483 ïlicuwc JCciitsr()c lüouraiil Vieuw-Guinea op agenda Algemene Vergadering Nederland pleegt geen verraad aan bevolking -r^in Koningin was gast van juichend Eindhoven Euromarktverdrag REGERING WIL EEN LAGER BUITENTARIEF Geen protocol ter bescherming van Nederlandse belangen EUROPA IN DE BAN VAN A-GRIEPEPIDEMIE BON - lONDERDAG 19 SEPTEMBER 1957 Advertentie-afdeling: Tel 31441. ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Achtendertigste jaargang Directie: F. DIE MER Hoofdredactenr: Dr. E. DIEMER Chef-red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „$tanhMStiri) is aheblftifti mya bari in tetjljenspoct" Alfred van Sprang over Alaska ZIE PAGINA 7 Indonesië krijgt nog zijn zin H0LLAN0 De vijfde Macaleia Joodse olympische spelen zijn in Is raël begonnen. Er zijn ook Ne derlandse deelnemers. Hotel Curacao te Willemstad zal 29 se lember geopend worden. Amerikanen 1 •den reeds kamers. DE AGENDACOMMISSIE van de Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties heeft gisteren met zeven tegen vier stemmen en vier onthoudingen besloten het vraagstuk van Nederlands Nieuw-Guinea op de agenda te plaatsen. Tegen stemden Nederland, Frankrijk, Engeland en Noorwegen. De Verenigde Staten, China, Paraguay en Venezuela onthielden zich van stemming en Thailand, Perzië, Tunesië, Ceylon, Guatemala, Rusland en Tsjechoslowakije waren voor behandeling van deze kwestie. door het onderwerp Nieuw-Guinea niet te bespreken. Immers, deze be sprekingen zijn vruchteloos en heb ben reeds drie keer achtereen tot verbittering geleid. En steeds had de Algemene- Vergade ring de resoluties verworpen, die Indo nesië had voorgesteld. De laatete reso lutie was 28 februari verworpen, sinds dien was er niets veranderd in de situatie. Hoogstens zou de Algemene Vergade ring een hervatting van de onderhande lingen tussen de twee landen kunnen aanbevelen. Maar ook dit is in het ver leden geweigerd, omdat besprekingen, zo als Indonesië die zich voorstelt, bij voor baat gedoemd zijn te mislukken. Als deze onderhandelingen de over dracht aan Indonesië zouden betreffen, zou dit een verraad zijn aan de bevol king. Nederland is aan het beginsel van zelfbeschikking gebonden. Minister Selwyn Lloyd van Engeland zei "het te betreuren dat Indonesië de kwestie weer voor de V.N. had gebracht. ..Wij zien hier geen enkel gevaar voor de vrede. De kwestie jaar na Jaar aan hangig te maken kan alleen de betrek kingen tussen goede vrienden benadelen De Rus Koeznetsof vond dat ..Irian" een integraal deel van Indonesië is. Ook besloot deze commissie het vraag- stuk-Cyprus, de Algerijnse 'kwestie en het probleem van de rassenscheiding in Zuid-Afrika door de Algemene Vergade ring te laten behandelen. De Indonesische afgevaardigde, mr. Ali Sastroamidjojo, hield een vurig betoog en zei weer dat volgens de overeenkom sten der Ronde Tafel-conferentie Nieuw- Guinea aan Indonesië moest worden over gedragen. Even later beschuldigde hij Nederland onderdrukkende maatregelen te hebben genomen op Nieuw-Guinea. Het verster ken van de militaire eenheden op Nieuw- Guinea had de spanning tussen Neder land en Indonesië vergroot, betoogde Alf Sastroamidjojo. En hij zei: „Naarmate de spanning toeneemt. Wordt het voor de Algemene Vergadering steeds dringerder de ernst van het vraagstuk te erkennen door het op haar agenda te plaatsen." V ruchteloos Jhr. dr. W. H. J. van Asch van Wijck legde er de nadruk op, dat het belang van alle betrokkenen In donesië, Nederland en de Verenigde Naties het beste zou zijn gediend Opening Technische Hogeschool PEN JUICHEND en éclatant ver- sierd Eindhoven heeft vandaag koningin Juliana ingehaald voor haar officiële bezoek aan de nieuwe academiestad. De Koningin was per auto naar Eindhoven gekomen, waar haar een triomfale rit door de stad wachtte. Prins Bernhard kwam later per vliegtuig. Na des morgens door het gemeentebe stuur ontvangen te zijn, opende de Ko- vanmiddag in de Phllips-sohouw- burg de nieuwe Technische Hogeschool, toespraak waaraan het