ïlieuwo jTriJtsdje (üburant Dulles vermaant Rusland Midden-Oosten voor Verenigde Naties Bewogen beroep westelijk voorstel te aanvaarden Atoomduikboten ook voor Nederland Koning Haakon stervende Nieuwe dreiging voor de Franse regering San Marino mobiliseert zijn honderd reserve-soldaten Toenemende medezeggenschap voor inwoners Nieuw-Gninea BULTHUIS BON ptemb enede len Vï werke RIËL DEHÜ1 sjaal ;hoene ko{£ vering VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1957 BUREAUS: Ste« ïe-afdellng: Tel 31441. ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936- Directie: F. D1EMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.; H. w. J. EN9ERINK CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „$tanhttstirb is ohfWn»«i myn bet in tetjijenapod" Achtendertigste jaargang no. 11064 In Russische trein Wodka, zang en kaviaar ZIE PAGINA 7 HK Midden tussen het nieuws over Foster Dullesdie Rusland waarschuwt voor een dreigende catastrofe (zie het nieuws hierboven) en de be richten over steeds perfecter, steeds grondiger en dus steeds verschrik kelijker wapens (ook Nederland gaat atoomduikboten bouwen, zoals hieronder is vermeld) lag vanmorgen deze foto op ons bureau. Een plaat uit Hamburg, waar honderden vroegere Britse militaire voer tuigen liggen opgestapeld, om straks in stukken gesneden en tot schroot te worden verwerkt. Minister staf heeft onthuld dat Nederland binnen niet al te lange tijd waarschijnlijk over enkele onderzeeboten zal beschikken. Hij deed dat in zijn memorie van tielich- ling op de marinebegroting voor 1958. In afwachting van een defini tieve beslissing over de bouw van deze atoomduikboten heeft de mi nister reeds opdracht gegeven geen verdere aanschaffingen en werk zaamheden ten behoeve van de bouw van de derde en vierde vervangende duikboten op basis van het bestaande project meer te verrichten. De kiel legging van deze schepen (de Potvis of O 34 en de Tonijn of O 35) zou dit (Advertentie) Geheel nieuwe sortering EFFEN-, GESTREEPT en GEBLOEMD ct per meter. NATUURLIJK BIJ HAARLEMMERSTRAAT 172—174—179 HERENSTRAAT 9 MIDZA BONNEN voor onze cliënten. Hongarije op de V.N.-agenda De procedurecommissie van de V.N. heeft besloten de Algemene Vergadering aan te bevelen de kweertie-Honigarije op de agenda te plaatsen m't dertien tegen twee stemmen. Alleen isjeohosdowaikije en Rusland stenvien t-^gen. De Russische afgevaardigde verklaarde, dat de toe stand in Hongarije ziöh gunstig ontwik kelde, eraan toevoegend: „de revolutie is neergeslagen". Minister Thoraeycroft heeft ontkend, dat Engeland voornemens zou zijn de aankoop- en verkoopldmieten van pond, die than6 2,78 en 2.82 per dollar zijn, te verhogen. najaar plaats hebben op de werf van Wilton-Fijenoord te Schiedtm. Er Is nog geen definitieve beslissing genomen, maar als voor het op sterkte houden van het huidige aantal onder zeeboten (zes) een oplossing moet wor den gevonden, geeft de minister er de voorkeur aan de bouw van de Potvis en de Tonijn op te schorten tot de Neder landse scheepsbouw een nieuw ontwerp kan aanbieden, waarin de recente ont wikkelingen op het gebied vzji de kern energetische voortstuwing zijn verwerkt en dat tevens financieel verwezenlijkt kan worden. In het algemeen vragen de snelle ont wikkeling van de kernenergetische voort stuwing en bewapening van maritieme middelen en de fabricage van op zee bruikbaar geleide projectielen de volle aandacht, aldus ir. Staf. De onontkoom bare invoering van deze nieuwe middelen in de Koninklijke marine zal slechts ge leidelijk kunnen geschieden. De steun van onze bondgenoten, die op dit gebied al In het stadium van de regelmatige pro- dUktie verkeren, zal daarbij niet kunnen worden gemist. Het ligt dan ook in de bedoeling de NAVO-bondgenoten enkele onderzeeboten in bruikleen te vragen. Intussen nadert het vlootplan-1954 zijn voltooiing. De laatste nog in aanbouw zijnde torpedoböotjagers Amsterdam zal, naar verwacht wordt, in de eerste helft van 1958 worden overgenomen. De tewaterlating van de beide eerste ver vangende onderzeeboten (de Dolfijn, of O 23 en de Zeehond of O 33 die bij de Rotterdamse Drookdokmaatschappij in aanbouw zijn) kan in de tweede helft van het volgende jaar worden tegemoet ge zien. Deze schepen kunnen waarschijnlijk