Jiieuwe £eiïtsrt)c (Courant voor de landbouw op komst DIRECTER INGRIJPEN NOODZAKELIJK ieen nieuwe kleine bedrijven Defensie-apparaat eind van dit jaar voltooid Was belastingontduiker wel strafbaar? Verhoging tarieven bij de posterijen Algemene Vergadering geopend met gebed en overpeinzing Groot gebaar van Libanees dr. Malik VAkAntie, onze kRAnt en fi BON R 1* WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1957 ie-afdellng: Tel 31441. ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Achtendertigste jaargang no. 11062 Directie; P. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.; H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJKE ATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken is gheMetjett myo io tegfjenspoet" Slag aan de Marne ZIE PAGINA 4 De minister van landbouw is van mening, dat er een behoefte bestaat an een directer ingrijpen in de landbouw met het doel de produktie- mstandigheden te verbeteren. Daarom zal zo nodig nog dit jaar een ilwerp van wet worden ingediend, dat de invoering van vestigings- isen beoogt. Deze eisen zullen betrekking hebben op de bedrijven en p de persoon van de boer. Minister Mansholt is van plan, zo schrijft ij in zijn memorie van toelichting op de begroting van het ministerie an landbouw, visserij en voedselvoorziening, aan deze vestigingseisen m belangrijke plaats toe te kennen in zijn beleid. Andere maatregelen die zullen 'orden voorgesteld ter verbetering an de agrarische structuur zijn: Het voorkomen van opnieuw ont staan van kleine bedrijven. Het tegengaan van versnippering. Opkopen van vrijkomende per celen en bedrijven door de „Stich ting tot het beheren van land bouwgronden" voor de sanering. Het dienstbaar maken van do meingronden aan de sanering van het oude land. Ongunstige situatie minister liaait in zijn memorie van 1 somber geluid horen over 1 situatie in de landbouw. Nederlandse landbouw ondervindt Ie enige jaren de weerslag van een on- consfcefllatïe op de wereldmarkt, i in die agrarische conjunctuur In jreldwerband geen keer ten goede komt, I Nederland de nadelige gevolgen daar- p ongetwijfeld ondervinden, rt garantie/beleid zal meer gericht wor- i op de aanpassing van de produikrtfle n de steeds wijzigende omstandigheden S(ie wereldmarkt. Op deze wyze zal d« r minder afhankelijk worden van dierminig en bijstand. De geringere produktrienwgelijkheden i het kleine bedrijf is een kwetsbare e agrarische struktuur. Daarom t de struktuurpoldiitek de geleidelijke van de kleinere bedrijven be ren. Gestreefd dient te worden een moderne techniek naast voddoen- erkgelegenheid. met nadruk stelt de minister: Struc- i vraagstukken kunnen niet opgelost gorden door het garantiebeleid. Vandaar directer ingrijpen in de landbouw Garanties Wat de garantieprijzen betreft zal de slechts indien niets anders mo- ilijk is, overgaan tot een stelsel van pro- uktieregeling door middel van toewij- Ingen voor vergunningen per bedrijf. Over mogelijke maatregel merkt de be- rindsman op, dat hierdoor de individuele rerantwoordelijkflieid vaai het bedrijfs- crofd wordt aangetast, terwijl met de iroduktie-omstandagheden per bedrijf on- oldoende rekening wordt gehouden. De kwestie van de ed-genaarslasten rordt thans nader bestudeerd. Het stelsel van mon opoli eheffi ngen reigt, inplaabs van hoeksteen van het irijsbeleid te zijn, langzamerhand een teen des aanstoots te worden met name het veehouderijbedrijf. Samen met de produtotschappen wordt wstudeerd hoe aan de bezwaren van reehouderlj en pluimveehouderij zoveel Hogelijk tegemoet kan worden gekomen Gehoopt wordt in samenwerking met de [«organiseerde landbouw een zodanige op- ossing voor het bacon-garantiebeleid te finden, dat de boer een zekere imkomsten- [arantie ontvangt, terwijl de prijs de om- ang van de varkensstapel bepaalt. Cultuurtechnische dienst Overwogen wordt grote projecten van cultuurtechnische werken in meerjarige eontraktcn aan te besteden. Nagegaan kaï •den In hoeverre de continuïtei pr(jsverlagend werkt. Het Is de bedoeling '0 tot 80 pet. van de werken aan te be steden en de rest in regie door de cul tuurtechnische maatschappijen te laten uitvoeren. Geregeld wordt er verder gewerkt aar een reserve van plannen voor arbeidsin tensieve werken in verband met de werk gelegenheid. De beperking van de nationale bestedin