If)ok na onderzoek oorzaak van et vergaan niet opgehelderd Opruiming krotwoningen in Lisse eerste vereiste ONDERWIJS-INSTITUUT „MLA.B." Molen van de Hondsdijkse polder won strijd tegen elektriciteit Vismeelfabrieken verlagen de haringprijs tot f7 Rijnsburgse Boys overwonnen veld- en geldmoeilijkheden EUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 10 SEPTEMBER 1957 Zinken Katwijkse Prinses Beatrix (KW 72) ortsluiting wellicht gevolg van onopgemerkte brand soh^Je KANS MOET GROOT worden geacht, dat de brand in de machine- SCH J kamer van de Katwijkse motorkotter KW 72 Prinses Beatrix, waar- k., ^sch pr het schip op 15 juni van dit jaar ten noorden van Terschelling zonk, sch 3sr* 's veroorz^kt door kortsluiting Tot deze conclusie kwam de inspec- sch frr voor de scheepvaart, de heer J. Metz, maandagmiddag bij het onder- soh naar de oorzaak van het vergaan van de in 1943 uit hout gebouwde sch ïotorkotter. De heer Metz begon zich af te vragen, of sluiting wel het sch van jjg oorzaak is geweest, omdat de machinist heeft verklaard, dat t 9—ïoo reeds dertig seconden na de steekvlam uit het werklicht in de voormast, sch io* kakbooj-dshuid in de machinekamer in vlammen zag staan. „Het lijkt 264 m«|j niet uitgesloten", aldus de heer Metz, „dat er iets al enige tijd in de scjichinekamer heeft liggen smeulen en branden en dat hierdoor de kort- __pting tenslotte is ontstaan". Dit zou tevens een verklaring zijn van het vo,' scat, dat schipper A. v. d. Plas uit Katwijk aan Zee, die thans op een kust- 2m«S/'iiar<^er vaarh de brandschade aan de huid minder zwaar heeft beoordeeld, -5.48, gr*- 5 3.26—3. i werkelijkheid was. >l be Prinses Beatrix had op die vijftien- iuni de visserij bij Helgoland in de I6.50(itenduren gestaakt. Schipper Arie van 68. pias wist 700 kg tong van vier vis- ut groot !en in rulm. zodat een besomming Jrharing i ongeveer 2500 tot 3000 in het P^Jaintjjmitzioht leek. De nieuwe in 1955 in- "bouwde Mercedes Benz-motor gaf de vaart van acht-en-een-halve kw bi op deze thuisstoom. KW Schipper v. d. Plas stond omstreeks elf gg^jr 's morgens op de brug, toen een sljjo, giekvlam uit het werklicht aan de voor ast schoot. Uit de machinekamerope- ng kwam onmiddellijk daarop rook te orschijn. De machinist, die bezig was te verkleden, snelde naar de motor ontdekte in de machinekamer een brand. De bemanning trachtte de linekamerluohtdicht af te sluiten om de vlammen te 6moren en na on- r een uur slaagden zij hierin. In- wijting*pddels waren ook drie brandblusappa- 'iten op het vuur leeggesipoten. Onderzoek mening, dat kortsluiting moet L^~3,90.Én ontstaan tussen een tank en de ïeepshuid. De huid was door het vuur ïgetast, maar niet zo erg, dat deze 26Ó,Joor de helft zou zijn doorgebrand. Men ,5° iaagde erin de motor weer op gang te rengen en terwijl ook de Nederlandse r Jokurma naderbij kwam, om ^"^Lpdien nodig nog assistentie te verlenen, ?erd onder stoom gegaan naar IJmuiden ■eng 984 Later in de middag bleek zich lek- kage voor te doen. 's Avonds besloot schipper v. d. Plas alvast drie man mevro op ,je jokurma over te zetten. De 0,3 sloep lag inmiddels al buitenboord, in h| Terwijl de Jokurma de kotter sleepte ijl de motor stond voor kwart rleden.1 on(jer water werd de toestand van de Prinses Beatrix steeds ernstiger. E 11 let Omstreeks kwart voor tien moesten schipper en machinist besluiten het schip te verlaten. Men was er niet in geslaagd het bin nendringende water weg te pompen. De lenspomp was al eerder defect geraakt net het handpomipje kon men de toestand niet meer meester blijven. Schipper v. d. Plas vermoedde, dat de kotter plotseling geheel gevuld is ge raakt door het springen van een deel der scheepshuid of een schot Droevig geraakt in een half uur tijds, doordat huiddeel door het trillen van de mo- is losgeraakt op de plaats waar de brand heeft gewoed. eerste lezing van de oorzaak is, dat kortsluiting is ontstaan doordat in de machinekamer