Jlieutue '.eiiscijt GTmiraitt Zesmaal brand in enkele uren bij Vredestein Paviljoen van de vrouw Femina te Rotterdam op Rubberfabrieken in Loosduinen door het oog van een naald KRACHTIGE TAAL IN V.N. VAN MINISTER LUNS MAAS-RIJNVERBINDING IS GESPREK VAN DE DAG r en 6e stAnö is BON 957 iONDERDAG 12 SEPTEMBER 1957 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abf Advertentie-afdeling: Ti 31441. ABONNEMENTEN: 7,50 per kwartaal; 2,55 per maand; 0,59 per week. ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten f 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Achtendertigste jaargang no. 11057 Directie: F. DIEMER or: Dr. E. DIEMER W. J. ENSERINK Voor Leiden en Omstreken CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD is aheblfuoi myo bart in tetjijenópoct" Nieuw licht op het oude Rapenburg ZIE PAGINA 3 KWAADWILLIGHEID in het spel? (Van e r verslaggevers) rTAN GISTERAVOND even elf uur tot vannacht half twee Is er in Vredestein V rubberfabrieken aan de Haagweg in Loosduinen niet minder dan zesmaal yand uitgebroken. De eerste vier keer kon de fabrieksbrandweer het vuur, dat op (standen van honderdvüftig tot tweehonderd meter van elkander verwijderd was jet schuimblussers doven. Toen in de uitgebreide fabriekscomplexen voor de vijfde laai het brandalarm ging, was de fabrieksbrandweer nog net bezig met het op- pimen van de resten, veroorzaakt door de vorige brand. Deze vijfde brand was jchter van dien aard, dat het noodzakelijk werd geacht de Haagse brandweer te otpen, die met groot materiaal, nl. drie motorspuiten, een ladderwagen en een het fabrieksterrein vertrok. Terwijl de Haagse brandweer tegen bezig was met het nablussen ontstond er op goed tweehonderd meter lieuw brand. Het was de zesde maal. Ook in dit geval kon de fabrieks- Bteriaalwagen alt twee bezig f I fstand opnieuw pmdweer het vuur met schuimblussers sp- Hoewel er vannacht geen klaarheid [bestond over de oorzaak van deze Vi j raadselachtige serie branden, kan [met een aan zekerheid grenzende 1 waarschijnlijkheid worden gezegd, dat of meer personen verwoede po gingen hebben gedaan het brandbare j bedrijf van Vredestein in vlammen te 'doen opgaan. Deze veronderstelling 'werd te aannemelijker geacht, boen de fabrieksbrandweer bij de vierde en tesde brand resten van half verbrand [krantenpapier vond, die zich in linnen rollen bevonden De Haagse politie, die met vrij veel lanschappcn aanwezig was, trok van- het gehele fabriekscomplex een •an geüniformeerde agenten, ter- j nji vier rechercheurs onder leiding van 4 pmmissaris C. Abbenbroek een onder- C*lï>\,pek instelden. Eerste alarm (Even voor elf uur werd door een fa- leksarbeider de eerste brand ontdekt vat afvalstoffen op de z.g matten- Jeling en bij de ebonietpers. Het vuur IJl pd nog een beperkte omvang en geen P| plegenheid gekregen over te slaan naar nabij gelegen vat met benzol, omdat fabrieksbrandweer dan zeker geen kans slagen gehad zou hebben met de sige schuimblussers. Nog geen kwar- later werd de tweede brand gemeld, in de kleedkamer van het fabrieks- eel, waar vier stalen kledingkast- brand stonden. Het merkwaardige dat de kastjes alle op slot warer dat de fabrieksbrandweer een breek- moest gebruiken om bij de vuur- aard te komen. Slechts enkele stukjes overall vormden de schamele n hetgeen in de kledingkasten gezeten. Nog geen kwartier later foorden de arbeiders via de luidsprekers, lie in alle fabriekshallen zijn aangebracht, lat er opnieuw brand was uitgebroken, pans in de stofzuigerslangen-afdeling. Dok hier was het vuur