Jlieuiue £riJtÜTimraiil 256 Rusland veroordeeld Kamp Sennelager: geen nerveuze stemming VERKLARING GENERAAL HASSELMAN Oefening en legering verantwoord geheel Frans kabinet akkoord met Algerijns statuut Conferentie te Djakarta in kritiek stadium MET ZESTIG TEGEN TIEN STEMMEN Corsica staat in brand Moskou vermaant Turkije its na een week van QRote Activiteit s BON ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1957 BUREAUS: Steenslraal 37. Directie. Redactie. Abnnnemente Advertentie-afdeling: Tel 31441. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Achtendertigste jaargang no. 11059 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.: H. W. J. ENSERINK Voor Leiden en Omstreken CHRISTELI J K-N AT ION AAL DAGBLAD M$tfliüvastirh is abeblfufti tnyn garl io i^enspoct" Bij de muren van het Kremlin ZIE PAGINA 7 Rapport (Van een onzer redacteuren) GENERAAL B. R. P. F. HASSELMAN, de chef van de generale staf, 'heeft bij zijn terugkeer uit Sennelager in Duitsland waar hij een bezoek heeft gebracht aan de oefenende Nederlandse troepen ons in een onderhoud verklaard: 1. De stemming onder de troep is goed en aat heeft mij bijzonder ge troffen omdat de weersomstandigheden verre van gunstig zijn. 2. Van een zenuwachtige stemming onder de soldaten tengevolge van de heersende A-griep heb ik niets geconstateerd. 3. De verblijven waarin de zieken zijn ondergebracht maken weliswaar een armoedige indruk, maar de verpleging is medisch verantwoord. 4. Bij de patiënten hebben zich geen verdere complicaties voorgedaan. 5. De drie bataljonscommandanten bij wie ik heb geïnformeerd naar het moreel van de troep antwoordden mij resp. „uitmuntend", „voor treffelijk", „enthousiast". 6. Het bataljon Limburgse jagers dat vandaag naar Sennelager zou vertrekken blijft in Nederland omdat het door zieken en klein-verlof- gangers in sterkte te veel is verzwakt om met succes te kunnen oefenen. De generaal was tijdens ons onderhoud vergezeld van de kapitein-arts C. J. van Bellen, internist van het militair hospi taal Oog in Al te Utrecht, die van 10 tot 12 september in opdracht van de inspec teur militair geneeskundige dienst een bezoek aan Sennelager heeft gebracht en vooral een onderzoek heeft ingesteld naar eventuele uit de A.-griep voortvloeiende complicaties. Ook dokter Van Bellen roemde de geest van de troep. Hij was van oordeel dat het grote aantal A.-griep- pabiënten zijn oorzaak heeft gevondèn in het feit dat de troepen een gesloten ge meenschap vormen. De oorzaak ligt niet bij de oefeningen, zei hij. Ook zonder de oefeningen zou deze griep zijn uitge broken. Het had echter misschien wel lan ger geduurd voor hetzelfde aantal zieken was bereikt. Geen papsoldaten Generaal Hasselman vertelde voorts dat de troepen zijn ondergebracht in gro te tenten die plaats bieden aan 20 tot 24 man. Het leven van de soldaten is dus min of meer een leven te velde. Het weer was inderdaad verre van gunstig, maar we moeten nu eenmaal zorgen voor een realistische opleiding. In een oorlog re gent het ook en dan kunnen we ook niet in een exercitieloods de zaak voortzetten. Er moet geoefend worden willen we een débacle als in 1940 voorkomen en vergeet u niet: Onze soldaten zijn geen papsol daten. Br is geen man in Sennelager die klaagt over de legering. Als je jong bent, zie je de dingen heel anders. We hebben op een avond nog overwogen de oefening te stoppen en de volgende dag op dezelfde plaats waar we zouden eindigen verder te gaan, maar op dat moment hield de regen op en brak de lucht. We hebben ons toen op het standpunt gesteld, dat we beter de oefening konden voortzetten om dat de soldaten een groot enthousiasme aan de dag legden. Wel werd besloten de oefening definitief af te gelasten als de Goedaardig De generaal zei verder dat de medi sche staf na het uitbreken van de A.- griep belangrijk was vergroot. Hij ont kende dat dokter Van Bellen deed dit eveneens dat de patiënten op medisch niet-verantwoorde wijze zouden zijn ver voerd. Voor het ziekenvervoer heeft men. de beschikking over gesloten zieken auto's en over jeeps uitgerust met bran cards. Ook op medisch verantwoorde wij ze zullen de zieken die niet met de troep naar Nederland terugkeren naar huis worden vervoerd. Er is geen sprake van. aldus dokter Van Bellen, dat voor de zie ken gebruik zou zijn gemaakt van DAF- trucks. Dokter Van Bellen legde er de nadruk op, dat de A.-griep een goedaar dig karakter draagt. De patiënt heeft drie dagen een hoge koorts, die daarna ineens afneemt. Nadat de patiënten twee dagen koortsvrij zijn geweest, krijgen zij nog vijf dagen lichte dienst. Het aantal pa- Ten aanzien van het rapport dat de kapitein L., zoals we hebben bericht, aan de minister heeft doen toekomen en waar in hij enkele beschuldigingen uit aan het adres van de legerleiding, zei generaal Hasselman. dat kapitein L. zich vrc al eens onder de behandeling van psychiater heeft gesteld. Op 1 augustus had hij zijn bataljonscommandant meege deeld, dat hij zich helemaal evenwichtig voelde, waarop werd besloten hem over te plaatsen, hetgeen per 1 oktober zou geschieden. De generaal betreurde het, dat kapintein L. met de troep naar Duits land was vertrokken. Hij had het beter gevonden als de kapitein in Nederland was gebleven. Het rapport maakt op de medici de indruk van geschreven te zijn door een psychisch gestoorde. De medici zullen hebben uit te maken of de kapitein ten volle toerekeningsvatbaar is. Is dat het geval, dan zullen zijn klachten gron dig worden onderzocht. Daarnaast zal hij ze natuurlijk hebben waar te maken. Het totale aantal soldaten dat tot op heden door de A.-griep werd aangetast, bedraagt ongeveer 1200. Zij allen zijn weer volkomen hersteld en gevolgen zul len zij er niet van ondervinden. Over veer tien dagen zou weer een onderdeel naar Sennelager vertrekken. Het is nog niet vastgesteld of deze oefeningen voortgang vinden. WEERBERICHT Weinig verandeirng in temperatuur Nu en dan buden met een matige, af en toe krachtige westelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. (Geldig tot morgenavond). Zondag. Zon op 6.16, onder 18.58. Maan op 21.41. onder 12.51. (Opgemaakt hedenochtend 11.15 uur). TVFA hierover de gehele dag te hebbf vergaderd heeft het Franse kabinet gisteravond zijn goedkeuring gehecht het hervormingsprogramma voor Alge rije. De tekst van het plan gaat nu de Raad van State alvorens het dinsdag wordt behandeld in de Algemene Verga dering. De minister van defensie. André Morice. handhaafde echter zijn bezwaren tegen Bijna alle dagbladen en pers bureaus verboden VOLGENS CONFERENTIEKRINGEN te Djakarta is de Indonesische ronde-tafel-conferentie in een kritiek stadium gekomen, aldus meldt Reuter. Zij is met twee dagen verlengd. De minister van buitenlandse zaken Subandrio heeft zijn vertrek naar New York, waar hij de delegatie van Indonesië bij de Verenigde Naties voor de behandeling van Indonesiës eisen inzake Nederlands Nieuw-Guinea zal leiden, uitgesteld. Afgevaardigden van de provincies zou den onbewimpelde eisen inzake wijzigin gen in het door Djakarta gevoerde be stuur hebben gesteld. Do militaire commandant der stad heeft gisteravond de verschijning van nagenoeg alle aldaar gevestigde belang rijke dagbladen verboden. Ook de pers bureaus Pia en Antara mogen niet meer Werken. Het verbod geldt voor onbe paalde tijd en als oorzaak wordt genoemd de berichtgeving dier bladen en pers bureaus inzake de ronde tafel-conferen tie. Zowel het communistische partijblad Barlan Rakjat als het Nederlandse blad Java Bode en de bladen Bintang Timur. Pcdoman en Indonesia Raya zijn daar door getroffen. Sukarno tegen Hatta Volgens Ass. Press staan Sukarno en Hatta nog steeds scherp tegenover elkaar. Hatta zou hebben gecist, dat Sukarno zijn lan voor een geleide democratie zou la- en varen en dat de nationale raad ver- wij nt. Sukarno heeft dit geweigerd, maai vil Hatta wel als vice-president terugne- Wel hebben beide personen ten over- taan van fotografen elkaar de hand ge geven en gelachen, om de indruk te wek ken, dat de conferentie in de geest var eenheid zou kunnen voortgaan en dat zi, geschillen hebben opgelost, maar la- bleek dat zij nog even ver van elkaar stonden. De sluiting van de bladen en persbureau dreigt het uikomen van alle bladen in Indonesië te verijdelen. Volgens A.P. is de reden, dat zij zonder machtiging ver slagen van de conferentie hadden gepu bliceerd. Ook telegrammen van buiten landse correspondenten werden aange houden, doch dit A.P.