C D M Geloof - vroeger en nu Puzzel mee In Nederland bestaat wel een alcoholvraagstuk DE Boph Een woord voor vandaag Surinaams melaatsendorp Bethesda heeft geen schoolgebouw Kanttekenin C.h.-politiek in dankbare blijmoedigheid INNSBRUCK G&ieroeMAK Voor en na de zondvloed Gedurende de zomer heeft de jeugdpagina van De Hervormde Kerk in het teken gestaan van „toen en nu". Een paar weken geleden was het thema Het ge loof vroeger en nu. Ds. A. K. Straatsma schrijft over het geloof vroeger. In wezen is het precies hetzelfde, maar toch: TN mijn jeugd was er het sterke A gezag van vader en moeder: ..Zo is het", zeiden zij. Wij legden daarbij neer; of. als regel 2 schreven, zo is het, blijf er af Ik herinner mij de voorlezing van Nehemia 4, in de huiselijke godsdienstoefening, de bouw van Jeruzalems muur. In het 17e vers (St. Vert.) wordt ons verteld, hoe moeilijk dat ging, by de voortdu rende aanvallen van de vijanden. Daarom bouwden de Israëlieten met de ene hand en in de andere hand droegen zij het geweer". Dat laatste was mij te machtig, ik wist immers wanneer het bus kruit uitgevonden was. Die „ouwe joodjes" zo noemde ik hen heel oneerbiedig in mij zelf hadden geen geweer. Dus protesteerde ik prompt: ..Een geweer dat is onmo gelijk!" Van mijn moeder kreeg ik een standje: „Zo iets mag je niet zeggen. Het staat in de bijbel." Mijn vader hielp mij: „geweer be tekende wapen". In elk geval is het typerend. Het staat geschreven, zo is het Als ik terugdenk (met grote dankbaarheid) aan de Jongehngs- vereniging. elke avond een uur lang Bijbelbespreking, daar is nooit gevraagd: zou het wel waar zijn? Het ging er alleen maar om: wat betekent het? In de eerste plaats: het grote ge- zagsmoment bjj ,,het geloof-vroe- ger", waarby de grenzen tussen Gods gexag en het ouderiyk gezag sterk samenvloeien. werkte. Er stond een heel jonge dominee op de preekstoel. Hij had het over de angst in onze wereld. Met de j eugd van tegenwoordig rekende hy in een paar zinnen af. Gelukkig (helaas!) zat ër niet veel jeugd onder de preekstoel. We moesten zingen het lied, dat in onze bundel Gezang 149 heet „Wie maar de goede God laat zor gen en op Hem hoopt in 't bangst gevaar, is by Hem veilig en gebor gen, die redt Hy god'lijk wonder baar". In die kerkdienst zongen wy van de „lieve God" Duits senti menteel. Het woord „goed", in dit verband, ligt my al niet, laat staan „die lieve God". maar vertrouwt. Iets van deze ge- dachtensfeer vinden wy ook in de tondag over de voorzienigheid Gods. „En alle dingen van Zyn vaderlyke hand ons toekomen". Ik herinner my er één. Een arm, vroom gezin, de avond vóór Kerst mis. Er is niets in huis. Er is al leen maar honger. Vader vraagt in een ..roerend" gebed om uitkomst. Die komtEr is gerucht aan de achterdeur. Vader gaat kyken en het is een „stralende" vader die te rugkomt, met een mand vol levens middelen. Zie je wel? Het wereldbeeld werkte mee, aan deze oppervlakkige, zelfzuchtige, optimistische beschouwing. Ja, er stierven soms duizenden Chinezen van de honger, maar dat waren heidenen en zij woonden ver weg, je zag, je hoorde ze niet. De we reld was#(leek) rustig. De geschie denisleraar klaagde, dat er geen oorlogen meer zouden komen. Jam mer, „want in een oorlog kwamen de beste instincten van een mens A volledig, heb. Laat ik het zo samenvatten: wij hadden het eerst gemakkelyk en later vaak erg moeilyk. Over dat „gemakkelijke" ging eerst de zondvloed van het gymnasiaal on- derwys, dat