|Eenentachtig landen nemen wereldproblemen ter hand UW Ook Nieuw-Guinea komt weer ter sprake Finland devalueert zijn mark dertig procent Roemenië wil conferentie van Balkanlanden (0) MET ESSO BENT U BETER UIT! GOUVERNEUR FAUBUS HAALT BAKZEIL Bacteriële besmetting al vroeg bekend MAANDAG 16 SEPTEMBLK i957 Twaalfde V.N.--assemblee morgen bijeen UOOJ ilevk le de HET verloop van de speciale zitting 1 van de Verenigde Naties, gewijd a; de Algemene Vergadering het Russische verraad in Hongarije, voorspelt niet veel goeds voor de gang van zaken op de twaalfde jaarlijkse zitting, die morgen in New York begint. De grote verdeeldheid onder de steeds talrijker wordende leden van de wereld- organisatie zal zich wellicht reeds terstond na de opening door prins Wan van Thailand (de voorzitter van de Elfde V.N.-Assemblee) open- baren. waarschijnlijk, dat hij voor een tweede ambtstermijn zal worden gekozen. V.N. Handvest rechtkomen van de voorstellen tot wijziging van het VN-Handvest, Een aantal Latijns-Ameri kaanse landen heeft tezamen met S"-"- je het vorig jaar een aantal voorstellen in gediend, die beoogden: uitbreiding van het aantal leden van de Veiligheidsraad, do Economische en Sociale raad en het In ternationale gerechtshof te Den Haag. zulks mede in verband met de sterke toe neming van het aantal leden van de V N. De Elfde Assemblee besloot deze voor stellen aan haar opvolgster over te la ten omdat de Sowjetunie bezwaren maak te en wijziging van het V.N. Handvest dus onmogelijk bleek. Het staat reeds Ontwapening ™st. de ontwapening zal worden bespro ken. Op 11 januari 1952 werd door de Assemblee een Ontwapeningscommissie ingesteld, bestaande uit de leden van de Veiligheidsraad plus Canada. -Aan deze commissie werd opgedragen, voorstellen doen voor de regeling, beperking en evenwichtige vermindering van alle strijdkrachten en alle bewapening: voor de verwijdering van de belangrijkste wa pens voor massavernietiging; en voor een doeltreffende internationale controle op atoom-energie, teneinde het verbod van atoomenergie uitsluitend voor vreedzame doeleinden te verzekeren. Een subcommissie van de Ontwape- a .rt* ycl ope Dan moet een nieuwe voorzitter verH worden gekozen uit enkele gegadig den, waarvan Sir Leslie Munroe van Nieuw Zeeland en Charles Malik van de Libanon op het ogenblik nog de voornaamsten zijn. Vermoedelijk zal dan reeds duidelijk worden, dat er dwars door de Verenigde Naties een scheidingslijn loopt, met aan de ene zijde de democratisch geregeerde landen van het Westen en aan de 's aï| andere kant het Sowjetblok, gesecon deerd door vrijwel alle Aziatisch- Afrikaanse landen. Grote moei- Veiligheidsraad verwacht btj de verkiezing van drie niet- permanente leden van de Veiligheids raad. Deze raad bestaat nl. uit vjjf per manente leden (China, de Sowjetunie. Frankrijk, Engeland en de Ver. Staten) zes niet-permanente leden, die elk zitting hebben gedurende twee jaar. Elk jaar zijn drie niet-permanente leden aan de beurt van aftreden. De ter mijn van Columbia, Irak en Zweden loopt pas op 31 december af. Dit jaar zijn aan de beurt van aftreden: Australië. Cuba en de Philippijnen. Voor de drie vrijkomende zetels hebben zich verschillende kandidaten aangemeld. Canada dingt naar de zetel, welke thans door Australië wordt ingenomen en die op grond van 't zgn. „Gentlemen's agree ment" van 1946 is voorbehouden aan lan den van het Britse Gemenebest. Voor de zetel van Cuba hebben zich de Domini caanse republiek en Panama verkiesbaar gesteld. Hier doen zich dus nog geen bij zondere problemen voor. Zeer moeilijk zal echter ook dit jaar evenals in 1955 de verkiezing