Appel- en perenoogst één derde van normaal Puzzel mee Geen aparte buitengewone evangelisatiesynode Een woord voor vandaag. Kanttekenii Binnenkort beslissing over rijwielkartel? ■VBLPON •1 INNSBRUCK iü 3Ü» 2 Uit de vakpers (Van sociale redacteur) T\E GROENTEMAN", orgaan van de Christelijke Bond van Kleinhandelaren in aardappe len. groenten en fruit, laat de- *e week de gedachten eens gaan over de vraag hoe het staat met onze fruitpositie. Hoe groot aal de Nederlandse voorraad appels en peren lijn en op welk niveau zullen de prijzen aich bewegen? Exacte cijfers an de prij zen worden niet gegeven, want daarvoor zijn verschillende om standigheden nog lang niet exact genoeg te bepalen, maar De Groenteman durft wel te voorspellen, dat de prijzen hoog zullen zijn. Onze appel- en pe- renproduktie was vorig jaar met een hoeveelheid van resp. 300.000 ton en 100.000 ton reeds behoorlijk beneden het gemid delde. Dit jaar zal de produktie het waarschijnlijk niet verder brengen dan resp. 125.000 ton appelen en 35.000 ton peren, dat is ongeveer een derde van on ze normale produktie. Dat Nederland er wel bijzon der slecht aan toe is, blijkt bij vergelijking van onze cijfers met die van de andere Europese landen. Ook hier zijn de oog sten dit jaar slecht, maar in Nederland is het toch altijd tweemaal zo slecht als elders in Europa. De totale Europese appel- en perenproduktie bedroeg vorig jaar 6.500.000 ton, maar voor dit jaar is dit cijfer naar men aanneemt 4.700.000 ton. Dus een derde minder dan normaal. Voor de prijs, die de consu ment zal moeten betalen zal uiteraard nog van belang zijn de mate van juistheid der ra mingen, de reactie van de con sument zelf en de eventuele aanvulling van de Eruopese voorraad door Amerika. De Amerikaanse oogstraming (V.S. en Canada) bedraagt 3.400.000 ton, wat een meer- produktie betekent van 300.000 ton. Tegenover het Europese tekort van 1.800.000 ton is deze meeropbrengst van 300.000 echter gering en bovendien res teert dan nog de vraag of Ame rika inderdaad in enige om vang naar Europa za! exporte ren. Wil het voor de impor teurs enigszins aantrekkelijk zijn dan zal een kist Ameri kaanse appelen op de Rotter damse importveiling toch 25 moeten kosten en daarop komt dan nog de marge van de gros sier en de detaillist. Duitsland en Zwitserland heb ben de contingentering van de import van appelen, peren en sinaasappelen, bananen en an der -uit voorlopig afgeschaft en men overweegt de invoer rechten drastisch te verminde ren of geheel af te schaffen. Voor Nederland Is de import van appels en peren voorlopig tot 1 januari a.s. uit alle lan den voorwaardelijk vrijgege ven. De regering zal de invoer weer beperken, wanneer de om standigheden daartoe aanleiding geven. Een tweede C.C.O. J~)E KRUIDENIER reageert deze week weer scherp tegen een nieuwe actie van de Ned. Con sumentenbond, met name tegen de actie de vaste prijzen voor merkartikelen te doorbreken. Volgens de Consumentenbond is een bepaalde stroming in de zelfbedieningsbranche niet onge negen van het systeem van vaste prijzen voor merkartike len af te wijken. De Kruidenier merkt hierbij op, dat men aan dit geredeneer voorbij zou kunnen gaan, ware het niet, dat door de samen werking in het Consumenten Contact Orgaan de vakcentrales ook aangestoken zouden kun nen worden. De Consumenten bond heeft volgens de Kruidenier reeds een beroep gedaan op prijs- onderbiedende leveranciers na men en adressen op te geven De Consumentenbond gaat dus de onderkruipers organiseren, zo vervolgt de Kruidenier, die hier zelfs aan toevoegt: ,,De vakcentrales, die