vrij spoedig ge blust. Tegen half twaalf kwam de vierde melding, n.l. van de rubberdozenafde- ling, waar men eveneens een kleine brand had ontdekt. Ook hier was het pleit spoe dig ten gunste van de fabrieksbrandweer beslecht, doch ditmaal betekende het eer jrspel van hetgeen nog geen vijf minu- later zou worden ontdekt. Om half twaalf ontdekte één der arbei- AAlders een vry zware rookontwikkeling in magazjjn. Bij het opentrekken van ilen branddeur zag hy direct dat drie meter hoge stapel slangen in brand stond. Aan een blussen van de vlammen met schuimblussers behoefde men in dit geval niet meer te denken. Knetti trokken de vlammen zich naar de a ring, die de vloer vormt van het vi geheel gevulde gymnastiekschoenenma- igaz(jn. Dikke >edig doven. Dank zij het optreden van de Haag se brandweer heeft men het ergste weten te voorkomen. De rubberfa brieken van Vredestein zijn door het oog van een naald gegaan, want ter wijl de brandweerlieden nog bezig waren met het uitleggen van de slan gen waren de vlammen reeds naar het gymnastiekschoenenmagazijn door getrokken. Het leek er bedenkelijk op. dat het vuur ook zou overslaan naar een vlak naast de vuurhaard, maar door een éénsteensmuurtje geschei den opslagplaats voor benzine, benzol en solutie. Hoewel een groot''deel van deze brandbare en ontplofbare stof fen onder de grond was opgeslagen, stonden er toch nog een aantal vaten met zeker vijfduizend liter inhoud vlak tegen het brandende magazijn. Via het dak en vanuit de toegang tot het magazijn werkte de brandweer dui zenden liters water in de vlammen, waar- en er voor alles op bedacht was, di rode haan geen gelegenheid te geven door het dak te breken. Wanneer dit n.l. ge beuren zou was de catastrofe niet te over geweest, omdat er een gierendi storm over de fabrieksterreinen joeg. ruim een uur werken bleek de 3e brandweer, die onder persoon- 1, ballifroors n, filiten 1; rookwolken puilden uit Imp asse doorbroken in Djakarta De ronde-tafelconferentie tussen de ïntrale Indonesische regering en d« buitengewesten heeft de impasse door broken, die ontstaan was door de eis var :hallende delegaties, dat er eerst overeenstemming zou tot stand komen sen Sukarno en Hatta. Volgens de leger- i woordvoerder overste Pirngadi is dit gistermiddag geschied na een spoedzitting van het kabinet. De militaire vraagstukken zullen den opgelost door de militaire vertegen woordigers, Sukarno, Hatta en ander» hoogwaardigheidsbekleders. Er zijn drie commissies benoemd, namelijk e financiën, een voor economische ontwik keling en een voor bijzondere aangelegen heden zoals de moeilijkheden tui karao en Hatta en Nederlands Nieuw- Guinea. Het feit, dat Hatta zitting heeft militaire commissie, wordt opgevat als een bewijs van een gedeeltelijk herstel van de breuk tussen Sukarno en Hatta. Volgens het linkse blad Bintang Tlmur zou Sukarna bereid zijn Hatta uit te no digen om weder ice-president te worden, doch Hatta zou hebben vastgehouden zijn standpunt, dat de nationale raad het huidige kabinet geen enkele juridische grondslag zouden hebben. Indonesische troepen op Talisse Het Indonesische contingent van het politielegeT der Verenigde Naties in Egypte heeft zich woensdag ingescheepi aan boord van het Nederlandse vracht schip Talisse voor de terugreis naar In donesië. Het schip zou heden vertrekken, binding te stellen. Ergste voorkomen lijke leiding van de commandant, de heer H. J. van Oostveen, met man en macht werkte, een goede strategie gekozen ta hebben en te zullen zegevieren. De rode haan had het