BRUG HARINGVLIET NIET OVER TIENGEMETEN o Zwitsaletten e Deltaplan: zware opgave Snel tempo Linksaf op twee manieren HOE MOET MEN DE MILITAIR BENADEREN? ZENUWRUST O .VADER DER GENEESKUNDE' VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1957 (Van i onzer redacteuren.) Het eerste deliiks berichrt St a a tsdrukfc e rij - 's-Graverahage) het Driemaan- Deltawerken (uitgave :n uitgeversbedrijf verlucht met ta'l middag officieel het eerste nummer aangeboden van het Driemaande lijks bericht, een tijdschriftje, dat in de toekomst een overzicht zal gaan geven van de stand van zaken ten aanzien van de Deltawerken. Het is in opzet een soortgelijk geschrift als dat van de Dienst der Zuiderzeewerken over de werkzaamheden rondom het IJsselmeer. Dit overzicht, zegt de mi nister in een kort ten geleide, zal ook de minder naar voren komende ge gevens bevatten, die niettemin voor het grote geheel van belang zijn en die zó hun in het verband van de ontwikkeling passende plaats zullen vinden. Naast de minister heeft ook prof. ir. P Ph. Jansen, heit hoofd van de Deltadienst. dit eerste nummer ineel'eid en in een voorwoord voorat de omveew-riVheid en de betekenis van de Deltawerken onder - „Een groot en moeilijk werk is begon nen." aldus prof. Jansen, „een werk, dat alleen maar tot uitvoering kan komen door gebruik te maken van de büzondere rijke ervaring, die Nederland in de laat ste veertig jaren heeft oved-^n. De Zui derzeewerken zijn nog steeds een voor beeld van he'geen men door kunde kan bereiken; het dijkherstel in 1953 toont de macht van een wilskrachtig volk; de aan nemers beschikken over een grote bag- jervloot en kunnen daarom de ongetwij feld zware opgave aanvaarden, reegaten in het Zuidwesten van het land te blokkeren." „Maar." zo waarschuwt hij „het zal werk zijn. dat in snel tempo moet Ivorden uitgevoerd, want door het bouwen v dijken in igetijstdamen beïnvloedt mi deze op drastische wijze. De- technicus bereid om in zijn strijd met de zee h normale risico van tegenslagen te aa vaarden. Hij voelt zich «iet verantwoord om onnodige grotere gevarenkansen tc accepteren." „De Deltawerken zullen door het Ne derlandse volik worden uitgevoerd om zijr gebied veilig te stellen tegen overstromin gen. Het Nederlandse volk moet kennii: kunnen nemen van de voortgang der werk zaamheden en van de problemen, die daarbij moeten worden overwon het moment, dat waterbouwkundig Ne- Moeten twee auto's, die elkaar ontmoe ten bü het links afslaan op een kruispunt zonder verkeersagent om elkaar heen of vóór elkaar langs rijden? Wat zegt de verkeerswetgeving hiervan? Dc ANWB raadt aan: Gebruik uw verstand ep laat het de omstandigheden afhangen hoe u elkaar In dc wet is namelijk geen antwoord op deze concrete vraag te vinden. Enerzijds wordt gezegd: „De vrijheid van het verkeer mag niet zonder nood zaak worden belemmerd en de veiligheid mag niet in gevaar worden gebracht". Een verder argument voor het langs elkaar passeren zou wellicht kunnen zijn: de verplichting tot voorsorteren. Anderzijds wordt echter voorgeschre ven dat bij het elkaar tegenkomen naar rechts moet worden uitgeweken en dat men zich niet verder van de rechter wegkant mag bevinden dan door dc om standigheden geoorloofd. Dit pleit dus voor het óm elkaar heen De ANWB gelooft dat deze onduidelijk heid geen gevaar behoeft op te leveren als automobilisten hun rijwijze aanpassen aan de omstandigheden van het moment: de grootte van het kruispunt, de ver keersintensiteit, het gedrag van de be stuurder van de tegemoetkomende auto, de grootte van deze auto, enz. En verder: rust en normale beleefdheid doen soms wonderen! tekeningen, kaartjes en foto's. Het bevat in zeer beknopte vorm. de voorgeschiede nis van het