in Lisse Zondag was het voor de Hervormde Gemeente van Lisse een feestdag, toen zij in ds. G. Pettinga, gekomen van Huizum (Leeuwarden-Zuid), haar nieuwe herder en leraar mocht begroeten. In de morgendienst werd ds. Pettinga bevestigd door zijn collega uit Huizum, ds. G. van der Bogerd, die hem tot zijn dienstwerk te Lisse inleidde met een prediking over de tekst Rom 10 15: „Hoe zal men prediken zonder gezonden te zijn? Gelijk geschreven staat: Hoe lieflijk zijn de voeten van hen, die een goede bood schap brengen". De prediker wees op de betekenis van ie weten dat men gezonden is. was, Mozes had bezwaren omdat hij slecht ter tale was en Jona weigerde geheel! Niet allen staan direct klaar en zeggen: leg Uw woord in mijn mond. Wee de prediker, die niet meer kent de huiver van het Woord te mogen bedienenl Is het in deze tijd nog wel mogeiyk: de prediking van het Woord? Wat werkt deze prediking uit? Misschien werpt men tegen: de eerste christen-Gemeente dan, het zendingswerk, waarin van kennelijke zegen gesproken mag worden? Tegen allen die zo spreken klinkt Gods antwoord: zie het teken van het takje aan de amandelboom, nog beter aangeduid als de „waakboom". De taak van de wach ter is om te waken, wakker te zijn als de dood schijnt te heersen. Als alles dood is in de natuur, dan bloeit de amandel boom als een waker over de natuur. Als alles dood ds en dor, zegt God: dan waak Ik over Mijn Woord. De mens zit vol zorgen over de vruch ten in zijn leven, over de kerk die zo verdeeld is, zorg over de wereld en de eigen kinderen. Maar God zegt: maak u over Mijn Woord geen zorgen. Ook hier in Lisse zal God waken over Zijn Woord. De bollenstreek is in vele opzichten ac tief. Spr. hoopte dat men ook in het ker- kelljke leven actief zal zijn in harteiyke samenwerking. Als God niet zou waken, dan was de vreugde er al lang uit. Afbraak en opbouw Het gaat niet om een program, niet om mijn program, maar om Gods pro gramma, zei ds. Pettinga. Wat ia de in houd van het woord dat gesproken wordt? Kort samengevat dit: afbraak en op bouw! Afbreken wat de bevordering van de komst van Gods koninkrijk in de weg staat In onze harten. Het Evangelie komt, bouwt op, maar breekt ook af, wil het waarlijk Evangelie zijn. Niet genoeg is het, zich christen te noemen, een chris telijk jasje aan te hebben. God ziet dwars door dat ohrdstelijke jasje heen! Vertrou wen op de mens en eigen kracht moet af gebroken worden, opdat het worden moge: mijn hulp is van de Heer alleenl Dan is er een levende Gemeente. Door de diepte van het kruis van Golgatha heen komen we tot de waarachtige gemeenschap met God. Afbraak en opbouw: zó lief had God de wereld, dat Zijn Zoon, Jezus Christus, is neergedaald tot onze diepte. Zo ver hadden w ij moeten komen, maar Hij nam het van ons over. Wat zouden wij in Lisse opbouwen als Christus niet aan het kruis ge leden had. Ik zal u de troost van het Evangelie mogen brengen. In ver trouwen en het geloof, dat Gods trouw in het waken over Zijn woord ook hier zal blijven bestaan. Na het zingen van psalm 121:1 en 2 richtte ds. Pettinga zich tot zijn bevesti ger, ds. v. d. Bogerd, tot de burgemeester van Lisse, de consulent ds. Welvaart, vertegenwoordigers van andere kerken, collega's en vele vrienden uit Huizum. Hij sprak een bijzonder woord tot de Gemeente van Lisse en hoopte op goede contacten en een prettige samenwerking met ds. Pop en vicaris Schipper. Toespraken volgden door burgemeester mr. Th. M. J. de Graaf, de Huteumer ouderling de heer Van Tuinen, die met weemoed afscheid van ds Pettinga nam, en de ouderling der