volgende Is ontleend: „Wie techniek zegt", noemt de prakti sche levenskansen voor de samenleving, speciaal voor de moderne. Wie technische hogeschool zegt, noemt de vergroting die kansen voor de toekomst. Het is met een gevoel van dankbaarheid terwiille van de tegenwoordige en toekom stige geslachten, dat wij de opening vieren van Nederlands tweede Technische Hoge- De techniek is een Godsgave. In eer bied en dankbaarheid zullen we deze gave steeds hebben te aanvaarden: we zullen haar niet moeten overschatten in hoog moedige overmoed, en nog minder haar misbruiken op enigerlei terrein waar geen positief doel mee gediend is; we zullen haar evenmin moeten onderschatten, want zij is de uitkomst, voor het heden meer nog dan voor het verleden en voor de toekomst meer nog dan voor het heden, Het is met trots en met vreugde dat ik hierbij de Technische Hogeschool te Eind hoven geopend verklaar", aldus koningin Oorkonde Koningin Juliana en prins Bernhard on dertekenden volgende oorkonde: „Op de negentiende september van het jaar onzes Heren 1957 is ingevolge de wet van 7 juni 1956. Staatsblad 310 en het Ko ninklijke Besluit van 14 juni 1956. Staats blad 129. op 23 juni 1956 in het leven ge roepen de Technische Hogeschool te Eind hoven, in een plechtige zitting van de senaat geopend door Hare Majesteit de Koningin. Hare Majesteit was daarbij vergezeld van haar gemaal Z.K.H. de Prins der Ne derlanden. Ter herinnering aan deze heug lijke dag is deze oorkonde opgemaakt en ondertekend: Juliana, Koningin der Ne derlanden. prinses van Oranje Nassau enz. enz., Bernhard, Prins der Nederlanden, prins van Lippe Biesterfeld". Voordat de Koningin de plechtige ope ning verrichtte had minister Cals het re geringsbeleid, dat aan de oprichting van 'e nieuwe T.H. voorafging besproken. Na de opening sprak prof. dr. O. Bot- tema, rector-magnificus van de T.H. te Delft zijn gelukwensen uit en dankte de r-magnificus van de nieuwe T.H., prof. dr. H. B. Dorgelo, voor het mede leven van het Koninklijk Huis en vele anderen voor hun bemoeienissen voor de totstandkoming van de Eindhovense T.H. Juliana. Cyprus Lloyd protesteerde heftig tegen de be schuldiging, dat Engeland gruwelen had bedreven op Cyprus. De'Turkse afgevaardigde Seifoella trok ook fel van leer en zei dat de Griekse beschuldiging betreffende de zogenaam de Engelse gruwelen gesteld was in be woordingen, die doen denken aan de erg ste dagen van de koude oorlog. Mevrouw Aase Lionaes, de Noorse af gevaardigde, sprak ten slotte het verlos sende woord door voor te stellen, dat de kwestie wel op de agenda geplaatst zou worden, maar dan op volkomen neutrale wijze, zodat geen van de partijen bij voorbaat bevoordeeld zou zijn. Selwyn Lloyd zei hiertegen geen be zwaar te hebben. Het Noorse voorstel kreeg de stemmer van Nederland, Venezuela, Thailand er Ceylon, zodat het werd aangenomen. (Van onze parlementsredactie.) DE REGERING heeft in de thans verschenen memorie van antwoord aan de Tweede Kamer betreffende het Euromarkt-verdrag nogmaals een krachtig pleidooi gehouden voor aanvaarding van het verdrag, zowel uit politieke als uit economische overwegingen. Zij is getroffen door de be zorgde toon, waarin het voorlopig verslag was gesteld. Vele bezwaren van de Kamer kan zij delen, maar zij meent dat deze straks bij de eindbeslissing niet doorslaggevend mogen zijn. Een speciaal protocol ter bescherming van de Nederlandse belangen wijst zij van de hand. Wel zegt zij toe te zullen blijven streven naar een zo open mogelijke economische verhouding met derde landen, naar verlaging van het gemeenschappelijk buitentarief en naar vermijding van elke neiging tot autarkie binnnen de E.E.G. Ook zegt zij niet van plan te zijn zich door een ongemotiveerd streven naar sociale harmonisatie te laten meezuigen. De regering verklaart alles te zullen doen om de ratificatie van het verdrag nog vóór 1 januari a.s. af te sluiten. Zou de Staten-Generaal het niiet aanvaarden. zou dit naar het inzicht van de re gering zeer