CHRISTELIJK Kerken en organisaties hebben elkaar nodig Bock - Instelling van vast scribaat overwogen Predikanten veroordelen rassenstrijd in V.S. De toelating van de vrouw tot de openbare ambten INNSBRUCK Een woord voor vandaag Kanttekening 2 Vorm van samenwerking nog een vraag Predikantenconferentie van het Convent (Van onze sociale redacteur) DE_ discussies op de tweede dag van de predikanten- conferentie. die het Convent van Chr. Sociale Organisaties de afgelopen dagen in het con ferentieoord Woudschoten orga niseerde, hebben gisteren zowel van de zijde der predikanten als van de organisaties de be hoefte naar voren gebracht aan wederzijds contact, waar het betreft de benadering van de arbeider met het Evangelie. Niet dat men de arbeider als een bijzonder mens wilde zien, maar wel was men er van overtuigd, dat de arbeider in een wereld leeft, die dikwijls niet of ver keerd begrepen wordt. Zes discussiegroepen bespraken elk een bepaald onderwerp. Zo wijdde een groep zich aan het specialisme voor predikanten. Men achtte specialisatie nodig, maar dan meer als verlengstuk van de normale kerkelijke arbeid en dus niet geheel los van het andere werk. Interkerkelijke samenwer king bij de betreding van het be drijf door de kerk achtte de tweede groep beslist noodzakelijk. Alleen dan gaat de fabriekspoort open. De taak van de kerk bij deze arbeid werd primair gesteld, al werd contact met de organisaties van grote betekenis geacht. Op hoog niveau zou een gesprek ge voerd moeten worden tussen de kerken en de organisaties en in plaatselijk verband werd het juist geacht, dat de kerken de hulp en het advies van de organisaties inroepen. Met alleen industrie De vijfde sectie wilde wat be treft de problemen rondom de mo derne industriële arbeid, deze pro blemen uitbreiden tot ons gehele volk. De fabrieken zijn slechts de exponenten van de maatschappe lijke ontwikkeling. Een zelfde ont wikkeling valt ook op het platte land te bespeuren. Overal wordt geklaagd over de schijnbare zin- en doelloosheid van de arbeid en de uitzichtloosheid van het leven. Over de belangrijke vraag, wat ls het doel van de onderneming, moest de vijfde sectie rapporteren. De ondernemer zal religieuze ar beid in zijn onderneming moeten steunen, hetzij financieel of ander zins. De vraag of het bedrijfsleven de ontkerkelijking door ploegen- stelsel, zondagsarbeld etc. bevor dert, werd opengelaten. Wel be stond in deze sectie de vrees, dat de kerk taken gaat opnemen, die niet tot haar functies behoren en zo taken aan de organisaties ont neemt. geref. predikant te Rotterdam, zich voor de oprichting van een stich ting op initiatief van het Convent, waarin dan het gesprek met de kerken gevoerd zou kunnen wor den. Ds. Dronkers, geref. predikant te Leiden, vroeg ook vertrouwen voor de organisaties. Ds. D. H. Scholten te Heerewaarden, vond echter, dat alleen de kerk hier een taak heeft. Diepe behoefte In een slotwoord verklaarde de heer M. Ruppert, voorzitter van het C.N.V., dat bij de organisaties dikwijls een diepe behoefte leeft aan contact met de kerken. Wat in de fabriek gebeurt is van groot belang voor het geestelijk leven en voor de kerk. Maar ook in de kerk wordt de sociale geschiedenis van een volk geschreven. En daarom ls het zo belangrijk wat de kerk doet, aldus de heer Ruppert. Een verslag van de conferentie met daaraan toegevoegd de conclu sies zal in druk verschijnen. VAN DL DAG ..Gesprek met de aarde" heeft de gro te Duitse geoloog Hans Cloos. hoogle raar aan de Universiteit te Bonn, zijn boek genoe'md. Het is, in voortreffelij