brand is ontstaan mis schien in een dot poetskatoen door het weggooien van een sigaret. Een tweede lezing, dat de kortsluiting is ontstaan door langzame lekkage in de machineka- De tweede lezing achtte de heer Metz echter minder aanvaardbaar. Juist „Een droevig geintje van deze prinses, meende de voorzitter van de raad, m; Dirkzwager, die vervolgens de andere leden in de gelegenheid stelde op schip per Van der Plas vragen af te vure ze kreeg daarbij vooral antwoord te geven op de vragen, waarom hij niet be sloot de lenspomp te repareren, waarom hij niet de dichtstbijzijnde haven of het strand had opgezocht, en wat hij had waargenomen in de machinekamer na het doven van de vlammen. Eén van de leden was van mening, dat de schipper er beter aan had gedaan een zeil aan de buitenkant van het schip te bevestigen n aldus de lekkage tegen te gaan. Ook de bron van de brand had de heer J. Metz, Inspecteur voor de scheepvaart, aanleiding gegeven tot het stellen van enkele vragen. Hij was er zelfs voor naar IJmuiden gereisd om op enkele zuster schepen van de KW 72 de elektrische in stallatie te bekijken. Op geen van deze schepen was die installatie echter gemon teerd, zoals op de KW 72. De heer Metz was van mening, dat de door schipper Van der Plas genomen maatregelen goed zijn geweest. Het on verwachte zinken werd door de heer Metz een mysterieuze geschiedenis ter :ee genoemd. Waarschijnlijk heeft de iohipper de hoeveelheid binnendringend water aanvankelijk onderschat. „Jammer, dat zijn beslissing niet is geweest een dichterbij gelegen haven op te zoeken", zo meende de heer Metz, die schippers van andere houten kotters over het hoofd van schipper v. d. Plas toevoegde, dat uit één en ander de lering is te trek ken, dat men bij brand op een houten kotter bijzondere risico's loopt. Rein heid in de machinekamer is een eer ste vereiste, zo adviseerde de heer Metz. En mocht het verkeerd gaan, zoek dan met deze schepen zo gauw mogelijk een haven op. De opvaren den kunnen voor verrassingen komen te staan. De raad zal in deze week later schrif telijk uitspraak doen. De heer Metz' ad viseerde schipper Van der Plas niet te WARMOND „Dure" raadsagenda De raadsagenda, die dinsdag 17 septem ber a.s. zal worden afgewerkt, staat in het teken der financiën. B. en W. stellen de raad voor aan het Leidse Diakonessenhuis een garantie te verstrekken voor haar nieuwbouw, die een geldlening vereist van twaalf miljoen. Evenals in andere gemeenten, stellen B- en W. van Warmond voor deze garantie afhankelijk te stellen van de hoeveelheid verpleegdagen, die door Warmonders in het ziekenhuis worden doorgebracht. Voorts komt een voorstel ter tafel tot het aangaan van een geldlening bij de Postchèque- en -Girodienst, groot 100.000,—, bestemd voor de woningbouw; tot het verlenen van een krediet voor de bestrating van de Kaarsenmakersdam, de Melmansdam en daarop aansluitend een gedeelte van de Herenweg. De raad zal verder moeten beslissen over huurverhoging van enkele gemeente eigendommen. De School met de Bijbel en de r.k. meisjesschool „St Ursula" hebben mede werking gevraagd voor de aanschaffing an leermiddelen, en B. en W. stellen voor sze te verlenen. Ten slotte vermeldt de agenda nog de benoeming van een onbezoldigd ambte de burgerlijke stand en de be- ■an de leden der woonruimte- Warmond viert feest De feesten begonnen gisteravond voor het poLitidbureau, waar de Fanfare zich onder groot enthousiasme van de jeugd opstelde voor de muzikale rondgang. Zin gend en juichend trok men door het dorp en toen de laatste tonen verklonken wa ren, werden de vermakelijkheden ge opend. De schaak-, kaart- en sjoelwed strijden trokken een enorme belangstel ling en wie hiervoor geen belangstelling kon opbrengen bleef gezellig op straat om ook daar de feestvreugde te laten voortleven. Een zware brand heeft zaterdag twee grote schuren en het achterhuis van een boerderij te Westeremden (Gr.) verwoest. Landbouwwerktuigen