CHRISTFLIJK b G De groepen vinden elkaar niet-Gereformeerd-genoeg Twee miljoen New Yorkers hoorden Billy Graham Puzzel mee RENNIES Brazilië op weg naar protestantisering Een woord voor vandaag Kanttekenim ïBl Het tot stand komen van industrieel bedrijfschap INNSBRUCK Prof. Kremer: Wat bindt is meer dan tvat scheidt TAE Gereformeerde gezindte is een begrip, waarmee men vele kan ten op kan. Het is breed, maar toch ook begrensd. Prof. W. Kremer be gint in De Wekker, het orgaan der Chr. Geref. Kerken, een artikelen- serie onder de titel: ,.De Gerefor meerde gezindte en haar gevaren". Uit zijn eerste artikel geven w\j hier een aantal opmerkingen en beschou- te betreft moet opgemerkt, dat elke groep van Gereformeerden in ons land ten slotte te herleiden is zij het met één of meer vertakkingen tot de kerk der Reformatie, zoals die door Gods hand tot openbaring kwam in ons land. Niet alleen is er deze historische band, maar ook heeft elke groep Gereformeerden de begeerte, ja de pretentie, van deze kerk der Reformatie de voortzet ting te zijn. Niemand toch treedt op met de leus geheel nieuw- Gereformeerd te willen zijn. In naamgeving wil men b.v. telkens het verband met het verleden doen doorklinken in het heden. "LTISTORISCH heeft zich nu een -1-1 ontwikkeling voorgedaan, die een van de eigenaardige, maar ook tegelijk een van de moeilijke factoren vormt in de Geref. ge zindte. Er zijn nl. binnen de kring van de Geref. belijdenis accenten mogelijk, waardoor andere factoren laat ik nu maar buiten beschouwing bepaalde tvpen van Gereformeerden kunnen ont staan. Deze zijn reeds aan te wijzen, toen de kerk der Refor matie nog ongebroken eenheid was. Zij zijn nu ook te vinden als trekken van de afzonderlijke groepen Gereformeerden, terwijl zich tegelijkertijd het merkwaar dige verschijnsel voordoet, dat eUce afzonderlijke groep binnen eigen kring deze varianten ook heeft. Onderling vormt dit ver schijnsel een factor van aan trekking of afstoting. Overgangen van de ene groeip naar de andere hangen ermee saam, evenals de critischeInstelling van de delen van de Geref. gezindte op elkaar. En wat elke groep betreft hangen ook de spanningen binnen de eigen kring samen met deze ge varieerde typen van Gerefor meerdheid. Historisch is in het licht van deze opmerkingen er een band van allen aan elkaar en treden hierbij tegelijk de verschil len op de voorgrond. PEN factor van meer betekenis de confessionele binding van de delen van de Geref. gezindte. Wij kunnen elkaar, als delen ervan, nooit uit het oog verliezen en met deze gegevens voor ogen mag dat ook niet. Op een of andere wijze komen wij hier altijd bij de Drie Formu lieren van Enigheid terecht, die wii allen als norm voor het Geref. belijden stellen en waarin dit belijden zich uitspreekt. Het eigenaardige daarbij is, dat de Geref groepen in ons land elkaar niet als niet-Gereformeerd maar als niet-Gereformeerd- genoeg zien. ijn er bij het constateren boven aan gegeven feiten al enkele gevaren, die ons bedreigen en waaraan wij in verschillende opzichten ook niet ontkomen zijn. Allereerst is er het gevaar dat wij elk voor zich het behoren tot de Geref. gezindte gretig aan vaarden als een zekere genoegdoe ning in de verbrokkeling, die er overigens is. Wy hebben dan een zekere voldoening in het consta teren van onze onderlinge verbon denheid zonder daarbij te beseffen, dat de kerkvraag hier onlosmake lijk mede verbonden is, vergeten wij t wat ons bindt meer is dan