ke uitvoering, nu ook in Nederlandse vertaling (van Walter IJzerdraat) ver schenen, en wel bij H. P. Leopolds Uit geversmaatschappij N.V., Den Haag. De ondertitel van het boek luidt „Wereld en levensreis van een geoloog" en daar mee is het boek stellig juist getypeerd. De geologie is geen gemakkelijke we tenschap, maar prof. Cloos weet er wel op uitermate boeiende wijze van te ver tellen. De lezer leert in dit boek de aar de terdege kennen. De christen zal, al lezende. Dij de aarde zelf niet blijven stilstaan, maar „het gesprek met de aarde" zal voor hem tegelijk de beteke nis krijgen van een eerbiedig opzien naar de Schepper, uit Wiens hand dit alles is gekomen. Moderamen Herv. synode op werkbezoek Het moderamen van de generale sy node der Ned. Herv. Kerk zal op 22, 23 en 24 september a.s. een werkbezoek brengen aan de kerkprovincie Groningen Bij bezoeken als deze wil het modera men zich op de hoogte stellen van het kerkelijk leven in het betrokken ressort door het opnemen van contacten met ide meerdere vergaderingen, zulks mede met het oog op het beleid van de gene rale synode en het kerkelijk leven in het algemeen. Het moderamen is als volgt samenge steld: dr. A. A. Koolhaas, praeses. ds. J. Vink, assessor, dr. E. Emmen, scri ba, ds. F. H. Landsman, secretaris voor algemene zaken. Eerst is er een bijeen komst in de Sionskerk te Groningen en des avonds van de eerste dag in het Hervormd centrum te Delfzijl een ont moeting met de kerkeraden van Delf zijl en omgeving. Op 23 september wordt des morgens een bezoek gebracht aan de classicale vergadering van Appingedam en des middags aan die van Winschoten. Des avonds is er een ontmoeting met de pro vinciale kerkvergadering van Groningen. Op 24 september wordt een bezoek ge bracht aan de classicale vergadering van Groningen en die van Winsum. Studiedagen over liet jonge gezin De nationale contactcommissie voor gezimsbelangen en de gezinsraad beleg gen op 1 en 2 oktober in Pulchri stu dio in Den Haag studiedagen over het jonge gezin. De conferentie zal worden ingeleid door prof. dr. J. H. van den Berg met een referaat over „Gedach ten van een conflictpsycholoog over het jonge gezin vroeger en nu". Voorts zal het vraagstuk van de beroepsarbied door de gehuwde vrouw worden ingeleid door mevr. dr. Chr. A. M. Michels-Veraart en door mevr. dr. H. de Roever-Bonnet. Over de betekenis van de woning voor n inleiding het jonge gezin zal den gehouden door i Diemer-Lindeboom. dr. F. T. Geref. Synode op andere leest? (Van een onzer verslaggevers) TOT de zaken, waar de Gene rale Synode van de Gerefor meerde Kerken bij het eerstin behandeling nemen niet uitge komen is behoort de ontworpen huishoudelijke regeling voor de Synode. Hoewel het hierin voor een groot deel gaat om dingen van vergadertechnische aard, kwa men in de bespreking al aan stonds kwesties op tafel, waar mee de Gereformeerde Kerken in haar geheel te maken hebben. Zoals de mogelijke instelling van een vast scribaat. Men weet, dat de Hervormde Kerk voor haar Generale Synode een vaste scriba heeft. Bij alle wisselingen van het moderamen blijft de scriba steeds dezelfde. Volgens de commissie, die de huis houdelijke regeling voor de Gerefor meerde Synode ontwierp, zou de in stelling van een vast scribaat enige bezwaren met zich brengen. De scri ba zou aan zijn ambtelijke arbeid worden onttrokken, en in de functie die hij bekleede zou hij wel eens een man van te grote invloed kunnen zijn. Ds. H. W. Engelkes van Amers foort vroeg zich af of deze bezwaren, die hij niet van principiële aard