Deltaplan, een beschrijving van de bouw van de stormvloedkering aan de mond van de Hollandse IJssel bij Krimpen aan den IJssel, beschouwingen over de werkzaamheden van afdelingen die zich -met onderzoekingen bezighouden en over de werken tot indijking van de Lauwerszee. een opgave van de tot heden gehouden aanbestedingen en een litera tuurlijst. Hoewel niet te verwachten is, dait hel Driemaandelijks Bericht in de eerste plaats spectaculair nieuws zal geven het zijn overzichten over voorbije perio den is in dit eerste nummer toch be langrijk nieuws verwerkt. Want op de kaart, waarop de Deltawerken staan aan gegeven. is de plaats van de Volkerakdam en van de brug over het Haringvliet pre- cie.se r gesitueerd, dan tot heden op kaar ten het geval was. Wat we reeds eerder veronderstelden, blijkt nu juist. n.l. dal I de brug over het Haringvliet niet over Tiengemeenten wordt gelegd., maar be ginnende ten westen van Numansdorp, naar de Hellegatplaat zal lopen, op welke plaat een verkeersplein wordt aangelegd met een weg naar de westhoek van Bra bant en een weg over Overflakkee naar Schouwen en Duivel and. Hierboven hebben we gesproken va: delingen die zich bezighouden met onder zoekingen. De werken, die in het Delta gebied moeten worden uitgevoerd, zijn van een zodanige omvang, dat het toe passen van de gebruikelijke constructie methoden op bezwaren st-uit. Deze bezwa ren litggen op het gebied van de beschik bare materialen, de vereiste arbeids krachten. het tempo van de uitvoering en de constructie zelf. De afdeling ont wikkeling ni'e/uwe werkmethoden zoekt dan ook naar die methoden, waarvoor de bezwaren niet of in mindere mate gel den en waarbij zoveel mogelijk grondstof fen worden gebruikt, die in ons land (en bij voorkeur in de omgeving van het werk) voorradig zijn. En de eventueel bij een nieuwe methode vereiste werktuigen moeten mede worden ontwikkeld. In een volgend artikel zullen we nader op de nieuwe werkmethoden ingaan. We zullen ons nu om het bovenstaande nader toe te lichten, bepalen tot de afsluitdam- men. Voor de bouw van afsluitdammen en voor het dichten van gaten in de dijken bijv. heeft zich in de afgelopen eeuwen een methode ontwikkeld, die be rust op het gebruik van rijshouten zink stokken, breuksteen en klei. In combina tie met deze klassieke methode werd evenwel de laatste decennia gebruik ge maakt van andere middelen, o.m. van-kej- leem (bij de bouw en dichting van de Af sluitdijk) en van caissons (vooral bij het hei stel van dijken in 1953). Maar ook bij het gebruik van caissons zijn voor de be- teugelingsdammen klei. rijshout en stenen nodig. En hieraan zijn bezwaren verbon den. De omvangrijkheid van de uit te voeren werken vragen een hoeveelheid rijshout, die waarschijnlijk niet kan wor den geleverd. Leem kan slechts in be perkte mate ter beschikking komen en ook het in korte tijd aanvoeren en ver- weiken van grote hoeveelheden, kostbare, buitenlandse breuksteen geeft, mede ge let op de factor tijd. bezwaren. Daarom wordt nu onderzocht of de mogelijkheid er is zand te gebrui ken en of dat zand met behulp van chemicaliën gestabiliseerd kan wor den. En voorts is nog in onderzoek of met zand, verpakt in nylon-zakken, goed verwerkbare „bouwstenen" zijn te verkrijgen. HET LEVEN IB- bow /y \J b WEG NAAR HET NOORDEN langs de Hollandse rivieren hebben we een ogen- gehouden bjj 't Zalmhuis te Kralingse Veer en in het paviljoen een kop koffie gedronken met het uitzicht op een bedrijvige Nieuwe Maas. Hoe gaat het met dc zalm? vroegen we dc heer D. Wolf, die bet paviljoen dr(jf(. Wordt er nog zalm hier in de omgeving gevangen en komen er nog liefhebbers zalm eten? De vangst hier is al jaren afgelopen, meneer, antwoordde de heer Wolf, maar