toen neutraal heette en het allesbehalve was. Om te zwygen van de universiteit. Maar vooral de zondvloed van twee we reldoorlogen. Waarin zo velen om kwamen, „die op Hem hoopten in 't bang gevaar". Na die zondvloeden is er nog iets in my overgebleven, al is het tel kens weer: „Lk geloof Heer, kom myn ongeloof te hulp". Dat dank ik aan de echtheid van de vroom heid thuis. Maar bovenal aan het feit, dat Jezus Christus werkelyk- heid voor my werd. Zodat ik leer de zien: God troont boven de el lende van deze wereld, maar Hij is er, in Jezus Christus, middenin ge komen. ,,Myn God, waarom.En nu wil ik wel zingen: „Wie op de hoge God vertrouwt, heeft zeker op geen zand gebouwd". Maar dat is dan een lied. dat alleen onder het kruis gezongen kan worden. Het Engelse plaatsje Topcliffe Is in rep en roer gekomen door een anonieme brief Die brief was gericht aan anglicaanse aartsbisschop van York, dr. Ramsey, die 11 oktober zou preken in de dankstond voor het gewas van de plaatseiyke Methodistengemeente. De schryver waarschuwt de aartsbis schop ertegen In een vrye kerk voor te gaan. Dr. Ramsey heeft uiteraard verklaard, dat hy sich niet door een anonieme brief van een voornemen zal laten afbrengen. Maar in Topcliffe zou zo graag willen weten, welke j Rapport van Herv. Kerk verandering in drinkge woonten noodzaakt de Kerk tot spreken. Het is onjuist te doen of er in Nederland geen alcohol vraagstuk (meer) bestaat. Aldus het studierapport over het alco holisme in Nederland samenge steld door de door de Synode in gestelde commissie in de Her vormde Kerk, welk rapport on langs is verschenen. Nederlandse drankbestrijders voerden geruime tijd geleden besprekingen met herv. kerkelijke leiders welke besprekin gen resulteerden in de oprichting van een commissie die zich uitvoerig met het alcoholisme en de drankbestrijding ons land bezig hield. Het rapport heeft lang op zch laten wachten. Voordat ?et ter tafel kwam heeft het onderwerp van gesprek uitge maakt bij vele hervormde instanties. De Raad voor Kerk en Theologie heeft het bestudeerd waardoor herschrijving nood zakelijk was. De predikant-rapporteur hiermee belast, zelf drankbestryder smaakte tenslotte het genoegen dat het rapport in de vorm waarin het thans uitkomt aanvaard werd. De uitspraak, men is pas goed Chris ten als men geheelonthouder is, zal men er vergeefs in zoeken, aldus zei zater dagmiddag de heer C. J. Toebes, die in e -n rede over de Hervormde Kerk er het alcoholvraagstuk^ het i°Jj8Ste^^Her vormde geluid v~ sprak heeionthouders vereniging district Zuid- Holland. bijeen im Den Haag. De heer Toebes toonde zich zeer ver heugd over dit studierapport dat aan dacht schenkt aan het drankgebruik in binnen- en buiteiüaind. Het rapport spreekt van veertigduizend alcoholisten in Nederland. In het theologisch gedeelte spreekt de Kerk als haar mening uit dat de pasto rale zorg aan drankzuchtigen niet ver- aarloosd mag worden. Al met al is geheelonthouding ieder an te raden en voor speciale mensen 1 groepen kan het een roeping zijn. Ieder geve in zijn verantwoordelijk- atwoord op de bestaande nood, aldus vatte de heer Toebes een uitspraak sa- Horizontaal: 1 Verbijsterd, 8 vrucht, 10 inhoudsmaat, 12 muil, 13 vader, 14 gewaad, 16 door, 17 vr. zoogdier, 18 vaartuigje. 19 watering, 20 knaagdier, 21 knol, 23 de naam onbekend, 24 levenslucht, 26 nabootsen. Verticaal: 2 Titel, 3 edelgesteente, 4 plezier. 5 water doorlatend. 6 maat, 7 veldipyp, 9 rivier in Frankryk, 11 kledingstuk. 