Groentijdvorm van milde razernij C. Grijpma, onder-directeur van Leidse meisjes-H.B.S., overleden Ondanks bestedingsbeperking bouwt „Buitenlust" voort Agenda voor Leiden Vijfenzeventig jaren geleden werd Bodegraven kaasstad NOG VEEL BLOEMEN IN EEN GOEDE KWALITEIT 'a«'"Blcinkenstein bracht klanken van vreugde in Pieterskerk DRIAAN BLANKENSTEIN maakte zich door middel van zijn orgel z|Jf\ de tolk van de speelse vreugde, die componisten van toen en nu in 8 louter muziekmaken schepten. Zonder onderbreking bleef die blijde 1 Itemming in de Pieterskerk bewaard is en het liet zich aanzien, dat de zélf er zich wonderwèl bij bevond. Hij versterkte ons in elk ondet'eva^ *n onze overtuiging, dat dit probleemloze musiceren in verwondering imanpm de schoonheid van het klankenspel zijn grootste vreugde als uitvoerend Iden)unstenaar is. Welnu, hij heeft in ons en denkelijk in niet zo weinig andere ziclloehoorders gelijkgestemde snaren doen meetrillen. Een dergelijk programma zó te vertol- geest getuigende Preludium en Fuga G-dur maakt die veronderstelling a jen, dat het volle effect wordt bereikt, echter wel een vrij zware taak. De aan lacht van de luisteraars loopt hier im- outers niet de kans, door stemmingen, aanverwante zaken van de te worden afgeleid. Hoe nauw- tedenjeuriger en briljanter deze wordt ver- (erkelijkt, hoe imposanter het resultaat itvalt. De heer Blankenstein moet al6 vertolker ers ij80 ^eze Pure muziek wel bijzonder ge- thikt geacht worden, want hij is de va(iauwkeurigheid zelve eiden n 6pe^ blijft doorlopend, dank zij de tegnante stemvoering in manualen en idaal, volkomen doorzichtig en bewaart Jk bij de grootste beweeglijkheid, door rden.jet constante tempo en een wel over.wo- teringjen registratie, een weldadige rust. met Variaties de niet wer<^en ^us 8ele'd van de ene Ikale vreugde naar de andere. Bach ging n met zijn gelukkige G-dur-Pre- i. Claude d'Aquin, de elegante Fran- clavecinist-organist uit de Louis quinze- iriode volgde met zijn derde Noël, id kerstlied met een 6erde wondermooie iriaties. Het Trio over „Allein Gott in ;ei Ehr", van Bach deed de an reine blijheid voortduren, itehudes leerling Nikolaus Bruhn6, is, gesproken, veel te vroeg ge- eslul-f0rven- Ware hem een langer leven dan f metwee en dertig 3aar gegund geweest, dan der.,ad hij hoogstwaarschijnlijk veel meer chter'an zich doen ®Preken dan nu het geval F- Zijn knap gebouwde van een briljante KANTOORMACHINES Demmenie Haarlemmerstraat 184 Telef 21400 ir het t het'— lel- nblik geen ter-, M is. Wedvlucht „Het Oosten' zelfs „lat Wedvlucht van de postduivenvereniging Oosten" vanaf Neufvilles. De duivi 'erden zaterdag om 12.30 uur bij zudd- ind gelost. De eerste duif bereikte 2.30.24 uur zijn hok en had daarmee eaer een gemiddelde snelheid van 1507.97 meter zegt per minuut gemaakt. De laatste prljswin- og", nende duif kwam aan om 2.38.33. Snelheid zijn, '1412.67 meter per minuut, mo- uitslag luidt: D. Zwaan 1; J. Roest 2, 9, 14, 16, 18; A. van Hemert 3; H. v. d. Vecht 4' 5> 13' 1719- 20Chr- Seller '6, 7; |ej_ jKniest de Haan 8; J. van Wezel 10, 11; tijd f van ^'eiin'P *2, leid. Burgerlijke stand van den- J >nog Leiden GEBOREN: Elisabeth Johanna dr van ame Pard°n en Loeber; Gerarddna Ja- coba dr van G. J. van Daalen en C. H. ec A. Kanbier; Anna Margaretha dr van A. we" D. Fokker en A. H. Werker; Marjolijne De dr van J. van Berkel en K. van Rijn; nag fnske dr