ernstige gevolgen kunnen hebben voor de Nederlandse export, met ie naar België en Luxemburg. Het dan bovendien zeer twijfelachtig zijn, of de douane-unie tussen de Beneluxlan- den gehandhaafd zou kunnen blijven. Aan een speciaal protocol voor Neder land heeft de regering geen behoefte, 'n protocol zou voor ons land geen gelijkheden openen tot het nemen van beschermende maatregelen, die toch niet >eds door het verdrag worden toege staan. Eén uitzonderingsprotocol, zoals Luxemburg voor zijn landbouw heeft be dongen, voor de gehele Nederlandse In dustrie of zelfs economie heeft de rege- •ing niet willen vragen, omdat dit de opzet van het verdrag zeker zou hebben verzwakt. Er is voor het kabinet dan ook geen aanleiding om alsnog onderhan delingen met andere lidstaten te openen het verkrijgen van een speciale re geling ten behoeve van ons land. De regering meent bovendien voldoende mo gelijkheden in handen te houden om een lomisch, sociaal en monetair beleid >Hjvcn voeren, dat de economische anale zal handhaven. Militaire junta in Thailand De koning van Thailand heeft het par lement ontbonden en medegedeeld, dat binnen drie maanden nieuwe verkiezin gen zullen worden gehouden. Daarna za! een nieuw kabinet gevormd worden er een premier bneoemd. Tot zo lang zal het land geregeerd worden door een mili taire junva. Zonder officieel veroon is de vergade ring van de militaire commissie der Zoa- vo4anden in Bangkok geopend. De Britse minister van def maie, Duncan Sandys, die een bezoek aan Thailand zou brengen, heeft zijn reisplan veranderd en zal Bang kok ndet aandoen. Minister Staf over Sennelager Geheel west-europa komt zo langzamerhand in de ban van „goedaardige" griep. Vooral in Noord-Duitsland en in het Roer gebied lijdt de industrie ernstig on der de ziekte. Honderden scholen zijn bovendien gesloten. t is echter de waag of in Duitsland sprake is van de Aziatische griep. Vol gens het instituut voor de tropen in Ham burg zijn slechts 38 gevallen van Azia tische griep geregistreerd, terwijl een kwart miljoen mensen met gewone griep bed ligt. Het kille, natte weer zou in de eerste plaats voor de epidemie verant woordelijk zijn. In Engeland heeft men geen cijfers ver zameld van het aantal grieppatiënten Het staat eohter wel vast, dat honderd duizenden Britten met koorts in bed lig gen. Vijftien volwassenen en vier kinde ren zijn aan complicaties, die de griep met zich kan brengen, overleden. Ook in Engeland is vooral de industrie de dupe de zich snel uitbreidende epidemie, nister Staf en generaal Hasselman, die naar Portugal zijn gereisd om oefenin gen van NAVO-troepen mee te maken, :ullen slechts een gedeelte van die troepen tan het werk zien: meer dan vierduizend nan ligt in de hospitalen Ook in de Nederlandse garnizoenen doen zich steeds weer nieuwe gevallen or. De militaire geneeskundige dienst Nijmegen deelde mee, dat in die pk enige honderden soldaten ziek zijn. In Maastricht is een elfjarig jongetje aan d« gevolgen van de griep overleden. SENNELAGER De legering en verpleging van de griep patiënten bij de oefeningen van Neder landse legeronderdelen in West-Duitsland is onder omstandigheden van de militair te velde uit medisch oogpunt aanvaard baar gebleken. Van de zieke soldaten zijn geen klachten gehoord voor wat betreft verzorging, voeding, medicijnen of dere zaken, aldus heeft minister Staf ge zegd in antwoord op vragen van Tweede Kamerlid E. A. Vermeer (soc.) De volgende aantallen ziektegevallen hebben zich in West-Duitsland voorgedaan: Sennelager (sterkte eenheden 4000 man) 1321 griepgevallen, 27 andere gevallen, 8 Het ging er gisteravond in de veiling- al van 's-Gravenzande spannend toe. De Westlandse Geref. jeiigd was daar aangetreden voor een sportavond, waar- ook de Geref. predikanten van het Westland deelnamen. Zij vormden een voetbal „Wunderteam" dat een 21 zege behaalde op de voorzitters van de diver- Westlandse Geref. jeugdverenigingen. Het bleef echter niet bü voetballen; ook luwtrekken stond op het