in de loop van 1959 aan de vloot worden toegevoegd. DOOR HET ZENDEN van wapens naar Syrië en de andere Arabische landen loopl Rusland het risico een gewapend conflict in het Mid den-Oosten te ontketenen, h^eft de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Dulles, gisteren in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties gezegd. Foster Dulles deed een bewogen beroep op Rusland de ontwapeningsvoorstellen van de westelijke landen, inge diend op de Londense conferentie, te aanvaarden. „Nooit eerder hebben zo vele vol ken, die een zo grote militaire macht bezitten, gezamenlijk zulke vérgaan de voorstellen ingediend", zei Dulles. „Elke regering, die deze voorstellen zonder vorm van proces verwerpt, aanvaardt een verschrikkelijke ver antwoordelijkheid tegenover de ge hele wereld." Ernstig waarschuwend sprak de Ameri kaanse minister verder: „De mensheid gaat een tragische toekomst tegemoet, als de oorlogsdreiging niet afgewend wordt." „Het zou betekenen, dat de mensen, in het geval dat ztf een eventuele oorlog overleven, moeten leren als holbewoners te leven om zich tegen de dood te be schermen. Het zou betekenen, dat de mensheid slaaf wordt van de snel stijgen de kosten, die een bewapeningswedloop meebrengt. Het zou betekenen, dat de individuele vrijheid plaats maakt voor de eisen, die het voortbestaan zonder meer stelt." Deze verschrikkelijke toekomst wordt door de vrije landen verworpen. Wat op timistischer liet Dulles hierop volgen: „Wij kunnen niet aannemen, dat het ant woord, dat de Russen de vorige maand hebben gegeven, hun laatste is. Aanvankelijk hebben de Russen ook het voorstel tot oprichting van een internatio naal bureau voor atoomenergie pen. Dat plan was alleen maar nuttig voor „agressieve machten. Maar wij heb ben volgehouden en het plan werd door Moskou aanvaard." Dulles besloot: „Laten wij ook -houden. Als deze organisatie de Alge mene Vergadering van de Verenigde Na- De krachten van de 85-jarige koning Haakon VII van Noorwegen nemen af. De koning krijgt voortdurend zuurstof toegediend. De gehele nacht bleven vensters in het paleis, waar zich de zie kenkamer en aangrenzende vertrekken bevinden, verlicht. Kroonprins Olaf vertoeft bjjna voort durend aan de zijde van z(jn vader. Zün dochter Astrid zegde op het laatste ogen blik een reis naar Trondheim af en ook de zoon van de Kroonprins, prins Harald is naar het koninklijke paleis gekomen. Een grote menigte wacht in angstige span ning voor het paleis nieuwe bulletins over de toestand van de Koning af. Vanmorgen om even over half twaalf is een medisch bulletin uitgegeven door de twee lijfartsen van koning Haakon, waarin gezegd wordt dat de gezondheids toestand van de koning ongewijzigd is, dat zijn temperatuur normaail is en dat hij een rustige nacht achten de rug heeft. Geheimzinnige moord in Genève In Genève is een Zwiiitsers zakenman Marcel Leopold, vermoord door een giftigd werptuig, dat door zijn mou de hartstreek drong, juist toen hij zijn woning wilde binnentreden. Leopold werd in januari tezamen twee Franse Algerijnen en een andere Zwitser gearresteerd op beschuldiging wapens en munitie naar Algerije te smok kelen. Hij werd later op borgtocht vrij gelaten. - zich schaart achter de grondslagen, n de gemeenschappelijke voorstellen zijn vervat, is het niet onmogelijk, dat prinoipes toch algemeen aanvaard zullen worden." Onder de duim De Engelse regering is van mening, wordt uit New York gemeld-, nadat Dulles zijn krachtige rede in de Algemene Ver gadering had gehouden, dat Syrië volko men onder de Russische duim zit. Wel licht is het te laat om Syrië te redden. Met Egypte is het nog niet zo ver, ook daar is de Russische' invloed Engeland juicht de rede van Dulles dan ook toe en ziet deze als een initiatief de Russische invloed in het Midden-Oosten terug te dringen. Koningin Juliana heeft gis technische hogeschool te Eindhoven geopend. Op de foto boven: het ar riveren van de academische stoet ln de Phllips-schouwburg. In het mid den de Koningin en prins Bernhard Naast de Koningin prof. dr. J. E. de Quay, president-curator en minister Cals. Naast de Prins prof. dr. H. Dor- gelo, rector-magnlficus en dr. W. TN DE FRANSE Nationale Vergadering hebben rechtse oppositieleden gisteren een