van A. Beekman en E. H. Gra- 5 M. A. Zonne- ons iVeld: Arthur Ronald zn van G. R. Tiem- stra en Th. M. de Wolf; Louwra Marga ret dr, van S. van der Kwast en G. L (Geertsma; Leonardus Pieter Franciscus jzn van A. P. Heuzen en C. M. in 't Groen; (Peter Jacobus zn \«an J. D. Hoogervorsi en M. J. Rosdorff; .Theodora Adrian. (Cornelia dr van Th. N. Hogenboom er |J- C. van Dijk; Marianna dr van L. var tele Deelen en M. van de Wijngaard; Anita tort Jeannette Albertina dr van W. R. ge- den Berg en H. van der Tuin. rer- OVERLEDEN: M. C. Kostermans, 90 and ^aar- vrouw: J. Albert, 81 jaar, weduwe van F. Seriier; C. C. Pieket, 55 jaar, echt- het van H. J. Baars; F. Mieremet. 75 jJaar. man; L. Vlastra, 88 jaar, man; W jJ- F. van Oeffel, 73 jaar, weduwe van °P H, Kadé; A. Dubbelaar, 84 jaar. man. 0e" GEHUWD: C. Rhijnsburgc en M. de ns" j Wit; A. A. Schenk en E. C. J. Boon; H. j G. Rozier en C. Schaap. nemelijk. Flor Peeters (in Leiden van het afgelopen Holland-Festival bekend) op dit programma vertegen woordigd met twee koraalbewer kingen over oude kerstliederen („Ma- ia sollte nach Bethlehem gehn" en ,Uns ist geboren ein Kindelein"). Naar vormgeving en geest nauw aan de Barok verwant, treffen deze beide werken door voornaamheid van stijl en klank. ist Pepping, die de rij sloot, stelt het zijn moderne interpretatie van de oude Concerto-vorm ontvankelijke pu bliek al evenmin voor problemen. Deze «uwer van de Dudtse orgélkunst grijpt in een strakke Intrada een op een vaste passacaglia-bas gebouwde aria en imponerende dubbel-fuga met con trasterende tlhema'6 op barok-vormen terug, maar bezielt ze tevens met een boeiend leven. Beheerst De beheerste voortvarendheid, tuurlijkheid, waarmee de organist het werk voordroeg, zal naar onze over tuiging, het aanhoren ervan, ook voor de op nieuwe klanken minder goed in gestelde toehoordere, gemakkelijk ge maakt hebben. Het is te hopen, dat het belangrijke werk van de moderne teers bij dt orgelliefhebbers geleide lijk tot de verdiende hoge waardering zal komen. Joh. van Wolfswinkel. Wandelmars van de Leidse-Houtschool Ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van de Leidse Houtsohool werden terdag jubileum-marsen georganiseerd 'er 1015 en 25 km. Leiden staat menteel in het teken van de wandelsport en deelneming van meer dan 750 tip pelaars zegt veel voor de toekomst. Natuurlijk werd gewandeld in de prach- ige omgeving van Oegstgeest. Groepsprijzen verkregen: SVLV (Voor schoten); DVO (Hillegom); Maria Goretti- p (Leiden), Leidse Houtsohool (2 groepen); De Zwieten (2 groepen, Zoeter- woude); DSB (Lelden); De Dauwtrappers (Leiden); Voorwaarts Mars (Oegstgeest) Huize Bijdorp (Voorschoten); Amlcitia (5 groepen, Katwijk); Hyacintha (2 groe pen, Noordwijk). 't Is groentijd en dat en hun grote geleerdheid brengt de ouderejaars van de Chr. kweekschool-Kagerstraat tot een vorm van milde razernij (in „Minerva" aan de Brve- straat plegen zich ook andere vormen van razernij te mani festeren, maar daar hebben we het nu niet over). Twee „heren" der kweekschool wensten zich hedenmorgen op een waardig gemeubileerde bakfiets van het station naar de burcht hunner wetenschap te zien vervoerd. Het groen, dat deze zware taak op de smalle schouders kreeg, bofte. Een der „gewichtige" op drachtgevers kon niet op tijd uit zijn „nest" komen. De ander evenwel zette zich met een hautain gezicht achter zijn ont- ontbijt een groene