-telegram werd naai Singapore getelefoneerd. Premier Djuanda heeft waarschijnlijk geen andere keuze dan een compromis of aanvaarding van de eisen der provincies inzake een aandeel in de belastingen. Het voornaamste punt is echter of Sukarno en Hatta tot overeenstemming kunnen komen en Hatta is slechts bereid vice-president te worden als Sukarno de nationale raad en -de geleide democratie laat vallen. Het normale nieuwsbulletin van A.N.P. te Djakarta is zaterdagochtend niet ont vangen. Van P.T.T.-zijde te Djakarta werd volstaan met de mededeling, dat er heden ..geen pers" was. In hoeverre er ook spra ke is van een stop op afzonderlijke pers- telegrammen moet nog worden afgewacht. het instellen van een centrale federale raad in Algiers als coördinerend orgaan voor de zes voorgestelde Algerijnse streek- besturen. Er bestaat, onzekerheid over het lot van 205 pro-Franse Algerijnen. Volgens Franse autoriteiten heeft een groep van 200 Al gerijnse rebellen deze mensen woensdag avond met hun vee over de Tunesische grens .gedreven. Tunesische autoriteiten spreken dit tegen. Volgens hen is een groot aantal Algerijnen meest vrouwen en kinderen achtervolgd door de Fransen, naar Tu- De rebellen hadden een baby van twee dagen en een meisje van achttien jaar doodgeschoten om wat zij noemden „een voorbeeld te stellen". Hoge bomen vangen veel ind. Bui Prins Wan belast met toezicht op naleving van V.N.-resoluties OM ZES UUR vanmorgen, nadat men de gehele nacht een lange reeks van sprekers had aangehoord, heeft de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties Rusland opnieuw veroordeeld wegens daden van on derdrukking, in Hongarije verricht. Met zestig tegen tien stemmen tien landen stemden tegen en één was afwezig werd de door Aimerika ingediende resolutie aangenomen. Bovendien heeft de vergadering maat delen genomen om het Hongaarse pro bleem ln de V.N. levend te houden, door prins Wan van Thailand, de president de Algemene Vergadering te benoe- tot speciale vertegenwoordiger van de V.N. Hij heeft de taak, die stappen te doen, die hij nodig oordeeit om ervoor te zorgen dat de Sowjetunie zich houdt aan orige resoluties van de V.N., onder an- lere aan de eis om haar gewapende strijdkrachten uit Hongarije terug tè trek- Met bloemen bekranst heeft overste Husein, leider van de opstandige be weging in Midden-Sumatra en van het verzet der buitengewesten tegen de centrale regeringzich te Djakarta op weg begeven naar de ronde-tafel conferentie, die de gehoopte oplossing der moeilijkheden moet brengen, maar thans in een hachelijk stadium ver keert. Hij werd bv aankomst te Dja karta uitbundig begroet door de leden van de Sumatraanse kolonie. De cen trale regering heeft zijn persoonlijke veiligheid gewaarborgd. De 24-jarige Hongaarse vluchteling Andre oth is als eerste blanke toegelaten op de Allen-universiteit te Columbia In Zuid-Carolina, die voor negers bestemd is. oth aanvaardde een door de universitlet aangeboden beurs voor kunststudie. Alleen Zuid-Afrika was niet aanwezig. Zich onthouden hebben Afghanistan, Cey lon, Egypte, Finland, India, Indonesië, Nepal, Saoedi-Arabië, Syrië en Jemen. Een amendement van Birma om de Sowjet-handelingen te „betreuren" in- plaats van te „veroordelen" werd verwor» het verslag van de V.N.-commissie „een saihertraapsel van verküaxlngen door vroe gere spionnen en betaalde verraders" noemde. Op het laatste ogenblik sloten Indone sië en Ceylon zich aan bij de neutralisten. De Indonesische afgevaardigde dr. All Sastroamidjojo beweerde, dat aanneming van de resolutie alleen maar tot resultaat kon hebben, dat de koude oorlog intenser zou worden. Hij zei dat samenwerking van de zijde der Sowjetunie en Hongarije niet door veroordeling en beschuldiging kon worden verkregen. gemeester i H. A. M. T. Kolfscho- i Den Haag weet daarover r te praten. De hoge positie, die hy hier inneemt, heeft hy eerst na het overwinnen van veel moeiiykhedcn kunnen bereiken. Nu staat hy daar als een rots ln de branding. Zoals in vroeger tyden de torenwachter wa kend uitzag over Den Haag, tuurt de burgemeester naar de huizenzee daar beneden hem. D&4r ligt de zee, die do uitbreiding van Den Haag belet. D&ar de buurgemeenten. Zou verderop, daar ergens in de polder eens een stukje 's-Gravenhage verrazen? Deze gedachten moeten burgemees ter Kolfschoten door het hoofd heb ben gespeeld, toen hy gistermiddag na het overwinnen van een paar hon derd treetjes van de wenteltrap ln de Haagse