Blanke suprematie als duivelse ingeving Veler studie wordt vertraagd door gebrek aan zelftucht Tekort aan studentenhuisvesting nog lang niet verholpen Colonne van Rode Kruis vierde jubileum Feestmiddag en -avond van de speeltuin „Groenoord" nieuwe leidsche courant 3 maandag 16 september 1957 Rectoraatsoverdracht Leidse universiteit het Rapenburg te Leiden, thans het groot-auditorium der rijksuniversi teit, had vanmiddag de plechtige rectoraatsoverdracht plaats. Met een rede, waarin hij volgens de mores de lotgevallen der universiteit var I afgelopen jaar schilderde en daarbij talrijke desiderata naar voren bracht, droeg de scheidende rector-magnificus, prof. dr. P. A. H. de Boer, het rectoraat over aan zijn opvolger, prof. dr. S. E. de Jongh. Het groot-auditorium was tot de laatste plaats bezet door de aanwezig heid van de voltallige academische senaat, de leden van het curatorium, vrjjwel alle hoogleraren, vele leden van de wetenschappelijke staf, be sturen der studentenfaculteiten en vele andere belangstellenden, die direct of indirect bij de universitaire gemeenschap zijn geïnteresseerd. nister die verantwoordelijk is voor de universiteit, over de aanvrage die zijn instemming heeft, met akkoordverklaring van zijn grote broer van financiën in handen, toch geen beslissing kan nemen. In mijn onkunde zou ik zeggen: nu niet naai bed voordat ik weet, wie de verant woordelijkheid voor het onderwijs draagt. Maar in werkelijkheid wor den de beslissingen uitgesteld. Studentenactiviteiten Zoals bekend, is het meerjarige toraat van een universiteit in ons land nog onbekend. Hoewel meer dan eer dens academiale plechtigheden, onder andere bij rectoraatsoverdracht, de ge dachte is geopperd het ambt van rector van een éénjarig tot een meerjarig schakelen, waardoor deze belangrijke functionaris niet behoeft af te tre-den als, hij juist goed en wel thuis is in zijn veel omvattende taak, is men hiertoe nog steeds niet gekomen. Een gevolg hiervan is men op het Rapenburg eJikie derde n dag dn september de overigens plech tige en indrukwekkende bijeenkomst van de rectoraatsoverdracht kent. Ook het cursusjaar 19561957 is Jaar geweest van vreugde en verdriet; van scheiden en verwelkomen. Velen deden hun intrede in de specifiek Leidse academische gemeenschap, velen moesten deze verlaten, hetzij wegens vertrek elders, het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd, of omdat de dood hen wegnam. In het begin van zijn rede herdacht prof. De Boer het verscheiden der hoog leraren Kranenburg, Casimdr, Rcudema)- ber, Van Caicar en De Boer, waarn een ogenblik stilstond bij hen, die het docentenkorps kwamen versterken: hoogleraren Van Est, Bomhoff, Van het Reve, Soeteman, Brand; en Booy. De rij van aanstellingen, aldus prof. De Boer, is ditmaal korter dan vorige j-i waaruit blijkt, dat de groei der teü werd onderbroken. Een regeringsbe sluit, waarbij de aanstelling van personeel, ook aan de rijksinstellingen voor hoger onderwijs, werd stopgezet, is hiervan de oorzaak. Gelukkig is deze. maatregel thans weer opgeheven, althans voor Utrecht Overheid-universiteit Verder sprekend over de verhouding overheid en universiteit, waarbij prof. De Boer verwees naar de vele onvervul de wensen, legde hij er de nadruk op, dat het welzijn der universiteit de regering niettemin zeer ter harte gaat. j Ook In het thans afgelopen aca demische jaar heeft de regering, daar- e"" toe gesteund en soms aangemoedigd hef door de volksvertegenwoordiging, niet ka- j enkel in stand gehouden wat in de led I loop der jaren was ontstaan, doch ook n. menig nieuw initiatief materieel mo- (jef gelijk gemaakt. Men denke hierbij aan het nieuwe