wat ons scheidt. Wij zijn niet Gereformeerd door het bijzondere wat ons van anderen onderscheidt, maar door het be zitten en handhaven van onze ge meenschappelijke belijdenis. Dr. Woelderink heeft eens het beeld gebruikt van het gemeenschappe lijke erf, waarop elk zijn eigen paaltjes geslagen heeft, maar het erf loopt door en draagt allen. Anderzijds lopen wij gevaar dat wij de verschillen, die er onderling ge groeid zijn onderschatten. Bij de enigheid des geloofs is de exegese (het verstaan) der belijdenis in het geding gekomen en op de achter grond daarvan de exegese der Schrift. lijden betreffende de genaderelatie, waarin God de Heere zich tot de zondaar stelt en de toeëigening van dit heil. Kort gezegd: het verbond der genade en zijn bediening. Juist omdat deze zaken het leven der kerk raken en voor een deel mede de prediking bepalen grijpen zij diep in het leven en de openbaring der kerken in. Trouwens de discus sies er samensprekingen daar over oewijzen dit wel. Wat het deel van de Geref. gezindte in de Ned. Herv. Kerk betreft komt hier dan nog bij de visie op de gestalte der kerk hier op aarde en haar open baring, wat dan weer samenhangt met de eis tot beleving van het ver bond der genade inzake de kerk. ET, NT Na zestien weken veldtocht Invloed in de high society" 99 D IJNA twee miljoen mensen om precies te zijn: 1.941.200 hebben naar de evangelist dr. W. Graham geluisterd tijdens zijn zestien weken durende evan gelisatie-kruistocht in Madison Square Garden, het grote New Yorkse stadion. Van hen namen 56.426 hun „beslissing voor Chris tus". Na de televisie-uitzendingen hebben verder 30.523 mensen meegedeeld dat zij ook deze be slissing genomen hadden. Vorige week zondag eindigde de veld tocht met een grote samenkomst op Broadway, waar dr. Graham op een groot podium van vracht auto's tot een onoverzienbare me nigte sprak. Hoewel enkele kritische persorganen be twijfelden, of de invloed van dr. Gra ham op zijn hoorders blijvend zou zijn zijn de positieve reacties in de meer derheid. Dat komt o.m. doordat Gra hams actie Zich in verschillende op zichten gunstig onderscheidt van vroe gere opwekkingen. Vergelijkingen met Moody, die in de zeventiger jaren de vorige eeuw in New York grote vloed oefende en met Billy Sunday, die in 1917 optrad, vallen in Grahams deel uit. Heel opmerkelijk vindt men het in New York, dat het Graham gelukt is niet al leen de grote massa te treffen, r ook vele belangrijke personen voo vragen van het geloof te stellen, zijn samenkomsten was steeds een Advertentie MAX LOTEKIT PERNIS. OPGAVE PUZZEL No. 14 OPLOSSING PUZZEL No. 13 Horizontaal: 1 spinhuis, 8 anti, 9 els, 11 ka, 13 ra, 14 bloes, 16 stoer, 18 pet. 19 es. 21 re, 22 steven, 24 toe, 25 eten, 27 pret, 28 tas. Verticaal: 2 pas, 3 in. 4 N.T., 5 hiel. 6 inkeer, 7 werst, 10 lat, 12 aster, 14 brevet, 15 op, 17 otter, 20 set, 22 sop, 23 net, 26 na. De meeste mensen krijgen last van Brandend Maagzuur wanneer ze van huis zijn... ir Uw werkoprlsplnger i haastig maal of na ïoegeliJk sameniön - i tafel of dra erna... st dan brengen één oft en blust ge 't maagzuur ln e< Over de hele wereld vinden meer mensen baat bij Rennles dan bij enig ander maagtablet. U kunt ze kopen In alle apotheken en drogisterijen. Kerknieuws uit Zuid-Amerika Brazilië, „het grootste katholieke land van de wereld" kon wel eens op weg zijn een .groot protestant# land" te worden, als we de r.k. bisschop Agnello Bossll mogen geloven. Onlangs verklaarde