achtte, houdbaar waren. Hij wilde de gedachte aan een vast scribaat niet opgeven. Ds. H. W. H. van Andel van Utrecht- Oost, de tegenwoordige scriba, meen de dat een vast scribaat stellig be zwaren zou meebrengen. Maar de te genwoordige regeling heeft veel gro tere bezwaren. Ds. Van Andel toonde dit aan met zijn ervaringen als scri ba van drie op elkaar volgende sy- nodes. De buitenwereld en zelfs de meeste leden der synode hebben er geen weet van, wat een enorme ar beid het scribaat met zich brengt, ook na afloop van de synodes, ja in heel de periode tussen twee syno- 'n Smakelijk stilleven treft altyd direct het oog van de kunstkenner. En zeker een stilleven met KAAS! Gelukkig hoeft hij zich niet tevreden te stellen met een ge schilderde kaas. Hij hoeft alleen maar even naar de winkelier te gaan en hjj kan volop genieten van échte, voedzame en ge zonde kaas. Vraag het Kaasreceptenboekje (25 ets) bfl Uw winkelier of schriftelijk (25 ets postzegel bijsluiten!) aan Het Nederlands Zuivelbureau, Cort van v der Llndenstraat 7, doe meer met KAAS des. Bovendien is de scriba geruime tijd aan zijn ambtelijk werk in de ge meente onttrokken, en hoewel de ge meente er thans door de te Assen ge maakte afspraken financieel geen schade van ondervindt, is het een ongewenste situatie als de gemeente telkens haar predikant een poosje kwijt Bovendie^ kan bij de nu bestaande regeling de jScriba evengoed een met te grote invloed zijn. Dit treft trouwens heel de synode, want het zijn voor een belangrijk deel telkens dezelfde personen, die in de synode terugkeren. De vraag is, aldus ds. Van Andel. welke bezwaren het minst ernstig zijn. Hij meende dat dit bij een vast scri baat het géval was. En hij geloofde dat de synode, zoü zij momenteel de gedach te aan een vast scribaat afwijzen, wel licht over enkele jaren genoodzaakt zal zijn tot de instelling ervan over te gaan, daar het synodewerk steeds toeneemt. Om het bezwaar te ontlopen, dat de scriba aan zijn ambt onttrokken moet worden, heeft de commissie ook gedacht een vaste secretaris, (een lid van de gereformeerde kerken maar geen predikant), waartegen echter door prof. dr. D. Nauta als,bezwaar werd inge bracht, dat de?e functionaris geen lid an het moderamen der synode zou zijn. Dr. L. Praamsma van Groningen-Zuld 2e scriba van de synode, voerde ook het pleit voor een vaste scriba. Zolang de svnode er zelf bijzat, zou he1 met de gi-ote invloed van zo'n scriba wel mee lopen: men behoorde hem trouwens in structies te geven, waardoor hij de gren- :n van zijn werk zou kennen. De te benoemen scriba zou volgens dr. Praamsma iemand met veel gaven moe wezen. Een thëoloog, die zelfstan dig zijn weg zou kunnen gaan, maar tegelijkertijd een grote mate van on zelfstandigheid moest tonen, daar hij ïm- lers de dienaar der synode is. De rapporteur, ds. M. Kamper van Wierden, verklaarde dat de zaak waar- het bij de ontworpen regeling gaat deze is, dat de synode op een beetje moderner leest geschoeid moet worden. De mogelijkheden zijn er. Over de fi nesses is nader beraad nodig. Tot dit beraad is de synode dan ook overge gaan. Wederom mocht de praeses een bui tenlandse gast in de synodevergadering verwelkomen. Het was ds. N. B. Knop pers van Beverly in Canada, vroeger predikant te Lollum, Hardenberg Hilversüf" yn een bekende figuur in jeugdwerk -y Donderdag'hebben burgemeester en wethouders vai Assen de synode tén stadhuize ontvangen. De in de zuidelijke staten van Amerika aan de gang zQnde rassenstrijd om de toelating van negerkinderen op de openbare scholen laat ook de kerken niet