voor het on derkruiperschap nooit anders dan minachting hebben ge toond reiken thans deze orga nisatie ter bescherming van de onderkruipers, de hand." Het komt De Kruidenier nood zakelijk voor, dat van de zijde der erkartikelenfabrikan+en stappen worden ondernomen om het publiek duidelijk te ma ken, dat de vaste prijs van merkartikelen een consumen tenbelang vein de eerste orde De Kruidenier vreest, dat het Consumenten Contact Orgaan, dat vorige weck officieel is ge start nu spoedig publiek en overheid zal onthalen op een voorlichting in de trant van de Consumentenbond. De organi saties van het bedrijfsleven (zowel de consumentenorgani saties als de werknemersorga nisaties) dienen thans te over wegen of nu het ogenblik niet gekome- :s, ee tweede consu mentenorgaan op te richten, dat zich precies dezelfde taak kan aanmeten als het C.C.O. In ieder geval dient er een orgaan te komen, dat tegeno ver de consumentenvoorlichting van de verbruikscoöperaties, consumentenbond en vakbon den, onmiddellijk de consumen tenvoorlichting van het bedrijfs leven kan plaatsen. Zolang het alleen maar de Consumentenbond was, die met zijn voorlichtingswaarheden pro beerde de consument gelukkig te maken, kon men zich te recht op het standpunt stellen, dat negeren beter was dan ageren. Nu echter de vakcen trales aan deze voorlichting hun gezag gaan lenen, kan met negeren niet meer volstaan worden, aldus De Kruidenier. OPGAVE PUZZEL No. 20 KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 3 Loopstok, 5 vogel, 7 deksel, 8 muziekinstrument, 10 win- terkost, 12 de eerste vrouw, 16 op dracht, 19 cirkelvormig, 21 Sp. ri- -'er, 22 gewicht, 23 metaal. Verticaal: 1 Onecht, 2 aanlegplaats voor schepen, 3 vogel, 4 watering, 6 baan voor rolschaatsen. 9 bevel, 11 zangnoot, 13 slede, 14 onbedorven, 15 onmeetbaar getal, 17 hoestmiddel, 18 kleur. 20 bedorven. OPLOSSING PUZZEL No. 19 Horizontaal: 1 Olm, 4 Eminent, dol, 9 op, 10 re, 11 zes, 13 bar, 14 15 ka, 16 moa, 17 duister, 18 Sag. Verticaal: 1 Ongezond, 2 melis, 3 knop, 5 idolaat, 6 el, 7 teerling, 10 12 es, 13 beurs, 15 kost, 16 mi. Spoedzaken in voorjaarszitting „Assen" tussen spoed en bezinning (Van een onzer redacteuren) Er komt geen buitengewone evangelisatiesynode van de Geref. Kerken in de zomer van het volgende jaar. Om zo'n speciale synode hadden evan- gelisatie-deputanten, het Verband van Evangelisatiecommissies en de pro vinciale synode van Noord-Holland gevraagd. Maar de Asser synode was gisteren spoedig gereed met haar afwijzend antwoord. Een groot deel van de dag besteedde zij verder aan de vraag wanneer, waar en hoe een gewone synode bijzondere aandacht zou schenken aan de vraagstukken rondom de evangelisatie. We hebben de lijn van deze discussie zo uitvoerig weergegeven, omdat de synode doordrongen tüeek van de grote belangen, die op het spel staan. „In de evangelisatie", zo zei prof. Wurth, heeft men wel eens het gevoel een stoottroep te zijn, die slechte verbindingen heeft met de hoofdmacht." Dr. P. G. Kunst, de voorzitter van deputaten, sprak van drei gende verwarring over vragen als: waar houdt evangelisatie op en waar begint maatschappelijk werk. Het viel hem overigens op, dat de diakenen niet opge roepen bleken: aan de zijde der diakonie bevindt zich een van de raakvlakken van de evangelisatie, die gemakkelijk wrijf- vlakken zouden kunnen worden, als er geen broederlijke verhouding was. Intussen verhindert de ruimte ons veel meer te schrijven over de behandeling van de rest van het evangelisatierapport. Wij volstaan met de mededeling, dat deze eerst om acht