met het eten gaat het nog wel. Zaterdag had ik nog een gezelschap van zeventig personen, dat naar hier was gekomen om zalm te proeven. Maar ja, het is zalm van buitenlands fabrikaat. De fa brieken hebben alles bedorven. De zalm is op de vlucht geslagen door de afvalstoffen, die het water verontreinigen. En nu zijn we aangewezen op Denemarken en Noor wegen. De vis komt in verse toestand naar Kralingse Veer om tc worden bewerkt en doorverkocht. KOETSJES Nee. hef is niet meer waf het heel vroe ger was. zei de heer Wolf. Vroeger kwa men de dames uit de omgeving in haar koetsjes naar ons toe, alleen om zalm eten. Klik. aan de overkant hebben nog het koetshuis staan, en aan het ri baurant hangt nog de bel. die werd ge luid als er zalm aan de afslaig kwam. Di afslaigbank is helaas verdwenen. Afge broken door Waterstaat. Ja. zei de heer Wolf. het is hier een historische plaats. In het restaurant, dat tevens hotel is. heeft Lo-dewij'k Napoleon nog eens een macht geslapen. Nu is de fleur er af. De zalm is ook wat 'kostbaar geworden. Als je broodje met zalm zou bestellen zou f 2.20 moeten betalen. En door de prijs koon je er niiet zo gauw toe waf broodji te gaan eten. tenzij er een feestelijke ge beurtenis is. Wat we hier nog wei hebben to Kralimgseveer is de enige zalmrokerij en a'Is je nou de weg oversteekt en laings Geref. garnizoenskerken sterdam, hebben de vertegenwoordigers van de Geref. garnizoenskerken hier te lande gisteren in de Grachtkerk te Amers foort hun jaarlijkse conferentie gehouden. Onder de aanwezigen waren de hoofdle- gerpredikanten, kolonel ds. A. T. W. de s en ds. J. L. Schalekamp, die de hoofdvlootpredikant ds. J. H. Sillevis Smitt vertegenwoordigde. Ook waren afcn- wezig de legerpredikanten luitenant-ko lonel ds. B. A. Bos uit Apeldoorn en lui tenant-kolonel ds. A. T. W. Nijenhuis uit -Gravennage. De predikant, in algemene dienst voor het werk van de geestelijke verzorging militairen, ds. W. M. Ie Cointre uit Amsterdam, verstrekte enkele mededelin- over het werk on beantwoordde uit de vergadering gestelde vragen. Hierna refereerde dr. B. C. Hamer, psychiater adviseur van het provinciaal bestuur van Gelderland te Arnhem, over: „De bena dering van de jongeman in militaire it". Het gaat, aldus referent, in de al lereerste plaats om de vraag: hoe ziet men deze jongeman en wat leeft er in hem? nen contact opneemt met een ander at het gevaar op weerstand van al lerlei Invloeden te stuiten en het gaat :om, hoe men deze weerstanden kan srminderen De militair is in zijn na-puberteit en leeft in eenzaamheid. Op die leeftijd staat SANATORIUM DAVOS 60 JAAR (Van een onzer redacteuren). Ruim zestig jaar geleden zocht een juridisch student, Peter Plantenga, in Davos genezing van zijn tuberculose, nadat hij eerst in Nederland getracht had zijn kwaal kwijt te raken. Gelukkig kon hij het zich permitteren zijn herstel in het buitenland te zoeken, maar voor vele anderen was dat niet mogelijk. Dit bracht hem aan het denken en al spoedig zette hij zich aan het werk om zijn landgenoten, He eveneens aan t.b.c. leden, maar minder kapitaalkrachtig waren, naar Davos te krijgen. Het gevolg van dit streven was. dat in september 1897 het Nederlandse sanatorium kon worden geopend. De In richting was primitief, de medische ver zorging summier. Het buitengewoon gun stige klimaat gaf echter indrukwekkende resultaten, zodat het sanatorium snel froeide. In 1940 had men reeds een capa citeit van 130 bedden, 100 meer dan in 'P07. In en na de oorlcg liep zij cp tot 390 bedden, maar in 1949 ging men terug tot 200 bedden. Thans heeft men plaats voor 160 t.b.c.