onberoerd. In Nashville, de grootste stad in Tennessee, hebben de protestantse predikanten zich volledig achter de besluiten der regering gesteld. In de kerkdiensten werden de ouders opgeroepen de opheffing der rassenscheiding op de scholen' in waarachtig christelijke geest te aanvaarden en de gelijkheid van alle mensen in praktijk te brengen. Vele dominees verzochten de ouders dringend de plannen tot integratie van de schoolbesturen actief te steunen en gewelddaden te verhinderen. Andere predikanten drongen In meer algemene bewoordingen aan op gehoorzaamheid aan de wetten des lands ten aanzien van de gelijkstelling Beroepingsiverk NED. HERV. KERK GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen naar Roosendaal (tweede beroep): J. Plug te Schagen. Benoemd tot hulpprediker te Zoutespui: kand. J. Eman te Terneuzen, die deze benoeming aanvaardde. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Biezelinge: J. P. Geels te Haarlem-Centrum. Aangenomen naar Broek onder Akker- woude: W. de Graaf te 's-Gravenmoer. GEREF. GEMEENTEN VRIJE EVANGELISCHE GEMEENTEN Predikantsvrouwen werken op rijstvelden Uit een brief van de kerkelijke ge meente Zhja Hang bij Moiyen, het cen trum van het voormalige zendingsge- bied van de Bazeler Zending in commu nistisch China, blijkt, dat de christenen het binnenland van China sedert de communisten aan het bewind kwamen steeds zijn voortgegaan met het houden godsdienstoefeningen. In de tijd, sr geen predikant aanwezig was, leidde een postbeambte de gemeente. Momenteel is er weer een predikant, die elke zondag voor enkele honderden chris tenen optreedt. De gemeente kan hem maar 12 volksdollars of nauwelijks 18 gulden per maand geven, hetgeen nau welijks voldoende is voor het levenson derhoud van één persoon. De predikants vrouw moet daarom werken op de rjst- velden. Deze situatie komt ook in ande re gemeenten voor. Advertentiën Neem Iedere dag de kleine doele KRDSCHEN en drijf zo die Rheumatlsche Pijnen uit Uw ledematen. 't Is alsof U een wonder beleeft, als U al betrekkelijk gauw de gunstige invloed van de aansporende werking van Kru- chen's zes minerale zouten_ op Uw bloed zuiverende organen ondervindt. Naarmate het bloed wordt vrijgemaakt van die pijnverwekkende onreinheden, leeft ge weer helemaal op en voelt ge U allengs de oude, fit van lijf en leden en vrij i pijn. Kwestie ivordt door Geref. Bond besproken ONDER auspiciën van het hoofd bestuur van de Gereformeerde Bond in de Hervormde Kerk ver gaderden donderdag afgevaardig den van hervormd^gereformeerde kerkeraden en enige belangstel lenden in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht. Het doel van de verga dering was bezinning op de syno dale voorstellen tot toelating van de vrouw tot de ambten van ouderling en diaken en in bepaal de gevallen voor zekere werk zaamheden ook tot het predik ambt. Alvorens enkele concrete voorstel len van het hoofdbestuur als ant woord op de vraag: wat staat ons thans te doen? te behandelen, wees de voorzitter, prof. dr. J. Severijn te De Bilt op tekortkomingen en laks heid in eigen kring; De voorstellen, die de ins-temming van de vergadering hadden, werden tot nadere voorbereiding en beoorde ling aan een commissie gedelegeerd. Eerst na het advies van de com missie zal een en ander gepubliceerd worden. Het hoofdbestuur was van mening, dat het besprokene voorals- 71 Hij hield in München het edele tweetal voort durend in de gaten en dat was niet zo moeilijk, omdat ze hem niet kenden. Hij hoorde daar uit de nieuwe ruzie, Vogelkopje was bang en pro beerde Müller