13 vergif, 15 drank, 16 keuken gebruiksvoorwerp, 18 metaal. 20. aanlegplaats voor schepen, 22 wilde haver, 25 pers. voornaamwoord. OPLOSSING PUZZEL No. 23 VAN Dt DAG Labyrinth In Lan-fang, door Robert van Gulik. Uitgave W. van Hoeve, Den Haag. De schrijver van dit voortreffelijke en spannende boek. dr. R. H. van Gulik, thans chef directie Afrika en het Mid den-Oosten van het ministerie van bui tenlandse zaken, promoveerde in 1934 cum laude na zijn studie in de rechten en de Chinese en Japanse letterkunde en behaalde in 1935 cum laude zijn doctors titel voor letteren en wysbegeerte. Hij heeft een belangrijk oeuvre op zijn naam staan, doch de Nederlandse lezer bleef hiervan gespeend, doar dr. Van Gulik in het Chinees, Japans en Engels zijn werk deed uitgeven. Slechts één to neelstuk, De Zwarte Rechter, werd in Nederland gebracht. Des te meer valt het toe te juichen, dat deze roman verschenen is. Een detecti veroman inderdaad, maar wij zijn hui verig het boek zo te betitelen, daar het ver uitsteekt bovtn deze categorie. Voor treffelijk van stijl, spannend van inhoud en bovenal met een. schildering van het oude China, is het boek waard om gele zen en herlezen te worden. Slechts vinden we het jammer, dat de gene die de Nederlandse vertaling heeft verzorgd, zij het onder toezicht van de schrijver, in het geheel niet genoemd is. Christ, geref. predikant promoveert aan de V.U. Ds. W. H. Velema, predikant van de christelyk gert Eindhpven, zal proefschrift verdedigen ter verkrUging van de graad van doctor in de godge leerdheid. Hy zal daa-mee de derde dootor in het predikantencorps van de Christelyk Gereformeerde Kerken den. De twee anderen, dr. J. van Gen- deren en dr. B. J. Oosterhoff zyn pro fessor aan de theologische school te Apeldoorn. Zy promoveerden aan de Utrechtse universiteit. Ds. Velema echtei zal als doctorsi Beroepingswerk NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Benoemd tot diakonessenpredikant te Leiden: J. de Wit. aldaar; tot hulp prediker te Scheveningen (wijkgemeen- te V): L. G. Bruyn, emeritus-predikant 's-Gravenhage. Bedankt voor Doornspijk: J. van Dtyk te Gardereh. Beroepen te Kinderdyk: T. Poot te Haaften. Aangenomen naar Noordwyk-Binnen: .van Dok te Ens (N.O.P.). Onderwij sbenoemingen Benoemd tot hoofd van de ehr. nat. school te Noorden (Z.H.): G. J. den Hee- ten te Woerden. Benoemd tot onderwijzeres aan de Groen van Pj-insterenschool te Geleen: mevrouw H. F. van Velden-Stolk te Hoogeveen (tyd.); gan de herv. school te Barger-Compascuum: mevrouw A. A. W. Waardenburg-Houwing aldaar; ai Bethlehemschool te Arnhem: mejuffrouw W. L>. van Nuffelen te Ede. Benoemd tot onderwyzer aan de herv. school te Barger-Compascuum; F. Ku- per te Schoonoord; aan de Groen van Prinsterenschool te Geleen: J. G. W. van Velden te Hoogeveen; aan de chr. nat. school te Gerkesklooster-Strobos: K. F. Bakker te Rys (tyd.). Amsterdamse conferentie van Europese rabbijnen (Van een medewerker) Onder presidium van dr. Israël Bro- die. de cpperrabbyn van het Britse Ge menebest, zal op 4 en 5 november te Amsterdam een conferentie worder. ge houden van Europese rabbijnen. De opperrabbijn van Amsterdam, tevens voorzitter van het college van opper rabbijnen in Nederland, de heer A Schuster, zal als gastheer optreden. De conferentie zal de problemen var het orthodoxe Jodendom in het licht van de hedendaagse vraagstukken' ogenschouw nemer.. Tevens zal de c ferentie naar middelen