laboratorium voor fysi sche chemie, de uitbreiding van de tandheelkundige afdeling van het aca demisch ziekenhuis, het Instltnnt voor Sociologie, de aanvang van de bouw van het biochemisch laboratorium, de reeds vergevorderde bouw van het zo ologisch laboratorium, het Nederland se aandeel in het nieuwe waarne mingsstation van de zuidelijke afdeling der Leidse sterrenwacht te Hartebeest- Poortdam, de bijdrage in de inrich tingskosten van het prytaneum, het aandeel in de verbouwing van de zaak voor de mensa, de bijdragen van T.N.O. en Z.W.O. enzovoort. Vervolgens vestigde die scheidende rec tor de aandacht op het feit, dait het con tact universiteitoverheid in grote mate wordt verzwakt door de vele schijven, waarover een dergelijk contact tot stand ttoet worden gebracht. Nog steeds kampt de universiteit met ruimtenood, maar voordat in een bepaald geval daadwerke lijke oplossing kan worden verkregen, die- oen de Commissie voor ruimtelijke uit breiding (senaat, curatoren, overheid), het ministerie van onderwijs, het ministerie *an financiën, de gemeente Ledden en de Rijksgebouwendienst zich met deze aan gelegenheid te bemoeien. Hierdoor vor dert het volvoeren van een plan uiteraard tergend langzaam. Als sprekend voorbeeld baalde prof. De Boer het volgende aan: Het kan gebeuren en in het on verkwikkelijke en nog steeds sle pende geval van de bouw ener nieu we polikliniek voor interne genees kunde is het gebeurd dat de mi- Venvolgens liet prof. De Boer de gou den doctoraten en onderscheidingen, de studiereizen en congressen en de verte genwoordigingen der universiteit dn bin nen- en buitenland de revue passeren, waarna hij uitvoerig stilstond bij de tal rijke studententaobivlteiten in het afge lopen jaar. Met verrekening van alle be zwaren en onvervulde wensen omtrent de samenleving der studenten onderling de samenhang van het studentenleven met studie, faculteit en uiversiteit als ge heel., kon de hoogleraar niettemin 01 wonden getuigen, dat de veelvuldige raking met het studentenleven hem neerslachtig maakt over de ontwikkeling. Het was dikwijls een waar genoegen, aldus prof. De Boer, en een versterking het geloof dn de toekomst, te zk te horen, hoe onze studenten toneelspeel- musiceerden-, discussieerden, sport beoefenden, hun feesten vierden. Hij voorts op het mee-beleven der stu denten van de novemberopstand in Hon garije, het zich hierna verdiepen in d: politieke en geestelijke vragen, die onz« tijd bepalen, en deextra-colleges van he' studium generale, gewijd aan de achter grond van het wereldgebeuren. Huisvesting Nadat de hoogleraar had stilgestaa de activiteiten van het Leidsch Unü teits-Fonds (bijdragen verbouwing sa-zaal, plannen voor universitaire i.a. auditorium maximum, Doelenplan), vroeg de scheidende rector r het nijpende probleem commissie voor de studentenhui ting zag dit jaar haar werk voorspoedig voortgaan, al is het einde van haar taak nog niet in zicht. Dezer dagen worden 1 paviljoens op een terrein achter het Boerhaavekwarbler geopend, die 103 stu- m een woongelegenheid zullen bie den. De Nederlanden van 1845, Leiden, ondanks een brandje in Minerva, zeer welgezind, kocht een flink pand op de Hogewoerd en richibte dit met smaa praktische zin in als studentenhuis. Doch hoe schoon dit alles zij, het vraagstuk huisvesting studenten is daarmee niet opgelost, aldus prof. De Boer. Het is met bijzondere voldoening, dat ik hier het dit jaar begonnen werk van de landelijke Centrale Stichting Studentenhuisvesting noem, waarbij in de eerste plaats het Nederlandse bedrijfsleven wordt .geschakeld om de oplossing van dit vraagstuk ter hand te nemen. De universiteit, die in deze jaren