en de oogst var geveer 20 ha gingen eveneens in vlammen op. De schade wordt voorlopig op ander halve ton geschat. Twee lezingen KATWIJK Loop der bevolking Het aantal inwoners der gemeente be droeg per 1 september 27.405, tegen 27.415 'op 1 augustus. Door geboorte en vestiging nam het zielental gedurende de maand laugustus toe met resp. 51 en 137 personen en door overlijden en vertrek trad een vermindering op van resp. 15 en 183 per- ike vodsonen. De netto-daling van het inwoner- ïige cujtal bedroeg over de maand augustus 10 het wii Personen, KATWIJK AAN ZEE rty ol Gondel ging naar zieken De grocntcn en fruit, waarmede de i gondel was gevuld, die zaterdagavond bij io v s« de gondelvaart de eerste prijs behaalde, ^Oueue js gisteren door het bestuur van de veiling K' en ter beschikking gesteld van vier Tindal instellingen: Het Zeehospitium, de Leidse Buitenschool, het Ned.'Herv. Gasthuis en 9 Huize Callao. Hoog en laag water 'atermij Woensdag, 11 september: hoog 4.25 irdam"! (springvloed) en 16.44, laag 0.26 en 12.36. NOORDWIJK Spreekbeurt 2 Morgenavond half 8 zal voor de Her vormde evangelisatie 6preken d6. M. Goedhart van Rotterdam. V.V.V.-vergadering De afdeling villa- en huisverhuurder6 van de V.V.V.-Noordwijk houdt donder dagavond 7.30 uur een vergadering in het Lidotoheater. Beroepen De Ned. Herv. Gemeente te Noordwijk- Binnen heeft in de aanstaande vakature van d6. J. J. Meuzelaar beroepen ds. J. van Dok, thans predikant te En6 (N.O.P.). VOORSCHOTEN Ongeluk op de Leidseweg Gistermiddag stak het negenjarige meisje J. L. met haar fiets, komende uit de Elstlaan, de Leidseweg over. De mo torrijder J. C. R., afkomstig en op weg naar Leiden, trachtte het kind te ontwij ken bij welke poging beiden kwamen te vallen. Motor en fiet6 werden zwaar beschadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Collecte Deze week wordt een huis-aan-hui6- collecte gehouden voor de gezamenlijke Chr. sanatoria, te weten Sonnevanck en Zonnegloren en ..Draagt elkanders las ten", het laatste het fonds van het CNV. Wandelsport De wandelsportvereniging „De Zwer vers" heeft met 65 personen in 4 groe pen deelgenomen aan de Leidse Hout- sdhool-tocht". Verder werd deelgenomen door de R.K. wandelsportvereniging SVLV en 2 groepen van de R.K. middel bare en meisjesschool „Bijdorp". De tocht was een succes, mede door de goede ganisatie en het door Guus Groenendijk uitgezette parcours. Ten slotte kwam de heer Metz tot twee lezingen omtrent de oorzaak van de brand en het zinken. Is er niet eerst brand ge weest en is er soms daarna kortsluiting ontstaan, zo stelde hij. Hij zag geen nauw verband tussen de brand en het zinken, omdat er Juist zo weinig verbrand bleek te zijn in de machinekamer. De moge lijkheid bestaat, dat het schip gevuld i6 (Advertentie) DE OFFICIEEL ERKENDE MIDDENSTANDSCURSUSSEN van het O.L.V. M. VAN DER HORST HERENGRACHT 4 LEIDEN TELEFOON 01710—30660 (Door het I.M.O. officieel erkende Middenstandsopleiding) beginnen in: KATWIJK AAN ZEE MORGEN, WOENSDAG 11 SEPTEMBER A.S. INSCHRIJVINGEN: morgenavond 7 uur. vóór het begin van de lessen in Lunchroom Van Rijn, Princestraat 27, Telefoon 3819. Maak uw vrije tijd productief en volg een cursus DUITS en/of ENGELS voor beginners en gevorderden UITSLUITEND MONDELINGE LESSEN! Onze prima resultaten: 250 geslaagden in het cursusjaar 19561957 168 voor het Middenstandsexamen (73.8®/o), 82 voor de overige (63°/») garanderen u een deugdelijke opleiding, daarom: WIE ZEKER ZIJN WIL VAN SUCCES, DIE NEME BIJ „M.E.A.B." LES! Défilé bij dodencel 601 van Oranjehotel Tegen half elf op zaterdag 21 september zal het bekende poortje van dodencel 601 in het „Oranjehotel" weer opengaan e vele honderden zullen langs de cel gaai waar tientallen vrijheidsstrijders de laat ste uren van hun leven doorbrachte: Aan het défilé zullen deelnemen nabe staanden, gevolgd door autoriteiten officiële vertegenwoordigers, oud-gevan genen en