deze, dat zijn gelovigen alles moeten doen om de voortgang van de protestantse ketterij tot staan te brengen. In 1954, aldus nog steeds mgr. Bossll. waren twee miljoen Brazilianen protestants. Nu staan vier of vijf miljoen van de ruim 57 miljoen Brazilianen min of meer onder protestantse Invloed. (Men lette er wel op, dat protestants heel vaak niet-rooms betekent) Nauwelijks twee maanden nadat de eerste steen was gelegd is het evangelische hospitaal in Uruguay's hoofdstad Montevideo geopend. De protestantse kerken in Uruguay hebben 25 jaar lang geld verzameld voor het ziekenhuis, dat drie verdiepingen telt. Aan de bouw kwam geen hulp uit het buitenland Een nieuw protestants radiostation is in de lucht gekomen. Het is de zender WIW op het eiland Viegues bij Puerto Rico. Dit station het zeventiende in Zuid-Amerika en het eerste in Puerto Rico behoort tot een Noordamerikaans Baptistenzendingsgenootschap. Een bassist van de wereldberoemde Me tropolitan Opera is zo onder de indruk van Grahams evangelieprediking geko men, dat hij een christelijke groep New Yorkse kunstenaars heeft vormd. In kringen van de New Yorkse „high society", die anders onverschillig of afwijzend staat tegenover het kerke lijke leven, zijn verschillende bijbel kringen opgericht. Dr. Graham zal in de tweede helft oktober voor een kort bezoek naar New York terugkeren en o.m. op hervormings dag spreken. Voordat hij New York ver liet. heeft hy geruime tijd met gqever- neur Harriman gesproken over de beden kelijke groei van de jeugdmisdaad. V rouwen-zendingsdag De Vrouwen-zendingsdag, georgani seerd door de commissie voor vrouwen werk van ó'e Raad voor de zending der Hervormde Kerk, wordt dit jaar op woensdag 2 oktober gehouden in Kras- napolsky te Amsterdam. Als spreekster wordt o.a. verwacht mevrouw Kartini Bezoen uit Malang, die secretaresse is van de commissie voor christelijk gezinsleven van de In donesische Raad van Kerken. Verd'er zijn als spreekster uitgenodigd verlof gangsters van alle Nederlandse zending- drijvende kerken en zendingsgenoot schappen, die een kort woord spreken. 'Er zal een zenó'ingsspel worden opge voerd. De toegang tot deze vrouwen- zendingsdag is vrij. Hij duurt van half elf tot ongeveer half vijf. In de classicale vergadering van Gronin gen der Hervormde Kerk heeft de prae- ses gewaarschuwd tegen de aktiviteiten van de Pinkstergemeente in een deel van het Westerkwartier. Beroepingswerk NEDERLANDSE HERVORMDE KERK. Aangenomen naar Heemskerk: M. Wendte te Dedemsvaart. GEREFORMEERDE KERKEN. Beroepen te Appingedam (vak. A. J. Janssens); J. van Wijngaarden te Aalten; te Deventer (vak. H. Heule): P. Visser te Tilburg, (bij accl.). Tweetal te Delft (vak. E. de Vries): J. M. Bloemkolk te Ede en L. J. Goede te Aalten. Aangenomen naar Vleutende Meern: D. J. Suurmond, die bedankte voor Wol- dendorp, Wieringen en Lexmond. GEREF. KERKEN (onderh. art. 31) Aangenomen naar Winnipeg: C. de Haan te FerwerdHallum. CHRISTELIJKE GEREFORMEERDE KERKEN. Beroepen te Bunschoten: (vak. Joh. de Waal): D. Slagboom te 's-Gravenzande (bij accl.) Bedankt voor Opperdoes: J. W. de Bruin te Zwaagwesteinde. Tweetal te Nieuw Beijerland: J. B. Bel te Krabbendijke en A. F. Honkoop te Goes, van wie eerstgenoemde is beroepen. Kerkelijke „ontvoerders" vrijgelaten De drie medewerkers van het Evange lische Hilfswerk, de kerkelijke sociale en diakonale arbeid van de Evangelische Kerk in Duitsland, die begin juli door de Oostduitse autoriteiten