zoeken om instellingen van he' Jodendom te sterken en de religieuze toekomst verzekeren. Van de conferentie wordt verwacht dat zy een mylpaal wordt wat betreft de vooruitgang van het orbhc doxe Jodendom. Mevrouw Kartini Bezoen in ons land aangekomen In ons land is aangekomen mevrom Kartini Bezoen, de secretaresse van de commissie voor gezinswerk van de Raad van Kerken in Indonesië. Zy zal twee en een halve maand in ons land vertoeven om in samenkomsten te tellen over het werk dat in Indonesië gedaan wordt ten behoeve van een betei gezinsleven en steun aan de opgroeiendi jeugd. Tevens zal zij studie maken var wat de kerken in Nederland op dit ge bied doen. doctorsgraad behalen aap de Vrye Universiteit te Amsterdam onder prof. dr. G. C. Met ons geloof lopen we meestal niet te koop. Dat is van het hart, heel diep van binnen, 't Kan gebeuren, dal jarenlang met elkaar omgaan, voordat we tot de ontdekl komen, dat we geloven in God en in Christus. Geloof 2i niet, zo wordt vaak gezegd. Maar is dat zo? De Bijbel d 1 er anders over. U moet dat verhaal van de genezing nar rokte verlamde in Marcus twee maar eens lezen. Vier vrienden deze man kunnen Jezus niet bereiken, omdat het tjokvoli )jje„ het huis. Dan maken zij doodgemoedereerd het dak opei e vei laten de verlamde vlak voor Jezus naar beneden zakken 120 dan staat er heel simpel: „En daar Jezus hun geloof 2 srpIe Wat dit betekent? Dat geloof, dat niet naar buiten blijkt, veel om het lijf heeft. Wie waarlijk gelooft in Chru wr s almacht en genade, die kan niet laten het te uiten. Aan I en aan haar merkt de ander, dat een kostbare schat in 1 hart haar glans naar buiten en tot ver in de omtrek uerspri M-G O* 15 mei 1946 verenigden de Gereformeerde Kerken in hersteld verband zich met de Nederl. Hervormde Kerk. Even als in andere plaatsen bracht dit in Haarlem mee, dat het kerk gebouw van het „Hersteld Ver band" eigendom van de her vormde gemeente werd. De Haarlemse hervormden hebben dit gebouw echter moeten ver kopen. Om nu toch een „teken" te behouden, dat kon herinneren Uan de vereniging van 1946, is zaterdag in de grote of St. Bavo- kerk een gedenkraam onthuld, dat is vervaardigd naar het ont werp van de glazenierster me juffrouw G. Kerstenaar. DESMETTING met de ziekte AJ sen (een nieuwe naam voor melaats heid) vindt vaak in de kinderjaren plaats, zo kwam naar voren op de jaar vergadering van de Protestantse ver eniging tot verpleging van lepralijders Bethesda in Paramaribo. De bestrijding tot in de kleedkamer achter het toneel tje. Een eigen schoolgebouw geen luxe. dit echtei bekostigen en daarom is het bureau in Nederland naarstig bezig gif ten in te zamelen. Secretaris binnenland van Bethesda is ds. W. J. Sythoff, her vormd predikant te Sirjansland (Z.) gironummer 58033. deze afschuwelijke ziekte begint dan Uit de gewone middelen ook bij de jeugd. jgUgU j In 1956 konden 59 patiënten het me laatsendorp Bethesda genezen verlaten. Helaas moesten 23 nieuwe gevallen worden opgenomen. Slechts twee pa tiënten stierven in Bethesda een van hen was 85 jaar oud. Onder de bewoners van het dorp zyn er die van 21 tot 41 jaar lang melaats zyn. Dit jaar heeft het kinderhuis ter ge- Het CJMV in Zwitserland heeft zyi legenheid van zijn dertigjarig bestaan leden opgeroepen tot „vrywilllge dienst vanuit Nederland een complete speel- aan Christus". De vrywilligers, die tuin gekregen. Wat echter nog ontbreekt halfjaar In tehuizen en Inrichtingen is een