Llsser Gemeente, de heer A. de Vries. Aan het ednd van de dienst werd gezang 135 gezongen. Er zijn vele kerken, gezonden zijn motiveert op grond wijding, die de voorganger ontvangt van iemand, die ook zelf gewijd is, zodat men de roeping kan terug leiden tot die der apostelen. Van deze apostolische succes- wilde de predikant niets kleinerends zeggen, maar belangrijker dan de gezon dene is de Zender en is ook de Bood schap. Zo wist Amos zioh door God recht streeks geroepen. Ook de predkant weet zich geroepen, zowel wat zijn boodschap ingaat als wat de plaats aangaat. God heeft hem geroepen tot spreken i daarom mag hij met gezag zeggen: Nu dan, hoor des Heren woord. De bevestiger sprak met veel waarde ring over de persoon van ds. Pettinga, doch wees de Gemeente erop, dat niet de persoon het belangrijkst Is. Daarom spreekt het tekstwoord ook van de voe- van hen, die een goede boodschap brengen. De boodschap, die altijd weer gebracht en beluisterd moet worden, is van Gods ontferming, die niet wil. dat enig mens verloren gaat v. d. Bogerd las vervolgens het be vestigingsformulier uit het dienstboek der Herv. Kerk. Deze dienst werd ook bti- gewoondvdoor een vertegenwoordiger van het classiscale bestuur, de consulent, ds. Wal vaart van Sassenhelm en een groep an 40 personen van de Gemeente Hui- Intrede In de middagdlenst deed ds. Pettinga ztin intrede als predikant der Lisser Her vormde Gemeente. Deze dienst werd bij gewoond door burgemeester mr. Th. M. J. de Graaf van Lisse, de consulent, col lega's uit de ring en classis, ds. K. Schou ten, Geref. predikant en vertegenwoordi gers van omliggende Herv. Gemeenten. Ook vele leden van andere Kerken woon den deze dienst by. Nadat de nieuwe predikant door ouder ling De Vries naar de kansel was geleid, verzocht hij deze dienst aan te vangen met het zingen van psaim 89:1 en 7, waar na hy psalm 121 las en een gedeelte uit de profeet Jeremla 1:4—12. Ds Pettinga had- voor deze dienst tot tekst gekozen: Jeremia 1:11 en 12; „Het woord des Heren gesohiedde tot my, zeggende: Wat ziet gij, Jeremia? En Ik zelde: Ik zie een amandelboom. En de Here zeide tot mij: Gij hebt wèl gezien; want Ik zal wakker zijn over Mijn woord om te doen". De bediening is de eerste taak waarlijk bedienaar van het Woord zijn, zei de predikant. Deze bediening het Woord moge zijn genade, nl. tot deze dienst geroepen te zijn. Het gaat niet om de prediker met een kleine p doch om de Prediker met een grote P, de Heilige Geest. Doel is niet om met tevre denheid te luisteren, maar om de over tuiging dat God groot is door de zending van Zyn Zoon, Jezus Christus. Deze dienst van God moet de pre diker met schroom bevangen wan neer hij deze taak vanuit de mens, vanuit zichzelf beziet. De i.-- feten zijn geroepen, door God bij de kraag gepakt. Ook Jeremia had be zwaren om^at hij nog maar 20 jaar Nieuws van en Overzicht groente veiling De weersgesteldheid is de laatste tijd ongunstig, dat er voor sommige pro- dukten een afbraakproces valt waar te »n. Verscheidene percelen bloemkool zijn door de regenbuien uit de groei ge raakt. Voor vele tuinders betekent dit, dat een nabemesting noodzakelijk is ge worden. De bonengewaesen hebben even zeer erg geleden, waardoor de oogstver- waohtingen zeer zijn gedaald. Hoewel de prijzen lang niet laag zijn, kunnen deze het niet goed maken. Kropsla heeft wel het ergste te lijden gehad van de hagel. De financiële uitkomsten zijn dan ook slecht voor dit artikel. De prijzen w f 35 per 100 stuks; een enkel partijtje bracht het tot f 6—7. Waspeen gaat de laatste tijd voor onbe vredigende