toren de trans had bereikt. Die kllmparty was niet zo maar. Het was een officiële klimparty. want deze toren werd na een zesjarige res tauratie weer officieel in gebruik Optimistisch De 66-jarige prins Wan, een veteraan in de internationale diplomatie, gaf uit drukking aan zijn vertrouwen in de recht vaardigheid van de zaak der V.N., die da vrijheid in Hongarije betreft en verklaar de de opdracht te aanvaarden in de vorm van dienstbetoon. Hij zei optimistisch te zijn en te geloven in het oude gezegde: „Waar een wil is, is een weg". Men ver wacht dat prins Wan contact zal zoeken met de leiders van Rusland en van Hon garije en dat onder andere een bezoek aan Moskou op zijn programma zal staan. Vier dagen heeft de Algemene Vergade ring in een speciale zitting over de Hon gaarse kwestie gedebatteerd. De langste rede van gisteren werd gehouden door de Hongaarse gedelegeerde Peter Modd, die Minstens tien doden Een razende warme wind uit Afrika giert over Corsica en wakkert enige bos branden in het noordwesten tót een alles- verterende vuurzee aan. Kilometers lang staan boomgaarden van oiyfbomcn in vlammen, zomerhuisjes branden als fakkels, de wegen zyn ge blokkeerd door omgevallen telegraafpa len en bomen en kudden schapen en gei ten zoeken in paniek een heenkomen. Reeds vreest men, dat tien mensen door de vlammen zyn ingesloten en verbrand. In geen weken heeft het geregend en er is nauwciyks bluswater te vinden om de ingesloten dorpen te beschermen. andwcerlieden, soldaten, politie en buitenlandse toeristen leveren een wan hopig gevecht tegen het voortrazende DREMIER BOELGANIN van Rusland heeft de Turkse premier Menderes een boodschap gestuurd, waarin hy zyn grote bezorgdheid uitspreekt over de be richten, die melding maken van Turkse troepenconcentraties aan de Syrische grens. De Sowjetunie kan niet voorby- zien aan gebeurtenissen ln dat gebied, die tot een gewapend conflict zouden kun nen leiden, schryft Boclganln. Bovendien is het gevaar van schending van de vrede niet alleen tot dat gebied beperkt. Aan Turkije is een bepaalde rol toe bedeeld in het kader van de Amerikaan se plannen om een militaire actie tegen Syrië te ontketenen, aldus de Russische premier, die ook nog zijn bezorgdheid uitspreekt over het zenden van Ameri kaanse wapens naar Turkije. Ten slotte ontkent Boelganin, dat Sy rië een gevaar voor wel'ke staat in het Midden-Oosten ook zou zyn. Na het gevecht aan de Syrisch-Libanese grens, waarbij elf personen sneuvelden, heeft het ministerie van buitenlandse zaken in Beiroet de Syrische regering verzocht ervoor te zorgen, dat de Syri sche strijdkrachten geen acties onderne men tegen Libanese troepen, die smok kelaars achtervolgen. Gebleken is, dat het incident geen po litieke gevolgen heeft gehad. De Syri sche autoriteiten hebben zelfs beloofd op hun gebied naar de gevluchte bendeleden Vandaag een week geleden, toen we de actie inluidden voor de christelijke dagbladpers en daarbij onze plannen uiteenzetten, stelden u>vj het zo voor: 1 december 1000 nieuwe abonnees. Vandaag wijst de thermometer twee honderd zesenvijftig, wat betekent dat we in een week tijd al meer dan een kwart bijeen hebben van het gestelde aantal. En dat bewijst dat er in de afgelopen week ook door onze abonnees een bijzonder grote activiteit aan de dag is gelegd. Echter duizend min tweehonderd zesenvijftig is nog altijd zevenhonderd vierenveertig. Is dat toch niet te hoog gegrepen?' Er zijn er nog duizenden die een christe lijke krant in hun gezin behoorden te hebben, maar die er om de een of andere reden nog niet toe zijn gekomen. Misschien hebben die duizenden gisteren naar het klankbeeld geluisterd van Goos Kamphuis voor de NCRV. Misschien hebben ze de propaganda-slagzinnen gehoord, die bijna iedere dag door de ether klinken. Ze willen wel een christelijk dagblad lezen maar er moet iemand zijn die het ze vraagtt die dat stootje geeft dat ze nog nodig hebben. Die iemand kunt u zijn, als u er maar eens over praat. En is dat praten niet een stukje christelijke verantwoordelijkheid jegens de naaste? Ieder die zich nu abonneert ontvangt de krant 14 dagen gratis, rat niet gewenst wordt. Deze bon kan als brief worden gezonden a NIEUWE LEIDSCHE COURANT Steenstraat 37, Lelden. Telefoon 31441.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1