schoolgebouwtje. Tot nu toe ont- de Zwitserse inwendige zending zullen vangen de kinderen het onderwijs aan werken, krygen eerst een korte c 1/6(/PON ■A+Léé+i'J TOEGENOMEN WAARDERING zal In de Tweede Kamer, zulks naar aanleiding van Troon rede en begrotingsstukken, Miljoenennota is stellig krai beïnvloed door de ontdekking, het de regering zo onverholen naar jaarlijkse debat worden gevoerd oplossing is gaan zoeken in de over het regeringsbeleid. In detaUs ting van oprechte bestedingsbjj3™ valt over dit debat natuurlijk nog king. IDe beperking in de staal niet veel te voorspellen. Maar dat moeiingen heeft in de behoeft ook niet; voor wat betreft van de regering duidelijk voorf de grote lijnen menen wij in elk staan. Belastingverhoging geval te mogen neerschrijven, dat eerst op het tweede plan en k èn Troonrede èn begroting tot daardoor gelukkig - versterking van de positie Van het den karakter. Najaar s-driedaagse van C.HJ.G. ten einde (VM verslaggevers) Vanmorgen is de driedaagse najaarsconferentie van de Federatie van chrls- teiyk-historische jongerengroepen gesloten. „Het Trefpunt" in Ermelo was ditmaal niet zo overbezet als op de voorjaars-byeenkomst, maar de opkomst was toch goed goed te noemen, mede gelet op het feit dat het vergaderseizoen nog niet Is be gonnen. Een belangryk moment was de aanbieding van een keurig uitgewerkt voorllchtlngsgeschrlft over doel en organisatie van de C.HJ.G. door de actieve commissie voor groepswerk. De landeiyk voorzitter, dr. ir. G. A. Kluitenberg te Lelden betoonde zich voor deze vorm van voorlichting zeer tevreden. Hy meende er op te kunnen vertrouwen, dat de C.H.J.G. in het nieuwe seizoen weer aanzien- ïyke uitbreiding zal ondervinden. De laatste spreker was dr. P. A. El- derenbosch, hervormd predikant te Amersfoort en bestuurslid van de Jhr. De Savornin Lohman-stichting, het stu diecentrum der CHU. In een duideiyk betoog schilderde hy de geesteiyke ach tergronden van de politieke keuze. Men meent veelal, dat de staat een ambtenaren-apparaat is, dat voor de algemene belangen zorgt. Zij is echter veel meer, nL dienaresse Gods, het volk ten goede.' Daarby functionneert zy in een samenleving, waarin de burgers rechten en plichten hebben. De plicht te spelen in de wisselwer- politieke arbeid. Evenwel; „rust" heeft in de Bybel de notie van zich toerusten. Ook op het werk in deze wereld, waarin God gestalten opricht van zyn Konink- ryk. De tegenstelling tussen geestehjk en zakeiyk kon dr. Elderenbosch niet accep teren, voorzover men hieruit politiek as cetisme construeerde. We mogen het po litieke werk niet alleen onder zakelyke aspecten zien. De doorbraak meent te kunnen werken met het schema: pro- gressief-conservatief. Een standpunt, dat spr. uiterst aanvechtbaar noemde. Evenmin juist achtte hy de houding king tussen overheid en volk. De praktyk van volstrekt isolement in een poging wijst helaas uit, dat dit besef weinig leeft om een eigen christelyk cultuur op te onder ons volk, waardoor de democrati- bouwen, als een apart deel van het na- sche vormgeving aanmerkelijk verzwakt tionale leven. Indien we geen zoutend wordt. I zout meer durven zyn, doch samenklon- Omdat God ons in dit land heeft ge-J ten tot een groot stuk, bevinden we ons steld, hebben we hier als christenen po- evenzeer op de yerkeerde weg. sitief te reageren op onze staatkundige! roeping. Vele christenen menen, dat zij Tusien deTz* be.ide "'^rsten meende hun zielerust niet mogen verstoren door