belangstellenden. Omstreeks elf uur zal op de bin plaats een inleidend woord worden ge sproken. waarbij ter omlijsting toepasse lijke muziek zal worden uitgevoerd. Bij oei 601 en bij het monument zullen bloo men worden gelegd. Later wordt dan een reünie van oud gevangenen in het Kurhaus gehouden. Prof. mr. R. P. Cleveringa zal deze reünie presideren. Theo Olof, concertmeester het Residentie-Orkest zal een vioolsolo ten gehore brengen, waarna staatssecre taris van O.. K. en W.. mr. R. G. A. Höp- pener, de documentaire verzetsfilm Odette" zal inleiden. B. A. Zuurbier, voorzitter van de af deling Zuid-Holland, voorzitter var propagandaeommissie en perscommissaris bij vele belangrijke motorsportevenemen ten is benoemd tot lid van verdienste van de KNMV. Tot restauratie besloten Tijdens de gisteravond gehouden vergadering van de ingelanden der Hondsdijkse polder heeft het bestuur met kracht het voortbestaan van de oude molen verdedigd tegen een stro ming onder de leden, die meer voel den voor elektrische of dieselbema ling. Voorzitter D. P. van Leeuwen had aan het begin van de vergadering medege deeld, dat de restauratiekosten 22.555 zouden bedragen, waarvan de provincie 15 pet. en het rijk 25 pet. zullen subsi diëren, terwijl de kans niet Is uitgesloten, dat deze subsidie van 40 pet. verhoogd zal worden tot 50 pet. De heer J. D. Reijneveld verdedigde elektrische- of dieselbemaling, omdat men dan niet meer afhankelijk van windkracht zou zijn, waardoor het be malen beter zou kunnen verlopen. De voorzitter vond echter, dat de oude molen gespaard moest worden en had in zijn openingswoord al medegedeeld, dat Visserij golfjes Zo klagen de schippers ach en wee, dat het niets meer gedaan is op de Noordzee. Zo roepen zij, dat er geen. haring meer te vangen is. Geen vier en twintig uur later wordt er echter weer haring bij de vleet gevangen. Zoals nu weer het geval is. Tóch is het niet denkbeeldig, dat de haring alweer verdwenen is op het moment van het verschijnen van deze rubriek. Want visserij blijft nu eenmaal wisselvallig. Op het Zand ging het echter gisteren uitermate goed. De dagvangsten liepen van 400 tot 700 manden haring. De schippers waren ditmaal bijzonder royaal met het doorgeven van de dagre sultaten. De Amsterdam IJM 28 meldde een dagvangst van 300 manden haring, de Allan Water IJM 34 gaf een dagvangst door van 400 manden, de Polderman IJM 20 van 450 manden, de Dirkje RO 53 van 700 manden, de Curacao IJM 99 van 300 manden en de Claesje RO 46 van 250 manden haring. Ook de Duitse trawlers vingen veel op het Zand. Er scharrelt daar thans een internationale vloot rond. waarbij de Russen niet ontbreken. De Russen hebben veelal een carrier bij zich voor het vervoeren van de haring naar de thuishavens. De opvarenden van de vloot verwonderen zich vaak over de schepen, waarmee de Russen vissen. Naast hyper moderne schepen zijn er ook vele sche pen bij, waarop geen Hollander zich naar zee zou wagen, zeggen deze opvarenden. De Noord werd geteisterd door minder mooi weer. Er werd makreel gevangen op de 58. Trekken van 100 manden waren geen zeldzaamheid. Dagvangsten van 150 manden trouwens ook niet als tegenhan ger van goede vangsten I Veel vandaag Inmiddels blijft de aanvoer te IJmuiden zeer groot. Drie trawlers waren thulssto- mend met grote vangsten haring. De S/eer in 't gezin De „Nieuwe Leidsche" ei Begroting 1958 geeft somber beeld W oningnood is nog steeds een uitzichtloze misère 'N EEN KEURIG GEWAAD gestoken is verschenen de begroting voor de gemeente Lisse voor het dienstjaar 1958. Behalve de begrotingen der bedrijven en de dienst voor sociale zaken als uitvoerige bijlagen, hebben B. en W. bovendien een Nota van Toelichting aan het geheel toegevoegd, waarin het gemeentelijk beleid voor de naaste toekomst wordt uiteengezet. Gezien de huidige financiële moeilijkheden verneemt men een zeer somber geluid. De nood schrijnt dermate, dat toch wel alles in het werk