zijn gearres teerd, zijn vrijgelaten. Zij werden ervan beschuldigd, onder j st mom var. de organisatie van „kinder vakanties om aan te sterken" jeugdige democratische Duitsers te ontvoeren naar' het kapitalistische West-Duitsland. Verband van chr. geref. évangelisatiecommissies Het Verband van christelijke gerefor meerde evangelisatiecommissies in Ne derland zal woensdag 11 september zijn jaarvergadering houden in ,,De galerij" te 's-Gravenhage. Na afdoening der huishoudelijke zaken zal prof. W. Kre- hoogleraar te Apeldoorn, refereren „Bezinning op ons werk". Ds. N. Brandsma van Sneek zal een opwek kend slotwoord spreken. 't Was blijkbaar in het oude Israël al precies als in <*-. tijd: een botsing van generaties. U kent dat: vader zegt te, zijn zoon, dat hij dit moet doen en dat moet laten. Moe- probeert haar kinderen, op zachtmoedige wijze en met t{ geduld en wijsheid de goede weg te wijzen. Maar er tooj beslist niet altijd geluisterd. De weg naar de volwassenki gaan wij veel liever maar helemaal zelfstandig, zonder, te veel adviezen van vader en moeder. Salomo wist er d alles van. Luister hoe hij zijn zoon toespreekt: „Hoor, m) zoon, de tucht van uw vader en verwerp de onderwijze van uw moeder niet. Want zij zijn een liefelijke krans «j uw hoofd, een keten voor uw hals." Tucht en onderwijzh is dat eigenlijk niet in een notedop de ganse opvoedti Salomo vergelijkt ze met een liefelijke krans en een keU, die niet drukt en klemt, maar een sieraad is. Dat is Bijbelse wijsheid: als oxiders èn kinderen dat altijd voor ojj houden, is er liefde in de verhouding tussen oud en jong! ZONDER GEESTDRIFT pese economische gemeenschap is jeheel overeenkomstig onze ver wachting: het verdrag zal stemming met het verdrag, het was een instemming met i ves. Wij hebben er van geschrevj dat dit standpunt voor ring een steun in de rug zal zljn)E lijk door onze volksvertegenwoordi- het aanbrengen verbetering s de verdragsbepalingen, telke I de toch al beperkte mog lijkheid daartoe zich maar en voordoet. Hetzelfde geldt het standpunt, di volksvertegenwoordiging blijj ging worden aangenomen, zonder geestdrift. Er zijn gevoelens van onzekerheid en van onbehagen en men is er al van overtuigd, dat op bepaalde pun ten het verdrag indruist tegen de Nederlandse belangen. In mindere te gaan innemen. Haar bezwari mate toch dan de Franse regering haar reserves, haar beduchtheid, heeft de onze voorbehouden weten zullen te bedingen. Enkele weken geleden hebben de sterkere positie kunnen verschaffflï werkgeversorganisaties ten onzent een positie waaraan zij i uitdrukking gegeven aan haar in- zeer behoefte heeft. STRIJD TEGEN RASSENWAAN (Van c sociale redacteur) T ANGZAAMtnaar zeker wint de gedachte bedrijfsorganisatie terrein. Belaas is er een te de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie terrein. Helaas is er een terrein, waarvoor waarschijn lijk meer het langzaam dan het zeker geldt. Dat is de industriële sector. Hier kent men nog slechts drie bedrijfsschappen, namelijk die voor vleeswaren, schoenen en lederwaren. Het is bij laatstgenoemd tevens jongste industrieel bedrijfschap, dat wij aanklopten om eens te vernemen, hoe het dit industriële bedrijfschap gelukt is zich door de moeilijkheden heen te werken. Een bij uitstek deskundig persoon in deze tak van bedrijf was bereid ons hierover in te lichten, nl. de heer W. Borst Pzn, secretaris van het bedrijfschap voor de lederwarenindustrie, secretaris van de Ned. Bond