sp.I;Jde C;HU te zien staan m het juiste midden als een geheel eigen party. Open 73 „Behalve ik dan," zei Mariannne, „maar ik ben toch werkelijk de hoofdpersoon niet." „Jij bent wel de hoofdpersoon", antwoordde An- dré Rost, „maar dan op een heel andere manier natuurlijk. In een heel erg gunstige zin." Zuckwaller grinnikte en schonk zichzelf en de anderen nog eens in. „Prosit", zei hij, „op jullie geluk en op het mijne. Materieel geluk hebben jullie overigens al. Dat vergat ik nog te vertel len. De directie van de fabriek bij Keulen heeft een beloning van tienduizend Mark uitgeloofd aan degene, of degenen, die de voor haar zo kost bare microfoto's zouden weten terug te vinden Ik geloof, dat dit voor jullie een aardige belo ning is." André en Marianne keken ongelovig: „Tiendui zend Mark? Maar dat.." „Ja. dat is voor jullie samen een mooi be drag." zei Zuckwaller. „een mooi bedrag om een huwelijk mee van start te laten gaan.." „Maar dat delen we toch met ons drieën," zei André. „Die beloning was alleen voor particulieren. De politie doet alleen haar werk..", Zuckwaller's stem klonk enigszins sarcastisch, toen hij dat zei. „Maar dat is toch al te dwaas, inspecteur Zuckwaller," zei Marianne, ,,u hebt het moei lijkste werk gedaan. U hebt kans gezien de fo to's op te sporen. U deed het denkwerk en u 'Qaadóeló in '""N hofwegen^ zorgde er voor, dat Von Emsighofer kon worden gegrepen." Zuckwaller kuchte. Zoals het vaak gaat bij mensen, die over de verdeling van geld of schuld aan elkaar spreken, viel er ook hier aan het ta feltje van Hotel Neu Tirol een stilte, die druk kend was- „De hoofdcommissaris is er tegen. Hij noemt zulke dingen bijverdienste en hij vindt het on juist voor de geest van zijn korps, als er belo ningen worden geaccepteerd." Zo er even een lichte teleurstelling in de stem van Zuckwaller was geweest, was dit toch maar heel even geweest. Hij had zich spoedig her steld en vervolgde: „Over het moeilijkste en zwaarste werk gesproken, Marianne, dat heb jij gedaan. Daar bij dat ravijn waren André en ik niet veel meer dan toeschouwers bij een korte, maar hevige jiu-jitsu-demonstratie. Ook André Rost voelde, dat er in het gesprek door het voor zijn begrippen zeer grote geldbe drag een andere sfeer was gekomen. Hij was er verlegen mee. Hij begreep, dat de inspecteur te strikt in zijn opvattingen van de Voorschrif ten was om van de tienduizend Mark te willen mee profiteren. Hij had het vleugje sarcasme en teleurstelling in de woorden van Gustav Zuckwaller niet misverstaan en hij overdacht een middel om de voorschriften van de hoofdcom missaris van Innsbruck op een voor Zuckwaller aannemelijke manier te omzeilen. Het was im mers het rechtmatige deel van de beloning. Het geld was er echter nog niet en het had dus nog even de tijd. Er moest nu slechts een welgekozen opmer king worden geplaatst, om de vertrouwelijke sfeer, die rondom het gesprek had gehangen, voordat de beloning ter sprake kwam, terug te brengen. Marianne voelde het blijkbaar precies zo, want ze deed een poging in de goede richting: „Inspecteur, wat er ook nog gebeurt, tot nu toe is uw succes volledig geweest. U hebt de hapd gelegd op Von Emsighofer en u hebt bovendien kans gezien ons weer bij elkaar te brengen en vooral op het laatste wilde ik nog wel eens een „Viertel" van de beste wijn drinken, want de glazen zijn leeg en er is toch vanavond wel iets dat gevierd moet worden?" De uitstekende wijn, die enkele minuten later