programma. Bü dit onderdeel van het programma bleken de predikanten eveneens hun letje te staan, dank zij de teamgeest, die zij ten toon spreidden. Hier is de ploeg in actie. Van rechts naar links: ds. W. J. Smidt van Naaldwijk, ds. G. Visser Honseiersdijk, ds. Pv. d. Spek van De Lier, ds. J. HTeerink van De Lier. kandidaat D. van Geest van Naaldwijk, ds, M. T. Minnema van 's-Gravenzande, daarachter ds. S. van Bekkum van Mon- zr en ten slotte ds. L. J. Boeijinga van Gravenzande opgenomen in Britse of Duitse hospitalen. Honhne: (sterkte 725 man) 51 griepgeval len, 7 andere gevallen. Münsterlager (sterkte 300 man) 60 griepgevallen. De minister ontkent in zijn antwoord, dat aantal militairen, dat reeds ziektever schijnselen vertoonde op het moment vertrek naar Duitsland, toch naar Duits land Is vervoerd. De divisie-arts, die per soonlijk de behandeling van de zieke mili tairen van de bataljonearts heeft overgeno men, hééft na grondig onderzoek de kapi tein L. als patiënt naar het militair hos pitaal in Utrecht verwezen. Dat de A- griep zich in Sennelager zo onverwacht snel uitbreidde, was gezien het verloop in Nederland, niet te voorzien. Kernprobleem In antwoord op de bezorgdheid van de Kamer zegt de regering, dat verdere in dustrialisatie het kernprobleem van de Nederlandse economische politiek blijft dat binnen de E.E.G. daartoe additio nele afzetmogelijkheden kunnen worden gevonden. Daarnaast biedt de E.E.G. de zekerheid, dat bij een teruggang van de conjunctuur de staten niet opnieuw eigen machtig tot invoerbeperkende maatrege len zullen mogen overgaan. Een verdrag deze strekking houdt dus op het eer ste gezicht voor onze economie en onze Industriële expansie gunstige perspectie- en in, aldU6 de regering. Van de potentiële gevaren, die kleven an de uitwerking van het hoge buiten tarief, de sociale harmonisatie en de landbouwmaatregelen, is de regering zich duidelijk bewust. Bij de uitvoering het verdrag zal zij er krachtig tegen waken, dat deze gevaren zich zullen rea liseren. De politiek van économische expansie en industrialisatie zal ze blij- /oeren. Het loon- en prijsstabilisaüe- beleid, zoals ze dat in de afgelopen ja- heeft gevoerd, acht de regering niet in strijd, maar juist in overeenstemming met de verdragsbepalingen. VOOR VERVOLG PAGINA 4 WEERBERICHT Vrij veel bewolking De Bilt verwacht tot r genavond: Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enkele buien vannacht hier en daar mist Overwegend matige wind in hoofdzaak tussen west noord. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Vrijdag 20 september: zon op 6.24 uur; zon onder 18.46 uur. Maan op 1.53 uur; maan onder 16.43 uur. Op 23 september Nieuwe Maan. Mariniers weten, omdat ze ma rinier zijn, wel wat water is, maar als er op herhalings oefeningen in de Harskamp zo veel regen valt, moeten er extra voorzieningen getroffen wor den. De kok heeft zijn deksels in de plassen gelegd, en mannen houden er hun goede humeur bij. Sigaretten weer 10 cent duurder (Van een onzer redacteuren) Het staat thans wel vast, dat de con sumentenpnjs voor sigaretten met tiei cent per pakje zal worden verhoogd. De belastingverhoging van 67 pet tot 70 pet komt voor de industrie neer op 4,85 per 1000 sigaretten, zodat men op een gemiddelde prijsverhoging van een dub beltje per pakje van twintig stuks uit- Op het ogenblik zijn de sigaretten van 95 cenit per pakje het meest gevraagd, ge volgd door die van 85 cent, 90 cent en 1 J.O. De vorige prijsverhoging van siga retten had enige verschuiving ten ge volge. maar nog geen belangrijke omzet daling. In kringen van de sigaretten industrie vreest men thans niet alleen een verschuiving naar de lagere prijsklassen maar tevens een vermindering van de Hoewel een belastingverhoging voor sigaretten is aangekondigd, is deze nog niet In een wetsontwerp vastgelegd. Daar door heeft ook de minister van economi sche zaken nog geen toestemming voor de prijswijzigingen kunnen verlenen. Men verwacht echter dat deze geen moeilijk