moet worden gesteld om de op afwerking wach tende woningen spoedig hebben. Tevens schept dit langzame bouwtempo het gevaar, dat het con tingent voor 1958 en latere jaren zal worden Als het college spreekt over de alge- lene beleidspunten, dan wordt allereerst opgemerkt, dat de ongunstige financiële positie van het land haar Invloed doet gelden op het gemeentelijke beleid. Van 13 juli af immers mogen nieuwe investe ringen alleen dan ter hand worden geno- wanneer dit kan geschieden met geldleningen op lange termijn. En dan nog tegen een rentevoet, waarvoor men bij particulieren bijkans geen interesse vindt. Zoveel mogelijk zal worden getracht woning- en scholenbouw voortgang te doen hebben. Indien de gemeente ten aan zien van de scholenbouw voor onoverko melijke moeilijkheden zou komen te staan, kan men zich tot de minister wen- om te trachten een oplossing te vln- B. en W. zijn van oordeel, dat de van het ogenblik wel bijzonder drukt op de gemeenten, waaraan vaak ten on rechte wordt verweten, dat te grote in vesteringen zijn geschied, terwijl het leeuwenaandeel der investeringen ligt op errein van de woningbouw, die voor heen door het rijk zelf werd gefinancierd. Het gemeentelijke beleid is aan uiterst strakke banden gelegd. De ge meente Lisse zal wel bijzonder ge lukkig moeten zijn om mogelijkheden te vinden tot het aangaan van geld leningen. Tot vitale belangen worden gerekend de woning- en scholenbouw, voorbereiding en oprichting van een zwembad, aanleg van sportvelden, bouw van gymnastieklokalen en ver betering der watervoorziening. Mochten geldleningen kunnen worden gesloten, dan zal het een gebiedende eis zijn deze gelden aaD te wenden voc verwerkelijking van de meest urgente belangen. Ondanks vele moeilijkheden kon voor 1958 toch een sluitende begro ting worden verkregen zonder te be- :hikken over batige saldi der vorige ienst jaren. Woningbeleid De woningnood is nog buitengewoon groot. Op 1 juli was het aantal woning zoekenden niet minder dan 690, van wie zeker 95is aangewezen op huurhuizen. Doordart jaarlijks 120 huwelijken woTden gesloten, moet elk jaar op de bouw van minstens 100 woningen kunnen worden gerekend, alleen al om het aantal wo ningzoekenden niet nóg meer te doen stijgen. Wil de huidige achterstand daad werkelijk worden ingelopen en tevens het niet onbelangrijke aantal krotwonin gen worden gereduceerd, dan zal derhalve behalve genoemd aantal van 100 wonin- voor jonggehuwden, nog een groot aantal, voornamelijk woningwetwoningen, moeten worden gebouwd. In 1956 werden 207 woningen in aan bouw genomen, waarvan 127 woningwet woningen. In het bouwprogramma 1957 werden in het bouwdlstrict Leiden Lisse 167 woningen gepiand, w het voor het eerste kwartaal geplande aantal reeds in aanbouw is, dankzij geslaagde poging de bouwprijs in o eenstemmlng te houden met de geheime curveprijs der regering. Betreffende de sanering van slechte woonwijken (Stationsweg en Landzicht) wordt opgemerkt, dat sanering van deze woningen zeer noodzakelijk is. In de be trokken woonwijken komen ergerlijke woontoestanden voor, die niet langer mogen worden geduld. Met nami voorzitter van het college van'-B. ei a oordeel, dat ondanks het offer de gehele verdere dorpsopbouw m soc economisch en esthetisch aanzien spoedige sanering vereist en dat daaraan veelal een grotere preferentie behoort worden verleend dan aan het scheppen nieuwe straten voor villabouw. Afwerking Ook voor het tweede kwartaal werd een bouwplan ingediend met een gunstige aannemingssom. De toestemming is ech ter nog niet verkregen, waarschijnlijk tengevolge van de landelijke financierings- moeilijkheden. Met leedwezen moet den geconstateerd, dat de buizen die reeds vóór medio juni 1956 in uitvoering werden genomen, thans na 15 maanden, nog niet voor bewoning beschikbaar zijn. Een groot gedeelte staat op afwer king te wachten voornamelijk door vertraging van stuc- en schilderwerk. B. en W. achten dit onverantwoord. Investeringen Gelet op de huidige financiële moei lijkheden zou het opmaken van een in- iteringsprogramma geen zin hebben, ar het is de wens van G.S., dat toch ieder jaar een programma voor vijf jaren wordt opgesteld. Voor het geval de standtgheden beter zullen worden, heeft het college dan ook een programma mengesteld, waaruit we enkele belangrijke posten memoreren. Voor 1958 staan de olgende werken op het programma: her- bestrating Randweg f 100.000.