haring, om in stijl te blijven. De Atheense uilekop is symbolisch bedoeld: die grote jongens me nen toch, dat ze de wijsheid in pacht hebben. Foto N. van der Horst OEGSTGEEST Twee ongevallen op de rijksweg Gistermorgen kwamen op de rijksweg nabij de Drie Witte Palen een personen auto van M. P. uit Wormerveer en een vrachtauto, bestuurd door P. H. J. Z. uit Tegelen, bij het inhalen mot elkaar in botsing. De personenauto slipte en werd flink beschadigd. Vanmorgen kwam een bromfietser uit Den Haag, de heer H. P., op de rijksweg ongelukkig te vallen, dat doktershulp moest worden ingeroepen. Een hem ach terop rijdende scooterbestuurder had de man toen reeds uit het drukke verkeer naast de rijksweg gelegd. Dokter Hugen- holtz achtte overbrenging naar een zie kenhuis in Leiden noodzakelijk. Vergeefs verlangen Huisvrouwen van Leiden in last De openingsmiddag van het nieuwe seizoen; die de Vereniging van Huis vrouwen, afdeling Leiden, gister in „De Turk" hield, had een onver wacht vlot verloop, omdat de spreek ster verstek had laten gaan. De presidente, mevr. C. Hageman-Ver- hagen, had juist haar vreugde uitgespro ken over de goede opkomst, toen een der bestuursleden meldde, dat de voordracht ,,Het verlangen in de literatuur" geen doorgang kon vinden, omdat Marijke van Raephorst, die dit verlangen zou uitleg gen, kennelijk meer verlangen had gehad om naar Amsterdam te gaan zoals tele fonisch werd medegedeeld. De presidente wist toen niet beter te doen dan de vergadering maar te sluiten, hetgeen onder grote hilariteit van de aan wezige dames geschiedde. Met hem is een buitengewoon gewaardeerd leraar heengegaan TT on ingbou wver. Oegstgeest DE VOORZITTER van de woningbouwvereniging „Buitenlust" kon gisteravond in het „Witte Huis" met een optimistisch woord de jaar vergadering openen. Zelfs de late datum van deze vergadering had een goede reden, want in de afgelopen weken is men ijverig bezig geweest met de voltooiing van „bouwplan 8" in Oegstgeest-Noord. En „bouwplan 9" staat praktisch al weer in de steigers, want de onder handelingen hiervoor met de overheid werden gevoerd, voordat het begrip „bestedingsbeperking" zijn intrede in Nederland deed. Marine. Maar zonder schaduw kon het openingswoord van de voorzitter niet over de aanwezigen gaan. De stijging van loon en materiaal deed de post „onderhoud" tot ongekende hoogte stijgen en het voor nemen om in „plan 1" de houten schuren door stenen te vervangen werd door d< bestedingsbeperking getorpedeerd. Ooi de penningmeester kon later op de avond een gunstig verslag uitbrengen: de jaar balans heeft een batig saldo van 5000. Herkiezingen Dit nieuwe plan omvat zestig woningen, waaronder twee flats, en deze zullen in hun geheel de verenigingsleden ten goede komen. Dit is niet het geval met het thans voltooide „plan 8". dat vijfenvijftig wo ningen omvat; hiervan zijn er vijfentwin tig bestemd voor het Departement van Op 58-jarigc leeftijd is in Leiden plot seling overleden de heer C. Grijpma, onder-directeur van de gemeentelijke H.B.S. voor meisjes aan de Garenmarkt. De heer Grijpma ontbeerde al enige tijd een volledige gezondheid, maar gister morgen heeft hij toch nog in een het zich liet aanzien, goede welstand de klas gestaan. De tijding van zijn scheiden werd in deze school dan met grote schrik ontvangen. De Gr(jpma was een zeer geziene onderwijs man, die bijzondere kwaliteiten had de leerlingen