werd geserveerd, bracht de verhoudingen weer tot de juiste proporties terug. Het pijnlijke on derwerp van het geld werd voor de rest van de avond vermeden en al spoedig was de goede stemming terug. (wordt vervolgd) geheel eigen party. Open naar alle zyden, met een grote mate van vryheid, maar levend uit het besef, dat God niet laat varen de werken zijner handen hier in deze wereld by zijn Woord geeft als e onze voet, ook in het politieke leven. De ze wereld is verlost we kennen het Geheim, dat alles bijeenhoudt. Onze taak in dit volk aanvaarden we daarom, zo betoogde spr., met grote biymoedigheid. Dr. Elderenbosch betreurde het. dat de byzondere positie niet verdisconteerd was in het herderlyk schrijven hervormde synode over „Christen-zyn in de Nederlanse samenleving". Hij besloot met een krachtig pleidooi voor een profetisch getuigen vanui CHTJ. Met nadruk poneerde hy, dat juist in de Unie een brede visie moet kunnn ontplooien, zeker ook t.a.v Hervormde Kerk in haar status Christus-belydende volkskerk. I Advertentie kabinet hebben geleld. Dat over deze volgorde in t Op te maken valt dit uit de over den de voldoening niet onverd het algemeen gunstige reacties in de is, ligt ook weer in de lijn der pers. Gelukkig is de situatie in Ne- wachtingen. De socialistische derland op politiek gebied nog wel tijpers laat het niet in het oni zo, dat een ieder van waardering r doet blijken wanneer er mogelijk- heid tot waardering is, evengoed als wordt van socialistische kant i£n dat men van kritiek doet blijken de uiterste grens genoemd, wanneer kritiek noodzakelijk Is Hierin ligt een kenmerk van ge zonde democratie. Ditmaal heeft me waarin men tegenover het rege ringsbeleid met reserves of zelfs afwijzend pleegt te staan, een ta- melijk grote mate van waardering, gevoelens van onbehagen zich Zij klinkt ook in de liberale pers voort. Misschien maakt dit de n duidelijk door. Mocht, straks in de dering bij anderen net nog iet Tweede Kamer bij de liberalen de grijpelijker. kritiek overheersen, dan kan dat Er zouden uit de persbescho^ tijn van verschil In inzicht binnen gen nog andere voorbeelden hun groep. Troonrede, en Miljoenennota heb ben de lucht enigszins opgeklaard. Dit komt naar onze overtuiging schijnlijk ook vandaag^ nog vooral, omdat uit de situatie waar in wij ons, economisch en finan cieel bezien, bevinden, de eerste on vermijdelijke lessen zijn getrokken, Die situatie is een ernstige. Het tie waarin wij ons als land eot^g stemt tot voldoening, dat er in zulk bevinden heeft voorlopig e< een situatie onder ons volk nog al- zond beleid bevorderd. Er is tijd de bereidheid is, schouder dén met belangstelling tegemi aan schouder te gaan staan. Naar onze mening alweer een bewijs voor de aanwezigheid van gezonde waarop de regering na dit 1 democratische opvattingen. wil gaan. En spijtig op aan men van die zijde, dat wat de ijjn ring nu voorstelt vermoedelijk wat bij de hoi.jj j- m het parlei bereikbaar is. In de socialistische kring zette'" Q 1 te halen van toegenomen y dering bij wie niet zonder r en zonder kritiek stonden en staan. We laten het bij het bo staande. De politieke hemel is dus watt derder geworden. De sombere si j3 gunstige begin haar beleid De waardering voor Troonrede en denkt te gaan voeren. WAT OP HET SPEL STAAT VJEN zegt, dat de sport de volke- verbroedert. Er zijn deel. Het overtrokken wedstrijdele ment in de hedendaagse sportbe- Wenen is toegegaan oefening roept allerlei