uur 's avonds voltooid werd. Daarna kwamen aan de orde de zaken van de opleiding, die vandaag verder werden besproken en waarop wij Dat die vraagstukken er zijn dat een nieuwe bezinning nodig is, stond in de Zuiderkerk buiten kijf. Iedereen was ervan overtuigd, dat de Geref. Kerken voor een nieuwe ganisatie en een andere aanpak waarvan het in Geref. kring bijna ritselt met wijsheid een nieuw be stek dienen uit te meten. Anders kunnen zij door een vrij stormachtige ontwikkeling opeens voor feiten wor den gesteld, die zij maar hebben te aanvaarden zonder dat zij op de gang van zaken invloed zouden hebben kunnen uitoefenen. En het lykt er toch reeds al te veel op dat evangelisatie een zaak van interesse en deskundigheid wordt niet is een zaak van de kerken samen, van de plaatselijke kerk en, vooral, van ieder gemeentelid. Bloemen Ropk VAN Dl-, DAG U trecht- Antwerpen. Detective-verhaal van de Nieuw-Zee- landse schrijfster, dat speelt in een dorp je in Engeland, waar nog een eeuwen oude folkloristische sabeldans wordt op gevoerd ter gelegenheid van winterzon newende. Dit symbolische spel, waar bij een „onthoofding" plaats heeft, wordt gespeeld tegen een achtergrond die bestaat uit een ruïne. De „dwaas" is n oude dorpssmid. Deze gegevens zijn al genoeg om er een mysterieus ver haal om te weven. Daarbij komen dan nog tal van personen, die de verden king van Scotland Yard op hun hals ha len door hun eigenaardig gedrag. Ver denking van moord, want de „ont hoofding" bleek geen spel, maar harde erkelijkheid. Een boeiend geschreven boek, door spekt met (deels gefantaseerde) folklo ristische gegevens, waarvan het geheim eerst op de laatste bladzijden wordt ge openbaard. De dag begon goed. De synode zei het met bloemen. Bloemen en een telegram voor de directrice van de jubilerende Nijenburgh, mejuffrouw H. van der Mast Maar verder was het een dag van hard werken. Zelfs vooraanstaande figuren in de evange lisatie als de hoogleraar dr. G. Bril- lenburg Wurth voelde niet alles voor een aparte synode: specialisme achtte hii dodelijk gevaarlijk. En prof. dr. D. Nauta bestreed zulk plan op kerkrechtelijke gronden. Een 1 gelijking met de Zendingssynode Eindhoven gaat niet op, omdat de warde en gespannen verhoudingen tussen Nederland en Indonesië nu eenmaal bui tengewone voorzieningen vroegen. In de eerste ronde bleek men hl met de synodale commissie, die deze zaak had voorbereid: haar rapporteur, ds. J. van Herksen uit Ermelo, had alle oog voor het belang en de nodige spoed, maar meende, dat er een betere weg la dan van een buitengewone synode. Brede commissie e commissie meende, dat de princi piële en praktische vragen bij deze synode aan die orde gesteld waren en dus in Assen behandeld konden worden. Maar daarvoor is een diep en deskundig onder zoek nodig. Nu de synode toch een zitting in het voorjaar houdt, zou een bijzondere commissie dit onderzoek kunnen instellen voorstellen in de lentezitting kunnen doen. Dat was dan nog eerder dan een euwe synode in de zomer. Deze spoed werd algemeen nodig ge acht, maar of behandeling op de lente- zitting getuigde van bekwame spoed, leek voor velen de vraag. Zo werd het voorstel geboren om aan de studiecommissie (die een zeer brede samenstelling diende te hebben) op te dragen over enkele zeer spoedeisende zaken in de lentezitting voorstellen te doen. De „grote" bezinning zal dan moeten resulteren in een rapport, waaraan de synode van 1959 bijzondere aandacht dient te besteden. Het voorstel hiervan springt in het oog: in kerkeraden, classes en provinciale synoden zou men zich zo ook