Bij de mure van het WYBERT RUSSISCHE VISSER VOER DWARS DOOR WESTELIJKE VLOOT WODKA, ZANG EN KAVIAAR IN EEN RUSSISCHE TREIN Douane in gala een admiraal waardig Boeren in nood vragen hulp Baas boven baas: de quiz Vlootplan 1954 nadert zijn voltooiing „Felle strijd" woedt voor Schotse kust 7 VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1957 Van onze reiscorrespondent LINK VAN BRUGGEN MOSKOU, september HET WAS IN WARSCHAU, dat ik de eerste, grote groep Festival gangers zag. Enkele van deze twijfelachtige figuren het wj in Amsterdam studerende, Indonesische studenten hadden al in mijn trein door Nederland en West-Duitsland gezeten^ maar in Mariënborn. de meest westelijk gelegen grensplaats van de Deutsche Demokratische Republik, waren ze er uit gehaald en in speciale wagons gezet. De groep, die ik nu zag, vulde bijna de hele trein, die naar Rusland zou gaan. Zij bestond voornamelijk uit Fransen en Italianen; jonge, uitgelaten men sen met guitaren, mondharmonica's en occarino's, lange truien, nog langere haren en nauw sluitende „jeans". Als frontsoldaten uit de Eerste Wereldoorlog hadden ze de zijkanten van de gloednieuwe wagons met leuzen volgekrast. „Vrede", las ik ergens, „Vriendschap" en „Naar Moskou, Paradijs der Sowjets". Het kostte me vrij veel moeite in de Alles trein te komen- Mijn naam stond nergens' genoteerd, vertelde men mij en dan ook een andere trein moeten Welke?" vroeg ik de man, die mij dit zei een wagonbediende. ,,Ik heb geen idee", antwoordde hij, niet In 't minst geïnteresseerd in mijn geval. A'ls een Ceberus stelde hij zich volgens tussen mij en de trein op, die op het punt stond te vertrekken. Ik heb het autoriteitje toen maar opzij geduwd de verbazing van de man was zo groot, dat hij even geen woord kon uitbrengen - en heb zo'n beetje op de vuist m'n koffers er in gekregen. En ik was nog maar nauwelijks binnen, of de trein begon al te rijden, waardoor niet ik, maar de wagonbediende er ijlings in moest springen. Het gevolg van mijn wanhoopsdaad was, dat de man mij als een grotere auto riteit dan zichzelf ging beschouwen alleen autoriteit geldt binnen het com munistische systeem! en dat hij mij een luxe couchette aanbood, die nota bene leeg wasHet gevolg hiervan was weer, dat ik m'n plaaggeest een royale fooi gaf, waar hij overigens helemaal op gerekend had Thee en bloemen Op de Russisch-Poolse grens, even voorbij de kronkelende Boeg, kwamen breed grijnzende, Russische douaniers de trein binnen. Ze droegen uniformen, welke het gala van een admiraal zouden kunnen overtreffen. Overal blonk het goud me tegemoet, met wel de sterkste concentratie op de epauletten. Decontrole was van een soepelheid, die bevreemdde. Nergens heb ik een kof fer open gezien, nergens Iemand horen aanblaffen. Men fleemde, lachte, was vriendelijk en hartelijk alles vanwege het festival, waarop geen smet zou moge In Terespol, het laatste station in Polen, was trouwens nog iets gebeurd, dat niet had nagelaten een „georganiseerde" in druk op mij te maken. Op het smalle per ron waren schalks lachende „bloemen meisjes" langs de trein gegaan, die grote veldböeketten aan de in de trein aan wezige dames hadden aangeboden. Vrou wen, in hagel-witte jassen gestoken, had den bovendien honderden koppen thee uitgedeeld, terwijl schoolkinderen steeds maar weer met vlaggetjes hadden staan In Brest-Litovsk, onder de koperen ge luiden van een speciaal opgetrommeld hoempa-orkest, werd ik uit de trein ge haald. De man, die dit op z'n geweten had, was een uitmuntend Engels sprekende vertegenwoordiger