spanningen begrijpen, in het leven, die juist nu voor een Reden temeer intussen om verbroedering tussen de volkeren min te hopen, dat wat deze niet altijd bevorderlijk zijn. een weerwedstrijd tegen 1 te spelen. De gemoederen zijn r in de geschiedenis van de sport bewogen en er wordt al voorbeelden van het tegen- van een geladen sfeer. Wie IDe heeft hoe het Zulk voorbeeld van verscher- te Amsterdam te zien gegevei worden, een bewijs zal zijn de mening, dat de sport toch(Gf ping; In de verhouding heett de ,ot'verbroederins kan bijdrajLp laatste voetbalwedstrijd geleverd „it Mn bose prljs die te Wenen Is gestreden het Amsterdam betaald Ml moetent was waarlijk niet minder dan dat flen Van h be] „0(J da„|»o - tussen de elftallen van Oosten- overwlnnln5. Want het ls hel i rijk en Nederland. Nu komen 'deze week de Oosten trouwen in de mogelijkheden 1 gezonde sportbeoefening, dat rijkers in ons land op bezoek om op het spel staat. AMBON NIET VERGETEN TJET zou niet pleiten voor het ge weten van ons volk, indien het bijzonder te blijken, nu daar, alles ten spijt, blijft hopei die de de vrijheid en voor de verkrij bijzo onder ons niet velen gedachte aan Ambon niet loslaat, van die vrijheid ook Men kan verschillend denken over veel blijkt over te hebben, de vraag, wat voor dat verre land Vrienden van Ambon hebben en verre volk in onze geest ons jjj de afgelopen dagen opnieuw toch zo nabij gedaan kan worden, raden op hun en onze taak. Mits er maar gedacht wordt, mits strijd voor Ambon is een strijd de toekomst van Ambon ons maar recht. Daarom had men tijdens blijft bezig houden en mits wij ook besprekingen ook dit alles maar niet overgeven een al te gemakkelijke vergetel heid. belan aanknopingspunt in het fiere uit de Troonrede: „In de Veren Naties zal de regering haar Daarom is het goed, dat er onder verlenen aan elk oprecht stri ons velen zijn, die begrijpen dat de trouw van Ambon gedurende zo lange tijd jegens ons land en jegens ons vorstenhuis ons ver plicht tot dankbare trouw jegens Ambon. En die trouw behoort in deld behoort te worden. politieke ontspanning, he van onrecht en bevordering vrede." Het is een woord dat het denken leiding vermag te ge Het is een woord Ds. J. Hengeveld overleden In de ouderdom van 72 jaar is te Gro ningen overleden ds. J. Hengeveld, eme ritus predikant der Nederlandse Her vormde Kerk. Ds. J. Hengeveld werd in 1884 gebo ren er werd in 1908 kandidaat in Zuid- Holland. Op 16 oktober 1910 werd hij te Zoeterwoude in het predikambt beves tigd. I" 1921 vertrok hij naar Schiplui den. en in 1925 deed hij te Jutphaas zyn intrede. In 1929 werd hy predikant te Oosthem en in 1933 verbond hij zich aan zijn laatste gemeente te Stedum, waar hem 1 mei 1950 eervol emeritaat ver leend werd. waarna hij zich te Gronin gen vestigde. Zijn stoffelyk overschot is in alle stilte te Groningen ter aarde be steld. Herv. stichtingen vooil zenuw- en geesteszieke! De algemene vergadering 1 eniging „Nederlandse hervormde i tingen voor zenuw- en geesteszieken] 9 oktober in de inrichting Schild" te Amersfoort worden gehoJ Na de opening zal dr. H. Jonker,] vormd predikant te Amsterdam,] wijdingswoord tpreken. Dr. Boeuff, geneesheer-directeur i-ichtingen „Zon en Schild" er te Amersfoort spreekt een woord bij de te geven demonstrate de bewegings- en speltherapie. De i vergadering zal worden gepresUl door dr. Joh. van der Spek, psych] te 's-Gravenhage.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2