de wiskunde te leren. De heer Grijpma werd in het Utrechtse dorp Renswoude geboren. Tot 1923 diende hij als onderwijzer het lager onderwijs, tweemaal te Amersfoort en eenmaal te Ruurlo. In 1923 werd hij benoemd tot leraar aan de christelijke H.B.S. te Stadskanaal, waar hij zeven jaar werkzaam is weest. In 1930 volgde zijn benoeming lijke H.B.S. voor meisjes te Leiden. In 1951 werd hij daar belast met het onder- directeurschap. Dat betekende niet, dat aan zijn doceren een eind kwam; hij bleef de wiskunde onderwijzen, alleen in verminderde mate. De heer Grijpma is ook de leider van de afdeling H.B.S. B geweest. Het is niet teveel gezegd, dat met hem ;n buitengewoon gewaardeerd leraar is heengegaan. Hij stond voor zijn werk in de school en dat niet alleen materieel. Dinsdag Leids Volkshuis, 7 u.: begin van K en O- cursus „Moderne handenarbeid" o.l.v. Henk Kfors. Woensdag Wijkgebouw „Levendaal", 7.30 uur: ouderavond van zondagsschool „Laat de kinderkens tof Mij komen". Rehobobh, 8 uur: bijeenkomst Ohr. boe rinnen- en plattelandsvrouwenbond, le zing over Boskoop. Geregraciht, 8 uur: openluchteamen- komst Baptisten Gemeente Leiden. Oegstgeest: gemeentehuis, 7.30 uur raadsvergadering. Donderdag Ingang academisch ziekenhuis, 1.45 uur: middagexcursie K. en O. naar het labora torium voor cytologie en experimentele histologie. Kleine zaal stadsgehoorzaal, 8 uur: Vola, lezing over papierfabricage en vertoning van film „Witte Kunst". De kleine Burcht. 8 uur: receptie ter gelegenheid van 20-jarig bestaan van de buurt- en speeltuinvereniging „Groen- Sacristic Lutherse kerk Hooglandse Amateur-fotografen van plan lens op Leiden te richten De Leidse amatcurfotografen hebben grote plannen voor de naaste toekomst. Toen zy gisteravond in de bovenzaal van De Doelen hadden genoten van kleuren dia's, die de heren P. J. v. Mullcm en G. L. v. d. Berg respectievelijk in Scandina vië en van de Rivièra hadden gemaakt, werd een ernstige bespreking gewijd aan „het plan-Gompelman". De heer Gompelman vond aansluiting bij de kleuren-dia's van de heer Van der Berg, die behalve van de Middellandse Zee-kust ook voortreffelijke opnamen had gemaakt van Nederland en speciaal van Leiden. Daarom meende de heer Gompel man, dat er meer fotografische aspecten in de naaste omgeving zijn te vinden. Het plan bedoelt de vereniging in verschil lende groepen te verdelen, die als taak krijgen ieder een speciaal facet van de Leidse samenleving op de gevoelige plaat vast te leggen. De heer Gompelman stelt zich voor, dat op deze wijze het studentenleven, de in dustrie, het verkeer, de gebouwen, het marktleven en de bruggen van de Sleu telstad op een speciale wijze voor de lens komen. Een jury zal uit het bijeengebrachte materiaal een keuze doen en daaruit kan een fotoboek van Leiden worden saj gesteld, dat aan het gemeentebestuur zal worden aangeboden. De gemeente moet dan beslissen, of dit boek in de Lakenhal, dan wel in het gemeente-archief het best bewaard kan blijven voor het nageslacht. Kerkgracht, 8 uur: oprichtingsvergade ring van Lutherse jongerengroep. Oude Varkenmarkt 5, 1.30 uur: vertrek voor bloemendag vam Leidse bond Volkstudndersverenigingen. Antoniusclubhuis, 8 uur: feestavond S.R.O. Garenmarkt, 1.15 uur: vertrek vooi cursie van Oud Leiden „langs onbekende wegen in polderland in de omgeving Oud Ade", terug om 6 uur. Papengracht, 2.15 uur: afdeling Leiden