motie van afkeuring ingediend, die opnieuw het leven van de jonge rege ring van Bourgès-Maunoury in gevaar brengt. In de motie wordt de regering beschuldigd van schending van de wet en het negeren van de wensen van de assemblee op landbouwgebied. De voor zitter van de Nationale Vergadering zal weliswaar vermoedelijk verklaren, dat de vergadering nu in spoedzitting bij een is en dat de motie pas in behande ling kan worden genomen bij het begin van de normale zitting ln oktober, doch dat vermindert het gevaar waarin de regering verkeert niet. Wanneer de Na tionale Vergadering vastbesloten is. de regering ten val te brengen, is er zeker een middel te vinden om een vertrou- wensstemming te forceren. De motie is zeer vermoedelijk een te ken, dat de minister van financiën Gail- lard niet voldoende tegemoet ds geko men aan de eisen van de boeren en dat de rechtse leiders in de assemblee van plan zijn de regering over haar economi sche politiek te laten struikelen. on- Na de openingsplechtigheid bracht het Kon. paar een officieel bezoek aan Eindhoven. De folkloregroep „Gay Scavoir" uit Bayeux, die ter gelegenheid van de herdenking van de bevrijding in Eindhoven verblijft, bood de Koningin een Normandische pop aan. Gilberte ie Cornu kreeg de de (foto onder). i te Vijf miljard verlies in Wallstreet De New Yorkse effectenbeurs daalde gisteren scherp ln het laatste uur, nadat tevoren de markt slechte iets laiger was geweest. Olies, staal, zwavel en spoor wegen gaven de leiding. Bezorgdheid over het Midden-Oosten had reeds eerder verkopen van olies veroorzaakt, terwijl tabak, chemische waarden en luchtvaart- aandelen gestegen waren, dooh tegen het slot waren slechts tabakswaarden hoger. Vele fondsen leden verliezen van fracties tot 1.50 dollar per aandeel, in enkele ge vallen zelfs 6. Het gemiddelde van Ass. Press voor 60 aandelen daalde een dollar tot 172.20. De waarde van alle genoteerde aandelen daalde 1240 miljoen dollars of f4712 min. Baby vermoord. Bevestiging van hel rechtbankvonnis (vijf jaar met aftrek en terbeschikkingstelling van de regering met een proeftijd van drie jaar) Is door het Arnhemse hof geëist tegen de 29- jarige vrouw G. H. P. uit Oosterbeek wegens moord op haar drie maandeD oude babv. Regeringscrisis in dwergstaat Communisten in 't nauw gedreven TN HET DWERGREPUBLIEKJE San Marino, de enige Westeuropcse staat waar communisten aan het bewind zijn, is een regeringscrisis uitgebroken. De twee heersers, die de titel kapitein regent dragen hebben gisteren het par lement ontbonden, vjjf minuten voordat het btJeen zou komen om hun opvol gers te kiezen. De opzet van deze daad is, te voorkomen dat met-communisten in het staatje aan de macht zullen komen. Door tus sentijdse verkiezingen heeft de oppo sitie christen-democraten, sociaal democraten en onafhankelijke socialis ten namelijk een meerderheid van één stem in het parlement gekregen en dat zou dus juist genoeg zijn om de communisten te wippen. De communisten willen nu met de mees te spoed algemene verkiezingen orga niseren. Het is nog niet bekend wan neer de inwoners van San Marino ter stembus zullen gaan. De staat heeft dertienduizend inwoners, het is goed mogelijk dat een bijzonder groot aantal kiezers opkomt. Men heeft dat twee jaar geleden kunnen zien, toen het gisteren ontbonden parlement werd gekozen. De niet-communlsten hadden toen een honderdtal vroegere inwoners van de republiek uit Amerika laten overkomen, om de communisten te over winnen. De communisten antwoordden op die zet door kiezers uit verschil lende Europese landen te laten over komen. Zij behaalden opnieuw de over winning. Inmiddels heeft de oppositie de ontbin ding van het parlement echter ongeldig verklaard en maatregelen genomen de regering over te nemen. Op het dorps plein gingen de afgevaardigden op de vuist met een groep communisten en daarna marcheerden zij af naar een kathedraal om een eigen vergadering te houden. De communisten hebben nu de gehele reserve van honderd soldaten opgeroe pen om het staande leger van vijftig officieren en manschappen te verster- (Van onze parlementsredactac) jyjinister Helders (zaken overzee) is| in het komend zit tingsjaar van de Staten-Generaal een wetsontwerp aanhangig te maken, dat een gedeeltelijke