moeten afleggen tegen de massale hoeveelheid bluswater, hetgeen echiter niet betekende, dat de spuitgasten konden inpakken. Ook het nablussingswerk vorderde ge ruime tijd, waarbij de werkzaamheden zeer werden bemoeilijkt door de verstik kende en stinkende rook, afkomstig van de brandende rubbermaterialen Zesde maal Terwijl de brandweer met dit na-werk bezig was, klonk door alle fabriekshallen opnieuw het alarm. Ditmaal was er brand geconstateerd in de afdeling transport bandencontrole. Met de paar volle schuimblussers, die hun nog restten, spoedden de leden van de fabrieksbrand weer zich naar de desbetreffende afdeling om de zesde brand in de kiem te sm< De brandweercommandant, de heer Van Oostveen, die hier ook direct ter plaatse was, rook direct, dat er papier had ge brand en toen men een onderzoek in stelde, vond men ook hier half verbrand papier in een grote linnenrol. Goed half drie kon het zware materiaal van de brandweer inrukken. Enige i schappen bleven nog achter voor technisch onderzoek, terwijl de recherche voortging met het horen van verschillen de personeelsleden. In de rubberfabriek van Vredestein wordt dag en nacht gewerkt. Toen de branden uitbraken waren er ongeveer 350 man personeel in dienst. De directie van Vredestein schatte vannacht de scha de op hoogstens f 8000. De directie van Vredestein deelde ons vanmorgen mede dat de produktie van de fabriek geheel niet heeft geleden onder het gebeurde van de afgelopen nacht. Had de zeer actieve Haagse brandweer echter niet tijdig ingegrepen, dan waren de gevolgen niet te overzien geweest reden waarom men gaarne aan het Haagse beroepskorps hulde brengt. Arrestatie Tijdens het uitgebreide onderzoek, da de recherche ook vandaag nog voortzette, is komen vast tc staan, dat een lid van het personeel zich opvallend heeft gedragen, waardoor men hem van brandstichting ging verdenken. De man is voorlopig aangehouden en naar het hoofdbureau van politie gebracht, waar hij verder wordt verhoord. Franse regering houdt wedloop met de boeren Dinsdag zal de Franse Nationale Verga dering bijeenkomen ter bespreking van et wetsontwerp tot het invoeren van een ieuw statuut voor Algerije. Het kabinet heeft overeenstemming be reikt over het voorlopige ontwerp. Slechts enkele juridische aspecten moeten nog na der uitgewerkt worden. Het voornaamste punt is hierbij de vraag of de federale re geringsleden benoemd moeten worde» door de regionale regeringen of gekozen door de regionale vergaderingen De Nationale Vergadering is dus een week eerder bijeengeroepen dan aanvan kelijk in het voornemen van de regering lag. Het zal nu een strijd worden tussen de afgevaardigden van de boerenpartij en de regering of een debat over het land bouwbeleid voorrang zal worden verleend boven de Algerijnse kwestie, welke de re gering nummer één op de agenda plaatst. De mogelijkheid bestaat, dat de regering an de eisen van de boeren nog voor dinsdag concessies doet. Daarmede zou echter de positie van de minister van fi nanciën Gaillard wankel worden, daar hij gebonden is aan de eisen van de vakbon den, dat geen prijsverhogingen zullen wor den toegestaan zolang de lonen bevroren J. Fred Muggs is zwaar beledigd J. Fred Muggs verscheen gisteren voor het Hoge gerechtshof van de staat New York om rechten te verdedigen. Hij deed dit gekleed in rode broek, blauw hemd en wind jack en overhandigde de edelacht bare heren onder somber stilzwij gen zijn klacht. Zijn eigenaars deden het woord. J. Fred Muggs is namelijk de be roemde televisie chimpansee die maanden