Ned. Chr. Reis-vereniging, vertrek voor excursie naar „Het Atoom" te Amster- Stadsgehoorzaal, 2 tot 5 uur: kinder middag buurt- en speeltuinvereniging „Groenoord" ter gelegenheid van 20-jarig bestaan. Stadsgehoorzaal, 8 uur: feestavond buurt- en speeltuinvereniging „Groen oord" ter gelegenheid van 20-jarig be- Sbadhuis, 3.45 uur: défilé van 500 colon neleden voor burgemeester van Leiden en commandant R.K.K. ter gelegenheid van 25-jarig bestaan van het Rode Kruis- Korps te Leiden. Stedelijke lichtfabrieken, 4.15 uur: ram penoefening Rode Kruis. Nieuwe Beestenmarkt, 4.30 tot 5 uur: drumbandshow ter gelegenheid van 25- jarig bestaan Rode Kruis-Korps. Aula academisch ziekenhuis, 8.30 uur: feestavond Rode Kruis met Sempre Apotheken De avond- en nachtdienst van de apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door de apotheek Herddngh en Blanken, Hogewoerd 171, telefoon 20502, de apotheek Reijst, Steenstraat 35. telefoon 20136 en de apotheek te Oegst geest, Wilhelminapark 8. telefoon 26274. Tentoonstellingen Rijksmuseum voor volkenkunde, tot 1 oktober: tentoonstelling „Mens in minia tuur. De wereld van het poppenspel". Rijksmuseum voor Volkenkunde. 10 tot S uur: tentoonstelling Japanse prenten tot 1 oktober. De Lakenhal, elke dag van 10 tot 5 uur en donderdagavond van 7.30 tot 9.30 uur „Tijdgenoten van Verater," tot 22 sep tember. ook menselijk. Hij wist banden te leggen en te versterken. Buiten de school heeft de heer Grijpma zich ook verdienstelijk gemaakt. Hij i6 ouderling geweest van de Leidse Her- ■mde Gemeente, speciaal voor het werk onder de buitenkerkelijken, lid van de ientelijke commissie van advies in- culturele aangelegenheden, bestuurs- an de stichting Leidse Volksmuziek school en voorzitter van de Maatschappij an Toonkunst. Donderdagmiddag om 2 uur wordt de heer Grijpma op de begraafplaats Rhijn- :er aarde besteld. Nisu. 11/9 terugbetaling van 250 aandeel van 500 en 25 per onder deel van 50. Cur. Handelmjj. Wijziging administra tie voorwaarden aangenomen; Cur. Han- delmij draagt alle kosten. Ngombezi. Produktae 8 mnd 2443 (2249) ton sasal. De tweede voorzitter, de heer P. B voorkwam een ingewikkelde verkiezing door de leden te wijzen op de routine, voor een bestuursfunctie is vereist door voor te stellen de heren E. J. Mas- sink, G. G. Koppers en H. Korenhof bt) acclamatie in het bestuur te herkiezen. Toen de vergadering "hiermede akkoord was gegaan, werd de heer A. J. Voort als commissaris herkozen en men de heren G. Blansjaar. B. ten Haken en P. Boom wee in de ballotagecommis sie terecht. ijdens de rondvraag kwamen nog ever de moeilijkheden ter sprake over de toe' wijzing van leegkomende huizen. Deze zijn van dien aard, dat het niet te voorki is. dat soms een huis een paar weken leeg blijft staan. Mr. J. C. de Vroom, die namens de raad van commissarissen het actieve bestuur voor zijn vele en belangloze werk dankte, releveerde, dat de ver eniging thans 264 woningen bezit, die een waarde van twee en een half miljoen gulden vertegenwoordigen. Aan het begin van de avond had voorzitter Massink de heren Van Rooy en Van Haarlem herdacht, die in het afgelopen jaar zijn overleden. Leids meisje (15) verdwenen Hennle Fernanda Fruneaux, die Joke wordt genoemd en op 2 september van huis naar school is gegaan, daar niet is aangekomen en ook niet in de ouder lijke woning is teruggekeerd. De familie woont in de Gerrit Kas- teinstraat 