van Intourist die grote, Russische reisorganisatie, welke als een kloek over haar kuikens waakt, die in de gedaante van buitenlandse toeristen het land betreden. Op de eerste verdieping van het sta tionsgebouw, in een kantoor, dat een directe telexverbinddng met het hoofdbu reau van Intourist in Moskou had, con troleerde efficiente handen m'n papieren. Precies op de grens van Rusland ging de trein onder een ereboog door, waarop, in het Cyrillisch schrift, het woord „Vrede" stond. orde, begreep ik uit de ge baren van een allerbeminnelijkst glim lachende juffrouw. Maar nauwelijks stond ik weer op de gang, of ik werd terugge roepen. De zelfde juffrouw was toen met een ernstig gezicht op een telraampje bezig, dat rekenmachientje uit het jaar nul dat men nog overal in Rusland aan treft en dat wel in hevig contrast was met die er naast staande, moderne telexbak. Er was een fout in mijn voordeel gemaakt, zei ze opgewonden. Ik had 27 roebel te veel betaald §n kon deze meteen mee krijgen Berken, berken bijna geruisloos gleed de nu fel lichte trein over de rails met een snelheid van niet meer dan tachtig of negentig kilometer. Ik ging de gang op en staarde zwijgend uit het raam. Naast me, al even zwijg zaam, stond een Rus, die doende was dt laatste glimpen van het landschap in ziel op te slorpen. Hoe kon 't anders! De mar bleek een overste van het Sowjetleger t« zijn, een medicus, die zeven jaar in gar nizoen in Oost-Duitsland had gelegen er nu voor 't eerst weer zijn gebondenheid met „Moeder Aarde" ervoer. We raakten in gesprek de man sprak wat Duits en het duurde niet lang, of we zaten tegenover elkander in de res tauratiewagen. De wodka kwam op tafel, de kaviaar, het bier, kortom al het goede van zijn land liet de Rus voor mij, de vreemdeling aanrukken, met een gastvrij' heid, een koppige opdringerigheid eigen lijk, hem en al zijn landgenoten eigen. „Wat een land!Wat een heer lijk land!" prees hij. „Weet u wat het betekent zeven jaar weg te zijn ge weest? Het is als een verbanning, terwijl ik m'n gezin toch altijd bij me heb gehad. „Sawasche Sdarowje!" De glazen klonken. Hij glom van vreugde. De rekening deerde hem niet. De Berezina Ik weet niet precies meer wat we alle maal besproken hebben. Maar wat ik wel weet, is, dat er geen politieke onderwer pen zijn aangeroerd. En ook, dat ik pas om vier uur 's morgens in m'n couchette terugkeerde, na vele glazen wodka ad imiddcn van Russische militairen, vrou- •en en kinderen, die op hun vervoer naar de Oostzone van Duitsland wachtten. Zeker een twintig douaniers waren er druk aan •t werk. Er werd in koffers geneusd, in papieren, doch nergens zag ik iets, dat op onregelmatigheden wees. Een kwartier voor het vertrek van m'n trein het was vier uur in de middag kwam de vertegenwoordiger van Intou rist me halen om me naar m'n plaats te begeleiden. En vfjf minuten later richtte ik me in een vorstelijke couchette in, die door een witgekielde bediende al slaap- klaar was gemaakt. De trein had zich nog maar net in be weging gezet, of de vele Russen, die, met mij, in de wagen zaten, begonnen zich op de reis van vierentwintig uur voor te be reiden. Dit betekende, dat mannen zowel als vrouwen hun pyjama aanschoten en al of niet gehuld In een kamerjas op ver kenning uitgingenSlechts enkelen, voornamelijk militairen, liet pyjama voor een later uur liggen. Maar ze hadden 't zichzelf toch wel gemakkelijk gemaakt, getuige de blauwe interlockjes, waarin ze rondlopen. Ik begaf me naar de restauratiewagen: een lux, rijdend eethuis met een