degelijk met de zaak bezig kunnen houden. Hier doemde een nieuwe vraa„ de synode in het voorjaar enkele prak tische vragen bespreekt, loopt zij dan niet vooruit op de principiële beslissingen, die in 1959 genomen moeten worden? Men wees erop, dat de tegenstelling princi pieelpraktisch vals is. Het principe geeft richtlijnen voor de praktijk en de praktijk heeft alles met het principe te maken. Een nieuwe tegenstelling werd gescha pen, die wel hout sneed: die tussen spoedeisend en iets minder spoedeisend. morgen hopen terug te komen. Beroepingsiverk NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen te Noordwijkerhout (toez.): vik. A. H. Smits te Loosduinen; te Sliedrecht: T. Poot van Haaften. Bedankt voor Woerden: A. den Hartogh van Amersfoort. GEREF. KERKEN (ond. art. 31) CHRISTELIJKE GEREF. KERKEN Beroepen te Bussum (tweede maal): M. Holtrop te Leeuwarden. Tweetal te Middelharnis: B. Bijleveld van Noordeloos en M. C. Tanis van Urk. BAPTISTENGEMEENTEN Beroepen te Zandbulten: Sj. Zijlstra te Eindhoven. OUD-f.EREF. GEMEENTEN Elk huis, dat gebouwd wordtis welkom èn nodig worden er veel te weinig gebouwd. Als ze dan maar goed) bewoonbaar en niet over luttele jaren in elkaar storten, goed huizenbouwer is een wijs man, een mens met uersJ Salomo wist er ook al van: „Door wijsheid wordt een gebouwd, door verstand wordt het bevestigd", zo lezen u Spreuken vierentwintig. We mogen het gerust ook in ge lijke zin opvatten en denken aan ons levenshuis, waarin wonen tot wij in de hemel ons eeuwig huis betrekken, wijsheid en dat verstand om hier ons huis te bouwen q bevestigen is een gave èn een opgave, zoals eigenlijk gehele leven is. Als wij maar nooit vergeten, dat wij onszelf onwijs en onverstandig zijn en ons levenshuis al maar dan bewoonbaar is, als wij elke dag vragen om een a Gods Geest verlicht verstand. Want anders zal ons huisi stand kunnen houden in de stormen van de tijd. OVERLEG EN SAMENWERKING Advertentiën istemi GRIEP? WEG GRIEP! Neutrale bond houdt p.b.o. tegen Minister niet tegen levering van fabrikant aan particulier (Van onze sociale redacteur) F)AT de rijwielhandel in Nederland sterk ontwikkeld is, zal niemand ver bazen, want Nederland is immers bij uitstek wielrljdend land. De rijwieldetailhandel telt dan ook niet minder dan circa 10.000 vestigingen. Van deze 10.000 is echter slechts ongeveer 45% georganiseerd. De neutrale bond telt een 3000 leden, de r.k. brengt het niet verder dan 900 en de Ned. Chr. Bond van Rijwiel- en Motorhandelaren moet genoegen nemen met circa 1000 leden. Dit aantal is in het verleden wel hoger geweest, maar ln verband met het teruglopen van het totaal aantal vestigingen (opheffing kleinere h«»Hrt,vpn) a™ tengevolge van emigratie is het aantal iets afgenomen. Besluit De synode besloot ten slotte om vier ar aan de brede studiecommissie op te dragen in 1959 over heel de problema tiek van de evangelisatie voorstellen te doen. Maar in het komende voorjaar brengt sij over enkele vragen, die zonder uitstel voorlopig beslist moeten worden in verband met de goede voortgang met het werk, rapport uit. Dat rapport moet voor 1 maart aan alle kerkeraden toe gezonden zijn I bedrijven) i Door gebrek aan financiële middelen kan de propaganda voor de christelijke bond niet voldoende tot haar recht ko men. Wellicht zal in de nabije toekomst de Christelijke Middenstandsbond in het kader van een bredere actie ook aan dacht gaan besteden aan de propaganda en ledenwerving voor de Ned. Chr. Bond van Rijwiel- en Motorhandelaren. Behalve de orga nisatorische moei lijkheden, die vrij wel geen