lang in het poplaire tele visieprogramma Vandaag is opge treden en daarmede 1275 dollar per week verdiende. Muggs werd er uit gewipt en protesteert nu tegen de schade zijn goede naam aangedaan. Hij vraagt een half miljoen dollar schadeloosstelling! Wapendiefstal snel tot een oplossing Dc recherche van het bureau Mosplein in Amsterdam-Noord heeft gistermiddag een jongeman gearresteerd, die er var wordt verdacht, gisternacht te hebben in gebroken in een lcgerwerkplaats en daar uit acht geweren en stenguns te hebben gestolen. De wapens waren ontvreemd uit magazijn van de 105e technische dienst basiscompagnie van het directoraat mate. rieel der Koninklijke Landmacht, geves tigd in de voormalige Fokkerfabrieken aan de Papaverweg. De jongeman heeft tegenover de politie behalve dit feit ook bekend, zich schuldig te hebben gemaakt aan autodiefstallen en andere inbraken. Hij had. overigens zonder succes, ook nog naar kogels voor de meegenomen wapens gezocht. De wapens zijn alle teruggevon den in een afgelegen niet bewoonde boer derij in de polder. Van brug gevallen. Gisteren is de 43- jarige T. Verbaan uit Nederweert overle den nadat hij vier meter van-de bij Rhe- nen in aanbouw zijnde Rijnbrug was ge vallen bij het afdalen naar een pijler. Hongaren kunnen het regime van Kadar onmogelijk steunen DE HONGAARSE KWESTIE is de tragedie van een klein maar dapper volk, welks wens voor vrijheid en een menswaardig bestaan mee dogenloos is onderdrukt door strijdkrachten van een grote mogendheid. Het is de tragedie van een volk, dat na jaren onderdrukking ten slotte opstond en de wereld toonde dat de menselijke geest niet verpletterd kan worden. De kwestie is echter ook de tragedie van de Verenigde Naties, die vergeefs tussenbeide trachtten de komen". Namens de drie Beneluxlanden sprak de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns deze woorden gisteren tijdens het speciale debat over Hongarije in de Algemene Vergadering van de V.N. Ook de Britse afgevaardigde Allan De Verenigde Naties stuitten op een arrogante weigering om aan haar ver maningen gehoor te geven, zo zei de heer Luns. De minister bracht in herinnering, dat de Algemene Vergadering elf reso luties inzake Hongarije heeft aangenomen, doch dat slechts de resoluties, die het Hongaarse voik wat materiële hulp wil den geven zijn uitgevoerd. „De andere strandden op de systema tische en cynische weigering van de Sowjetunie en de Hongaarse autoriteiten". Het verslag van de V.N.-oommissie noemde de Nederlandse minister een „monument voor het Hongaarse volk". Wij kunnen onmogelijk geloven, zo zei hij, dat de mensen die hun naaste vei- wanten door Russische tanks zagen doden, de mensen die om zoons en dochters rou wen, die voor vuurpelotons zijn gevallen, dit uitzien naar bericht Noble deed een felle aanval op de „wrede onderdrukking" ln Hongarije. Om er eei einde aan te maken zal dc volkenorgani satie naar zijn mening de blik naar Mos kou moeten richten, inplaats van naai Sinds de publicatie van het rapport is de terreur in Hongarije volgens de Britse afgevaardigde toegenomen. Radio-Boedapest zond gisteravond een uittreksel uit van een rede van premier Kadar, waarin de beschuldiging wordt uitgesproken, dat de „imperialisten" er naar streven de V.N. hetzelfde lot te laten ondergaan als de Volkenbond. Inmiddels hebben 37 landen zich achter de Amerikaanse resolutie geschaard, die de voorzitter van de vergadering, prins Wan van Thailand wil opdragen de maat regelen te nemen, die hij nodig acht hun vrienden die in verzegelde wagons d€ y.N.