voor de thans door dc Philippijncn ingenomen zetel zijn. Het gaat hier om een in oor sprong voor de Oostcuropese landen be stemde zetel. Deze werd in 1955 voor een Jaar aan Joegoslavië cn voor het andere jaar aan de Philippijnen toegewezen, om dat toen geen andere oplossing mogelijk bleek. Thans hebben Japan en Tsjecho- slowakije zich voor deze zetel beschik baar gesteld en laatstbedoeld land be roept zich op de overeenkomst van 1946, die echter door de Westelijke mogendhe den niet langer wordt erkend, omdat de Oosteuropese landen satellieten van de Sowjetunie zijn geworden. Ook bij de stemming hierover zal de grotere Invloed van de Aziatlsch-Afrikaanse landen zich wellicht laten gelden. Als Japan er niet ïntprn hof in slaast. lid van llliei II. HUI d0 veiligheidsraad te worden, zal het alle zeilen bijzetten om een van zijn rechtsgeleerden benoemd te krijgen als lid van het Internationale gerechtshof te Den Haag, waarvan dit jaar vijf nieuwe leden door de Assemblee en de Veiligheidsraad aangewezen moeten worden. De zetels van de Egyptische, Poolse, Joegoslavische, Canadese en Chi nese rechters komen dit jaar vrij. Japan maakt eventueel aanspraak op de thans nog door de Chinese rechter Wellington Koo (Nationalist van Formosa) wordt in genomen. Ook moet dit beer. generaal Jaar °pnleuw O een secreta- ris-generaal worden gekozen. Dr. Dag Hammarskjöld (een Zweed) werd ge kozen voor een vijfjarige ambtsperiode, die op 10 april 1958 eindigt. Zoals men of weet, volgde hij de Noor Trygve Lie op, die niet langer genade kon vinden in de ogen van de Sowjets Aangezien geen andere oandddaat is ge steld en Hammarskjöld zich door zijn voorzichtige houding nog niet bij de Rus sen onmogelijk heeft gemaakt, is het zeer ICl Cr ningscommissie heeft sinds 18 maant te Londen vergaderd. Zij bracht op 1 augius-1 tus haar vierde rapport uit. Op 6 septem ber ging zij uiteen, voor onbepaalde tijd en zonder tot overeenstemming te zijn gekomen. De rapporten van de subcomis- Eullen nu door de voltallige Ontwa peningscommissie besproken worden. Deze kan de rapporten evenwel ook voor kennisgeving aannemen en de zaak door geven na air de Assemblee. Hiervan zal mede af hangen, of het ontwapeningsdebat in de Assemblee oegtydig of op een later tijdstip aan de orde zal komen. Zowel de Ver. Staten als de Sowjetunie schijnen er evenwel voor voelen, de kwestie in de Assemblee voorrang te geven. Voriig jaar en Nieuwe leden h<" bf:n van dit jaar werden vijf nieuwe leden tot de V.N. toe gelaten: Soedan, Marokko, Tunesië, Japan en Ghana. Vermoedelijk wördt Malakka het 82ste lid. De Veiligheidsraad heeft zijn fiat reeds gegeven. De toelating van Zuid- Korea en Zuid-Vietnam wordt onmogelijk gemaakt door veto's van de Sowjetunie, die haar goedkeuring afhankelijk maakt van de gelijktijdige toelating van Buiten- Mongolië (Russische vazalstaat langs de Chinese grens), Noord-Korea en Noord- Vietnam. Deze drie zijn evenwel onaan vaardbaar voor de grote meerderheid van de Veiligheidsraad. Op verzoek van Grieken- CVVrilS lan<* is de kwestie Cy- J1 prus opnieuw op de agende geplaatst. Totdusver heeft de Assemblee zich niet ln dit probleem willen verdiepen en sprak zij slechts de hoop uit, dat de onderhandelingen tussen de betrokken partijen (Grieken land, Turkije en Engeland) zouden wor den voortgezet totdat een vreedzame, democratische en rechtvaardige oplossing is bereikt. Eén van de belangr(jk- Alfyprhp ste politieke punten ls ✓XPgCf yc echt€r de Algerijnse kwestie, die op verzoek van 22 Afri kaans-Aziatische landen op de agenda is geplaatst. Deze landen verwezen naar de resolutie, die de Elfde