-; verbin dingsweg Nassaustraat-Heerweg f 120.000: doortrekken stamriool door terrein Blok huis f 68.000,-; sanering Stationsweg f 150.000.-; aanleg Nassaupar'ï 2e deel f 25.000,-; uitbreiding lagere school Maria- paroohie f 180.000,-; aanleg parallelweg KamsteegH.B.G. f 50.000,-; aanleg schoolsportterrein bij ijsbaan f 16.000.-. Volgende jaren De zeer noodzakelijke rioolwaterzuive ringsinstallatie staat op het programma 1959 voor f 1.000.000,-. Zo ook de bouw van een zwembad, vier ton; doorbraak Vierkant-Grachtweg f 150.000,-; verbouw gemeentehuls, één ton; doorbraak Kanaal straat-terrein Blokhuis f 200.000,-. Voor 1960 is onder meer gepland een tweede school in de Marla-parochie voor f 250.000; speelterrein Koningstraat f 50.000,-; sanering Vreewijk t 50.000,-; verbindingsweg Stationsweg-Achterweg f 170.000,-. lokaal en de sanering van krotwoningen. In 1962 denkt men voor f 250.000 de Haven te dempen. Nu de Randweg intensief voor het ver keer wordt gebruikt, zal worden getracht in de restauratiekosten een bijdrage van het rijk te ontvangen. Hoewel in de verre toekomst een nieuw raadhuis op hert ver langlijstje staat, zal 'aan verbouwing van het gemeentehuis niet kunnen worden ontkomen. Men wil het bestaande ge meentehuis uitbreiden door een uitbouw. Kapitaalsuitgaven De algemene beschouwing over de be groting wordt besloten met een uitvoerige uiteenzetting over de financiering van de gemeentelijke kapitaalsuitgaven. De ge meente komt voor het bijzonder moeilijke geval te staan, dat reeds lang lopende geldleningen moeten worden afgelost. Ondanks het feit, dat de gemeente bijna onmogelijk aan geld kan komen om i we objecten, die zeer noodzakelijk moeten worden uitgevoerd, te kunnen financieren, komt daar dus nog bij, dat men voor de aflossing van oude geldleningen nu geld moet gaan lenen tegen een percentage, dat reeds hoger ligt dan dat van de af te lossen geldleningen. Overigens kan geen nieuwe geldleningen sluiten vooi rentegamma, dat door het rijk wordt vastgesteld. Wij hopen morgen nader in te gaan op de hoofdstukken der begroting afzon derlijk. Middelbare tuinbouw school te Lisse Toegelaten tot de eerste kla6 van d< middelbare tuinbouwschool te Lisse zijn: A. A. J. Rops, Den Haag; H. Hendriks, Delft; J. M. van Dijk, Lisse; A. J. Zand bergen, Sa6senheim; L. D. A. v. d. Berg, Wassenaar; J. Valkering, Limmen; J. P. V. Vink, Noordwljk; J. A. R. Valkering, Limmen; P. C. Nijssen, Santpoort; Th. M. P. L. van Ruiten, Lisse; J. Vrolijk, Noord- wijkerhout; A. H. A. Léeflang, Heem stede; R. A. de Groot, Noordwijk; E. J. M. Damen, Voorhout; M. J. A. v. d. Vlugt, Lisse; A. J. C. Alkemade, Noordwijk; C. P. A. Paardekoper, Li6se; A. L. M. Wll- lemse, Noordwijkerhout; P. L. Algei Lisse; J. S. Pennings, Breezand en B. d. Kolk, Heemskerk. Afgewezen werden 2 kandidaten. Bromfiets over de kop dame gewond Op de Here weg bij de Akervoorderlaan kwam een bromfietser, verblind door tegenligger, in de berm van de weg te recht en sloeg over de kop. De d«uo-be rijdster, mej. H. S., liep vrij ernstige hoofdwonden op en werd. na voorlopige behandeling van dokter Van Dijk, naar een ziekenhuis in Haarlem overgebracht Spreekbeurt Vanavond zal ds. M. A. Mieras te Krim pen aan den IJssel een spreekbeurt de Oud-Geref. Gemeente vervullen: Prijsuitreiking Tour de Lisse Vanavond worden in de Taveerne de prijzen van de Tour de Lisse 1957 uitge reikt. Medan IJM 57 met ongeveer 2000 kisten, de Polderman IJM 20 met 1500 