met zoveel vragen, de ruimtelijke uitbreiding betreffende, te maken heeft en die ervan is doordrongen, dat het milieu, waarin de student leeft, van groot belang is voor zijn studie, is het curatorium en het be stuur van deze nieuwe stichting zeer erkentelijk voor dit initiatief en voor de eerste werkzaamheden, die een rijke belofte inhouden. Als neven- produkt kan de regelmatige ontmoe ting van personen uit universitaire en bedrijfskringen worden genoemd, een ontmoeting, die wederzijds be grip ten goede zal komen. Universiteit-volk Sprekend over de behoefte aan autono me der universiteit de oorlogsjaren hebben duidelijk getoond, dat de univer siteit in staat is autonoom te handelen wees prof. De Boer erop, dat niettemin he leeuwenaandeel dier geldmiddelen uit 's landskas zal moeten blijven komen, wat betekent: toezicht op de besteding Cijf> ers In het afgelopen cursusjaar hadden 70 promoties plaats, waarvan 17 met lof, kwamen 782 studenten zich in septem ber laten inschrijven ('6 meer dan vorig jaar), stonden in to taal 4542 studenten ingeschre ven en waren onder dezen 250 buitenlanders, van wie 96 uit Indonesië en 87 uit de Verenig de Staten (5 theologen, 22 ju risten, 138 medici, 33 natuur filosofen, 23 litteratoren en 23 voor de Verenigde Faculteiten). PROF. DR. P. A. H. DE BOER gaande Het bestuur der universiteit, aldus de rector, vraagt deskundigen, die voor dit ingewikkelde werk de gehele dag ter be schikking hebben. De leden van de 6enaal worden evenwel niet op grond van be stuurskwaliteiten, maar van wetenschap pelijke bekwaamheden gekozen. Al is het niet onzeker, dat onder hen capabele bestuurders worden gevonden, zij zullen in elk geval slechts een deel van hun tijd aan deze taak kunnen geven. Bij de wens naar autonomie zal mei vens het aspect van onderling overleg met de andere universiteiten onder ogen moe ten zien, onder meer door middel van in terfacultaire contacten. Hierdoor zou te vens een tegenwicht kunnen worden ver kregen ten aanzien van het regionaal ba rakter, dat de universiteiten dreigen te krijgen. Dat wil zeggen: voor een bepaal de streek een bepaalde (complete) uni sltelt. Een universiteit moet echter liever cyciopedisch incompleet willen zijn dan haar niveau te verlagen terwille van het regionale belang. Niet ieder der vier grote universiteiten van ons land be hoeft alle denkbare faculteiten en zijn er naar sprekers oordeel meer hem lief is te bezitten. Niveau Hoewel het zelfs aan een stad zonder economische hogeschool duidelijk moet zijn, dat vergroting van het aantal uni- ersiteiben oneconomisch omspringen met lands mogelijkheden betekent men behoeft niet enkel aan geld te denken, ook aan de personen, die het niveau de universiteit bepalen, en aan de verzamelingen van uniek karakter schijnt het niet overbodig op te merken, ons land zijn Intellect, zijn geestkracht zijn materieel vermogen nodig zal heb ben om hetgeen thans bestaat enigermate op peil te houden. Wij leven reeds op hoge voet in kleine land. Gereformeerden en ro katholieken, althans leidinggevende ganen dezer landgenoten, hebben gemeendr dat een eigen vorm van universitair leven, waarin onderzoek en onderwijs zijn ge bonden aan een confessioneel inzicht, hen noodzakelijk is. Het is in korte tijd gebleken, dat deze instellingen niet zon der de steun van ons gehele volk tot een universiteit kunnen uitgroeien. Het stedelijke karakter van de Am sterdamse universiteit moge in de be stuursvorm tot uitdrukking blijven ko men, haar wetenschappelijk peil en haar materieel vermogen worden be paald door ons gehele volk. Wanneer ons volk op het punt van het hoger onderwijs geen eendracht leert, waar bij