Assemblee ln februari heeft aangenomen en waarin werd aangedrongen op een vreedzame democratische en rechtvaardige oplossing Zy menen, dat de resolutie niet is uitge voerd, doch dat integendeel het lyden en het verlies aan mensenlevens in Algerye voortduurt en zelfs toeneemt. Behalve het vraagstuk 1 de Vluchtelingen 900.000 Palestijnse vluchtelingen, komt ook het vluchtelingenvraagstuk in het algemeen aan de orde. De Assemblee moet een beslissing nemen over de vraag, of het Hoge commissariaat voor de vluch telingen ook na december van het vol gend jaar gehandhaafd moet blijven. Ver wacht wordt, dat opnieuw, tot verlenging zal worden besloten, gezien de nog heer sende vluchtelingennood. Ook Zuid-Af rika Zuid-Afrika m'dt met rust gelaten. In de eerste plaats is daar de kwestie Zuidwest-Afrika, een voormalige Duitse kolonie, later een mandaatgebied van de Volkenbond. Zuid-Afrika weigert sinds het einde van de tweede wereldoorlog te erkennen, dat het een zgn trustgebied de Ver. Naties is. Voorts zal weer over de apartheid ln Zuid-Afrika worden gedebatteerd en in de derde plaats ls ook dit jaar de behandeling van de Indiërs Zuid Afrika niet vergeten. Nieuw-Guinea we de kwes tie Nieuw-Guiinea op de agenda aan, hangig gemaakt door 21 Aziatisch-Afri kaanse landen. Vorig jaar kreeg eer solutie, waarin werd aangedrongen op de instelling van een „commissie van goe de diensten" (waarmede wij zulke „Goe de" ervaringen hebben opgedaan) niet de vereiste meerderheid in de Assemblee. De 21 landen, die tlhans de kwestie opnieuw op de agenda hebben geplaatst, wijzen er op, dat het probleem nog steeds niet is- opgelost en dat het nu de taak van de Verenigde Naties as het geschil uit de 'wereld te helpen. Ook nu is het niet waarschijnlijk, dat de Assemblee zich mét deze Ne derlandse binnenlandse aangelegen heid zal inlaten. FINLAND heeft zijn mark bijna dertig procent gedevalueerd. Dit besluit is een uiterste poging om de westelijke buitenlandse markten te her winnen en te behouden en in eigen land de loon- en prijsstijgingen tot staan te brengen. De officiële koers van de mark tegen- »ver de dollar is van 231 op 320 gebracht. of op 1.1875 cent. Voor de werkeiyke waarde wordt dit een realistisch cyfer genoemd. De oude toeristenkoers vai die eigeniyk ook een vrye koers was ge worden is door de Bank van Finland af geschaft. Alle speciale koersen verdwij nen en voortaan zal slechte één koers De oude officiële koers heeft zwaar in gehakt op de buitenlandse handel, speciaal op die met Engeland, dat eens Finlands beste afnemer was op het gebied van hout machinerieën. Rusland heeft na de oorlog een groot deel van de Finse handel ioh getrokken. De voortdurende loon- hebben de prijzen de laatste jaren omhoog gedreven en voortdurend heeft daardoor hert devaluaibiespook gedreigd. De Franse devaluatie was een nieuwe im puls. Hert doei van de devaluatie is de uitvoer te verhogen, de invoer van weelde-arti kelen af te remmen en de Finnen te dwin gen de buikriem aan te halen tot hert even wicht ls hersteld. Men verwacht dat door de maatregelen de handel met het westen zal toenemen. Het internationale geldfonds heeft zijn toestemming tot deze devaluatie gegeven. DnDnDn w In Uw auto stoten per minuut met een kracht van 1000 kg! Zo'n drijfstanglager, waar de rechtlijnige beweging van de zuiger wordt omgezet In een draaiende beweging, is een bedreigd punt in uw motor. Terwijl u rustig achter het stuur van uw auto zit, krijgen de drijfstanglagers 2000, 3000, ja zelfs tot 4000 stoten per minuut te verdragen met krachten tot 1000 kg. Een miniem oliehuidje, van minder dan 5/100 mm dikte, moet de