eindeloos lijkende menu-kaart. En na m'n maaltijd coupon te hebben afgegeven, kon ik, niet lang daarna, op een kostelijke Borsch, een vleessoep, aanvallen, die bloedrood was door de verwerkte bieten. De soep werd gevolgd door een biefstuk-Stroga- noff: fijn gehakt rundvlees, toebereid met uien en gegarneerd met gebakken aard appelen en groenten. Als toetje werd me een kersen-compóte voorgezet en het bier, dat men mij sex-veerde, was van het in Rusland beroemde Moskwa-merk. Terug in m'n coupé heb ik lang voor het raam gezeten. Het vlakke, Russische land schap, waarboven de zware wolken van een landklimaat hingen, gleed als een oneindig stuk grond aan m'n ogen voorbij. Voor de paar houten huizen, die ik langs de lijn zag liggen, stonden waterputten en zonnebloemeh. Onoverzienbaar de berkenbossen, die ik passeerde. Hun zilverwitte stammen glommen mat in avondlicht, zoals ze dat al in de tijd Tolstoi deden, die de berk als de Rus sische boom bij uitnemendheid heeft be schreven. „Moeder aarde" De avond viel de zon ging gouden gloed onder. Over het ruige land schap, dat niettemin van een tere wee moedigheid was, dat als het ware d< melancholie van de Rus in al haar hevig heid aantoonde, begonnen lange schadu wen te vallen. De nacht, een koele nacht zonder wind, sloot zich om me heen. En Russische douaniers controleren de pas van Link van Bruggen. fundum doe t niet anders; een Rus zou zich beledigd voelente hebben leeg gedronken. Als de dag van gisteren zie ik die glin sterende bergen, blauwe kaviaar nog voor die ik, ondanks het feit, dat ik er helemaal niet van houd, tegen heug meug heb zitten te verorberen. Ik zie ruik ze zeilfs in zo'n mate, dat ik van m in de trein opgekomen nooit meer in de buurt van kuit te komen, nog steeds niet teruggekomen Ik ben niet naar bed' gegaan, maar lang uLt het raam getiïiird. Welk een 1 geschiedenis reed ik door: Smolensk, de Duitsers in 1941 en later nog een '43-,44 verbitterde gevechten hebben r ten leveren. De Dnjepr, op welker oi de graven van duizenden liggen. De Bere zina, waar Napoleon's verslagen legers de zwaarste verliezen van hun terugtocht Ik zag het water van deze, reeds kinderen bekende rivier onder me x glijden. En ver aan de horizon zag ik de ochtend gloren, een prachtige zomeroch tend, die weldra nevel en dauw op de velden bracht. Zover 't oog reiken kon, lag er een landschap om me heen, dat mei zware loofbomen gekroond was. Hoe In tens koud moet het hder 's winters zijn! Wat hebben die Fransen onder Napoleon geleden Steeds verder voerde de trein me de nette, Hollandse tuintjes af. Ik pas seerde dorpen, die nog een Middeleeuwse sfeer leken te ademen, wegen, die niet meer dan modderpaden waren, turfafgra- vingen als in het oude Drente en landar beiders in het boezeroen uit de Tsarentijd. Opnieuw viel me op hoe koud, hoe im mens eenzaam, 't hier 's winters moet zijn, als de sneeuw over het land heen jaagt en de verbindingen zo goed als verbroken Begraven mythe Toen, eindelijk, kwam Moskou in Maar niet, voordat Ik het plaatsje Moz- jaisk voorbij gedenderd was: die histori sche plek, waar de Duitsers de over winning gestalte zagen krijgen, toen zt met het blote oog de torens van het Krem lin konden.zien. Ze zijn er niet gekomen in 't zicht van' de Russische hoofdstad zijn ze gestrand. In Mozjaisk werd de mythe van de onoverwinnelijkheid de Duitse legers begraven, dank zij de inzet van alle Moscovieten, die schieten graven konden. Een andere historische plek werd ge passeerd, zij 't niet voor de Russen. Het was de Leniln-heuvel, waarop