prijzen van de hand. By aanvoer van 66.000 70.000 kg per dag brengt de A-kwaliteit f 1015 op, de B- soort f 13—10 en de fijne soort f 14.50—19 per 100 kg. De aanvoer van bloemkool is, tijdeiyk, lager geworden. Er komen 25.000 tot 30.000 stuks per dag aai veiling. Er draalden echter, evenals de waspeen, enige duizenden door. Bloem kool A noteerde van f 1423, met enkel partijtje iets hoger; tweede i besomde f 1014. Bospeen ging voor f 17 30. Gele en groene kool voor f 10. Prin- 6e6senbonen liepen tot f 70 en snybonen tot f 45 per 100 kg. Op de kwaliteit ie ech ter nogal wat aan te merken. Kroten voor Katwijk werden voor f 6—10 afgedrukt en uien van f 1115, andijvie was goedkoop voor f 10—14 en keukengroenten waren matig in prijs Burgeriyke stand GEBOREN: Willem z. van P. van Duij- venvoorde en J. Zwanenburg; Marijtje Maartje d. van A. de Haas en M. Kuijt; Arie z. van J. van Rooijen en P. Duij- venvoorde; René Hendrikus z van H. L. van Keulen en C. v. Orsouw; Jan z. N. Varkevisser en A. Onderwater; Aldert z. van J. van Duijvenbode en A. Onder water; Arentje z. van J. den Heijer en A. N. van Duy ven voorde; Willem z. van A van Duijn en C. Ouwehand; Annetta Krijna z. van P. v. d. Oever en K. Zuijderduijn. ONDERTROUWD: W. v. d. Plas en P. Koelewijn; W. H. B. Koelewljn en G. J. Meijer; C. de Weger en P. Vlasman; W. v. Klaveren en C. Houwer; C. Koelewyn en J. Guijt; G. van Rhijn en A. M. C. van Egmond; N. van Dooren en C. v, d. Oever. GETROUWD: F. van Melsen en C. J. van der Does; P. Schuitemaker en A.Kuijt; N. van Duijvenvoorde en D. van Duljn; R. Schaap en E. Dljkdrent; A- van Duijven voorde en J. Guijt; P. Guijt en B. van Schie; H. Ouwehand en M. Krijgsman; P, Freke en A. K. Luitse. OVERLEDEN: Aagje van Velzen, 84 j.; Weijntje van der Luijt, 82 j.; Arie Koet sier, 5 J. Hoog en laag water Dinsdag 24 september: hoog water 3.09 en 15.32 uur; laag water om 11.24 en 23.47 uur. Bromfietser liep zwaar letsel op De bromfietser C. H. M. van N. kwem met de wielrijder J. F. B., beiden in Lisse wonend, in botsing. Aanvankelijk leek het, dat het gevolg nogal meeviel, en beiden vervolgden hun weg. De heer Van N„ die op het postkantoor werkt, werd daar echter onwel en geraakte be wusteloos. Dokter Bet constateerde een scheur in de schedel en een inwendige bloeding. De heer Van N. werd ln ern stige toestand naar een ziekenhuis ver- Veel gelukwensen voor jarige wethouder Aan de 75-ste verjaardag van wethou der A. Tibboel was weinig ruchtbaarheid in het dorp gegeven, maar toch hebben velen persoonlijk of telegrafisch hun ge lukwensen aangeboden. Onder hen, die kwamen feliciteren waren burgemeester mr. Th. M. J. de Graaf, gemeente secretarie M. Th. van Dijk, kerkvoogden en notabelen van de Herv. Gemeente, be stuursleden van het ziekenhuisverpie- glngsfond6, raadsleden en de heer A. de Vries namens de C.H.U Opbrengst collecte De collecte ten bate van Zonnegloren heeft zaterdag ƒ564,87 opgebracht. larddrs •rU Voor de Jaarlijkse harddraverij, dit maal donderdag a.s. te houden, staan 34 paarden ingeschreven. Straatprediklng De samenwerkende Geref. en Chr. Geref. evangelisatiecommissies houden donderdagavond een openluchtsamen komst. Op verzoek van enkele leden der Chr. Geref. Kerk wordt 7 oktober een vergadering gehouden óver de deelne ming aan het bejaardencentrum. Evangelisatie Wegens de festiviteiten wordt niet woensdag maar dinadag om 8 uur een evangelisatiebijeenkomst gehouden in De witte Zwaan. Spreker is de heer Th. Dik- kee over het onderwerp ..Het komende feest".

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 9