lagers beschermen. Dat oliehuidje moet die voortdurende wisselende drukken weerstaan,-uren lang. Deze extra zwaar belaste punten in de motor hebben extra bescherming nodig. Die extra bescherming biedt u ESSO EXTRA MOTOR OIL (in het gouden blik). Perfecte smering bif alle bedrijfstem* peraturen want Esso Extra Motor Oil reageert in de nog koude motor als een dunne olie, bij hogere motortempera- turen als een dikkere olie. Ongekende slijtageweerstand Reinigend vermogen Uitgebalanceerde „dopes" geven Esso Extra Motor Oil deze bijzondere „motor-sparende" kwaliteiten. ESSO EXTRA MOTOR OIL VOOR EXTRA BESCHERMING STOICA, de premier van Roemenië, heeft Griekenland en Turkije voorgesteld nog dit jaar in Boekarest een Balkanconferentie te beleggen, waaraan de regeringshoofden van Albanië, Bulgarije, Griekenland, Roemenië, Turkije en Zuidslavië zou den deelnamen. Het doel van deze conferentie zou zijn een niet-aanvals verdrag. De bedoeling van Roemenië is niet een nieuwe groepering te vormen, die zich tegen andere landen zou keren, maar een systeem van samenwerking, overeenkom stig de Europese integratie. kringen zag men het Roemeense initiatief als een onderdeel van een Russisch desoffensief met het oog op de opening van de V.N.-aitting. Het is dan ook niet waarschijnlijk, dat de Griekse regering op het voorstel zal ingaan. Ook dn Ankara, de hoofdstad van Tur kije, stond men zeer sceptisch tegenover het Roemeense voorstel. Men zag het alt een manoeuvre om de banden tussen Tur kije en de N.A.V.O. te verzwakken en Turkije van* het Westen te scheiden. Aangenomen wordt, dat Turkije geen overeenkomst zal aangaan, die het na komen van de verplichtingen tegenover de N.A.V.O.-landen zal bemoeilijken. Een complete set van twee multigrade motoroliën 10W- 20 W - 30 20W- 30-40 HET LEVEN EN nen van mejuffrouw Poweris, om precies te zijn van mejuffrouw Chandra Poweris uit Los Angeles in de States, alleen maar om haar een kaart met rode rozen te sturen, opdat zij wete dat wij haar genegen zjjn. Want Chandra als we de dame zo familiaar mogen noemen heeft de wereld laten lachen en dat is ons inziens een blijk van waardering waard. Er zijn niet veel mensen die de wereld kunnen laten lachen; er valt in de wereld laten lachen en dat is onzes inziens een blijk van waardering waard, zeggen, heeft het nog klaargespeeld. Daarom rode rozen voor Chandra uit de States. PAPEGAAI Chandra heeft alle dames en heren uiti L06 Angeles stevig bij de neus gehad, alle dames en heren die aan kunst doen de abstracte schilder Rajah Chandra het hardst bewonderen. Zij hadden hem wel- nooit ontmoet, maar zo heeft Chandra triomfantelijk verklaard, altijd enthousiast getoond over zijn werk ïu heeft Chandra laten weten Rajah Chandra de grote schilder een papegaai is. En nu zijn de dames heren boos. Mét de critici die er toe heb ben bijgedragen dat Rajah Chandra's werk kwam te hangen in de salons van >en die dure kunst kunnen betalen. Achteraf vonden ze het werk wel wat bizar en met erg veel punten en lijnen, maar het was knap, zeiden ze aan ieder een die hun oordeel vroeg; erg knap en het bezitten waard. EXPOSITIE Chandra heeft nu ineens maar alles over de papegaai bekendgemaakt. Het dier heeft een oog, heeft ze verteld, maar ik heb hem nooit geholpen. Hy houdt bet penseel in zyn poot en hy houdt de kop schuin, terwyi hy met het ene goede oog het doek bekykt. Als hy kramp In de krygt neemt hy het penseel ln zyn bek. Hy werkt soms drie uren achter el- dar Na gesprek met Eisenhower neur Faubus van Arkansas za terdag een onderhoud gehad met president Eisenhower, over de moei lijkheden in Little Rock. Faubus stoj