60. Het meisje heeft er blijk baar geen zin in gehad, met een ononder- tekend rapport, dat zij wegens minder gunstige cijfers thuis niet had laten zien. op school, de Ulo-school aan de Pieterskerkstraat, te komen. Zij heeft haar fiets gestald in de rijwielstalling van het station, zodat wordt aangenomen dat zij Leiden heeft verlaten. Contact van de politie met vrienden en kennissen van de familie in verschillende klassen heeft tot dusver geen resultaat opgeleverd. Het meisje, dat van Indonesische ori gine is. is 1.60 meter lang en heeft don kerbruin haar met de scheiding links en donkere ogen. Ze is gekleed in een grijs tweed mantelpakje en draagt lage zwarte schoenen. Ze draagt ook een gouden horloge. Paard in sloot aan Zwarte Pad Gistermorgen omstreeks half 8 werd de politie gewaarschuwd voor een paard, dat uit een weiland aan het Zwarte Pad in een sloot was gelopen. De brandweer heeft het dier eruitgehaald. Ogenschijn lijk had het paard geen letsel opgelopen. Vermoed wordt, dat het dier het krooi in de sloot voor gras heeft aangezien. Collecte Kankerbestrijding De in Leiden gehouden collecte voor de kankerbestrijding heeft 5855 gulden opgebracht Collecte De collecte voor de interkerkelijke ge zinszorg te Leiden heeft f 1295 opgebracht. Bijna geen feest Drie koninklijke onderscheidingen openden gistermiddag het jubileum BODEGRAVEN VIERT FEEST, maar vijfenzeventig jaar geleden heei Het feest van thans heel even aan een zijden draadje gehangen. Men wilde toen in Bodegraven een markt oprichten en besloot tot een vee markt. Op aandringen van de toenmalige burgemeester H. A. v. d. Velde kwam er ook een kaasmarkt, en deze heeft Bodegraven groot gemaakt. De veemarkt ging vrij spoedig ter ziele, maar de kaasmarkt groeide uit tot een centrum, dat het oog van de kaasetende wereld op zich wist te vestigen. De boerinnen veroverden met hun zelf-kazerij een wereldfaam en Bodegraven werd één begrip met volvette boerenkaas. En thans viert Bodegraven feest, om dat zijn markt vijfenzeventig ja-r be- Gistermiddag kwam in het gym nastieklokaal aan de Spoorstraat de ge meenteraad in speciale zitting bijeen. De commissaris van de koningin in Zuid- Holland, mr. J. Klaasesz, leden van Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland en vele burgemeesters uit de omliggende gemeenten, velen vergezeld van hun chtgenoten, waren naar Bodegraven ge komen om deze speciale gemeenteraads- ïrgadering bij te wonen. Burgemeester mr. J. J. Croles gaf een historisch overzicht van de groei der markt en herdacht velen van zijn voor gangers, die hun steentje tot deze groei hebben bijgedragen. Bijzondere hulde bracht de burge meester aan de zelfkazende boerin nen, die door hun produkten de naam van de markt tot ver buiten het land hebben gebracht. Mr. J. Klaasesz viel het feitelijk tegen, dat de markt pas vijfenzeventig jaar at. Hij had altijd de indruk gehad, dat de Bodegravense markt een traditie an eeuwen ophield. Klankvol De vreugde, die de commissaris van de koningin gevoelde, kon hij nog de monstratief tot uiting brengen, toen hij bekend maakte, dat het de Koningin had behaagd, aan drie figuren, die in het •ktleven onmisbaar zijn, een konink lijke onderscheiding uit te reiken. De heer W. Rodenburg, die jarenlang als pakhuisknecht in Bodegraven werkzaam is. overhandigde hij de versierselen, be horende bij de bronzen medaille van de Orde van Oranje Nassau; mevr. T. J