na de log het wolkenkrabber-aoh-tiige gebouw van de nieuwe, Moskouse universiteit verrezen is. Het was daar, dat Napoleon, nu bijna anderhalve eeuw geleden, met arendsogen op de stad neerkeek, die hem, niet larng daarna, tot een vloek zou wof- den- „Moskou, Moskou", moet hij hees gefluisterd hebben. „Ik sta voor je poor tenIk zal je van de aardbodem weg vagen, als je je niet overgeeft De tredn rolde het Bjela Russia station binnen: een goed gebouwd, rein station met lange perrons en.... een menigte van bloemenmeisjes. De festival-gangers, die in het voorste sbuik in speciale wagons Bij guur weer B' kunt U verkoudheid - voorkomen mt hadden gezeten, kwamen in de stad aan, waar ze maanden lang van gedroomd had den. Bloemen, omhelzingen, speldjes fen toespraken werden hun deel. Een onder de hoofdoverkapping stond al weer een muziekkorps opgesteld, dat leutige wel komstliedjes ten gehore bracht. De ontvangst was goed; de delegatie leden zullen er thuis zeker van verteld hebben. De facade, de propagandistische fa?ade, begon zich voor hun ogen op te trekken. Muziek, vrolijkheid, hartelijkheid en gastvrijheid het waren festival-trek ken. En het programma zou zo overladen worden, dat niemand ook maar een kwar tiertje tijd zou krijgen om achter de cou lissen te kijken. Het feest, de ,hersenspoel ingals men 't zo noemen mag, was begonnen. Festival 1957 De Overijsselse Christelijke boeren- en tuindersbond heeft zich met een resolutie gewend tot de minister van landbouw, zulks naar aanleiding van de schade die door de zware regenval is veroorzaakt. Men verzoekt de minister mede te werken aan een zo spoedig mogelijke oplossing van het vraagstuk der waterbeheersing in Overijssel. Als voorlopige maatregel vraagt men een voorschot op de uitbeta ling van de melk. een optrekken van de graanprijzen tot de garantie- of streef- prijzen, een spoedige beslissing inzake de garantieregeling voor varkens en restitu tie van dia monopolieheffingen aan de pluimveehouders. Amerikaans schrijver op Nieuw-Guinea De bekende Amerikaanse amateur- anthropoloog en schrijver dr. Harry B. Wright van Witness to Witchcraft, is te Hollandia teruggekeerd na vier weken te hebben vertoefd in Asmat in het zuiden van Nederlands Nieuw-Guinea, waarover wij enige tijd geleden artikelen publiceer den van Anth. van Kampen over mensen eters en koppensnellers. HET moet ons van 't hart: ook de. quiz is de oceaan overgedobberd en heeft zijn bakermat in Amerika. Daar wonen blijkbaar de echte pret- verzinners. Ten gerieve van het spelletje in de radio-uitzending heeft „men" de principes overboord gezet: ijverige VARA-leden kunnen u alles vertel len van het Mastklimmen, KRO- luisteraars deden hartelijk mee met „Het hangt aan de muur en 't tikt", overtuigde VPRO-ers speelden thuis het KRO-Ganzenbord na. Maar dat geliefde spelletje heeft nu een zware concurrent gekregen: de quiz. Die quiz mag dan een in bepaalde rich ting gestuurd vraag- en antwoordspel zijn of een variatie op de ouderwetse cha rade, het doet er niet toe. als het evene ment maar wordt aangekondigd als quiz. En wat zien we nu? Opnieuw wringen de omi iepen zich in allerlei bochten om de wens van het grote publiek te ver vullen. Vooral de televisiequiz is (avo- riet. Het woord, dat -twee jaar geleden nog vreemd was. ligt nu ieder gemakke lijk in de mond. Gewoonlijk hebben we de radiospelle tjes na één seizoen bij gebrek aan adem zien sneuvelen: slechts enkele hielden h«t langer uit. Dit bewijst wel. dat men het luisterend publiek echt niet maar èlles kan