van lederwaren- en kofferfabrikanten, secretaris van de stichting Produktiviteitscentrum voor de Ned. lederwarenindustrie en voorheen was de heer Borst adjunct-secretaris van de thans opgeheven vakgroep voor deze bedrijfstak. Uit het gesprek, dat wij met hem hadden, zijn ons voornamelijk twee dingen duidelijk geworden, twee din- ien die van groot belang zijn voor iet tot stand komen van een bedrijfs orgaan: 1. de verhouding van werk gevers- en werknemersorganisaties en 2. de verhouding van de vrije organi saties tot het bedrijfsorgaan. En het zyn juist deze verhoudingen die in de lederwarenindustrie door en door ge zond zijn. Ongetwijfeld heeft hiertoe ook bijgedragen, dat de bedrijfstak nog jong is: er zit geen „oud zeer" en er is slechts ééij grote werkgeversor ganisatie. De mogelijkheid dat werk geversorganisaties het onderling ook nog weer niet eens zijn bestond hier dus niet. Gebrek aan macht De enige werk geversorganisatie, de Ned. Bond van Lederwaren- en Kofferfabri kanten, die on geveer 110 van de 190 fabrikan ten als lid telt. werd in 1949 opgericht. Deze bond zocht haar kracht m wat eigenlijk de primaire taak van iedere bond moet zijn, in het service bieden aan de leden. En juist toen deze bond in het le- :n was geroepen voelde men de tekortkomingen van de nog steeds bestaande vakgroep lederwarenindus- van de Woltersomse organisatie. _ervice-gedachte had de bond van de vakgroep overgenomen, maar het gebrék aan uitvoerende macht van de vakgroep werd als een handicap gevoeld. 62 André Rost trok een bedenkelijk gezicht, toen hij de telefoon neerlegde. Wat haalde Gustay Zuckwaller zich nu weer in het hoofd? Zou hij werkelijk dicht bij de oplossing van alle raadsels zijn? Eigenlijk interesseerde het hem niet zo bijster veel. Het ging hem veel meer ter harte, welke rol Marianne van der Bij in deze zaak speelde. Op de banken rondom de fontein op de schil derachtige Boznerplatz in Innsbruck zaten al en kele oude mannen te trachten de stralen van de vroege morgenzon in zich op te nemen en te ver zamelen voor een winter, die onherroepelijk op deze zomer zou volgen. Duiven trippelden kittig over de tegels en kwamen brutaal tot voor de voeten van de man nen. Het water klaterde met tal van stralen uit de mond van bolle cherubijnfiguurtjes in een schitterend tegenlicht. Over de brede trottoirs haastten mannen en meisjes zich in deze toe ristenstad naar hun werk, ergens in de vele kan toren en winkels rondom het plein en in de zij straten. André Rost beende met lange stappen over het trottoir, keek naar de duiven en de oude mannen in de zon en liep het plein rond. Het was enkele minuten voor achten. Gustav Zuckwaller had niet gezegd, hoe hij zou komen, maar in ieder geval zou hij wel op tijd zijn, om- MS VAN HOFWEGEN '""Qaa.cl.óeL j dat hij bij André juist zo op stiptheid had aange drongen. Ergens boven het vroege stadsgewoel begon een torenklok acht slagen weg te klingelen. Langs de stoeprand stopte een lange, slanke sportwagen, waaraan alles snelheid was. „Gute Morgen, Herr Rost," zei een stem, ,,als u de duiven afgevoerd hebt, wilde ik maar gaan." André zag de roomgele auto en vroeg zich af, of de Innsbrucker politie over nog meer van zulke wagens beschikte. Dit was een wagen om van te dromen, het toppunt van snelheid. „Goeie morgen", André Rost kon zijn verwon dering niet voor zich houden, „hebt u een prijs uit de loterij, Herr Zuckwaller, en hebt u maar direct een snipperdag genomen, ofwat