gen heeft de tendens de werkloosheid te vergroten. Daarom zijn in overleg met de minister van sociale zaken plannen in por tefeuille. De landbouw wet zal vermoedelijk nog dit jaar in werking treden, evenals de nieuwe pachtwet. Over een dierenziekte- Minister Hofstra brak gisteren met een traditie, door de mil joenen nota niet in het bekende papieren koffertje met de tekst'- Derde dinsdag van september) mee naar de Kamer te nemen, doch in een-degelijker-Ier en aktentas. van de oude veewet ide. In voorbereiding zijn wetsontwerpen over de regeling van middelbaar en lager landbouwonderwijs, .ieuwe boswet, een vervangingswet het kwekersbesluit 1941, een keu- ringswet tuinbouwzaden en plantgoed, een wetsontwerp erkenningsregelingen in de Duinbouw en een voedselvoorzieningenood- Ten slotte kondigt de memorie van toelichting nog aan, dat in de loop van het jaar een ontwerp van wet tot verlenging van de werkingsduur en tot wijziging van de wet op ver vreemding van landbouwgronden zal worden aangeboden. (Van een onzer redacteuren.) Ook de minister van defensie heeft, naar hij meedeelt in de nota ter algemene inleiding van de memories van toelichting op de hoofdstukken oorlog en marine van de rijksbegro ting, gestreefd naar beperkingen en deze gezocht in vier richtingen: 1. Grote nieuwe aanschaffingen, die zonder ernstige bezwaren tot na 1960 kunnen worden uitgesteld, vinden niet plaats. Hiervoor komen o.m. In aanmer king de vervanging van enkele fregatten van de Koninklijke marine en een ge deelte van het bouwprogramma van de Koninklijke luchtmacht. 2. Onderzocht wordt of in de aan schaffingsprogramma's voor mobilisatie opleg geen materieelsoorten voorkomen, die in geval van mobilisatie ook door vordering kunnen worden verkregen (bulldozers, graders, enz.) 3. Beperking van aanschaffingen teD gevolge tfan de voortschrijdende codifi catie van de reserve-voorraden, waar door van deze voorraden een doelmati ger gebruik kan worden gemaakt. 4. Bezuinigingen In de exploitatie van de krijgsmacht (vermindering van het eleotriciteitsverbruik, 10 pet reductie op het drukwerk, beperking van het onder houd van gebouwen en verlaging van aantal dienstreizen voor het bijwonen van internationale vergaderingen). Met de tot en met 1960 beschikbare eigen middelen, en gelet op de ervaring met de militaire hulpverlening, acht de mi nister het mogelijk, de huidige Neder landse krijgsmacht tot en met 1960 intact te houden, d.w.z. in staat om. in weer wil van de opgelegde beperkingen, dl< haar opgedragen taken op doeltreffende wijze te vervullen. Personeelsbezetting Een verlaging van verschillende per soneelsbezettingen, gepaard aan een met uitzondering van de werkplaatsen en magazijnen overigens voor de ge hele krijgsmacht geldende zg. „perso neelsstop", zal voorts geleidelijk tot be sparingen op personeelskosten leiden. Zo bleek bij de Koninklijke marine door reorganisatie der walinrdchtingen een vermindering van het militair per soneel met een aantal dienstplichtigen mogelijk. De minister deelt voorts mede. dal verbeteringen ten aanzien van de socia le voorzieningen in voorbereiding zijn Zij zullen gelden voor alle dienstplichti gen bij alle drie krijgsmachten. Twee operationele squadrons van de Koninklijke luchtmacht zullen worden Met het einde van het jaar 1957 kan de naoorlogse wederopbouw van het Nederlandse defensie-ap paraat in hoofdzaak voltooid wor den geacht, en begint voor de Nederlandse strijdkrachten een nieuw tijdvak, dat gekarakteriseerd kan worden ais de periode van con solidatie en overgang. De grote Inspanning die Nederland zich vooral in de afgelopen zeven jaar voor zijn veiligheid heeft getroost, heeft er thans toe geleid dat de opbouwplannen voor de drie krijgs machtdelen in grote trekken zijn verwezenlijkt. Aldus de minister van defensie in de memorie van toelichting. opgeheven: een nog met Gloster Meteor- vliegtuigen uitgerust luchtverdedigings squadron, het andere een squadron tac tische jager-bommenwerpers. Deze op heffing zal niet tot gevolg hebben dat, met name de vliegbasis Deelen niet met een operationeel squadron zou behoevei te worden bezet. De minister kan echter toezeggen, dat er zorg voor zal worden gedragen, dat gedurende de vakantie maanden de overlast veroorzaakt door lawaai van de op het vliegveld Deelen gestationeerde