prestlge-vragen en lokale of streekbelangen, en naar mijn mening eveneens confessionele verscheiden heid, ondergeschikt worden gemaakt aan het belang van de ontwikkeling der wetenschap, dan vrees ik, dat wij onze kracht versnipperen en ons in ternationaal aanzien verkleinen. Het laatste gedeelte van zijn oratie had prof. De Boer gewijd aan de werktijden docent en student. Officieel duurt de tegenwoordige vak-am/tie ongeveer dertien weken, maar, wanneer men het aantaJ colLegeweken bekijkt, worden deze der tien vakantieweken ongeveer verdubbeld. Voor hoogleraren en leden van de weten schappelijke staf is deze tijd een schone gelegenheid voor wetenschappelijk derzoek, doch het geringe aantal oollege- weken, gevoegd bij de veelheid van ken, veroorzaakt gedurende deze weken dagrooster, waarbij het rooster - de middelbare school gunstig afsteekt. Misstand Dit Is een misstand, die vooral student nadelig is. De vakantie de aangewezen tijd zijn om het genoten onderwijs te verwerken, welke gedachte bij velen niet leeft, terugdenkend aan hur tijd als middelbare scholier, toen vakan tie nog voor de meesten werkelijk va kantie betekende. Daarbij komt, dat velen door middel an handenarbeid tijdens de vakanbietijd geld trachten te verdienen om te gaan, zodat ook op deze wijze de vrije studie verloren gaat. Hierdoor gaat veler studie traag, of wordt zij tot schools gerepeteer onder leiding genoegen nemen met een minimum. Dit gebrek aan geestelijke discipline. De vrijheid van de student is een kostelijk goed. Zij is evenwel niet anders dan de vrijheid, nodig om het hoger onderwijs te kunnen verwerken. Het academische jaar behoort een vol jaar te zijn, waa de vrije tijd is geïntegreerd. Slechts vormt de studie de jonge mens tot i persoonlijkheid met een zelfstandige, vrije geest. Vervroegde inschrijving Deze overwegingen, aldus prof. De Boer, brengen mij ertoe onszelf de vraag te leggen, of het geen aanbeveling verdient de inschrijving te vervroegen en het begin van september te laten plaats hebben vóór de overdracht van het rec toraat. Deze dag zou dan kunnen worden beschouwd als de opening van het acade mische collegejaar. De Kerst- en Paas vakantie konden tot drie weken wordenIheid zowel de aftredende a'ls de. beperkt. Hieraan zij echter onvoorwaar-reotor te'begroeten. Vreedzaam beslag op Leiden TER GELEGENHEID van het 25-jarig bestaan van de colonne Leiden legde het Rode Kruis zaterdagmiddag op vreedzame wijze beslag op het Leidse leven. Dat beslag Is ook nogal meegevallen; het is misschien alleen ingrijpend geweest tijdens het défilé, waarbij mensen en verkeer in de binnenstad voor een kwartier halt moesten houden. Overigens was de aan dacht van de Leidenaars voor de verschillende feestelijke activiteiten ge heel vrijwillig. Om half 4 werd een aantal autoriteiten in de Burgerzaal van het stadhuis door het gemeentebestuur, dat de burgemees ter en wethouder Menken vertegenwoor digden, ontvangen. Daar waren onder deren de commandant van het Rode Kruis in ons land, luitenant-generaal P. Alons, de kringcommissaris, mr. C Muntz, het hoofd van de Bescherming Bevolking in de A-kring Leiden, de heer S. W. Hagedoorn, vertegenwoordigers verschillende Rode KruisafdeMngen, uiter aard de bestuursleden van de afdeling Leiden, onder leiding van de voorzitter, prof. dr. P. J. Gaillard, vertegenwoordi gers van het Leidse garnizoen en dokter J. G. Bazuin, waarnemend directeur de gemeentelijke geneeskundige en zondheidsdienst. Om kwart voor 4 had op de Breestraat het défilé plaats, dat op een Rlatform de ingang van het stadhuis onder andere werd afgenomen door luitenant-generaal Alons, de burgemeester en prof. Gaillard. Vijfhonderd