kisten en de Emma IJM 15 met 1500 kisben. Maar aren reeds maandag genoeg schepen dinsdag binnen, zódat de drie tlhuis- stomers wel tot woensdag zullen moeten ■achten. Maandag noteerde de havendienst reeds negen vaartuigen voor dinsdag. De KW met 950 kisten haring, de Herman IJM 2 met 1100 kisten haring en 200 kleine kistjes haring, de KW 28 met 220 verse vis, de Java KW 159 met 655 haring, de SCH 153 met 600 haring, de KW 141 met erse vis, de KW 7 met 320 verse vis, KW 52 met 320 en de HO 125 met 125 ver- vis. Dit i Onderschat overigens de maandagmarkt niet. die 10.000 kisten verse vis en haring verwerkte. Voor de eerste losbeurt wa- er 1500 kisten schelvis. 220 wijting, 100 gul en kabeljauw, 5.200 haring, 50 makreel. 65 schol. 85 diversen en 30 stijve kabeljauwen. De tweede beurt wérd voor van 810 kisten schelvis. 1200 schol, 160 wijting, 100 gul en kabeljauw, 420 di- ;n, 30 stijve kabeljauwen en 12.500 kilo tongen. De Tzonme IJM 1 zorgde ondermeer x>r 1500 kisten haring, KW 24 voor 300 kisten verse vis, Job Gouda IJM 79 voor kisten hairing en de KW 80 voor 630 kisten verse haring. Voor het overige n er talrijke schepen met gemiddeld 200 kisten verse vis aan boord. De vloot kwam met een sterkte van 53 vaartuigen ui de maandagmarkt De prijzen Voor sommige vissoorten waren de prij- sn echt met om van „naar huis te schrij- en", zoals de algemene term tegenwoor dig luidt. Met de haring was het ronduit droevig. Want een groot deel var voer verdween weer in de schuiten de vismeelfabrieken. De gehele vangst de KW 80 werd daarin bijvoorbeeld gedeponeerd. Nu zijn veevoeder en ringoLie natuurlijk belangrijke produkten voor de nationale economie. Maar het is altijd een beetje griezelig om eer hele vangst van een schip, met moeite op vergaard, in de pufscbuit te zien storten. De haring, die door de handel werd afgenomen, deed 11 tot 13 pei kist van 50 kilo. Makreel ging ook naaj de pufschuit. Een paar kisten grove makreel konden voor een hoge prijs 30 tot 40 per kist van 50 kilo worden verkocht. Grote schelvis note de 33 tot 46, groot middel ging weg voor 28 tot 32, klein middel 21 25, pennen voor 23 tot 18 en braad voor 13 tot 10 per kist van 50 kilo. voor een elktrlsche- of dieselbemalinf geen subsidie zou worden verkregen. De heer J. D. Corts vond het zonde om de subsidie niet te gebruiken en wees erop, dat door restauratie de capaciteit van de oude molen zal toenemen. Toen ten slotte bekend werd, dat de polderlasten bij elektrische- of die selbemaling meer dan honderd pro cent zouden stijgen, zwichtte het merendeel der vergadring voor de argumenten van het bestuur. Bij de stemming werd het restauratieplan met grote meerderheid aanvaard. Vervolgens werd een schrijven van Rijnland besproken, waarin werd voor gesteld om de Jufferswetering en da Brulnewetering af te sluiten, daar anders grote kosten gemaakt zouden moeten worden voor kadeverbetering. Men zal na afsluiting sluizen aanleggen, die bij een eventuele doorbraak het water kun nen keren. De kosten van de afsludting en de aan leg der sluizen bedragen vijftien jaar lang 0.74 per ha. De vergadering mach tigde het bestuur het voorstel van Rijn land te aanvaarden en in de kosten bij te dragen. Zes buitenlandse vlootbezoeken Van 30 sept. tot 10 okt. zullen het Amerikaanse vliegkampschip USS Tarawa en de jagers USS Robert K. Huntington, USS Massey en het tankschip USS Alla- gash een niet officieel bezoek brengen aan Rotterdam. Tezelfdertijd zullen de jagers USS Allen M. Sumner. Moale en Ingraham naar Amsterdam gaan en de jagers USS Zellars en Charles S. Sperry naar Den Helder. Een vierde Amerikaans bezoek is dat van het patrouillevaartuig LCU-G4 van de Rijnpatrouille. Dit operationeel bezoek duurt van 9 tot 11 september. Van 14 tot 16 september zal de Britse onderzeebootjager-mljnenlegger Chieftain een operationeel bezoek aan Vlissingen brengen. Van 9 tot 12 september zal het opleidingsschip Savarona van de