gaat er eigenlijk precies gebeuren? Is dit snelheids monster eigendom van het korps? Voor speciale uitgaansdagen of zo?" Inspecteur Zuckwaller gooide het portier open. Hij droeg een grote, donkere zonnebril en een witte sportpet. „Herr Rost," zei hij, „wilt u me een plezii doen en u ook zo vermommen als ik het gedaj heb." Hij drukte de verbouwereerde Nederlan der een andere, eveneens witte pet in de hand en een zonnebril met een dik montuur. „Wat gaan we nu vandaag uitvoeren, Herr In- spektor? Waartoe dient die Amerikaanse ver momming?" Zuckwaller gaf geen antwoord, maar liet de wagen grommend een plaats kiezen in de file, die in een onafgebroken reeks rondom Boznerplatz reed. In langzaam tempo koos de inspecteur de meest rechtse rijbaan en bleef enige tijd cirkels om het standbeeld met de fonteinen draaien. André Rost had nog een hele reeks vragen op de lippen. Hij had de pet en de zonnebril opge zet en probeerde zichzelf te bekijken in het spie geltje boven de voorruit. Het viel hem op, dat Zuckwaller meer in die spiegel keek dan naar het verkeer vóór hem. De politieman beschouwde het glas kennelijk niet om te zien, hoe flatteus hij er uitzag. Al rondjes draaiend wachtte hij ergens op. Hij behoefde niet lang te wachten. Uit de zijstraat, waajvan Hotel Neu Tirol een der meest in het oog springende gebouwen was, reed een grijze, open two-seater, die evenals de wagen, waarin Zuckwaller en André Rost za ten, een voorbeeld van moderne snelheid was. (Wordt vervolgd) Men stelde leverings- en betalings voorwaarden op voor de bedrijfstak in een zogenaamde lederwarenconven- tie, maar het was onmogelijk alle fa brikanten te dwingen zich hieraan te houden, terwijl dit toch het belang Van de bedrijfstak was. Zo groeide hier als het ware een behoefte, die precies aansloot op de publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie. En zo kwam ook in maart van dit jaar het bedrijf schap voor de lederwarenindustrie tot stand. De werkgevers zagen het grote eco nomische nut, de werknemers hadden respect gekregen voor de houding van de werkgevers, die bij het kiezen van de vorm van bedrijfsorganisatie zuiver het belang van de bedrijfstak voor ogen hielden. En bfi dit alles werd het contact met de vrije organisaties primair gesteld. Het is op het ogenblik nog zo, dat het bedrijfschap geen belangrijke ver ordeningen ontwerpt zonder eerst nauw contact te hebben gehad met de vrije organisaties. Vertrouwen Van een zekere behoudzucht bfi ae Werkgevers, die bevreesd zouden zijn voor een te grote invloed van de werknemers, is in- deze vertrouwens sfeer geen sprake. En dit vertrouwen steunt voor een groot deel op de ver houding tot de vrije organisaties. Ter illustratie hiervan citeren we hier de heer Borst, die opmerkte: Zonder vrije organisaties is het schap waar deloos. En wij zullen er wel voor wa ken als bedrijfschap service te gaan bieden, want dan maken we de maat schappelijke organisaties, die we niet kunnen missen, overbodig. Wat betreft de werkzaamheden: het bedrijfschap heeft thans de registratie van de bedrijfstak vrijwel afgesloten: de twee volgende stappen zijn nu: een kostprijscalculatie voor alle be drijven en een regeling voor beta- lings- en leveringsvoorwaarden. Zich ook nog even op principieel terrein begevend, verklaarde de heer Borst, dat wanneer wij als Christenen onze taak maar verstaan de pJj.o. er wel komt. Hij zou het persoonlijk zeer op prijs stellen, als ook de kerk naar de p.b.o. zou