d. BergHoogerbruggen, een der zelf- zende boerinnen, kreeg' deze medaille het goud, en de nestor van de Bode- graafse kaashandelaren, de heer Joh Jongeneél werd benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Als slot van de sprekersrij sprak het oudste raadslid, de heer C. B. Batelaan. ie een dringend beroep deed op de boe- nnen om het zelfkazen vol te houden. Na deze bijzondere raadszitting volgde ;n receptie in de aula van de binnen- ort te openen Chr. ULO-school. De eerste feestdag werd besloten met ?n allegorische optocht, een concert van het West Nederland Symphonie Orkest Sam Swaap, en een taptoe op de nieuwe m?rkt, waarbij de plaatselijke luziekverettigingen assistentie kregen an korpsen uit Nieuwerbrug en Zwam- merdam. Kaas-sanatorium En als bevestiging van de groei der markt werd gisteren aan de Willem de ijgerstraat een kaaspakhuis geopend, dat gerekend kan worden tot een der grootste en best-geoutilleerde pakhuizen Nederland. De fa. F. Noordhoek. die dit gebouw liet oprichten, kan spreken van een kaas-paleis. Bijzondere aandacht is bij de inrich ting besteed aan de luchtverversing er bepaalde luchtstromingen, die nodig zijn ter voorkoming van kaasschimmel. Het gebouw bestaat uit vier verdie pingen waarvan één onder de grond en heeft afgescheiden ruimten, waar de kaas tot ver onder het nulpunt wordt gekoeld. Naast deze luchtige voorzieningen zijn ook de nieuwste snufjes op het gebied van verpakking en opstapeling aange bracht, zodat de betiteling van de zoon van president Adenauer, die het pak huis onlangs bezocht, en die het „kaas-sanatorium" noemde, niet dreven behoeft te worden geacht. Washington ongerust. Beroep op Syrië om niet aan te vallen zaterdag een zeer krachtige verklaring van president Elsenhower bekendge maakt. waaruit een grote bezorgdheid blijkt over de toestand In hel Midden- Twee uur heeft Dulles met Eisenhower over de kwestie-Syrië gesproken alvorens deze verklaring werd opgesteld, waarin de President opnieuw belooft het Midden- Oosten te zullen beschermen tegen het gevaar van communistische agressie en ondermijning. Verder doet president Eisenhower een beroep op het internationale communisme Syrië niet tot een aanval tegen zijn buur landen aan te zetten. Het volk van Syrië vraagt hij iets te doen, dat de ongerust heid zal verminderen, die na de jongste gebeurtenissen is ontstaan. Deze verklaring van Eisenhower is door het Russische persbureau Tass opgevat als een openlijke inmenging in de zaken van de Arabische landen. President Koewatll van Syrië toonde zich zeer verontwaardigd over de woorden van Eisenhower. „Wij zijn Arabische nationalisten en geen com munisten", zei hij. Het Syrisch kabinet kwam in spoedzitting bijeen ter bespre king van Eisenhowers verklaring. Verwacht wordt dat behalve naar Jor danië, Amerika ook naar Irak binnenkort een luchtbrug zal openen voor het vervoer van wapens. PLEIDOOIEN IN GEDING KNIL-SALARISSEN De pleidooien in het geding van Mr. E. J. Froeling, oud-majoor van het voorma lige KNIL. tegen de Staat der Nederlan den, betreffende de vraag of de Staat de salarissen van oud-KNIL-militairen over het tijdvak van de Japanse krijgsgevan genschap behoort te betalen, zullen op donderdag 12 september om 11 uur voor het Haagse gerechtshof worden gehouden. De Haagse rechtbank heeft bij vonnis van 26 maart 1956 de vordering van Mr. Froeling toegewezen, tegen welk