herziening bevat van de Bewindsregeling Nieuw-Guinea. De re gering wil het namelijk mogelijk maken om etappegewijs de inwoners van Nicuw- Guinea toenemende medezeggenschap te geven in het bestuur van dit gebiedsdeel. Aldus wordt meegedeeld in de memorie van toelichting bij de ontwerp-begroting Minister Helders geeft in de memorie voorts als zijn mening te kennen, dat er voor de naaste toekomst rekening mee zal moeten worden gehouden, dat het ook internationaal niet veel langer aanvaard baar zal kunnen worden geacht, dat nog steeds grote delen van Nieuw-Guinea en een belangrijk deel van de bevolking niet onder volledig bestuur staan. In dit on bestuurde gebied zijn onderlinge oorlogen tussen de naburige stammen aan de orde van de dag, waarbij koppensnellerij en kannibalisme niet ontbreken. De Australiso'ne regering heeft een tijd schema bekendgemaakt, waarin eind 1959 is aangegeven als het tijdstip, waarop het gehele gebied van Australisch Nieuw- Guinea onder geregeld bestuur zal zijn gebracht. Voor het Nederlandse deel zal di't tijdstip noodgedwongen later moeten vallen, maar niet véél .later, zo schrijft minister Helders. Met gouverneur Van Baal is overleg gaande over de vraag, welk tijdschema voor Nederlands Nieuw- Guinea uitvoerbaar en aanvaardbaar worden geacht. zodoende geen standpunt te hoeven in nemen ten aanzien van de Algerijnse plannen. De regering schijnt haar kansen zelf niet hoog aan te slaan. De premier zou hebben gezegd, dat ook zijn eventuele opvolger het Algerijnse vraagstuk niet gemakkelijk zal kunnen oplossen. Minis ter Gaillard heeft zijn reis naar Washing ton hij zou vandaag vertrekken uit- De ministers proberen de toestand te redden door de gematigde rechtervleu gel, het centrum en de gematigde linkse groepen te verenigen rond een nieuw ontweTp voor hervormingen in Algerije. Om dit te bereiken zou vandaag een ronde tafel-conferentie van parlementai re leiders, uitgezonden-t communisten en Poujaddsten, worden gehouden. Rood China niet in de Ver. Naties geen wijziging worden gebracht in de vertegenwoordiging van China, waarvoor alleen Nationalistisch China thans zit ting heeft. India had verzocht deze vertegenwoor diging te vervangen door een van Rood- Ohina. De agendacommissie heeft dit verzoek echter afgewezen door een resolutie aan te nemen, voorgesteld door de Verenigd# Staten dit punt tot de volgende zitting op te schorten, te aanvaarden met negen tegen vier stemmen en twee onthoudin gen. WIJ ETALEREN een nieuw dessin „KASHMIR" Klasse-karpe'. de 200 x 300 254.— voor betere woninginrichting BOTERMARKT 23 Oostelijke wind De Bilt verwacht tot mor genavond: Veranderlijke bewolking en overwegend droog weer. Zwakke tot matige ooste- vA lijke wind. Weinig verande- ring in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). Dit zijn uw VERKOOP-ARGUMENTEN Wat moet u zeggen alt iemand u probeert aan te praten dat andere kranten" altijd beter zijn dan uw eigen protestants-christelijk dagblad? Een van onze abonnees heeft in een brief (waarin hij tevens een bon insloot) dat eens even uit de doekjes gedaanDe namen van de andere kranten die hij noemt hebben we weggelaten. Onze krant is, volgens deze brief: 1. een goed protestatns-christelijk algemeen dagblad', 2. op geestelijk gebied het beste verzorgd; 3. een literair goed verzorgd blad; 4. goed verzorgde advertenties; 5. met het laatste nieuws „haantje de voorste". „Ome" berichten en plaatjes van vandaag staan de volgende ochtend als nieuws in de ochtendbladen; 6. waar kan men een „woeftd voor vandaag" vinden? Alleen in ons Christelijk- nationaal dagblad. Het "is een dagboek in een nieuwe vorm, gaarne gelezen door zijn speciale aantrekkelijkheid. „Goede wijn behoeft geen krans", zo schrijft hij ten slotte. Een goede krant beveelt zichzelf aan onze krant is een goede krant. Kunt u, waar u zóveel argumenten ter beschikking staan, nog opwerpen dat het moeilijk is de bon ingevuld te krijgen? Heus, die bon staat er ook voor u. i als abonnee Ieder die zich na abonneert ontvangt de krant 14 dagen gratis. Doorhalen wat niet gewenst wordt. Naam: Adres: Deze bon kan als brief worden gezonde NIEUWE LEIDSCHE COURANT Steenstraat 37. Lelden. Telefoon 31441.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1