vliegtuigen wordt mlnderd. Zo zagen duizenden gistermiddag in de Residentie het Koninklijk Paar en prinses Marijke, tijdens de rijtoer, welke na de opening van de zitting der Staten- Generaal door de binnenstad werd gemaakt. Een opname van de Herengracht. Interessant arrest van Hof te Amsterdam op komst HET HOF ie Amsterdam zal op 1 oktober arrest wijzen in een curieuze belastingzaak. Een arts in Noordholland had sinds 1950 een rekening- courantsaldo ten name van zijn vrouw geopend bij een kunstmesthandel in Groningen en daarop stortte hij gelden, die hij a contant ontving. Dit ver zweeg hij voor de inkomsten- en vermogensbelasting en ook liet hij zijn belastingadviseur onkundig. Bij een onderzoek voor de fiscale inlichting- en opsporingsdienst te Arnhem kwam ook de bewuste rekening van de dokters vrouw te voorschijn. Tengevolge Op het rijtuig van Koningin en Prins volgde dat, waarin de prin sessen Beatrix en Margriet ge zeten waren. wend de Inspecteur in de woonplaats de dokter door een collega uit Gronin gen geattendeerd op een dergelijke reke ning ten name van de schoonmoeder van de arts. Toen de Inspecteur de belasting adviseur van verdacht* om informaties vroeg, lichtte deze laatste zijn cliënt in en deze haastte zich om de foutieve aan gifte te hostellen. Voor de rechtbank te AQkmaar was tegen verdachte f 8000 boete subs, drie maanden hechtenis geëist, doch de recht- naamverwisselling bank verklaarde de officier van justitie Briefport 12 cent, briefkaarten 8 cent Prinses Beatrix verlaat Huis ten Bosch, haar voet in het gips: ge volg van een enkelblessure bij het paardrijden. President Pieck ernstiger ziek Premier Grotewohl van Oost-Duitsland «n partijleider Ulbricht hebben, volgens Westberlijnse bladen, hun vakantie on derbroken, omdat de gezondheidstoestand van de 81-jarige president Pieck zorg wekkend is. Ook de dochter van de pre sident, die in het buitenland vertoeft, ïou met spoed naar huls zijn ontboden. De president is reeds geruime tijd offi- «feel met ziekenverlof. MET een minuut stilte voor gebed en overpeinzing is gisteren in New York de twaalfde zitting van de Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties begonnen. Tot voor zitter werd gekozen, als opvolger van prins Wan van Thailand, de Nieuw- zeelander sir Leslie Munro. De Fede ratie der Maleiers werd als 82ste lid tot de Verenigde Naties toegelaten. Prins Wan van Thailand roerde in zl openingswoord de Hongaarse kwestie aan. De 'hierop betrekking hebbende V.N.-reso luties zijn niet uitgevoerd. Prins Wan zei hier verder over: „De vrijheid van het Hongaarse volk behoort alle leden van de Verenigde Na ties als een zaak van het mensdom zelve, er harte te gaan en het moet mogelijk :ijn de handelingen van de volken-orga nisaties zodanig met elkander in overeen stemming te brengen, dat deze wens van het Hongaarse volk in vervulling gaat". Prins Wan besloot zijn rede met: „Ik •ens hier te herhalen, dat de gehele wereld het zou toejuichen als een posi tieve 6tap in de richting van de interna tionale ontwapening zou kunnen worden gedaan." De verkiezing van een voorzitter had nog al wat voeten in de aarde. De Mexi caanse afgevaardigde stelde voor dat één van de twee kandidaten, de Nieuwzeelan- d-er sir Leslie Munro en de Libanese nister van buitenlandse zaken. dr. Char les Malik, met algemene worden aangewezen. Hierop maakte dr. Malik van Libanon :n groot gebaar. Hij deelde mee, dat hij zijn kandidatuur terugtrok ten behoeve „mijn goede vriend, sir Leslie Mun- Zonder eenheid van geest in de han delingen kan er geen vrede zijn en kun- cr zeker geen Verenigde Naties be staan", zei de Libanese minister van tcnlandse zaken. Een daverend applaus en veel waarde rende woorden, gesproken door ministers van buitenlandse zaken van vele landen, wa6 zijn loon. Ook de leider der delegatie van Ma- lakka werd van alle kanten vriendelijk toegesproken, nadat zijn land wa6 genomen als 82ste lid. Dr. Ismail Bin Dato Abdoel Rahman, die een zacht Mla 6taatsiemantel en een tulband droeg, en een met juwelen bezet zwaard opzij, verklaarde dat hij trote en nederig tege lijk voor het spreekgestoelte der wereld trad om de gelofte af te leggen, dat Ma- lakka „zo Allah ons helpe. het in ons ge stelde vertrouwen niet zal beschamen". Er wordt bij de P.T.T. naar ge streefd de volgende tariefsmaatrege