vonnis de Staat hoger beroep heeft Ingesteld. De wekelijkse bloemenkeur in g TTET VIEL TE VERWACHTEN dat de aanvoer van dahliabloemen op de maandagse keuring in Haarlem, zo kort na het sluiten van de tentoonstelling in het Hillegomse Treslong, niet overmatig groot zou zijn. Des te meer viel het op, dat er nog zoveel bloemen in onberispelijke kwali teit aanwezig bleken. K. Maarse Dzn. jr., Aalsmeer, opende de rij met een tweetal zaailingen ln het fclein-decoratieve genre, n.l. nr. 28-5, dii „verdienste" verwierf, en de zalmoranje 28-1. De s.c. zaailing 6-6 in het lilarose viel op door de zeer heldere kleur, als de vurige rodp s.c. Pinnacle Een heel mooie variëteit is de zalmkleurige s.c. Up to date die het getuigschrift I behaalde. G. Heemskerk en Zoon, Sassenheim, had een drietal soorten opgesteld waarvan de uitzonderlijk moe# gekleurde s.c. Orange en de klein-dec. Newby, helderrose zalm, „verdienste" kregen. Ook de donkere karmijn, lichtgepunte Edinburgh mocht er zijn. Een verzorgde Inzending was Ludwig Co., Hillegom. Hierin kwamen voor de s.c. Belmonte en Calypso, lila rose, de fraaie zaailing 101 in ongeveer dezelfde tint (verdienste), de bekende oranjerode Lucky Strike de zwartrode Black Magie en de dofrode Amulet. Voorts een tweetal cactusvariëtelten, de blauwe maskerade en de citroengele Capitano, de witte dcc. Irene, de fraaie anemoonbloe- mige Blanda in het violetrose en de pom pons Ponos, lilarose, Baieball, wit, Orchid Gem, donker lila, en Ammon, goudgeel L. A. Hoek, 's-Gravenhage, was natuur lijk present met de onvolprezen cactus Hoek's White, en met de scharlakenrode "Eclypse. D. Bruidegom, Baarn, had even eens een grote collectie opgesteld met als uitblinker de langgesteelde, oerstevige s.c. Miss Universe, licht oranje, waaraan het getuigschrift I werd toegekend. Voorts noteerden we in deze collectie de volgen-' de soorten die „verdienste" behaalden: dec. Great Lakes, wit, cact. zaailing 1397, vleesrood met gespleten petalen, s.c. 1332, oranje met gele punten en de bruinrode c. 1309. Ook bij H. J. v. Oosten. Den Haag, noteerden we een „verdienstelijke", en wel de grote halskraagzaailing 41-'5Ö, donkerpaars en wit, terwijl verder in deza stand opvielen een kleine s.c. 36-'56, wit, en de reeds bekende prachtig gele cactus Wagschals Goldkrone. J. G. Ballego, Leiden, maakte furore met z'n cerstc-klasscr Mrs. Mc. D. Quill. zeer donker karmijn met witte punten, s.c. Ami Pardleu, zalm met geel. die even eens I haalde, de gloeiend rode Aruba- nita, de fraai violette Heimatland en de bekerhouder '57 als de beste buitenlandse aanwinst, dec. First Lady, citroengeel. Ten slotte A. N. Kops. Hillegom, die een flinke collectie zaailingen in verschillen de typen had opgesteld met de bloedrode s.c. New York pn de kleine dec. Beauty of Holland, mooi oranje-geel. Dan waren er nog enkele gladiolen, de laatste der Mohikanen. K Wiedljk, Koe dijk, bracht nog een vaas beste bloemen van de lichtgele Katinco, terwijl C. van Dobben de Bruyn jr., Noordwijk. Houston liet zien, benevens een tak van de schar laken Erotca. Van het overige bijgoed ver melden we nog een bos Acldanthera bi- color Murielae, wit met paars hart, van Jan Boon. Bovenkarspel, om te besluiten met Zephyranthte robusta. syn. Habanthui robustus, het fraaie rose gewas van P. Drost. Lisse, ditmaal wel op bijzondere wijze geëtaleerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3