voorzetten. Vooral de AVRO heeft veel pech gehad met allerlei bedenksels, die geen voet aan de grond kregen, maai zijn „hersengymnastiek" is welhaast klas siek geworden. Dat troost dan weer. Laten we dus even vaststellen, dat de Nederlandse luisteraars heus niet klakke loos alle spelletjes mooi vinden, en het geheel, vrienden zwartkijkers, dus wel tot een zeker peil wordt gedwongen. Maar nu die quiz, baas boven baas! De KRO-televisie is in het afgelopen seizoen overgegaan van de speelse quiz (waarin de Duitse televisie heel knap is!) op de serieuze, de NCRV houdt met „Uit tegen thuis" de voornamelijk gezellige quiz aan, de VARA doet vervaarlijk streng in „Weet wel wat je waagt"' en de AVRO die wat de quiz betreft „steeds maai gebreke bleef" volgens luisteraars kijkers, heeft er gelukkig nu ook een het programma, zowel voor radio als televisie: „Haal je schoolgeld terug". (Van onze parlementsredaotae). Het vlootplan-1954 nadert zijn vol tooiing, zo deelt minister Staf mee in de memorie van toeliohting op de thans bij de Tweede Kamer ingediende ontwerp begroting van marine voor het dienstjaar 1958. Bij een drietal Nederlandse werven zullen voor Amerikaanse rekening een achttal ondiepwatermijnenvegers wor den gebouwd. De bouw van eenzelfde aantal van deze schepen komt voor Ne derlandse rekening. De 16 mijnenvegers, die in 1960-'61 gereed zullen komen, zul len de plaats innemen van de verouderde sohepen van dit type. Door een wilde staking van lassers op de werf, waar de „Karei Doorman" in ie is, moest de datum, waarop het vliegkampschip gereed komt, verschoven ■den. Men hoopt het schip nu op 1 juni 1958 af te lveren. in de V.S. aangekochte Mariners (vliegboten), bestemd voor Nieuw-Guinea, hebben intussen de daar aanwezige Ca- talina's vervangen. Het eerste van de de „Karei Doorman" bestemde jachtvliegtuigen „Seahawk" werd in juli jl. afgeleverd. Het laat zich aanzien, aldus minister Staf, dat de gehele aflevering vóór ednd 1957 zal zijn voltooid. De in In 3 smaken aardbeien - sinaasappel - citroen. de Nederlandse Antillen aanwezige vlieg tuigen type „Firefly" worden vervangen door vliegtuigen van het type „Avenger". De minister deelt in zijn memorie ver der mee, dat in de personeelssltuatde van het korps mariniers voor wat betreft het beroepspersoneel nog steeds geen wen ding ten goede is ingetreden. De wer- vingscijfers 47 man over het eerste halfjaar 1957 zijn teleurstellend. De minister vreest, dat een verbetering eerst zal Intreden als de spanningen op de arbeidsmai^kt afnemen. Het resultaat van de herhalingsoefeningen, die door twee bataljons mariniers in 1957 zijn gehouden, was bevredigend. GEMEENTEAMBTENAREN ZIJN ONTEVREDEN De bij het Ambtenarencentrum aange sloten Ned. bond van gemeente-ambte naren heeft gisteren in Utrecht een con gres gehouden, dat gewijd was aan het door de regering gevolgde salarisbeleid. Men nam een motie aan waarin wordt uit gesproken. dat verbetering van de be zoldiging van het middelbare en het lagere personeel dringend noodzakelijk is. Het bestuur wordt erin uitgenodigd ten spoe digste in overleg te treden met het be stuur van het Ambtenarencentrum om na te gaan hoe men tot een bevredigende salarisregeling kan komen. Ook wordt een gezamenlijke actie, zo mogelijk met an dere organisaties, gevraagd. Nederlands Nieuw- Guinea Sinds Nederland de aandacht van de secretaris-generaal van de Verenigde Naties er op heeft gevestigd, dat in officiële stukken van de V.N. telkens verkeerdelijk werd gesproken van wes telijk Nieuw-Guinea in plaats van Neder