heeft Eisenhouwer beloofd zich te zullen houden aan de federale wet over de integratie op de scholen. Hij hoopte evenwel, dat de federale re gering met „begrip en geduld" zal handelen. Eisenhower verklaarde 11a afloop van hert gesprek, dat de gouverneur hem heeft verzekerd de beslissing van de Ameri kaanse ddstricrtsrechtbank inzake de kwes tie Little Rock te zullen respecteren. Of de gouverneur zijn nationale garde die voor de school in Little Rock op wacht itaat, zal terugtrekken, is echter nog steeds niet bekend. Inmiddels hebben de ouders van zeven negerkinderen, die niet weiden toegelaten Na de ontmoeting tussen Eisenhower 1 Fauibus heeft de raad van advies van de Amerikaanse democratische partij de president ervan beschuldigd een zwakke houding te hebben aangenomen tegenover de tarting van de wet in Little Rook, Ook veroordeelt de raad het optreden van gouverneur Faubus, aangezien zij de hou ding van de democratische gouverneur niet in overeenstemming acht met de po litiek van zijn partij. President Eisenhower heeft volgens de verklaring zyn plicht verzaakt om het gehele land het beginsel duideiyk te ma ken dat het de eerste plicht van een gou verneur ls, de federale grondwet te hand haven en Faubus zyn macht had moe ten gebruiken om de gerechteiyke beve len te doen nakomen Inplaats van die macht te gebruiken om negers van de scholen te weren. kaar, zonder Iets te eten of te drinken. Een leek ziet in zyn werk niet veel; maar kunstkenners wel. Rajah was lid van ver scheidene organisaties. In drie jaar heeft hy meer dan 750 aquarellen gemaakt nu is hy kort geleden met olieverf be gonnen. En ook dat beloofde een si te worden. Kunstminnend Los Angelea zag al uit naar de eerste expositie, maar die is uiteraard nu afgelast. CHINEES Dat alles heeft mejuffrouw Chandra Poweris, de dame aan wie wij zo graag rode rozen zouden zenden, aan de auto riteiten meegedeeld. Ik nam Rajah, zo heeft ze ook nog laten weten, dikwijls mee naar musea. Ik deed hem dan in mijn handtas en als niemand het zag, liet ik hem beroemde schilderijen bekijken, ver duidelijkte ze. Op een Van Gogh-ten- toonstelling was de papegaai ineens hevig in het Chinees gaat kwetteren. Ik weet niet, gaf Chandra toe, of dat een uiting was van kritiek of van waardering en niemand zal het ooit weten. We zijn maar heel gauw vertrokken en nu is het ex poseren afgelopen, zuchtte ze. Ik kan al leen nog maar privé-tentoonstellingen houden. We vinden dat erg jammer voor Rajah en Chandra. Het ging net zo leuk daar in Los Angeles. We hebben het ver haal ln familiekring in geuren en kleuren verteld en wat nou nog, vroeg onze neef de kunstcriticus uitdagend. Hóllo, zei om HOND Wij zijn wel een beetje overstuur ge- weest van dat grapje van Chandra. Het heeft ons vertrouwen in kunstcritici wel danig geschokt, maar erger zijn we schrokken van de officiële mededeling van het hoofdbestuur der PTT in Enge land, geschrokken over de wijze waarop Engelse oude dames haar honden be handelen. En daarom vinden wij dat die dame uit Leicester haar verdiende loon te pakken heeft. Daarom hebben wij hele- méél geen medelijden met haar. Op eer keer hoorde ze, toen ze werd opgebeld, gejank in plaats van belgerinkel. Dat vond de dame eng, zoals ze aan het hoofdbe stuur van de PTT schreef. De heren blijk baar ook, want ze stuurden onmiddellijk een monteur om de telefoon na te kijken. Toen kwam de aap uit de mouw. Enkele draden, die wat met de telefoon te makeD hadden, maakten kortsluiting met de genpijp en de hond van de dame was die regenpijp vastgemaakt met een ket ting en als de juffrouw van de centrale het nummer van de dame