enkele bedrijfstak vreemd zyn, kent deze be drijfstak echter ook belangrijke be- drijfs-economische problemen. En wel in de eerste plaats de kwestie rijwielkartel, het zogenaamde Centraal Bureau voor de Rijwielhandel te Amster dam. In dit kartel zijn georganiseerd de fabrikanten, de grossiers en de detail listen. De moeilijkheden zijn hier voorna melijk begonnen tengevolge van de be moeienissen van de afdeling ordenings vraagstukken van het departement van economische zaken, dat op zijn beurt ook de commissie voor bedrijfsregelin- en van de S.E.R. inschakelde. Deze bemoeienissen waren een gevolg an klachten van rijwielassemblage-be drijven, die rechtstreeks aan particulie ren leverden en die het onmogelijk werd gemaakt merkartikelen te betrekken van leden van het kartel. Enkele malen heeft een hearing plaats gehad van leden van het C.B.R.-kartel ten overstaan van de S.E.R.-commissie bedrijfsregelingen. Partijen werden eens over wijzigingen in de rege ling op ondergeschikte punten. Het C.B.R. was echter niet bereid bedoelde 69 André Rost haalde uit zijn binnenzak een geel doosje en keek er in. „We hebben wat we zoeken, Herr Zuckwaller," zei hij, „dit is het doosje met de microfoto's." „Dat is dus leer om leer, Von Emsighofer," vervolgde André, „jij hebt me bewusteloos moe ten slaan om dit te pakken te krijgen en jij moest een pols kneuzen om het weer kwyt te raken." Von Emsighofer zag witter dan krijt, niet al leen van woede, maar het was duidelijk, dat hij ook pijn leed. Marianne kwam naar voren: „Inspecteur, is het nodig, dat we hier aan de rand van die af grond blijven staan, of kunnen we misschien het gesprek ergens anders voortzetten?" Zuckwaller glimlachte zijn meest charmante glimlach. Nu pas zag Marianne het potsierlijke van de verkleedpartij. Ze lachte voluit en er was tegelijkertijd opluchting in die parelende lach: „Inspecteur, u ziet er uit, als een rijke Ameri kaan met vakantie, alleen de luxueuze, dure ca mera met alle accessoires ontbreekt nog." Het ontging Zuckwaller niet, dat Von Emsigho fer bij die opmerking een nieuwe oplettendheid in zijn ogen kreeg. Hij noteerde het moment in zijn gedachten. Zuckwaller voerde zijn arrestant aan de boeien mee en André volgde met Marianne. De jonge man had zijn pet in de hand en zijn zonnebril afgezet. „Nu ken ik je beter," zei Marianne, JAS VAN HOFWEGEN <~k?aadöeló „niet alleen omdat je die monsterachtige pet af hebt, maar ook, nou ja., omdat je gekomen bent." „Ik ben blij, dat ik het gedaan heb, ik heb niets verloren en alles gewonnen." „Niets?" vroeg het meisje, „heb je niets ver loren?" Hij begreep, wat ze bedoelde. „Ja, mijn wan trouwen en mijn argwaan, dat ben ik kwijt. Voor goed, Marianne." Ze bereikten de two-seater, waarmee Von Em sighofer was gekomen. Op aanwijzing van Zuck waller, die zelf immers maar één hand vrij had, bracht André weer zo goed mogelijk het contact tot stand met de stukgetrokken draden. Ze overlegden, hoe ze het vervoer naar Inns bruck zouden regelen. ..Kunt u rijden, Fraulein Marianne?" vroev Zuckwaller. Het meisje antwoordde met een lichte hoofd knik. „Zou u dan deze wagen kunnen nemen en ach ter ons aankomen?" André keek wat zuinig. Hij had gehoopt met het meisje in één auto te kunnen rijden, maar nu Zuckwaller geketend was aan zijn arrestant, zou hij de sportwagen naar Innsbruck moeten besturen. „Geef me het sleuteltje eens, brutale jongen," smaalde Zuckwaller. Von Emsighofer antwoordde met een grauw: „Je zult het zelf moeten pakken, dorpsveldwach ter." André haalde het contactsleuteltje uit één van de zakken van Von Emsighofer