te overreden de spullen nog voor de Duits-Oostenrijkse grens terug te halen dat het om iets zeer kostbaars ging en hij nam zich voor, koste wat het kost, daarvan bezit te nemen. Zuckwaller dronk beheerst uit zijn wijnglas en keek zijn beide tot het uiterste gespannen luisteraars aan. ,,Je mag af en toe wel een slokje drinken, want het verhaal is lang en misschien hier en daar wel droog. Een teug van deze uitstekende wijn zal het aroma zeker ten goede komen." André en Marianne gehoorzaamden als ge hypnotiseerd. „Goed dan," zei Zuckwaller, „dat Fritz Mül ler al zo gauw na zijn aankomst in Innsbruck de straf voor zijn onachtzaamheid kreeg en Ver moord werd in Gasthof Bayer, was een lelijke streep door de rekening van Von Emsighofer. Hij had niet verwacht, dat het tot een misdaad van die omvang zou komen en hoewel hij onge twijfeld iemand is, die, wanneer hij in nood zit, zeker tot een gewelddaad zou overgaan, was zijn strafregister op dat gebied nog brandschoon. Hij heeft ook Fritz Müller niet vermoord. Wie dat wel deed. weet ik nog niet, maar ik geloof wel, dat ik ook daarbij een eind in de goede richting ben. Maar we zullen het daarover nog niet heb- ^aadóeló in '"VAN ben. Eerst de kwestie-Von Emsighofer. Na de dood van Müller zocht hij onmiddellijk contact met Egenbach. Die was bang, dat hij ook de straf zou krijgen en hij wist niet precies aan welke kant Von Emsighofer stond. Eerst probeerde Egenbach het zaakje nog op eigen houtje op te knappen, hij deed dit nogal dilletan- tistisch, met al die briefjes en zo, maar hij kon slechts op een klein gedeelte van de buit be slag leggen. Alleen één tekening, die aan de buitenkant in het zijvak van de koffer zat. Müllei had hem niet verteld, waar hij de rest van de spullen had verstopt in jouw bagage, André. Von Emsighofer kon met zijn bluf en zijn persoonlijkheid gemakkelijk de baas worden over de man met het litteken, Egenbach. Hij dwong hem de opbrengst te delen en samen te werken. Maar voorlopig was er geen opbrengst en dus ook niets te verdelen. Toen de leiding van de bende ontdekte, dat Vogelkopje niet opschoot en onder invloed van Von Emsighofer stond, werd hij eveneens slachtoffer. Hij werd dood gevonden in de Völser Strasse en ofschoon het alibi van Von Emsig hofer aanvankelijk aan het wankelen werd ge bracht door de mogelijkheid, dat Vogelkopje Egenbach eerder werd vermoord dan op het ogenblik, dat Von Emsighofer in onze handen was, geloof ik toch, dat hij ook bij deze misdaad vrijuit gaat. Hij was alleen maar een lage chanteur en geen moordenaar. Hij had er groot belang bij, dat Vogelkopje bleef levert, want hij was Von Emsighofers contact met de hoogste leiding. Op het juiste ogenblik, oplichters hebben daar blijkbaar een fijne neus voor, ontdekte hij, dat de gezochte microfoto's boven water waren. Hoe? Dat weet ik niet. Het zou een merkwaar dige samenloop van omstandigheden kunnen zijn. Hij deed een vergeefse inval, toen Egenbach werd vermoord, maar later toen hij de klap met de vaas aan jou terugbetaalde, André, had hij meer geluk. Hij verdween met de foto's en hij liet een ring met een smaragd achter. Opzette lijk. Toen hij contact zocht met Marianne, hier in Hotel Neu Tirol, heb ik Marianne gevraagd dat contact niet direct af te breken. Ik heb haar de ring gegeven en die droeg zij bij de nieuwe ont moeting. Daardoor moest Von Emsighofer uit zijn tent worden gelokt. En dat is dan gebeurd. Hij zit met zijn arm in het gips in de cel. Veel heeft hij niet losgelaten, maar wat ik nu ver telde, heb ik voor het grootste deel uit hem