-patiënten, maar deze maand zaterdag 28 september wordt een astma-afdeling geopend, die 45 bed den telt. Uiteraard zal dit feestelijk ge beuren. maar ook aan het zestigjarig jubileum, dat samenvalt met de opening van de astma-afdeling zal de nodige aan dacht worden besteed. Onder meer zullen op 12 oktober oud-patiënten in Utrecht een reünie houden. Advertentie Zwaarmoedige gedachten, tobberijen MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig hij open voor invloeden van buiten, meer voor de kwade dan voor de goede invloe den. De tegenwoordige mens wordt later volwassen en daarmede moet rekening worden gehouden. Kostenvergoeding voor gem. v.h.m.o.-scholen (Van i parlementsredactie). Minister Cals wil voortaan ook de ge meentelijke v.h.m.o.-scholen een vol ledige vergoeding geven voor personele, materiële en kapitaalsuitgaven. Hij heeft hiertoe een wetsontwerp bij de Tweede Kamer ingediend. Een regeling van de kostenvergoeding ten behoeve van bij zondere v.h.m.o.-scholen kwam in 1955 reeds tot stand. In het thans ingediende wetsontwerp is voor de gemeentelijke dagscholen een viertal vaste vergoedingen opgesteld, be stemd ter bestrijding van: a. de kosten de salarissen, toelagen ed., met inbe grip van de reiskosten; b. d. huisvestings kosten; :c. de kosten van aanschaffing schoolmeubelen, leer en hulpmidde len; d. de jaarlljkste materiële uitgaven. Als basis voor de berekening van deze bedragen zijn de kosten van de rijksscho- /oor v.h.m.o. genomen. Conferentie Door de Eeuwen Trouw Zaterdag begint op de Pietersberg te Oosterbeek een conferentie van de stich ting Door de Eeuwen Trouw ten behoeve van de rechtsstrijd der Ambonezen. Het Tweede Kamerlid luitenant-generaal b.d. M. R. H. Calmeyer zal spreken over de positie van de Zuid-Molukken temidden van het opdringende communisme in Zuid Oost-Azië, mr. N. J. C. M. Kappeyne van de Copello, honorary treasurer van de wereldfederatie van V.N. verenigin- over Ambon en de Verenigde Naties, prof. mr. F. J. F. M. Duynstee, hoog leraar te Nijmegen, over de vraag of de zaak der Zuid-Molukken een kwestie ls van sentiment of van recht. Iemand die kort geleden uit Ambon kwam, hoopt iets over de toestand te vertellen. Zon dags zal ds. W. H. Tututarima een kerk dienst te leiden in de oude Nederlands Hervormde kerk te Oosterbeek-Laag. Leider van de conferentie is prof. dr. J. Prins te Utrecht omlaag gaat. kom je bij de firma Van Wijnen en die kan u er meer over vertellen. HANDWERK Van de firma H. van Wijnen Co trof fen we alleen de heer P. de Snoo aan. lik drijf de zaak samen met mijn broer, zei hij, en de naam Van Wijnen is afkomstig van mijn grootvader, die oorspronkelijk van Krimpen aan den IJssel komt, maar zich in 1934 hier ves-tigde. Ja, zei de heer De Snoo, er wordt nog zalm gegeten, ta melijk veel ze'lfs, maar niet zoveel meer als voor de oorlog. De prijzen zijn nu te hoog. Voor de oorlog betaalde je voor een ons zalm 1.25 en thans ligt de prijs tus sen 4,75 en 5,75. Ik betrek mijn zalmen uit Denemarken en bewerk ze hier dan helemaal. Het is nog een oud handwerk. Vooral het roken van de zalm. Iedereen zou het kunnen leren, maar er is geen mens meer die het kan. Ik hou me ook bezig me het fileren en inblikken van de zalm. Als je zalm eet zei de heer Snoo. moet je ze dun snijden, maar dik op de boterham leggen. U eet zeker veel' zalm. vroegen we. Nee, zei de heer De Snoo. sporadisch. REGEN Omdat we iedereen hoorden klagen, dat er zoveel regen was gevallen, zijn we erop uit getrokken om aan de weet te komen hoeveel zoveel nu wel is. Om een overzicht te krijgen van de regenval in het hele land hebben we inlichtingen ge vraagd in De Bilt. Wij verrichten metin gen op 20 stations en van die 20 stations is Ramapal de natste plaats, zo werd ons meegedeeld. Van 1 september tot vandaag viel daar al 160 mm water en fiormaaJ voor de hele maand is 80 mm. Toch is hel nog niet zeker dat we ten aanzien van de regen een record-maand kunnen boeken. Er is wel veel regen gevallen, maar het was druilerige regen. Als er. wat to sep tember toch veel gebeurt, een paar flin ke onweersbuien over het land trekken, noteren we ook a'l gauw een stand van 30 tot 40 mm. BEGUM Op 20 september is het drie jaar gele den dat Begum Rasana Liaquat Ali Rhan de weduwe van Pakistans eerste premier. I haar geloofsbrieven aan koningin Juhana kwam aanbieden. Op maandag 20 sep tember 1954. zo vertelde men ons, stapte een elegant figuurtje uit het gat a-rij tolg dat juist het plein voor het paleis aan de Lange Voorhout was opgereden. Even wankelde de Begum op het hoge treedje van de koets, maar een seconde late» al stond ze met fier geheven hoofd, luis terend naar de eerste maten van het Pa kistaanse volkslied. Het zijn drie jaren van hard werken voor haar geworden. Geen diplomaat in Den Haag heeft zo'n indrukwekkend program van lezingen, be zoeken aan fabrieken, scholen, maat schappelijke instellingen en ook aan ge wone burgers op zijn naam staan. De witte residentie van de Begum, zoals de ambassadeur van Pakistan door ieder wordt genoemd, is een centrulm gewor den waar behalve de traditionele bezoe kers ulit dlplomatenkringen en society, ge leerden en adviseurs steeds welkom zijn. DIPLOMATEN De Begum is diplomate met hart en ziel. Haar verblijf dn Nederland ziet zij als een mogelijkheid uitvoerig kennis te maken met onze begrippen van maat schappelijke vooruitgang. Door het uit brengen van rapporben stelt zij haar re gering in staat zioh eveneens te oriënte ren. Niet, zo zegt zij, om klakkeloos de Nederlandse vorm over te nemen, maar om er richtlijnen uit te distilleren. Wat gedurende eeuwen in het Westen is be reikt kan niet onveranderd en onverwijld in een jonge staat worden overgeplaatst. Veel vakantie geniet de Begum niet. Is zij eens afwezig, dan is dat meestal om een conferentie ergens ais afgevaardigde van haar land bij te wonen. Haar feestelijkste maanden zijn die waarin haar twee zoons, die in Parijs en Londen studeren naar Den Haag komen, dikwijls met een stel vrolijke vrienden. Dan wordt de statig heid van de villa aan Plein 1813 wat ge broken, En klinken er jonge vrolijke stem men door de ruime salons, die alle zijn ingericht met de schoonste voorbeelden van de Pakistaanse kunst. KOORTSIG, RILLERIG verjaag dat lome griepgevoel met: NIEUWE VONDSTEN Internationale aspecten in ppj Nederlandse salons (Van o t moderedactrice) Waagema ns De Amsterdamse ontwerpster Toni Den Haag gekomen om te laten zien wat zij ons voor het komende seizoen toegedacht heeft. En zoals altijd volgde zij haar eigen in zicht en toonde zij een eigen stijl. Een héél klein beetje spiekt zij wel eens bü Parijs, maar dat is slechts sporadisch. Mooi zijn haar mantels, meest wijde swaggers. Nu de originele cape uit de gratie is brengt zij een cape-imitatie: twee halve cape slippen, gevoerd met bontwaarmee elegant te manoevreren valt. Zij brengt ook veel pakjes met strakke rokken en tot ver onder de heup vallende getailleerde jasjes, die aan de (unique herinneren. onder te doen voor buitenlands. Van mooie tweeds en laken heeft Holthau» zijn mantels en tailleurs gemaakt. Die mantels zijn merkwaardig: ze zijn korter dan de japon en hebben een heel wijde rug, die uitwaaiert onder het lo pen. Soms wordt er een ceintuur bijge dragen, die dan heel losjes, vooral niet ingesnoerd, beneden de heup is aange bracht. Merkwaardig zijn ook de tail leurs, zoals gezegd in battle-dress stijl, compleet met borstzakken. De jasjes val len op of even over de heupen en sluiten' met een smalle ceintuur. Ook de deux- plèces en de japonnen