en Marianne zag kans de wagen te starten. Ze sukkelde achteruit over het pad en volgde voetje voor voetje de drie mannen, die in het karrespoor liepen. Als zij om keek, ving zij een glimp van het trio op en ze grinnikte. Dit was wel een anti-climax. De rijzi ge Von Emsighofer aan de korte, gezette figuur van Zuckwaller gekoppeld. De inspecteur had nog altijd zijn pet en zonnebril op en het scheen hem niet te hinderen. Ze bereikten de sportwagen. Het instappen van de twee mannen bracht nog wat moeilijkhe den, maar de pijn, die Von Emsighofer leed maakte hem week en handelbaar. André manoeuvreerde de auto achteruit en naj enkele minuten hadden de beide wagens de weg bereikt. Ze moesten wachten om het langsrijdend verkeer te laten passeren, maar kort na elkaar schoven de roomkleurige sportauto en de grijze two-seater de weg op, terug in.de richting Inns bruck. (Wordt vervolgd) j Toen men van de zijde van de S.E.R. dan ook verdergaande eisen stelde, weigerden de detaillisten verdere me dewerking. Een laatste gesprek heeft toen nog op 5 juli plaats gehad met o.a. de staatssecretaris van economi sche zaken, drs. Veldkamp, en de di recteur van handel en nijverheid, van hetzelfde departement, drs v. d. Kwast. Van departementale zijde stelde zich toen op het standpunt, dat het assemblage-bedrijf en het postorder bedrijf wel een plaats behoren te heb ben in het kartel en dat deze bedrij ven bij de uitoefening van hun werk zaamheden niet belemmerd dienen te worden door het rijwielkartel. Toege zegd werd, dat Economische Zaken richtlijnen zou opmaken voor wijziging van het algemeen reglement van he' kartel. Het is echter wel duidelijk geworden, dat minister Zijlstra zich niet wil in laten met de afzetmethode van bedrijf dan ook. Hij wil op een paalde methode als de rechtstreekse levering aan particulieren, geen i tie gesteld zien, ook niet door een kar tel. Thans is nog steeds het wachten op een definitieve beslissing var departement. De Stichting Consumenten Contact aan het standpunt van de mi Jj Orgaan is haar werkzaamheden actieve groepen. "Hj. h begonnen. Een orgaan, dat streeft Een brede vertegenwoordiging naar een nog betere belangenbehar- vrijwel het gehele Nederlandse a'ch,t tiging van de consument, (en wie is (het gehele volk is immers co Ho? er geen consument?) kan terecht ment), zoals in de Stichting va:ancie een ruime mate van interesse voor Arbeid het geval is, werd zo dt zijn werk verwachten. Ook wij jui- afgesneden. En uit de bus kwam chen een nog betere behartiging orgaan waarvan thans lid zijn: de e'fler van de belangen van de consument vakcentrales, de coöperaties en öor van harte toe. Nederlandse Consumentenbond. remv' Toch willen wij bij dit Consumenten door deze samenstelling verli ^ge,r' Contact Orgaan nog enkele opmer- gaan van het overlegskarakter kingen plaatsen. voor de Ned. Huishoudraad een le'!e] In de eerste plaats vragen wij ons de belangrijkste motieven tot uif afheeft men hier wel de juiste vorm ding. van contact gekozen? Wij komen tot In het orgaan heeft de vakbewq r deze vraag, mede omdat de aan van- nu een overwegend belangrijke kelijke opzet van het orgaan anders tekenis. De coöperaties en de is geweest. De Nederlandse Huis- kleine Consumentenbond zijn inu houdraad, die thans geen deel uit- maar gering vergeleken bij de maakt van het C.C.O., nam inder- millioen leden tellende vakbewej 11 tijd het initiatief tot een breder con- Door deze gang van zaken heeft ;f| sumentencontact. Hiertoe werden representativiteit van het orgaan, j behalve de middenstand, waarmee moet spreken namens alle Nel .;^j de Huishoudraad reeds goede con- landse consumenten, geleden. 