colonneleden van het Rode Kruis marcheerden voorbij, terwijl de overzijde van het stadhuis de nieuwe drumband van het Rode Kruis stond delijk verbonden, dat wij geen enkel col- ;ge meer geven, dan wij nu doen. Met enkele persoonlijke woorden, ge- richit tot zijn opvolger, besloot prof. De zijn rede met het gebruikelijke: Salve Rector Magnificus. Na de plechtigheid was dn de receptie kamer van het academiegebouw gelegen- Ds. Schoonheim over Little Rock We praten wel over de Bijbel maar komen niet tot daden mensen de toegang tot een school werd ontzegd, de vele berichten daarover in de pers en het verzoek van een buitenkerkelijke om daarover eens iets te zeggen waren voor ds. P. L. Schoonheim aanleiding om gister morgen in de dienst van de Hervormde Gemeente in de Marekerk speciaal daarover het licht van het Evangelie te laten schijnen. In zijn aankondiging voor deze dienst noemde ds. Schoonheim de gebeurtenissen tussen blanken negers een „zwarte schandvlek in onze wereld". De Schriftlezing was deze morgen uit Colossenzen 3 vers 9 tot 15 en uit Lucas 10 (de gelijkenis, an de barmhartige Samaritaan). Ds. Schoonheim begon zijn prediking met de vraag te stellen, hoe lang het nog moet duren, dat we elkaar niet erkennen, elkaar niet kunnen leven, om kleine prutsdingen soms. In het neger- vraagstuk wordt de huidskleur van deze openlijk als argumentatie aange voerd om te zeggen: Ik mag de ander niet! We zijn bezig, om elkaar op die manier koelbloedig te vermoorden, vooral als er geen sterke hand Is, die de ander apart Macht aan banden Kunnen we het nog aanzien, dat mis schien wel in onze naaste omgeving me demensen onmenswaardig worden behan deld? Hoe lang moet het Evangelie van de ontferming van God nog gepredikt worden, het Evangelie van de Goede Vrij en van Pasen, van de onvergankelijke hoop en van het onuitblusselijke licht? Ds. Schoonheim zei, dat we wel prèten ver de dingen van de Bijbel, maar dat e niet tot daden komen. We praten ver de machten en de krachten van God, die de hele wereld ondersteboven zouden en zetten, maar wij verzetten ons er tegen en leggen die machten aan banden of laten ze slechts langzaam functioneren. Wij laten het Evangelie rustig over ons heenspoelen en er verandert niets; mis- Liefde en recht Ds. Schoonheim meende, dat dit een keer moet mislopen. Het loopt namelijk mis als Jezus eenmaal komt met Zijn macht als rechter om te oor delen de levenden en de doden. Hij heeft daarvoor de autoriteit. Als Hij de schandvlekken in ons leven en in onze wereld zou aanwijzen, dan had den wij te vrezen. God laat niet met Zich spotten. Zijn liefde is breed en diep, maar Hij kan het onrecht niet laten bestaan. Hij wil, dat alles goed wordt. „Volken zult Gij rechten, hunne zaak beslechten in rechtma tigheid zegt psalm 67. De predikant herinnerde aan het woord van een neger, die het volgende heeft gezegd: „Als er nu gezegd wordt: „Jullie zijn niet voldoende ontwikkeld, maar kun-; nen gaan studeren, en over een paar jaar is er geen apartheid meer", dan aanvaar den we dat. Hetzelfde geldt voor allerlei eenvoudige dingen, zoals het wassen. Maar als men de apartheid propageert omdat we zwart zijn, dan zijn we aan het eind van ons Latijn. Het is ons lot, dat we zwart zijn". Ds. Schoonheim kon de gedachte de suprematie van het ene tegenover het andere ras niet volgen. De gedachte dat wij het voor het zeggen hebben en wij een streepje vóór hebben, is duivelse ingeving. Radicaal „neen" Er is in de achterliggende tijden veel verbeterd. Er zal geduld en tact nodig zijn om langzaamaan die verbetering te zien doordringen. De schuld van eeuwen kun je ook zomaar niet opheffen. Dat ls