ge kregen en voor de rest gecombineerd." (Wordt vervolgd) nog een interne aangelegenheid dient te blijven om tot vruchtbare resul taten te kunnen komen. Vóór de behandeling van deze prak tische kwesties gaf dr. H. Schroten, hervormd predikant te Rotterdam- Charlois een principiële uiteenzetting en toelichting van de aanhangige kwestie en haar achtergronden. Ds. J. Goedhart, hervormd predi kant te Rotterdam-Delfshaven, sprak over de gevolgen, die zich zullen voor doen, wanneer de voorstellen van de synode eventueel worden aangeno- Christenen protes teren bij Nasser De Egyptische christenen hebben e< gezamenlijk protestschrijven gericht tot president Nasser, waarin zij ernstige be zwaren maken tegen de politiek van dis criminatie en onrechtvaardigheid, die tegen de christenen wordt toegepast. Het schrijven is ondertekend door de vicaris van de patriarch der Koptische christenen, door de patriarchale vicaris ■der r.k. Kopten en de vertegenwoordi gers der protestantse kerken. O.m. wordt de aandacht gevestigd op de restricties, welke praktisch neerkomen op een ver bod van de bouw van kerken. Verder op de wijzigingen, die in de persoonlij ke rechtstatus der christenen zijn aan gebracht en waardoor de toepassing var de kerkelijke huwelijkswetten onmogelijk wordt gemaakt: de sluiting van christe lijke scholen; de discriminatie bij be noemingen in openbare functies; de uit sluiting van christenen bij grondtoewij- zingen, alsmede de praktische algehele opheffing van christelijke uitzendingen in de Egyptische radio. Protest tegen lawaai van vliegtuigen Tegen het onverdragelijke lawaai, dat vliegtuigen tijdens proefvluchten in d( nabijheid van zijn kerk veroorzaken, heeft een Engelse predikant voor eer commissie van onderzoek in het graaf schap Gloucestershire geprotesteerd. In de buurt van zijn gemeente is een vlieg tuigfabriek gevestigd. De predikant be klaagde zich erover, dat de gemeente leden hem niet meer kunnen verstaan tijdens de kerkdiensten en dat zelfs het orgelspel wordt overstemd. De proef vluchten gaan zonder enige onderbre king door, zo werd gezegd. Advertentiën 't ls niet voor niets, dat God Jesaja opdraagt het volk Israè het oordeel aan te kondigen. Het heeft het er wel naar m maakt. Het liep andere goden achterna en het was één broj heidendom geworden, nog veel erger dan in omliggend landen, omdat het Joodse volk wist, dat, er maar één G« bestond. En dan moet Jesaja dit zeggen tegen het ongehooj tame Bondsvolk: „Daarom heft God een banier op voor ha volk in de verte en Hij fluit het tot Zich van het einde da aarde; zie, haastig, ijlings komt het". Als Gods genade too™ afgewezen, moet niemand denken, dat Hij blijft smeken o® toch maar gehoor te vinden. Eenmaal komt aan Zijn gfedull een einde. Aan naam-christenen heeft God niets. Zij toorda verstoten. Dat moeten wij nooit vergeten. Dan zal het zo zij# dat „die heidenen" ons voorgaan. Zij komen ijlings, haastji als zij Gods banier zien en Hem het lied van de uerlossiTil en het goddelijk erbarmen horen fluiten! Houdt dan uw ogei er\ oren wijd open. COMMUNISTISCHE VRIJHEID TN het augustusnummer van „Nowe Drogl", het beschouwende poli tieke orgaan van het centrale comi té van de Poolse communistische partij, komt een antwoord voor aan een der lezers, die gevraagd had, of een gelovige lid kan zijn van de partij. Het antwoord luidt: „Het is in principe onmogelijk de Marxistische wereldbeschouwing en de godsdienstige wereldbeschouwing met elkaar te verzoenen. De grond slag van de wereldbeschouwing van de communistische partij is geba seerd op