1 jp| tacten onderhield, ook uitgenodigd gesprek is nu niet mogelijk, om de drie vakcentrales, de Nederland- de gesprekspartner: het bedrijf se Consumentenbond, de coöperaties ven, ontbreekt, en het industriële en agrarische be- Wij willen niet nalaten drijfsleven. klem op aan te dringen alsnog te De opzet van de Huishoudraad was te keren tot het uitgangspunt, u duidelijk. Beoogd werd een samen- melijk de brede samenwerking werking op overlegsbasis, een opvat- dachte, immers ten diepste ook ij ting, die naar later bleek, ook door christelijke gedachte. Wij erkeif andere deelnemers aan dit gesprek het grote belang, dat de vakbew werd aangehangen. Daarna hebben heeft bij de prijzenhet reële andere invloeden de zaak doorkruist is hier immers in geding; met het gevolg, dat het overlegska- wanneer de vakbeweging op i rakter van het op te richten contact naai niveau wil meewerken aan vrijwel geheel is verdwenen. De aan- consumentenorgaan, dan zal zij begrij vankelijke gedachte van een pendant begrip voor moeten hebben, dat hii van de Stichting van de Arbeid, die in ook de niet-werknemers-con immers ook een overlegsorgaan is, menten vertegenwoordigd ging verloren. te zijn. Voor een belangrijk deel is dit wel- Bovendien lijkt ons hieraan voort* licht te wijten aan het feit, dat ver- C.C.O. ook een materieel belang schillende groeperingen, die voor het bonden. Wanneer men in de i gesprek uitgenodigd waren, later komst mocht overgaan tot het a vrijwel niets meer van zich lieten vragen van een rijkssubsidie, wat£j horen, maar daar staat tegenover, dat Consumentenbond afzonderlijk r de groeperingen, die veel meer ge- eerder deed, dan zal bij de beoi porteerd bleken voor een consumen- deling van deze aanvrage voor ten-contact-orgaan, voortgingen zon- overheid ook de representativiteit der zich iets gelegen te laten liggen rol spelen. HET NUT VAN DE VERENIGDE NATIEfc i de rijwiel een bedrijf- r eigenlijk al lang Een ander actueel punt branche is de kwestie schap. Dit schap had L. e kunnen zijn, wanneer de neutrale werk nemersorganisatie, de Algemene Ned. Metaal Bedrijfsbond, niet tegen was ze bond vindt een bedrijfschap hier bodig. Gemeend wordt dat volstaan zou kunnen worden met een bedrijfscommis- e van het hoofdbedrijfschap ambach- ;n. -4 De C.N.V. en K.A.B.-organisaties zijn, evenals de andere groeperingen ir deze bedrijfstak, hierop echter tegen, karakter draagt. Wanneer december 1958 de huidige c.a.o. voor het rijwielklein bedrijf afloopt en de bedrijfscommissie de c.a.o. opnieuw aan de orde zal moe ten stellen, zal waarschijnlijk ook de kwestie van het bedrijfschap weer naar •en worden gebracht. Het uitstellen de oprichting van een bedrijfschap hier juist zo onverantwoord, omdat deze bedrijfstak een grote behoefte heeft ordening. JUNKERRUH \r.'J "GOUDENDING" lVTU de Algemene Vergadering van die al vele jaren om een opli de Verenigde Naties voor de vragen en waaraan óf niets twaalfde maal haar jaarlijkse zitting gedaan öf in elk geval zo wein gaat houden, vraagt men zich ook het gevoel van onbehagen steeds in ons land onwillekeurig af, welk ter wordt. Ook hier is de Hongi nut de bijeenkomsten van de ver schillende organen van de volken organisatie nog hebben. Als we om ons heen zien en de chaos in de we- anderen) geneigd, ons af te vraj reld aanschouwen, kunnen we op of het nog zin heeft, onze siteun weinig verdiensten van de Verenigde de organisatie der Verenigde Nat Naties wyzen. kwestie weer het sprekendste beeld. Als christenen