heenwijzen om te komen tot een goede maatschappelijke ont wikkeling. Hel is immers de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie, aldus de heer Borst, die het socialisme een halt toeroept. „Het grote middel te gen de doorbraak, is de publiekrech telijke bedrijfsorganisatie". (De Nederlandse lederwarenindus trie heeft een jaarlijkse produktie van ongeveer f 65 miljoen, hiervan wordt nog 16 geëxporteerd en wel 10 naar gebieden buiten de Euromerkt en de vrijhandelszone. Ongeveer 20 jaar geleden moest deze produktie byna geheel worden geïmporteerd.) QNDERWIJSBENOEMINGEN Benoemd tot onderwijzer aan de chr. nat. school te Klazienaveen: R. Renkema te Niekerk (tijd.): aan de prot. chr. school te Geleen-Lutterade: J. van Griet- huysen te Doorn; aan de Koningin Enimaschool te Apeldoorn: C. B. te Drie bergen. Benoemd tot onderwijzeres aan de chr. fiat. school te Klazienaveen: T. Paas-Kleip te Odoorn (tijd.). beschamende bejegening in een Amerikaanse staat van neger kinderen, die bij hun gang naar school ernstig worden gehinderd en tin bijgebleven geplaagd, zal een ieder onzer diep werkte Idenburg als gouverneur-g^ treffen. Gelukkig gevoelen wij allen neraal aan de wegneming van i zonder uitzondering dit als grijpende krenking. op rasverschil gebaseerd onder) scheid in behandeling". Niemand»® de Het menselijk gemoed komt tegen die iets ervaren heeft van Identunst zulk een krenking in opstand en in burg's oprechte christenziel zal zictoehoi ,:i-hierover verbazen, maar de vei) melding was, bij zovele andersoorEen, n 11 die Amerikaanse staat moge het weten, dat wij voor zulk een hou ding slechts verachting kunnen op- tige ervaringen, helaas niet brengen en dat wij, lettende op dit dig. gedrag, nauwelijks nog bereid zijn Wij begrijpen het misnoegen bij onfet6 lacht voor de vermaarde Amerikaanse af- ze lezers over de jongste berichtetmotiei keer van „kolonialisme" een enkele vanuit die Amerikaanse staat en i cent te geven. delen het volkoi len. Echter bedenk In het bijzonder, de christen moet ke men, dat die berichten er op wiHerkel over dit krenkende gedrag wel zen: er is ook daar in die AmeriP311 smartelijk gestemd zijn. Hij weet kaanse staat iets gaande. Er is eenDe h immers, dat heel het menselijk ge- proces gaande om aan de negers ii^,d' slacht uit enen bloede is. Eens la- de menselijke samenleving te geven zen wij, dat in de omstandigheid een menswaardige plaats, niet vaqfUW dat Jezus als .blanke" op de wereld die der blanken te onderscheiden gekomen is voor ons een speciale op- Erger dan deze berichten over dt( dracht ligt, de opdracht om de an- pijnlijke bejegening kan zijn hel ders-gekleurde te liefdevoller tege- stilzwijgen uit streken en oorden, moet te treden. In het verschil ln waar zelfs de strijd om verbeterinj huidskleur toch mag voor de an ders-gekleurde generlei belemme ring liggen om tot Jezus te komen en nog veel minder mag het ver schil in huidskleur voor hem tot een belemmering worden gemaakt. nog niet gestreden wordt, waar t aan die strijd nog niet toe is. In die Amerikaanse staat is de strijd er wel. Het resultaat kan nietJ onzeker zijn. Moge hij slechts kort", moeten duren. HET ONRECHT IN HONGARIJE TN de preambule van het Handvest reld, een beroep te doen op duterom van de Verenigde Naties heeft ook ledenstaten der Ver. Naties om be-ïuxtel de Sowjetunie gezegd, vastbesloten wapende strijdkrachten ter beschik-^en6e king te stellen, die eventuele beslui-f°rre ten van de