allemaal verschrikkelijk waar, maar hiertussen nemen wij door al deze standigheid de gelegenheid waar on gebeurtenissen van hun scherpte te ont- We komen alleen uit deze proble matiek, als we vanuit het Evangelie een radicaal „neen" zeggen. Laten we, aldus ds. Schoonheim, de Bijbel opendoen en laten we zijn woorden niet in stichtelijkheden en gevoelig heden ombuigen. Want deze eisen maar één ding: duidelijke daden, waarbij geen spoor meer te bekennen is van een „het kan nog anders". En als we niet aanhoudend en onver moeid vanuit de macht en de liefde van Jezus, Die alle mensen gelukkig wil maken, willen leven en handelen, dan zijn wij geen mensen, in ieder geval geen christenen. Alleen al als wij de gelijkenis van de barmhartige Samaritaan kennen, zijn wij verantwoordelijk. Het Evangelie heeft de geweldige uitwerking, die de negere en alle mensen ervan mogen verwachten. Want Christus heeft de liefde en komt ten oordeel. Aan het eind van de dienst zong de Gemeente gezang 121 vers 3: „God roept en wat de mensen scheidt dat zij geen scheiding meer". Oefening Per bus gingen de autoriteiten hierna naar het Schuttersveld, waar de voorbe reidingen werden getroffen voor de oefe ning. De oefening werd op verschillende plaatsen gehouden, namelijk de terreinen van het slachthuis aan de Maresingel, de remise van de NZH aan de Rijnsburger- weg en de lichtfabrieken. Op het Schut tersveld zelf sloeg de mobiele medische eenheid van de colonne Den Haag haar tenten op. Aan de oefening namen ongeveer vijfhonderd colonneleden deel, ter wijl er tweehonderd gewonden wa ren. De oefening, die drie uren in be slag nam. was mogelijk geworden door de medewerking van de organi satie Bescherming Bevolking. De autoriteiten werden per bus naar do verschillende plaatsen gebracht, waar zij de verrichtingen van de Rode Kruismensen met grote belangstelling volgden. De leiding had dokter H. Keegstra. Om half 5 gaf de drumband een sho\ op de Nieuwe Beestenmarkt, die voor di doel was afgezet. De jonge band toonde zaioh daar op z'n best. Men is pas op juli van dit jaar, bij de herdenking v het negentigjarig bestaan van het Rode Kruis in Schevendngen, voor het eerst in het openbaar opgetreden. een broodmaaltijd in het academisch ziekenhuis volgde daar om half 9 feestavond, waarvoor Sempre Avantl be langeloos de verzorging had aangeboden, was een gezellig programma, v allen zich heel goed hebben geamu- Afscheidsavond voor zendeling Stringer Donderdag 19 september om 8 uur wore Ln het gebouw Mliddellstegiracht 3 van d Leidse Evangelische Chrdsten-Gemeen- sohap een zendimgsavond gehouden. Hert echtpaaT Stringer hoopt de volgende week met zijn kind naar de Wisselmeren dn Nederlands Nieuw-Guinea te vertrekken. De uitzending geschiedt door de Christian Mission airy Alliance. De kosten, ruim tienduizend gulden zijn door de gaven gelovigen gedekt! Verscheidene spre ke re zullen het woord tot hen richten en zendeling Stringer zal deze avond met toespraak sluiten. De nieuwe aanwinst de Evang. Ohrisrten-Gemeenschap, het eliektr. orgel, zal door de heer v. d. Heij den worden bespeeld. Ook verleent het zangkoor medewerking. Collecte-opbrengst De collecte ten bate van Draagt Elkan ders Lasten, Sonnevanck en Zonnegloren heeft dn Leiden 2436,03 opgebracht, Het Rode Kruis in Leiden vier de zaterdag het zilveren jubi leum van de colonne onder meer met een défilé,' dat voor het stadhuis onder anderen door de commandant van Ne derland, luit.