zijn we (eerder i Die verdiensten zijn er vanzelfspre kend wel, maar zij liggen niet in het spectaculaire vlak van de grote in ternationale politiek, waar wij ze zo graag zoeken. Ze worden voornarae- te geven. We mogen dan niet verp ten ons te realiseren, dat -het fall" van de Ver. Naties niet de oo maar het gevolg is van de waarin de wereld thans verkeert. Ij wezen voldoet de organisatie de Ver. Naties aan dezelfde begii ordening van de vrede heeft voorl lijk gevonden in de achtergebleven sel die het chr,stendom voor t landen, waar met de hulp van des- or(jPnine- kundigen van de Verenigde Naties ?ebracht een groots werk wordt verricht in een gigantisch gevecht tegen honger, ziekte, misètte en armoede. Prof. Anema schreef eens, dat zolat die beginselen gehandhaafd en i) richtingbepalende normen erket worden, het onze plicht als chrlsft. nen is, onze schouders mede ond<n dat de bladen over het werk van de de taak van de Verenigde Naties i [j0? Verenigde Naties geven, treft men zetten. Wat daar wordt beoogd, I ?rd er maar zelden iets over aan en dan volgens-,hem de verwezenlijking vï"r01 vaak slechts in een klein bericht. principes, die i Geheel anders is het gesteld met de lijk erfgoed zijn ontleend, grote politieke problemen, die van Daarom is het goed, dat de org: tijd tot tijd aan de Verenigde Naties satie der Verenigde Naties er is. bur worden voorgelegd en die van dag kunnen ons moeilijk voorstellen, hol de tot dag uitvoerig in de bladen wor- de wereld er op het ogenblik voo den behandeld. Zo hebben we kort hebben uitgezien, als men na 4 n geleden het ontwapeningsdebat in de tweede wereldoorlog niet tot opricl subcommissie van de Ver. Naties, ting van de Volkenorganisatie die te Londen heeft vergaderd, met hebben besloten. Wel mogen we spanning gevolgd, totdat ook dat ten- voor zeker houden, dat dit beeld i slotte op een teleurstellend resultaat besiist nlet rooskleuriger zou zijn is uitgelopen. weest dan dat, waarvan we tha» Zo zijn er nog veel meer problemen, getuige zijn. ons eigen geestf njn de ;aió Edu Ds. J. de Vries overleden Gisteren is in de ouderdom van 82 jaar te Goes overleden ds. J. de Vries, eme- 'tus-predikant der Ned. Herv. Kerk. Ds. De Vries werd 27 april 1875 te Amsterdam geboren, studeerde te Utrecht 4 theologie en werd in 1899 kandidaat. Op President Eisenhower van Amerifc 18 februari 1900 werd hij aan zijn eerste heeft de nationale gebedsdag President Eisenhowei proclameert nationale gebedsdag gemeente, Grijpskerke (Zld.) verbonden, vanwaar hij in 1903 naar Ovezande ver trok. Gedurende een dertigtal jaren, nl. 1910 tot 1940. was ds. De Vries predi kant te Goes. Deze gemeente, die in 1921 gecombineerd werd met Wilhelminadorp, diende hij tot zijn emeritaat. Ds. De Vries, die zich bijzonder tot het werk onder de zieken voelde aangetrok ken, was vele jaren voorzitter van de Stichting Vrederust te Bergen op Zoom. Ook bewoog hij zich op maatschappelijk terrein. Hij was o.m. penningmeester van de Vereniging Kinderzorg. Om al deze arbeid werd hij i ridder in de Orde vastgesteld op 2 oktober president heeft op grond van het beslui van de beide huizen van het Ameri kaanse Congres het recht elk jaar ei „geschikte" dag in de week als algen» ne dag van gebed te proclameren. IneS oproep tot de bevolking wees Eisen)» wer erop, dat leder op 2 oktober in overeenstemming met zijn geloot God moet vragen om wijsheid en kracK voor degenen, die naar welvaart vo« benoemd tot1 alle volkeren en een op gerechtigheid Oranje-Nassau. gebaseerde vrede streven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2