hebben die neiging tot dat half-sportieve, half nonchalante. Heel typisch zijn de schoenen, die Holt- haus ontworpen heeft en die in serie gemaakt zullen worden: pumps met over de wreef een horizontaal bandje, dat door een verticaal bandje met de punt van de schoen is verbonden. Het ls net een hekwerkje. Aangezien Holthaus zich hoe langer hoe meer op de couture gaat toe- voornaamste bestanddeel van de collectie. Maar wèl de moeite waard om naar te kijken: vooral de puntmutsjes die hij gemaakt heeft, hebben iets ontwapenends en argeloos. Een collectie, al met al, die uitmunt door verfijnde smaak en élégance. die wel het uitbundige element van vorige collecties mist. maar toch gewonnen heeft aan draagbaarheid. Het zou te veel gezegd zijn om te beweren dat Holthaus overstag is gegaan, maar we hebben wei de indruk gekregen dat hij iets bezadig der is geworden. zonder dat men zou kunnen zeggen: deze mouw is de ,.magneet"-mouw, dit is de tunique of dat is de nieuwe spoellijn. Men krijgt de indruk, dat Tonny Waage- mans overal wat van kiest en er van maakt wat haar bevalt. Grappig was een citroengeel van< rui- gestof pakje, dat op het rechter schou derblad dichtgeknoopt wordt. Bij de ja ponnen zit de taille soms hoog soms laag. PARIJSE LIJNEN Bij een show van „hautc-couture-con- fectie" die een der Haagse modehuizen arrangeerde, had men zich echter wel aan de nieuwe PariJse modelijnen gehou den. De rokken waren kort. Vooral bij de sportieve herfstpakjes, zonder taille, maar met ceintuur, die losjes de heup omspant. Ook was er het „battle-dress"- .iakje, met veel ruimte in dc rug. Ruitstoffen in donkere tinten, vaak zo donker, dat de ruit slechts wazig te herkennen was (donkerbruin met nóg donkerder bruin bijv.) waren hiervoor het materiaal. Bontkraagjes op mantels of pakjes draagt men niet meer óp de kraag, maer er in. waardoor de wijdaf- staande halsranden wat opgevuld wor- sn en niet al te kil zijn. Jersey is voor japonnen nog steeds favoriet. Bij een jersey-namiddagjapon in donkergrijs, zonder mouwen en mot punt- hals hoorde een rechte lap stof, waar de enden aan elkaar sluiten. Als men de juiste wijze de armen er door steekt, heeft men een warme bolero! Een Italiaanse gast-mannequin toonde de uit dit land afkomstige japonnen van jersey in een brede geweven ribbel, of kabelpatroon, dat aan handbrei werk deed denken. Voor feestelijke ge legenheden was de witte jerseyjapon, de BONT EN ITALIANEN Van een heel ander genre is de show geweest, die we zagen in dc salon van de bonthandelaren Van Daal en Meijer uit Groningen, die nu In Amsterdam een filiaal hebben gevestigd. Samen met het wijde rok viel van heup tot liet de zwarte onderrok vrij. De cock tailrokken waaleren dit seizoen niet meer zwierig om de enkels. De wijde wordt in de taille ingerlmpeld en aan de zoom wéér in rimpels bijeengehouden, zodat „ton"-effect ontstaat. Nieuw is het nylon-velours, dat niet plet, een buiten gewoon fraai materiaal LA LIGNE AISE Dick Holthaus, heeft z(jn collectie de n van dc „gemakkelijkheid" gegeven, La ligne aise. Inderdaad zijn de kleren die hü gemaakt heeft heel soepel en praktisch, voor overdag raken de japon- rjauwelijks de taille, de tailleurs zUn In batfle-dress stijl met wikkelrokken, die het lopen niet tot een probleem maken. oor cocktail en avond heeft hij beeldige jurkjes gemaakt, die lief en rouwelijk zijn en het al tc overdrevene, 1 tc antistickerige van zijn vorige col lecties missen. Hij maakt, om even bij die feestelijke kledij te blijven, veel gebruik van hee. soepele zijden jersey, om zodoende fraaie draperieën of ploolenval te verkrijgen, en verder veel fluweel, diepzwart of da verend rood. Deze stoffen zijn Nederlands fabrikaat en het is erg plezierig te con stateren. dat ze bepaald niet behoeven Toch is het zo nrlieidia absolui rolgens de Grond- erboden, maar is wel afhankelijk i keuring van de Koning (in onze tijd du. de Koningin.. Er staat zelfs een strafrechtelijke sanctie op, nl. art. 435, 2e van Weth. van Strafrecht. Een en ander wordt dus nogal hoog opgenomen, wat te meer blijkt, wan vreemde adeldom vergelijken. Dat is sprake ia in de gevallen was hod overtreden wordt; strafhi het onbevoegd voeren van landsc adellijke 'etb. i Strafrecht. 