-resolutieuitgevoerd te krijgen, naar Rusland zijn gebracht, nu een regime steunen, dat op zijn minst de vele, in het rapport genoemde, misdaden goedkeurt. De regeringen van de Beneluxlanden Vannacht zijn hij de Vrede- steinfahrieken in Loosduinen mysterieuze brandjes uitgebro ken. Vooral dank zij het snelle optreden van de Haagse brand weer kon grote schade worden voorkomen. Vechtpartij in het Turkse parlement In de Turkse Nationale Vergadering zijn gisteren de afgevaardigden slaags geraakt, tijdens een debat over een regeringsvoorstel om de kieswet te veranderen. Op het moment, dat de oppositieleider uitlegde, waarom de drie voornaamste oppositiepartijen besloten hadden, voor de algemene verkiezingen op 27 oktober a.s. samen te werken, brak het gevecht los. De volksvertegenwoordigers gingen op de vuiist en bewerkten elkaar met de Overstromin gen roncl Ankara Zeven dorpen in de onmiddellijke na bijheid van de Turkse hoofdstad Ankara zijn overstroomd na hevige slagregens. Ook de lager gelegen gedeelten van An kara, dat deels op heuvels gebouwd Is, werd schade toegebracht. Hulptroepen uit Ankara borgen in het getroffen ge bied veertien lijken, honderd gewonden werden naar ziekenhuizen overgebracht. Men vreest, dat meerdere slachtoffers nog gevonden zullen worden. Zestig vissers ontvoerd uit kampong Bua, 11 kilometer van Pa'lopo door een bende. Indonesische militairen hebben achtervolging ingezet Internationaal waterwegencongres DE MAAS-RIJNVERBINDING heeft vele vraagpunten nu deze kwestie in beraad is by de Europese ministersconfe rentie en tevens een stukje Nederlands regeringsbeleid vormt. Deze voorzichti ge formulering gaf de plaatsvervangend directeur-generaal voor de scheepvaart, mr. K. Vonk, gisteren aan dit vraagstuk van Europees belang: de verbinding van het Frans-Belgisch-Nederlandse water- wegcnnct met het Duitse net van Midden- europese waterwegen. Mr. Prins leidt het Internationale Wa terwegencongres, dat gisteren in Maas tricht geopend werd. Er werd de eerste dag vooral over deze Maas-Rijnverbin ding veel gesproken en hoewel de spre kers het niet allen eens waren over de wijze, waarop de verbinding tot stand moet komen, kwam men wel tot de con clusie, dat de kwestie boven nationale en regionale belangen verheven dient te zijn. Van Nederlandse zijde, met name door de i heer K. F. H. Wolters t de voorkeur gegeven aan de verbinding Bern-Vlodrop-Neuss, omdat dit kanaal maar één sluis nodig zou hebben. De stad Aken zou dan een aparte verbinding met het Julianakanaal moeten krijgen De Duitse ir. H. Burckhardt pleitte daar entegen voor een verbinding Bern-Gel- lenkirchen-Neuss, waardoor ook Aken aansluiting zou krijgen. De Belg A. Put- zeys was het met de Duitse zienswijze „Luik", zo sprak hij, „zou graag zien. dat Frankrijk de bevaarbaarmaking van de Maas in Frankrijk voor grote schepen zou bevorderen, dat de Nederlandse re gering de bevaarbaarmaklng van de Maa» tot Ternaaien en een verbinding van de Limburgse Maas met de Rijn ter hand neemt, dat Duitsland zal meewerken aan het tot stand komen van een Westlandka- naal ter verbinding van Maas en Rijn, waarbij dan tevens het Akense kolenbek ken zou worden opgenomen in het West- waterwegennet." Alweer twaalf dagen lang is de R in de maand de R in regen, storm, noodweer, de R in brrrr. Maar aan de haven zit onver stoorbaar en eenzaam een hengelaar Bus inet dodelijk vergif verloren De waarnemend commissaris van po litie in Gouda heeft bekend gemaakt dat gistermiddag tussen Gouda en Nieuwer- kerk