Ver. Naties zonodig metjvae log, die tweemaal in een generatie geweld moeten uitvoeren. Een der*f* zo onzegbaar veel leed aan de mens- felijk besluit is totdusver echterL heid heeft gebracht en om het ge- nooit genomen, omdat men over het en- algem de tot ee waardigheid en de waarde van de don- mens betreftIn vrede te leven Zo gecompliceerd is op het ogenblik als goede buren en haar krachten te °nze samenleving, dat van herstel verenigen tot het behoud van de van aangedaan onrecht zonodig iligheid niet gebruik van geweld n be- sprake meer kan zijn. Ei paalde voorschriften er voor te zor- "Ti1 het ongedaan maken van on-: gen, dat de gewapende macht al- recht toch een dure christenplicht is, yy leen zal worden geüruikt in het al- Eon van de kerkvaderen heeft zelfs gemeen belang". eens gezegd dat hij, die zich niet verzet tegen het onrecht, dat zijn Niettemin weigerde zij na de twee- naaste wordt aangedaan hoewel! de wereldoorlog, de volken In de hij daartoe in staat is evenveel Oosteuropese landen hnn vrijheid te- schuld draast als de overtreder rus te seven, voeEde zij Tsjechoslo- self. En prof. dr. H. Bavinck zeglilei wu 1"*° de lijst van ïn „Het probleem van de oorlos", eend. 1 n0' dat er „machten in de wereld zijn,'lin t haar waarmede we zelfs niet in vrede mo- De fcech [Knie. wakije in 1948 toe satellietstaten en liet zij op vember van het vorige jaa: troepen Hongarije binnenrukken, g^n leven' toen de bevolking van dit land zich 'Dit legt op heldhaftige wijze van het com- lijkheid munistische juk had bevrijd. Het dende staatslieden rapport, dat een speciale commis sie van de Ver. Naties over de ge beurtenissen in Hongarije heeft op gesteld, Iaat er geen twijfel over bestaan, dat het onderdrukken zware verantwoorde lijkheid op de schouders van de lei-i tijd. H' ve Het ontheft ons ook niet van onze persoonlijke verantwoordelijkheid. Bi] De grote meerderheid van de leden staten der Ver. Naties wil alsnog trachten, een eind te maken aan de Hongaarse vrijheidsstrijd een zul- het onrecht, dat in Hongarije ge ver Russische aangelegenheid is ge- schiedt. Zij wil dit op vreedzame r c weest- wijze doen in een poging, het recht In de donkere novemberdagen van te doen zegevieren zonder de we- p| vorig iaar zijn er stemmen opge- reldvrede in gevaar te brengen. De dr v; gaan om militaire maatregelen te nemen tegen de Russisch" troepen in Hongarije. De Veiligheidsraad achterwege te lat°n. Wij weten heeft nl. het recht, ter handhaving eenmaal niet, wat God van vrede en veiligheid in de kans op succes lijkt gering. Dit chter geen reden zijn om de poging heeft weggelegd. BOEKBESPREKING Een van de belangrijkste Engelse schrijfsters van deze tijd is Pamela Frankau. Wie een indruk wil krijgen van haar kunnen schaffe zich aan haar boek „A wreath for the enemy", dat nu de titel „De vrijheid die mij en oorspronkelijk, was beloofd" in de Prisma-serie is Verder heeft ons uitgekomen (uitgeverij Het Spec trum, Utrecht/Antwerpen, vertaling de schrijfster, iPetei en [Corn* J. C. boek behelst een strijd tussen enkele Deel< generaties en deze heeft hier in kort Jean: bestek als het ware de vorm ge- den kregen van een trilogie. De bewer- king van de stof is zeer verrassend laar- het i E. Engler—van Bergen). inzicht, dat op j vele bladzijden het niveau heeft be- Wat ons in dit boek vooral heeft reikt van een opvallende levens getroffen, is de bijzondere opzet. Het wijsheid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2