435 waarom het aannemen van buitenlandse ridderorden, met bijzondere toestemming van de Koning dient te geschieden dient in de eerste plaats het bijzondere karakter van de ridderorden op de voorgrond te worden gesteld, altham het bijzondere karakter dat deze ge meensrhappen van ridders in de middel eeuwen hadden. Aan het woord „orde" kon een betekenis van de hoogste hei ligheid worden toegekend, zowel ah het meest prozaïsche groepsbesef. Ston den de monnikenorden destijds meer in de reuk van een maatschappelijke stand, en zo hoog geestelijk waai ekenen, dat zij weinig minder dan en religie ging betekenen. Dit klinkt overdreven, maar wanneer nen weet dat de orde van het Gulden /lies door een kroniekschrijver van die lagen inderdaad als een „religion" werd langeduid en dat kerkgang en mis in iet ritueel van deze orde een overwe ■ende plaats innamen, dan zulllen we noeten erkenen, dat de orde een zo rome inhoud kon hebben dat de term .religie" er bijna op sloeg. (Waarbij we Ie politieke oogmerken, die bij het tichtcn van vele orden hebben voorge- Het lidmaatschap van een ridderorde werd dan ook gevoeld als een geheiligde band. die de leden van de orde onder ling verbond. Niet alleen ter beschik king van het doel van de orde. maar ook ter verwezenlijking van andere doeleinden die door afzonderlijke leden der orde werden nagestreefd Herhaal- werd opgenomen, binden. Dat was h van hel Gulden V die van dc Kousel Hierdoor groeid besef, dat de o oplegde tot trouw ordeteken bad ge was zelfs zo sterf liet ordeteken aa beschouwd werd De Engelse gewc idderorden niet i schonken. Dit besef 'raditi (Nadruk verboden) Gcrmana Maru- celli hebben z(J een show gehouden. Signora Marucelli heeft ons niet geest driftig kunnen krijgen. Zij is uitgegaan van de zg. Maiskolflijn, hetgeen betekent dat het silhouet van onderen zeer smal is, naar de heupen toe verbreedt, wijd wordt om de taille en in de buurt van de schouders weer vernauwt. Af en toe springt Marucelli echter al lerwonderlijkst met deze maïskolf om. 6oms lijkt het wel of ze hem dwars houd' of diagonaalsgewijs. In elk geval: veel loopruimte stond ze haar drie Italiaanse mannequins niet toe. De rokken zijn soms zo nauw, dat het bij het ridicule af is, een ritssluiting die van de zoom tot in de buurt van de heupen komt moet dan uitkomst brengen bij het aantrekken van zo'n japon! Robe-manteaux zijn bij dez Italiaanse heel belangrijk, ze worden gedragen over een heel. heel nauwe ro zijn dan zelf iets. maar niet veel. wijder en hebben een capuchon. Dikwijls hebben die nauwe rokken, om toch de mogelijkheid te geven zich te be wegen, een los pand van achteren, om de loopsplitten te verbergen. Onze landgenoten Van Daal en Meijer die terécht met hun bontwerken in het buitenland zoveel succes oogsten, toon den zich ook nu weer op hun best mei de seaDJasjes die zo kunstig gesneden zijn, dat het prachtig glanzende bont er een heel andere tekening door krijgt. De combinatie van twee soorten bont, persianer of 6ilverblue, geeft bij deze bontwerkers geen onlogisch effect. Ook maken zij modellen, die geheel van het traditionele bontwerk afwijken, maar steeds weer een succes zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5