-generaal Alons, de burgemeester van Leiden en de voorzitter van de afdeling Leiden, prof. Gaillard, werd afgenomen. Foto N. van dier HorstJ Plantsoen gesloten In het Jaarverslag 1956 van de wo ningbouwvereniging „Ons Belang" komt een passage voor, waarin de vernielzucht van kinderen aan de kaak wordt gesteld. Wij lazen» „In ons vorige jaarverslag spraken wij de vrees uit, dat het plantsoentje, waarin het beeld „Moeder en kind" staat, in de Marnixstraat, alsmede een tweetal banken, van gemeente wege zou worden afgesloten. Da vrees is, jammer genoeg, werkelijk heid geworden. De vernieling van da beplanting was dan ook meer dan erg en het valt te betreuren, dat vela ouders niet zóveel invloed op hun kinderen konden of wilden opbren gen, dat de vernielingen aan het be zit van anderen achterwege bleven. Het gevolg van een en ander was, dat de tuin door prikkeldraad werd afge sloten en de banken verwijderd wer den. Een bittere ervaring deed het bestuur ook op met de ruiten in de portieken van de flatwoningen. Het bestuur heeft dan ook moeten be sluiten, de gebroken ruiten door de bewoners te laten betalen." Leidse prin Over enkele weken zal Lelden onder zijn inwoners een baby hebben, die de naam van Zwedens koning Gustav Adolf draagt. De heer en mevrouw A. J. van der Weel-Smittenaar te Leiden hadden in verband met een op handen zijnde ge zinsuitbreiding dit jaar de va kantie rustig willen doorbren gen en daarvoor Zierikzee uit gekozen. Gedurende hun ver blijf in dit stadje kondigde Van der Weel junior z'n komst aan en er bleef voor de moeder geen andere keus over dan het nieuwe rode kruis-ziekenhuis, een geschenk van het Zweedse volk aan Schouwen-Duiveland na de watersnood. De Leidse familie was over de inrichting van en de behandeling in het ziekenhuis zo enthousiast, dat zij de naam van de Zweedse koning, die in 1955 de gedenk steen in de gevel van het ge bouw onthulde, ook aan de Zierikzeese Leidenaar gaf. De ambtenaar van de burgerlijke stand in Zierikzee schreef een Gustav Adolf in, maar binnen kort gaat de verhuiskaart van de kleine naar Leiden, Nadat zaterdagmiddag ongeveer 500 kinderen van de speeltuinvereni ging „Groenoord" zich in de stads gehoorzaal hadden geamuseerd tij dens het optreden van Matla's Kin dervariété „Rang" en zij ten slotte met een fraaie beker, die met ver snaperingen was gevuld, op de mu ziek van het muziekkorps „Nieuw Leven" naar huis waren gebracht, werd 's avonds voor de leden en donateurs ter gelegenheid van het twintigjarig bestaan van de vereni ging een feest gegeven. Namens hert feestcomité verwelkomde de lieer B. de Vriend de aanwezigen en speciaal de ere-voorzitter dr. K. Reitsma en zijn echtgenote, die ere-voor- n het dameecomité is; voorts R. A. van Ommeren, bescherm- an het damescomité en de heer C. F. Lardee, ere-voorzitter van de Leid- Spreker wenste voorzitter J. P. van der Holst geluk met het jubileum van „Groen oord". Namens de leden overhandigde hij een bedrag van vierhonderd gulden voor het nieuwe clubhuis en een lijst met d« namen van vijftig nieuwe leden. Aange zien de leidinggevende personen dn het speeltuinwerk overbelast zijn, drong hij bij de leden aan op nog meer activiteit. Zet u eens allemaal uw schouder eronder; het gaat maar om een paar vrije uurtjes, zei hij. Vervolgens werd het woord gegeven aan de conferencier „Mans uit Twente", die schrikbarend banale praatjes ver kocht. De Notenkrakers zongen parodieën. Een uitstekend nummer bracht de jong leur Joe Andy. De Wico'e speelden vlotte melodieën op hun accordeon en voerden tapdansen uit. Tobi Rix vermaakto het gezelschap met muzikale clownerieën. Evenwel bleek, dat men ook het optreden van de pianiste Henny Kesseler, die d« tweede rapsodie van Liert uitvoerde, wist te waarderen. Zij werd met oen spontaan en langdurig applrus beloond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3