belde kreeg de hond een flinke schok en begon dan janken waarvan de dame zich een a schrok. Lang geleden hebben we al een* ver teld, dat in de 17de eeuw reed» theorieën verkondigd werden die merkwaardig veel overeenkomen met de opvattingen die men tegenwoordig heeft over het vereprei- den van ziekten door bacteriën. De ver kondigers van deze denkbeelden werden echter door de artsen van die dagen bar- tciyk uitgelachen, want het idee, dat kleine, onzichtbare wezentjes in het bloed bare diertjes de ziekten z op zichzelf 1 >ta i diezelfde izicht- by In dit verband is het wellicht nog merk waardiger te vernemen, dat soortgelijke gedachten ook reeds 1800 jaar eerder wer den geuit. Over de oorzaken van verschillende dekten hebben de Griekse artsen in de oudheid scherpzinnige opmerkingen ge- maakt, maar voor de moderne men» die niet erg thuis U ln de leer der vier ele menten en de werking der humeuren, zyn die leerstellingen, vaak vervat in een denkrichting die de onze niet is en ver mengd met opvattingen die ons irrationeel Itoeschenen, hoogst onbegrijpelyk. 1 Hoe het ook zy, de Grieken zochten de oorzaak der ziekte in het algemeen [in de schadelijke invloeden die van de omgeving van de mens op zijn organisme- inwerkten en ook zochten zy verband tussen psychische en lichamelyke eigen schappen, twee denkbeelden die vrywel iedere moderne arts volmondig zal be amen- Maar voor de rest is het oorzake- lyke verband dat de Grieken tussen een en ander legden voor de meeste artsen niet minder dan abracadabra in de on gunstige betekenis van het woord. Daarom is het juist zo opmerkelijk dat ten tyde van het Hellenisme reeds een flauw vermoeden opdook van bacteriële besmetting en van ziekten die door bac teriën veroorzaakt worden. Dit, nog wat juistere vermoeden werd niet uitgespro ken door een Griekse arts, maar door de grootste encyclopaedist der Romeinen, t.w. Marcus Terentius Varro, wiens enorm oeuvre op grond van de overgeleverde titels en fragmenten op 74 geschriften in ca. 620 boeken wordt berekend. In een van zyn geschriften dat over de landbouw handelt en „De re rustica" is getiteld, schrijft Varro, dat op vochtige plaatsen hele kleine diertjes leven, die met het oog niet zyn waar te nemen. Deze onzichtbare diertjes worden met dc lucht door neus en mond ingeademd en komen aldus in het lichaam, waar zij ernstige ziekten veroorzaken! We zouden haast denken een populaire beschouwing van een modern arts onder ogen te hebben gekregen, inplaats van een landbouwkundig geschrift van een feitenverzamelaar, die van 116-27 v. Chr. leefde. (De term „feitenverzamelaar" is overigens wel erg denigrerend tegenover iemand die ook veel zelfstandig werk heeft geleverd dat 2000 jaren heeft over leefd. Desondanks nemen we aan, dat hy de bacterie-theorie niet zelf heeft opge steld, maar van anderen heeft overgeno- dat in de oudheid ook het af- an aderen reeds hekend was? er een volgende keer. Nadruk verboden SECRETARESSE Nu we toch in Engeland zijn, hier volgt een bericht voor meneer Den Hollandei van de Nederlandse Spoorwegen, om ti overwegen of wij dat ook niet zouden doen. Niet voor ons, want wij hebben de tijd, maar voor de heren die het altijd druk hebben; die geen minuut van kostbare tijd kunnen missen; die altijd gehaast zijn; altijd te laat aan de maal tijd verschijnen, omdat ze nog een brief hadden te verzenden die beslist niet kon wachten tot morgen. Niet voor ons dui maar voor die heren. De Engelse spoor wegen hebben voor die heren een sec-re- taressedienst ingesteld. Tydens de reis kunnen ze ongestoord aan deze dame» hun brieven dicteren en die brieven den tijdens de