het zogenaamde materia lisme. Toch dienen we niet te vergeten, dat de materialistische wereldbeschou wing geen onvermijdelijke voor waarde is voor het lidmaatschap van de partij. Onze partij is niet al leen maar een vereniging van vol-' gelingen van de Marxistische filoso fie, ze is bovenal een organisatie van politieke strijders om een so cialistische maatschappij te bou wen, die in de nabije toekomst ge volgd kan worden door een com munistische maatschappij. Het Marxistisch-Leninistlsch ka rakter van de partij berust niet zo zeer op het principe, dat alle leden de gezichtspunten van de filosofie der partij moeten aanvaarden, dus de atheïstische inzichten van Marx, Engels en Lenln, als wel op het principe, dat de leidende beslissin- .gen, neergelegd in het partijpro gramma, die zijn gebaseerd op de Marxistisch-Leninistische leer, er kend moeten worden en verwezen lijkt in het dagelijks leven van de partijleden. Toch kan een gelovige tot de partij behoren en wij zouden niet toestaan, dat deze kameraden, die het pro gramma en de beslissingen van de partij erkennen en de partijpolitiek naleven en toch blijven bij hun godsdienstige wereldbeschouwing, uit de rijen van de partij verwi} derd werden in naam van het Mar® xlstische karakter van de partij. L Aan de^ andere kant zullen wij nlijv toestaan, dat in de partij kamen den een propaganda-actie zoudtt C voeren voor een godsdienstige w g reldbeschouwing of zouden optredqC als de zegslieden van een kerkelijk christendemocratisch programma.v De godsdienstige overtuigingen vat J partijleden en de innerlijke tegen! strijdigheden, die voortvloeien ui. hun wereldbeschouwing zijn de par tij niet onverschillig. Een van de belangrijkste taken vat de partij is alle leden op te voel <1 den in de geest van de Marxistisch^ ideologie. 'J S Wij zijn niet voor het handhaver11 voor altijd van het samengaan vair twee verschillende wereldbeschotü wlngen in de partij. Wij moetetj door een systematisch ontworpei plan een opvoedende actie verbrei-11 den om de zegepraal van de Mat- v xlstische wereldbeschouwing te bek reiken. Een voorwaarde om deze actie h doen slagen is het scheppen vai j een waarlijk vrije meningsuiting,! een uitwisseling van gezichtspunten tussen partijleden van verschillend^ wereldbeschouwing en het verwijde- ren uit de partij van alles, wat in 1 het verleden sommige partijleden er toe bewoog, hun godsdienstig' overtuiging te verbergen. Alles wat het opvoedende werk belemmerd heeft moet verwijderd worden. Zelden hebben we een zo eerlijk communistisch relaas gelezen. De christen is welkom in de communis tische partij, mitfi hij zich laai „opvoeden". De partijleden moeteu de christenen aan het praten krij gen, opdat zij bekend worden „bewerkt" kunnen worden. Dat de christen een boodschap heeft aan de communisten beter dan alle theorieën van Marx, Engels Lenin, beseft „de partij" niet. DRIE VLIEGEN IN ÉÉN KLAP JJET Roemeense voorstel voor een Balkanconferentie, waaraan be halve enkele landen van het Sow- jetblok ook Griekenland en Turkije zouden fhoeten deelnemen, illus treert de pogingen van de Sowjet- unie, haar invloed in het Middel landse zeegebied met alle middelen die haar ten dienste staan, uit te breiden. In een brief aan de Griekse pre mier Karamanlis heeft de Roemeen* se regering een systeem van samen werking tussen de Balkanlanden voorgesteld, dat onder meer hét sluiten van niet-aanvals-verdragen zon inhouden. Hierover zou men het eens moeten worden óp een con ferentie van de regeringsleiders van deze landen. Met dit door haar geïnspireerde