lands Nieuw-Guinea, is deze verkeerde uitdrukking nog slechts in één geval ge bruikt, aldus meldt Hier is het Nieuws. voor dc Schotse kust, heeft een wat on heus tintje gekregen door een wonderlijk incident. Een eenzame Russische treiler koerste namelijk op zijn gemak midden door de geallieerde vlootformaties op- weg-naar-het-slagveld. De oorlogssche pen gaven het schip tekenen te stoppen, doch het trok zich daarvan niets aan, rea geerde niet op de seinen enverdween ach ter de vloot in de mist. Een wonderlijke ontmoeting, hoewel het niet ongewoon is dat zich Russische schepen in dit gebied ophouden. Het is echter niet de gewoonte, dat zij hun weg kiezen dwars door een vreemde vloot. Gisteren zijn de geallieerde schepen de oefening Strikeback begonnen. Een twin tigtal onderzeeërs, onder leading van de grote Amerikaanse atoomduikboot Nau tilus, moet voorkomen, dat zware oorlogs bodems doordringen in het gebied dat ligt tussen IJsland en de Farör-eilanden. De plaats die voor de openingsfase van de oefening is gekozen, is die waar volgens Westelijke strategen Russische onder zeeërs in geval van oorlog zouden probe ren uit de Barentszee naar het zuiden te komen. Tien dagen zal het spiegelgevecht du ren. Men hoopt ongestoord, want het ls goed mogelijk dat de Russen vaker acte de présence zullen geven. Op dertienhonderd kilometer van de NAVO-vloot oefent een Russisohe vloot, Sowjet-vldegtuigen behoeven niet eèns ver af te dwalen om eens een kijkje op de Westelijke sohepenmacht te nemen. Terwijl de strijd voor de Schotse kust nog voortduurt, zal een ander deel van de N.A.V.O.-vloot zich bij het Kanaal samen trekken, om deel te nemen aan de „Stand Firm". Bij deze manoeuvres zal men de plannen die zijn ontworpen om het Ka naal in tijd van oorlog vrij te houden voor gebruik door bevriende handelsschepen, op hun waarde kunnen toetsen. De stra tegie hiervoor is ontworpen door het Kanaalcommando, waarbij zijn aangeslo ten: België, Nederland. Frankrijk en En geland. Het Kanaalcommando is thans reeds In oorlogstoestand gebracht, die zal worden gehandhaafd tot het einde van de oefe ningen. Dc ondergrondse hoofdkwartie ren worden bemand, terwfjl oorlogsver- kenningsdiensten onmiddellijk ln werking kunnen worden gesteld cn alle beschik bare materiaal naar hun oorlogsbestem ming kunnen zenden. Incidenteel zullen voor de eerste maal bij een oefening op grote schaal eenheden van de pasgevormde Duitse marine van de partij zijn. Een kleine driehonderd handels schepen van de Kanaalcommando- na bi es zullen een speciale vlag voe ren, als teken dat zij als doelschip bij bepaalde aanvallen kunnen worden gebruikt. Ook kustwachten en vis sersschepen zullen assistentie ver lenen. Om voldoende mankracht voor de oefening te krijgen zijn ln de be trokken landen op geringe schaal reservisten opgeroepen. Zo kunnen we dus allemaal tevreden zijn. Zegt u, dat zo'n quiz merkwaardig veel lijkt op amusementen, die eertijds „spelletjes" heetten? Dan bent u veel te slim. Quiz is een mooi, vreemd en dus aantrekkelijk woord. En klinkt „quiz master" niet veel interessanter als „spel leider"? O zo! Frons uw wenkbrauwen nu maar niet. Er is ad zoveel ernst in de wereld. COMMENTAAR: Nutteloos forum Het AVRO-televisie-forum, waarvan wij gisteravond de primeur hebben ge zien, heeft ons ondanks alle goede bedoe lingen weer eens een betvijs geleverd van de nutteloosheid van forums, die eventjes in tien mimiten t\jd een diep gaand onderwerp met het uitspreken van enige algemeenheden afdoen. Aangezien er geen vragen van