reis nog uitgewerkt, op papier dat de Spoorwegen ter beschik king stellen. En als ze op de plaats van bestemming zijn, zijn de brieven klaar. Dat moet meneer Den Hollander weten, dachten we, toen we het bericht lazen. MAAN En nu een bericht voor de mensen dl< al een kaartje hebben gekocht voor d< eerste reis naar de maan. Een teleurstel lend bericht. Een bericht om over te hul len, als je graag op Je maan had willen kijken. De Duitser Robert Lusser om man en paard te noemen heeft gezegd, dat het nooit mogelijk zal zijn op de maan te landen. „Nonsens" heeft hij gezegd. En dat vinden we jammer. Niet voor ons. want wij hebben nooit behoefte gevoeld op de maan te gaan kijken, omdat wij weten dat het daar toch anders is dan wij denken, maar voor al die mensen die al kaartjes hebben gekocht. Dan hadden zij him geld beter kunnen steken in het werk van de schilder Rajah Chandra uit Los -Angeles. Dan hadden zij nog iets gehad om naar te kijken. Nu hebben zij alleen maar wat om naar te fluiten. Ook A-griep onder de Groninger studenten Onder de aankomende studenten in Groningen is thans ook A-griep gecon stateerd. Het aantal ziektegevallen is nog beperkt tot ongeveer tien procent van het aantal novieten. Hoewel er geenszins reden tot ongerustheid bestaat, heeft men toch enkele maatregelen genomen om verdere uitbreiding te voorkomen. De vermoeiende onderdelen van het ontgroeningsprogramma zijn geschrapt en ook zal het bijeenzijn van grote groepen zoveel mogelijk vermeden worden. Het ontgroenen geschiedt zoveel mogelijk in dividueel. Belastingambtenaren Een land, dat zijn belastingambte naren slecht betaalt, speelt hoog spel, zoals menige Fransman kan getuigen. Elke Nederlander weet b(j ervaring, dat corruptie onze ambtenaren vreemd ls. ondanks de nood, die ln vele gezinnen moet heersen. En hoewel velen onzer wel eens met een belastingambtenaar van me ning hebben verschild, zou hij op heel wat sympathie kunnen rekenen als hij (n staking ging en het dreigement „geen op slag geen aanslag'' uitvoerde. Mis schien zou minister Hofstra van menig een de listige raad krijgen het been stijf te houden, maar aan de eerlijkheid der bedoelingen van deze adviseurs zou men mogen twijfelen. En geen beheerder der schatkist zou lang genoeg van adem z(Jn om dit verzet vol te houden, zelfs als Ne derland een nieuw Monaco zou worden waar de internationale belastingontdui ker zich snel in grote aantallen zouden vestigen. Er is alle reden om de grieven van deze ambtenaren met bekwame spoed te onderzoeken en ze met een edel moedig gebaar weg te nemen. (Vr Nederland) Evenredige eis De gemeente Cuyk heeft op dezelfde dag ingewijd een modern raadhuis, een schouwburg met 500 zitplaatsen, een brandweerkazerneeen kleuterschool en een Jeugdhuis, tot een gezamenlijke waarde van f 2 miljoen. Dat de gemeente dit alles onder dak heeft gekregen nog vóór de bestedingsbeperking1* een ge lukwens waard. Maar bezwaar hebben toy tegen de verzekering van de burge- U ter, dat er méér zal worden ge bouwd, bezuiniging of niet. Cuyk telt 7000 inwoners, Amsterdam 100 maal zo veel inwoners tellend, zou dan met volle recht in dezelfde periode mogen eisen: modern raadhuis, 100 keer zo groot als dat van Cuyk, schouwburgen voor 50.000 zitplaatsen, 100 brandweerkazernes, 100 kleuterscholen .en 100 Jeugdhuizen Andere gemeenten zouden evenredige eisen mogen stellen- Denkt men daarover dan ls het duidelijk, dat dit alles, hoe wenselijk ook, in elk individueel ge in totaliteit niet kan: ook de lagere overheid zal zich wel degelijk moeten beperken, (Eletvlere Weekblad)

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5