voorstel tracht de Sowjetunie nu eens drie vliegen in één klap te slaan. Men weet, dat zij sedert het totstandkomen (in 1953) van het Balkanpact tussen Joegoslavië, Grie kenland en Turkije steeds pogingen in het werk gesteld heeft, deze al liantie te verlammen, o.a. door de toelating van Roemenië, Bulgarije en Albanië te verlangen. In het jongste voorstel wordt deze vurige wens als het ware nog eens duide lijk naar voren gebracht. Voorts wil de Sowjetunie tegemoet komen aan de verlangens van de Joegoslavische maarschalk Tito met betrekking tot de oprichting van een Balkanfederatie. Deze dateren al uit de jaren, voordat Stalin dacht met Tito te kunnen afrekenen door Joegoslavië uit de Kominform te stoten. Alles is echter op een an dere wijze verlopen dan Stalin ver wachtte en de huidige leiders van de Sowjetunie zijn blijkbaar van plan, zich niet tegen de plannen van Tito te verzetten, maar ze in eigen voordeel uit te buiten. Want de toenadering tot Grie kenland en Turkije (en dat ls het derde punt) is in feite een nieuwe aanval op de eensgezindheid in de Noordatlantische verdragsorganisa tie. De Russen beseffen heel goed, dat geen van beide landen er op het ogenblik iets voor zal voelen, toe te treden tot de door Roemenië voorgestelde Balkanfederatie. Zij weten echter ook, dat hun gebaar tot gevolg kan hebben betere be trekkingen tussen de landen van het Sowjetblok en Griekenland. Dit zou onvermijdelijk leiden tot een verdere verzwakking van de ban den met de Navolanden. RAADSVERKIEZINGEN pjET volgend jaar zullen er ver kiezingen worden gehouden voor de gemeenteraden. Reeds zijn kies verenigingen bezig met de voorbe reiding van de candidaatstelling. Naar onze mening zal het van be lang zijn, dat men daarbij ook uit drukkelijk in de overwegingen be trekt, of en in hoeverre samenwer king met gelijkgezinde partijen mo gelijk en wenselijk is. Ons standpunt mag bekend heten: wij staan positief tegenover deze sa menwerking. De christelijke politieke partijen hebben een zware strijd te voeren tegen wie aan haar bestaan en haar invloed afbreuk trachten te doen. Onder zulke omstandigheden behoort zo weinig mogelijk geschei den te worden opgetreden. Zulks is al van belang in de verkie zingscampagne, die gevoerd zal moe ten worden. Men mag verwachten, dat samenwerking van de christe lijke partijen in het bijzonder de jongere kiezers, die voor verdeeld heid niet veel waardering kunnen op brengen, zal toespreken. Het is ook van belang met het oog op de positie na de verkiezingen. Niet alleen is van betekenis een be- I hoorlijke vertegenwoordiging in de 1 gemeenteraden na de verkiezin gen zal aan de orde komen de sa menstelling van de colleges van burgemeester en wethouders. Wie I voor de verkiezingen een gemeen- schappelijke lijst voorstaan, maken zich reeds nuttig ien aanzien van de j wethouderskeuze van straks. Er is nog meer ten dienste van samenwerking aan te voeren. Wij j denken ook aan de propaganda, die j voor een gemeenschappelijke lijst doeltreffender kan worden gevoerd. Intussen begrijpen wij wel, dat een j aandringen op samenwerking niet meer dan een algemeen karakter kan dragen. In de ene gemeente zul- ien ook te dezen aanzien de zaken gemakkelijker liggen dan in de an dere. Maar overal behoort men zich op het minst de vraag voor te leg- j gen, of en hoe samenwerking mo- j gelijk is. Misschien is hier en daar enige in schikkelijkheid geboden. Maar de beloning zal hierin bestaan, dat men gemeenschappelijk sterker „uit de bus" komt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2