Turkse marine voor een niet-officdeel bezoek in Amsterdam liggen. Jongetje van negen meter lioog gevallen De 6-jarige Fransje Borst, in in Dor drecht zaterdag van een hoogte van ne gen meter uit hert raam gevallen. Hij kwam terecht op een tegelpad en was vrijwel op slag dood. Het wordt eentonig, maar veel braad- schelvls ging naar de vismeelfabriek De gullen deden 50 tot 16 per kist van 50 kilo. Wijting was zeer goedkoop met 10 tot 13 per kist van 50 kilo (veel naar vismeelfabriekI). De kisten grote kabeljauw waren vrij duur en noteerden 124 tot 136 en kis ben kleine kabeljauw 136 per kist van 125 kilo. Verlaagd De prijs, die voor haring wordt be taald door de vismeelfabrieken, is met ingang van heden verlaagd. De fabrieken betalen thans nog f 7 per kist van 50 kilo inplaats van 8,75. Deze prijs wordt in het seizoen wei eens meer verlaagd als het vet gehalte van de haring lager wordt. Daarnaast verwacht men van deze maatregel, dat meer schepen zullen overgaan tót de aanvoer van steur- haring. Afscheid en De IJmuldense vislossers kwamen bij een voor het nemen van afscheid van de oudere collega's, die de vislosTegellng hebben verlaten dn verband met hun ver gevorderde leeftijd. In de drukke tijd zullen deze oude „kaairldders" echter met het lossen van de schepen toch een hand jo mogen blijven helpen, wanneer zij dat graag willen. Op de KW 162 ging deze week de boom tak aan die mast. Een bruidegom aan De motorloggers Cornells Marinus KW 48 is naar de Haringhaven gegaan voor het ondergaan van een grote reparatie. Het schip werd onlangs ernstig bescha digd tijdens een aanvaring met een Duit se trawler in de omgeving van hert Engel se stadje Blybh. Jubelende jaarvergadering Omdat de Rijnsburgse voetbalver eniging R.B.B. na een periode van veld- en geldnood deze moeilijkheden de afgelopen maanden te boven is gekomen, kon voorzitter Paauw gis teravond in de kantine van Flora met een opgewekt woord de jaarvergade ring openen. De voorzitter sprak zijn dank uit aan het voortvarende gemeentebe stuur en aan de sport-minnaars, die door hun geldelijke steun de wen ding ten goede hebben gestimuleerd. Onmiddellijk daarop deed de voorzitter een nieuw beroep op donateurs en leden. De inkomsten van R.B.B. zullen in de toekomst minder zijn dan voorheen, om dat de entreegelden gedeeld zullen moeten worden met de gemeente, die voor het veld en de opstallen heeft gezorgd. Daar om moest de voorzitter bekendmaken, dat het donatie-geld tot vijftien gulden en de tribunekaarten voor leden tot ijf gulden zijn verhoogd De mogelijkheden tot het oprichten van een korfbalclub zijn met de gemeente be sproken, maar voorlopig kon dit wegens gebrek aan kleedruimte geen doorgang vinden. De secretaris, de heer W. 7. Egmond gaf een overzicht van het {^gelopen jaar kon niet zo heel geestdriftig zijn over de behaalde resultaten. Penningmeester G. v. d. Ven kon zich verheugder tonen, omdat hij een batig saldo van vijfhonderd gulden kon melden. Ten slotte bracht een reeks verkiezingen de herplaatsing van de heren G. v. d. Ven, G. v. d. Mey, P. v. d. Mty en A. Pauw achter de bestuurstafel; de heren J. Hoogduin. R. L. Hoogewoud en J. v. d. Bos in de elftalcommissie, die later op de avond nog werd uitgebreid met de heren J. Zwaan en C. v. Egmond; en de heren G. v. d. Mey. T. v. Zu ijlen en M. v. Duijn werden met vreugde begroet als hulp- Ned. Chr. Vrouwepbond De journalist Wim Dussel zal op de vergadering, die de Ned. Chr. Vrouwen bond, afd. Rijnbsurg woendagavond heeft belegd, een lezing houden, getiteld: „De wereld is nog altijd rond". Deze lezing zal met enkele filmstrips worden geïllu streerd. Schaakclub N.Z.H. Vanavond zal de schaakclub N.Z.H. de retummatch spelen tegen de „Zwarte Pion" uit Lisse. Omdat dit voorjaar van deze club met 9%5V4 werd verloren, zul len de trammensen met dezelfde cijfers moeten winnen om de beker in bezit te houden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 7