heden zal opleveren. Koning Haakon iets beter Er is vandaag een lichte verbetering In getreden In de toestand van de 85-jarige koning Haakon van .Noorwegen. De tem peratuur Is weer normaal. Prinses Astrid, de kleindochter van de koning, zal een reeds vaststaande reis naar Trondhelm volgens programma ondernemen en ver trekt vandaag. Engeland verhoogt disconto Het officiële disconto in Engeland is vandaag van 6 tot 7 procent ver hoogd tot een record sedert 1920. Dit is een eerste maatregel tot bestrij ding van inflatie, want er zullen er meer volgen. Dit staat in scherpe tegenstelling tot Duitslands verla ging van iVz tot 4 procent Kabinetscrisis in Frankrijk nog voorkomen J^E FRANSE PREMIER. Bourgès-Mau- noury, heeft gisteren op het nippertje regeringscrisis weten te voorkomen door voor te stellen morgen met de lei ders van de gewone meerderheid in de Nationale Vergadering de regeringsplan- Algerije, waarover in het kabi net onenigheid bestaat, te bespreken. De leider van de oppositie tegen de re geringsplannen, de minister van defensie Morice, had zijn ontslagaanvrage al in de zak gestoken, toen hij naar de vergadering het kabinet ging. Twee andere radi cale ministers zouden ook hun ontslag hebben ingediend als de premier niet met het voorstel was gekomen vrijdag een speciale vergadering te houden. Het grote bezwaar van Morice tegen het ragenlngsplan is het in het leven roepen van een centrale federale uitvoerende macht in Algiers. Loopt het morgen goed af, dan is het de vraag of de regering het maandag in de Nationale Vergadering zal houden, daar gesproken wordt over Al gerije. Vast staat dat premier Bourgès- Maunoury het dan zeer moeilijk zal krij- Melkhandelaren vragen minister om spoed De Centrale besturenbond van melk- en auivelh and elonga nisattes in Nederland, heeft op een In Utreöht gehouden alge mene vergadering een telegram gezonden aan de minister van economische zaken, waarin ernstig wordt aangedrongen op een zeer spoedige beslissing inzake het ingediende door de prijzencommissle van het produktsahap voor zuivel behan delde verzoek van de Algemene ver eniging voor mellkivoorziening, om her ziening van de detadlmarge voor de melk- dettailhandel. Het nog steeds uitblijven van deze beslissing brengt grote ongerustheid ander de melkhandel. Met de thermometer stijgt de spanning Bij een krant is men wel wat gewend. Dat post niet door de brievenbus bezorgd wordt maar per grote zak, is de gewoonste zaak van de wereld en de organisatie is daarop berekend. Dat soms het nieuws over de redactie heenbreekt als een lawine en men zit te werken „met rooie oortjes", is ook al een bekend verschijnsel. Maar zoals het mi gaat, daar worden we bijna verlegen onder. De week voor de christelijke pers"-actie heeft zoveel reacties ontketend dat de hoogspanning haast dagelijks voelbaar is. We zijn er blij om. Onder spanning werken komt altijd een krant ten goede. En als die spanning zich langzaam maar zeker gaat toespitsen op de vraag: „Wanneer be reiken we de duizendste?" dan is ieder bereid er nog een schepje bovenop te doen. „Wanneer de duizendste?" Het hangt van u af. Gis teren stond de bon voor de tiende maal op de voorpagina van ons blad. Heeft u al eenmaal die bon ingevuld? Dat wil zeggen: heeft u al eenmaal een goed woord gesproken bij een van uw kennissen voor de Christelijke pers? Want dat is het; u moet erover praten en dèn pas kunt u de bon invullen. Waarbij vie u kunnen verzekeren dat een ge sprek over de christelijke pers een prettig gesprek is. Omdat het kan gaan over het weer (bericht) maar ook over zaken die ons nader aan het hart liggen: de bood schap van Christus in deze wereld. Bij de verbreiding daarvan is de christelijke krant immers ook onmisbaar. Ieder die zich nu abonneert ontvangt de krant 14 dagen gratis. Doorhalen wat niet gewenst wordt. Deze bon kan als brief worden gezonden aan de NIEUWE LEIDSCHE COURANT Steenstraat 37, Lelden. Telefoon 31441.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1