kijkers waren binnen gekomen, behandelde het vier man ster ke forum: een predikant, een priester, een leraar en een huisvrouw, onder leiding van dr. v, d. Grient, vragen door een in de studio aanwezig echtpaar gesteld. Mevrouw vond de ontgroeningsmetho den zo naar en het forum was het daar mee in toat mooiere woorden unaniem eens. Niet belangrijk dus. Mijnheer stelde een ingewikkeld opgediste vraag, die er op neerkwam, dat hü vreest dat de mens heid door steeds toenemende bestaans zekerheid en beschermende verzekerin gen afstompt. De priester merkte heel verstandig op, dat slechts een klein deel van de wereld bevolking aan enige bestaanszekerheid En verder zweefden de antwoorden wat rond het menszijn, het goedzijn voor an deren en de geestelijke waarden, die niet verder werden toegelicht. Waarom in dit forum een predikant en priester zijn ge nodigd is niet duidelijk geworden. Ook hun antwoorden bleven volkomen in de AVRO-geest: aan de vriendelijke opper vlakte, algemeen menselijk en nergens positief. De vragensteller was er echt niet mee gered, maar toen dat bleek, werd hij kalm uit het beeld genomen. Wil dit AVRO-forum iets gaan betekenen, dan zal het eerst eens positief moeten wor den. Hieraan heeft niemand iets. Springplank blijft De „Springplank" van de KRO (radio) heeft zijn naam in de loop der tijden wel eer aangedaan, want menige amateur, die in dit programma een kansje kreeg om een microfoondebuut te maken, heeft via deze springplank een plaats onder de beroepsartisten veroverd. Het zal vele luisteraars genoegen doen, dat dit programma nu naar de zaterdag ie verplaatst. Zaterdag a.s. 21 september, kan men het voor 't eerst ln dit seizoen beluisteren. Nederlanders aan bod In het gezamenlijke programma, dat de VARA maandag 23 september uit zendt, zullen verscheidene Nederlandse zangers en musici .voor de microfoon ko men. Des ochtends kan men de bariton Berbus Sondaar horen in een aantal lie deren van Schubert (begeleiding Luctor Ponse), 's middags treedt op de cellist Reinier Bresser met de pianist Johan van de Boogert; zij spelen werken van Max Reger. In de vooravond zullen Cornelis Kalkman, tenor, Léon Combé, bariton en Albert de Klerk, orgel, vier gewijde lof zangen van Petrassi ten gehore brengen. Vanavond om 9.10 uur herhaalt de KRO het luisterspel „En daarom schreef ik geen hoorspel" door Loui6 Povel. Om 10 uur begint dan de nieuwe cyclus Pi anokwintetten. Vanavond het kwintet in f kl„ van Cesar Franck, uit te voeren door Dick de Reus, le viool, Myra Spruyt 2e viool, Jo van Helden altviool, Joop Cantor cello en Gerard Hengeveld piano. Programma voor morgen 11.35 Instr Dubbel Trio 12.00 Orgelspel Land- en tuinbouwmeded 12.33 Gram 13.00 Nws 13.15 VARA-Varia 13.20 Dansmuz 13.45 Sport- praatje J4.00 Gram 14.25 V d jeugd 15.00 Koor- en sol 16.50 Ham: 17.30 Radioweek- 21.00 Gevar progr 21.45 Socialist 22.00 Ballroomork 22.30 Gram 23.00 Nws SOS-bèr 23,15—24.00 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.1 Gram 12.00 Middagklok-Doodklok 12.03 Gram 12.3 Land- en tuinbouwmeded 12.33 Gram 12.55 Zonnewijzer 13.00 Nws en kath nws 13.20 Gram 13.30 Amus muz 14.00 V d jeugd 14.20 Gram 15.15 Kron var akoor 16.00 V t het Gregor Gram 18.15 17.45 Pianospel. 18.00 Journalistiek o* Van het Binnenhof 18.25 geval IQ.00 Nws 19.10 Comm op het nws 19.15 Gram 20.15 Lichtbaken 20.30 Act 20.45 De gewone man 20.50 Gevar progr 22.10 Lichte muz idgebed en 23.01 24.00 Not :auté's. 13.15 Nw- l Eapera 23.Z 21.15 One-Man-Shos

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 7