aan de IJssel een rood-grijs geblokte tas is verloren, onder meer inhoudende een grote bus koper-Bayer. Dit koper- Bayer is een dodelijk vergif, dat voor be spuiting van vruchtbomen wordt gebruikt. In de bus zit een kilo van dit vergif in poedervorm, dat groen van kleur is. De vinder van de bus (verloren tussen half drie en drie uur) wordt gevraagd zich te lefonisch met de politie te Gouda in foto's de '.rtellen september tot 9 oktober te Rotterdam) in zijn geheel is gericht op de huisvrouw en haar gezin, kan de bezoekster op deze tiende v oorlichting s- en consumentenbeurs voor de eerste maal ronddwalen in een heel eigen domein: het Paviljoen der Vrouw. Deze grote stand Is toege wezen aan drie organisaties, die hun sporen wel hebben met verdiend waar het erom ging de huisv t en te 'steunen Het zijn het ln- itltuut tot voorlichting bi# l.V.H.A. wil bereiken, dat elke zorging kortweg de l.V.H.A., de Com- huisvrouw doordrongen wordt tal gedekte tafels, van het belang van een goede laarstafel voorlichting ln de huishou- ren en ding. De actieve Commissie voor huishoudelijke- en gezinsvoor- llchting. die wekelijks bijna 3000 hulsuroi missie voor huishoudelijke Gezinsvoorlichtingdie in Rot terdam zo actief is, en de Stichting Goed Handwerk, die nog slechts zes jaar be staat maar die, naar men ons verzekerdebloeit. De l.V.H.A. dan heeft haar standruimte in twee gedeelten grootste gedeelte gesplitst. Een doelmatig inge deelde en ingerichte keuken. zg. „natte cel", een douchegelegenheid, nis kun lichten neemt de helft van de stand wijze uai de overige ruimte is Inge- beeld e« it voor propagandadoel- richt de kleine kinde- zg. Instuiftafel >o or de groteren, duidelijk tullen maken hoe de maalt ij len werkelijk rustpunten kun- ien worden ln deze jachtige bereikt op tijd. Versierkunst, een weef- gebruikt het demonstratie een caucerieën haar over mogelijke vrouwelijke huishoudelijke arbeid der Ne- einden. Hier komen grote ling i werken op, bijvoor- Stichting Goed Handwerk. naaicursus. Voorts Deze stand belooft, met de ommtsslc een afde- fraaie en nuttige handwerken, ar panelen Iets zul- zeer aantrekkelijk te worden. Ik dacht: Where there's a will there's a way. (die „ik" is dan een abonnee). Ik ging: naar m'n zwager (groot sportliefhebber). Ik nam mee: onze krant. Ik liet zien: onze sportpagina's met dc verslagen i foto's. Hü zei: niets (hy las en keek). Juist mijnheer, het ijzer smeden als het heet tg. En nu is het ijzer heter dan ooit. Oweral in den lande wordt in deze dagen propaganda gemaakt voor de christelijke dag bladpers. want het is immers de „week van de christelijke pers". Uw adspirant abonnees horen ervan door de radio, lezen ervan in hun vakbladen en weekbladen als Ieder een nu meewerkt zoals onze boven geciteerde abonnee, is het niet moeilijk om de duizend te halen die de thermo meter in de top aanwijst. En u weet het toch: originele brieven zoals deze dingen mee naar de originele prijzen die wij voor onze abonnees beschikbaar stellen. Want we willen van u graag nog wat leren als het erom gaat abonnees te werven. Bekijk even de stand van vandaag: honderdtweeënzestig en ga dan naar uw zwager of naar wie dan ook, want zaterdag zouden we graag het kwik in de thei nog sterker zien stijgen. En waar een wil is, is Ieder die zich nu abonneerl Doorhalen wat niet gewenst wordt. ontvangt de krant 14 dagen gratis. Naam: Deze bon kan als brief worden gezonde NIEUWE LEIDSCHE COURANT Steenstraat 37, Leiden. Telefoon 31441.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1