len met ingang van 1 november in te voeren: Verhoging van het port voor binnen landse brieven: t/m 20 gram 12 ct (thans 10 ct), boven 20 t/m 100 gram 25 ct (thans 20 ct), boven 100 t/m 200 gram 35 ct (thans 30 ct), voor binnenlandse briefkaarten 8 ct (thans 7 ct). In het verkeer met Suriname, Ned. An tillen, Ned. Nieuw-Guinea, Indonesië, België, Luxemburg, en in het grensver keer met Duitsland wordt het port van brieven tot en met 20 gram eveneens 12 ct en dat voor briefkaarten 8 ct. De abonnements- en gesprekkosten van de telefoon blijven ongewijzigd. Het entreegeld voor nieuwe gegadigden wordt verhoogd van f 75 tot f 100 (inclusief 15 meter binnenleiding). Deze verhoging zal niet gelden voor hen, die thans reeds op de telefoonwachtlijst staan Ingeschreven. Bovendien zullen de in april van dit jaar aangekondigde tariefswijzigingen voor nevenapparatuur nu worden inge- Het abonnement voor telexen wordt van 80 op f 100 per maand gebracht. Inge voerd wordt een entreegeld van f 100 (in clusief 15 meter binnenleiding). Bij het binnenlandse telexverkeer zal per telimpuls, in plaalts van f 0.04, f 0.05 berekend worden. Ook bij de belexdiemst zullen de tarieven voor hulpapparaten en nevenapparatuur worden herzien. niet ontvankelijk. Zij was namelijk oordeel, dat bij minstens één ambte naar bekendheid met de onjuistheid der aangifte moest bestaan en dat een ver moeden niet voldoende was. Het fiscaal noodrecht bepaalde namelijk, dat men niet strafbaar is, wanneer men een fou tieve aangifte hersteld heeft voordat de belastingdienst deze op het spoor geko men is. Een Inspecteur van de fiscale recherche betoogde, dat de opsporings dienst een onderdeel is van de belasting dienst en dat men degelijk iets op het spoor was gekomen. De procureur-gene raal achtte opzet en ontduiking bewezen en het bewuste wetsartikel niet toepas selijk. Hij eiste dezelfde straf als in eerste aanleg. Zwaar bewolkt D« Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend zwaarbewolkt met op vele plaatsen tijde- g lijk regen of motregen en in de nacht hier en daar mist. Zwakke tot matige westelij ke wand. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Reden tot bezorgdheid Koning Haakon ernstig ziek Koning Haakon van Noorwegen lijdt de laatste tijd aan storingen van de bloedcirculatie in zijn rechterbeen en zijn toestand geeft reden tot bezorgdheid. Dü staa in een bulletin, getekend door 3 arts van de koning. De laatste twee weken lijdt de vorst ook aan bronchitis, waardoor zijn kraohten aanzienlijk zijn fgenomen. Koning Haakon is 85 jaar Receptie in ballingschap De Hongaar Anpad Szilagyi, eertijds een beteend wijnhandelaar in Boedapest, wiens bedrijf in 1948 werd genationaliseerd, heeft gisteren het honderdjarig bestaan van zijn zaak, die hij thans in Amster dam drijft, gevierd. De heer Szilagyi en zijn echtgenote hopen nog dit jaar de Ne derlandse nationaliteit te krijgen. Gevaarlijke kwal. In Egmond aan Zee Is gisteren op het strand een gevaarlijke kwal aangetroffen. Deze z.g. Portugese kwal was gelukkig de enige in zijn soort Een beet van het dier kan dodelijk zijn. Weet u een manier om een abonnee aan te brengen? Lees hoe u dat kunt doen. We zijn een week met vakantie geweest. Ik had de sleutels afgegeven aan een kennis die de planten zou verzorgen en de postkast zou legen. Dat deed die kennisen ze las ook iedere avond mijn krantonze krant Toen we thuis kwamen, heb ik, toen ik dat hoorde, gelijk maar gevraagd of ik haar als nieuwe abonnee mocht opgeven. En dat was dat Zo gemakkelijk gaat het dus. Het gaat er maar om dat u uw kennissen ook tot kennissen maakt van onze krant. Van kennissen worden ze dan vrienden, en van vrienden abonnees. Tenminste, dat gaat nooit als u juist u het hun niet vraagt. De vraag moet van u uitgaan, als de krant zelf het voorbereidende werk gedaan heeft. Misschien weet u nog een andere methode, nog originelerSchrijft het ons gerust. U dingt dan mee in de prijsvraag die wij hebben opgezet voor originele brieven die wij te zijner tijd belonen met originele prijzen. Ieder die zich nu abonneert ontvangt de krant 14 dagen gratis. Doorhalen wat niet gewenst wordt. Adres: Deze bon kan als brief worden gezonden aan de NIEUWE LEIDSCHE COURANT Steenstraat 37, Leiden. Telefoon 31441.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1